Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Hitsuran (29.03.2022 21:20): Uzavřená teda? I ven nebo jen dovnitř? Hodně doporučované jsou AKG 361 či 371.

Z otevřených AKG 712 Pro nebo Sennheiser HD560s.

Hlavní audio kapacita je ale na DH Deimos, tak mu můžeš zkusit napsat o radu. Btw ty AKG 361/371 utáhne vše včetně mobilu. Ty Senny a AKG 712 Pro ne. Tam bys musel dokupovat nějaký zesilovač. Byť i mnohé USB by stačily.

Jo a pokud to jde, tak si před nákupem zajdi sluchátka poslechnout třeba do Audiga.
@Kwoky (29.03.2022 18:20): koukám, že máš stejnou zkušenost jako já z twitch.tv. :)
Tam mě také poslali nesmyslně email s odkazem na půlkilometrovou stránku co vše mám ověřit, do toho mě sdělili, že chápou, že přijít o přístup je frustrující a časově náročné, že si myslím, že to je můj účet,.... bla, bla, bla.

Takový support si zaslouží jen jednu věc. Odstřelit na místě.
Napsal jsem na support Western Digital, jestli se dá to interní šifrování externích disků vypnout. Přišel mi půlkilometrový copy paste e-mail, ze kterého jsem se to nedozvěděl. Posílám tedy druhý, stručnější dotaz (odpověď Yes/No). Jestli mi zase napíšou nějaké obecné blablabla, tak přísahám, že koupím tyhle boxy a WD boxy rozmlátím kladivem.
@7c (26.03.2022 20:21): jop, dneska jsem se o nutnosti objednat dověděl ze tří zdrojů - na twitteru kde sleduju account steam deck, z mailu, a z notifikace co vyskočila po zapnutí PC.
Tak snad příští týden už budu steamdeckovat, yay. A snad tedy chytnu kousek co nebude znít jak letadlo.
@Cobot (28.03.2022 12:26): ber to pozitivně: vždy je lepší, když GPU není brzděna CPU, než naopak! Za rok vyjdou nové grafiky, ceny spadnou, kryptománie zmizí z planety země. Prostě samá pozitiva. :)
A já se zase pro zajímavost vrátím k té záhadě, kdy klukovi nešel vypnout notebook. Závada byla na baterce, nebo-li "vadný zdroj", kdybych to převedl do řeči stolního PC. :-)
Ještě se vrátím k mé taškařici s elektřinou. Včera jsem zjistil, že to odnesla i tiskárna. Tiskárna co byla ve stejném pokoji ale v druhé zásuvce. Dokonce ve vypnuté prodlužce. S tím "vyhorelym" kompem l byla spojena USB kabelem. Tak možná po tom USB kabelu. Fakt tohle nechápu co se tam stalo. Nepochopitelný. Tiskárna se chvilku jakoby zapíná ale na monochtomatickem displaji jsou pouze černé čtverečky a pak se vypne. Fakt zírám. Naštěstí ti to byla levná multifunkce, ale i tak jsem si celkem vydělal.

Jinak u novyho kompu je vtipná změna, že mi procák jede maximálne na 30% a grafárna furt na 100%. No ale co už. Novou nejdřív za rok.

Jo a ten pasivní zdroj je super.
Jenom ve zkratce, proč můj sen konzole (s přepínáním k notebooku) a HDR zobrazovače letos zase padá...

Alienware AW3423DW QD-OLED díky svému specifickému rozlišení HDR z xboxu nedostane. To má Microsoft vyhrazené toliko pro 4K rozlišení. Playstation obdobně. Není to prostě monitor ke konzoli.

Obdobně ten nový 42 palcový LG OLED nemá EVO panel (ačkoliv to má napsané na krabici). Je tam starý dobrý WBC panel místo WBE. Což znamená nulovou změnu v životnosti. LG podvádí. :(

Tenhle rok tedy zase nic. K čertu s tím fakt. :/ Ještě má být nějaký 32 palcový Samsung 4K VA panel. Ale tam už je zase předem jisté, že jeho HDR bude zase poctivá várka "snake oil".
Trochu si pohrávám s myšlenkou koupit nějaká otevřená sluchátka. Asi kvůli tomu, že začínám mít pocit, že se mi letos opět investice do xboxu a monitoru/televize (z vícero důvodů) nevyplatí. Problém je, že audiofil nejsem, takže bych utrácel pro "radost ze života". Jakkoliv samozřejmě taková investice by byla stále nižší i než cena samotného xboxu series X... :) Stávají sluchátka jsou uzavřená Audio-Technica MSR7 (první generace). Zvukovku k tomu používám černý Audioquest Dragonfly. MSR7 bych si určitě nechával. Mám je moc rád. A uzavřená sluchátka samozřejmě nadále využiji.

