Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

@Jab (25.04.2020 21:45): Fajn. Aj keď Trumpova formulácia nebola jednoznačná, jedna z možností je, že to myslel práve tak ako si to vysvetlila väčšina novinárov. A je to aj dosť pravdepodobné, s ohľadom na jeho minulé výroky.

No ako správne poznamenal Hanák, isté to nie je. Hanákova poznámka je technicky správna, toto je skrátka výroková logika, ktorá s pravdepodobnosťou nijako nesúvisí.
@valcik (25.04.2020 21:24): Rozumím, na to jsem se taky ptal. Odpovědí právě bylo, že tak to vůbec nemusí být a že to je příšerně zjednodušující a že neví, proč by tam přímo taková kauzalita byla (zjednodušeně: protilátky přestože se nejvíce vyskytují v těchto sekretech nelze vázat na společnou produkci). A ani imunitní reakce není dokonalá a u mnoha nemocí dokonce zvýšená sekrece hlenu může nakonec uškodit, i zabít, protilátky neprotilátky.

Ale aspoň si už rozumíme. A čaj si prý při nachlazení dát máme, protože tam je prostě důležité aby se člověk cítil dobře a se zbytkem už tak nějak nic nenadělá :))

BTW, otec měl cennou poznámku a trošku ho překvapilo, že to nezaznělo: nějaké konkrétní čaje snad i teoreticky mohou prospět. Nikoli však teplotou, ale nějakými bylinami, které teoreticky mohou mít protizánětlivý účinek. Jaké to jsou a do jaké míry to vše ale funguje je samozřejmě na mnoho a mnoho hodin. Ale tam se dokonce dá hypoteticky mluvit o přínosu pro imunitní reakci. Zda to ale člověk vypije horké nebo studené je už jedno. Studený čaj je ale hnusný :))
@valcik (25.04.2020 21:39): Reagoval si na ten druhý mnou postovaný hanákův příspěvek, na který odkazoval i Garret.

Viz:
http://dbher.cz/dp287329
http://dbher.cz/dp287332

Zase je mi úplně fuk, jak si vytrhnete z kontextu tu či onu Trumpovu větu s tím, že přece to takhle či onak na 100% neřekl. Fungujeme na základě pravděpodobnosti. Tzn. sám píšeš, že s UV jde o hovadinu. To je polovina rovnou do koše. U "dezinfekce" reagoval na použití "čistidel" proti viru (primárně na nábytku atp.). Pak logika funguje plynulým tematicko-rematickým navazováním. Odtud aktuální členění větné. Čili to vy, a nikoliv novináři, vytrháváte Trumpa z kontextu a upravujete, jak se vám hodí. Je to další kouřová clona. Stejně tak, jako když se Trump z toho sám dostával tím, že to tak nemyslel a že si jen střílel z novinářů a zkoušel, jak na to zareagují. Vždyť to sám potvrdil. O čem se pak bavíme? To vaše interpretace je vadná.
@Jab (25.04.2020 21:25): Tieto spätné analýzy bych zakázala, každého jenom otravují.. Trumpovu geniálnu stratégiu s dezinfekciou pľúc som hneď na začiatku zhrnul takto:

> celá tá myšlienka je samozrejme nezmysel, pretože vírus nepoletuje voľne v pľúcach a "cleaning" by musel odstrániť všetky napadnuté bunky

Čaj som spomenul neskôr a určite nie v zmysle, že ho treba naliať do pľúc aby zničil zlé bunky, ako to posmešne parafrázuješ. Okej, vyklop teda čo máš na srdci a preberme to, hodinku tomu ešte dám. :-)
@AlieN (25.04.2020 21:19): To jsou dvě odlišné věci, biologicky dost od sebe. Všechny možné nemoci, které nazýváme "nachlazení" snáze infikují organismus, pokud je "podchlazený". Samotná zima nezpůsobuje "nachlazení" o nic víc než způsobuje zánět kolene.

