Pipboy: Asi proto jsem doufal, že to bude tak temné a zároveň jsem tušil, že to bude jen ta "marketingová záležitost", jak říkáš :-)

A ještě na tom měly vliv ty wallpery (nebo jak se tomu nadává), kde ja ta čarodejnice s ostrými drápy a za ní taková dračí nestvůra, která opravdu naháněla strach.
misadlouhy> s tim ze zezhora to vypada jako baldurs gate bych docela souhlasil, i ze se to tak trochu hraje. Takovy mix Baldurs Gate, Kotoru pri rozhovorech, Wowka kdyz na to necumis z nadhledu.

marwel> po prvnich dvou hodinach je obtiznost i na normal porad jeste docela v pohode :)

btw ze pry vysel patch, obtiznost EASY zjednodusena :)

co dva vlci, to se s trochou nadsazky muze stat, ale predstavte si jak musi ta krev strikat z nekolika krys, aby vzniklo tohle :)

ad kmfdm, cele to srovnavani s BG2 mi prijde precejen dost mimo misu.

Pivo> myslis kdyz v trailerech bylo videt jen sex krev a nasili za doprovody drsne rockove hudby? To byla ciste marketingova zalezitost :)
Když jsem o DA slyšel poprvé, tak jsem si myslel, že to bude totálně temná hra. Ale teď, když ji vidím, tak si to moc nemyslím. No a možná i před tím jsem si to moc nemyslel, spíše jsem jen doufal.....a marně.
Zase tak komicky to nepusobi, presto jsem ji ihned vypl v menu, protoze mi to kazilo dojem z animacek a rozhovoru, kde jsou postavy zaprasene taky.

misadlouhy: jak uz jsem psal nize, spis bych DA prirovnal ke KotORum nez k Baldur's Gate a pusobi temneji nez Zaklinac (i kdyz ne o moc, ale za tu chvilku co jsem to hral jsem zjistil jak si vyvojari neberou servitky a jsou schopni povrazdit vsechny postavy, ktere se zdaji byt dulezite).
Falagar: Taky by se to dalo chápat, když by přesekl tepnu. Ale je pravda, že nic se nemá přehánět :-)
Pivo: Řekl bych, že nejen meč, ale i celý válečník je asi celý zacákaný... :-)
Kostěj: Sice jsem DA nehrál, ale po zabití vlka by asi meč byl krvavý i v reálu a komicky by to na mě nepůsobilo ;-)

EDIT: A jinak v tom komentáři moc nevidím, proč je to taková sračka. Příběh a atmosféra, co jsem jinde četl, je celkem originální a u dialogů nevím. Ale, že by jen 40%?
Jak byste přirovnali DA k Zaklínačovi případně k starším RPG typu Baldurs Gate? Mick píše že grafika po odzoomování připomíná BG, ale mně by spíš zajímala hratelnost. Komentář KMFDM není moc lichotivý. Díky
Co maj vývojáři s tou krví, proboha? Vždyť je to jak v nějakým ulítlým japonským slasheru... Na začátku jsem zabil dva vlky, a ten melee fighter vypadal jako kdyby se účastnil techno-party s Bladem. Vypadá to strašně komicky :-D
Tiez som zatial spokojny s DA (bodaj by nie), dokonca ani ta grafika neni taka zla. Holt, po svete dnes chodia same graficke kurvy ;). A vobec, cele to z toho odzoomovaneho pohladu pripomina miestami BG. Prostredie je nadherne detailne, ziadne prazdne miestnosti a la prve NWN. Skratka nadhera. Len ten boj mohol byt uplne na tahy ako v pripade Journeys :)
Nezaujate te rozhodne neni, ale co jineho nez recenze lze povazovat za kvalitnejsi nazor?

Jn, ta obtiznost je docela kruta. Po tech dvou hodinach co jsem DA hral mi prijde NWN2 smesne primitivni (tam je zase opacny problem no). Ale ac nema NWN2 tak skvele animace, rozhovory a vubec cela prezentace za DA znacne pokulhava, system je proste vychytany. Pro nekoho to je slozite a chapu to. Pro me? Slast.xD

Nechci si dat druhe kolo, ale Mass Effect je povedenej. AI si muzes nakonfigurovat s az prehnanou detailnosti. I kdyz.. pokud vezmu v uvahu obtiznost, je toho nasatveni jest malo.xD
nenaznacujes doufam ze metacritic reprezntuje nejaky nezaujaty neuralni nazor? :)

jinak dneska jsem rezignoval na obtiznost normal a prepnul na easy. Hra me strcila do lokace z ktere nebylo cesty ven vyzvala me k zabiti asi trojnasobne presily, vc. oranzoveho bosse ktery by mi patrne partu nakrajel na nudlicky sam o sobe. Po prepnuti na easy se to nakonec dalo nez ztraty kyticky. (O to vic me desi ze ta obtiznost je i tak uz zase pomalu tam kde byla.) A libi se mi questy propletene s nahodnyma setkanima pri cestovani.

