Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@AlieN (18.08.2022 15:30): Pak bys možná měl zkusit tu She-Hulk zkusit :D Ale zase ono pokud nemáš rád komedii, tak to stejně platí, protože She-Hulk na tom dost staví.. M.a.t.t má pravdu v tom, že nelibost v žánru je primární překážka objektivní kritice. Jinak mi to přijde inteligentně napsané.
@Cathan (18.08.2022 15:10): Není moc co rozvádět, když jsem to neviděl ;)
Snad jen že už z traileru to na mě působilo jako imbecilní ždímání značky s velmi nesympatickou a schopnostmi nesmyslnou postavou v hlavní roli, které se trochu bizarně snad i snaží cílit na trochu starší publiku, než třeba ta nová Miss Marvel, což nemá jak fungovat když je to pořád tak primitivně hloupé.

Hlavně ale vycházím ze zkušeností s těmi ostatními seriály, které jsou prostě strašlivé sračky - s vyjímkou Lokiho, který si z toho celého dělá prdel, a překvapivě solidního Moon Knighta, který ubral na humoru a dost hezky prodal tu rozdvojenou osobnost hlavní postavy, a funguje jako standalone fantasy bez napojení na ten zbytek Marvel světa.

@M.a.t.t. (18.08.2022 15:14): Nu, co na to říct - blábolíš ;) Mě superhrdinský žánr dokáže velmi bavit, jen na něj mám vyšší nároky,, než že je to barevné a hýbe se to. Marvel měl vrchol v Civil War, pak to jde dolů, i za vzepjetí v posledním Spider-Manovi mohou hlavně parádní záporáci z Raimiho éry.
@Cathan (18.08.2022 15:19): Objektívnu kritiku vieš dostať iba od niekoho, kto má konkrétny žáner rád a nie je to len o výnimkách. To akoby si sa mňa pýtal na roguelite hry, ktoré dokážem objektívne rešpektovať, no subjektívne mi veľa nehovoria :)
@M.a.t.t. (18.08.2022 15:14): Upřímně? Já bych rád z někoho dostal objektivní kritiku. Vážně mi to chybí. Není to tak těžké. Já to zvládl. Fajn, vtipné, ale rychlý začátek a možná horší CGI. Nechci prostě číst furt názory které mají pramálo společné s objektivitou...nemít rád supehrdiny je samozřejmě v pohodě, já taky nemám rád řadu seriálu čistě protože nemám rád žánr :D
@Dan9K (18.08.2022 14:41): od Smetany jsem viděl / slysel akorat Prodanku (TV zaznam s Peterem Dvorskym), Dalibora (film od Krsky) a Libusi, taky že záznamu. (A Mou vlast, ale to není opera).

Taky mám za sebou Kašlíkovu zkrácenou Rusalku.

A záznamy Zítra se bude... (Milada Horáková) a Toufar od Aleše Březiny, jinak jsem z českých oper neslyšel a neviděl nic.

Mám v plánu Lisku Bystrousku (znám jen instrumentální pasáže z Högerova načtení).

Můj plán do budoucna je zakusit ty největší flaky, ať Wagner, Rossini, Donizetti, Händel, Verdi, Mozart... a když se mi něco bude líbit víc, pustit se tím směrem.

Naposledy jsem si koupil na blurayi Verdiho Requiem (ne opera)
@AlieN (17.08.2022 23:35): No takový dlouhý seznam seriálů mám i já, kromě Breaking Bad je na něm i The Wire, Dexter, The Sopranos, Mad Men nebo Oz, ale když mám na svém nekonečném seznamu hry, anime, filmy a hudbu, tak televizní seriály sleduji mnohem méně, Poslední co jsem viděl byli asi Černobyl a Black Mirror, protože nebyly tak dlouhé. Měl jsem v plánu sledovat i Game of Thrones, ale po tom co jsem slyšel jaká je hrozná poslední série, tak jsem řekl, že to nebudu vidět.

Jak důležité je podle vás zakončení? Jsou mnohé případy kdy má něco dobrý děj a slabší konec, nebo když má něco vyrovnanou kvalitu, ale pak jsou i takové, kde konec je tak hrozný, že retroaktivně zkazí celý příběh.

