Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

Jo a ještě jedno info, ten Creative BT-W6 dongle prý funguje dobře s PC. Fiio spolu s BTR17 pustilo včera na trh i vlastní USB-C BT5.4 dongle Fiio BT11, a ten umí Aptx lossless i Ldac, ale je prý určen hlavně k telefonům (i když s PC prej taky funguje) a má prý jednu nemilou vlastnost, že se nějak bez aplikace Fiio nechce párovat. Ale možná to jsou jen zlé řeči a byla by to cesta jak do Windows dát hardwarově i LDAC.

A nakonec: BT sluchátka nebo BT přijímač bude s televizí Sony (i těmi letošními) vždy komunikovat přes SBC. Ldac není podporován:( . Aac není podporováno. Jen SBC. Spatial audio při přenosu přes BT je podporováno u některých bezdrátových Apple sluchátek nebo Sony sluchátek. Nevím zda by bylo podporované třeba u herního Audeze headsetu Maxwell, který podporuje Tempest 3D, ale tipl bych si že ne. Nicméně z pohledu 3D zvuku u sledování filmů to není příliš velká nevýhoda, protože kvalitní stereo sluchátka (např. velká drahá audiofilní náhlavní sluchátka Sennheiser) mají tak výbornou separaci nástrojů, že 3D filtry, které pozicují různé zdroje zvuku do prostoru (3D virtualizace od dolby, dts nebo asi Tempest) u nich skoro nic nepřináší. Proto pokud chcete sledovat telku na audiofilních sluchátkách přes Bluetooth - není důležité že nemáte Spatial audio. Víc by se hodil lepší kodek, ale telka umí posílat jen SBC. I to ale není pro sledování filmů na audiofilních sluchátkách přes BT zásadní problém, protože si všimnete míň kodeku a víc toho, že váš přenosný sluchátkový přijímač neumí vaše sluchátka dobře vybudit. Jinými slovy: BTR-17 dává velký smysl, i když bude s televizí komunikovat přes SBC, a nebude využívat 3D virtualizaci zvuku, protože díky kvalitě zesilovací části tohoto přijímače budou sluchátka skvěle vybuzena. Možná bude trochu potíž s latencí, ale tu umí telka kompenzovat. Zkusil jsem připojit audiofilní otevřená sluchátka Sennheiser HD540 300Ohm rok výroby asi 1985 (byl to tehdy top model sennheiseru, a zvuk je prostě lepší než 99 procent sluchátek prodávaných dneska) na BT výstup z telky přes přijímač Hiby R3 Pro a na něj připojený přenosný sluchátkový zesilovač Vorzuge Vorzamp (který má hutný zvuk a málokterý přenosný zesioovač na trhu se mu vyrovná v síle vybuzení sluchátek), a zvuk v Avatarovi z Disney+ aplikace v televizi je prostě dokonalý. Jediná nevýhoda je, že je třeba Hiby i Vorzamp zapínat, párovat, vypínat, nabíjet atd. Proto pokukuju po BTR-17, které není DAP (narozdíl od Hiby) ale jen a pouze BT přijímač a navíc má skvěle vyřešené napájení a hlavně má v sobě nadprůměrný zesilovač schopný utáhnout jakákoliv velká sluchátka.

Kabel je furt kabel, ale možnost dát si doma do kapsy jednu malou cihličku a fungovat s velkými otevřenými audiofilními sluchátky jak k telce tak k PC tak k telefonu přes Bluetooth je splněný sen. Neruší to sousedy, netlačí to v uších jako špunty. Sennheiser HD540 Reference 1 300Ohm jsou nejpohodlnější nejlíp znějící audiofilní otevřená sluchátka, jaká jsem měl kdy možnost slyšet. Nebasujou moc, nemají tolik detailů jako nové HD800s ani tak širokou soundstage ale poslech je neúnavný a je oproti HD800s jinak (velmi přirozeně) ekvalizovaný. Na ebayi stojí HD540 tak 3-6 tisíc. Je potřeba je hodně vybudit a poskytnout jim tmavěji znějící zesilovač aby hrály nejlíp a neměly ostrý zvuk. O to by se mělo postarat BTR-17. Doteď jsem jel na USB zvukovém výstupu z PC (se zaplým DTS: headphone X) do externího DACu a sluchátkového zesilovače a u telky jsem jel přes optický výstup zapojený tamtéž, což ale zrušilo Dolby zvuk, protože telka posílá přes optický výstup jen stereo zvuk. S připojením na Bluetooth se mi zdá, že televize lépe řeší převod do sterea než u optického výstupu. Řekl bych, že pracuje s Dolby stopou, zatímco u optického výstupu s stereo stopou. Nevím to však jistě. Otázkou při použití BT zůstává latency a dosah signálu, který se má zmenšovat při použití vysokého bitrate, ale vyzkouším uvidím. U pc her jde i o latency, ale u nekompetivního hraní fungují BT sluchátka docela dobře.