V zasade to neni zly RPG, vzhledem k tomu co bioware bezne pacha, tak asi jejich nejlepsi od vydani kotoru. (nemam rad mass effect, da nekdo round two? :)) Jen je trochu nadmerne tezky (coz je asi z casti i tou polovicatou AI spolubojovniku) a asi je lepsi se pred hranim velkym obloukem vyhnout vsem ten rozjasanym recenzim. A zvyknout si ze na neco se clovek proste nedopta. I kdyz ted dal od uvodu se i tohle celkem zlepsilo.
Cela diskuse byla absurdni uz od sameho pocatku. Nikoho se nesnazim presvdecovat o sve pravde, jen nemam rad nizka hodnoceni kvuli malichernym zalezitostem a evil protiproudare. Pipboyuv koment ke hre smrdi presne tim. To je jak kdybych dal hodnoceni */5 Forrestu Gumpovi jen za to, ze dostal pet oskaru a Tom Hanks nesleduje stejny kanal v televizi jako ja. Samozrejme to neni tak hrozny jako kdyz zde nekdo hodnotil hru nulou jen za to, ze se mu ji nepodarilo pres protipiratskou ochranu rozjet.

Jinak kdo to nesleduje a nechal se nejak vyrazneji ovlivnit nazory ostatnich zde pridam jen pro informaci metacritics.

Pipboy: Absurdní je, že se furt oba hádáte, když každý má svou pravdu a nemůže jeden druhému vymluvit, že to tak není, protože to snad ani nejde. Ne, že bych byl já lepší. A nechci říct, že by mi vaše hádka vadila. Spíše naopak, protože si přečtu vaše pocity a názory.
(ale musim se priznat ze nad tou 40kou jsem chvili uvazoval :)) no na marwela uz kaslu tohle zacina byt trochu moc absurdni.
A povedzte mi na co je toto dobre? Odrazu sa tu vsetci snazia presvedcit pipboya, ze by sa mal na ten BG2 pozriet trochu inak...ehm. Ked ho to nebavilo, tak ho to sakra nebavilo. Myslim si, ze na zaklade ziadnych informacii svoj nazor nezmeni. Okrem toho v pripade BG2 patri k tej mensej skupine ludi, co BG kritizuju. Jeho nazor, je jeho nazor a nemyslim si, ze by bol pipboy z tych, ktory just hodnotia hry inak, pretoze ich vacsina miluje (aj ked... ;)). No v kazdom pripade nedava na truc hram nuly.
Ano, prirovnal jsem je a ne, nedelam si prdel. Krom boje jsou si vsechny hry dost podobne, rozhovory se tahnou stejne pomalu, cestovani je stejne rychle (nekoho mozna mate ta falesna predstava akce, kdyz v 1st/3rd person RPG musi pro pohyb drzet smerove klavesy). Jediny rozdil je v soubojich, kde BG se zameruje na taktictejsi pristup a ne jen bezduche mlaceni nepritele ala Oblivion.

Mimochodem, jak si prisel na to, ze jsem na to prisel z tveho kritizovani BG? Staci mi parkrat se prihlasit a sledovat pridane hry, ktere behem par dni nasleduje tvuj koment popr. prispevek v diskusi jak uz hrajes.

'zadny element neni vylozene chybou' je smerovano na system hry, ktery je proste bezchybny a zde nehodnotim 50 a od toho +-, ale 100 a od toho jen -. Klidne BG kritizuj, ale pokud nepredlozis dostatek argumentu, muzes automaticky pocitat s odporem. Verim, ze je zde vetsina schopna prijmout zapornou kritiku, pokud bude spravne napsana.
Zda se mi to, nebo jsi k sobe prave prirovnal tempo Gothicu a TES? To si delas rit?

vubec, jednicku jsem hral a dohral, takze si do dvojky budu picovat jak uznam za vhodne :)

Mimochodem, jak z toho, ze jsem se opovazil zahrat si a zkritizovat RPG, ktere drtiva vetsina hracu povazuje za jedno z nejlepsich (pripadne chran buh rovnou nejlepsi) RPG ever, vyplyva, ze jsem typ cloveka "co musi hrat vsechno co vyjde"? :) (Za ktereho se nepovazuju mimochodem.)

A jeste mimochodem, "zadny element neni vylozene chybou" mi zni jako solidni zaklad pro hodnoceni 50 a vyssi :) Neco mi rika ze dokud by nebyl v prvni rade pozitivni tak ti nikdy dost intelignetni a informativni pripadat nebude, kazdoapdne upresnovat ho nebudu, protoze nemam z ceho, a stejne tak nemam ani potrebu se pred fandama BG2 nejak "ospravedlnovat" :)
Aby rekl pravdu, tak mi BG2 neprislo o nic zdlouhavejsi nez treba Gothic ci TES.