A když mluvíte o knihách, tak já si opravdu nemyslím, že Harry Potter je něco co obstojí skúškou času tak jako, LOTR anebo Narnie, podle mne to je prostě něco co přišlo ve správnou dobu, je to typický příběh o vyvoleném chlapci, kterých tady už bylo moc a který nakonec vždy zvítězí, na předvídatelnosti o sobě není nic špatného, ale když je příběh tak plný klišé a stereotypů, tak se to opravdu může líbit jen někomu, co nic podobného nečetl. Já nevím, jestli obstojí i Duna, první dvě knihy byli fajn, ale slyšel jsem že další jsou jen horší a že to nemá žádný uspokojivý konec. Na Tolkienovi mi přišlo ironické, že Hobit Kniha mě bavila mnohem více než Pan Prstenů, ale u filmů to bylo naopak.
Já jsem ale celkově nikdy nebyl až tak moc na literaturu a čtu hlavně non-fikci a moderní věci a z té klasické jsem četl jen to co jsme měli povinné ve škole.
@M.a.t.t. (18.08.2022 14:47): Jop, to hodně vysvětluje. Jinak, já už se to vážně snažím ignorovat. Pokud lidem vadí vtipy o panictví Kapitána Ameriky, což je brick joke ve fandomu už roky, nebo rodinná dynamika, nemá vážně cenu tomu věnovat pozornost.
@Cathan (18.08.2022 14:40): Ja viem, len ma stále fascinuje, že ľudia si niečo poriadne nenaštudujú a miesto toho budú radšej automaticky nadávať. Jedna domáca recenzia na ktorú som narazil úplne nezmyselne porovnáva seriál s deviatou epizódou Star Wars a postavou Rey, pričom ani sám neviem, čo z toho mám považovať za väčšie WTF :D

Inak z wikipedie, ak ju chceme brať ako relatívne relevantný zdroj: "Unlike Banner she largely retains her personality, in particular the majority of her intelligence and emotional control. Like Hulk, she is still susceptible to outbursts of anger and becomes much stronger when enraged. In later series, her transformation is permanent, and she often breaks the   fourth wall   for humorous effect and running gags."
@Samariel (18.08.2022 13:44): Já :) Pořídil jsem si komplet celou sérii v původním vydání od TOR Fantasy (něco knikupectví, většina z ebay, něco ze zahraničních obchodů). Momentálne rozečten 6. díl. Jako mně se to líbí, i když tedy postav tam je skoro jak v Malazu...
@Fingon (17.08.2022 22:51): v operách seš daleko větší guru než já :-) Ale pořád si říkám, že bych to měl napravit, jednak chozením na živo, druhak že si místo filmu dám na youtube prostě operu. Zatím se do toho nedokážu dokopat, ale mám v plánu začít Smetanou, kulturní vlastenecké dědictví :-) zatím jsem se celý život soustředil spíš na tu symfonickou případně komorní hudbu no a opěr jsem viděl asi deset jenom :-) (ale jasně, učit jsem se musel asi o tisíci :-) ).
Ale jak objevili tu Vivaldiho operu (a určitě to nebyla poslední), tak mě to fascinovalo. Vivaldi je hodně specifický příklad, na kterého se "zapomnělo" ještě o století dýl než na Bacha a fakt se ačal řešit až ve 20. století, takže je to úžasný, že můžeš i dneska jít na "novýho Vivaldiho", jako kdyby tvoje oblíbená kapela udělala novou desku :-)
@M.a.t.t. (18.08.2022 14:35): Však já vím, to už jsem tu kdysi řešil s Charllizem, že She-Hulk je skutečně velmi stará postava :) Jen s tou silou si nejsem jistý, protože informace o komiksu mám jen z druhé ruky. Střízlivě dává smysl, že by měla být cca stejně silná jako Smart Hulk.
@Cathan (18.08.2022 14:28): She-Hulk bola i v komiksoch silnejšia, pokiaľ je mi teda známe, pričom ten prvý s ňou vznikol už v roku 1980, takže len toľko... I odľahčenejším spracovaním to vraj verné duchu komiksov a celkovo ma bavia tie komentáre ľudí, že ide o ďalší ústupok dnešnej dobe, čo napríklad reflektuje i aktuálne hodnotenie na IMDB. Asi škoda to vôbec riešiť :)
Tak She-Hulk.. fajné, vtipné, odlehčené, baví mě prolomení čtvrté zdi, to podle očekávání. CGI asi horší ale já to prostě posoudit neumím a nevidím důvod proč to moc řešit, oči to rozhodně netrhá. Bohužel je to neskutečně rychlé, a hlavní postava se stala She-Hulk během 15 minut, přičemž změnili i proč se vůbec začala měnit ve prospěch toho zrychlení, což je trochu smutné. Možná způsobené tím zmenším počtu epizod, těžko říct. Rozdíly mezi She-Hulk a Hulkem se hrají hlavně pro comedy effect. Zatímco mnoho věci se Bruce musel učit roky, She-Hulk je umí přirozeně, kvůli rozdílům v krvi, psychice a možná i způsobem získání schopností

