Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

Tak sem viděl Tenkrát v Holywoodu, pěknej trip film. Konec potěšil, je to o ničem, ale to nevadí.

Ale sakra, ten tarantínuv foot fetiš je očividný.

Moc sem nepobral ten povyk nad tím že cliff zmlátil Leeho, když jim jen flákl o auto. :)
@90210 (15.04.2020 10:46): Hlavně aby to vydělalo a druhý díl vůbec vznikl. Jestli Denis Villeneuve natočí z nezfilmovatelné knížky finanční úspěch, tak to bude majstrštyk, a asi to poslední co mu chybí na vstup do naprosté špičky Hollywoodu.
Doháním resty a čtu povídky z časopisu XB-1:

JAMES PATRICK KELLY - S MUŻI JE KŘÍŽ:

Zajímavá povídka o světu, kde nejsou muži, ale jen ženy-chlapny. Povídka je navíc krásně ilustrována dvěmi obrázky.
@Tulareanus (14.04.2020 20:18): Treba me prijemne prekvapi. Lepsi nez ten postarsi chlapik s kouty z TV adaptace bude asi urcite.

@AlieN (14.04.2020 23:16): Me tedy casting nijak zvlast nenadchl, uvidime. Novej Blade Runner byl vybornej, takze ocekavani jsou vysoka.

Otresnej je treba muj knizni oblibenec Duncan Idaho, ale ten byl upozadenej a necekane slabe obsazenej uz v Lynchove filmu.
@90210 (14.04.2020 20:18): Jediná jeho vada je že je moc starý, Paulovi bylo 15 - ale pořád je mladší než Kyle v Lynchovi, typově tam sedí víc, a obecně je to nejlepší herec své generace. Casting má tahle Duna prakticky dokonalý (aspoň na papíře).

@mazar1234 (14.04.2020 20:44): Ten původní Mick Jagger by byl ještě lepší.
@Jab (14.04.2020 20:57): Aj to je asi málo, tá verzia Duny z 2000 v HBO či akej produkcii mala myslím 4x 1 hodina a oproti knihe to bol aj tak výcuc byť podstatne plnší ako Lynchovo (Laurentiis to dojebaaaaal) dielo.
@Tulareanus (14.04.2020 20:21): WTF Duna bez Feyda?
To mi hlava nejako neberie, či to nebude tým, že Sting je už starý a nikto v histórii sa do tej role nehodí tak ako mladý Sting.... niečo ako keby mal Švejka hrať niekto iný ako mladý Hrušinský, to je už dopredu odsúdené na záhubu :-D
@Shoggot (14.04.2020 14:40): Tak já jsem o ní v pubertě ani moc neslyšel, asi protože jsem na politiku nikdy nebyl a přestalo mě bavit poslouchat rodiče o tom jak moc jim starý režim chybí.

@hanak_v_exilu (14.04.2020 14:36): Nemohl bych to říct lépe. Měl pár dobrých myšlenek a věděl identifikovat problém, ale jako většina nevěděl přijít s dobrým řešením. Nietzche měl podobně rozporuplnou filozofii.
Mimochodem, zajímalo by mě proč levicoví libertariáni téměř vůbec neexistují.
@hanak_v_exilu (14.04.2020 14:36): Obdobím randovství jsem si také prožil v pubertě. A to asi mnohem víc lidí, co tak poslouchám různé zkušenosti a debaty. Její knihy jsem taky četl právě v době, kdy snad vyšel Bioshock.

A ano, to s tím sociologem je přesné.
@Richmond (14.04.2020 13:50): Mně Marx přišel jako brilantní sociolog. Viděl hluboko do podstaty své doby. Správně pojmenoval problémy světa i jejich příčiny. Pak vydedukoval co z nich nevyhnutelně vzejde, aniž by to čímkoliv podložil, nebo alespoň vysvětlil jak k těm závěrům došel. A taky se to nikdy nikde nestalo. Jako ekonom žalostně selhal.