Pipboy: Sorry, ja zapomel, ty jsi vlastne ten typ cloveka co musi hrat vsechno co vyjde. BG2 je udelano tak, jak je a temer zadny element ve hre neni vylozene chybou. Ostatne tvuj koment k BG mluvi za vse. Velmi inteligentni, velmi informativni. Uz jen krucek ke komentu typu 'Nebavi me to. 4/10'.
MCZ: To je pravda, BG1 mi tez prislo casto velmi zdlouhave (hlavne to prochazeni po ruznych nedulezitych lokacich), BG2 je opravdu o neco zivejsi, ale i tak to neni trebas Diablo, takze nekomu muze pripadat , ze se hra zbytecne vlece... (hlavne i kvuli odlisnemu soubojovemu systemu oproti jinym rpg).
Ještě trochu do toho BG2-OT kotle přiložím...

Hrál jsem dříve BG2 než BG1 a můžu říct, že příběh dle mého začíná dobře - všechna základní fakta byla řečena v intru & úvodních dialozích s parťáky (rozhodně jsem neměl pocit nějakého zmatení či tak). Že jsem nepostřehl všechny narážky je celkem jasné. Každopádně když jsem hrál později BG1 a pak přešel plynule na druhý díl, musel jsem uznat, že navázání je opravdu provedeno dobře.

Falagar: ty zkus tu BG2. Je mnohem přívětivější, bližší středovému hráči, s více dialogy (včetně ukecanějších parťáků), zajímavějšími questy (několik je jich tu opravdu vyvedených), i když taky ukrutně dlouhá. Ovšem nikoli zdlouhová. Bavila mě každopádně více než BG1. *drsným fanboyovským hlasem* Každopádně není chyba těch her, že nebavily jen tebe a pět dalších lidí.
pipboy: Vidím, že si chceš s bg2 vybudovat reputaci podobnou jako já s Planescapem. Uvidíš, všichni fandové tě budou prostě milovat. ;-)

Jinak když jsme u těch bg - může DA někdo srovnat s bg1? Protože ta hra mi přišla šíleně nudná a i když jsem jí dával několik šancí, nikdy jsem ji nevydržel hrát déle než 2 hodiny. I to je důvod, proč moc nevěřím izometrickým rpg. :-)
pipboy: JJ tak ja te chapu, kazdemu se libi neco jineho:). Jen jsem se tak zminil, ze se pribeh v bg2 jeste rozjede, takze kdybys to chtel jeste nekdy nahodou zkusit...:).
tyvole fakt ze jo, mluvim s manikem co mi nabizi quest ale u moznosti jit ho plnit je "(Download new content)" ... omfg, tomu rikam atmosfera :)

Proste BG2 me ani v nejmnesim nebavilo a v rade aspektu i nasralo, smirte se s tim :) Nerad bych to hodnoceni prehodnocoval, protoze by se menilo parne smerem dolu a nekteri z vas by to uz taky nemuseli rozdychat :)
No jen porad nechapu, ze ti zrovna na BG vadi fantasy klise, ja si teda myslim (a nejsem urcite jediny), ze zrovna v BG mi to fantasy klise oproti jinym fantasy rpg prijde mene znatelne. (a ve sve dobe to jeste az takove klise nebylo:)).

Ukoly tez nebyly v BG 2 spatne popsane a mesto zdaleka nebylo tak obrovske, jak zde tvrdis (ve srovnani s jinymi RPG, napr. Divine Divinity ci Morrowind atd..., kde opravdu mi pobihani po velkem svete salo krev). Byt je pravda, ze 2ha kapitola resp. 3ti mi prisla z cele hry takova nejnudnejsi, nejmin dynamicka atd..., ale pozdeji se pribeh i hra pekne rozjede (jak uz jsem psal). Kazdopadne ta cast ve meste mi i tak prisla daleko lepsi, nez treba v P:T, kde mesto bylo priblizne stejne velke, stejne oznaceny ukoly, asi zhruba podobne voditko pro postup hrou (hledat Pharoda/ziskat 20tis zl.), ale bylo to degradovano mnozstvim ukolu typu prines/odnes/rekni (tedy poslickovani), to alespon v bg2 byla vetsina vedlejsich ukolu zajimava:).

Jinak v intru mas vysvetleny temer cely pribeh bg1, co chces vic? A kazda postava kterou vezmes do party ti tez rekne co jsi s ni prozil atd.., ja hral BG2 drive nez BG1 a ze bych byl nejak dezorientovan se rict absolutne neda:), naopak mi spis BG2 vysvetlil cely pribeh BG1, takze me nasledne hrani BG1 uz nemelo cim prekvapit.

