Napínavé, miestami infarktové a k tomu riadne dlhé dobrodruzstvo vo vesmíre to bolo. Mám dobrý pocit po dohratí. 26 hodín mi ukazuje Steam.

Bál som sa, že druhá polovica hry už skĺzne do stereotypu a bude to stále dokola to isté. Ale nieje, vymysleli to dobre a páčila sa mi aj táto o fúz akčnejšia časť hry, kde sa strelné zbrane v zopár lokáciach dostali trochu viac k slovu.

Prostredie samé o sebe je dobré a bolo pre mňa neustále lákadlo hry. Je detailne prepracované, pôsobivé lokácie sa striedajú nonstop jedna za druhou a neomrzeli ma do konca hry.

Dávam 100%. Kvalitne spracovaná alien-téma. Grafika, zvuky, hudba, pohlcujúca atmosféra, všetko na vysokej úrovni. Z hladiska technickej stránky ma nepotešilo akurát nefunkčné vyhladzovanie hrán, to kazilo dojem. A známy bug "hlava votrelca cez plech skrinky" sa mi stal raz a "levitujúce pištole" asi 2x, ale aspoň som sa zasmial. Z hladiska dizajnu vadilo, ako občas naťahovali zbytočne stopáž. A neustále vyliezanie aliena zo šachiet bez príčiny v urćitých miestach bola síce riadna otrava, ale keby chcem prechádzku ružovou záhradou, je možnosť dať easy obtiažnosť.

Ozaj, ten achievement za prejdenie hry na "hardest difficulty" akosi nesedí. Ved najťažšia je až piata, a ja som hral na štvrtú.

A len tak zo srandy by ma zaujimalo, kto si tu z vás pamätá na svoju úplne prvú smrť po útoku aliena? Ja som sa nachytal hneď v prvej príležitosti, kde to hra dovolí:  po cca hodinovom úvode, ako toho kamoša Axela napichne odzadu v animačke, bolo treba nastúpiť do tranzitného vláčiku. Bola tam tma a podozrivo ticho. Vravím si: radśej rýchlo preč! Jak úplný amatér som sa rozbehol do práve otvorenej kabinky, v tom začujem sykot...2 sekundy...stihol som sa len otočiť...už bol pri mne...Prásk, diera v hlave. Stuhnutý na stoličke som pozeral minutu do prázdna. Pamätihodný moment pre mňa, vôbec som vtedy ešte nebol pripravený, že to bude takéto nekompromisné. :-)
@strejdafido (19.07.2022 00:01)

Tak som ti to zrekapituloval:
Misia 10 začína tam, ako bola skupinka preživších, kde si zobereš plameňomet. (bol tam aj ten uväznený chlapík, s ktorým ideš najskôr ten flashback v skafandri)

Je to dlhé, ideš cez vela oblastí, hromada úloh čo tam všetko musíš pozapínať.
Už pri tom úvode, ako musíš pozatvárať viacero dverí na schodisku, tam som si vravel - že tak pohoda, idem do výťahu, dalšia misia, jak mi to pekne odsýpa.....a hovno! to je tak tretina celej misie len. :))
Potom je tam tá druhá velká oblasť, kde nájdeš autogen u mrtvoly pri skenery. Tam som zahučal najviac krát, jak tam bol ten android pri termináli, a votrelec tam neustále kontroloval.
Po dvoch hodinách další výťah, ale velká radosť znova spláchnutá v hajzli.
Dalšia oblasť - ide skrývačka v labákoch, a nekonečne čakanie na odomknutie vzduchovej komory,... no dalšia hodina. Až keď ťa vystreli do vesmiru je konečne konec.
Tá desiata misia bol pekne dlhý porod! To nemalo konca. V jednom úseku som zabil vyše hodiny, než som to na desiaty krát dal.
Votrelec nepredvídatelný, vždy ma nejak inak dostal. A raz ma prezradil zapálený android, žebrák jeden. Bolo mu zima, tak som mu podkúril. Zdrhol som, že pekne počkám pod stolom za rohom v úplne tmavej miestnosti, dokým zhorí. No ten majster horiaca fakla tam nakráčal jak nič, pekne si posvietil na cestu, a hned ma objavil. Pekne nahovno plán to bol... 3 sekundy na to a alien od vedla docupital mi dať hneď ranu z milosti do čela, bol som vybavený.
By ma zaújimalo, či po dohratí na konci napíše nejakú štatistiku, že kolko krát ma zabil, a akým spôsobom... ?

Oddychové úseky, kde sa len chodí mi velmi dobre sadli, po tom nerváku, čo som tam už zažil.
Prechádzka v spomienke ku derelictu parádna. Sa to tam dá v klude popozerať na vlastnej koži, toho by som tam chcel aj viac.

S plameňometom už je hra o niečo veselšia. Dobré je, že paliva je málo a velmi rýchlo sa míňa, tak zase na nejaké pálenie bezrozmyslu nieje priestor. Aj brokovnicu "na guličky" už mám najnovšie :)
@Bravewolf (09.06.2022 15:52): To jediné nepasuje - títo sú vymyslení pre hru. Oproti Ashovi/Bishopovi vyzerajú inak, lebo to sú iné typy, staršie, jednoduchšie, lacnejšie - len taký primitívni údržbári na jednoduchú robotu proste.
Tie pokročilejšie modely na nerozoznanie od človeka museli mať nejakých predchodcov - a toto sú oni - s výzorom jak figurína :)
to áno, berem, v takejto stealth hre to chápem. Len mi to nedalo, nevyskúšať. Som predpokladal o niećo väčší efekt, vzhladom na zriedkavé nachádzanie nábojov.
Šak tí androidi sú aj tak len taký pomalí motáci neškodní.
Hru mám kúpenú už pekne dávno, no až teraz som ju prvý krát konečne rozohral.
Spracovanie je u mňa bez výhrad, všetko sedí v štýle prvého filmu, paráda.