Vybral jsem sluchátka ve třech cenových kategoriích.

Sennheiser HD 560S (od 3,85 tisíc) - Velmi neutrální zvuk se skvělým prostorovým dojmem. Spíše "pracovní" referenční sluchátka. Mají za svou cenu výbornou pověst. Mají jen 3m kabel v balení (kratší bych musel dokoupit).

AKG K 712 PRO (od 5,69 tisíc) - Údajně jedny z nejlepších "herních" sluchátek. Vynikající dojem prostoru. Na hudbu jsou celkem specifická, ale nemálo dobrých recenzentů "bavily" (jiné ale méně). Prý jsou celkem pohodlná. Líbí se mi to řešení hlavového mostu. Zejména kožená část. Koženka je tady na mých MSR7 velmi odrbaná, což je hodně vidět, anžto mám onu hnědou verzi. Kůže by tak byl super bonus.

HiFiMAN Sundara (od 8,5 tisíc) - Tady už bych si udělal hodně radost. Velmi doporučovaná magnetoplanární (jiný systém vedení zvuku - nemají uvnitř onen tradiční reprák, ale jsou tam magnety) sluchátka. Bohužel jsou nejen vyráběná v Číně (to ty AKG také btw), ale Hifiman je přímo čínská firma. A sluchátka údajně měla ze začátku slušné problémy s kvalitou výroby. Jsou také ostřejší/jasnější. Čímž se možná ne zcela doplňují s mými MSR7, která podobné nastavení mají také.

Audioquest Dragonfly (Black) bych k uvedeným asi nepoužíval. U těch malých externích zvukovek jde pokrok kupředu velmi rychle. Líbí se mi třeba FiiO KA3. Ale v podobné cenové hladině je více možností. Asi bych chtěl z prostorových důvodů a z důvodu přenositelnosti zůstat u těhle USB AMD/DACů.

Pokud má někde zkušenost s uvedenými otevřenými sluchátky (nebo má v kategorii jiný tip), tak budu rád. Případně si zkusím přivolat Deimose. :)

P. S. Kdyby chtěl někdo tip na velmi doporučovaná uzavřená sluchátka za nepříliš vysokou cenu, tak jsem postřehl, že strašně letí AKG K361 či K371. Zase snad jen měla problémy s kvalitou výroby. Ale to už je snad věcí minulosti. Ale jsou teď jednoznačně doporučována třeba před Audio-Technica m40x.
@Paul (26.03.2022 19:40): Mně teď vyskočila notifikace ze Steamu, že mám aktivní objednávku (jak to support dnes aktivoval - i když už tedy byla pár hodin "Purchased") - a bylo nutné ji explicitně zaškrtnout a potvrdit, že už připomínku není třeba zobrazovat. Takže připomínky ve Steamu očividně fungují, a spíš to vypadá, že tam byl nějaký technický problém (protože během těch tří dnů se nic neobjevilo - a tohle opravdu nejde minout, protože to rovnou minimalizovalo i fullscreen hru :).
@Paul (26.03.2022 17:41): Tomu věřím (když jsem teď viděl reddit), ale nesledoval jsem žádné Deck komunity, ani obvykle nechodím denně na Steam web. U takhle zásadní věci bych očekával, že alespoň pošlou varování alespoň měsíc předem. I u "blbých" kickstarterů chodí obvykle e-maily s velkým předstihem (a to tam ani nehrozí, že by šlo minout termín).
@speedevil (26.03.2022 10:47): Ta čísla se dají zjistit buď v BIOSu, nebo v nějakém programu (např. CPU-Z).

Pokud máš průměrnou sestavu, tak je 3200 CL16 ok a neřešil bych to. Pokud máš high end procesor a grafiku, tak bych zkusil CL 15, případně to zvednout na 3333 MHz, nějaké fps navíc by to dát mohlo.
Steam Deck - prima, díky Valve. Skoro rok čekání, a pak náhodný e-mail, že je třeba objednat, nebo do 3 dnů vyprší rezervace. Škoda, že jsem ho přečetl až za 4 dny :)
@Kwoky (26.03.2022 10:04): To je info z biosu? Všiml jsem si, jak se řeší to XMP, ale nerozumim těm číslům. Koukal jsem do biosu a tam mam řádek "DDR4-3200 16-20-20-38..." a XMP Enabled. Mam to brát tak, že když mi PC maká stabilně při hraní i jinak, nemam se tim zabejvat? *obzvlášť když se v tom vlastně moc nevyznam, že jo :D
Předpokládám, že "tabulkou časování" se myslí výpočet latence při dané frekvenci a CL. Dá se to najít po zadání "ram latency table" do googlu. Třeba zde.

