Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@Fingon (12.08.2022 14:34): @Charllize (12.08.2022 10:06): @Kunick (12.08.2022 08:57): Vdaka za reakcie - Zápas s nebem mám doma a ten je na poradovníku práve teraz.

Vidíš, to som nevedel, že napísal ešte Pistol míru a následne Planeta Leon - tie už čítať nechcem, ale zápas s nebem mám vo vydaní z roku 1998 a aj ten zo 70. rokov, s takou peknou obálkou s bielym pozadím.

@Kunick:  Tú dobrodružnosť z toho jednoznačne cítiť, najmä z tej prvej knihy (Vládce mořských hlubin). VIdíš, to som netušil o tom historickom kontexte, to by dávalo zmysel. Len ktovie, či si komunisti svoje vydania nejak neupravili, lebo to upozorňovanie na kolektívne dobro a statočný praujúci ľud bolo až príliš očividné.
@Tarhiel (12.08.2022 02:04)

Troska knížek napsal víc, ale navazují na sebe tyto:

Vládce mořských hlubin (Holan)
Paprsky života a smrti / rozšířeno na Pistoli míru (Farin)
-> Kapitán Nemo (3 knihy) -> Zápas s nebem (3 knihy) -> Planeta Leon (2 knihy, v jednom svazku).
Sci-fi jsou všechny.
@Tulareanus (12.08.2022 13:54): V pátém případě jsem si naprosto jistý tím, že kouzlo lásky chránilo Bradavice, nebo aspoň všechny v nich pro které se obětoval. Jestli se to vztahovalo i na Harryho... to těžko říct. Ale Harry vyloženě říká, že kletby Smrtijedů míjí ostatní, protože jsou pod ochranou. Ale asi jsem to do toho výčtu dávat neměl, protože na Harryho se to spíše nevztahovalo, jo :D
@Dan9K (12.08.2022 13:48): Tak on Harry Potter má spoustu paralel ke křesťanství, ačkoliv zřejmě tak trochu neúmyslně :) Jak říkáš, koncept lásky a oběti je dost křesťanský. Nicméně, jeho vlastní přežití se dá od té oběti docela oddělit, ačkoliv to podle mě taky hrálo roli.
@Cathan (12.08.2022 11:25): Knihy som čítal viackrát a myslím, že v 3. prípade to bolo asi čiastočne o tom, že Malfoyov prútik Voldemorta úplne neposlúchal a Harryho prútik bol zároveň silnejší.
V tom 4. prípade šlo primárne o to, že Voldemort si vlastne odstrelil z Harryho svoj vlastný horcrux.
5. prípad - tu si si istý? neviem o tom, že by to takto bolo v knihe popisované.
@Cathan (12.08.2022 11:25): děkuji za krásný rozbor. Mně osobně celý ten koncept oběti na celém Potterovi asi nejmíň sedí ze všeho, škoda, že je to zrovná tak důležité. Respektuju to, že se Harrymu povedlo zacílit avadu na Voldyho viteál, co byl jeho součástí, ale ochrana díky oběti....to je takové až křesťanské :-)
@Dan9K (12.08.2022 10:51): No, ačkoliv si dnes já či kdokoliv jiný myslí o Rowlingové, faktem zůstává, že je to naprosto vynikající spisovatelka, což je vidět právě třeba v případě diskuze o tom, proč sakra nedovedl Voldemort Harryho tak dlouho zabít. Ono lze prostě říct "síla lásky" a není to tak daleko od pravdy, ale vlastně každé jejich setkání mělo nakonec trochu jiný důvod. A poslední kniha vyloženě pracuje s vyšší a těžkou vysvětlitelnou magii.

1. V prvním případě ho ochránila oběť Lily.
2. V druhém případě ho ochránilo zmíněné spojení hůlek.
3. A od třetího případu to začíná být zajímavé, protože to nikdy není zcela vysvětleno. Voldemort při dalším útoku na Harryho použije hůlku Luciuse Malfoye, ale i tak jej Harryho hůlka ochrání.
4. Ve čtvrtím případě se Harry dobrovolně obětoval. Díky vyšší a opět ne zcela vysvětlené magii však přežil, protože se dobrovolně obětoval a kletba ulpěla jen na kousku Voldermortovi duše která zemřela místo Harryho. Brumbál to vysvětluje celé onou obětavostí ale i tím, že Voldemort použil ke svému znovuzrození Harryho krev.
5. V pátém případě byli celé Bradavice pod ochranou kouzla lásky které vzešlo z Harryho sebeobětí.