@Naginata (14.04.2020 14:24): Ayn Rand je zbožňovaná hlavně v Americe. U nás ji snad neberou vážně ani kovaní konzervativci. Když jsem četl Atlasovu vzpouru, tak jsem s ní v hodně věcech souhlasil. Ale kvůli jejímu stylu psaní a té umanuté, tupé černobílosti, jsem se sám rád zařadil do názorové opozice. Počítám, že dost lidí to bude mít podobně.
@Naginata (14.04.2020 14:24): Jeho myšlenky byly taky velmi konstruktivní. Proto ho narozdíl od Randové bere vážně mnohem více lidí. Také měly hlavu a patu, a i když s ideologií nebo filosofií marxismu je možné nesouhlasit, jeho poznatky a přínos myšlení je nezpochybnitelný. A jeho myšlenky měly stejně destruktivní charakter, jako měly objevy Ernest Rutherforda destruktivní vliv na městskou zástavbu Hirošimy a Nagasaki.
@Naginata (14.04.2020 14:24): Netvrdil by som, že jeho myšlienky boli deštruktívnejšie. Vždy je to o tom, kto sa toho konkrétne chytí a v akej dobe. Je pravda, že miestami bol radikálny v tom, že tvrdil, že ak sa niečo nedá podobrom, tak to treba silou, ale v jeho prípade mi to príde ako "big words from a guy who likes comfort and cigars". :D
@Richmond (14.04.2020 13:50): Ano. Já to právě myslím tak, že obecně ja Marx komplexitou a kvalitou své práce uplně někde jinde než Randová a Kapitál je daleko více ekonomická literatura než jeho filosofická Kritika Hegela.
@Shoggot (14.04.2020 13:40): Já četl (spíš studoval) od Marxe Kapitál (vlastně jsem musel ke zkouškám) a to mi zrovna přijde jako dost povedná práce na svou dobu. I když to je vlastně spíš ekonomická litertura než filozofie.
@Jab (14.04.2020 10:14): Jinak není moc divu, že zrovna tvorba Randové tak dost zabrušuje do literárního tropu Mary Sue :)) Dagny Taggart je krásná, ale neví o tom, zamilují se do ní tři muži, všichni jsou dokonalí, ona je dokonalá...

Jinak Atlasova vzpoura není dobrý román, ani dobrý manifest tvářící se jako román. Těžko se člověk mimo vyhraňující se pubertu může vcítit do postav, jejichž ostentativní psychopacie je prezentována jako vrchol ctností a to velmi černobíle. Není to u ní netypické, v jejím Fountainhead (česky jako Zdroj). Hlavní hrdina Howard Roak je absolutně dokonalý, ztělesnění Mary Sue, ztělesňuje naprosto bezchybný ideál, kdežto Elsworth Toohey je absolutní zlo, skoro komiksový padouch.
Vtipné je, že Toohey je doslova napsaný podle socialistického aktivisty Harolda Laskeyho, na jehož přednášky Randová chodila. Dokonce postavu přepsala, aby měla víc fyzických rysů jako měl právě Laskey. Poměrně máloco ilustruje nejen mělkost jejího psaní, ale dokonce i ideologie a "filosofie".

Atlasova vzpoura je politický manifest misantropie, psychopatické hrabivosti a krutosti, který se snaží tyhle patologie povýšit na ctnosti skrz zdání filosofie a legitimní ideologie. Naštěstí dokonce Randová píše tak špatně a mělce, že neoklame každého. Objektivismus je povětšinou ideologie, která pozře ty, kteří paradoxně Randovou nečetli.

Marx je nejen na opačném konci spektra z hlediska myšlenek, ale i z hlediska "kvality" filosofie a psaní. Srovnávat je nefér, protože svou prací Randová nesahá Marxovi ani po kotníky.
@Kunick (14.04.2020 10:09): Ty knihy jsou stále velmi velmi velmi populární. Zajímavostí budiž, že nedávno z nich byl mimořádně nadšený i Mikoláš Tuček. Mimo jiné proto, že inspirovaly (doteď mi není jasné, jestli pochopil, že negativně) jeho oblíbený BioShock. Ten výtečně ukazuje, co se stane, když se ideály střetnou s realitou. Něco, co by potřebovali i její hrdinové. Lepší volbou je tedy zahrát si ten než číst její knihy.
@Tulareanus (14.04.2020 10:21): Hej. U libertariánů to ještě jede. A některých republikánů (tam se to logicky může křížit). Třebas Terry Goodkind (který ten objektivismus jel) a jeho knihy mě z toho náctiletého libertariánství vytáhly. S objektivismem jsem ale přímo ani nikdy nekoketoval. Asi je recht, že je to filosofie tak do toho fantasy spíše než na univerzity. :)

Hele, co vyhodí google. Asi to stále fandy má. Tipoval jsem, že je to i geograficky omezené zejména na Sev. Ameriku. :)