Taky lidi to může štvát jak chce, ale Smart Hulk prostě není Hulk zato She-Hulk je silná víc než dost a seriál na tom prostě staví, protože ten rozdíl je vtipný. Těžko vůbec jejich sílu porovnat na základě jedné epizody. Buď stejná nebo je Smart Hulk mírně silnější a She-Hulk zas flexibilnější.

Neskutečně mě pobavila jedna recenze na ČSFD, kde se recenzent vyjádřil, že ho štve, jak hlavní hrdinka nemá respekt k Brucovi. Nechápu proč by v praxi měla, není studentka, je jeho sestřenice a prostě mají rodinou dynamiku.

Nicméně by asi udělali lépe, kdyby to neomezili na jednu epizodu týdně, protože to může ten seroš dost pohřbít.

EDIT: Jo, a právě jsem zjistil, že většina první epizoda měla být epizoda osm. Prostě klasická post-produkce.
@Fingon (17.08.2022 22:51): hm, ta poznamka o Gira la cote byla pro Dan9ka a ne pro Drolina. Pozdní hodina...

Jinak jsem se pristihl, že posloucham YouTube kanál Phantom of the opera, sice tomu po strance hudebni terminologie prakticky nerozumim, ale i tak:)

A jindy jsem se zase pristihl, že posloucham kompozici Hildegardy z Bingenu.

A že bych si měl víc naposlouchat barokni hudbu...
@Red (18.08.2022 00:21): jelikož jsem film neviděl, tak nemůžu úplně říct, ale hry jsem hrál všechny a moc si nedovedu představit, proč by měly být nezbytné. Každý díl se odehrává v jiném roce, je o něčem jiném, postavy jsou tam jiné. Spíš jde jakoby o to zasazení do prostředí "městské spodiny". Ale nemůžu vyloučit, že tam nějaký odkaz nebude. Zároveň Martin Pohl nemohl předpokládat, že by většina lidí ty už relativně staré hry hrála, takže by byl blbej, kdyby to muselo být nezbytné. První díly jsou krátká sranda, nejlepší je rozhodně díl šestý, ten doporučuju, to je celkem profesionální práce a je to v podstatě plnohodnotná hra. Sedmý díl se nese na podobné kvalitativní úrovni, ale je nesrovnatelně kratší.
Je pro pochopení filmu Život není krásný nezbytné dohrát adventury a nebo funguje samostatně?
@Shoggot (17.08.2022 21:52): Fair enough. Zařadím do nekonečného seznamu seriálů-co-bych-někdy-chtěl-vidět.

Teď právě jsem dojel druhou řadu izraelského Tehran. Stále skvělé - trochu komornější než první série, víc se soustředí na komplexně vykreslené charaktery (hlavně velitel Íránské revoluční gardy je fantastický), a pořád to skvěle funguje jak v rovině špionážního techno-thrilleru, tak jako náhled do trudné reality Blízkovýchodního života v soukolí zkorumpovaných náboženských fanatiků na jedné straně, a absolutně bezskrupulozních pragmatiků na straně druhé.
Tak několik filmových highlightů z poslední doby, kdyby to někoho zajímalo:-P

