Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

Právě jsem z kamarády šel na nový Mission Impossible film a celkem mě to bavilo i když jsem předtím viděl jen část jedničky, takže jsem až tak moc nechápal děj, pěkná akce a Tom Cruise to dobře zahrál i když mi není moc sympatický. Jen to skončilo na cliffhangeru a pokračování vyjde až o rok. MI sérii jsem se už déle chystal zhlédnout, ale všichni říkají, že šestý film je nejlepší, ale kvůli jednomu dobrému filmu se mi nechce sledovat 5 průměrných.

Teď jsem náhodou zjistil, že před pár dny zemřel Milan Kundera, jeden z mála českých autorů, který byl slavný i v zahraničí.
@Walome (07.07.2023 10:14): ten film jsem si právě chtěl pustit a během toho pátrání po něm (definitivně ne pirátství, fakt ne..., opravdu... :D ) jsem si uvědomil, že existuje Medvěd. A jelikož jsme nedávno s přítelkyní sjeli celý Shameless, tak jsem si toho herce nemohl nechat ujít. :D

Boiling Point možná někdy skouknu taky. Pak porovnám.
@Charllize (05.07.2023 15:24): aha, takže 9 sérií, super :-)

každopádně pro autory je to obrovská příležitost, jak to udělat dobře i obrovská příležitost to posrat, protože všechny ty knihy se časově hodně prolínají a je to vyprávěné z různých úhlů pohledu. Takže druhá kniha se odehrává v podstatě v ten samý čas, co ta první, akorát jinde a je to právě pro fanoušky, protože čtenář sleduje postup hlavních hrdinů z pohledu těch druhých a skládá si střípky dohromady. Takže bych čekal, že to ten seriál nějak celý propojí a nepůjde striktně od knihy po knihu.
@Charllize (05.07.2023 02:32): je otázka, kam se první sezónou dostali, jestli už v té druhé náhodou nebudou mimo literaturu, podobně jako Příběh služebnice třeba.

Já si jinak hodlám do pár dnů konečně něco přečíst, a bude to kniha Písek od stejného autora. Recenze to má horší, ale námět je fajn, tak to snad nějak zvládnu :-)
@Charllize (04.07.2023 22:58): všichni by si měli přečíst aspoň tu první kapitolu :D To je jak boží povídka (ona to taky právě snad ta první kapitola jako povídka byla a až pak se z toho udělal celej román + série.)
@Charllize (04.07.2023 20:50): a já si říkal, jestli to bude podle té knižní série a ono jo!

Tak na to se asi budu muset podívat velmi brzy.
Trilogie Silo, já jsem z toho byl vlastně skoro až nadšenej. Jako velmi dobrá je ta první kniha a ty další dvě jsou takovej fan service.

Jen je škoda, že diváci seriálu znalí pak při čtení knihy už těžko zažijou tu totální konsternovanost, kterou jsem zažil po přečtení první kapitoly. Ta je naprosto totální a je to skoro můj pocitově nejsilnější čtenářskej zážitek.
Něco podobnýho, co jsem prvně zažil na konci starý Planety opic :-)

A pod tíhou tohohle zážitku jsem už pak slupnul i celý zbytek série, i když už to pak nikdy nedosáhlo týhle úplně totální úrovně a je to jenom super
Jsem tak opatrně zkusil seriál Silo a ono to je fajn. Hlavní hrdinka mne zaujala, ačkoliv jsem ji moc šance nedával. Určitě dokoukam :)
@S4TW (04.07.2023 10:03): já na nich byl kdysi na koncertě ve Velké sportovní hale. Byla to doba, kdy jsem byl ochoten dát raketu za kapely, který vyloženě nemiluju :-)

pořádně mám naposlouchanou jednu písničku.
Na mě je to moc zdlouhavý. Mám rád, když je v hudbě hodně not :-)
ale taky poslouchám takovouhle muziku, ale oni se snaží (nebo snažili) být vždycky takoví hezcí no :-)

