Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@Bellerofontes (02.01.2024 20:00): Antropologii rozumím jen z toho biologického pohledu. Nicméně, není tetování, piercing apod. brány právě jako ritualizované snášení bolesti? Dalším hlediskem pak zůstává, nakolik je toto jen sociálním tlakem - viz tradovaný bonmot, že konec společnosti je vzdálen jen 3(9?) porce(í) jídla.

Nicméně prostor samozřejmě vždycky je. Jen jde většinou o extrémní (a externí) situace.
@Kunick (02.01.2024 19:26): Malá poznámka - právě že ta stálost člověka je civilizačně podepřená jeho odstupem od zvířat. A ještě jedna navíc - i když připustíme nějakou antropologickou konstantu (lidi se chovají v zásadě pořád stejně), antropologie dokládá, že rozdíly jsou. Takový nejznámější je, kdy naše společnost se vyhýbá bolesti, zatímco různé kultury a kmeny ji chápou jako něco přinejmenším nejednoznačného, co si jejich příslušníci sami a dobrovolně dopřávají.

Už z toho bych se odvážil vyvodit, že prostor pro změny je.
@Paul (02.01.2024 19:24): nicméně pro smysluplnou diskuzi je třeba z nějaké definice vycházet ;)
A lidi? Ti jsou furt stejní - v podstatě si pro ilustraci stačí pustit dokument o tlupě šimpanzů.
@Paul (02.01.2024 17:43): Nedělám si ambice to nějak hlouběji promýšlet. Spíš by měla být možnost, jak člověka sankcionovat za to, že se obohacuje na úkor společnosti.
Ber to spíš tak, že nikdy jsi nemohl říkat všechno. Vždy přišel trest/karma/odplata. Jen moderní společnost tohle přenesla na stát a systém zákonů - někde se ta čára udělat musí. Otázka taky je, jak chápeš slovo "nesprávné" ;)
@JohnCZ (02.01.2024 16:19): s většinou příspěvku celkem souhlasím. I když bych tu minulost tolik neidealizoval (a oproti letům 48-89 je dnešní komunikační anarchie celkem zlatá). A jen tedy za řešení nepovažuju jakoukoliv represi. Ta mi připadá jako to pověstné wrong řešení, z hezkého Menckenova citátu  “there is always a well-known solution to every human problem — neat, plausible, and wrong.”

@Kunick (02.01.2024 16:24): pokuty za to, že někdo na svém youtube kanále/twitter účtu/FB účtu/kdekoliv říká něco nesprávného? Zajímavý nápad. Asi bych tě s ním nevolil ale :)
@Paul (02.01.2024 14:33): Vypadám jako expert na vysílání nebo regulace? :D

Jen myslím, že je třeba mít mechanismus, jak hostitele/platformu/moderátora udělat zodpovědného za to co zazní. Což je nezbytná součást svobody slova, práva dělat podcast a zvát si tam hosty dle uvážení. A přístupy myslím jsou asi 2 - buď regulace, nebo žalovatelnost čehokoliv kýmkoliv (ale cco je lepší? Navíc je to otázka i společenská, takže je třeba respektovat určité společenské návyky... ) A pokuty by byly super jako procenta z platu/majetku/tržby etc.

@JohnCZ (02.01.2024 16:19): k tomuhle jsem někde zaslech zajímavý názor. Člověk má evoluční potřebu někam patřit. Je to zkrátka bezpečnější. Jenže v současném světě je takových organizací málo. A stát se stal odosobněnou byrokratickou entitou. Tihle "proroci" si pak vytváří své vlastní kmeny.
(Osobně mi hned vyskočilo na mysl, že v tom excelovala první republika - Sokol, Orel, Skaut. Všechny tyhle organizace budovaly "lásku" ke státu a zákonitě se to pak projevilo, když jsme měli kádry, které vzdorovaly za války.)
@MCZ (02.01.2024 13:05): +1
@M.a.t.t. (02.01.2024 13:17): +1
@Tulareanus (02.01.2024 13:13): +1