V pondělí jsem si zajel do Brna do ČT a nechal si pustit vzácné filmy Má je pomsta (1995) a Šest statečných (1999). Hlavně tedy Má je pomsta aka Lacrimosa je velmi netypickým českým snímkem (je tedy fakt, že tradiční scéna v bordelu, tolik typická pro naše porevoluční (často tzv. restituční) filmy nejenže nechybí, ale je roztahaná na třetinu délky celého filmu. Bartoška nahý, Chýlková nahá, Brodská nahá, nazí nebyli snad jen Brejchová a Zedníček. Jinak pár dní předtím jsem od stejného, jugoslávského/chorvatského režiséra Lordana Zafranoviče viděl Okupaci v 26 obrazech s jednou drastickou scénou řádění ustašovců v autobuse, kde se vráží hřebíky do hlavy a řežou prsa. Uf.

O víkendu předtím jsem pak viděl jeden z nejhorších mainstreamových filmů předminulé dekády, historickou zběsilost z produkční společnosti Luca Bessona Blanche - královna zbojníků, honosící se krásným hodnocením 12% a pozicí 22. nejhoršího snímku na ČSFD. To se musí vidět, když si kardinál Mazarin (Jean Rochefort) se svým pohůnkem KKK tykají, šňupou červený prášek dovezený z Kolumbie, král Ludvík 14. má v zadku svíci (a pak k ní několikrát zálibně čichá) a Depardieu hraje obstarožního D'Artagnana, do toho chodí týpek jako z westernu a celé je to točené na digitál a vypadá to otřesně. Trailer 

A nakonec se mi podařilo vidět dokument Argippo znovuzrozený o nalezení a nastudování ztracené Vivaldiho opery, Trailer a strašně mě mrzí, že z celé opery existuje jen hudební nahrávka a ne kompletní audiovizuální záznam. Tady je ukázka z jedné árie, pěkně tam do toho řežou... Se Lento Ancora Il Fulmine 

Byl by z toho krásný dvojprogram jako The Turandot Project a Turandot at the Forbidden City. (Pro Drolina - už jsem viděl tři různá nastudování Turandot, nemám dost Gira la cote).

A úplně nejlepším filmem, co jsem v poslední době viděl, byl německý tv film z produkce Pro7 natáčený v Praze s českými herci, Das siebte Foto. Trailer
@AlieN (17.08.2022 18:58): Tohle je výrazně lepší jak Breaking Bad. Více méně stejná autorská metoda povýšená o několik úrovní, vycizelovaná k dokonalosti, mnohem ambivalentnější, mnohem subtilnější, samozřejmě do toho budeš muset něco investovat. Nejen Saul, ale i Mike, a především Kim z toho právem dělají jeden z nejlepších seriálů poslední dekády.
@AlieN (17.08.2022 18:58): Jo. Mně Braking Bad připadal trochu přechválený a v posledních sériích už nastavovaný a zbytečně přehrocený, ale Better Call Saul se mi líbil hodně. Má to jiné tempo, jiné postavy a jiný záběr.
@Shoggot (17.08.2022 14:12): Má smysl to zkoušet když mi Breaking Bad připadá jako jeden z nejnadhodnocovanějších seriálů ever a ta postava Saula v něm mi připadala dost nezajímavá a vlastně docela otravná?
@Shoggot (17.08.2022 14:12): To jsi to dohnal rychle!

Na konci úplně jak ryba ve vodě, hned je ti jasný, že to muselo dojet do týhle stanice.

A vlastně je neuvěřitelný, že to dokážeš 125 epizod držet nad hlavou a neposrat se z toho.
Finále Better Call Saul byla velká satisfakce. Skvělé finále, v rámci možností happy end a satisfakce pro hlavní postavy. Zásadní "televizní" moment.
@Drolin (17.08.2022 10:17): Manoel uz je 7 let pod kytickama, jak koukam.V kruhu popijecu dobreho tee, byl jiste legendou :)

"Pašijové hry v autentickém amatérsky zapáleném podání vesničanů s vloženými dokumentárními přídavky, které zdůrazní protinásilný (ba protiválečný) a společensky rebelský rys Kristova příběhu"

Ten jedinej komentar u jeho druheho filmu, mi bohate staci :D
@hanak_v_exilu (17.08.2022 09:10): Máme 21.století. Svět je asi z pochopitelných důvodů rychlejší a dynamičtější. Zatímco dřív teoreticky mohlo žít několik generací za sebou bezezměnný, dnes se to prostě nestane. Vše se vyvíjí, mění, vše je propojené, vychází tisíce knih ročně, lidé neustále komunikují, mění se jak trendy tak jazyk a to rychlostí která nemá historicky obdoby. Za jednu až dvě generace se v ČR třikrát změnily režimy, už to vypovídá o zrychlení světa ve 20.století.

