Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

RPG

@MickTheMage (25.08.2024 19:57): Tak, ale všetko "staré" od BIoware až do dragon age origins tam je. Aj Black Isle, alebo tech demo Temple of Elemental Evil od Troiky.

No moc si nerozmýšľal, keď ti tam nechýba nič. 1. sú tam doslova len 4 japonské hry, ak som dobre počítal. Z toho 0 JRPG. Indie scéna tam v podstate takmer neexistuje, žiadne roguelike, žiadne kartové RPGčka...

No hej, ono to celé pôsobí ako klasická západná pc vzorka ľudí cca 40+, ktorí hrávali primárne izo a dungeony. Ja som kedysi dávno rpg codex žral pre informácie, ale postupne s tým starnutím tam prichádzalo čím ďalej tým viac zkostnatelosti a blbého snobizmu. A pritom pointa by mala byť asi skôr odporúčanie, než "to čo hrávajú tí druhí sa nedá považovať za RPG."
@Tulareanus (25.08.2024 15:02): Tak jednak je to Codex, takze vkus obyvatelov tohto fora je ocakavatelny :) A druhak, nepovedal by som, ze zrovna Codex su fanusikovia modernych Bioware (co s nimi tak nejak zdielam :)).

Na druhej strane, co za tie roky dobre vyslo, aby si to zasluzilo byt v takomto rebricku velmi vysoko. Nechaj ma rozmyslat... Nic? (btw. ked som dobre videl, tie nove dobre veci tam su).

Ale ked teda prestanem blbnut, tak ono je to tazke. Vekovy bias tam bude vzdy, tomu sa neda zabranit. A potom, taketo rebricky su aspon zaujimave. Uz davno ma netrapia tolko ako "za mlada", dnes mi pridu skor zaujimavou studiou skupiny/komunity ako cokolvek ine.
@Jab (21.08.2024 19:04): Ten 11 item jsem nakonec koupil. Většinu těch her stejně mám, ale tak přispěl jsem pár euro na DH. A hlavně Season Passy k oběma Pathfinderům se hodí (u prvního jsem neměl ani základní hru).
Hmm, zase ale nějaký vrchol tam byl kolem roku 2000. Byť spousta skvělých RPG byla i poté. Však Witcher 3 nebo Disco Elysium aj.

Sám mám v top 12 roky 1997, 2x 1999, 2000, 2003, 2004, 2005, 2006, 2010, 2012, 2015, 2019.

Asi právě to umístění Witchera 3 je trochu nízko. Ale tak... Každý žebříček je osobní a tedy opravdu správný jen pro každého jednotlivého hráče. Celkově ale fajn, že je tam jistá variabilita subžánrů. První dvě Diaba se třeba vešla. Což je fajn, neb ty jsou občas zbytečně kopány pod postel.
@MickTheMage (25.08.2024 14:03): Rebríčky sú síce hlavne predmetom hádok a biasu zostavovateľov, ale v tomto prípade je to až komicky na jedno brdo a až na výnimky jednej generácie. :D

@Radecker (25.08.2024 14:44): Práveže veď to je úplne strašne. Ja tie hry zbožňujem, ale ukazuje to extrémne bias v tom, že je tam každá vec od bioware/black isle v tom rebríčku. RPGcodex je v tomto ako keby klub fanúšikov Tarantina robil rebríček "najlepších filmov všetkých čias" a v prvej desiatke mal 5x Tarantina.

