Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

Steam Deck - prima, díky Valve. Skoro rok čekání, a pak náhodný e-mail, že je třeba objednat, nebo do 3 dnů vyprší rezervace. Škoda, že jsem ho přečetl až za 4 dny :)
@Kwoky (26.03.2022 10:04): To je info z biosu? Všiml jsem si, jak se řeší to XMP, ale nerozumim těm číslům. Koukal jsem do biosu a tam mam řádek "DDR4-3200 16-20-20-38..." a XMP Enabled. Mam to brát tak, že když mi PC maká stabilně při hraní i jinak, nemam se tim zabejvat? *obzvlášť když se v tom vlastně moc nevyznam, že jo :D
Předpokládám, že "tabulkou časování" se myslí výpočet latence při dané frekvenci a CL. Dá se to najít po zadání "ram latency table" do googlu. Třeba zde.

Latence ale není vše - vyšší frekvence znamená také vyšší maximální přenosovou rychlost. 3200 MHz CL 12 má stejnou latenci jako 4000 MHz CL 15, ale druhá možnost je lepší, protože zvládne víc GB/s mezi RAM a procesorem. To se někdy může projevit vyšším výkonem nebo menšími propady, ale v praxi jsou ty rozdíly minimální. U nižších frekvencí (2400 apod.) by se rozdíl naměřit dal, protože se na strop rychlosti naráží častěji.

Doplním takový detail - DOCP je prakticky to samé co XMP. DOCP se tomu říká ve spojení s AMD, XMP ve spojení s Intelem. Jde o parametry, na kterých výrobce RAM otestoval, že paměť funguje a je stabilní. Tyto parametry jsou pak zapsané do SPD čipu na paměťovém modulu spolu s ostatními základními variantami (ty jsou tam kvůli kompatibilitě). Základní deska si pro tyhle parametry sahá ve chvíli, kdy je v BIOSu nastavený "default". Jakmile začneš nastavovat sám, tyhle profily se nepoužijí a už musíš vědět, co děláš (pozn. já to nevím) :)

To, jestli RAM dokážou jet na těchto otestovaných parametrech, závisí hlavně na procesoru (je v něm paměťový řadič) a na základní desce (kvalita obvodů a nízké rušení).

3600 MHz CL 16 jsou VELMI dobré parametry. Rozdíl ve výkonu vůči 3600 MHz CL 18 je (jak píše Garion) do jednoho procenta. Možná v některých specifických případech dvě. Dá se k tomu najít celá řada videí na Youtube. Jako první na mě vyskočilo třeba tohle. Jestli to drží a je to stabilní, dál bych do toho nevrtal.

Stabilitu doporučuji testovat programem OCCT. RAM test nech běžet po každé změně aspoň 15 minut. A až budeš hotový s nastavováním, tak to nech jet přes noc.
@Gordon (26.03.2022 06:45): Tak není to o tom, že to neřeším. Mnimálně chci dostat výkon za který jsem si zaplatil. Jen nemám potřebu honit se za každým půl procentem výkonu.

@Rapier (25.03.2022 19:17): Jinak ty hodnoty 18-21-21-39 mii to ukazuje nejen ve windows ale i v Bosu. Jen ten DOCP profil, což je asi jen přejmenované XMP, má v názvu hodnoty 17-21-21-39.

Nicméně teď jsem zkusil nastavit ručně 16-21-21-39 a drží to. Tedy zatím. V biosu i ve windoows. Otestuju to pak v zátěži. Jsou tohle dobré hodnoty? Fakt se v těch DDR4 nevyznám. Nebo dá se říct na jaké hodnoty cílit? evdentě se zdá, že ručně to půjde nastavovat lépe.
@Cobot (25.03.2022 18:48): RAMky vážně nemusíš řešit, stejné hodnoty by Ti potvrdili další majitelé Ryzenů s lichými čísly CL. Nevím jaké jsi měl dosud CPU, ale pamatuji si dobu kdy jsem hrával na sestavě i5-2400 Sandy Bridge s GTX 1060 6GB. Domníval jsem se jak mám stále slušné (a navíc přetaktované o 400 Mhz na jádro) CPU. Opak byl pravdou! CPU grafiku brzdilo neskutečným způsobem, a obzvláště to vyniklo v moderním DCS World, nebo jiných na CPU náročných hrách.

Po přechodu na R7 3700X jsem nemohl uvěřit vlastním očím jaký nárůst fps mě potkal v DCS World, a to jak min. tak max. :) Od té doby nelituji investice do MB, RAM a CPU, naopak si dodnes říkám, proč už jsem dávno nevyměnil CPU. Lidi často upgradují grafiky, ale zapomínají na CPU, většinou proto, že musí investovat peníze do komba MB+RAM+CPU (případně chladič CPU).