Jinými slovy, ne, vážně ne pár set let, není to absolutně možné.
@Cathan (17.08.2022 08:57): No to ano, ale kdy se tenhle děj "zlidštil"? Určitě to bylo mnohem dřív, než zestárla generace vyrostlá na foglarovkách. Tak jak vypadají dneska, můžou vypadat dalších pár set let. Pokud to teda někdo násilně ideologicky nepřepíše a všem to nevnutí.
@hanak_v_exilu (17.08.2022 08:21): Stejný důvod jako ta mytologie, univerzální motivy. Nicméně, i pohádky ale přeci byly modernizované. Původně se nejednalo o příběhy pro děti, ale o příběhy pro dospělé které často sloužili k ospravedlnění společnosti či morálky (někteří to považuji za primární rozdíl mezi mytologii a pohádkou. Mytologie ustanovuje svět, pohádka společnost, zjednodušeně řečeno).

Jinými slovy, i ty dobré příběhy zestárly, ale byly předělány pro další generaci. V prapůvodní Růžence se s ní princ vyspal když ještě spala a probudilo jí kojící dítě které porodila. Sněhurce bylo osm let a její matka srdce snědla, což se dnes objevuje jen v "horror" variantách. V Popelce si nevlastní sestry uřezali palce, což se už dnes taky moc neobjevuje.

Nicméně, ono pro všechny tyhle žánry, mytologie, pohádka, fantasy, platí to, že se odehrávají v univerzální bezčasovosti. To je samozřejmě neskutečná výhoda.
@Cathan (17.08.2022 01:04): Pohádky mají rády vždycky, a to jsou reálie z těch pohádek někdy z přelomu středověku a novověku, a samotný příběh je většinou ještě mnohem starší. Často jsou to dost drsné příběhy v nichž se lidi chovají podle dnešních měřítek úplně nepochopitelně a často zavrženíhodně. A jim to nepřijde. Dobrý příběh, a zvlášť dobře podaný příběh prostě nezestárne. Nevím jestli to platí zrovna i na ty mayovky, ale na foglarovky to platí určitě. Vždyť i ta Prašina se na nich přiživuje. To je stejné jako v té komedii Yesterday, která se odehrávala ve světě, kde nezali Beatles. Říkal jsem si že je to blbý koncept a že by se dneska taková hudba neprosadila protože je moc stará, ale když se nad tím zamyslíš, tak takový Ed Sheeran je jejich jednočlenná slabší verze, a je jedním z nejpopulárnějších zpěváků.
@Red (17.08.2022 00:55): Pfff, to by bylo na déle...

Nejdřív ještě k těm starším dílům - jak jsem řekl, mění se okolnosti. Víc k tomu fakt není co říct, prostě to tak je. Mění se jazyk, mění se trendy, mění se dětské zájmy. Viděl jsi Toy Story? Děti přestane bavit kovjob a začnou mít rádi astronauta, v kostce takhle. Vážně, zamysli si, když dítěti dneska strčíš do ruky Indiánku, co by ho na tom mělo bavit? K čemu by to mohl vztáhnout? Nemá to v sobě nic, co by ho mohlo zaujmout. Já samozřejmě neříkám, že to nemůže bavit žádné dítě, ale tohle je vážně selský rozum. Zestárlo to.