Obecně to asi letí v těhle sférách, anžto je to prostě "jednoduché" a "osekané" na kost. Nic proti tomu tedy, když si touhle filosofií někdo projde a dovede jej to pak jinam, ke složitějším myšlenkám.
@Kunick (14.04.2020 10:09): Ide asi primárne o jej Atlas Shrugged, jej filozofia je utopický, na kapitalizme založený, individualizmus, prezývaný etický egoizmus - človek má robiť veci pre svoj prospech, ale tak, aby ostal etický a neubližoval druhým, čo je veľakrát krátkozraké a je otázka, že ak človek neubližuje z krátkodobého hľadiska, neuvedomuje si, že môže ubližovať z dlhodobého (viď. libertaráni). Viackrát tam nemá veci logicky podoprené, prípadne niektorí ľudia majú problém so štýlom jej písania, pretože im príde ťažkopádny a nezrozumiteľný a vo výsledku tak jej dielo označujú za blbosť.
Druhým dôvodom, prečo to použiť ako toaleťák je možno to, že ona vytvorila takzvaný objektivizmus a jedným zo základných pilierov absolútny racionalizmus. A keďže iný pilier je "objektívna realita" (tu som na strane Hegela - realita je subjektívnym projekciou vnímaná cez zmysly, skúsenosti a status jednotlivca), tak jej vychádza "objektívne racionálne dobro", ergo ak nemám toaletný papier a potrebujem ho, je "racionálnou objektívnou realitou" použiť papier, ktorý nevyužívam pravidelne alebo vôbec, čiže jej knihy. :)

@Jab (14.04.2020 10:14): No ja som zažil dvoch zarytých libertariánov, ktorí ju citovali a ktorí ju majú naozaj radi. Bola tam aj silná paralela v tom, že absolútne nevedeli argumentovať alebo mať podporné argumenty v otázkach fungovania spoločnosti a reálnych medziľudských vzťahov. Ale tak, to dáva zmysel. :)
Inak to bola jedna z prvých vecí, čo mi napadlo pri vypuknutí pandémie a začatí karantény - ak sa tí libertariáni nepoužia teraz, tak asi nikdy A ešte som si povedal, že aký som rád, že minimálne v európe nemáme vládu libertariánov. :)
Tohle dnes pobavilo. Jak jsou na tom zdejší odborníci? Četli jste? Dlouho jsem zvažoval, ale vždy mi přišlo, že mám lepší věci na práci.
Uf jsem se po letech podíval na Batman se vrací a tak výborný jsem si to nepamatoval. Danny DeVito, Michelle Pfeiffer, Christopher Walken naprosto vynikající a Batman to tam tentokrát ani moc nekazí. Ta atmosféra, stylizace, ty šílené nápady (nejdřív unášení dětí a potom tučňáci s bombama). Prostě absolutní nářez.
Ja mám rád aj knihy, v osamelosti a nezadanosti a stresu z toho je to najlepšia vec aká je. Ja mám rád knihy od Thomasa Brezinu, od toho spisovatela mám aj autogram, je to skromný človek a fajn.

Filmy mám rád samozrejme Marvel, Fantasy a tak. Filmové Marvel univerzum je skvost.
Človek v osamelosti má takéto koníčky ako ja, kulturné vyžitie v rámci možnosti a znesenia.
@Fingon (11.04.2020 13:43): Stávka mě čeká, ale tedy Generální linii mám opravdu rád, i z toho důvodu, že jsem ji viděl v kině s živým doprovodem. Ale téma industrializace je samo o sobě skvělé. Muž s kinoaparátem mě před lety tolik nevzal, ale určitě by to byl jeden z filmů co doporučit už kvůli historické hodnotě.

Nibelungové vypadají vizuálně skvěle, a zrovna nyní je ideální čas kouknout na tyto filmy.
@Drolin (11.04.2020 10:49): Utrpení Panny orleánské (jeden z mála němých filmů, co jsem si pořídil na DVD/Blu-Ray) je jeden z vrcholů němého filmu, souhlas. Naopak místo Generální linie bych vyzvedl Stávku, pro mně asi nejlepší Ejzenštejnův němý film. Skvělý je taky Muž s kinoaparátem (Dziga Vertov). Poslední štace je pro mně pro změnu nejlepší Murnau (ale viděl jsem jen osm jeho filmů).

Jsem zvědavý, jakcí budou Nibelungové (koupil jsem v Hamburku den po firemním večírku, zpáteční let byl až večer), ten jsem chtěl vidět už přes deset let.
Utrpení Panny orleánské

Impozantní i po letech, a ač mám velmi rád Bressonovu verzi (Proces Jany z Arcu), je Dreyerova verze přeci jen unikátní a zaslouženě uznávaná jako vrchol němého filmu (pro mě je tím vrcholem ovšem stále nepřekonatelná Generální linie).

@Bellerofontes (09.04.2020 07:45): Super, v nejbližší době se na to nejspíše kouknu.