V době krize okolo covidu vznikla ohromná více či méně navzájem propojená dezinfo scéna, skrze kterou svoje narativy prezentuje řada entit od různých konspirátorů, ezocvoků, antivax, přes pátou kolonu, která šíří ruskou a anti-systémovou propagandu a cíleně manipuluje veřejným míněním, až po různé nemorální šmejdy, kteří si na oblbování lidí postavili svůj (nejen) politický byznys. Jedno tyhle entity mají společné - dělají to většinou cíleně, za nějakým účelem, nikoli pro veřejné blaho, ale pro vlastní prospěch. Skrze lži a manipulace útočí na nejnižší pudy, apelují na vztek, na frustraci, na nejistoty a strach a jistou část (víme jakou) společnosti takto radikalizují. A to takovým způsobem, že jimi zasažení lidé skrze algoritmy sociálních sítí padají do uzavřených alternativních světů, kde se navzájem sdružují, podporují, dále se přesvědčují o svých pravdách, až získávají pocit, že jsou ve společnosti většinovým hlasem. A dál a dál své přesvědčení v mnohdy naprosté nesmysly navzájem aktivně živí. U některých to zachází tak daleko, že naprosto iracionálně přestávají věřit autoritám - od státních institucí, přes média a tisk, až po vědce a lékaře. A ve finále pak nerespektují absolutně nic a nikoho, kromě těch svých, jak řekl hezky Matt, "celebrit". Confirmation bias ad absurdum. Oni totiž nevěří tvrzením, oni nevěří faktům, oni potřebují následovat ty své "celebrity", které jim dávají jakési zdánlivé ukotvení, leč realita je taková, že na nich jen (s)prostě parazitují. A postupně svou rétoriku upravují, popř. stupňují tak, jak to jejich posluchači vyžadují. Netýká se to jen dříve potenciálně nebezpečných, dnes již spíše směšných postaviček typu Rédová, Smetana, Montenegro či Rajchl, ale třeba i rádoby odborných uskupení, které se odborně ale jen tváří. Např. SMIS-Lab. které se prezentuje jako uskupení odborníků, ale je to obyčejné nesmysly šířící médium, které si svou neschopnost komunikovat na odborné úrovni vynahrazuje agresivním (a často i dost vulgárním a osobním) útočením na renomované vědce, lékaře a odborníky na imunologii. Zatímco skrze sociální sítě tlačí do lidí daty nepodložené nesmysly, které je potenciálně ohrožují na zdraví a životě.

A tohle, při vší úctě, je za mě špatně a dle mého názoru nepatří pod zdravou svobodu slova. Tohle jsou věci, které nejenže jsou pro společnost škodlivé, ale v krajním případě, pokud se vymknou z rukou, ohrožují i samotnou podstatu demokracie a spíš směřují společnost k anarchii. Jak ale společnost proti tomuto konání efektivně chránit, mimo intenzivní vzdělávání v oblasti informační, mediální a digitální gramotnosti a učení kritickému myšlení, aniž by to zavánělo cenzurou a možným zneužitím, vlastně netuším.