Takže nakonec tu máme komplexní soubor důvodů, proč Voldemort nemohl Harryho sám. Byla zde síla lásky a sebeoběti, ale také spojení krví a duší a to vše hrálo roli.
@Cathan (12.08.2022 06:36): takže resumé je, že Voldy skuečně dával pořád avadu kedavru, akorát se jakoby netrefoval. Já knihy četl (resp. poslouchal), ale až po filmech a ty si pamatuju mnohem líp.
@Tarhiel (12.08.2022 02:04): Co mám doma tak se to jmenuje Zápas s Nebem (850 stran) . Je to jedna kniha která se skládá ze tři části. Smrtonoš, Podobní Bohům s Metla Nebes. 
Kdysi dávno někdy v osmdesátých letech jsem to měl z knihovny a byla to taky jedna kniha a je možné ze se to jmenovalo jinak.
Kazdopadne si to přečti. Mne to přišlo lepší než ty jeho Nemo knihy. Cestování vesmírem je vždycky zábava. Ale moc nevím jak to zabere bez te nostalgie, trochu se bojím ze moc ne :)
Jinak mám dojem ze panu Matzalovi mužů poděkovat za to ze mne zahackoval někdy když mi bylo 13 do vesmíru a nepustilo mne to dodnes. Takže když pak hraju Andromedu která se malokomu líbí jsem celej pryč :)
@Tarhiel (12.08.2022 02:04): a zkoušej jsi sehnad původní vydani? Dovedu si představit, že po jeho smrti mohlo dojit k textovym upravám obzvláště u překladu. Původní záměr dila byl dle meho jednoznačně odlišný. RČS byla technologický opravdu na výši, a šlo spíš o podporu národního sebevědomí před rostoucí hrozbou Německa. Svět si pamatoval velkou krizi, prošel si remilitarizaci porýní, anšlusem, Obsazením Habeše a Španělskou válkou..antimilitarismus a touha po vyššímoci která zachráni svět z tohohle dílajen sálá. Nevim nakolik bych to přisuzoval snahám zalibit se komunistům, ale kromě toho ze se narodil nedaleko a ze měl těžkou nemoc toho o jeho životě nevim. Já to vnímal spíš jako dobrodružství ve stylu Rychlé šípy mají dítě s Indiana Jonesem.
Souhlasím že fakticky to nezestárlo dobře, ale to bych obzvláště u literatury pro děti tolik nečekal.
Obecne
@Dan9K (12.08.2022 05:06): Jop, tohle jsem chtěl ještě připsat, protože je to velmi tradiční problém filmů :)

Ten oblouk se v knihách stal jenom jednou, konkrétně na konci The Goblet of Fire a jednalo se o velmi specifickou situaci. V případě, že jsou hůlky sesterské, tj. mají jádro ze stejného tvora, může dojít k jejich spojení, což vytvoří efekt známý jako "Prioti Incantatem". To je extrémně vzácné a projeví se to právě jako dvě kouzla sražená do sebe které vytvoří zlatý oblouk a odhalí předešlá kouzla jedné z nich. V případě Harryho a Voldemorta byl vzácný efekt podpořen tím, že se projevily Voldemortovi vražedné kletby, které vyvolaly stíny jeho obětí které Harrymu pomohly uniknout.

Tohle se v knihách už NIKDY znovu nestalo. Ani u Harryho a Voldemorta, ani u nikoho jiného. Ty oblouky a spojené kletby byli čistě vizuálního volbou filmů for rule of cool. V knihách po sobě jednoduše metali kletby, souboje vypadali zcela běžně jako souboj Molly a Bellatrix, prostě žádné oblouky. Dokonce i souboj Harryho a Voldemorta na konci byl obyčejný souboj, žádné tvoření oblouku.

