Bodkin: Na Fallout se uz chystam, tusim nekdy v Kvetnu ma vyjit v nake kolekci klasiky za 250 Kc:) (F1+F2 + Tactics).

Myslim ze tim chtel rict, ze vetsinu lokaci v BG 1 vubec projit nemusel, ze ma tu moznost "volnosti", ze narozdil od DA, kde 90% lokaci musel navstivit, ve spravnem RPG by to melo byt opacne, nebo neco v tomhle smyslu? Tohle se samozrejme muze vztahovat i na vedlejsi questy, ovsem nic co by DA nemel:). Kazdopadne se zde bavilo o moznosti ovlivnit nektere Questy/Pruchod hrou. To ze je ve hre spousta vedlejsich lokaci je sice pekne, ale hru to jen umele natahuje, ale pribeh to zase moc neovlivni.
Isair: Tak to rozhodně naprav :)

A nemyslím si, že jsi správně pochopil, co tím chtěl Ebb říci.
Bodkin: Fallout 1,2 a Arcanum jsem nehral, proto nemohl porovnavat (proto ta veta "urcite se najdou i starsi rpg s mnoha moznostmi"). Mimochodem DA se ale nejvic porovnava s BG, i kvuli tomu ze autori napsali, ze to ma byt jeho nastupce.

EBB: Pokud vim bavilo se zde teda hlavne o moznostech v questech a ne opravdu BG 1 nema vyrazne vic volitelnych moznosti v questech, linearni rozhodne ale neni. BG 2 ma urcite vice moznosti jak BG 1, dole s Elfianem jsme se o tomhle bavili a uvedli nekolik prikladu:). A dokonce i DA ma bych rekl minimalne stejne volitelnych moznosti jako BG1. A to, ze si muzes v BG1 vybrat do jake lokace se zrovna odeberes (vetsinu nemusis prochazet vubec) je trebas zrovna i v DA (i kdyz jak jsi sam psal mene), dokonce i v BG 2 (Umarina Vrchovina, Stoky pod mestem, Vetrne Vrchy, Podvodni mesto, Trhov, Tvrz De'Arnise atd...). Navic vetsina tech "volitelnych" lokaci v BG 1 je neuveritelne pusta a jednoducha. (hlavne ve srovnani s nadhernymi propracovanymi lokacemi v BG 2 (viz. treba Trhov a Druidsky haj atp...).
Linearita, nelinearita, moznosti su vsetky spate s velkostou optional contentu. BG1 ma daleko viac optional contentu ako BG2 a s DA to ani nema zmysel zrovnavat. DA prejdete a musite prejst tak 90% contentu aby ste hru dohrali. BG1, Arcanum, Fallout, Might and Magic seria,... maju tento pomer opacne. To su pre mna moznosti.
Isair: A Fallout 1,2 a Arcanum jsi ignoroval schválně nebo náhodou? Protože tato "Svatá trojice" je nejspíše to, s čím DAčko všichni ti staromilci srovnávají.

Mě je to trochu blbé (a smutné) nutně škatulkovat (potom hra skončí tam kde nemá a je s ostatníma srovnávána) a jsou z toho akorát tlaky.

A vytýkat samotné hře (klamavou) reklamu je docela trapné.
Stejne mi prijde, ze nekteri zde zbytecne ty moznosti v old school rpgckach zvelicujete:).

Teda mnoho old school rpg, ktere maji vice moznosti, nez treba zminovany DA neznam.
Stare dungeony typu Lands of Lore, EoB, Dungeon Master, Brany Skeldalu... jsou temer 100% linearni a temer bez smysluplnych rozhovoru. Albion- ma sice nekolik vedlejsich ukolu, ale vesmes je tez hodne linearni a bez moznosti neco ovlivnit. BG 1= zadne moznosti, spousta vedlejsich questu (jak uz jsem psal nize), IWD 1 a 2= temer 100% Linearni (jen s par vedlejsimi questy). Urcite se najde par starsich RPG, ktere maji spoustu moznosti, ale jsou to vetsinou vyjimky , vetsina je linearni stejne jako dnesni RPG a spise nez kvuli moznostem je hraju kvuli zpracovani a hratelnosti, ktere je dle meho lepsi (u nekterych) jak v DA. (viz treba souboje v BG oproti tem v DA atp.)