Čtvrtý a poslední odstavec. Jsou to nové produkty. Creative bt dongle se dá objednat z evropského creative storu. Fiio bt dongle z evropského Fiio storu. Fiio BTR11 z aliexpressu, Fiio btr17 taky z aliexpressu ale narozdíl od BTR11 ne z ofiko ale od neofiko prodejců. Objednal jsem si oba bt dongly a BTR11. S koupí BTR17 počkám až po vyzkoušení BTR11 až bude dostupné v ČR, pro případ že bych ho chtěl vrátit. Cena BTR11 není tak hrozná abych ho nevzal na blind z alíku. Četl jsem že i BTR11 má nezvykle silnou zesilovací část. Jen to asi nebude mít tu kvalitu z BTR17.
Málem bych zapoměl: Aptx Losless skrz BT5.4 umí přijímat tento včera vydaný Fiio BTR17 přenosný sluchátkový zesilovač(bluetooth přijímač+převodník+zesilovač). Pokud vám přijde moc drahý (cena bude asi 200eur), tak BT5.3 má včera vydané Fiio BTR-11 (bluetooth přijímač+zesioovač tj. bez dedikovaného převodníku tj. o převod se stará stejný čip jako o zesílení tj. jen SOC čip). Sluchátkový bluetooth přijímač bez dedikovaného převodníku se hodí tehdy, když zvuk vytvarujete v PC (ekvalizace, na to prdnete dolby headphone nebo dts headphone X nebo spatial audio) a přes BT pošlete hotový produkt, který sluchátka jen přijmou, dekoduji a zesili. Dedikovaný převodníkový čip se hodí tehdy, když to ze zdroje pošlete skrz Bluetooth surové a až přijímač ten zvuk bude “vylepšovat”. U PS5 je prej dokonce nějaká volba že vidíte stejná BT skuchátka dvakrát. Jednou je tam napsáno třeba “Sluchátka” a podruhé “PS5 -> Sluchátka”. Jedna z těch voleb znamená že zvuk posíláme ven neopracovaný a druhá že opracovaný. Vidět je to asi tehdy když jak PS5 tak sluchátka mají certifikaci na Dolby nebo DTS.
Pokud si chcete doplnit BT5.4 s kodeky z rodiny Aptx (např kodek Aptx Lossless s 24bit 96khz přenosem zvuku přes BT) a nějaký GMAP ULL (gaming audio profile ultra low latency 20ms profil pro kompatibilni headsety) do Windows PC, tohle by měla být cesta odkaz (nový USB-C donglík Creative labs Bt-W6). Neumí to aac ani Ldac, ale aac a LDAC by se měl dát doplnit i softwarově tímto programem Alternative BT driver z rodiny Bluetoothgoodies. Nahradí to driver zvukového zařízení a voila už jde ven AAC místo SBC. Ještě poznámka, proč BT4 a Aptx Lossless: protože před pár dny přišly na trh nějaké BT přijímače pro zapojení libobolných (i velmi žravých velkých audiofilních sluchátek) které mají bt5.3 nebo dokonce BT5.4 a tím pádem lze mít supr kvalitu přenosu zvuku i přes BT.
Ty jo, R5 7600X3D vypadá docela slibně (pro ty, co preferují nižší spotřebu a teploty, alespoň).
@Rapier (08.11.2024 16:40): Jak moc urvané od desky to je? Tak jak v 2. videu, co jsi posílal v příspěvku @Rapier (26.10.2024 15:45)?