Pokud je člověk vystaven nízké teplotě a nezahřívá se, zvyšuje riziko infekce, z toho "nachladne". Proto je dobré pro předejití být v teple. A je jedno jestli je to čaj, oblečení nebo oheň.

V momentě ale kdy propukne nemoc, nastartuje tělo zvýšení teploty a imunitní systém reaguje. V tu chvíli, pokud člověk není vystaven zimě a je doma, je tepelný přínos čaje pro imunitní reakci prakticky neexistující.

Představa, že pokud je nemocný člověk doma s horečkou jako odpovědí na infekci a zahřívá se čajem, aby tím absolutně minimální teplotním rozdílem, který navíc trvá velmi krátce, nějak zdárně pomáhá imunitní reakci, je prostě babkovská.

Pokud není teplota opravdu nízká (většina lidí má snad doma topení) a člověk se někde neklepe zimou, je dodávání externího tepla fakt nošením dříví do lesa.

O subjektivní úlevě projevů nemoci a zmírnění průběhu pocitově však ale není sporu. Tam lze čaj a jeho laskavou teplotu doporučit velmi a to každý zná.

U nemocí jako je faringitida obzvlášť, protože dýchací potíže tam mohou být i velmi zlé a správné odkašlávání hlenu může být rozdíl mezi pocitem na zemření a špatným kašlem. Nicméně na reakci imunitního systému jako takového a na počtu lymfocytů a jejich efektivitě, to je fakt že vzduchu.

Jinak otestováno a o tomhle poučeno lékaři právě minulý rok, kdy jsem měl dvouměsíční faringitidu, dostalo se mi právě na tohle téma otravné přednášky :))
@Shoggot (25.04.2020 20:41): Skôr ma zaujímalo, či zvýšená sekrécia neprispieva k lepšej a rovnomernejšej distribúcii tých protilátok, ktoré už sa vytvorili. Je dosť škoda, že sa vaši nemôžu zapojiť priamo, keď už im celú diskusiu ukazuješ, pretože názor lekára sa cení a navyše obaja vyzerajú ako správni sympaťáci.

@Jab (25.04.2020 21:16): Nah, že je Trump jelito som napísal jasne hneď skraja, o toho tu nejde.
@Shoggot (25.04.2020 20:28): "Čaj se doporučuje, taky se doporučuje ve spojení s šálou, čepicí, bundou a botami: aby člověk neprochladl, ..... jeho tepelný vliv na tvoje tělo a následný tepelný vliv na imunitní systém je neexistující."
Trochu si odporuješ.

Každopádně zvýšená teplota je reakce imunitního systému na infekci, je součástí boje proti ní. Deka ti žádné teplo nedodá, jen izoluje od tepelných ztrát - a to ani nikdy ne stoprocentně, takže přidat teplotu čajem se hodí, je to pak ostatně jediný vnější zdroj tepla (i krom toho že hydratuje - prostě je pořád lepší pít horký čaj než minerálku). Btw jak se směje Gordon že to je zanedbatelné - bude to spíš v řádu desetin, a není problém vypít čaje za den několik litrů, obzvlášť s tím jak se člověk při velké teplotě potí.
@Shoggot (25.04.2020 21:06): Nenech se zmást. Sami k tomu čaji zabočili jakožto obdobě "dezinfekce" (s tím že přímo likviduje zlé buňky) s tím, že ten Trump určo myslel něco podobného. ;)
@Shoggot (25.04.2020 20:49): Dobře. A o čem se pak hádáme? Já říkám že teplý čaj pomáhá. Ty říkáš že pomáhá, ale že je lepší se udržet v teple pomocí oblečení nebo přikrývek. Což nikde nerozporuju. Proč taky. Pít celý den vřelý čaj je prostě blbost. Ale pít ho není od věci.
@hanak_v_exilu (25.04.2020 20:39): Já tě chápu. Já jen nesouhlasíms tou formulací "podpoří uzdravení". Velmi to odlehčí symptomy.

