Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@Cathan (22.05.2022 11:34): No nemusí samozřejmě, ale vzhledem k situaci clovek tak nějak inklinuje k te horší variantě a neda to ani moc práce. Být to před 20ti lety ani by mne to nenapadlo, ale v dnešní době...
@Cathan (22.05.2022 09:44): Díky za vysvětlení, to jsem samo nevedel. I když nevím jestli není jedno ze to v Marvelu vymysleli buhvikdy. Jako by to tu propaganda nálepku mělo zcela jasne omluvit.
A je to první zfilmování nebo už to někdy bylo. Jakoze najednou po 40ti letech, zejo :)

Tak Herkules je Herkules a ne He Xena. A Red Sonja je Red Sonja a ne She Conan :)

Ale tak srat na to, hlavně ze je s tím aspoň někdo spokojenej :)
@Charllize (22.05.2022 01:02): Chvilku mi trvalo, než jsem si uvědomil, o čem mluvíš. Můžeme samozřejmě začít zcela zbytečnou debatu o gender bendingu, ale v tomto případě je ještě více neplodná než obvykle, protože She Hulk je postava Marvelu která byla napsána v 80.letech jako samostatná postava, konkrétně sestřenice Bruce Bannera, které byla po postřelení darována krev jejího bratrance.

Z toho co jsem viděl vychází seriál z podobných základů.

EDIT: Jo, a Xenu už chlap hrál, říkalo se mu Herkules, A Xena je ženská varianta Herkula. Stejný princip, ale naprosto, naprosto stejný princip.
Vtip je, samozrejme, v tom, že Karate Kid nikdy nebol vyložene super a o to je ten seriál väčšia anomália :))
Já karate kida buď neviděl, nebo nepamatoval, ale Cobra Kai mě tak bavilo, že jsem si celou tu tetralogii (jo, i swanku) zkouknul na netflixu. A kupodivu se to furt dá, takový roztomilý béčka. Ale seriál je samozřejmě zábavnější.
Že by byl Karate Kid super film z osmdesátek... xD No jo, já vím, půjdu do kouta.
Tak se koukám na třetí sérii Cobra Kai a když se nad tím člověk zamyslí, tak je to docela smutný... takových super filmů z osmdesátek a devadesátek má hrozně špatný nový pokračování (Terminátor, Predátor, Vetřelec, Matrix...) a jediný film, který se tomu úspěšně vyhne, je zrovna Karate Kid :D
@Cathan (18.05.2022 11:50): Hlavne je cítiť veľký kontrast medzi spracovaním Ruffalovho Hulka a postavy She-Hulk, ktorá často pôsobí až neprirodzeným dojmom. Možno to do premiéry vychytajú, alebo i nie... vo výsledku bude aj tak najdôležitejšie, či bude seriál zábavný a dobre spracovaný po ostatných stránkach - a ako MCU fanúšik tomu chcem veriť :)
@M.a.t.t. (18.05.2022 11:40): Což opět dokazuje, že já na to nemám většinou oko. Ano, po upozornění jsem si všiml několika scének, kde to nevypadá zrovna k světu, ale asi by mě to samo od sebe nekoplo. Nicméně, trailerům se nemá věřit v dobrém i zlém. Zrovna CGI může být pak na naprosto jiné úrovni.
Jinak ještě abych se vyjádřil k tomu teaseru - vůbec mě nenalákal. To prostředí mi nepřipadá jako Velké pláně. Navíc komančové si vázali vlasy do dvou copů (obě pohlaví) a nezdobili se orlími pery apod. Tím chci říct, že ani tyhle dvě nevypadají, jako z kmene komančů.
@Gordon (17.05.2022 11:38): Čistě osobní pocit. Co si myslí uživatelé youtube je mi docela jedno, kvůli nim na to (ne)koukat nebudu.

Nejsem žádný extra fanda Predatora, takže mě to nijak nepobouřilo. Naopak nějakou změnu ta série potřebuje imo, takže tomu fandím. Horší, než poslední díl s 50% na csfd to nebude. Respektive druhý Cloverfield byl super film, tak věřím, že to Trachtenberg nepodělá.
@Cathan (15.05.2022 18:34): " Nicméně, hlavní "pozitivum" Wicker Mana je to, že nejde na věci tak moc očividně."