Ach jo, představte si, kolik bych měl v hlavě místa bez těchto zcela neužitečných informací.
@strejdafido (11.08.2022 23:09): tohle mi samotnýmu úplně nedocházelo. Počítám s tím, že Voldemort automaticky sází avadu kedavru s tím zeleným světlem, nepotřebuje to říkat, jede to v duchu. Ale nesedí mi to s tím, že proti avadě kedavře není obrana, že to nelze odrazit (jedině láskou, ehm), tak nevím, jak by pak mohl Harry expelliarmem vytvořit ten oblouk...
Druhá časť: 

Avšak úplne ma dostal totálne odfláknutý nasladlý koniec, ktorý som po relatívne priemerných knihách naozaj nečakal - svetový mier:  

„A byl zase mír...
Všechny továrny pracovali. V bývalých zbrojovkách se stavěli lodi, letadla automobily... Všeho bylo dost a všechno bylo levné... Byhl dostastek surovin i tovarů...Měli se dobrě i země chudší, hornaté, lneboť cena byla vypočítána a všechno tak, aby se to vyplatilo poskytnout všem... Lidé se zbližovali a počínali být šťastni.“    

Aj vy po prečítaní toho úryvku potrebujete inzulín?     Kým prvé dve knihy by som napriek nedostatkom označil za priemerné (3/5*), posledná ide ťažko dole (2/5*). Nehovoriac o tom, že jedna z hlavných postáv trilógie neskôr úplne vyšumela, očividne autor nevedel, ako ju využiť.  

Keďže starúšik Nemo nakoniec predsa len uznal, že ľudstvo je dobré a hodné jeho vynálezov, na konci vylieza s pod zeme a delí sa s ľuďmi o svoje vynálezy, ktoré naštartujú vedecký vývoj a cesty do vesmíru...    

Autor napísal ešte prequel Vládce mořských hlubin , asi 20 rokov pred samotnou trilógiou – a čuduj sa svete, ten bol výborný ako to najlepšie z prvej knihy, bez poklonkovania politickým režimom: krátky úderný a dobre dávkovaný dobrodružný príbeh o jednej z hlavných postáv, vtedy mladíka, a o jeho svetoznámom vynáleze: tu sa mi páčilo, že zobrazil veľmi striedmo dospelé problémy (závisť na pracovisku, nevraživosť kolegov), ale centrom diania bola dobrodružná cesta. A ešte to aj nebývalo skvele dynamicky ukončil v tom správnom momente! (3.5/5*).    

Troska napísal ešte trojdielne voľné pokračovanie Vládce Nebes, kde omladina z konca trilógie vyletí vďaka skokvým pokrokom vo vede do vesmíru – ale tú som ešte nečítal.  

Oplatí sa kniha prečítať dnešnej mládeži? – čitateľom a študentom literatúry zaujímajúcim sa o históriu Science Ficton áno, bežným čitateľom však nie: keď sa autor ponorí do samotných opisov dobrodružstva, tak to funguje, no mimo zastaralého jazyka je tu nekonzistentná práca s postavami, dejom a naivnučký, nezvládnutý a patetický koniec. A to aj v rámci žánru samotného.    

Troska to po zvyšok života nemal ľahké, stala sa z neho troska (komunisti mu zničili život, zrejme sa im nezaliečal dostatočne) a jeho knihy sú dneska už prekonané – hodnotenia na databazi knih sú jednoznačne z nostalgie, kedy v tej dobe u nás nič iné nebolo. Nečudoval by som sa však, keby poslúžil ako inšpirácia dnešným autorom. Ak chcete toto isté, len bez politicko-spisovateľských chýb, siahnite radšej po Prašine.

PS: Pardon za nechcené rozdelenie do 2 postov - nástroje na písanie na DH sa očividne nekamarátia s italic textom, použitom na FB a ja som mal za to, že som dosiahol maximálnu dĺžku príspevku.
 Wot I think: J.M.Troska – Kapitán Nemo 

Obsahuje spoilery na Tajuplný ostrov od Jula Verna – ale netvrďte mi, že to ktokoľvek z Vás ešte bude čítať ;)

Po rokoch som si splnil detskú túžbu prečítať si Kapitána Nema – keď som bol na základnej škole, jedného dňa k nám prišli dvaja ľudia predávať nejaké knihy a medzi nimi boli aj slovenské preklady Kapitána Nema – tie ako jediné ma zaujali, pamätám si skvelú sci-fi obálku s pekným dizajnom loga – no, logo je stále pekné (viď prvý obrázok), ale keď som obálky toho vydania našiel dnes, až také pekné mi už neprídu (neodpovedajú ani obsahu, knihy o letoch do vesmíru nič nehovoria, očividne len capli sci-fi obálku na, lebo veď keď je to fantastika, musia tam byť rakety a vesmír, nie?), ale sú farebné a knihy pekne voňali novotou, to si pamätám dodnes.