Já bych naopak někomu, kdo jde ven do mrazu, aby čaj pil a neprochladl (tedy aby neztratil tepelný komfort a neusnadnil tak prvotní fázi: infekci). Ale udělal bych to tak, že bych prostě doporučil zachovat teplo: vzal si šálu, boty, bundu, čepici a klidně u toho pil čaj, prostě udělal vše proto, abych zachoval tepelný komfort a prvotní imunitu. Samozřejmě, člověku doporučit pít čaj jako ochranu před nákazou a pak ho poslat ven bez bot je totálně k hovnu, to je jasné :))

A pokud už je nemocný, taky bych mu doporučil čaj: velmi pomůže od příznaků, velmi může zpříjemnit celý průběh onemocnění. Na samotnou infekcia a boj s ní už nepřidává větší vliv než to, že člověk zůstává někde uvnitř teple.
@valcik (25.04.2020 20:25): Názor farmakoložky: Vyskytují, ale že by se samotnou tvorbou slin a hlenu zvyšoval i počet těch protilátek, jejich tvorba je podstatně složitější, to neví na čem by se mohlo zakládat. Nefunguje to tak jednoduše, že po vypití horkého nápoje a ulevení dutinám vznikne víc slin a hlenu, tedy i víc protilátek v nich. Úlevné je, že člověk může naopak hleny třeba lépe vykašlat, což způsobuje onu úlevu.

Ale že by právě úleva těch dutin a vyšší sekrece hlenu a slin zvyšovala přítomnost IgA protilátek v nich, to je prý příšerně zjednodušující a nepravdivé. Člověku to právě uleví od symptomu, protože úleva dutinám a sliznicím a hydratace naopak člověku pomáhá se například hlenu lépa zbavit. Což zase všichni víme, že opravdu pocitově velmi pomáhá.

Kdyby zvýšená produkce hlenu znamenala také vyšší počet protilátek, nedoporučí lékař, aby pacient smrkal.
@Shoggot (25.04.2020 20:28): Myslím, že se bavíme o dvou úplně jiných věcech. Já jsem už v situaci, kdy člověk cítí že je nachcípaný, sedí doma v pyžamu a vaří si horký čaj aby podpořil uzdravení. Ty jsi to nejspíš pochopil tak, že doporučuju aby člověk který jde do mrazu vypil horký čaj, protože se tím ochrání proti nákaze. Což je pochopitelně blbost. V mrazu to přestane fungovat dřív, než dojde na autobusovou zastávku, takže je to úplně zbytečné. Možná maximálně jako placebo, ale pochybuju.
@valcik (25.04.2020 20:01): "Dilatácia ciev nie je jediný faktor, ktorý má vplyv na rýchlosť alebo silu imunitnej reakcie. Hneď mi napadá zrýchlený srdečný tep, alebo lepšie okysličenie krvi vďaka uvoľneným dýchacím cestám napríklad. "

To jsi ale reagoval na to, co jsem psal Kunickovi, já to v diskuzi s tebou nepoužil, takže jsi mezi nás opravdu první vhodil ty :)
A však to se s tebou shodnu: lepší sekrece v traktu nebo i větší průchod vzduchu člověku uleví, sníží ty symptomy, to taky celou dobu tvrdím. Ale že by to mělo vliv na boj imunitního systému s tou infekcí, to je věc, co rozporuju (a nejen já), protože to jednoduše nelze takhle říct.

A teď, proč to řeším.

@hanak_v_exilu (25.04.2020 20:11): Ale já souhlasím, že je prospěšné, je prospěšné, aby člověk neprochladl. Já jen rozporuju ten tebou popsaný mechanismus, že se čaj doporučuje, protože zahřívá tělo a tak podpoří boj imunitního systému s infekcí. Čaj se doporučuje, taky se doporučuje ve spojení s šálou, čepicí, bundou a botami: aby člověk neprochladl, což dohromady vše tvoří tepelný komfort, který stěžuje propuknutí nemoci. Jakmile ale u něj propukne nemoc, tak se čaj doporučuje na úlevu od příznaků, protože jeho tepelný vliv na tvoje tělo a následný tepelný vliv na imunitní systém je neexistující.