Na tomto podľa mňa niečo bude, pretože ak mi niečo na Midsommare vadilo, tak je to fakt, že je až zbytočne doslovný, zásadné dejové zvraty sú naznačované dlho dlho dopredu a tým pádom absentuje výraznejší moment prekvapenia, vrátane skutočne silnej hororovej koncovky. U hororu s tak prepálenou minutážou to vnímam ako problém - akokoľvek sa mu nedá upierať atmosféra, silné herectvo väčšiny zúčastnených. Viacero scény by sa dalo bez problémov zostrihať a celkovo mi chýbala trochu väčšia rafinovanosť, ktorou disponovalo režisérovo predochádzajúce Hereditary.
Sledovat kulty z devadesátek má něco do sebe. Jedu to už půl roku, ale mazec! Asi dám vyšší hodnocení.

Totiž seriálový Highlander -1992, Na CSFD není zaznamenána spousta jmen, která se v epizodních rolích v seriálu objevila.

Po Traci Lords tak vznesen další požadavek, tentokrát na Rona Perlmana. Naprosto super role.
@JohnCZ (15.05.2022 18:06): Já v tom nikdy nebyl tak dobrý jako jiní, bohužel :) Nicméně, hlavní "pozitivum" Wicker Mana je to, že nejde na věci tak moc očividně. Tohle je jedna z největších chyb mnoha filmů ( a her, když jsme u toho), které se zaměřují na náboženství. Velmi se snaží aby divák pochopil, o co vlastně jde, proč tenhle rituál vypadá takhle, proč chtějí udělat to a to. Je to tak trochu nástroj. Náboženství ale takhle nefunguje. Náboženství je symbolické, nikoliv racionální a vědecké. A ačkoliv i Wicker Man nakonec dost odkryl karty na konci, tak zobrazení jejich pohanské společnosti je na první pohled těžko proniknutelné, ale více pochopitelné skrz religionistickou analýzu. To je důvod, proč je to u nás tak populární. Většina filmů které to umí podobně jsou historické události, skutečná náboženství, ne něco fiktivního.

Jinak dále spoilery

Porovnej to s tím Midsommarem, kde je na konci každá jednotlivá věc vlastně jasná. Náboženské úkony jsou takové kulisy aby se chápalo, že kde o kult, náboženství. Ve Wicker Manovi tak očividně mnoho věcí nevysvětlíš, protože se nejedná jen o kulisu, prostě to je tím ostrovem protknuté. Přemýšlím o nějaké konkrétní scéně... ty zmíněné orgie, nebo jak ho sledují v těch maskách, nebo ta scéna s tou žabkou sice může působit na první pohled vtipné, ale to je naprosto jasně doložená sympatetická magie, a spoustu dalších věcí. Ono si z toho spoustu lidí dělá srandu, ale je to víc vtipné či nesmyslné, než před spánkem odříkat své hříchy? I tento kontrast film zobrazuje.

A ačkoliv se ten film snaží být na konci spíše pro-křesťanský, tak ukazuje nuance obou dvou stran. Zapšklost a netolerance hlavního hrdiny není zrovna přitažlivá, zatímco volnost pohanské společnosti je povzbuzující. Zajímavé také je, že odmítá pohanské bohy, vyloženě se vysmívá Lordu Summerislovi, ale jeho Bůh mu taky zrovna moc nepomohl. Poslední scéna, kdy se vyloženě utkají dvě různé modlitby, je fantastická. Osobně interpretuji poslední scénku jako ztrátu jeho víry. Kdybych to chtěl nicméně analyzovat ještě víc křesťansky, konec je vyloženě Biblický, protože tam je podobnost se smrtí na kříží.