ale nic proti, dávám 6/10 :-))
@S4TW (04.07.2023 10:03): Mám ich rád dlhé roky. Odporúčam hlavne album ( ) (doslova zátvorkový album). Zbožňujem odtiaľ hlavne poslednú skladbu. Aj ďalšie albumy mám rád (Agaetis Byrjun, Takk), posledný som ešte nepočul, ale tie ich neskoršie mi neprišli už tak zaujímavé, ako tie staršie.
Poslouchá tu někdo Sigur Rós? Teď si zrovna pouštím jejich nové album a wow, to je přesně ta hudba, která ve vás rezonuje emocemi, strašně příjemné na poslech. Úplně si to dovedu představit v nějaké hře (dost se to blíží DE soundtracku).
@hanak_v_exilu (03.07.2023 23:29): Já být tebou, tak to právě dostuduji, ten spor o tu interpretaci probíhá stále (ještě jednou: Bruen padnul teprve loni), k Nejvyššímu soudu půjde spor z Illinois nejspíš ještě letos a o tom, co Druhý dodatek ještě pokrývá se právě tam bude potřeba opět opřít o historickou literaturu a prameny (STEJNĚ jako v Hellerovi). Spor o jeho interpretaci kvůli zájmovým spolkům (tedy například to, že hovoří POUZE O MILICI), byl předmětem sporů bezpočtu soudních sporů posledních 80 let (od Spojené státy vs. Miller) a základem legislativy, která trvá doteď. Ostatně tvrdí to i teď americký prezident.

Ještě teď státy jako Illinois nebo Massachussets zkouší zavést rozsáhlé zákazy právě na své interpretaci Druhého dodatku. Říkat v tomhle stavu, že neexistuje SPOR o interpretaci (byť jedna strana ZJEVNĚ lže) je úplně, úplně mimo.

Budiž, já si myslím, že když se někdo chce bavit o Přemyslovcích a jejich přínosu pro českou zemi, měl by si aspoň zezačátku přečíst nějaký text, že vůbec existovali. Podobně jako že by při diskuzi o matematice nebylo od věci mít za sebou aspoň učebnici matematiky pro 1. třídu. Ale dobře, nečetl jsi to a číst nebudeš, tam to ostatně mohlo skončit.
@Shoggot (03.07.2023 23:04): Já mluvím o přístupu k principu "povinné četby", ne o knize. Tu jsem nečetl, a ani to neplánuju. Jen říkám, že lidi kteří používají tuhle frázi, se v drtivé většině pokouší vnutit ostatním svou zkušenost vydávanou za neměnnou pravdu. Chcou donutit zbytek lidstva, aby přijal jejich postoje skrz povinné vystavení jim preferovaných názorů.

Druhý dodatek je tuším nejkratší ze všech dodatků, a není žádný spor o jeho interpretaci. Neexistuje důvod pro názorový spor, kromě toho, že by někdo odmítal samotnou existenci tohoto dodatku.
@hanak_v_exilu (03.07.2023 22:42): Je kontroverzní, protože lidi dost rozděluje. Jednoduše obhajitelný dlouho nebyl kvůli naprosto zavilé lobby, která prosákla i do akademie a podařilo se jí do médií dostat naprosto zhovadilou interpretaci, kterou musel rozseknout až DC vs. Heller. A je to sotva rok, co proběhl Bruen.

To není o světonázoru, ta kniha dokonce ani žádný nevyřkne. Je to prostě analýza a kompilát historických pramenů z let 1768 -1826. Světonázory jako co si o tom má kdo myslet, jak je to dnes užitečné a co s tím odmítá už v začátku.
@Shoggot (03.07.2023 22:29): Druhý dodatek není kontroverzní. Je nepříjemný pro kritiky, ale ve své podstatě je velice přímočarý a jednoduše obhajitelný.
A ještě něco, lidi kteří říkají, že by něco měla být "povinná četba", ve skutečnosti věří, že světonázor propagovaný v jejich oblíbené knížce by měl být povinně uznávaný jako nevyvratitelná pravda. Vůbec si totiž nepřipouštějí možnost, že by s tou knihou mohl někdo polemizovat, a její závěry jednoduše odmítnout.
The Founders' Second Amendment: Origins of the Right to Bear Arms - Stephen P. Halbrook

Skvělá kniha o původu a smyslu tolik kontroverzního Druhého dodatku Ústavy Spojených států. Před jakoukoli diskuzí na toto téma by měla být četba povinná.
@SilentWolf (03.07.2023 08:49): Rozsáhlejší knihy mám také raději, ale zase se k nim málokdy dokopu (cca 2x až 3x ročně), proto mě stále v seznamech "k přečtení" roky straší Musaši (936), Kouzelný vrch (814) nebo Duha gravitace (776)... :)). Ale v létě se k nějaké takové častěji odhodlám, tak musím jen vybrat kterou.

K Liou Cch'-sin se asi někdy také dostanu, tak pak napiš jaké to bylo :).
@Drolin (03.07.2023 08:28): Takové knížky doma snad ani nemám. Stránkový rozsah knih, které chci číst je tak 600-1000. :D Proto mě potěšilo, jak je ten Problém Tří Těles vlastně malý. Čekal jsem od toho větší bichli. Ale to holt přijde s dalšími díly no.

Stejně se k tomu ani nedostanu.