Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

Pokračování copypasty té chybky v Intelu: Tohle sleduju jak se v průběhu posledních 3 dnů vynořují informace, nicméně na problém samotný je furt embargo a i komentáře v patchích jsou zatím cenzurovany.
Obecná shoda ale je, že:
-je o únik kernel space dat do userspace procesu, pravděpodobně kvůli neošetřeným oprávněním při spekulativním vykonávání instrukcí
-pro skutečnou opravu bude potřeba upravit fyzicky výrobu čipů, ani mikrokód nepomůže
-workaround pomocí kompletního oddělení kernel a user adresního prostoru způsobí zpomalení typicky v řádu 5-30%, kvůli flushování TLB (Translation Lookaside Buffer) - které musí nastat při každém volání kernelu či přerušení
-AMD procesory tím netrpí (tuším, že jejich implementace není možná 100% OK, ale není zneužitelná. Každopádně nejde o chybu návrhu x86 architektury, ale její implementace.

První Benchmarky:
odkaz

Ještě k možným následkům chyby, v nejhorším případě by v podstatě jakýkoli proces mohl převzít kontrolu nad počítačem s admin právy, takže v principu by k tomu mohla stačit trocha JavaScriptu na webové stránce, zároveň v datacentrech, kde se ve velkém používá virtualizace, je to průser nadruhou, protože to umožní vyskočit z té virtualizace a zasahovat do ostatních virtuálních mašin... ale přesně to budeme vědět, až se po vydání (zpomalujících) záplat-workaroundů pro všechny operační systémy zruší embargo

A ještě jak dlouho ta chyba existuje - nejnovější procesory Intelu, ktery tou chybou netrpí, jsou prý prastary originální Pentia

odkaz

Jestli opravdu budou snižovat u intelů výkon všech procesorů až o třetinu tím že softwarově zablokují cache. tak jsem docela rád že mám AMD... :D
@FildasCZ (04.01.2018 13:31):

Pár mých typů/tipů:

Cougar_450M - 1url.cz/8tOHD
ROCCAT Kone Pure Owl-Eye, černá - 1url.cz/qtZfi

Creative Sound BlasterX Siege M04
https://www.exasoft.cz/creative-sound-blasterx-siege-m04_d190487.html - Mám odsud, bylo i za 1379,- Kč.
Ruská recenze - jsou tam velké obrázky.
Česká recenze
Slovenská recenze
Zahraniční recenze

Jinak rychlost myši, s touhle červenou jsem frčel 9 let na dřevěném stole. Při 3200 DPI to bylo v poho, parádně rychlé. Podložky rychlost ale zpomalují, takže na současné u některých FPS dávám i 5000 DPI.
@ugraugra (04.01.2018 14:44): Až od té 3310 je ten rozdíl malý. 3360 (a lepší) je ale stále jediná zcela přesná při prudkém otočení. Ale tohle de facto nevyužiješ. I proto má i RJN myši s 3310 senzorem mezi svými top.

@Cobot (04.01.2018 14:46): Spíše v tomhle rozdíl také nebude. Na většině povrchů budou dnešní optické myši dokonce přesnější, neb senzory laserové zasílají i zbytečné informace navíc. Ale nejsem na tohle expert a rozumy beru od povolanějších.
@Cobot (04.01.2018 14:46): K čemu potřebuješ jezdit myší po prostěradle? :) Jinak ta moje doporučovaná má i nastavitelnou výšku snímání senzoru což je výborné pokud máš dobrou podložku a hraješ zběsilejší hru kde tu myš potřebuješ občas nadzvednout a dát do středu, pak vlastně nemáš problém že se ti při zvednutí rozkmitá pohled.
@ugraugra (04.01.2018 14:44): Já to ještě nečetl, ale nebyl rozdíl i v tom, že laser funguje na všech površích? Mě třeba funguje na prostěradle. Optika nevim.

@ugraugra (04.01.2018 14:46): znáš ten soft com? Na mě to působí podezřele. Nikdy jsem o nich neslyšel.

Externí bych ti nedoporučoval. Nakoupil jsem v průběhu let koupil tři mybooky a už to nechci ani vidět. Podle mě jsou občasná připojení přes usb zlo. Jeden chcípnul, druhej už hlásí vadné sektory a jen třetí zatím drží. Nevim no, ale já už to nechci nikdy.
@Cobot (04.01.2018 14:43): Softcom za 3185 :o) To je hodně dobrá cena. Škoda že není externí. Já si zrovna dnes koupil WD elements 1 TB za asi 1500, protože to chci píchnout do televize a čumět na seriály.
@Kwoky (04.01.2018 13:43): situace mezi výrobci asi taková je, ale nezdá se mi, že by to vysvětlovalo proč se během tří týdnů zvedne cena o cca 25%. Něco se buď muselo stát teď nebo nevim. Já si pochvaloval, že bych si ten disk koupil i když ho moc nepotřebuju a nechtělo se mi dávat v alze 3,5 no a teď je (bude) za 4,2.