To je za mě špatný design, kdy konektor neudělali skrz desku, ale pouze povrchově - je to moderní, ale má to evidentní nevýhody... Párkrát jsem něco podobného opravoval (utržené audio konektory na vysílačkách, desky na hi-fi věžích atd.). Na videu to vypadá, že používají nějaký lak, co vytvrzují UVčkem. Já vždy používal obyčejný vteřiňák, tak aspoň bych měl motivaci si pořídit něco víc profi, aby to bylo dle jejich postupu. UV lampičku mám, tak jen tu směs a dalo by se to vyzkoušet. Pošli mi klidně nějaké fotky, zkusil bych říct, zda si na to troufám...
@Sasakr (07.11.2024 17:42): netřeba chápat. Všichni chtějí PS5, protože je to lepší konzole a mají tam lepší hry a lepší ovladač. S tím posledním bych dejme tomu souhlasil, částečně určitě.
To není z mé hlavy. To slyšela mladší dcera ve škole když se paní učitelka ptala co děti chtějí na ježíška. Prostě marketing v akci, Sony tohle umí, ovládla masy jako pan kožená vesta jedné fa, která ovládá masy na PC, jenže ten má alespoň technologický náskok dejme tomu, a ti mu to sežerou i přes vyšší cenu, méně VRAM, atd.
Nějaké funkce nebo diverzita her nehrají žádnou roli. PlayStation má zvuk, je to značka, a mají tam remastery remasterů a to u Microsoftu nemají. Tak proto!
I kluk na základce se s tím setkal. Vy máte doma Xbox Series X, ale heč my máme PS3/4. :) Nedělám si prdel, tentokráte opravdu ne!

Je to stejné jako s iPhone. Všichni jej chtějí, protože mít jej znamená mít sociální status, s PS5 je to mezi dětmi úplně stejné. Kdybys viděl jak má dcera stoupla v očích žáků když se jen tak zmínila, že máme doma 3 roky PS5..... co bych ti povídal. :)

@Garret (04.11.2024 17:26): nechám to opravit u profíka, díval se mi na to kolega co je amatér s mikropájkou, atd. a ani ten si na opravu netroufl Cenu, protože konektor byl vytržen ze základní desky odhaduji tak na 3 tis, za chyby se platí.

@Karasman (07.11.2024 18:44): pokud koupíš krabičku v bazaru (použitou), a v krabičce je kód do PS/Xbox store, pak hru nemůžeš hrát, protože ji předcházející majitel aktivoval digitálně a svázal se svým PS/Xbox účetm.
Pokud je v krabičce DVD tak si min. zahraješ základní hru, ale v případě, že DLC nebo rozšíření bylo aktivováno kódem tak nebude nadále dostupné.
@Karasman (07.11.2024 18:44): Kdybych si měl vybrat jediné zařízení vyjma PC, tak bych určitě volil Xbox.
Pro Xbox:
- Funkční VRR s LFC na systémové úrovni
- Vyšší výkon
- Lepší zpětná kompatibilita
- AutoHDR
- Určitá otevřenost umožňující mít tam třeba emulátory PS1 + 2, Dreamcastu, Xboxu (pro zpětně nekompatibilní hry), Gamecube nebo PSP.
- Nemá tak směšný design :-D

Pro PS5:
- Navzdory nižšímu výkonu mnohdy lepší optimalizace her (mohu-li soudit z videí Digital Foundry)
- Pravděpodobně zajímavější haptická odezva, ale neměl jsem v ruce, tak nevím.
Hm, tak ten nákrčník nedoporučuju. Je to velký nezvyk. Kvalitou reprodukce to není ani na úrovni Airpods Pro 2, které mají v televizi taky možnost fungovat se stejným Spatial audio (tj. Dolby Vision) jako licencovaný nákrčník, a zníá to v nich o trochu líp, o hodně detailněji, a chybí pocit, že zvuk jde odkudsi zespodu.
@Karasman (07.11.2024 18:44): k těm hrám - není to jak na steamu, normálně z bazaru aukra není problém, vloží se disk do konzole nainstaluje se a hraje. Co může občas bejt problém, tak někdy ty disky z druhý ruky jsou v hrozným stavu, na to pozor. Kolikrát to bejvá různě poškrábané, ale já beru i z druhý ruky a ještě se mi nestalo, že by to nejelo. Ale pozor na skupiny na FB, tam jsou dost překupníci.