Dokáže ma to vtiahnuť, povedal by som že až moc. Som v šiestej misii a najviac dostávajú zabrať moje stehenné svaly. Situácie, ked si v panike verím, že sa ešte stihnem schovať do šachty alebo skrinky...a zrazu ma schmatne/prepichne chvostom...uff, to je des jak hovado. Často zatnem svaly na stehnách až mám kŕče, boha :) musím vstať od stola a na 5 minút sa uvolniť. (a nasratý to vypnem, lebo posledný save je kdesi v riti na začiatku...)

Pištol zatial použitá len raz. Napálil som celý zásobník androidovi z blízka do xichtu - a on nič. To čo je, na guličky? :)
kurna nejak se mi z teto hry nechce pryc, hraju to po druhe za posledni pul rok a je to presne tak jak si predstavuju herni prevedeni z filmu do hry.
@Ergonaut69 (26.10.2021 14:42): ja ti nechci nejak kazit radost z ty hry, myslim si ale, ze kdyz si das hned od zacatku Nightmare, tak to proste vyznamne ovlivni ten tvuj dojem ze hry ... podle toho jak to popisujes, tak to je asi fakt peklo ... nabizi se otazka, jestli by nebylo zabavnejsi mit nejakou nizsi obtiznost radsi nez to furt loadovat ...
@Ergonaut69 (26.10.2021 06:04): Hráš to na prvú dobrú hneď na tú najťažšiu obtiažnosť? Ty si môj človek :-)

Čo sa týka plameňometu, tak ak sa dá spoliehať na návody na webe, tak ho dostaneš až v 10. misii.
Ahoj. Dohrál to někdo na Nightmare? Jde to vůbec? Jde se před tou potvorou schovat ve skříni? Zadržím dech, odtáhnu se od dvířek, začne se mi červenat obraz, protože mladá zřejmě neumí zadržet dech ani na 5 sekund, a ten šmejd si mě stejně vytáhne, tak jestli dělám něco špatně nebo to nemá vůbec cenu zkoušet? Mám po 5. misi a divím se, že mně ještě necinkla trofej za 100 úmrtí. Na první průchod jsem to asi trochu podcenil. :) A je tam vůbec na Nightmare ten plamenomet? Zdá se mi, že podle trofejí bych ho už měl před dokončením 5.mise mít, ne?
tak to se omlouvam, ja mysel a hral to celou dobu v domeni ze hra, ma adaptovat prvni dil a porad hledal rozdily mezi filmem a hrou :(

nastesti sem odehral jen kousek po prvni stret s Alienem kdy se mi zacal k*rvit monitor a musel freshnout win. Tak si to dam znova
Jo, bylo to huste. Skvela adaptace a velmi verna. Nebyl tam zadny vetsi preslap snad az na nedokonceny a ponekud moc obdivovatelsky (vuci originalum) pribeh. Snad to nekdo dodela pod Disney, a nebude se to ho moc bat = neudela z toho dalsi dementni fps, to je jedna z firem, ktera zpenezi skoro kazdy produkt. Grafika a predmety ve hre byly jedno velke alienovske porno, ten engine byl takovy plastove-matny ala Doom 3 ale sem se to zrovna velmi hodilo.
Herni mechanismy byly vlhky sen, takovou simulaci priposraneho nehrdiny jsem vzdycky chtel si zahrat. Herne spolu s Dishonored 2 nejdokonalejsi hra dekady.
Zrovna u tyhle hry je vytýkat autenticitu to poslední co by me napadlo. Ta hra je v tomhle směru takřka dokonalá. Snad jen dupajici xenomorf byl mimo.

A sedm let je nic... Kua to už je sem let...?
Je to snad uz 7 let stara hra, kvalita modelu a podobnost vuci hollywoodskym hercum holt uz nemusi splnovat 2021 naroky. Nekteri se proste povedli lepe (Parker, Dallas), jini hure (Ripley, Ash). Zvukove vsimavi lide meli v dobe vydani nejvetsi problem s hlasy, ktere po 35ti letech logicky odpovidaly 60-80 yo hercum. Bylo to kazdopadne naposledy, co kdy kdo pozval puvodni herce k dabingu, cast ansamblu je jiz mezitim po smrti.
Kdyz se tak snazili o vernost filmu proc neudelali i postavy podle nej? Nejak mi tam chybi Bishop, Replyova nevypada jako REplyova atd...
Tak jsem si to po delší době zkusil dát znovu a aby to stálo za to, tak na nejvyšší obtížnost. To jsem si dal: všechny bedny úplně prázdné, mapy se nezobrazují, lidi mě trefí jednou ranou z pistole na 50m a smrtelně k tomu, syntetici jsou strašně silní a odolní...) :-) Asi je to fakt pro experty na přežití, jak to tam píšou, to asi já nejsu.
@sagittario (komentář): LOL, tahle veta je bozi:

Celá ta hrůza se o něco snížila po tom, co jsem do ruky dostal plamenomet, ale ani s ním jsem se necítil dostatečně bezpečně ..