Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@Red (23.12.2023 10:38): Nemůžu si vzpomenout na pohádku, kde byl jakýsi slepý kovář, viděl jsem to jen jednou a víc nevím. Vydal se na cestu za nějakým úkolem a samozřejmě měl po cestě spoustu překážek; netušíš, co to je zač? Nemůže to být moc staré, cca 5 let.
Já mám český pohádky rád a koukám se na ně každé Vánoce a občas i mimo ně.
Naposledy mi přišla skvělá Princezna zakletá v čase.
Tak jsem si dnes pustil klasiku českého filmu Dovolená s Andělem  Viděl jsem to už mockrát a jak tak dnes koukám, tak mě něco praštilo do očí. A kvízová otázka - co má Jaroslav Marvan v této roli společného s Marcem Zuanellim jakožto Wobblesem z ultraklasiky Tenkrát na západě (pracovník v prádelně) ?
Oba nosí opasek i kšandy, ovšem Wobbles to těžce odnesl, Andělovi se nikdo neodvážil něco říct :-)
@S4TW (21.12.2023 09:45): My si musíme každé Vánoce pustit pět pohádek. Dvě na můj popud - Hrátky s čertem (miluju Beka a tuhle pohádku úplně nejvíc, i když je praštěná) a S čerty nejsou žerty (asi nejlepší česká pohádka vůbec), dvě chce vždycky Romča - Mrazík (ano, není český, ale je u nás více populární, než v Rusku, toho opravdu moc nemusím) a Tři oříšky pro Popelku (pro mě žádný zázrak, ale je to taková vánoční klasika a ožralý Menšík tu má super hlášky) a jednu máme společnou - Jak se budí princezny (nejlepší zpracování Šípkové Růženky, znovu tu exceluje Menšík a Kraus s jeho sbírkou nemocí je taky super). Z novějších se mi celkem líbil Anděl Páně, ale ten u nás už pravidelně neběží. Loni měla žena pracovní Vánoce a u toho si pouštěla všechno možné, takže došlo i na díla, jako je Princ a Večernice, Třetí princ nebo Šíleně smutná princezna. To už jsou věci, které neurazí, ale že bych na ně musel koukat pravidelně, to fakt ne. Naši vždycky koukali i na novinky, takže ještě, když jsem u nich bydlel, měl jsem celkem přehled. Nic si teď ale nevybavím, takže určitě nešlo o žádné skvosty a bylo ty vždy na jedno brdo.
@S4TW (21.12.2023 09:45): Úplně v pohodě, na Vánoce si vždy pouštím ty nové a jsem zvědavý, jak špatné budou. Často je to takový pohádkový průměr, který vlastně neurazí. Někdy ale narazíš na takové skvosty, na které léta vzpomínáš. Třeba Tři bratři, Kdyby byly ryby nebo Kouzelník Žito jsou kvalitní zhovadilosti :) Ale třeba další slavný klystýr, Slíbená princezna, dostal ode mne slušné hodnocení 2*, protože kde jinde najdeme piráty s kulometem a princezny oháknuté jako prostitutky, které pak při pařbě a tancovačce piráty na jejich lodi začnou svádět, opijí je a uspí. Nádherný bizár! Nebo Čarovný kamínek, to je taky...no raději stačí :)
Jaký máte názor na české pohádky (období Vánoc, tak se to do nás zase trochu hustí)? Já je povětšinou vůbec nedávám a přijde mi to, jako ten největší filmový odpad. Mám tak 2-3, které se mi líbí a zbytek je na hranici špatný až tragédie. Neměl jsem je rád už jako malý capart a s věkem se to vůbec nezlepšilo.
@Drolin (19.12.2023 20:32): Letos jsem měl celkem zdařilý filmový rok, opět jsem jel hlavně starší klasiky :) I když 5* jsem udělil jen pětkrát.