@FildasCZ (04.01.2018 13:31): Tenhle problém s odpojováním / zapojováním mám poslední dobou taky. A někdo to tady taky nedávno psal. Přesně mám G5. Tohle nebude HW problém. Musí to bejt něco ve woknech s ovladači. Není normální, aby najednou začala všem blbout G5. Všera jsem trochu hledal, ale nic světoborného jsem nenašel. První co udělám, že zkusím přeinstalovat (odinstalovat) SetPoint. Kupovat novou myš mi přijde (zatím) zbytečné.

@Jab (04.01.2018 13:47): Jen pro zajímavost proč optiku ane laser? Já mám tu myš už snad deset let, ale přechod z optiky na laser mi tenkrát přišel propastný. Něco se za ty roky změnilo?
Zdravím Potřebuji prosím poradit. Potřebuji myš na hraní tahle už odchází ( věčně se vypojuje a zapojuje)
https://mysi.heureka.cz/logitech-g5-laser-mouse/ Jinak jsem s ní byl spokojený

A tak něco do té ceny kolem 1000 může být i za 500,- . Nemám žádnou obri tlapu. Jde mi o ten uchyt a abych si nepřipadal, jak s gamepadem. Případné návrhy děkuji.

Zkoušel u bratranka Razer DeathAdder Elite Na Zaklínači 3 a otres.
Razer jí podobnou a to bylo strašné, jak chytat v opilosti myš.
https://www.alza.cz/razer-deathadder-elite-chroma-d4530318.htm
ntvl 14.12. cca 3,4k a dneska o skoro 800,- víc.. Jinde to maj ještě za původní ceny, ale co to má bejt? To zas polezou disky nahoru?
Zkopčeno z SciNetu na fb: "Veškerý život na bojišti softwaru se dělí na "kernel" ("jaderný") a "user" ("uživatelský"). Software spadající do kategorie kernel je - nečekaně - jádro operačního systému, vše ostatní spadá do kategorie user. Je zjevné, že toto rozdělení má za úkol především bezpečnost. A to, ať už zabezpečení proti chybám (např. omylné přepsání paměti operačního systému, který se pak ve snaze vyhodnotit instrukce: vyvolej systémové volání, 42, kočička, GIF, Tlačítko OK odporoučí do blázince), tak i samozřejmě cílených "útoků". Typicky také operační systém izoluje jednotlivé programy a procesy, což přecejen poněkud komplikuje psaní keyloggerů.

Nicméně, jak to tak bývá, občas vyplyne na povrch, že je někde skrytá nenápadná SW chybka, která toto umožní obejít. Nyní se však narazilo na podobnou chybku - a to přímo na hardwaru procesoru (od Intelu, nebo ode všech, dohledat). Což je poněkud nepříjemné - HW má z pohledu vrstevné architektury svižně fungovat a bezpečnostní sajrajty, které by jej extrémně zpomalovaly přenechat SW. Jenže to se teď ukázalo jako problém.

aVelmi zjednodušeně řečeno (popravdě, ani já sám pořádně nechápu, v čem jako tví zakopaný pes): Aby vše běželo aspoň trochu svižně, procesor si spoustu informací cachuje, tedy ukádá do své interní mezipaměti. A teď bylo zjištěno, je možné, aby útočník získal data z cache. Je to sice poněkud nepravděpodobné, přecijen cache je neustále přepisována, ale na krátkou chvíli, než jsou data v cache přepsána jeho vlastními daty, se jich útočník může zmocnit a patřičně je zpracovat.

Jak z toho ven? No, asi nejjednodušší řešení bude - vypnou cache. Necachovat. V praxi je to krapet složitější, vypnout cache kompletně by znamenalo vrátit se s výkonem počítačů tak o 10 let zpátky a řádově zvýšit zátěž paměti i disků. Nicméně, i tak se dá očekávat, že po nainstalování patřičných bezpečnostních záplat (ano, dá se to "řešit" softwarově) dojde k určitému zpomalení počítače. -_- A to, v závislosti na bambilionu parametrů, od 5 až do 30%. #MooreLawViolated :-("
@Rapier (03.01.2018 12:38):

...údajně zhorší...
...nedostatečně potvrzené...
...zřejmě má...
...zdá se...

šíření paniky patří v dnešní době ke každodennímu chlebu rádoby novinářů. lidi to pak přebírají a postují na fóra, kde se předpoklady a neověřené informace stávají skutečností. lidi přestávají kupovat CPU, radí svým známým to samé a časem... po tom ani pes neštěkne.
@Rapier (04.01.2018 00:01): Myslím, že toto je niečo iné. Zajtra môže niekto zistiť ekvivalent u AMD.