Je to daň propojeného světa a sociálních sítí, které svého uživatele odměňují nikoli za šíření pravdivých informací, ale za dosah. A dosah mají především emotivní senzace, nikoli ta nudná šedivá pravda. Dříve lidé četli noviny, četli knihy, četli odborné publikace, poslouchali rádio, sledovali televizi, do které byli k odborným tématům také zváni vybraní hosté. Mělo to jakous takous úroveň. Dneska si na sockách sám založí "podcast" nebo mluví do videa lecjaký s prominutím blbeček, který je možná zdánlivě charismatický, umí celkem dobře a přesvědčivě mluvit, a díky tomu má dosah, ale jakmile posluchač propadne kouzlu, tak často už neřeší, zda je ten člověk kompetentní k tomu se k dané věci vůbec vyjadřovat a nešíří nesmysly. Zatímco dříve by si takový člověk mohl zadebatovat maximálně někde nad pivem s pár lidmi v hospodě a prostor na veřejnosti by pravděpodobně nikde nedostal, dneska takto může vystupovat jedním kliknutím a táhnout za sebou davy. A tahle "přirozená cenzura" či jak bych to nazval, daná společenskou hierarchií, dneska prostě imo chybí.
@Tulareanus (02.01.2024 14:48): Ono to není jen "náhodnou pseudocelebritou". Od doby Covidu mám pocit, že je v módě, aby se expert na imunologii (Hořejší např.) nebo export na motorismus (nabob Turek) vyjadřoval (a to vícekrát než náhodně 1x) k situaci na Ukrajině, v Izraeli apod. Co tyhle lidi k tomu vede mě naprosto uniká. A proč je vůbec zvou některá média, to už mi úplně uniká.
@Tulareanus (02.01.2024 14:44): v tom, že moderátor by měl mít témata nastudovaná, mít k dispozici fakta a tak dále a tak dále, samozřejmě souhlasím. Ale když to tak náhodou někdo nastudované nemá (a v tomto případě ani dost dobře mít nemůže, vzhledem k tomu že se ta střelba děla ve stejnou dobu kdy začal ten podcast, a obecně ty střelby jsou individuální, nejednoznačný záležitosti), tak....co? Prostě holt řeknou lidi svoje laický názory. A já s tím nemám problém.

Ale jinak tedy chápu že dneska má spousta lidí trauma z toho komunikačně-informačního šumu a vítězství Ficů a podobnejch ve volbách. Jen mi nepřijde jako dobrý řešení omezování svobody slova. Ve výsledku i "dobře míněnou regulaci" ti Ficové použijí proti oponentům.
@Tulareanus (02.01.2024 14:48): Ale taková veřejná diskuze neexistuje proto aby se v ní prezentovala pravda, ale proto aby se v ní prezentovaly názory. Které můžou být i úplně debilní a špatné (což ale není většinou jednoznačně rozsouditelné protože ne všechno je exaktní věda).
Pointou je dozvědět se názory jiných obyčejných lidí, tím spíš když je velká část veřejnosti sdílí, rozbít ty echo chambers - ve kterých ty žiješ taky.

Ty se s kámoši v hospodě taky bavíš běžně i o věcech o kterých reálně víš hovno, jako každý. Tohle de facto není jiné, jen jsou tu lidé které spousta lidí zná a chce se takové jejich debaty účastnit aspoň z pozice diváka.
@AlieN (02.01.2024 14:44): Čo mi povie laik o pilotovaní lietadla alebo o autoimunitných ochoreniach? Keby riešili vlastné zážitky, zábavu a koníčky, tak nepoviem. Tak je to ten entertainment, ale tá tendencia vyjadrovať sa k zložitým a vážnym témam hocijakou náhodnou pseudocelebritou je absurdná. Na matematické výpočty alebo chirurgickú operáciu neexistuje niečo ako "alternatívne fakty" alebo "alternatívna pravda". Dôležité je vedieť si povedať "ok, toto nie je moja téma, neviem sa k tomu vyjadriť", nie ako Vávra, ktorý má názor aj na to, o čom ešte v živote nepočul.
Před názorem všeobecně vzdělaného laika bych se měl na pozoru a určitě se snažil nenahrávat těm, kteří chtějí na krizích utržit pozornost.

Jenom je blbé, že ten příkladný model, který spoléhá na odborníky a jejich expertisu, k němuž se přese všechny křeče taky přikláním, se vstříc dnešku bortí.

Střelba na univerzitě je například velká neznámá a velkou neznámou pravděpodobně zůstane. Všichni odborníci nejenže selhali, ale napáchali i jisté škody: jejich přínos spočíval v tom, že svou perspektivou se zrcadlově promítli na to, co se jim vymklo z rukou. Na veřejnost vypuštěné informace se pak samy zpochybnily a událost se doporučuje nerozebírat mimo rovinu piety a tragédie. Je z toho průser, který však v čase složitých a singulárních krizí není nějakou zanedbatelnou výjimkou.