Snad jen takhle z hlavy je mozna trosku min linearni BG 2, jak uz jsem psal narozdil od DA, kde hraci meni hra pouze nejake rozhovory max. cutsceny, v BG 2 muze hrac ovlivnit treba celou jednu kapitolu hry (jak uz jsem psal nize, je tam tech prikladu vice), ale ve vedlejsich questech tez mnoho moznosti neni. A mozna jeste P:T ma nekolik moznosti, ale vetsinou tez pouze v rozhovorech a hru tim az tak vyrazne neovlivnite a ty zakonceni jsou vetsinou stejne/podobne(dokonce i stejne outro maji), takze to tez tak horke neni . (to v DA naopak zacatky jsou opravdu odlisne:) a zmeni mensi cast hry)
Bioware mají na krku Baldursgaty. Black Isle na Biowařím enginu dělali IWDčka. A myslím že i toho Planescapea. Tož tak.
Ze by mali rovnakeho developera sa neda stopercentne tiez povedat.

Seria BG je Black Isle + Bioware spolupraca. Interplay vlastnil Black Isle dev studio a prave vacsina z tymu Black Isle odisla do Troika Games a Obsidian. Bohvie co tam mal v BG serii na starosti Black Isle a co Bioware. Nie je vylucene, ze Bioware vytvoril a vlastnil iba Infinity Engine.

Ked si dam tu namahu tak porovnam zoznam mien na konci oboch manualov a zistim kolko percent z originalneho tymu pracovalo aj na DA.
1) je to fantasy

4. party RPG
5. rozvinuta interakcia so spolocnikmi, ktori maju aku-taku osobnost
6. real-time/pause system
7. ehm :)
MtM: Tak ako so vsetkym, mainstream je proste mainstream. Samozrejme, ze najvacsi budget potrebuje velku predajnost. Problem je vsak v tom, ze momentalne velka cast budgetu uz tvori marketing a grafika (rovnako zvacsa umelo vytvorena len pre ucely marketingu). To je to co predava hru v konecnom dosledku. Potom staci zaplatit dalsiu inzerciu na par strankach s recenziami a uspech na gamerankings.com ci metacritic.com je zaruceny.

Nevadi, ze existuju projekty ako DA ak maju na trhu miesto, a ak im je pripisovana rola, ktoru maju zohrat - bohuzial vsak na zaklade samotnych prehypovanych marketingovych trikov (old school baldur's gate a pod.) a recenzii na strankach kde vedla vysledneho skore je reklama na danu hru - do vyraznej miery ovplyvnilo verejnu mienku - zanikol samotny zaner RPG a to co by sa kedysi volalo akcna hra je teraz pomenovane ako old-school RPG. Tym padom hry, ktore skutocne su old-school RPG (Pool of Radiance RoMD, Arcanum, ci Greyhawk) su odpalene na druhu kolaj ak ich nesprevadza marketinova kampan.

Takymto hram potom recenzanti nevenuju tolko pozornosti, zkritizuju aj to co nie je pravda (ign - pool of radiance: nedaju sa nastavit keybounds na kuzla, casovy limit pre kazde kolo sa neda vypnut, atd -- pricom to vsetko samozrejme nie je pravda ak by sa dotycny unuval co len prelistovat poslednych par stran v manualy) a daju potom vysledne hodnotenie take, ze to odradi drvivu vacsinu zakaznikov. Co prispelu ku krachu drvivej vacsiny firiem co taketo hry vydavali a k samotnemu odklonu od takychto zanrov aj ostatnymi firmami.
Kubulus: "Filmovost ale přece nemusí nutně znamenat špatný RP systém, ne?" Samozrejme, nemusi. Praxe bohuzel ukazuje, ze znamena, nebot byva pouzivana coby zkratka komunikace vyvojar -> hrac, nikoliv podpurny prostredek k necemu k danemu ucelu vhodnejsimu. Dragon Age jsem rozehrany prodal a tim pro me coby hracska kapitola skoncil.:)

Mick: Ano, DAO je jednooky mezi slepymi kralem, to bezesporu...:)
Jedna hra z miliona, a aj to od spolocnosti, ktora vdaka podobnemu pristupu skrachovala (bohuzial). Megalomanske RP hry si dneska len tak niekto nedovoli vydat a vytvarat. Je to vysoko nerentabilny biznis. Na co je komu prespekulovana a draha hra (na vyvoj), ked si ju v konecnom dosledku kupim len ja (a dvaja dalsi ludia) na svete. Kto chce take hry, mal by sa radsej vratit k ceruzke a papieru. :)