"(Zasrany BG fanboyove.)" : Kazdy nejake hre fandi:) a je opravdu zajimave pozorovat, jak si kazdy prosazuje tu svou:).
marwel> kdyz si koupim sebelepsi mapu prahy, znamena to snad ze nebudu mit vsude daleko a ze budu mit predem jasne kam se zrovna vydat? Je snad ukolem hrace motivovat sam sebe do hrani? Neni celekem zakladni scenaristickou slusnosti, ze pokud uz pokracovani navazuje, tak je v nem v uvodu vse dulezite predchazejici vysvetleno? (S vyjimkou genialniho HL2 ofkoz.) Co je mi dneska po kvalite souboju v libovolnem BG, nedej boze NWN? DA taky zdaleka neni takovym fantasy klise jakou byl BG, to zaprve, zadruhe hraju to protoze to vyslo a protoze recenze slibovaly jakasi dulezita rozhodovani. DA neni stejna reka, vime? DA ma napriklad aspon slusne rozjetou pribehovou linku, a i kdyz mi zatim nedovoluje do niceho moc kecat, tak alespon vim co se po me chce a mam pribliznou predstavu jak toho dosahnout, aniz bych se po tom musel sam pidit.
(Zasrany BG fanboyove.)
Pipboy: Nevim jestli ma cenu se jeste vyjadrovat k tvemu nazoru na BG2, presto to udelam. Naprosto nechapu jak jsi se mohl citit ztracen. Mesto ma slusno prehlednou mapu s oznacenim vsech dulezitych lokaci. A pokud nevis co mas delat, logicky udelas, co se vetsinou od RPG hracu ocekava, tj, ze pokecas s NPCckama. Souboje v BG byly to nejlepsi co jsem hral. V NWN2 napr. casto vymlacis skupinky stejnych nepratel, v BG2 vetsinou stojis proti skupince ne nepodobne te tvoji, coz je nejenom vyzva, ale poradna zabava. Jen trochu nechapu, proc tedy vubec DA hrajes, kdyz te stvou fantasy klise, prilisne slozitosti a relativne linearni pristup autoru. 60% BG2.. To by clovek rekl, ze dvakrat do stejne reky nevstoupis.
No třeba pipboyovi by to mohlo pomoct, pokud ta jeho nezvládne 60 a víc a přitom má zaplej vsync, tak mu s double bufferem fps často klesnou na 30, ne-li na furt, s triple by mohl mít víc.Já na druhou stranu budu moct mít i double, páč ta gtx280 víc jak 60 vytlačí určitě.On ten triple má taky svoje občasný nevýhody (zabere víc paměti, může způsobit control lag).
Jo vlastně no jo :-) Máš pravdu... Nicméně to právě řeší ten buffer (částečně) :-)
Cobra - to mluvíš obecně nebo jen o DA?

Resp. vsync tě lockne na polovině refresh ratu pouze pokud jsou fps nižší než 60 (refresh monitoru), pokud jsou vyšší, tak to těch 60 vykreslí v pohodě i s doublebufferem.
Ne, V-Sync lokne FPS na polovině obnovovací frekvence monitoru. Na těch 60 je dostane až zapnutí TripleBufferu...
V-Sync by ti to měl capnout na refresh monitoru, tzn. asi 60, ale občas v nějakejch hrách je udělanej debilně, třeba v Dead Space V-Sync ve hře taky capne na 30, takže je nutný ho tam vypnout a zapnout ho v ovladačích.

edit - jinak zeptal jsem se na qt3 a tam jeden odepsal že má vsync zaplej taky a má rocksolid 60,takže to nakonec asi koupim.
hele, tohle je divne, kdesi se chlubi buhvijakym fps, ale me to proste vetisnu casu trci na 30. Muze to byt tim ze jsem zapnul v-sync?

(btw co jsem tak vygooglovla neajke testy tak s jednojadrem fakt asi neni sance si to nejak slusne zahrat... by me zajimalo co se tam tak muze pocitat, bo postavy vsecky stoji jak Y tam, kam je v editoru placnuli.)
"btw framerate je locknuta na max 30"

Tak jestli nejde odemknout tak si asi nechám DA ujít.
No prave :/, nevim mozna pockam az na nove pc , nebo vyzkousim to warez (a nema treba nekdo nejake zkusenosti s hranim na starsim stroji?). Jo a jeste jsem slysel od jednoho kamose, ze jsou tam nejake bugy v rozhovorech, coz me taky trochu odrazuje.
Já mám téměř totožnou sestavu jako Isair, akorát mám AMD 3500+..ale stejně jsem si hru předobjednal (na druhou stranu do vánoc si snad koupím nový stroj)
Isair: mrknul jsem na to a mel bys to asi uplne na hrane, pry je to spis zavisle na CPU a minimum uvadeji 2x1,6GHz :(