Mimochodem dnes jsem testoval GTX 1650 Super (rychlejší než GTX 1060 6GB) s Sandy Bridge CPU výše (DDR3 1600 RAMky, Intel P67 chipset) a díky implementaci AMD FSR je překvapivě hratelný Cyberpunk 2077 v QHD (!) na High s AMD FSR on na Ultra (min. ztráta kvality). Grafiku pravda brutálně brzdí CPU, i tak byly fps okolo 30+. V FHD nebyl problém dostat se na 55+ fps, a nebo zvolit Ultra detaily.
S moderními CPU dají tyhle grafiky Ultra detaily pokud si zapneš podporu AMD FSR přímo ve hře.

Začínám se těšit na FSR 2.0, má přinést kvalitu jako DLSS 2.0, pokud to vývojáři her implementují do svých titulů nic Ti nebrání zapnout si zvýšení fps zadarmo i na GTX/RTX grafice. Hezký dárek od AMD. :)

@Bursoft (25.03.2022 18:56): v minulosti jsem se tím zabýval, v BIOS je jedna volba která zařídí, že v OS budou CL na hodnotách výrobce. Problém je, že Ryzen CPU si s tou volbou moc nerozumí. Raději obětuji CL, než mít nestabilní systém.

EDIT: https://forums.anandtech.com/threads/ryzen-3000-ram-cl15.2568465/  DON'T FORGET TO TURN OFF "GEARDOWN MODE" when using CAS 15.
Fakt? Mám k tomu Ryzen 5600X. Sice jsem původně tvrdil, že nic než osmjádro nechci, ale pak jsem si řekl, že už žádnej hardcore gamer nejsem a spokojil se s tím šestijádrem. Jednovláknovej výkon je oprot 5800X skoro stejnej. Taky jsem nechtěl moc utrácet a ty tři litry navic mi přiišli zbytečný. No nakonec jsem dal 7500,- jen za NVMe disky :D

Ale spokojenost i ta moje 1060 je teď krmená na maximum, tak i po výkonu grafiky mám lehčí upgrade. V neděli to chci víc otestovat.
Dneska jsme zjistil, že mi ramky v novém kompu běží sice na 3600Mhz, ale s CAS latency 26... Jsou to tyhle. Deska tahle. Je fakt, že jsem výběru komponent moc nedal a naklikal to tak nějak podle citu.. No vrhnul jsem se do biosu a po pár minutách jsem našel nějaký DOCP nastavení, kde šlo načíst profil pamětí 17-21-21-39 při frekvenci 3600MMhz. XMP profil tam překvapivě nikde nevidím. Ale ten BIOS má pro mě zatím spoustu záhad.

Po najetí do windows mi cpu-z ukazuje tohle a tohle. Tedy CAS Latency 18. Mám to řešit? Ramky asi ještě můžu v pohodě ve 14denní lhůtě vrátit a vzít jiný. Seznam podporovanejch ramek k desce nemá moc běžný ramky a ono už jsem stejně x verzí biosů dál.
https://m.youtube.com/watch?v=yQb2lXbi7Ic

Tak bohužel starší WBC panel. Tedy žádné "EVO" na 42 palcích. To znamená vedle horšího obrazu (menší barevná škála) především kratší životnost. LG imho vyloženě podvádí a snad je za to stihne trest. Tenhle rok je i pravděpodobné, že konkurenci budou mít silnou.
Ok, proto říkám, že to úplně nejrychlejší na světě být nemusí. Ale 100% nechci dávat víc jak 5tis za disk. A právě že z toho co je na trhu moc na výběr není.

U těch Kingston jsem to četl u disku NV1, kde prý pro jistotu ani neuvádí jakej to má řadič a další parametry. . Ale stejnou prasarnu udělali Samsung u 970.

Ta KC2500 má být u Kingstonu brána jako lepší.

Nevím no...
@Cobot (22.03.2022 09:37): Já osobně bych koupil raději Crucial nebo Patriot. Kingston má dobrý poměr cena/výkon, ale už se párkrát stalo, že do recenzí dali trochu jiné disky, než které pak prodávali - tím se pro mě stali nedůvěryhodní a už si od nich nic nekoupím.
Jaký byste koupili 2TB M.2 NWMe PCIe 3.0 disk? Uvažuji o Kingston KC2500. Jde mi spíš o cenu. Nemusí to být úplně trhac asfaltu. Bude to primárně disk na hry. Na CZC ho mají za 4499,-Kč.