Latence ale není vše - vyšší frekvence znamená také vyšší maximální přenosovou rychlost. 3200 MHz CL 12 má stejnou latenci jako 4000 MHz CL 15, ale druhá možnost je lepší, protože zvládne víc GB/s mezi RAM a procesorem. To se někdy může projevit vyšším výkonem nebo menšími propady, ale v praxi jsou ty rozdíly minimální. U nižších frekvencí (2400 apod.) by se rozdíl naměřit dal, protože se na strop rychlosti naráží častěji.

Doplním takový detail - DOCP je prakticky to samé co XMP. DOCP se tomu říká ve spojení s AMD, XMP ve spojení s Intelem. Jde o parametry, na kterých výrobce RAM otestoval, že paměť funguje a je stabilní. Tyto parametry jsou pak zapsané do SPD čipu na paměťovém modulu spolu s ostatními základními variantami (ty jsou tam kvůli kompatibilitě). Základní deska si pro tyhle parametry sahá ve chvíli, kdy je v BIOSu nastavený "default". Jakmile začneš nastavovat sám, tyhle profily se nepoužijí a už musíš vědět, co děláš (pozn. já to nevím) :)

To, jestli RAM dokážou jet na těchto otestovaných parametrech, závisí hlavně na procesoru (je v něm paměťový řadič) a na základní desce (kvalita obvodů a nízké rušení).

3600 MHz CL 16 jsou VELMI dobré parametry. Rozdíl ve výkonu vůči 3600 MHz CL 18 je (jak píše Garion) do jednoho procenta. Možná v některých specifických případech dvě. Dá se k tomu najít celá řada videí na Youtube. Jako první na mě vyskočilo třeba tohle. Jestli to drží a je to stabilní, dál bych do toho nevrtal.

Stabilitu doporučuji testovat programem OCCT. RAM test nech běžet po každé změně aspoň 15 minut. A až budeš hotový s nastavováním, tak to nech jet přes noc.
@Gordon (26.03.2022 06:45): Tak není to o tom, že to neřeším. Mnimálně chci dostat výkon za který jsem si zaplatil. Jen nemám potřebu honit se za každým půl procentem výkonu.

@Rapier (25.03.2022 19:17): Jinak ty hodnoty 18-21-21-39 mii to ukazuje nejen ve windows ale i v Bosu. Jen ten DOCP profil, což je asi jen přejmenované XMP, má v názvu hodnoty 17-21-21-39.

Nicméně teď jsem zkusil nastavit ručně 16-21-21-39 a drží to. Tedy zatím. V biosu i ve windoows. Otestuju to pak v zátěži. Jsou tohle dobré hodnoty? Fakt se v těch DDR4 nevyznám. Nebo dá se říct na jaké hodnoty cílit? evdentě se zdá, že ručně to půjde nastavovat lépe.
@Cobot (25.03.2022 18:48): RAMky vážně nemusíš řešit, stejné hodnoty by Ti potvrdili další majitelé Ryzenů s lichými čísly CL. Nevím jaké jsi měl dosud CPU, ale pamatuji si dobu kdy jsem hrával na sestavě i5-2400 Sandy Bridge s GTX 1060 6GB. Domníval jsem se jak mám stále slušné (a navíc přetaktované o 400 Mhz na jádro) CPU. Opak byl pravdou! CPU grafiku brzdilo neskutečným způsobem, a obzvláště to vyniklo v moderním DCS World, nebo jiných na CPU náročných hrách.

Po přechodu na R7 3700X jsem nemohl uvěřit vlastním očím jaký nárůst fps mě potkal v DCS World, a to jak min. tak max. :) Od té doby nelituji investice do MB, RAM a CPU, naopak si dodnes říkám, proč už jsem dávno nevyměnil CPU. Lidi často upgradují grafiky, ale zapomínají na CPU, většinou proto, že musí investovat peníze do komba MB+RAM+CPU (případně chladič CPU).