Ono samozrejme, pre ľudí, čo chcú hrať RPGčka, môže ten zoznam slúžiť ako inšpirácia, ale aj tam je zopár čiernych petrov len preto, že je to izometrické crpg.
@7c (11.07.2024 17:49): Ono to může být i v single-player hrách, jako je Dragon Age: Inquisition. Tu prostě musíš hrát na Hard / Nightmare s trialy, aby jsi měl vůbec možnost / nucení používat všechny mechaniky hry (lektvary, určité perky apod.). Ono i to pověstné "Vypadněte z Hinterlands..." vzniklo porávě z toho, že hráči dostávají za všechno moc XP (chyba designu) a snadno se tak přelevelují a dosáhnout na obsah s vyšším minimálním levelem v podstatě hned na začátku hry.
@Jab (11.07.2024 18:10): Já to myslel obecně (ne konkrétně o BG2 - tam mi přišla většina lektvarů popravdě k ničemu - kromě začátků hry, svitky byly naopak velmi užitečné (diskutabilní, jestli ten "instant cast" byl bug nebo ne, jako více věcí v BG2 :)).

K šetření - svého času jsem třeba hrál Tomb Raider (a TR2 a TR3) bez používání lékárniček a nábojů (tj. jen základní pistole), kvůli "šetření na potom" (ano, nebylo to zrovna chytré - a ostatní zbraně jsem si samozřejmě vyzkoušel (save & load)).

Obecně nejsem moc fanoušek jednorázových "consumables" - myšleno unikátní a limitovaný počet kusů. Preferované řešení je jejich výroba (ideálně z obnovujících se zdrojů nebo magie), nebo dostatečné množství (limitované zpravidla měnou) - ideálně tohle měl vyřešené třeba (dle mě) Albion.
@7c (11.07.2024 17:49): Imho to není chyba nutně. Jen jiná cesta. My známe stone skin/ironskin, defensive harmony aj. Nováčkovi zbydou lektvary léčení. My jdeme pro rukavice síly do planar sphere nebo koupíme Girdle of Hill Giant Strenght u Ribalda. Někomu jinému přijde vhod lektvar síly, anžto neví, kde ty předměty jsou. BG 2 není hardcore hra. Cest k výsledku je více.
@Pralev (04.07.2024 09:09): Spíš je to chyba designu. Pokud není problém dosáhnout všeho (myšleno různé obtížné boje/úkoly) bez nich, tak jsou zbytečné - a spíš jen "fluff" (např. z deskové/papírové předlohy). Na druhou stranu to nemusí nutně značit chybu - pro někoho to může být i součást roleplay nebo naopak pro různé hráčské variace (např. postavy na základních úrovních zkouší výzvy, se kterými se při běžném hraní nesetkaji).

Ad cooldown/consumables v multiplayer hrách - pokud je nepotřebuješ, je hra nebo "content", který hraješ obvykle poddimenzovaný. Při kompetitivním hraní je naprostý základ "cooldown/buff management". Tj. je to jako když máš na tachometru maximální rychlost 300 km/h, ale jezdíš max 130.
@Sadako (06.07.2024 12:59): Mám to trochu podobně, respektive mě nebaví zjišťovat, co která hůlka dělá... Jednou jsem ochotný to projet a ty quick itemy si nahodit, ale abych se přizpůsoboval pak před každým bojem a měnil to, to už je právě ten problém, proč 90% itemů nikdy nepoužiji, protože vlastně ani nevím, na co jsou :)...

