Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Poslední komentáře

Tech Romancer

  • Dreamcast 75
  • Arcade 70
Třetí "dohraná" bojovka v krátké době a musím rovnou říct, že nejlepší. Tech Romancer je takovým duchovním nástupcem Cyberbots. Dokonce lze odemknout jednoho mecha, známého již z Armored Warriors. Hra celkově rozvijí koncept svého předchůdce a přidává mnoho nového. Tradičně má každý pilot svůj příběh, ale tentokrát většinou není lineární. Většina příběhů má dva konce, ale je zde i případ se třemi, navíc dosažitelnými deseti cestami. Příběhy jsou vyprávěny plně dabovanými a celkem dlouhými cutscénami. Hrál jsem verzi pro Dreamcast, která v rámci Tatsumi Techno Dome nabízí radu bonusů.

Příjemný je už od začátku přístupný přehled postav a dosažitelných konců. Dokonce včetně podmínek, které je nutné na rozcestí splnit. Jde od jednoduchého výběru v rozhovoru až po porážku protivníka určitým způsobem. Ostatní bonusy se odemykají postupem ve hře nebo za získané peníze. Ty se vydělávají v režimu Hero Challenge nebo v postupně se odemykajících minihrách. Minihry jsou opravdu jednoduché hříčky určené pro přenosnou paměťovku VMU. Pokud vás hra zaujala, tak stojí odemykání bonusů za to. Jde o různé koncepty, hudbu, nové mechy do Hero módu nebo krabičku s šestnácti puzzly. Obsahu má tak Tech Romance více než dost.

Samotné souboje jsou plně 3D. Úderů, pohybů a střel je až dost, navíc má každý mech hodně odlišný styl a výzbroj. Vyzkoušení všech je tak bezva nejen kvůli příběhu. Jednotlivé stroje budou navíc povědomé každému fanouškovi anime(Gundam, Ultraman...). Hra mě dost chytla hned od začátku, dohrál jsem za všechny postavy, ale nakonec ne všechny cesty a konce. Už toho bylo najednou trochu moc a stále stejné. Nějaký čas jsem strávil i s minihrami a odemkl alespoň ty zajímavější bonusy. Zkoušel jsem i arkádovou verzi hry, ale rozhodně doporučuji Dreamcast - především kvůli doplněným aktivitám a více pilotům. Pokud máte rádi trochu jiné bojovky, tak Tech Romancer rozhodně doporučuji.
+12

The Ring: Terror's Realm

  • Dreamcast 55
No, co o tomhle napsat?

Je to takový The Roomovský sequel k sérii u nás známé jako Kruh. Takže to obsahuje příšerný voice acting, špatné dialogy (asi kvůli překladu) a celkově je to prostě bizár.

Od hry jsem upřímně čekal úplně něco jiného, doufal jsem v mysteriózní adventuru jenž vás provede nespočtem různorodých lokací, jenže bohužel, tady se to celé odehrává v laboratoři a poté v její Nightmare verzi. Každopádně pojďme si nastínit příběh.

Hlavní hrdince Meg zemře přítel Robert (je k nevíře že si ty jména pamatuju, i když ještě aby ne když Meg tam během dvou minut zopakuje Robertovo jméno tak 30x). Ten pracoval v laboratoři, ve které vyšetřovali jistý virus a také v jeho úmrtí sehrál důležitou roli program s názvem "Ring", kterým byl Robert posedlý. No Meg se jako silná žena rozhodne vzít vyšetřování jeho podezřelého úmrtí do svých vlastních rukou a nechá se v té laboratoři zaměstnat. Ta je krátce po Meg příchodu uzavřena do karantény – kvůli úniku viru – a vám nezbývá nic jiného než se pustit do vyšetřování.

Nebudu lhát, příběh mi přišel zajímavý, jelikož poměrně chytře mění pravidla hry známé z filmů a celkové scifi pojetí mi tu docela sedlo. Dokonce vás tu čeká i poměrně výživný zvrat, který mohl být top, kdyby nebyl utopený v naprosto bizár balastu. Celá hra je totiž ve všem zvláštní, dialogy jsou velice často absurdní, debilní a někdy i nedávají smysl. Což ano, člověk se u toho poměrně pobaví, ale tyo ke konci už jsem to četl s mozkem zaplím na automat.