Mimochodem dnes jsem testoval GTX 1650 Super (rychlejší než GTX 1060 6GB) s Sandy Bridge CPU výše (DDR3 1600 RAMky, Intel P67 chipset) a díky implementaci AMD FSR je překvapivě hratelný Cyberpunk 2077 v QHD (!) na High s AMD FSR on na Ultra (min. ztráta kvality). Grafiku pravda brutálně brzdí CPU, i tak byly fps okolo 30+. V FHD nebyl problém dostat se na 55+ fps, a nebo zvolit Ultra detaily.
S moderními CPU dají tyhle grafiky Ultra detaily pokud si zapneš podporu AMD FSR přímo ve hře.

Začínám se těšit na FSR 2.0, má přinést kvalitu jako DLSS 2.0, pokud to vývojáři her implementují do svých titulů nic Ti nebrání zapnout si zvýšení fps zadarmo i na GTX/RTX grafice. Hezký dárek od AMD. :)

@Bursoft (25.03.2022 18:56): v minulosti jsem se tím zabýval, v BIOS je jedna volba která zařídí, že v OS budou CL na hodnotách výrobce. Problém je, že Ryzen CPU si s tou volbou moc nerozumí. Raději obětuji CL, než mít nestabilní systém.

EDIT: https://forums.anandtech.com/threads/ryzen-3000-ram-cl15.2568465/  DON'T FORGET TO TURN OFF "GEARDOWN MODE" when using CAS 15.
Fakt? Mám k tomu Ryzen 5600X. Sice jsem původně tvrdil, že nic než osmjádro nechci, ale pak jsem si řekl, že už žádnej hardcore gamer nejsem a spokojil se s tím šestijádrem. Jednovláknovej výkon je oprot 5800X skoro stejnej. Taky jsem nechtěl moc utrácet a ty tři litry navic mi přiišli zbytečný. No nakonec jsem dal 7500,- jen za NVMe disky :D

Ale spokojenost i ta moje 1060 je teď krmená na maximum, tak i po výkonu grafiky mám lehčí upgrade. V neděli to chci víc otestovat.
Dneska jsme zjistil, že mi ramky v novém kompu běží sice na 3600Mhz, ale s CAS latency 26... Jsou to tyhle. Deska tahle. Je fakt, že jsem výběru komponent moc nedal a naklikal to tak nějak podle citu.. No vrhnul jsem se do biosu a po pár minutách jsem našel nějaký DOCP nastavení, kde šlo načíst profil pamětí 17-21-21-39 při frekvenci 3600MMhz. XMP profil tam překvapivě nikde nevidím. Ale ten BIOS má pro mě zatím spoustu záhad.

Po najetí do windows mi cpu-z ukazuje tohle a tohle. Tedy CAS Latency 18. Mám to řešit? Ramky asi ještě můžu v pohodě ve 14denní lhůtě vrátit a vzít jiný. Seznam podporovanejch ramek k desce nemá moc běžný ramky a ono už jsem stejně x verzí biosů dál.
https://m.youtube.com/watch?v=yQb2lXbi7Ic

Tak bohužel starší WBC panel. Tedy žádné "EVO" na 42 palcích. To znamená vedle horšího obrazu (menší barevná škála) především kratší životnost. LG imho vyloženě podvádí a snad je za to stihne trest. Tenhle rok je i pravděpodobné, že konkurenci budou mít silnou.
Ok, proto říkám, že to úplně nejrychlejší na světě být nemusí. Ale 100% nechci dávat víc jak 5tis za disk. A právě že z toho co je na trhu moc na výběr není.

U těch Kingston jsem to četl u disku NV1, kde prý pro jistotu ani neuvádí jakej to má řadič a další parametry. . Ale stejnou prasarnu udělali Samsung u 970.

Ta KC2500 má být u Kingstonu brána jako lepší.

Nevím no...
@Cobot (22.03.2022 09:37): Já osobně bych koupil raději Crucial nebo Patriot. Kingston má dobrý poměr cena/výkon, ale už se párkrát stalo, že do recenzí dali trochu jiné disky, než které pak prodávali - tím se pro mě stali nedůvěryhodní a už si od nich nic nekoupím.
Jaký byste koupili 2TB M.2 NWMe PCIe 3.0 disk? Uvažuji o Kingston KC2500. Jde mi spíš o cenu. Nemusí to být úplně trhac asfaltu. Bude to primárně disk na hry. Na CZC ho mají za 4499,-Kč.

I když moc variant reálné nevidím...
@Kwoky (21.03.2022 16:17): Tak to jsem měl štěstí, před nedávnem jsem takto měnil krabičku s mrtvou elektronikou u 2,5" 5TB HDD Seagate (používán denně po čtyři roky jako externí úložiště k PS4) a ten v novém „domečku” funguje dále na jedničku. Zatím jsem se tedy s podobnou situací ohledně šifrování disku nesetkal.