Tange Sazen yowa: Hyakuman ryo no tsubo (1935) - Tady jsem nečekal, že půjdu tak vysoko, ale to je na film z roku 1935 tak moderně a vyspěle natočené a zahrané, navíc s celkem povedeným situačním humorem, že jsem tu pětihvězdu dát prostě musel :)
Pojistka smrti (1944) - Billy Wilder byl génius. Jedna z nejlepších noirovek co jsem viděl.
Ran (1985) - samurajský Král Lear. A bombastický vizuální zážitek.
2001: Vesmírná odysea (1968) - Letos konečně viděn film i přečtená kniha, obojí skvělé.
Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023) - Nejlepší popcornovka od prvních Strážců galaxie minimálně. Už jsem viděl dokonce 2x. Navíc ze světa, na kterém jsem vyrostl <3

Ještě přihodím pět filmů, kterým jsem dal 4*, ale zároveň bych je zařadil do letošního top 10.
Útěk z ráje (1932)
Plynové lampy (1944)
Pochybná žena (1946)
Všichni prezidentovi muži (1976) - tady mě dost mrzí ten urychlený konec.
Nenápadný půvab buržoazie (1972)
Nejlepší:
House of Hummingbird (Jižní Korea)
The Night House (USA)
In Search of Echo (Čína)
Only the River Flows (Čína)

Nejhorší:
filmografie Stevena Seagala, tolik neumětelství (ať už se jedná o herecké výkony, střih, CGI, zacházení se zbraněmi atd.) se jen tak nevidí
Nejhorší zhlédnuté filmy se již řešily, tak si zde odložím i ty nejlepší (jako každý rok),

1. The Treasure of the Sierra Madre (1948, USA)
2. I Am a Fugitive from a Chain Gang (1932, USA)
3. The Word (1955, Dánsko)
4. The Shop Around the Corner (1940, USA)
5. Alice in the Cities (1974, Německo) 
6. Nights of Cabiria (1957, Itálie)
7. The Phantom Carriage (1921, Švédsko)
8. The Innocents (1961, VB)
9. The Banishment (2007, Rusko)
10. Forbidden Games (1952, Francie)

@John Mirra (17.12.2023 09:40): Pecka, tak to mě potěšilo :)).
@Zoltan (17.12.2023 19:47): naštěstí vyspěl a stala se z něj mimořádná osobnost. Konec byl trochu strohej, přeci jen jsem očekával dlouhej a epickej souboj a ono z toho bylo nakonec několik máchnutí mečem a konec.

Taika jsem si dal do pořadníku, nechci ho číst hned po Musašim.
Já mám vždycky cíl dočíst aspoň 12 knih za rok, dřív jsem četl mnohem víc, ale teď už na to není tolik času, resp. energie :( Hodně se mi líbilo Neopouštěj mě od Ishigura, to mě hodně dojalo. Nebo Netrpělivost srdce od Zweiga, to bylo taky hustý čtení...
EDIT: A teď koukám, že jsem letos stihl 24 knih, to jsem nečekal. No, na dovolené jich padlo 5. A mám tam letos 3 Kulhánky, tak nevím, zda je vůbec počítat :)

Mimochodem, dnes od 14:00 je v Aeru v Praze Star Wars maraton :)
Děkuji všem za zajímavé postřehy. 

@hanak_v_exilu (15.12.2023 21:40): Bohužel, bych nevěděl co jsem četl a co ne. Moje kamarád mi říkala, že jí čte na přeskáčku a pak je důležité k ní číst významy nebo jak to říkala.
Mám překlad Bible 21

@Dan9K (15.12.2023 21:56): Ty víš jak to myslím. Prostě někdy se to čte lépe někdy hůře, přece jen to není lehká kniha, plus někdy ti je to blíž někdy tě to úplně míjí. Tím pádem to má velký rozstřel "zábavnosti"

 @strejdafido (15.12.2023 22:19): Díky mrknu. Už dočítám Nový zákon, už mi toho moc nezbývá.
@Strady (15.12.2023 20:59): Spíš než Bibli bych ti doporučil jiné dílo, slyšel jsi už o tomto?
Drama věků; 1. díl 
Je tam rozpitváno to, co je v Bibli jen nastíněno nebo ne zcela vysvětleno. Jestli budeš nebo nebudeš věřit tomu, že tu knihu napsal prorok, nechám na tobě, ale je to uchvátné čtení a vysvětlí to mnoho věcí. Budeš např. vědět, proč se na Velikonoce peče beránek a co tomu předcházelo a to stojí za to :-) Je to rozhodně zajímavější čtení, než se prokousávat zápisky Mojžíšovými.
Nezapomeň, že Bible není jedna kniha, ale soubor mnoha a mnoha knih. Ty mezi sebou většinou nejsou nijak provázány, v jedné se háže Daniel do ohnivé jámy a ve druhé se opěvuje tělo ženy, nemravové jedni... Takže ne, jako jednu knihu to opravdu nečti a když už chceš začít, vrhni se na Nový zákon. Ale ne hned na Janovo zjevení :-)