Úplne náhodou som si na ne spomenul, lebo pred rokmi som si ich kúpil z nejakého bazáru, ako som zistil, prvé dve sú zo staršieho vydania z konca 60. rokov s na tú doby nádhernými obálkami, (obrázok 2) a posledná je z subjektívne najlepšej edície zo 70. Rokov (3. obrázok). A po okukovaní nadpriemerných hodnotení na databáze kníh som si povedal, že do toho idem:

Je to literatúra pre deti a mládež ako vyšitá (jasne oddelené dobro od zla, dobrodružstvo a cestovanie, väčšinou mládežnícki hrdinovia) a prvá kniha bola zaujímavá: jazyk už zostarol a potrebujete si naň zvyknúť (štýl písania je asi ako v komunistických „reportážnych“ videách niekedy z tej doby), no nie je to prekážka. Tou sa stáva až podlizovanie sa komunizmu (chcené, či nechcené), kde na začiatku do úmorne nudných detailov opisuje továreň, a ako tam pracujú čestní a spravodliví českí a slovenskí montéri (sic!). Po prvých 20-30 stranách sa však príbeh rozbehne a ja som dúfal, že tým si povinné riťolezectvo už odkrútil, ale nie – ono sa to ešte v zvláštnej obmene vráti (o tom o pár riadkov neskôr).

Úsmevné bolo, že za najlepších vedcov/technikov/prírodovedcov a iných etcov v knihách jednoznačne opisuje Čechov a Slovákov, hlavných hrdinov – iste, očividne aj vtedy sme si robili vo svete dobré meno, no bolo zjednodušujúce nemať iných kvalitných ľudí, len nás. Ale to nie je výtka, vzhľadom na cieľovú skupinu to chápem.

Príbeh ale zaujal: autor pokračuje tam, kde Jule Vernov Tajomný ostrov skončil (a kapitán Nemo tam zomrel), len aby sme sa dozvedeli, že svoju smrť prežil (bol zranený a Nautilus mal poškodený) a postupne sa utiahol pod zem, kde vybudoval vedecko-technické impérium s technológiami tak o 60 rokov popredu od vtedajších a s obrovskou armádou s jediným cieľom: svetový mier (taaak určite).

Postupne s ním precestujete jeho ríšu a autor vám do neočakávaných detailov opisuje technické princípy, na ktorých to celé funguje – a napodiv to nenudilo! Technike tak, ako ju tam opísal, odpovedajú najviac obálky z druhého obrázku, teda dneska už nutne zastaralé.

Vypravíme sa aj do zvyškov bájnej Atlantídy, kde prvá kniha končí. Tu si autor, úplne zbytočne, neodpustí poznámku, že Atlantída zanikal kvôli ľudskej arogancii, lebo ľudia tam mali osobné vlastníctvo (oujé!).

V druhej knihe pokračuje tam, kde v prvej skončil s efektným introm, kde nám predstaví ďalšiu zo svojich technických hračiek, ktoré zohrá dôležitú úlohu vo zvyšných dvoch knihách. Kvitujem rozhodnutie pokračovať v prieskume zvyškov Atlantídy, pretože v prvej knihe sa toho len letmo dotkol. Najsilnejšie momenty tejto knihy bolo postupné zisťovanie, čo sa vlastne stalo s Atlantídou – a jeho vysvetlenie je najoriginálnejšie, aké som zatiaľ čítal: Atlantída v jeho diele siahala až do biblických dôb (ale bola staršia – mali dinosaury) a bola väčšia, než sa dnes predpokladá, kedy zrejme kvôli ľudskej chamtivosti, niekto pokazil prístroj na ovládanie počasia (áno, vedeli ovládať počasie), ktorý zároveň pritiahol Mesiac, vtedy vodnú planétu plnú života, príliš blízko zeme, čo malo za následok jej vyosenie (preto je dnes Zem naklonená) a mesiac, preletel príliš blízko nej a gravitáciou Zem z neho postrhávala Zem. Mesiac sa na to ustálil na obežnej dráhe, no došlo ku potope sveta, zemetraseniam, počas ktorej sa drvivá väčšina Atlantídy prepadla pod zem/ bola prekrytá tektonickými deskami a zachovala sa z nej iba malá časť centra vo veľkej hĺbke. Táto časť bola obývaná vodnými humanoidmi (podobnými tomu z Tváre vody), ktorí sa sem dostali ako preživší potomkovia pôvodných obyvateľov Mesiaca, no po tejto katastrofe je ich málo, žijú na obmedzenom priestore vo veľkej hĺbke, v troskách Atlantídy, a ľudí sa stránia.

