Dnes jsem po třech dnes usilovného čtení (svědkem je mi dnešních 2:00 ráno kdy jsem uléhal s pocitem, že to musím nutně dočíst) pozdě odpoledne dočet bichli (548 stran) od C.J.Sansom: Nadvláda.
Není to tak dávno, cca rok, co jsem četl poprvé román Otčina od Roberta Harrise, který je také alternativní historií (sci-fi) a hluboce na mě zapůsobil. Ačkoliv nutno dodat, že Fatherland (Otčina) je spíše obžalobou konference ve Wannsee na pozadí alternativní historie (mistrně popsanou ve formě detektivky + Berlína a jeho obyvatel za totality), a jenž tak poutavou formou čtenáři přibližuje zrůdy nacismu (holokaust, vyhlazovací tábory a celou tu mašinérii v pozadí) zatímco Dominion (Nadvláda) se soustředí primárně co by se stalo v Británii kdyby se Winston Churchill nestal premiérem a nenastala by jeho "This was their finest hour".
Nutno dodat, že román Nadvláda si ocenění Sidewise Award for Alternate History za rok 2012 zcela nepochybně zaslouží
https://en.wikipedia.org/.../Sidewise_Award_for_Alternate...a v souvislostí s tím mě překvapuje, že Fatherland (1992) zde není na stupních vítězů v patřičném roce, jelikož samotný autor považuje tuhle knihu za zcela nejlepší ve svém žánru. Naneštěstí ocenění vzniklo až 3 roky po vydání románu, zcela určitě by tam byla.
První kapitola knihy je skvostná, pak přichází krátká kapitola přes kterou mě trvalo několik dní než jsem se přenesl, ale má zde svůj význam a definitivně knize propadl.
Román má poměrně pomalé tempo, ale o to je lepší, realističtější a bohužel v současnosti poměrně aktuální (nacionalismus, antisemitismus). Později se čte jedním dechem. Autor si dal neskutečnou práci aby jeho pojetí alternativní historie britského impéria bylo max. věrné, ostatně v dodatku a zdrojích se o tom obšírně rozpovídá. Je zde také poměrně obsáhla pasáž o poměrech na Slovensku (východní Evropě), jak v románu, tak v dodatku, která je nepochybně československému čtenáři dobře známá (za minulého režimu urputně zamlčována).
Váhám co je lepší, zdali Fatherland nebo Dominion. Obě jsou skvělé (mé hodnocení je rovných 100%), obě se čtou jedním dechem a čtenáře doslova nutí knihu dočíst, protože každý chce vědět jak dopadne hlavní hrdina (hrdinové) a jak se rozhodne o osudech mnoha dalších pěšáků ve hře mocných.
Nutno poděkovat že finest hour naštěstí nastala a Winston Churchill jak předpověděl povznesl Evropu k širým slunným výšinám. Jak by dopadla za nacistů východní Evropa včetně bývalého Československa je dnes již velmi dobře historicky zdokumentováno.
Tak či onak Mnichov od Roberta Harrise se na mě usmívá z poličky a je ten nejlepší čas začíst číst další knihu od mého oblíbeného autora.
V souvislosti s těmito alternativními sci-fi musím zmínit běžnému čtenáři opomíjenou knihu "Léto 1939" od Werner Biermann, které je naprosto fantastickým popisem den za dnem co předcházelo událostem druhé světové války z pohledu mnoha osob tehdejší doby. Vřele doporučuji každému kdo se zajímá o moderní historii, tak čtivý popis jsem jakživ nečetl. Tohle by měli dávat povinně na základní škole jako učivo a varování příštím generacím.