Hratelnost tomu taky moc nepřidává, po většinu času se budete pohybovat furt dokola po laboratoři a hledat postavy na pokec či předměty důležité k posunu příběhu. Bohužel hra vám moc často přesně nenaznačí co máte dělat, ale i tak to není problém, jelikož se vše dá zvládnout, když budete dostatečně bloudit po všech místnostech. To je ale prakticky devíza celé hry, přebíhání z místnosti do místnosti a prohledávání chodeb. Což ze začátku nevadí, ale jelikož vás postavy a ani nic víc netáhne, tak to poměrně drhne. Plus vám do toho bude on repeat hrát tohle. Jakože skladba to špatná není, ale když do ní čtete dialogy a všude pobíháte a hledáte správnou místnost, tak to celou absurdní atmosféru ještě více podněcuje.

Každopádně tu pak máte ještě program Ring! Do toho se budete často přenášet a ten slouží jako takový horší RE či SH. Tady opět budete pobíhat a hledat místnosti, jenže tentokrát s baterkou ve tmě a s nepřáteli – kteří vypadají jako opice – v zádech. No je to dost frustrující část, nejenže lékárniček je málo ale z orientovat se v tom je taky něco. Jasně je to takový survival horor a v těch prvkách je to vlastně dobrý, jenže opakovaní zase fetch questů a zmatené pobíháni už si užijete až až v sekcích mimo program.

Tak jako nevím, dávám tomu 55 % hlavně z důvodu že jsem to odehrál a něco mě tam táhlo. Je to zase příjemné nakouknutí do už bizarnějších vod japonských survival hororů, a i přes velké množství neduhů jsem si ten bizár i mírně sadomasochisticky užil. Doporučuji to tím pádem pouze herním harcovníkům a herním archeologům (Krom Ugry, ten hraje jen české staré shity :)

Pro: Zajímavý príběh, bizár, poměrně funkční i místy lehce strašidelná survival horor část.

Proti: To co hejtujete na The Room můžete aplikovat i zde.

+18

Shenmue

  • PC 90
  • Dreamcast 90
Shenmue patří k nejvýznamnějším titulům začátku milénia, ovšem jeho potenciál byl naplněn jen z malé části. I to málo ovšem řadě fanoušků stačilo k tomu, aby bylo vysněné dílo Yu Suzukiho bráno po právu jako kultovní počin (Real Life Location). Shenmue přineslo řadu inovací a nových postupů, které můžeme později vidět u her jako je L.A. Noire, Sleeping Dogs nebo především u přímého nástupce, série Yakuza. Tam kde Metal Gear Solid uchvátil svět filmovým pojetím a do absurdity dotaženým scénářem, tam Shenmue nabídlo detailní otevřený svět a poměrně komorní příběh, který se měl na poli mnoha dílů rozvést a uchvátit publikum. Bohužel, čas hrál proti tvůrcům ze SEGY a PlayStation vyhrál válku konzolí, a tak nákladný vývoj nemohl po druhém dílu pokračovat.

Kdysi nejdražší hra na vývoj se ovšem v posledních letech dostala znovu na výsluní. Kickstarter přitáhl pozornost, první dva díly se objevily na Steamu a konzolích, a třetí díl je konečně po osmnácti letech (!) před vydáním. Má ale smysl se dnes zabývat sérií, nebo půjde jen o zavděčení se početnému publiku dřívějších fanoušků?

Hlavní předností i dnes je celková propracovanost, prakticky průkopnická vize na poli videoher a také důvod, proč to vše stálo více jak 40 milionů dolarů. Míra detailů je v Shenmue ohromující. Ačkoliv jsou lokace (a je jich jen pár) malé, a to především kvůli technickým možnostem DreamCastu, působí na konci roku 1999 až překvapivě živě. Postavy korzují po ulici, plně nadabované rozhovory se mění a reagují na vaše momentální záměry. Večer po ulicích chodí opilí občané, sem tam se objeví kočka nebo pes, když se přibližuje datum 24. 12. začíná stále více sněžit a na ulicích se začne dělat náledí a sněhové valy, v obchodě si můžete prohlédnout každý předmět… míra interakce je i dnes na jedničku. Nechybí ani jízda v „ještěrce“ a na motorce. Ve své době se také mohlo Shnemue pochlubit skvělou mimikou a modely postav.