Druhá časť knihy je slabšia: nielen preto, že nechal zomrieť jednu z hlavných postáv a jeho smrť len letmo obišiel (veľká chyba!), jeho syn, ak odhliadnem od toho, že vôbec netrúchlil a správal sa po psychickej stránke nevierohodne kľudne, sa okamžite vydáva hľadať otcovho vraha, urobí počas toho zopár mladíckych chýb a na konci ho Nemo vyseká z paseky.

Okrem toho, že táto časť je komornejšia a oveľa menej uveriteľnejšia (dvaja študenti zachránia plány na výrobu tajného prístroja zosnulého otca), príliš sa snaží dať dvom cestovateľom priveľkú dôležitosť – priemernejší mafiáni by si už dávno urobili zálohy a snaženie chlapcov by vyšlo navnivoč.

Tretia kniha je rozhodne najslabšia – technické „udělátka“ znova dostanú prím, ale hlavný zdroj Nemovej moci (jeho glóbus) a opis jeho stvorenia je čisté science-fiction, ktorému sa autor doteraz poctivo vyhýbal. Taktiež v tejto knihe si autor zrazu spomenul na Boha a z Nema spravil pokorného vedátora, ktorá však nezabúda, že nad ním je jeho vlastný Stvoriteľ – s tým by nebolo nič zlé, keby to autor dodržoval dôsledne, naprieč príbehom, ale zjaví sa to až teraz.

O to bizardnejšie to pôsobí v poslednom návale komunistického riťolezectva, ktorému sa v druhej knihe úspešne vyhýbal, tuná sa dokonca v priebehu jedného odstavca odvoláva na Boha a chváli komunizmus (jeho princípy)!
@strejdafido (11.08.2022 23:09): Ve filmu to je bohužel nepřítomno, ale v šestém díle se naučili poměrně dobře neverbální magie, tj. kouzlo může být proneseno jen v duchu. Nicméně, ona ta scénka je založena hlavně na hudbě, takže to říct mohl ale jen to nebylo slyšet.

Harry vždycky používal proti Voldemortovi Expelliarmus tj. odzbrojovací kletbu.
@Cathan (11.08.2022 22:57): Tak to jo, to si vzpomínám. Já měl za to, že zaklínadlo musí být vysloveno, aby fungovalo, ale nejsem odborník na zaklínání. Ale počkej, na konci, když se Harry a Voldemort pokoušeli vytvořit největší elektrický oblouk na světě, tak Voldemort měl zelený výboj a Harry červený (pokud si to dobře vybavuji). Takže beznosý sesílal smrtící kletbu a Harry sesílal co?
@Cathan (11.08.2022 22:50): Kde že použil Ron ve filmu smrtící kletbu a na koho??To bude určitě v závěru, tam svištěly kletby vzduchem jedna radost, ale na tohle si vůbec nevzpomínám. Teď mě napadá, že někdo chtěl zabít tu jeho šprtku v té potřebné komnatě, ale to přece sesílal někdo jiný a ne Ron.
@strejdafido (11.08.2022 22:31): The Golden Trio vlastně použilo snad všechny kletby které se nepromíjí. V knize určitě Imperio (při vloupání ke Grigottovím), Crucio (to použil Harry vlastně už v pátém díle, v sedmém si to jen zopáknul před svědky) a minimálně ve filmu použil Ron Avada Kedavra. Důvod proč se to přešlo? Byla válka. Nikdy to nebylo řečeno na plno, ale je to poměrně logický důvod.