I když moc variant reálné nevidím...
@Kwoky (21.03.2022 16:17): Tak to jsem měl štěstí, před nedávnem jsem takto měnil krabičku s mrtvou elektronikou u 2,5" 5TB HDD Seagate (používán denně po čtyři roky jako externí úložiště k PS4) a ten v novém „domečku” funguje dále na jedničku. Zatím jsem se tedy s podobnou situací ohledně šifrování disku nesetkal.
Kamarádovi umřel externí disk (černá krabička, v tom klasický WD Green SATA + malá elektronická deska s převodníkem SATA-USB). Ukázalo se, že je mrtvý SATA-USB převodník a disk samotný je jinak v naprostém pořádku. Data přesto nejsou čitelná.

Po dalším zkoumání jsem zjistil, že disk je hardwarově šifrovaný. Proč sem ale píšu, je to, že mi zcela uniká smysl tohoto šifrování. Znemožňuje obnovu dat a přitom se dá prolomit připojením funkčního převodníku z jiného externího disku stejného typu. Takže vlastně nechrání. Už jste se s tím setkali?

Ještě to dokážu pochopit u enterprise řešení jako je Seagate Exos - odkaz. Ale u úplně nejzákladnějšího exteráku pro BFU se mi defaultní nasazení takového šifrování zdá ujeté.
@Pajas (19.03.2022 11:15): Tohle je nějaký obecný souhrn. Koukni vlevo na "Protokoly systému Windows" do podsložky Systém. Tam se dá najít přesný čas a najít jeden konkrétní řádek s dost podrobnou hláškou. Vypadá to takhle: odkaz
@Cobot (19.03.2022 14:35): Mně šlo o rámeček, za který se uchytává heatpipe (pro ilustraci). Měl jsem jeden chladič právě od SilentiumPC, kde byl rámeček z plastu a pak praskl, načež se mi pasta rozmazala nejen přes CPU, ale i přes patici (deska pak byla na odpis).
Čistý reinstall nic nevyřešil, problém stále stejný.

@Kwoky (18.03.2022 20:51); @TombSpirit (19.03.2022 10:41): Prohlížeč událostí říká toto. Zase se v tom moc nevyznám, odhaduji, že složka "Chyby" je to, co by mě mělo v tyhle situaci zajímat.

Tak i tak mezitím pomalu vyplňuji formulář na servis, který je v rámci záruky. Myslím si, že když to nevyřešil čistý reinstall Windows, tak já s tím už moc nezmůžu.
@Chuck (18.03.2022 17:34): Zkusil bych kouknout ve Windows na "Prohlížeč událostí". Podle času přesně najít hlášku a třeba vám to napoví, co dál.

A v BIOSu na desktopu je možné nastavit, jestli se má po výpadku napájení sám znovu zapnout. Mrkni jestli to tam náhodou taky nemáte. Bude to něco jako "power failure".
Chlapci, řeším s klukem, který si nedávno koupil tenhle notebook a stala se mu zajímavá technická záhada, které sice asi stejně skončí reklamací, ale spíš mi jde o to, jestli vás někoho napadá příčina. Ten notebook mu nejde VYPNOUT. Píšu to naschvál takhle zvýrazněně, jelikož problém většinou bývá opačný. Abych to popsal trochu přesněji....když ho vypne (normálně přes Start nebo i tlačítkem, vyjde to nastejno), tak se vypne jen na tak maximálně 5 sekund a zase se zapne. Zkrátka se na chvíli normálně zobrazí hláška vypínání, obrazovka zhasne, větrák na okamžik ztichne, po chvilce se zase rozjede a notebook se zapne. Zkoušel všemožné nastavení podle internetu, obnovení systému z bodu obnovení, tak pak zkusil přeinstalovat Windows (s možností zanechání osobních souborů), problém ale i tak přetrvává. Teď zkouší čistý reinstal, který je přece jen spolehlivější nejen v podobných problémech, tak jsem zvědav, ale je to celkem záhada. Co se týká, BIOSu, ten má nejnovější.
@Jab (18.03.2022 11:29): Cena rozhodně zajímavá je. Ovšem "zajímavější" je, když se chce případný zákazník o produktu dozvědět podrobnější info. Na tom éšopu, kterej se tváří jako českej, se při snaze přečíst si podrobnější technický detaily výrobku dozvim něco jako: "... 1 gombos vezérlés, memóriahabos párnák, Android kompatibilitás, IOS kompatibilitás" ...takže to z mýho pohledu moc seriózně nevypadá, obzvlášť u audio techniky téhle kategorie. Ale je jasný, že když pujdu vyloženě jen po ceně, v dražších éšopech si potřebné info zjistim a pak koupim třeba na edigital.cz, pokud mě teda neodradí ten "segedín" tam  :D