Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@Rapier (02.01.2017 20:26): Kdysi jsem si vždycky přál narazit na nějakou další čtivou (ač "krmnou") fantasy sérii, ale časem jsem už přišel na to, že ji člověk stejně dříve či později (vlastně spíš hodně rychle) dočte a přijde ještě větší hlad po další - a časem je v situaci, kdy už prostě žádná "další" není a jediná možnost (kromě přestat se o žánr zajímat) je naučit se cizí jazyky (nebo - marně - doufat v překlad). Naštěstí je život tak krátký a omezený, že je pořád spousta možností, co dělat (třeba dalších 300 hodin v Revelations, muhahaha).

Jinak z "normální" literatury je zajímavé čtení The Middle Parts Of Fortune (Frederic Manning) - zájemci o válečnou literaturu už nejspíš znají (první světová válka).

Nebo (něco lehčího) - On Stranger Tides (Tim Powers) - chtěl jsem nějakou žánrovou literaturu, a nakonec je to zase piráto-fantasy mix. Alespoň je z toho cítit Monkey Island.

@Memphis (02.01.2017 15:39): Jednodušší jsou bany, řekl bych (mluvím z vlastní zkušenosti - mazání je dost otravná a nevděčná činnost).
@Tarhiel (02.01.2017 02:01): skvělá diskuze! Vážně!

Za sebe, fantasy ani sci-fi už prakticky nečtu ale doma mám jen následující knihy z fantasy tématiky (fantasy mě nikdy moc nebralo, já byl vždy spíše na sci-fi a techniku), které mě opravdu zaujaly ve své době kdy jsem je četl poprvé a jsem ochoten si je přečíst i dnes po 20 létech:

Na prvním místě mám samozřejmě Tolkiena, nikdo lepší totiž není. :) A to přesně v tomto pořadí:
1. Hobbit
2. Pán Prstenů trilogie
3. Nedokončené příběhy
4. List od Nimrala a jiné příběhy (obzvláště oblíbený je Kovář z velké Lesné)
5. Sillmalirion

Jako druhý fantasy autor co stojí za to v mém osobní žebříčku je pochopitelně Andrzej Sapkowski a tady musím za sebe říct, že v pořadí:
1. obě povídkové knihy o Zaklínači.
2. 5 dílný román o Zaklínači

PS: Bouřkovou sezónu vlastním ale dosud jsem ji nečetl. Stydím se!

Jako třetího nejlepšího autora mám na listu fantasy R.E.Howarda a to speciálně v pořadí:
1. Hodina Draka
2. všechny ostatní povídky, bohužel je tomu už řada let co jsem to četl v Ikárii a pak v knize, takže nedokáži ohodnotit.

na čestném 4 místě mám Margaret Weis a Tracy Hickmana a jejich sérii:
1. Draci Podzimního Soumraku
2. Draci Zimní Noci
3. Draci Jarního Úsvitu
Tedy onu první trilogii kterou jsem četl v dobách kdy jsem hrál Dračí Doupě. Nutno dodat, že příběh rozhodně není podle Dungeon and Dragons ale odehrává se v jejich světě. Velmi kvalitní.


Co se týče Sci-fi tam mám naprosto jasno:
Na prvním místě musím dát (promiň Duno) Enderovu hru od Orsona Scotta Card, vůbec se nedivím, že ho to přes noc (doslova) katapultovalo do síně slávy Sci-fi, to byla pecka. Totální pecka.

Na druhém místě pochopitelně Duna, byť slovo džihád, svatá válka a ekologie nejsou úplně mé oblíbené témata (když nad tím tam přemýšlím tak Fremenii byli pěkní fanatici ve jménu svaté války ochotni vyhladit kohokoliv, no ne že by jiní v knize na tom byli o moc lépe....ehm), všudypřítomné intriky a pochopitelně Lynchův film udělaly z knihy modlu co si budeme nalhávat.

Na třetím místě nemohu volit jinak než famózního Neuromancera od Williama Gibsona. Obecně jsem fanda do Cyberpanku, těch knih od Gibsona se mi líbí více.