Ja by som chcel RPG, v ktorej sa nebude vobec bojovat. Ale absolutne, ani boj. Chciet mozem. V ramci (Bioware) moznosti je DA, asi ten najlepsi kompromis, ktory mohol vzniknut.
Elf Wood - možnost se přidat k elfům či bestiím. Jo, ať se děje cokoliv, skončí to bitvou. Nicméně lze ovlivnit jestli paní bestií zabiju přímo, čímž dám najevo svůj nezájem. Nebo jestli se ještě pokusím to vyžehlit u velitele elfů, kterého vzápetí přivolám a rozhodnu se, jestli zradím jeho nebo paní. Nebo jestli kletbu odvolá. Nebo mu nedám žádné echo a rovnou na vesnici zaútočím s vlky. A nebo proč sakra?! Svolám elfy že jsem je našel a zaútočíme na ně společně. Tohle všechno diriguje kde se bitva odehraje, jak se odehraje a ovlivní i dialogy, ač přiznávám, nevím přesně jak moc. Plus spousta věcí, na kterých jsem nepřišel. Mě to stačí, a možná jsem nenáročný. Ale samozřejmě bych se na to možná taky radši vykašlal a jel na dovolenou, ale no jo, nejde to.
Neviem ako som bol zviazany pri hrani napr: Arcanum, kde bolo viac nez 90% obsahu (lokacii & questov) cisto optimalne navrhnutych. Vacsina aj hlavnej dejovej linie sa dalo obist - sneakom/diplomaciou. Vyvoj postavy menil herny zaner - ak ste boli thief tak ste vacsinou casu jednoducho sneakovali, kradli a robili questy pre thieves gildu. V DA, ak ste thief - tak jediny rozdiel je v nazvoch na vasom skill bare.

Arcanum nepotreboval listu so skillami vykradnutych z onlinoviek (EQ, WoW atd) kde jeden skill robi: Weapon damage +5 a druhy Weapon damage +3 and target gets -10% attack speed, na to aby mal flexibilnejsi gameplay. Jednoducho hra na to bola stavana.
Ebb: Proto to taky řikám. v sandbox jsi ve většině případu ještě víc svázan, než v lineárních hrách tohoto typu. btw neřikal jsem, že je DA prototyp nějakýho moderního RPG s tisícem možností, jen to, že jich má dost.
Říká se, že největší rozhodnutí je při záchraně Arlova syna. Což je zde několik možností. Ve výsledku, ať zvolíš jak zvlolíš, tak ti pomůže Arl stejně, po té co mu doneseš popel Andrasty, kde na závěr máš také možnosti, jak dokončit tuto cestu. Ve finále máš stejnak popel a Arla uzdravíš.

Tyto větší rozhodovací momenty se stejně nachází až na závěr dlouhého pochodu, ve skoro stejných jeskyních, či chodbách, plných potvor, které je nuda už zabíjet. Výsledek je stejně už jen ten, že se ti na pár minut změní závěrečný boj (získáš třeba nový skill -bloodmage a ten jedno povolání bojovníka jde získat jen díky těmto rozhodnutí). Každopádně těchto situací je zde strašně málo. Na cca 40-50hodin hry jen pět. Zbytek je prostě daný, stejně jako nudná cesta ke zmiňovaným rozhodováním.
Škoda, že tam nejde útočit na libovolné cíle, což v BG nebyl problém. Pár obchodníku a NPC mě fakt nasralo. A já je nemohl sejmout. Nespravedlnost!!!!

Kdyby kritici a marketing neuděloval neustále označování epického RPG a nástupce BG, tak bychom nad tím tolik nediskutovali. Bylo by to brané jako slušné moderní RPG a šlo by se dál.
Ano, sarkasticke extremy najlepsie zakryju neschopnost argumentovat.
Sme opat pri debate theme park vs sandbox. Samozrejme, aj v sandboxe sme prikovani k lokaciam co navrhli developery -- ale rozdiel je viac nez zrejmy. Ja netvrdim, ze sandbox je ultimatne lepsi zaner ako theme park -- to by som si hadzal hnoj predo dvere, ja tvrdim, ze je prinajmensom usmevne si mysliet ze Dragon Age je vyspele (evolucne) RPG plne moznosti, alebo ze nedaj boze ma nieco s Baldur's Gate.
Tak na to si rad pockam, chcem aspon 5 hier, kde mal hrac absolutnu volnost, nezavisle na tom co naplanoval ich tvorca... Cakal by som zbytocne, samozrejme. :)
Kubulus: "celou dobu mluvím v podstatě jen o tom, že ten příběh má možnosti a svou cestu si hráč zvolit může (a to je prostě fakt). "

