@
hanak_v_exilu (05.08.2020 12:34): hele, tak na tu přednášku koukám a zajímavý to určitě je, ale vnímám to teda především jako hypotézu jednoho muže či pár lidí. Na tomhle rozhodně žádná shoda nebude. A vidím tam v tom celou řadu otázek. Dle toho výpočtu ta rychlost vzdalování Měsíce od Země prostě nesedí. Přebývá tam 1/3, což je podle mě docela hodně a nijak tam ten rozpor nevysvětlil a je s tím spokojený, že to "docela" sedí. A pak vidím další těžký problém ohledně toho vzdalování Země od Slunce. On tam tvrdí, že je to tak pěkně vymyšlený, že tím jak se Země od Slunce vzdaluje, tak to vlastně umožňuje stále stejnou luminositu (při lineárním zvyšování luminosity Slunce) a tím pádem, že na Zemi jsou ty podmínky +- pořád podobné. OK, ale pak mi teda nesedí to, co se běžně říká, a sice, že na Zemi už máme jen cca miliardu let, kdy bude možný vyšší život, protože pak bude Slunce už tak svítit, že tu bude prostě moc horko. Pokud to tak fungovalo doteď, proč by to mělo přestat? Dle jeho hypotézy bychom tady tedy měli v klidu pobývat i za pět miliard let, protože se lineárně vzdalujem a Slunce lineárně zvyšuje svítivost. A že kdyby Slunce svítilo o pět procent míň, tak bude ze Země sněhová koule. No ona prý Země sněhová koule dvakrát byla, ale to jsem slyšel, že byl důsledek "zelené" planety, a sice sinic, které zcela obsadily planetu, vyčerpaly téměř veškerý oxid uhličitý z atmosféry Země a dodaly obrovské množství kyslíku (nebo tak nějak). Pokud by to bylo svítivostí Slunce, musela by být Země sněhovou koulí po 3 a půl miliardy let, a to nebyla. No koukám dál, ale přijde mi, že jsou v tom prostě díry :-)
A pak ještě tvrdí, že kdybychom se jenom trošku posunuli blíž ke Slunci nebo dál ke Slunci (o pár milionů kilometrů), tak nebude možný život, A to prostě není pravda! Obyvatelná zóna je mnooohem větší a sahá až k Marsu a průměrná teplota je 15 stupňů Celsia. Ten prostor pro změnu je obrovský oběma směry.
Navíc vesmír se rozpíná čím dál rychleji, proto Hubbleova konstanta platí možná dnes, ale ne před 3 a půl miliardy let, takže to, že z toho vychází i takhle hluboko do minulosti, je úplná blbost.
A ještě další věc, kterou nechápu. Vždyť my v průběhu roku jsme v létě o 10 milionu kilometrů dál ke Slunci než v zimě. A mnohem větší význam má sklon osy než blízkost ke Slunci. A on tady řeší zásadní záležitost 3 milionu kilometrů v době Devonu. Jako nejsem RnDr, ale prostě mi přijde, že je úplně mimo :D