Problém taky vidím v tom. že na začátku jsou v tomto směru často hry "těžší", protože máte třeba 2-3 healing potiony, nějaké drobné množství vzácnějších itemů a ještě hru neovládáte, čili máte pocit, že později se bez pořádné zásoby nehnete, což se většinou ukáže jako liché, protože hru se naučíte a valnou většinu pak nepotřebujete... Na tohle je docela fajn post-game u jRPG, kde rapidně vzroste obtížnost, vy jste tak nuceni využít, co jste si nasyslili...
Třeba ale wand of cloudkill bez fan patchů obcházela imunity a zraňovala tak i mozkožrouty. To v BG2 byla ceněná komodita. Ale s fan made pathy to bylo lepší. Hůlka už fungovala správně jen na Umber Hulky. A na mind flayery byli ideální vyvolaní Skeleton Warrioři. Měl jsem ta jejich doupata pak rád. Dobývat místnost po místnosti svými nemrtvými služebníky. :)
@Pralev (04.07.2024 09:09): Mám to úplně stejně. V zásadě si myslím, že záleží na míře. Když by mi lektvary dělaly problémy v invetáři, tak je to jednoznačně moje chyba - mám je buď používat, nebo prodat. Když by se při hře zapotil, ale lektvary by se jen hromadily, tak je to téměř další "volba" obtížnosti - projdu hru bez lektvarů. No a když bych měl pocit, že je hra moc jednoduchá a stejně se mi hromadí lektvary, tak je to chyba designu. Obecně je to ale psychologie - a jestli ještě nikdo nenapsal diplomku na téma "typologie hráčů RPG a jejich zvažování rizika", tak by měl.
V Baldurech všechno do sebe už liju po litrech, ale to proto že jsem hru dohrál mnohokrát a vím jaké přebytky lektvarů a hůlek ve hře jsou. Napoprvé jsem samozřejmě také šetřil a pak to bylo k hovnu, tak jako v jakékoli jiné hře.
@Sadako (04.07.2024 22:04):  Tak zrovna v Baldurech se dala hůlka nebo svitek na místo rychlých předmětů úplně stejně jako lektvar.  To nevyžadovalo žádnou přípravu, navíc bylo jasný co to dělá, byly to v 99 procentech ekvialenty známých kouzel.
@Pralev (04.07.2024 09:09): Věci jako healing/mana potions normálně používám a nehromadím. Spíš mám problém s používáním různých magic items a buffů, protože mě to prostě štve, Prodlužuje to např. přípravu na boj a já nejsem zrovna trpělivý typ, pak je taky potřeba si pamatovat, že je mám a je prostě otrava to managovat (věčný problém např. v Baldurech, jeden pohled na hromadu magic wands a šly na prodej, protože se mi je nechtělo řešit). Ale fetovat ve Falloutech fungovalo úplně automaticky, LOL.
@Pralev (04.07.2024 09:09): Consumables som si vždy šetril na horšie časy, ktoré nikdy neprišli a bola ich horda. V mnohých RPG inak pre mňa nebol ten hlavný problém, že som ich nevyužil, ale že zaberali miesto v inventári alebo dvíhali váhu jeho obsahu. Posledné roky ma to už trochu hnevalo, tak som si povedal, že kašľať na to a snažím sa tie consumables vo viacerých hrách používať priebežne a zistil som, že v niektorých prípadoch je potom ten zážitok aj lepší, ak to nie sú len obyčajné veci na heal/manu. V Baldur's Gate 3 rôzne consumables boli zábavné a v podstate až na silence a shadow šípy ich ani neodporúčam šetriť. Ale stále sa pristihnem pri tom, že na to aj zabúdam používať, alebo sú hry, ktoré ťa aj tak zavalia consumables, že ich nestíhaš používať (Final Fantasy VII remake) alebo najhorší prípad, mnohé hry majú kopec consumables, ktorých efekty sú tak dielčie, že za to ani nestoja - napr. aj ten FF VII remake alebo mnohé v Darkest Dungeon 1 a 2.
Ach jo, tenhle problém dobře znám a mám další podobné hlouposti..

V RPG držím i nepoužitelný harampádí s tím, že ke konci hry budu mít výhodnější kurzy u obchodníka na prodej. Ani nevylepšuju vybavení, čekám až na "tier 5" suroviny, peníze nebo maximální schopnosti craftingu abych rovnou vyrobil to nejlepší a zbytečně neztratil peníze a suroviny na podřadnějších vylepšeních.

Jak mi pomoci? Nevím, hloupost není léčitelná. Mně by samozřejmě pomohlo odstranit všechny proměnné a zbytečnosti, ale to se pomůže mně a ne lidem co crafting naopak vyhledávají, cení si systému reputace či levelování schopností. V consumables bych chtěl, aby se hůlky a lektvary doplňovaly samy časem/po boji a uživatel je měl třeba jenom schopnost vylepšit či popohnat.