Jasně, že je prospěšný. Je prospěšný v PŘEDEJITÍ prochladnutí, protože tě udržuje v teple (stejně jako bunda a šála). Ale jak píšeš, že se doporučuje PŘI chřipce a podobně, protože pak vyšší teplota, kterou vyvolá čaj i pomáhá imunitnímu systému, to ne. Doporučuje se pro PŘEDEJITÍ těch infekcí, které se snadno rozmohou při nízké teplotě, ale pak pokud není člověk někde ve zmrzlé jeskyni, tak nemá absolutně problém vyvinout teplotu, kterou potřebuje.

Pokud u tebe propukne nemoc (což je něco jiného než nakazení se), tak je dobrý ze dvou důvodů: dobře tě hydratuje a snižuje příznak. Ale že by jeho tepelný vliv zvyšoval teplotu těla (jak píše Gordon, to je uplné minimum) a to následně stimulovalo imunitní systém...to je jen fikce. Pokud ti čaj samozřejmě dělá dobře, užívej ho
Pokud máš zvýšenou teplotu a jsi doma v dece, tak vzít čaj aby jsi se zahřál ještě víc a pomohl tak imunitnímu systému je prostě na hlavu, praštěný.

To je vše. Jinak nic proti čaji ani držení se v teple.
@Shoggot (25.04.2020 20:11): Nevyskytujú sa lgA protilátky najviac v sekrétoch, teda slinách, nosovom a pľúcnom hliene? Pretože to sú sekréty, ktoré sa po vypití horúceho nápoja tvoria vo zvýšenej miere, podľa štúdie ktorú si linkoval.
@Shoggot (25.04.2020 19:49): Myslím že zapomínáš, co tuhle debatu odstarovalo. Tedy to, že pití horkého čaje je prospěšné. Ne že je to lék, ne že je to spása, ale že je to prospěšné. A to prostě je. A fakt si nemyslím, že je to drobouké zvednutí teploty po dobu několika minut. Na mě to funguje mnohem delší dobu. Uznávám že jsem v tomhle dost extrém, protože beru paralen abych se potil a ne abych horečku srážel, ale stejně.
@Gordon (25.04.2020 19:59): No tak teď jsem tohle ukázal dvoum lékařům a je to prostě jednoduchý.

Čaj se doporučuje kvůli tepelné pohodě a hydrataci. Roztažení infikovaných dutin člověku pocitově uleví, zároveň se dobře hydratuje, což je pro tělo dobré, protože v případě nemoci je prostě hydratace dobrá. Pokud je člověk ve velmi nízkých teplotách, je obecně dobré být v teple: vazokonstrikce jinak umožňuje lépe, aby se infekce v dutinách zachytila. Takhle i šála zvyšuje imunitu před prochladnutím.
Pokud však člověk již onemocní (nikoli se nakazí), například opravdu prochladne, je nějaká stimulace a dilatace cév čajem co se týče vlivu na imunitní systém prakticky neexistující. Že by následkem dilatace právě kožních cév nebo roztažením dutin a "lepším okysličením krve" byla nějak lymfocytům usnadněna práce, to je opravdu z říše zbožných přání.

Teplo je velmi dobré předtím, než se člověk nakazí. Proto nosí šálu, bundu a pije čaj, když je venku a venku je zima. Aby si pak ale po propuknutí nemoci člověk dopřával horký čaj a horké koupele s tím, že si roztáhne cévy, více okysličí krev a tak pomůže imunitnímu systému v boji s infekcí, to je prý spíš "středověká představa".