Co se týče jestli ps nebo xbox, tak to je hodně individuální a taky záleží na tom, co člověk více preferuje. Tady většinou hraje roli to, jestli člověka lákají ps exkluzivity jako god of war, uncharted, last of us atd - to si na xboxu nezahraje a z druhé strany si zase nezahraje exluzivity xboxu jako gears of war atd..

Jinak já třeba od mala měl dycky playstation, ale musím říct, že jsem nad xbox x přemýšlel, např game pass je hodně slušný, kdežto na ps ps+ není tak vymakaný mne přijde, ale je to fakt jen o vkusu.

A porovnání jak to funguje ty konzole proti sobě, to nemám, jen z internetu, dycky jsem měl ps a s ním jsem nikdy problém neměl. Na něj je opravdu spoleh a je to dobrá konzole. Ale to samé ti asi řekne i ten, co má od mala xbox :)
Btw ještě dotaz k tý mechanice - koukal jsem, že se dají sehnat i bazarové hry. Na konzolích to není jako na Steamu, že zadáte kód a ten se sváže s účtem, takže je pak fyzické médium k prdu?
Nevim, jestli to viděj někde u ostatních, ale co jsem koukal, tak Xbox stojí úplně stejně. Nevim, jestli je PS lepší nebo ne, nikdy jsem se o konzole nezajímal. Před pár lety jsme pořídili jen starší Wii a kluk na tom hraje pár kravinek a protože se hodně zajímá o fotbal, tak hraje nějakou Fifu, myslim že 12, tak by upgrade uvítal.
@Nix (07.11.2024 11:12): Nedavno jsem se dozvedel o nakrcniku Sony Theater U (ted je o tisic slevnen na alze na 6tisic) ktery hraje “jako sluchatka” ale je to trochu vic okolo tebe slyset. Funguje s 4mi novymi telkami Sony na bazi Bluetooth ale pokud je zdrojem jedna z tech 4 televizi tak to dava Dolby vision spatial audio (ale to z tech dvou televizi leze pres Bluetooth i do apple airpods pro) a to i presto ze to ma jen dva menice tj. dva repracky. Takze jde o. nejakou prostorovou virtualizaci zvuku. Proc to pisu? Protoze to prej funguje i s PS5. Nevim zda pres bluetooth (asijo) ale taky to ma kabel, ktery se da zapojit do ovladace ps5 ( v baleni nakrcniku je 3.5mm - 3.5mm kabel s 3.5mm - USB-C redukci pomoci ktere se tocpripoji na ovladac). Takze by to teoreticky vzato melo byt super i s PS5. Ja si toci jednal k te telce. Druhym zarizenim na ktere to pripojim je PC (ale nevim zda z PC her tocpres bluetooth taky pojede spatial zvukem pokud se ve hre vybere prostorovy zvuk). Prinejhorsim se zvuk posle pres hdmi z PC do trlky a ta to posle s tou prostorovou virtualizaci do nakrcniku. Prej toczni fakt dobre, jen to trochu min basuje.
@Karasman (07.11.2024 11:09):  Já mám slim verzi s diskem protože chci sbírat fyzické kopie her( jsem staromódní), ale pouze digitál je taky ok. V dnešní době je ps store či ps plus naprosto dostačující, záleží to jen na preferencích. Každopádně do digitální slim verze dokoupíš mechaniku, která se i lehce dá přidat. A mne to s mechanikou vyšlo na 13k cca.

Byly teď fakt dobrý slevy takže jsem toho využil.
@Karasman (07.11.2024 11:09): Tak fat (jakože tlustá, původní verze) už není k sehnání ofi. Slim je základ a teď vychází Pro. Pro je blbost pro lidi, kteří ji neocení, takže už jenom záleží, jestli chceš disky nebo pojedeš čistě digital.