S lektvary se mi docela líbil systém v zaklínači 3, kde bylo opravdu jednoduché lektvary použít a craftovat, výrazně pomáhaly a zároveň bylo omezené použití.
@Jab (04.07.2024 10:06): Super :-D

Je zajímavé vidět, kolik lidí to má úplně stejně. Asi by tedy stejně zajímavé bylo dát dohromady seznam her, které to mají vyřešené správně. Krom těch, co tu už padly, bych zmínil už jednou zmíněný WoW, který to měl dobře udělané zrovna s potiony: Měly instantní efekt a ingredience byly tak běžné, že to člověk opravdu používal a nesyslil.

Stejně tak by mohlo být zajímavé zmapovat faktory game designu, které na to tedy mají vliv. Třeba tady popsaný efekt vzácnosti je úplně jednoznačný. Čím vzácnější consumable, tím spíš ji na tuty nikdy nepoužiju.
@Malignus (04.07.2024 09:29): Vidíš, a já jsem zrovna chtěl napsat, že v Baldur's Gate to je vyřešeno dobře, protože zatímco kouzlení nějakou dobu trvá a je vhodnější spíše po bitvě, tak lektvary, které fungují instatně, jsem ve vřavách používal až do konce. To samé platí např. u kouzla ohnivá koule vs. hůlka ohnivých koulí. Takže jestli bych hledal RPG, kde to je vyváženo v rámci možností dobře, řekl bych Infinity hry.
@Pralev (04.07.2024 09:09): Obvykle to mám taky tak, zvláště u běžně nedostupných věcí, ty mi skoro vždy zůstanou až do konce hry. Pokud je to ale lektvar/lékárna, který/á se dá běžně v pohodě koupit a peníze či jiné platidlo se dá snadno nafarmit, tak nemám problém dané lektvary hojně používat.
@Pralev (04.07.2024 09:09): Jj, taky to mám tak. Třeba v Dragon Age nebo Baldurs gate si taky všechno šetřím a nakonec to dohraju bez jedinýho použití. :-D A to je v Dragon Age na každým rohu 5 kytek. Nevím, jestli by někdo četl, kdybych se o tom rozepsal... :-D
@Pralev (04.07.2024 09:09): Mám to tak všude. Téměř nic nepoužívám a šetřím na horší časy. Nutno ale dodat, že toho ve skutečnosti ve většině her opravdu moc nepotřebuji a stačí mi k hladkému průchodu většinou jen základ.
@Pralev (04.07.2024 09:09): Mám to stejně. Hlavně spousta her ti dává možnost lektvary nahradit postupně kouzly, které nespotřebují suroviny. Následně mé hraní vypadá vždycky tak, že na začátku si lektvary šetřím na horší časy a když ty horší časy nastanou, tak mám postavu vyexpenou dostatečně na to, abych je nepotřeboval a mohl se léčit kouzly. Samozřejmě jsou hry, kde ta možnost není a lektvary/jídlo je jediná možnost, takže ho spotřebuju ve velkém. Teď například hraju Xanadu Next a tam žádná postava, co by mě při boji léčila, není, takže každá cesta do dungeonu zahrnuje nákup lektvarů. A tak je to správně z pohledu game designu imo.

Kouzla zas spotřebují manu, a to mám taky tenhle psychologický blok, že místo toho, abych si obnovil manu lektvarem, tak jdu raději hru uložit/vyspat se aby se mi ta mana doplnila sama. :D Ale ono i hodně záleží na tom, jak těžké je ve hře vydělat peníze a jak dlouho člověk musí šetřit na zbraně a další vybavení.

