Je mi jasné, že čekáte na vyjádření místního filmovědce, tedy mé maličkosti:-P
@
Dan9K (07.01.2023 22:14): Českou filmovou klasiku znám, je to kanál, který patří NFA. Ještě mám rád Filmy česky (dříve Filmy česky a zadarmo), což je pro změnu projekt Magic Boxu/Bioscopu (jedno distribuuje filmy do kina a druhé na domácích nosičích, ale patří k sobě).
Co se němých filmů týče, přímo je nevyhledávám, ale pěkných pár jsem už viděl (a jeden z patnácti nejzajímavějších filmů, které jsem loni viděl, byl právě němý Ben Hur z roku 1925).
Němé filmy obecně se dnes moc nenosí a člověk už po nich musí vyloženě jít, ale minimálně situace s jejich sháněním je dnes lepší než na začátku devadesátých let či na začátku let nultých, kdy jsem vpodstatě začínal já.
Pro zájemce doporučuji NFA vydanou kolekci filmů Jana Kříženeckého, jako bonusový film je tam kraťas Živé mrtvoly s naprosto úchvatným (nedobovým) soundtrackem. Z toho, co se dochovalo a co mě zajímá, mi ještě chybí vidět Pasáka holek a Pražského kata (ten druhý snad brzy vyjde na DVD/Blu-Ray, NFA ho nedávno restaurovalo).
Karel Lamač byl těžký frajer, spolu s Any Ondrou točili filmy po celé (západní) Evropě a v různých jazycích (německy, francouzsky, anglicky), takhle daleko to dopracoval maximálně tak Forman (tak ano, byli by tu Machatý, Weis, Čáp, potom Passer nebo Jasný, ale většina z nich točila jen v Americe a v případě Čápa v Jugoslávii), takový Sequens nebo Brynych neemigrovali, ale nějakou díru do světa svými zahraničními filmy taky zrovna neudělali).
Z Lamačovy zahraniční tvorby jsem zatím viděl jen Švejk bourá Německo a dvojici detektivek podle Edgara Wallace, kde mu pomáhal Mac Frič.
Jinak tady Ondráková bez Lamače, ale zato s Hitchem:
Sound test for Blackmail
@
Dan9K (08.01.2023 16:38): Lamač měl filmový ateliér na Kavalírce v Košířích, to hned tak někdo neměl. Takový Havel začal stavět až koncem dvacátých let. Ale rozhodně nebyli jediní, nemělo by se zapomenout třeba na Václava Binovce nebo Vladimíra Slavínského. Jinak třeba Kolár poté, co přestal točit (a po znárodnění filmového průmyslu) pracoval v předchůdci NFA a mimo jiné restauroval /přestřihával své staré filmy.
@
Dan9K (09.01.2023 19:05): Erotikon ani Extasi nemusím, i když zrovna Extasi jsem viděl jako velmi mladý a možná bych teď soudil jinak. Každopádně díky za tip, dostal jsem chut vidět rakouskou verzi, prý je lepší, než česká (co se do dialogů týče).
Jinak ona to nebyla v sezóně 1929-1930 žádná sranda. Mnoho filmů bylo roztočených jako němé a teprve dodatečně byly dozvučovány (u některých jen některé scény, jinde komplet), spíš než umělecký záměr rozhodovaly peníze (jestli producent na zvukový film měl nebo neměl, když neměl, tak film zůstal němým vs. na zvukový film teoreticky přijde víc diváků a stojí za to jej už z tohoto důvodu ozvučit, i když se s tím původně nepočítalo).