Prosim ta to je aky fakt? Nazyvajme veci pravymi menami. Ja som si svoju cestu zvolit nemohol, musel som nasledovat cestu developer. Chcel som stoj co stoj sa vyhnut Deep Roads a jeho 5 neskutocnym mapam plnym tych istych monstier na kazdom kroku, no nedalo sa. Chcel som sa vyhnut 4 poschodiam opat - plnym tych istych monstier v magskej vezi, no nedalo sa. Na zaciatku som nechcel vstupit do Grey Wardens - no dostal som suchu odpoved "Sorry my son, you've got no other option if you want to survive"... To ma nejak nepresvedcilo. Takto mozem pokracovat.
Say: co ma co 3D spolecneho s hernimi mechanismy? zeptam se te takhle, naprogramoval jsi nekdy v zivote neco "kloudneho"? (tzn nepocitam program, ktery scita dve cisla)

"Ale je nepravděpodobny, aby tvorba plastického obrazu trvala víc než tvorba plochého pohledu." vsak presne to tvrdim, ta tvorba je stejne narocna, stejne jako vsechno ostatni vzhledem k tomu, ze v dnesni dobe se enginy licencuji a jen velmi malo studii dela vlastni
Já tu asi plivu na sklo=D

Garion: Morrowind má, narozdíl od Oblivionu, unikátní vývoj postavy a hlavně nehorázně silnou atmosféru. Mě je grafika víš kde. Bavíme se o herních mechanismech, které IMHO zabíjí 3D. Ty máš názor jiný. Ale je nepravděpodobny, aby tvorba plastického obrazu trvala víc než tvorba plochého pohledu.

Kubulus: Ok, RPG v DA se nám nelíbí, mě se navíc nelíbí lineárnost vývoje, tobě stačí. Myslím, že si už rozumíme=)
Say: Když to je zas o tom, že se tu bavím o koze, a ty o voze. Já celou dobu mluvím v podstatě jen o tom, že ten příběh má možnosti a svou cestu si hráč zvolit může (a to je prostě fakt). Ale tahat do toho podělaný RP systém, to už je zas něco jiného. S tím souhlasím.

THX: Filmovost ale přece nemusí nutně znamenat špatný RP systém, ne? Dokážu si představit filmové interaktivní cut sceny, a k tomu i dobré boje a všechno ostatní.
Say: a ty si fakt myslis, ze se Morrowind delal nejak jinak? prakticky vsechny 3D RPG se tak delaji (a klidne i 2D hry, taky takove znam), uplne stejne byla delana tak polovina prvniho Baldur's Gate (co si tak vzpominam)
Už jsem to tu psal. Nebaví mě hrát ,,developers game play". Nemožnost vývoje postavy a příběhu na X způsobů. Totální nepřízpůsobilost hráči. Zjednodušování, lineárnost, hostodémonská grafika... Chci hrát prostě svou roli.

Naopak filmovost mi nevadí ani trochu, ale ať se tomu, do prdele, neříká ,,hodnotný nástupce Baldur's Gate". Pro reklamu ale recenzenti udělají cokoliv.
Presne, oni z toho robia interaktivne filmy. Mozno to vacsine vyhovuje bojovat a kukat na cut-sceny, RPG hry vsak zvykli byt o niecom uplne inom.
3D je jen zastupny problem, kvalitni RPG jde udelat v jakemkoliv enginu... Tim zasadnim problemem je stale vetsi inklinace Bioware k akcnimu zanru a snaze priblizit hry filmu (ted tomu jeste nasadili korunu tim novym Gears of War). To je jednoduse cesta do pekel pro narocneho hrace. Mainstream samozrejme bude jasat, vyhlasovat hry roku, cokoliv.
Garion: Tak já nepokládám ani Oblivion jako povedené RPG (Morrowind je jiny kafé) takže se mnou to máš těžky=) A pokud je to tak jak říkáš, pak to akorát poukazuje na ,,odfláknutí".

Kubulus: Retardace je podle tebe vyspělejší? No, když se na tím zamyslím, máš vlastně pravdu. Bohužel to tak asi bude.
Ebb: "To je aka volba ked jediny rozdiel je ina cut scena?" Ano, je. Když je těch cut scen pak víc, tak se nějak očekává, že člověk bude spokojen. Je to vlastně stejné, jako když tam máš rozdílný text (jehož znění závisí na tvých volbách), akorát že tady může člověk žasnout nad tím, že si s tím dal někdo práci i po grafické stránce.