Ve výsledku ti jasně neodpovím. Je to chyba game designu i lidské psychologie. Ona hlavně i spousta RPG zprvu působí, že o tyhle předměty bude nouze, tak člověk šetří, ale na konci zjistí, že zas taková nouze nebyla a klidně je mohl spotřebovat. Příkladem budiž třeba Risen série, kde není respawn nepřátel a člověk má pocit, že když něco posere, tak nebude návratu, protože nejsou nepřátelé, na kterých by mohl doexpit/lootovat dodatečné suroviny.
Ahoj všem, mám téma i diskusi, pro které se možná úplně nehodí zdejší formát (chtělo by to spíš samostatné diskusní vlákno), ale stejně to zkusím. Téma zní - consumables.

Kdysi dávno před necelými 20 lety, když jsem hrál aktivně World of Warcraft, se často mezi hráči řešilo téma consumables a cooldownů. Například Warrior měl abilitu Shield wall, která na chvíli velmi znatelně redukovala přijatý damage, ale měla cd 30 minut. Já a mnozí další Warrioři jsme se opakovaně přistihli při tom, že celý dungeon nebo raid za X hodin projdeme, aniž bychom tu abilitu byť aspoň jednou použili. Nikoli proto, že by nebyly vhodné chvíle, ale že s takovým cd si to člověk tak nějak pořád šetřil, až to bude opravdu vážně potřeba, a že teď ještě není až taková krize, abych si ten cd na půl hodiny vyplácal. Ani nuceně akceptovaná poučka, že je lepší mít abilitu na cooldownu a nemoct ji použít, než vůbec ji nepoužít, úplně nepomáhala.

Včera jsem dohrál Octopath Traveler 2 a na konci hry jsem zjistil, že mám inventář doslova plný lektvarů, itemů na jedno použití a ingrediencí na alchymii. Ta je obzvlášť vtipná, protože funguje tak, že Apothecary může v boji z ingrediencí umíchat okamžitě lektvar a ten použít a je to fakt silné, ale stojí to ingredience (které ale člověk sbírá na každém rohu), ale kromě toho má každá postava tzv. Latent power bar, který se postupně plní, a když se naplní, může Apothecary umíchat lektvar bez spotřebování ingrediencí. Já jsem za 100+ hodin všehovšudy 2x za celou hru umíchal lektvar za opravdové ingredience, jinak vždy jen ve chvíli, kdy se mi naplnil ten bar, tedy zadarmo :-D

Máte v RPG hrách taky tenhle problém? Je to chyba ve mně, nebo v lidské psychologii, nebo v game designu (např. že doopravdy nebývá důvod consumables spotřebovávat, tak hráč necítí intenzivní tlak to dělat)?
@AlieN (26.06.2024 22:29): Jako taky mě napadl DMoMM, ale jsem trochu skeptický... Zatím to působí "too good to be true". Hlavní bude asi "feel", od DMoMM jsem zatím nic podobného nehrál (Dishonored byla spíš variace).

Jinak mix trailerů a ukázek z ARPG, za mě slibně vypadá asi jen Alkahest a Where Winds Meet (čistě kvůli settingu, mix Nioh a Sekiro mě až tak neláká):

https://www.youtube.com/watch?v=__D5BMXtJkg

Phantom Blade: Zero by teoreticky mohlo mít zajímavý bojový systém, ale nevím, jestli to byly jen dojmy nebo to někdo fakt hrál. Flintlock vypadá jako slušná šílenost, která by mohla být zábavná, když se povede. U Astropulse někdo trávil moc času hraním Starcraft 2 na drogách...
Přijde mi naivní si myslet, že špatně hodnocený trailer a nespokojenost core fanbase má nějaký výraznější vliv na prodeje u tak velkých mainstreamovek, jako jsou hry od EA. CoD může dostat jaký chce hate a 5 mega je pro ně lehké uplivnutí... Problém DA bude, že už je to v podstatě pozapomenutá značka... 5 mega je určitě meta, na kterou to mířit bude...