A mě by celkem zajímalo, co jiného než hypotezující, do celku zasazující a popřípadě dezinformující a zneužívající hlasy, z téhle propasti mohou vzejít?
@Paul (02.01.2024 14:33): Moderátor by mal v relácii naozaj moderovať, mať tému v rámci možností naštudovanú a vedieť kontrovať názorom alebo minimálne kontrolovať fakty. Alebo správne pokladať otázky a nadväzovať doplňujúcimi. Veľa takýchto relácii (a nielen z naozaj alternatívnych médii) rado manipuluje a pozýva si ľudí, ktorí im budú vlastne prezentovať ten istý názor a oni im môžu pritakávať (confirmation bias). Zodpovednosť za vlastný obsah prvý krok. Mať snahu nevypustiť sračku, len aby boli prachy, lebo to sa reálne deje. A manipulácia je v tomto silný nástroj. Minimálne by sa malo regulovať fake news a konšpirácie. Veci, ktoré sú preukázateľne zlé a nepravdivé a ohrozujú spoločnosť alebo jej časť. Aj v Slovenskej verejnoprávnej televízii sa stalo, že si k téme zavolali jedného experta, jedného laika a dvoch konšpirátorov. Keby to bolo férovo rozložené, tak odborník dostane 25% času a neodborníci 75% času, ale bolo to ešte horšie, pretože konšpirátori boli moderátorovi kamaráti, takže dostali ešte viac času a v ničom im nekontroval a len im pritakával, čo bola katastrofa. Také niečo človek očakáva od alternatívnych blbostí a nie od verejnoprávnej televízie. No a keby sme to mali zjednodušiť. Aký zmysel a pridanú hodnotu reálne pre diváka má, mať v relácii na nejakú tému človeka, čo o tom vie hovno alebo šíri hoaxy? Jediný, kto z toho má zisk a benefit je ten vysielateľ.

Samozrejme najlepšia cesta by bola, keby verejnosť bola dostatočne kriticky myslia a vzdelaná, nemusí nikto nič regulovať, ale regulovalo by sa to samo, lebo ľudia by si povedali, že to je blbosť a nemalo by to buď sledovanosť alebo by sa ľudia otvorene do toho kriticky obuli. Ale to je utópia.
@M.a.t.t. (02.01.2024 14:30): Pardon, já si nemohl pomoct když vidím tolik písmenek vyplýtvaných na základě úplně chybné premisy :)

@Tulareanus (02.01.2024 14:26): Já si právě nejsem úplně jistý tím co přesně chceš - buď obyčejnou veřejnost do diskuze nepouštět, nebo případně jen s tím že před každého povinně posadíš odborníka na dané téma který mu na všechno odpoví "Ne ty jsi blbý laik, meleš hovna a ve skutečnosti je to takhle."? To není žádná prezentace názorů veřejnosti, a to je právě dost nefunkční a elitářské - a to se tu ani nebavíme o pořadu ve veřejnoprávní televizi, Paul to vystihuje dobře.
@Kunick (02.01.2024 13:25): co bys konkrétně reguloval a jak? Trochu to rozeber. Bavíme se tady o svobodě dělat podcasty, zvát si tam koho kdo chce a kecat si o čem chce.

@Tulareanus (02.01.2024 13:25): jistě, host toho podcastu si tě nemusí pozvat. Ale od toho máš tu svobodu slova, aby sis udělal podcast vlastní, nebo svoje argumenty aspoň vysvětlil v komentářích. Mě ale furt tedy zajímá jak bys to jinak tedy řešil. Regulací ? Uděláme zákon že kdo si do podcastu nepozve experty, tak nesmí vysílat? A experti mají všichni stejný názor?

@M.a.t.t. (02.01.2024 13:25): ale já tobě ani Tulovi neberu právo myslet si, že podcast kde spolu mluví laici "nemá hodnotu". To je vaše věc. Jak jsem psal, nikdo nikoho nenutí koukat na něco co pro něj nemá hodnotu.
Proletěl jsem si celou vaši debatu... lol, jste blbí?
Vážně tohle řešíte jako reakci na diskuzi na "V.O.X. NEWS"?

