@
hanak_v_exilu (22.09.2021 23:43): Ok, už chápu, proč s tebou Jab odmítl diskutovat. To, co si napsal, že totiž nesmysl nehodný tvé inteligence. Evropu nic nezruinuje, resp. nic, co si lidé naplánují sami, naopak jestli nás něco může zruinovat, jsou to přírodní katastrofy (viz Covid). V tom je přeci jasné, že jsme i přes značnou byrokracii dostatečně flexibilní, abychom byli schopni reagovat na ekonomocký vývoj, pokud by šlo opravdu do tuhého. Proto ani nemám obavu o tu cenu elektřiny (viz @[neexistující uživatel]), elektřina pazří mezi základní lidské potřeby jako je pitná voda, proto je jasné, že v momentě, kdy by se stávala pro sociální jedince nedostupná, přijdou ihned regulace, které ji dostupnou udělají. Možná vnímáme i jinak to slovo "zruinovat" - já to beru tak, že dokud máme, co jíst, kde bydlet, funguje školství a zdravotnictví, tak se nám žije dobře. Nemusíme být jako EU na špici, stačí, že jsme na tom dobře. A plakat nad tím, že když budeme trošku zelenější, tak nás předběhne Čína, je dětinské. Životní prostředí a fungující ekosystém přeci alespoň ve filozofické rovině nelze přeměřovat penězi. Pokud by se technologický pokrok kvůli výdajům na greendeal zastavil na 100 let, budeme pořád jako lidstvo ok. Pokud se ale za 100 let stane planeta hůře obyvatelná, už to nebude tak ok. Jestli ti jde o peníze, zkus si představit, jaké budou náklady na to, když se zvedne teplota/hladina moře víc, než je třeba, když přibydou přírodní katastrofy ve větším měřítku apod. To nejde odhadnout. Proto je to otázka risku - vyplatí se riskovat kvalitu života budoucích generací pro možnost si nyní zatůrovat si dieslem? A to netvrdím, že automobilní průmysl je ta nejlepší oblast pro zlepšení, tam se bohužel projevuje ten aspekt businessu - že i zelené firmy chtějí být ekologické až v druhé řadě, poté, co si v první řadě zajistí zisk... Ale lepší něco než nic. Dělat něco je příkladem pro ostatní, ignorace problému vede jen k jeho prohloubení.
@
Dan9K (23.09.2021 01:03): Já teď nenarážím na konkrétní výčet bodů v Greendeal, ale obecně na otázku peníze (resp. komfort) versus příroda. Nikdo netvrdí, že nastane katastrofa a planeta vybouchne, stejně jako každý ví, že se mělo začít před X lety. Důkazy nemusí být stoprocentní, ale jsou přesvědčivé o negativním vlivu člověka na planetu. Je možnost začít dělat něco alespoň teď, měli bychom to udělat, pokud to reálně znamená obětovat jeden steak týdně, třídit odpad, nebo si ukrojit z vybraných daní část na podporu obnovitelnýh zdrojů.
Samozřejmě, že vidle do všeho hází populační expanze zejména v zaostalých zemích, ale je třeba se soustředit na to, co ovlivnit můžeme...