A jak se hraje Shenmue dnes? Těm, co hru rozehrají bez předchozí zkušenosti pravděpodobně špatně. Osobně jsem hrál Shenmue před lety v emulátoru DC, kdy šlo stále o revoluční pojetí, ale jisté designové rozhodnutí nezestárla nejlépe. Shenmue vyžaduje trpělivost, nicméně právě pomalé tempo je největší síla titulu. Tam, kde v Grand Theft Auto V splníte za 16 hodin desítky misí, projedete se v řadě vozidel a ukrojíte pořádnou porci z příběhu, tam u vlajkové lodi SEGY zažijete spíše větší prolog (nicméně to je logické vzhledem k plánům studia). Ryo Hazuki je konfrontován se smrtí svého otce a vydává se zjistit více, jelikož v něm pne hněv a touha po pomstě. Píše se rok 1986 a panuje vánoční atmosféra, která sílí i v odlehlé čtvrti Yokosuka, a Ryo začne rozplétat nitky, které vedou až do Hong Kongu (Shenmue II). Náplní po většinu času bude zjišťování informací od obyvatel, čekání na stanovený čas a občasné (a zábavné) QTE pasáže a boje po vzoru Virtua Figter (také povedené). Adventurní část se ovšem podařila, a hráč má opravdu pocit, že přichází po zcela logickém postupu na stopu vrahovi vašeho otce. Relativně otevřený svět, který byl ve své době k vidění například v Omikronu a Outcasu, ovšem nenabízí mnoho zábavy. Jsou zde šipky a nějaké starší hry z portfolia tvůrce (Out Run), ale je to velmi málo.

I přes malé ale výrazné negativní stránky hry (stačí se kouknout na nějaké videorecenze z posledních let) jde stále o výborný titul. Kdo má rád japonské filmy (martial, yakuza), ten si v Shenmue najde to pravé. Pomalé tempo ale může odradit nejednoho hráče. Pochválit musím ovšem verzi na PC, která je po prvotních problémech dnes skvělou volbou. Ve zkratce legenda, která by neměla minout žádného (opravdového) fanouška videoher. Zde se tvořila budoucnost média.

Pro: revoluční počin, grafika, dabing (japonský), míra detailů, hudba, příběh, akční pasáže

Proti: čekání, málo aktivit

+28

Shenmue II

  • Dreamcast 80
Shenmue 2 je biblí moderního herního designu a její tvůrce - Yu Suzuki - je naprostý génius a vizionář. Jeho epochální veledílo spatřilo světlo světa poprvé symbolicky na přelomu tisíciletí jako znamení z nebes. A budiž hra! Množství vychytávek, detailů a originálních nápadů ve hře použitých nelze spočítat na prstech lidské ruky. Jejich počet je možné pouze s otevřenými ústy odhadovat. Tolik jich je! Postupné odhalování nových prvků a měnící se hratelnost zabraňují nudě vystrkovat růžky.

Interaktivní film se zde mísí s adventurní simulací běžného života říznutého promakanou bojovkou. Denní režim a změny počasí přímo ovlivňují tempo vyprávění a děj. To vše v polootevřeném 3D světě kde si každý může dělat, co chce. Živoucí město, žádný Potěmkin. Suzuki si je vědom, že karate není pupek světa, a proto je použitý bojový styl ovlivněn celou řadou odlišných technik. Jinak by to ani nešlo, když se hra odehrává ve městě, kde se naposledy zjevil syn boží.

Japonci jsou sice vyhlášená prasata, ale to není případ Shenmue. Kamera, ovládání a uživatelské rozhraní funguje bez problémů. Výraznou slabinou je pouze plytký příběh, což se nejvíce projeví na konci druhého dílu. Na druhou stranu - základní dějová linka je jasná a dostatečně motivující. Tak co chtít víc? Pomstu!

V době vydání série Shenmue mimo Japonsko nezaznamenala komerční úspěch a většina hráčů ji dodnes nezná. Místo toho onanují u jejích epigonů. Zapomeňte na Kojimu. Beztak Suzukiho jenom svlíkl do trenek a sebral, co mohl. A nejenom on. Kradli všichni. Kačeři, pšonci i náš pekelník. Pouze Bethesda stále dělá, že nevidí, čímž okrádá sama sebe. S blížícím se vydáním třetího dílu je na každém, zda si doplní vzdělání, nebo dál setrvá v blaženém nevědomí až do bezvědomí.
+15