To je ta pointa.
@Shoggot (25.04.2020 19:49): Však dilatáciu ciev a jej vplyv na imunitnú reakciu som ako argument vôbec neuvádzal, to si urobil sám. :-)
Horúci nápoj ale nespôsobuje len dilatáciu ciev, v štúdii ktorú si linkoval zmieňovali viaceré veci - potvrdili zvýšenú sekréciu v respiračnom trakte, alebo aj lepší prietok vzduchu cez nos.
@Shoggot (25.04.2020 19:49): Ono by to stačilo vzít i z fyzického pohledu. Průměrná váha je dejme tomu 70 kg, hrnek čaje bude mít čtvrt kila. Takže, pokud by to ten člověk vypil na ex... :) Je to jako vylít čtvrt kila horkého čaje do nádoby s vodou o teplotě 37 +- stupňů a vážící těch 70 kg nebo méně. Ano, teplota se skutečně zvýší, tak o pár setinek. :-D
@valcik (25.04.2020 19:35): Dilatace teplotou se především projevuje v cévách v kůži, to moc nemá s imunitním systémem nic společného (teď jsem se o tom bavil s lékařem).
Já ti rozumím, co myslíš, ale že by lymfocyty popohnané a "posilněné" dilatací kožních cév způsobenou drobounkým zvednutím teploty v trávicím traktu po dobu několika minut mělo pozitivní vliv na práci imunitního systému...

No jo, je to fakt jak ten papír. Ende.
@Shoggot (25.04.2020 19:32): Tak si přečti co jsem psal. "Je jasné že abych takhle systém udržel v chodu, tak bych těch čajů musel vypít za den tak 50." Původní debata byla o principu. A ten funguje. Horký čaj se doporučuje, protože pomáhá. Neléčí, nevyléčí, nedá se použít jako prevence, ale pomáhá.
@Shoggot (25.04.2020 19:32): O žiadnom "hádzaní jedného čaju za druhým" tu nepíšeme a dilatácia ciev nie je jediný faktor, ktorý má vplyv na rýchlosť alebo silu imunitnej reakcie. Hneď mi napadá zrýchlený srdečný tep, alebo lepšie okysličenie krvi vďaka uvoľneným dýchacím cestám napríklad. Keď spomínaš videohernú logiku, skús sa jej vyvarovať aj sám, prosím ťa. ^^
@valcik (25.04.2020 19:27): "Horký čaj se doporučuje vždy při nachlazení, chřipce a podobně. Zahřívá tělo a to pomáhá léčbě, páč viry obvykle hůř snáší vyšší teploty."

Ale sám seš slaměný panák už. Rozporoval jsem jen tohle tvrzení, že čaj se doporučuje protože zvyšuje tělesnou teplotu a tím oslabuje viry. Nikdo ho tak na nic nedoporučuje, to je prostě pseudolidová blbost, doporučuje se pouze na úlevu od symptomu. Na chvíli roztáhne sinusy a člověku se lépe dýchá, to je vše.
Rozkliknu vlákno o vědě a prvních dvacet nových postů téma trump... paráda. A pak že já jsem troll.
@Kunick (25.04.2020 19:23): Šálek čaje opravdu nezpůsobí signifikantní dilataci cév, která by měla vliv reakci imunitního systému. To je nesmysl, musel bys do sebe házet jeden čaj za druhým, což je ještě nebezpečné. To má větší smysl celý den ležet a být zabalený, opravdu si tělesně zvýšit teplotu.

Tahle videoherní logika je fakt nebezpečná a šíření těchto nesmyslů taky. Fakt neprůstřelnost papíru.
@Shoggot (25.04.2020 19:22): To vôbec nerozporujem, naopak som to v jednom z príspevkov potvrdil - horúci čaj určite nezničí alebo nedeaktivuje SARS-COV2 v bunkách hostiteľa. To tu ale nikto ani netvrdil, bojuješ proti vlastnému slamenému panákovi. O tom, aký vplyv má zvýšená telesná teplota a sekrécia na imunitnú reakciu organizmu môžme len špekuľovať, pretože linkovaná štúdia sa tomu nijako nevenuje.