Nicméně, k těm zmíněným věcem - Bible, Odysseia, Epos o Gilgamešovi... ono těžko říct, jestli to úplně baví děti, ale lidstvo to stále baví kvůli univerzálnosti mytémů, které v sobě mytologie obsahuje. Je to jako soubor představ na kterou lze univerzálně vztáhnout veškerá zkušenost, aspoň mnoho nadšených strukturalistů a universalistů by to tvrdilo. To z náboženského/mytologického hlediska. Z hlediska literárního má mytologie blízko k fantasy, což jak jsem zmínil je myslím dost nadčasový žánr, což pomáhá. Nicméně bych byl celkově opatrný na to přirovnávat mytologii k literatuře. Je to dost... jedinečný žánr. Proč nás mýty neustále přitahují je předmětem akademické diskuze už přes sto let.
Cathan (16.08.2022 18:25): Tak to je hnaný do extrému. Já mluvím o dětích a dědovi a ty mluvíš o stoletích... Já se obávám, že bych to ani nebyl schopen přečíst. Ale jinak taková bible, odysseia, epos o gilgamešovi, ty opravdu baví dětí už staletí díky aktualizovaným překladům. A tuhle generaci to najednou bavit přestane... jak je to možný?
@Tarhiel (16.08.2022 18:12): Toho co vyšel česky samozřejmě. Měl jsem i malý notýsek, kam jsem si zapisoval co jsem četl, a vždycky žadonil po tátovi, aby mi ve velké knihovně půjčil další díl. Problém ale vždycky dělaly povídky... ony se občas opakovaly! nechápal jsem proč je v tom takový chaos :D

JJ tohle vydání jsem nedávno taky držel v ruce, ale ta ilustrace mě neoslovila.

@Cathan (16.08.2022 12:03): S těmi rodiči podle mě není problém v samotném výběru, ale v tom, že sami asi dost nečtou, když k tomu děti nevedli už dřív a mají pocit, že teď to zachrání "kvalitou". Já jako dítě četl tolik, že když jsem jednou jel na recitační soutěž (cca 7 třída) tak jsem si přibalil 4 Johny Sinclairy a během cesty a soutěže jsem je přečetl :D Češtinářka koukala.
@Dan9K (16.08.2022 14:04): Tak myslím si, že pohŕdanie tým, čo čítajú dospelí prichádza až v puberte, ale v tom nižšom veku o ktorom sa bavíme ešte určitý pocit z toho, že tí dospelí možno čítajú niečo zaujímavé ešte je. Dokonca je to vek, kedy deti fungujú aj na to, že im povieš, že vo všeobecnosti to vlastne ešte nie je pre nich, ale ty im to dáš čítať, lebo vieš, že sú bystré. :D Takáto malá lož celkom funguje (nevravím, že ju budem aplikovať, ale zažil som ju na sebe, aj na druhých, ako deti).

Ja som samozrejme nebol typické decko, najprv som mal problémy s dysgrafiou a potom som sa na čítanie vrhol oveľa viac ako vrstevníci, ale zas moji rodičia obaja veľmi veľa čítali.

@Cathan (16.08.2022 18:25): Súhlasím, ale podľa mňa u nás bol ten efekt ešte silnejší kvôli komunizmu. Množstvo popkultúry zo západu sa k nám vtedy nedostalo alebo dostávalo ťažko a podobne to bolo aj v 90. rokoch. Aspoň u nás v menšom meste sa človek dostal len k tomu, čo obchody (a častokrát to boli trafiky) nakúpili a čomu v tv kúpili práva, o veľa inom sa hlavne pre mládež ani nevedelo. A niečo ako obchod, ktorý by predával videohry ani u nás neexistovalo. :D
@Cathan (16.08.2022 18:25): mě jako dítě Canterburské povídky a Decameron hodně zajímaly, protože jsou to samé čuňačiny. A co teprve takový Rytíř Smil! A vůbec nejvíc jsem si užíval čtení Justýny a Julietty od Markýze de Sade, asi tak v patnácti v metru. Lidi mají často tendenci koukat přes rameno, co si člověk čte a ty pohledy stály za to :-)
@Red (16.08.2022 18:22): Myslíš, že když si teď vezmeš Canterburské povídky, bude tě to bavit stejně a vzbuzovat to v tobě stejný zájem jako u lidí z 14.století?

Ano, všichni jsme lidé, ale doba se mění, jazyk se měnit, svět se měním zájmy se mění. Jak jsem třeba řekl, Indiánky vznikali ve specifické době kdy zkrátka existovalo nadšení z divokého západu. Ve 21.století to už zkrátka tuhle okolnost nemá, děti nebudou Vinetua chápat stejně jako někdo v osmdesátých letech. A tak je to se vším.