Zkopčeno z SciNetu na fb: "Veškerý život na bojišti softwaru se dělí na "kernel" ("jaderný") a "user" ("uživatelský"). Software spadající do kategorie kernel je - nečekaně - jádro operačního systému, vše ostatní spadá do kategorie user. Je zjevné, že toto rozdělení má za úkol především bezpečnost. A to, ať už zabezpečení proti chybám (např. omylné přepsání paměti operačního systému, který se pak ve snaze vyhodnotit instrukce: vyvolej systémové volání, 42, kočička, GIF, Tlačítko OK odporoučí do blázince), tak i samozřejmě cílených "útoků". Typicky také operační systém izoluje jednotlivé programy a procesy, což přecejen poněkud komplikuje psaní keyloggerů.
Nicméně, jak to tak bývá, občas vyplyne na povrch, že je někde skrytá nenápadná SW chybka, která toto umožní obejít. Nyní se však narazilo na podobnou chybku - a to přímo na hardwaru procesoru (od Intelu, nebo ode všech, dohledat). Což je poněkud nepříjemné - HW má z pohledu vrstevné architektury svižně fungovat a bezpečnostní sajrajty, které by jej extrémně zpomalovaly přenechat SW. Jenže to se teď ukázalo jako problém.
aVelmi zjednodušeně řečeno (popravdě, ani já sám pořádně nechápu, v čem jako tví zakopaný pes): Aby vše běželo aspoň trochu svižně, procesor si spoustu informací cachuje, tedy ukádá do své interní mezipaměti. A teď bylo zjištěno, je možné, aby útočník získal data z cache. Je to sice poněkud nepravděpodobné, přecijen cache je neustále přepisována, ale na krátkou chvíli, než jsou data v cache přepsána jeho vlastními daty, se jich útočník může zmocnit a patřičně je zpracovat.
Jak z toho ven? No, asi nejjednodušší řešení bude - vypnou cache. Necachovat. V praxi je to krapet složitější, vypnout cache kompletně by znamenalo vrátit se s výkonem počítačů tak o 10 let zpátky a řádově zvýšit zátěž paměti i disků. Nicméně, i tak se dá očekávat, že po nainstalování patřičných bezpečnostních záplat (ano, dá se to "řešit" softwarově) dojde k určitému zpomalení počítače. -_- A to, v závislosti na bambilionu parametrů, od 5 až do 30%. #MooreLawViolated :-("