@Shoggot (25.04.2020 19:25): Linkuješ ďalší článok bez relevantného výskumu, opretý o názor detského lekára z Kene. Ďakujem, ale názor Krčméryho je pre mňa stále relevantnejší. Ten detský lekár mimochodom píše presne to isté, s čím súhlasím - že pitím horúceho čaju alebo alkoholu nezabiješ patogén ukrytý v bunke.
@hanak_v_exilu (25.04.2020 19:18): právě, že logicky si rizika neuvědomuješ. Daleko spíš tě dožene nezdravý životní styl a dostaneš infarkt.

@Shoggot (25.04.2020 19:22): Tě tak vytočil, že jsi začal zjednodušovat tolik, že to už není pravda. Samozřejmě že vliv má. Dilatace cév přispává k lepšímu zásobení krví, a tedy i usnadňuje reakci imunitního systému. Což ale muže být i kontraproduktivní. Záleží i na fázi v jaké onemocnění je a paradoxně může vést i k snazšímu rozšíření viru do zbytku těla.
@valcik (25.04.2020 19:11): Podívej se, že čaj nezvedne tělesnou teplotu natolik a na tak dlouho aby to jakkoli ovlivnilo imunitní systém. Rady jako tahle pak způsobují, že si člověk s horečkou jde ještě lehnout na sluníčko, aby virus "teplotou zabil", je to prostě nesmysl. To je celá moje pointa.

Horký čaj ulevuje symptomům, na přítomnost virů v těle a boj imunitního systému má nulový vliv. Tohle videoherní myšlení "ale i pár sekund vyšší teploty v trávicím traktu může pomoci" je uplně zcestné a nebezpečné. To je taky moje pointa. Zeptej se jakéhokoli lékaře.
@Shoggot (25.04.2020 19:14): Neuviazol, neboj. Potvrdzujú tam zvýšenie telesnej teploty, ale o vplyve zvýšenej telesnej teploty na priebeh choroby nie je v linkovanej štúdii ani slovo. Potvrdzujú tam zvýšenú sekréciu, ale o vplyve zvýšenej sekrécie na priebeh choroby tam opäť nie je ani slovo. Štúdia, ktorú linkuješ, sa celá zaoberá len symptómami, začína aj končí pri symptómoch a celý tvoj príspevok kde ju interpretuješ, som si v duchu čítal tvojim hlasom a videl som ťa s mikrofónom v ruke ako pri stand-upe. Pripadalo mi to vtipné, tak sa nehnevaj. :-)
@Bragi (25.04.2020 19:08): Spíš mi myslím, že proti tomu lidi otupí. Nejsou zvyklí žít v pocitu ohrožení a dokud nebudou vidět stohy mrtvol, tak budou situaci považovat za surreální. Vidím to i na sobě. Logicky si uvědomuju rizika, ale ta část mozku zvyklá na běžnou rutinu se tomu prostě brání. Ostražitost bude určitě polevovat a na podzim se k ní budou lidi vracet jenom velmi neradi.
@Bragi (25.04.2020 19:08): Shoggot je komik, však tá štúdia bola doslova zameraná iba na skúmanie vplyvu horúcich nápojov na SYMPTÓMY choroby. Nič iné ako symptómy tam neskúmali, nepotvrdili, ani nevyvrátili:
This study investigated the effects of a hot fruit drink on objective and subjective measures of nasal airflow, and on subjective scores for common cold/flu symptoms in 30 subjects suffering from common cold/flu.
@Shoggot (25.04.2020 18:25): Jasne a zrozumiteľne podané. Ale ak príde na jeseň druhá vlna a v populácii bude narastať pocit ohrozenia a beznádeje, dočkáme sa aj bizarnejších liečebných procedúr. Racionalita ľudí má svoje limity.
@Shoggot (25.04.2020 18:48): Zas taká perla to nebola, nepreháňaj. V tej štúdii testovali iba vplyv horúcich nápokov na "nasal airflow" a nezisťovali presnú dávku patogénov pred/po, ani vplyv zvýšenej telesnej teploty alebo potvrdenej zvýšenej sekrécie na priebeh choroby.
@Shoggot (25.04.2020 18:48): Já su zvyklý chodit do hospody a vést tam debaty. A to teďka nejde, takže popíjím šeráky a píšu sem. Poslouchat opačné argumenty není nikdy ztráta času. Pokud jsou to opravdu argumenty hodné tohoto označení.
@Shoggot (25.04.2020 18:25): Zahřívání vždycky pomáhá, to je prostě fakt. A je jedno jestli toho docílíš tak že se schováš pod tlustou peřinu, nebo se naléváš čajem. Je jasné že abych takhle systém udržel v chodu, tak bych těch čajů musel vypít za den tak 50. Ale v principu to funguje jak jsem napsal. Čili rada "dejte si teplý čaj a hodně vitamínu C" není špatná. Bylo by absurdní si myslet že je všespásná, ale rozhodně je dobré si ty tři teplé čaje dát, protože pomůžou. A na to jsem poukazoval.