Skutočne čo sa týka vývoja/ceny/výkonu môžeš čakať do smrti. Ako načo si dnes kupovať Pascal GPU keď môžeš počkať rok dva na kokotoscal čip, ale vlatne to je nezmysel, veď o 5 rokov výjde pičotoscal čip aaa prečo nepočkať 10 rokov budú assholetoscal čipy.... ale to by bol nezmysel veď o 20 rokov budú kundotoscal čipy s 1000 násobným výkonom za rovnakú day-1 cenu.... ale počkať to je nezmysel veď o 50 rokov budú mentálotoscal čipy.... Oh wait, bioilogická životnosť môjho tela je už skoro menej ako tých 50 rokov do budúcna..... to moje PC XT bola dobrá kúpa, celý život som neminul ani cent na upgrade.
Neviem či ste si to všimli, ale o INTELi sa teraz začala šíriť nejaká prúserová kampaň s bezpečnostnou chybou v drvivej väčšine CPU vyrobených za posledných 8-10 rokov.
Pokud se ukáže, že to je pravda, tak už nemusí být náskok Intel CPU takový. odkaz S koupí CPU bych raději počkal.
V rámci maximalizace zbytečného kokotismu mi k té recenzi gl502vs začala přibývat mínuska (jen tři tedy), jen co jsem sem hodil odkaz. Zbytečný je proto, že notebook už se rok neprodává a nejde tak na heurece najít (tohle mi vždy přišlo hloupé, páč recenze starších verzí téhož modelu si přece stále nějakou relevanci uchovávají). Každopádně bych chtěl tuhle hloupou zášť takhle na nový rok ocenit. To už musí někdo být fakt zbytečná existence, když mu tohle dělá dobře. Mě to velmi dobře pobavilo, takže díky! :)
@Rapier (31.12.2017 10:02): zvysovani vykonu cpu/gpu - problem bych videl v tom ze gpu v podstate pocita jen trojuhelniky, kdezto cpu musi umet pocitat vsechno , od trojuhelniku, pres klasickou matiku po vedecky vzorce

@TombSpirit (31.12.2017 14:39): no vidis a ja si rikam jak ssdcka krasne zlevnily kdyz je 256 za 2300 :) a 480GB za 4000 :) oproti mymu 120GB ktery sem kdysi kupoval asi za 1800. ramky sou des, v roce 2011 sem kupoval 2x4gb za 1200 - to byl ten rok kdy byl dolar za 17kc , mel sem tehdy koupit 2x8 a mel bych klid i dneska , ted uz mi tech 2x4 obcas nestaci kdyz mam otevrenych moc oken plus hru
@TombSpirit (31.12.2017 10:50): Tento rok vstúpili na trh traja výrobcovia z Číny so svojimi vlastnými, doma navrhnutými pamäťovými modulmi, to by mohlo o nejaký čas zraziť cenu nadol:
https://www.theregister.co.uk/2017/12/21/china_memory_insource/
Tsinghua Unigroup subsidiary YMTC (Yangtze Memory Technologies Company) is focusing on 3D NAND. It will first develop low-end products such as memory cards and USB drives; its technology is not yet competitive with established global suppliers in the SSD market according to the researchers. When its layering tech reaches the 64- and 96-layer levels, it is predicted to enter the SSD market.
@Rapier (31.12.2017 10:02): Ano, pro taktovače Intel CPU zdražily, to souhlasím. Na druhou stranu předpokládám, že díky novějšímu výrobnímu procesoru (zmenšování tranzistorů - 32nm vs 14nm) půjdou novější CPU nataktovat o dost výš. Ceny desek / čipsetů nesleduju, já reagoval čistě na cenu CPU. To, že dovážené zboží obecně závisí na kurzu dolaru a ne koruny, není žádný výmysl Intelu. A jestli má na něco "smysl" si stěžovat, tak to jsou ceny RAM a pak SSD (resp. obecněji NAND flash) - já třeba upgrade SSD zase odložím a RAMku jsem si koupil použitou (stejně jsou spolehlivé a MemTest to jistí). Konečně aspoň zase zlevnily pevné disky.

A já si zase budu stát za tím, že pro toho, kdo netaktuje a ocení nižší cenu a TDP, je zase lepší volba 8400. Výkon na jádro lepší než Ryzen a dostatek jader - myslím, že třeba hráče pár let brzdit nebude (a pak zase přijde něco lepšího). Upozorňuju, že nemluvím o upgradu. Minimálně je podstatně lepší než starší stejně drahé i5 6400 nebo 7400 s nízkými max. takty (3.3 GHz, resp. 3.5 GHz)...

A ještě mimochodem k těm nízkým základním taktům - je úplně normální, že čipy s více jádry mají nižší základní takty než ty, které jich mají méně, zvlášť pokud mají nízké TDP. Třeba nová ULV čtyřjádra do nb: Core i5-8250U má základní takt jen 1.6 GHz, Turbo ale až na 3.4 GHz.