Plus samozřejmě film bravurně vyobrazuje rituál oběti, ale to je asi dost očividné :D Jen bych asi zmínil, že je třeba zajímavé, že z pohledu religionistiky bychom třeba řekli, že je jeho oběť byla dobrovolná, protože na to místo šel dobrovolně. Z pohledu dnešní logiky to je samozřejmě šílené, ale je to další příklad toho, jak se to krásně dá analyzovat. Z pohledu zúčastněných, ačkoliv u lorda Summerisla se o tom dá férově pochybovat, neudělali nic špatného. On byl jako oběť určený i vlastními volbami.
@Cathan (15.05.2022 17:26): Hmm, to je klidně dost dobře možné. Přiznávám se, že (jakékoli) náboženství je jedna z věcí, která jde naprosto mimo mé racionální chápání, takže to, co tam mám vidět, jak zmiňuješ, tam asi prostě nevidím. Zato to surrerálno, alegorická vypointovanost a vizuálně-umělecká stránka v Midsommar mě v osobní rovině oslovila více. A jak říkáš, Midsommar umí navodit imo lépe i ten pocit znepokojení (což je i můj nejoblíbenější typ hororu). Takže když říkám, že mi ten film přišel dotaženější, tak je to z tohoto úhlu pohledu.

Klidně se o tom Wicker Manovi rozepiš, máš-li chuť, zajímal by mě tvůj zasvěcenější pohled. :)
@JohnCZ (15.05.2022 16:42): Já nevím, jestli bych úplně souhlasil s tou dotažeností... asi bych namítnul, že je to spíše pocit. Wicker Man je mezi mými kolegy považován za religionistický zlatý důl, je to náš symbolický film, každý z nás ho zná a dovede v něj vidět ty nuance které dotáhne až na dřeň. V tomto ohledu je skvělý a za předpokladu, že to byl účel, je to velmi dotažené a filmařsky komplexní. Problém je, že náboženství samo o sobě nikdy nebylo zcela přístupné a nyní se to s každým rokem zhoršuje, v ČR obzvlášť. Už jen to vyjádření "podivný pohanský kult" je pochopitelné, ale tak trochu míjí účel Rituálu.

MIdsommar je kromě té náboženské části i nesmírně psychologicky a sociologický, proto dovede působit poněkud přístupnějším dojmem. Navíc je samozřejmě více znepokojující, protože využívá jiné - a pro nás děsivější - metody jak toho znepokojení docílit. Mluví o věc v mnohem pochopitelnějších kulisách, ale zase díky tomu není tak kouzelný jako Rituál.
@Zoltan (14.05.2022 23:41): Souhlas, atmosféru to má zajímavou a osobně mám pro tuhle tématiku podivných pohanských kultů slabost. Midsommar mi ovšem, jakožto duchovní nástupce, přišel o poznání dotaženější a filmařsky komplexnější. Absolutně nechápu, jak ten film může být v modré. Za mě jedna z nejlepších věcí posledních let.
@Zoltan (15.05.2022 00:11): Rituál je typický příklad stárnoucího hororu. Je to naprosto vynikající film, nepotkal jsem moc lidí co by tvrdili opak, ale mnoho lidí v tom ten horror už nevidí. Ona ta horrorovost ale je extrémně založena na principech které dnes už za děsivé nepovažujeme. Ono například na tu scénu orgii lidé v 70.letech reagovali poněkud jinak.
@Drolin (15.05.2022 00:13): Ja to nekritzuju, film je to zajimavej, ale nevtahnul me tak, jak jsem si myslel, ze me vtahne :)

Jeste je cas na praveho barbara s Arniem :) Jeste par let nadeje :D

Carodejka je fajn, kdysi jsem to videl a libilo se mi to moc.
Tak ja zase utnu ty vase pokusy :D Vcera jsem nahodou mrknu na tohle a vlastne se mi to libilo :) Koukal jsem na to po setkani se Severanem. z kteryho mam teda hodne rozporuplny pocity...
Dnes jsem konečně viděl původní Rituál a můžu říct, že se mi to dost líbilo. Hodně dobrá atmosféra a hudba. Plus samozřejmě výborný konec (přiznám se, že mě tato možnost během sledování vůbec nenapadla).