Tedy, zatím jsem u žádného zahájení Herní výzvy nebyl. To je to vždycky u některých kategorií tak vyhraněné? :)
Co se týče mytologické kategorie, přijde mi zvláštní, že se tu některé bytosti (lidé) ohánějí v české (nebo česko-slovenské) herní výzvě různými definicemi v jiných jazycích. Vždyť pravidla musí být vždy jasná v jazyce těch, kterým jsou určena.
Mně je například celkem jasné z různých filosofických a právních výkladů, že bytost v českém pojetí toho slova, je zejména člověk. I na wikipedii, která je tu zjevně hojně využívána, definici bytosti najdete: Bytost je jedinec jevící známky života a vlastního myšlení. [1] Je to původně teologický a filosofický pojem označující jednotlivé a oživené jsoucí. Pojem vznikl ze slova být patrně jako ekvivalent lat. ens [2], ale na rozdíl od jiného českého ekvivalentu, totiž jsoucna, má užší význam a označuje se jím obvykle člověk nebo duch. V tomto významu se vyskytuje i ve starší literatuře, v současné češtině jde o výraz spíše knižní, užívá se však stále pro bytosti člověku podobné a přitom netělesné, případně i pohádkové.
A pokud se budeme bavit o mytologii, jako o něčem exaktním, tak se stačí podívat do minulosti, kdy co filosof, to jiný výklad toho, co je a co není mýtické a co to vlastně znamená a docela bych si tipnul, že žádný z nich nehrál žádnou hru. Takže do téhle debaty bych se raději nepouštěl, to by mohlo taky zabrat celý rok :) Za mýtické lze označit v podstatě vše, co se dostatečně rozšířilo do povědomí lidí a nebylo dokázáno, že to existuje či existovalo (protože pak by to pozbylo mýtického rázu a dokázat, že něco neexistuje, není možné). Mezi mýtické bytosti řecké mytologie patřili například polobohové Héraklés, Perseus, Théseus, Kallistó, Kirké, Antaios, Glaukos, Iásón nebo Achilles, a to prostě proto, že to o nich někdo napsal (Hésiodos, Homér a podobná sebranka) a zřejmě nikdo nedokázal, že by to tak nebylo. Obdobně jsou mýtickými národy Amazonky či Atlantiďané. Naproti tomu báje a pověsti daly vzniknout dlouhé řadě zvláštních mýtických nelidských tvorů a nikdy moc nehrálo roli, jestli se jednalo o bohy, polobohy nebo nebohy.
Takže spíš jde o to, nastavit pravidla jasněji, aby odpovídaly tomu, co tvůrci pravidel sledují - teda, pokud mají být jasná a ne volitelně vyložitelná. Z níže uvedené diskuse jsou mi podmínky pro danou kategorii stále méně a méně jasné. Na doporučení jsem si sice už koupil hru Hades, protože doporučujícímu bylo zcela jasné, že to do HC varianty prostě spadat musí, ale klidně si tam zařadím něco jiného, když budu vědět, jak ta pravidla znějí.