Pochopitelně že vyšší teplota nesníží šanci chytit koronavirus. Mohl bych se hádat, že horečka zpomalí jeho množení, ale to bych nemohl ničím podpořit, takže to dělat nebudu.

@Shoggot (25.04.2020 18:25): To je to co jsem říkal. Jakákoliv teplota která by natvrdo zlikvidovala tenhle virus, pravděpodobně zabije i nositele.
@hanak_v_exilu (25.04.2020 18:14): Že se ti uleví a potíš se, to věřím, ale vzhledem k teplotě organismu a jeho termoregulace opravdu ne, v tomhle čaj nepomáhá. Je to asi podle stejné logiky, že papír pod trikem pomáhá proti průstřelu z pušky, protože přece víc vrstev zpomalí projektil.

Having warm drinks can soothe the throat if it is sore. However, drinking or eating hot things will not significantly reduce your chances of picking up coronavirus, or slow it down once you have caught it.

Nejde to dohromady ani biologicky, ani fyzicky. Žádný šálek čaje neohřeje lidské teplo a dutiny natolik a na tak dlouho, aby to imunitní systém podpořilo v jakékoli myslitelné míře, která se jen blíží signifikanci. Osobně bych taky teda tohle nikde nešířil, ještě se někdo začne masivně nalévat čajem, aby si "zvyšoval a udržoval vyšší teplotu" a ještě mu to snad přihorší a bude mít brutální sračku. Je to prostě nepravda, čaj je na ÚLEVU a ZLEHČENÍ symptomů.
@Shoggot (25.04.2020 17:28): Aby zabíjel viry to asi ne. Na zabití viru by koneckonců byla potřeba teplota, že by to nepřežil asi ani člověk. Ale zvedne teplotu na dost dlouho, aby se podpořil boj těla s nemocí. Když jsemn nachcípaný tak si vždycky dělám kuřecí vývar a pak se půl hodiny potím jako prase. A to obvykle teplotu vůbec nemívám. Včera jsem šel dávat krev a naměřili mi 35,2.
@hanak_v_exilu (25.04.2020 17:09): No čaj rozhodně nezvedne tělesnou teplotu dostatečně vysoko a na dostatečně dlouhou dobu, aby zabíjel viry, to je absolutní nesmysl. Horký čaj se doporučuje protože na horkou tekutiny reagují dutiny a cévy roztažením a zanícené prostory tak mají určitou úlevu. Horký čaj odlehčuje symptomům, že by přispíval bojem proti viru zvýšením teploty, to není pravda.