Když vezmeme v potaz, že třeba Malfoyovi zcela unikli Azkabanu, tak je jasné, že byla dost široká amnestie.
Mám tu opět dotaz na znalce Harryho Pottera. Tuhle jsem si vzpomněl, že mi kdysi vrtalo hlavou, jak je možné, že Harrymu prošlo celkem v klidu použití kouzla/kletby Kruciatus (nebo tak nějak). Mám dojem, že ve škole se o nich učili jako o zakázaných kouzlech, které se nesmí používat, jináč šup do Azkabanu. Bylo to v knize nějak ospravedlněno, třeba že byl asi hodně naštvanej v ten moment? Ve filmu to vůbec neřešili, nebo ano?
Tři díly Sandmana a zatím ok. Pro fandy komixu asi ještě lepší. Herecky je to obsažené dobře. Jen je to místy trochu ospalejší asi. Ale vzhledem k hlavnímu hrdinovi to pasuje. :)
Dokoukal jsem What if...? a musím říct, že mě ještě dokáže nějaká marvelovka i bavit. Zítra si dám ještě finále Peaky Blinders, což je pro mě úplná blaženost :)
Já to teda neviděl ještě, takže se nebráním změně názoru, ale já vždycky Elvise relativně respektoval, ale vlastně čím dál míň, byl to prostě hlavně performer, většinu songů má vypujčenou a když už něco složil jako Love Me Tender, tak je to doslovná kopie něčeho staršího. Prostě otevřel širokým vstvám bělochů rhytm'n'blues, kterýmu se pak začlo řikat rock'n'roll. Což je žánr, který stál na začátku jasně, ale reálně je to prostě jedna písnička furt dokola. Byl to úžasný šoumen a měl rozhodně styl, ale nějak se mi příčí ho dávat po bok Lennona, McCartneyho, Freddieho Mercury nebo Michaela Jacksona, protože ti krom všeho, co měl i Elvis, disponovali i skladatelským umem nejvyšší kvality. Ale jen můj klidně prozatimní názor :-)
Ackoliv mě životopisné filmy o zpevacich moc neberou tak nový film o Elvisovi byl fajn. Ten kluk co ho hraje to zvladnul výborně a Tom Hanks si konečně zahrál něco co není dobroser a jak mu to panecku šlo. Vzasade jsem se ani minutu nenudil, Elvisovi písničky jsou fakt super a byl to zejména na jeho vrcholu desnej frajer. Ani se těm holkam nedivím ze po něm házeli svoje spodní prádlo :)
@Zoltan (10.08.2022 11:54): To máš osudí z MUBI, nebo interní seznam? :))

A přesně tak, ale "level" Komorné a Oldboye bych spíše nečekal. Vlastně o tom filmu nic nevím, tak se nechám rád překvapit.
@Zx Atari 500 (10.08.2022 10:41): Fajn, kouknu na to! :)

@Zoltan (10.08.2022 10:55): Forest je ve stylu Cold Fish, takže ňamka. Opak Ghostlandu, a o to horší, že v létě na moc filmů nekoukám, a tak to zůstane v paměti déle! Na druhou stranu, ve čtvrtek je projekce Podezřelé, od které čekám jen to nejlepší (tedy 4/5, případně i 5/5!).
Prisoners of the Ghostland, Šion Sono se snaží být jako Miike, a chrlí jeden (nepovedený) film za druhým. Na druhou stranu, z takovéhoto scénáře asi nešlo ani vytáhnout více (jaký to rozdíl, oproti autorskému The Forest of Love z 2019).

@Zx Atari 500 (10.08.2022 03:39): Konečně zde padl i nějaký zajímavý tip na film :)). Ani jsem nevěděl, že Howard zpracovává toto téma.

@Naginata (09.08.2022 13:09): Dobrý vkus a zájem o témata, která slepě neakcentují zavedená dogmata? :D
Nový Predator (Prey) překvapivě dobrá podívaná. Rozhodně lepší, než ta minulá srágora od Shana Blacka.
Mi ten Gray Man přišel dobrej. Pravda, je to můj první film na nové kombinaci HDR monitor a xbox. Což zkresluje, páč to logicky zlepší zážitek. Ale je to imho fajn akčňák.
@S4TW (09.08.2022 07:49): u mě je bohužel last.fm dost neprůkazné, neboť jsem Muse poslouchal masivně před rokem 2007, odkdy na last.fm jsem, čili jsou logicky velmi znevýhodněné staré kusy. V mé "objektivní" TOP 5 jsou tak čtyři kusy, který bych tam fakt nechtěl :-) Ční mi tam na prvním místě Uprising, kterou nijak zvlášť nemusím. Obecně tam mám hlavně Resistance, které jsem si pouštěl ještě hodně intenzivně, ale pokládám ho za nejhorší nebo druhé nejhorší album :-/

Ale šestý nejposlouchanější track mám Recess, což je jejich rozhodně nejlepší béčko. Je to z dob Origin of Symmetry. Doporučuju, pokud neznáš.
Myslím, že to, že nejpopulárnější show na History kanálu jsou Ancient Aliens a Pawn Stars mluví o americkém publiku všechno :D