Vzdělání máte, tak snad chápete co znamená "Vox populi", ne? Chtít po tomhle formátu jakékoli relevantní odborníky je přece úplně nesmyslné, to by bylo úplně špatně. Celá pointa toho pořadu je evidentně prezentovat lidové názory, ne být poučením pro laiky.

Jasně, sám se na tohle dívat nebudu, ale ne proto že bych si myslel že taková diskuze nemá existovat, ale proto že i když Pohleraich je sice sympaťák, tak nevyváží to že Vávra na mě tak moc leze roky odevšad že jsem na něj už trochu alergický, a Vašuta považuju po osobní spolupráci tak nějak za kreténa.

Ono je naopak dost důležité i tyhle názory prezentovat, jakkoli je můžem považovat za pomýlené. Není to ani tak o tom že říkají co si věřejnost "přeje slyšet", ale že říkají co si velká část společnosti už dávno myslí - nějací její zástupci se diskuze ve veřejném prostoru účastnit musí.
Jestli si Tulareanus snad myslí že hlas obyčejných občanů by ve veřejném prostoru být slyšet neměl, to je už trochu fašizující smýšlení, ne?
Paul (02.01.2024 13:14): Prepáč, ale Tulareanus má v tomto pravdu. Aspoň jeden z hostí by mal disponovať väčšími znalosťami danej problematiky, nech dokáže prezentovať aj svoj uhol pohľadu. Že si tam tvorca môže pozvať koho chce? Samozrejme, môže, no ja mám následne taktiež právo skonštatovať, že v diskusii, v ktorej vystupujú len štyria laici, taktiež nevidím žiadnu hodnotu.
@Paul (02.01.2024 13:22): To je veľmi naivná predstava, že to niekto urobí a že to ten podcast/program akceptuje. Navyše to neznamená, že diváci, ktorí si pozreli tú pôvodnú reláciu, by si pozreli aj tú s protiargumentáciou. Damage has been done. Možno treba dať extrémnejší príklad, ale je to ako keby si niekto zavolal dvoch apologétov Slovenského štátu, Tisa a vlastne nacistického Nemecka do súkromnej show... oh wait, to sa vlastne na Slovensku stalo. Treba za takéto veci normálne vyvodzovať dôsledky.

Samozrejme najúčinnejšou zbraňou je vzdelávanie a kritické myslenie, ale to by nesmelo byť minimálne naše školstvo v tak katastrofálnom stave.
@Tulareanus (02.01.2024 13:19): do soukromýho podcastu si jeho tvůrce může zvát koho chce. Pokud chce někdo reagovat, tak může toho tvůrce kontaktovat a po dohodě tam zajít taky. Nebo udělat vlastní podcast kde přednese vlastní protiargumenty.
MCZ (02.01.2024 13:05): +1

Laik inak, samozrejme, môže hovoriť na hocijakú tému, no pokiaľ je na ňu len samozvaný odborník, malo by to ostať v rovine krčmovej debaty. Treba si totiž uvedomiť, že ľudia, ktorí majú vplyv, ho nezriedka cielene využívajú, aby ďalej šírili svoje názory. Ludia majú totiž silnú tendenciu veriť svojim obľúbeným celebritám na úkor ľudí, ktorí tomu rozumejú ďaleko viac, nemajú žiadny dôvod zavádzať a snažia sa vychádzať z faktov/výskumov (akokoľvek sa taktiež môžu mýliť, nieže nie - ale poväčšine to skutočne nerobia naschvál)
@MCZ (02.01.2024 13:05): pomluvy nejsou v pořádku. A je správný když se člověk brání. Ale jak chceš řešit, aby lidi nepomlouvali/nelhali/nemýlili se (protože ty opravdu nevidíš lidem do hlav a často nemůžeš vědět kdo se mýlí a kdo lže záměrně) aniž bys zrušil lidstvo/zavedl represivní režim Putin-style?