Slim je modulární, takže i když koupíš digital edici, tak do ní lze disk dokoupit, ale diskové verze jsou myslím normálně bundlované, jakože nemusíš kupovat digital a k tomu disk. Jinak já původní verzi kupoval v mega akci na CZC za něco kolem 9k, ale PS5 i Xbox zdražili mezitím oficiálně, takže co je dnes dobrá cena těžko říct, ofi disková verze je tuším za 14,5? Jo a jestli chceš mít konzoli postavenou vertikálně na výšku, tak musíš dokoupit stojánek nebo to zapřít třeba knížkama :D

@Nix (07.11.2024 11:12): Mám 3D pulse, ty základní a jsem spokojenej. Ale nejsem žádnej fajnšmekr na zvuk.
Ahojte, mám dotaz ohledně sluchátek k ps5. Zkoušel někdo už pulse 3d k této konzoli?

Případně používáte někdo nějaké jiné které můžete doporučit? Díky.
Když nepočítám staré kopie z vietnamské tržnice v devadesátých letech, tak jsem nikdy žádnou konzoli neměl a ani po ní netoužím, ale vypadá to, že tento rok bude mým dětem Ježíšek nadělovat PS5. Vůbec se v těch verzích nevyznám (fat, slim, teď má být pro), teď s mechanikou, bez, různý disky apod. Mohl by mi někdo napsat, co že to vlastně mam koupit, kde a co je dobrá cena? Díky.
Ze zvědavosti koukám, za kolik by se dala prodat původní PS5 fat s mechanikou a dost mě překvapuje, že mp.cz (alza a další, co toto nabízí, všechno asi stejná společnost) za ni nabízí 8400 Kč. Před dvěma lety jsem ji na CZC ulovil asi za 9k, takže docela vtipný a přijde mi to jako dobrej deal. Plus na bazoši apod. bych to určitě neprodal o tolik líp, resp. určitě by se mi nevyplatilo blokovat boty na vysávání peněz a dementy, co chtějí všechno nejlépe zadarmo.
@Johny8x (05.11.2024 13:26): No... já nevím, já bych to UI nepřeceňoval. Přeci jen na tu televizi spíš čumíš, než že se v ní hrabeš a něco nastavuješ. To není počítač nebo mobil. Ano, Samsung má omezené formáty, ale vážně chceš na věci čumět z flešky? :-D To je dobrý retro. Nainstaluješ Plex (v případě Androidí televize rovnou Kodi) a koukáš. Něco ukládat na flešku, fyzicky přenášet do TV a tam se spoléhat, že to přehraje... není 2010. No, takže JVC má Direct LED i Google TV... tak to nemáš co řešit :-)

@MiDlo (05.11.2024 14:01): Přes den to v podstatě nepoznáš. Jde o koukání v noci, kdy u hodně tmavých scén stačí pár světlách pixelů a hned ti zšedne víceméně celá obrazovka, protože to podsvícení se prostě musí rozsvítit celý. Extrém jsou pak samozřejmě závěrečné titulky. HDMI 2.1 nepotřebuje, přes HDMI 2.0 projde bez problému 4K60 s HDR. HDMI 2.1 má smysl jen pro 4K120 a eARC, pokud by chtěl zapojovat herní PC a posílat do receiveru nekomprimovaný zvuk. S 10bitem dobrá poznámka, prověřit. Ale ty 8bity s tou interpolací (teď nevím přesně, jak se tomu nadává) na 10bit podle mě nebudou žádná trága. 120 Hz potřebuješ i pro slabou grafickou kartu, protože 60 Hz obrazovky budou mít rozsah 48 - 60. 120 Hz obrazovka bude mít rozsah klidně 20 - 120 díky LFC. Udržet vždy vše nad 48 FPS je těžší než nad 20 FPS ;-)