Na čtvrtém místě samozřejmě A.C. CLarka a jeho Vesmírnou Oddyseu 2001/2010.

Na čestném pátém místě ale mám dodnes v srdci našeho autora J.M.Trosku a Kapitána Nema, Smrtící Pistole a Zápas s nebem.


PS: dceři jsem koupil 2 první díly nádherně ilustrovaného Harryho Pottera, takže se chystám, že s velkým odstupem od vydaní si to konečně přečtu.

@player (02.01.2017 18:58): Nevím, fuxoft byl vcelku uchvácen, co si vzpomínám. A podle mých kriterií, že ideální předloha pro dobrý film je špatná předloha, by to nemuselo být špatné .-)
Chystám se o víkendu jít na film Assassin Creed. Zatím ten film nemá moc pozitivních ohlasů ale já i kámoši co na to se mnou jdou jsme tuhle sérii hráli velmi rádi. Tak uvidíme jestli budeme spíše překvapení nebo zklamaní. Ale filmy podle počítačových her nebývají moc kvalitní. Vyjímkou je snad Warcraft. Ten byl dobrý.
@účet smazán (02.01.2017 14:31): Však právě protože to je jedno. To je ten ontologický kruh, ke kterému jsme právě dospěli. řekl bych, že to bylo hezké, ale hezký je jen úsměv na tváři starého člověka nebo odpolední procházka.
@Shoggot (02.01.2017 14:21): Nemůžeš psát trošku konkrétněji? U té předchozí odpovědi prakticky vůbec nechápu, jak to myslíš, tady už je to lepší, ale pořád mi chybí informace. Já obecně nejsem zrovna chápavý člověk, tak prosím pomaleji.
@účet smazán (02.01.2017 14:16): Nikoli, jen popisujeme tu hranu, o kterou se nejnitěrnějši nihilismus překlopí do volnočasového. Pár odolných ale znám a obdivuji je, protože svůj nihilismus nenechali ostřím svého potenciálního mírného úspěchu hnout.
Divadelní hra Art (Heřmánek, Žák, Carda) - hodně vtipný, psychologicky hodně zábavný - pokud máte pár opravdu dobrých a dlouholetých přátel, možná se tam poznáte :)
@účet smazán (02.01.2017 14:02): Protože hra s mírným s úspěchem je extrémně ošemetná. Přes všechno okázalé maskovaní je třeba ho chránit i před těmi, kdo by se do něj chtěli navést nebo ho zpochybnit.
Stavovská čest je nemilosrdná a nebere zajatce ani u studenta regionálního rozvoje a správy.
Hegelovská jednota pohybu je totiž jako masa z wolframu.
Tvl vás sem šoupli ze Zaklínače a budou vás muset šoupnout do O ničem :D
Aspon jsem konecne osvicen. Pokud na realite zas tak moc nezalezi, tim davaji smysl ty neustale blaboly. A ja vinil drogy :( a on je to jen nihilismus.
Frederick Taylor ~ Drážďany

Výborné čtení. První část uvede čtenáře výborně do kontextu letecké války, v druhé už autor zevrubně cupuje mýty obklopující bombardování Drážďan, které vytvořila nacistická propaganda a na kterou navázala sovětská. Otře se i do Davida Irvinga, známého popírače holokaustu, který svou práci o Drážďanech bohužel stihl oklamat poměrně širokou veřejnost.
Pokud však člověka zajímá i jen obecně letectvo, je tahle kniha dobrým začátkem.
@SilentWolf (02.01.2017 13:33): Ano, málo řešíš a přemýšlíš, a proto ses neoprostil od toho, že ti přijde důležité, že na téhle malé planetě, v malinkaté zemičce, pár ubohých let používáme Y. Vždyť je to úplně nepodstatné. Tobě to přijde podstatné? Mně je to úplně jedno.

