@
H34D (28.09.2021 20:34): vidíš, a já nejsem tak zlej, abych tě v tom namáčel v těch spekulacích a odlehčeních :-)
Umělé maso už existuje, jen je potřeba jeho výrobu zjednoduššit a rozšířit tak, aby nebylo brutálně dražší jako to přirozené. Těžko přesvědčovat masožrouty, aby do toho šli, když to bude dražší. Uznávám, že mám trošku zmatek v tom, jaký typy mas už všechno jsou schopni udělat, ale je to celkem nová věc. (nezaměňovat s masovými nahrážkami typu beyond meat, to je něco jiného, jedná se skutečně o reálné maso vytvořené tuším na základě kmenových buněk)
Já myslím, že celý problém je v tom, že můj kotlík názorů je lehce neortodoxní (aniž bych se tím chtěl nutně vychloubat, prostě z nějakého důvodu zpochybňuju věci a snažím se na věci nahlížet nazaujate, což je samozřejmě těžké) a to všechno budí zmatky, právě proto, že neříkám ty obvyklé věci, na které jsou lidé už zvyklí reagovat a vlastně neví, co si s tím počít. Ale já jsem trpělivý :-)
Vliv člověka je jasný, není jasná míra toho vlivu. Někdo říká 90 %, někdo 10 %, někdo zodpovědně říká, že nevíme. Psal jsem v jednom z prvních příspěvků, že v minulosti bylo velmi obvyklé, že se oteplovala jedna hemisféra přičemž ta druhá se ochlazovala. Současnost je taková, že se oteplují obě dvě, ale velmi rozdílnou rychlostí. Za posledních sto let se severní polokoule, pokud si dobře pamatuji, oteplila přes 2 stupně, kdežto jižní asi o 0,4. Pokud bychom si opět zaspekulovali, tak se z toho dá zlehka odvodit míra vlivu člověka, ale to samozřejmě pouze za předpokladu, že bychom uznali, že bez člověka by se severní polokoule oteplovala taky, akorát pomaleji, kdežto ta jižní by se ochlazovala. Tak jak to bylo v minulosti obvyklé. Pak by se dalo říct, že minimálně těch 0,4 stupně je jasný vliv člověka a méně to určitě nebude. Samozřejmě pak může být ještě doplňující věc, že jižní se neotepluje tak rychle, protože má zkrátka velmi málo pevniny a když už nějakou má, tak je to vysokopoložená Antarktida na pólu, takže tam není moc co oteplovat, protože oceány drží teplotu mnohem pevněji.
Já jsem proti tomu green dealu z toho důvodu, že ano, sice se to nevylučuje, ale pokud dáme všechno do něj, bude méně na jiné věci (ale třeba ne, nevím) a že si myslím, že je to k ničemu. Že jsme už spustili mechanismus, Země má nějakou setrvačnost a prostě už to pojede. A ať se budem snažit sebevíc, můžeme akorát zpomalit růst těch emisí, ale klidně se s tebou vsadím, že ať uděláme cokoliv, tak je globálně nesnížíme. Takže mi jde v podstatě jen o to, co za to můžeme reálně získat, a vychází mi z toho v podstatě jen lehký odklad/zpomalení a říkám si, jestli je to úplně účelné, když ty náklady jsou tak obrovské. Proto jsem chtěl rozjet debatu o tom, co nám reálně skutečně hrozí, ale to moc nevyšlo. A ano, může se stát ohromný průser, může se uvolnit ten metan ze dna oceánů a budeme v prdeli a budeme ve spirále, ze který nebude úniku. Proti tomuhle scénáři jde ale ten fakt, že absolutně netušíme, jaká teplota je pro to potřeba (nebo pokud ano, tak si to velmi rád přečtu) a tady se nám hodí právě ten historický pohled a to, že současná globální teplota a hladina CO2 je hluboce pod průměrem posledních půl miliardy let (ano, píšu to znova) a tenhle průser se moc nestává (možná na konci Permu a asi i v tom suverénně nejteplejším období někdy před 50 miliony let, díky čemuž ale vděčíme za to, že tu vůbec jsme). Takže od toho jsme nejspíš ještě hodně daleko. Ale v tomhle si nejsem jistý, tak mě může kdyžtak někdo poučit. Zas na druhou stranu může teplota ovlivnit oceánské proudění tak, že se paradoxně začne na konkrétních místech ochlazovat a může to zase spustit řetězovou reakci opačným směrem. A to jsou jen ty základní věci, je to prostě hodně složité a nevíme, co se stane.
A asi jsem nějak proti tomu právě proto, že máme neskonalou touhu věci ovlivňovat a jakože napravovat a pak zjistíme, že to byl vlastně hrozný omyl. Jako když se řeší jedná škodná v Austrálii tím, že tam přivezem druhou škodnou a ejhle, ani ona tam nemá přirozené nepřátele. Nebo když se strašně zachraňují lesy od kůrovce, který tam je v takovém rozsahu kvůli nám a pak to hrozně řešíme a vlastně tím všechno jen kazíme. Nebo, že vybijeme predátory a pak musíme řešit, že se něco rozmnoží a musí se to vystřílet. Ti predátoři se vrátí, ale nám už se líbí to, jak střílíme a ty predátory tam nechcem, tak bychom je nejradši vyhubili znova. ebo začnem přidávat biopaliva a pak se zjistí, že tím akorát podporujeme naše oligarchy a kurví nám to auta. A takhle bych mohl pokračovat asi dlouho. Mám zkrátka strach, že se snažíme teď o něco, co se pak zase obrátí proti nám a akorát nás to zruinuje. Je to známá věc, ale v 70. letech se reálně všichni báli nové doby ledové. Bylo zrovna třicetileté období, kdy teplota vůbec nestoupala, spíše naopak, navzdory obrovskému nárustu emisí (a například ty slavné grafy, kdy teplota stoupá průběžně celé století, jsou udělány například
takto , kde pod tou rozteklou Zemí je schované právě to období stagnace či drobného poklesu, které se nehodí do krámu). Nikde není psáno, že se to zase za třicet leto celé neotočí a budeme rádi za to, že to podnebí trochu nastartujeme zase. Je to asi méně pravděpodobné, ale vlastně nevím.