A teď otázka do placu - vysypal se mi mobil. Co z těchto dvou byste volili a proč? Ten třetí je současný:
https://www.gsmarena.com/compare.php3?&a ... 20&idPhone3=9583
Když jsem si nainstaloval Warcraft III a místo filmečků tam mám černou obrazovku jinak mi hra jde tak čím to bude? Zkoušel jsem dát nejvyšší rozlišení obrazovky a nepomohlo to.
Ja mel edge led z roku 2018 sony asi za tech 12-15 tisic. Byla v pohode. Nemam srovnani s direct led. Google system je rekl bych plus. Pokud chces hdr, zkontroluj si aby to melo HDMI 2.1 vstup a aby panel umel 10bit barvy. VRR (variable refresh rate) je fajn takze si zkontroluj zda telka podle internetu nebo AI umi Amd freesync nebo Nvidia Gsync. 60Hz pro normalni gaming v pohode. 120Hz pro silnou grafickou kartu nebo rychle strilecky.
@Sasakr (04.11.2024 23:10): Díky za tipy. Na hraní ji používat neplánuji, tak 120 Hz pro mě primární není, spíš uživatelská přívětivost a operační systém (LG má lepší ovladač a co jsem si četl, tak i něco málo příjemnější uživatelské rozhraní WebOS než Tizen u Samsungu, u Google tv se mi zas líbí větší možnosti a otevřenost systému, aplikací atd.), možnost formátů, které se dají spouště skrze disk či flashku (vím, že Samsung má nějaká omezení) a pak samozřejmě kvalita obrazu, kdy tedy beru, že direct led > edge led.
@Johny8x (04.11.2024 22:28): Jako upřímně ani jednu, protože nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit levné věci. A jestli na tom chceš hrát, tak chceš 120 Hz. Pokud z těch tří, tak jen prostým zkouknutím specky to JVC, protože má aspoň Direct LED podsvícení. Edge LED je už fakt archaismus. A taky má VRR. Nevím, proč ho máš na posledním místě teda, když se jeví nejlepší :-D Doporučuju se podívat na Rtings, co o nich říkají oni.
Zdravím všechny, můžu poprosit o názor, kterou z těchto 3 televizí byste si vybrali? LG, Samsung, JVC? Zatím jejich pořadí pro výběr odpovídá jejich řazení s tím, že LG je na prvním místě. Děkuji za každý názor.
@MiDlo (04.11.2024 17:25): Keychron je fajn, zvlášť customizace přes VIA (prip. QMK, ale to jsem nezkoušel). Ale na psaní mám radši ANSI (velký levý shift a Enter je blíž). Taky jsem nikdy nepochopil bezdrátové klávesnice, pokud je není potřeba často přenášet (nebo používat daleko od PC).
@Rapier (03.11.2024 19:51): používal si stojánek? neležela ta konzole vertikálně volně na stole?

každopádně bych na tvém místě nechal opravit ventilátor (podle toho videa cos posílal bylo vidět, že se nejedná o obyčejné pájení, ale docela solidní mikro operaci, takže bylo dost odvážné se do toho pouštět), vyzkoušel bych GI s horizontálním položením (lepší chlazení z boku) a pokud se bude stále přehřívat (=chyba PSU), vyzkoušel bych jiné hry... je dost pravděpodobné, že u jiných her k tomu docházet nebude a případný nový majitel by o GI třeba ani nezavadil ;-)
Já mám v práci tuto klávesnici Keychron K5P-H1 . Je bez českých popisků, ale jinak je moc fajn. Bezdrátová, podsvícená, tiché mechanické klávesy, ISO layout, velký enter, nízký profil plus nějaké Playstation klávesy které ani nevím co dělají. V balení bylo pár kláves navíc, aby se dala vyměnit klávesa command za alt a tmavý escape. Nevýhodou je, že do ní padá hodně bordel, takže je třeba s ní zacházet v rukavičkách. Jednou za čas by to chtělo vytrhat speciálním toolem všechny klávesy a vyčistit jí. Dělají i kovové klávesnice.
@Strady (04.11.2024 12:15): Už není třeba, dal jsem si 30minutové studium HDD. Nakonec jsem něco vybral :D
Ale najít přenosové rychlosti přenosných harddisku je umění.
"Prý to nejde jednoznačně říct, záleží na mnoho faktorech." Jo jasně :D