A pokud v tom hledáš něco jiného, tak to je... smůla.

Garion: Co já? Já jen překládal, co napsal Say :)
Say, Kubulus: a vite, ze je to uplna blbost? :) kdybyste rekli, ze grafika je ve 2D tak nejak vic fantasy, tak bych rekl, ze ok, ale namodelovat prostredi je ve 3D uplne stejne "tezke" jako ve 2D, ve 3D totiz autori ukolu/designeri lokaci pouzivaji interni editory, aby s tim nebyla prace (kdo neveri, at se mrkne napriklad na making of Oblivion), ve 2D se to zase musi vsechno nakreslit a je potreba uzce spolupracovat s vytvarniky, tudiz mi to fakt vychazi nastejno

F3 je takovy, jaky je, jen proto, ze to proste delala Bethesda, ktera nedelala Fallout, ale postapo Oblivion s Fallout prvky a ac se to (jako strilecka s RPG prvky) hrat imho docela dalo, nedosahoval kvalit Oblivionu ani Falloutu, pokud na to budu koukat jako na RPG
To je aka volba ked jediny rozdiel je ina cut scena?

Tak napriklad: Elf wood - Pridate sa k elfom alebo werewolfom? Ina cutscena na konci a trochu iny combat. Pomozete hunterovi ulovit aby zbalil elficu alebo ho odhovorite - ina 3 sekundova cutscena. Prinesiete mrtveho huntera, alebo ho okradnete? Items vs Experience.
U dwarfov - jeden rod vs druhy - oba vedu cez deep roads. Jediny rozdiel - na konci trosku ina cutscena a par pozmenenych dialogov. Na konci bud znicite anvil, alebo nie - trochu ina cutscena. Poviete matke ze ste nasli jej syna, alebo ze zomrel - trochu iny dialog.

O tomto je cela hra. Par sekundova Cut-scena je jedina odmena za roznorodost.

Tvrdit, ze toto je hra o moznostiach, alebo ze by len davala viac moznosti ved to je vtip. To urcite netvrdia ani samotni tvorcovia.

DA je len trochu nudnejsi Icewind Dale s horsim vyvojom postav.
Say: Když ty chodíš hrozně okolo horké kaše. Já Baldur's Gate 2: Shadow of Amn svědomitě několikrát dohrál a líbilo se mi, a tobě se podle tvého hodnocení zas tak moc nelíbí :)

Ale pořád nechápu, co to má společného s rozvrstvením příběhu?

Edit: A srovnávat, co se týče možnotí vývoje příběhu BG2 s Dragon Age nelze, nýbrž nový přírustek je, přiznejme si to, prostě vyspělejší.
Stačí si uvědomit, že RPG je od slov ,,role playing game" a ne ,,developers game play"

Kubulus: Tak jasně, podle tvého celkového hodnocení ti RPG klasiky nic moc neříkají a vystačíš si s málem. Tím líp pro dnešní herní průmysl=)

Garion: Zkus si vymodelovat příběhy a možnosti BGII, P:T či Falloutu do 3D... Fallout 3 je toho důkazem.
Garion: Say tim chtěl říct, že rozvětvenost herního světa a jednotlivých voleb bylo snažší vymodelovat v 2D, než-li v 3D. Ale co tím chtěl Paulovi říct, moc nechápu :)

Tahle hra má voleb hodně, a je mi divné, že se to všichni snaží okecat, že ne. Já jen řikám, že si toho lidi pomalu ani dneska nevšimnout, a tohle my to jen utvrzuje.
Paul: Pochop, že s rostoucími daty 3D prostoru si vývojáři nemůžou dovolit to, co kdysi v 2D. Čím více možností, tím více ,,zmařené" hodiny práce, které tomu věnují. Průměrný dnešní hráč hraje přímou linii, jednou a dost. Zbytek nějak nezkoumá... A k čemu by bylo udělat hru o velikosti 30 Gb (o čase ,,výroby" hry nemluvě) s XY možnostmi dohrání, když 2/3 by ta většina ani neocenila. Kdysi si to dovolit mohli... Hráči byli z jinyho soudku a nemuselo se věnovat hromadu času prostoru. Právě ono 3D ničí RPG. Takže souhlas s Elfianem... Na RPG mám standard o hodně výš.
Nechci se do toho zas moc vměšovat, ale každé završení jednoho příběhového aktu mělo téměř dechberoucí počet možných způsobů, jak ho zakončit. Takže souhlasím s Paulem. Ty rozhodnutí šli navíc ještě podle toho, jaké rasy a původu si byl. Podobné věci se snažím všímat, i když chápu - dnes jde o tak obvyklý jev, takže to už spousta lidem uniká.
To je jen příklad! Tam nebude rozepisovat všechny questy proboha. Těch rozhodnutí je tam mnohem,mnohem víc.
Paul. Je tam rozbor asi pěti rozhodnutí (což jsem mimochodem už říkal), které skutečně ovlivní hru. Na můj vkus, dost málo na RPG, které je vychvalované do nebe.