"A o nadhledu tu pise nekdo, kdo zivot travi nad tim,jak je W3 spatny"
Jn, z těch věcí, co sem píšu, přečteš celý můj život.
@SilentWolf (02.01.2017 13:21): Já ti nevím, ale k Absurdistánu budeme mít blíž právě s lidmi, jako jsi ty, co nic neřeší, nedokážou přemýšlet, nemají nadhled, takže berou realitu moc vážně, nechají si pokazit zážitek z četby anonymem na internetu, píšou nesmysly jako "Myslim, ze kdyby 90% lidi souhlasilo s vypustenim tvrdeho Y z cestiny, rozhodne to neni v poradku. Natoz si menit nejake definice. Za to ale beztak muze czechia. Ve stare Republice by se to urcite nestalo."

Tohle bych nenapsal snad ani v sedmnácti, natož ve 24.
@Tarhiel (02.01.2017 02:01): Gag. Žamboch. S ním jsem seknul kolem Drsného spasitel, protože se to už nedal. (Dle toho Jabova linku jsem pochopil, že mám v oblibě žánrovou literaturu, která ale porušuje zaběhnutý standard a dokáže překvapit, protože ono odhadnutí děje mě už jen vyloženě sere a nemám z něj už žádnou potěchu. Na stranu druhou, kolikrát zůstanu u něčeho jen kvůli danému světu, který mě zaujme, i když je mi hlavní hrdina a jeho strasti úplně u prdele- např. Metro 2033).

Já z českých autorů toleruji především fotry Šlechtu s Hatešou, jestli máme nějaké mlaďochy kteří stojí za přečtení netuším, na českou fantastiku jsem posledních 5-6 let ani nesáhl, byť se teď pokouším prokousat Valhalou, ale ta kniha mě vyloženě dusí (hlavně když si ji položím na hrudník).
@účet smazán (02.01.2017 13:00): Aha. Tak to moc dekuji. Dost jsem si oddechl. Myslel jsem si, ze tve bedovani nad zaklinacem 3 se mi bude promitat i do knih. Ale opravdu ne. Ty nazory jsou uz natolik morbidni, ze rad popru existenci veskerych veci, co jsi napsal. Myslim, ze kdyby 90% lidi souhlasilo s vypustenim tvrdeho Y z cestiny, rozhodne to neni v poradku. Natoz si menit nejake definice. Za to ale beztak muze czechia. Ve stare Republice by se to urcite nestalo.
@SilentWolf (02.01.2017 12:57): Ne, ty jsi nečetl, co jsem psal?

Když se 90% Čechů rozhodne, že patologický znamená být mužského pohlaví, tak ano, jsem patologický. Význam slov se totiž mění podle toho, jak to slovo lidi používají.

Avšak - skutečnost nesouvisí s tím, co si myslí třeba klidně 99% lidí. Samozřejmě, že pokud bude 99% lidí definovat slovo "patologický" tak, že já tu definici budu splňovat, tak ano, v tom případě jsem taky patologický.

Problém je, že význam slov neurčují uživatelé databáze her, ale celkově všichni lidi, kteří ta slova používají.
A pokud se 90% DH prida a bude tvrdit ze jsi patologicky, tak patologicky dle tve vlastni logiky najednou budes?
@Shoggot (02.01.2017 12:39): Ale ano, je to pravda. Jsi prostě pravdoláskař. Člověk, co věří, že existuje nějaká morální pravda a kdo ji nectí, je patologický. Musím tě zklamat - veškerá morálka je jenom lidský konstrukt. Když někdo řekne, že má radost, že 1000 migrantů ztroskotalo a utopilo se (což já neřeknu a upřímně mi jich bude líto), není na tom nic patologického. Prostě má jinak nastavenou morálku. Až se ti podaří prozkoumat jeho mozek, zanalyzovat, jaké běhy tam probíhají, zjistit, že třeba nemá dostatek nějaké tělu vlastní látky - pak můžeš začít uvažovat o tom, že právě tohle způsobuje jeho názory a že je ten člověk patologický. Dřív ani prd.