Z Bible jsem převzal takové úsloví, občas ho používám a lidé si myslí že jsem cvok: "A zbyde jen pláč a skřípění zubů". Už pro to jdi raději na Nový zákon :-)
@Strady (15.12.2023 20:59): mám trochu podezření, že "zábavnost" není hlavním kritériem pro co nejlepší uchopení a pochopení Bible :-)

ano, starozákonní příběhy jsou asi zábavnější než ty novozákonní

taky mě víc baví, když lupou zabíjím mravence, než když v klidu pozoruju jednoho z nich, jak nese stéblo do mraveniště. U toho druhého mám ale pocit, že je to vnitřně obohacující a fajn, u toho prvního si říkám, že je to nechutné a zavrženíhodné.
@Strady (15.12.2023 14:16): Od začátku do konce by se Bible snad ani číst neměla. Některé knížky jsou dějepisné, jiné mytologické, další jsou zákoníky, pak "rady do života". Číst to napřeskáčku dává mnohem větší smysl. Nový zákon už se dá číst celý, i když je to třikrát "skoro to samé" a pak něco, co se bez kontextu nedá pochopit.

Jestli fakt chceš přečíst Bibli, tak doporučuju Jeruzalémskou. Má skvělý překlad, takže se nebrání čtení, a pak má fantastický poznámkový aparát. S ním je to úplně jiná kniha. Beze srandy.
Ve starém zákoně jsou příběhy dobré, David, Šalamoun, jen mi vadí, že se stále opakuji nebo se k nim stále vrací a znova převypravuje, takový nekonečný cyklus. Novém je to úplně dokola jen z pohledu jiného apoštola.
Což není moc zábavné čtení.   

@strejdafido (15.12.2023 19:13): To slyším poprvé, že by se neměla číst jako kniha. Nejsem křesťan spíš ateista ale chtěl jsem si jí prostě přečíst aby člověk věděl co und jak.
mě poslední dobou zajímá spíš to, co v té v Bibli není, resp. co se jaksi nevešlo a co se nehodilo.
Mám na mysli tu novější půlku. Tu starou snad už ani nemá cenu řešit a asi by hrozilo, že bych mohl někoho namíchnout :-)
@Strady (15.12.2023 14:16): Já tedy pevně věřím, že víš, že Bible by se neměla čísta jako jedna ucelená velká kniha, tedy od první strany do poslední. Ale pokud je to tvé přání, proč ne :-) Ovšem dělat to takto mi přijde jako slušný knihomasochismus :-)
A taky záleží na překladu, taková Bible Kralická dokáže leckomu zamotat hlavu, už třeba jen tím zpropadeným Desaterem. To se jeden i podiví, jak moc liší od toho nejrozšířenějšího :-)
Tý jo, je tady dost čtenářů. 10knih za rok jsem nedal ani nepamatuji. Tento rok se morduji z jednou jedinou a to nejčtenější knihou na světě Biblí..docela je to očistec :D
Hmm, dal jsem 10 knih, na moje poměry (třeba 10 let jsem nečetl vůbec) not bad.

Andrzej Sapkowski - Magické Střípky
Susanna Clarke - Piranesi
Quentin Tarantino - Cinema Speculation
Isaac Asimov - Foundation
Jiří Bílek - Komplex
H.P. Lovecraft - In the Mountains of Madness
Terry Pratchett - Mort, Color of Magic, Light Fantastic, Equal Rites

Pratchett mě zatím baví a zbejvá mi ze zeměplochy 37 knížek, takže mám na pár let vystaráno..

Ještě jsem devournul všechny Zaklínač komiksy co u nás vyšly, ale to cca 30 minut na jeden..