Isair: no já jsem včera dohrál Mass Efect1. Dneska zkusím dvojku. Ta jednička silné zklamání. DA rozhodně lepší. Prý je dvojka méně lineární, tak uvidíme.
Elfian - Napsal jsi, že nevíš proč by sis měl číst jiný názor..z toho mi to nedalo a rejpnul jsem si.A jak jsem psal, nejedná se o názor, ale o rozbor.Je prostě nesmysl vykládat, že DAO nemá možnosti a rozhodnutí, když je má, a spoustu.V tom odkazu máš krásnej důkaz.
Elfian: Pravda v BG2 je toho urcite vic, jen jsem si takhle z hlavy vzpomnel jen na tech par:). Tak rozhodnuti bodhi/zlodeji zmeni vlastne celou jednu kapitolu, coz pravda v moc hrach neni:), i kdyz to je asi nejkratsi kapitola ze hry. A v podtemnu je toho opravdu docela dost, podvest/nepodvest drowy, vykosit drowy, pak i s tim demonem vyvolanym bylo nekolik moznosti, pak treba pozvat si na pomoc proti Bodhi Drizzta ci zlodeje, coz se nedalo uskutecnit pokud jste se poprve pridali k Bodhi.... spise jsem narazel na jednotlive vedlejsi questy, pri nichz se take nedalo az moc rozhodovat, v te hlavni linii toho naopak bylo pravda docela dost:).

Ale urcite DA bude minimalne mit vice moznosti v rozhodovani nez takovy BG1, spise mozna to zpracovani bude pokulhavat, mne tedy vadilo v DA to strasne kvantum az nekdy zbytecnych ukolu, navic cela hra je vlastne jen o plneni vedlejsich questu (jak uz jsem nedavno psal), cili to rozlozeni je tam oproti BG 1,2 take horsi.

Jinak kdyz uz jsme u toho dost mi DA stylem ukolu pripomina NWN, ktery ted hraju a zrovna 2x odvazanej z nej tez nejsem:).
Paul: Nic o žádné úrovni jsem neříkal. Přečti si můj příspěvek ještě jednou a pomalu.

Isair: Máš určitě pravdu. Spíš jsem tehdy poukazoval na to, že to není stereotyp. Ve BG1 to bylo jasně lineární. Moc na výběr nebylo. V BG2 bylo už jiné kafe. To jestli jsi se dal k Bohdi nebo k zlodějům, ovlivnilo docela dost. Minimálně hodina hry byla úplně jiná. Z podtemna jsi měl hodně možností jak jít ven, nebo je zkombinovat (já jsem posledně udělal pro Drowy všecky questy, pak je podvedl a poté povraždil celé město, sejmul i bílého draka a šel ven :)). Tady máš 85% questů typu jdi tam a zabij. Navíc skoro vše v jeskyních. Až jsem z toho magořil:) Ale nejde mi jen o questy. Celkově mě hra tolik neoslovila. Má pár světlých výjimek (již třeba zmíněná interakce mezi postavami), které se mi líbily, ale není jich tolik. Ostatně vše už jsme tu kdysi probrali, takže to nemá smysl znova rozebírat.
Elfian - nejedná se o názor, ale o rozbor quest designu tvůrcem nadcházejícího hardcore RPG Age of Decadence. Ale chápu, je pod tvou úroveň to číst, jasný.

Mě třeba ale fascinuje už jen to, že kdo bude vládnout Fereldenu může dopadnou pěti (!) různými způsoby, čistě podle toho jakou rasu/pohlaví hráč má a jak se zachová.. Dragon Age nemá v současné době konkurenci v ohledu na to kolik obsahu zůstane hráči skryto, protože je potřeba udělat jiná rozhodnutí k jeho odhalení.