Holt svoboda slova je messy. Umožňuje i Ošklivým Lidem mluvit. Podle mě je lepší řešení protiargumentace, než represe.

@Tulareanus (02.01.2024 13:13): no tvoje příspěvky níže neargumentovaly proti tomu co v tom podcastu zaznělo. Lehce jsi to proklikal a smetl ze stolu s tím, že nemají expertizu a proto by neměli mluvit.
@Paul (02.01.2024 11:49): Nikto nikomu právo na názor neberie, len tak ako to bolo aj v tom nižšom citáte, ide o to, že veľa ľudí si to vysvetľuje tak, že každý môže hovoriť prvé a posledné, čo mu napadne bez rozmýšľania alebo skúsenosti a automaticky očakáva akceptáciu takého názoru a keď mu to iní ľudia rozporujú napr. fakticky/argumentačne tak to označuje za cenzúru alebo snahu odstraňovať nepohodlné názory. Inými slovami, nikto nechce niesť zodpovednosť za svoje skutky a výroky a v rámci internetu ani takmer nikto nikde neberie (keď dostane niekde ban, vytvorí si nový profil atď...), takže nejaké "dvakrát meraj a raz rež" nie je ničim podmienené.

Sociálne siete na občiansky preukaz, by minimálne zamedzili multiprofilom a anonymným vyhrážkam, ale na to by museli byť aj dostatočné ochranné mechanizmy na sociálnych sieťach na ochranu skupiny aj jednotlivcov a vyvádzať sa zodpovednosť za porušenie pravidiel alebo zákona. A to sa samozrejme nedeje, nie som jediný, kto si myslí, že práve facebook, google, twitter a podobne môžu za to, že sa tak rozšírila toxicita a konšpirácie na webe. Nikto nenesie za nič zodpovednosť a kto hlasnenie kričí alebo je agresívnejší, vyhráva. Krčmoví experti zistili, že vo vedľajšej dedine je tiež krčma v ktorej je rovnaký expert ako oni a vďaka algoritmom, ktoré zlučujú ľudí s rovnakým názorom a predostierajú im fake news, ktoré podporujú ich vnímanie sveta sa zgrupili a o to sú hlasnejší. Nezačali len teraz existovať, ale zrazu dostali platformy, ktorá im umožnila sa spojiť a zároveň im extrémne zvýšiť sebavedomie. No a na podobnom princípe bohužiaľ funguje aj Vávra.
@Paul (02.01.2024 11:49): "Nepovažuju svobodu slova za škodlivou."

Myslím, že ti naprosto uchází rozdíl mezi tím mít kontroverzní názor a vykřikováním něčeho kontroverzního z naprosto zištných důvodů (peníze, vliv), viz našeho dezinfo scéna nebo figurky jako je Alex Jones. Takoví lidé prostě nemají dostávat mediální prostor. Mj. je mnohokrát dokázáno, že ani sami nevěří tomu, co říkají.

Například pomluvy. Je sice hezké, že když o tobě někdo začne šířit pomluvy (protože má podle tebe právo na názor, jak se často takové pomluvy maskují), tak ty se můžeš bránit a eventuelně vysoudit náhrady a omluvu, ale technicky se nedá zajistit, že každý, kdo si přečetl/viděl/slyšel původní pomluvu, následně zaznamená i tu korekci, takže i po úspěšné žalobě si o tobě dost lidí bude myslet, že jsi X (doplň si sám). Je tohle podle tebe v pořádku?

Už jsem o tom měl dříve rant ve vědě a technice, ale je to přesně tohle relativizování, co tu předvádíš a neshopnost rozlišit svobodu slova a tmářství, které přispělo k tomu, že stále více lidí považuje astrologii za legitimní vědu, myslí si, že je Země placatá a to jsou ještě ty méně škodlivé blbosti, které se pod záminkou "svobody slova" šíří. Ale škodlivé stále jsou.
@Cobot (02.01.2024 09:43): pamatuju si když zrušili anonymitu na diskuzích na novinkách. Zlepšilo se to tam? Vůbec. Anonymitu bych rozhodně nerušil. Jedinej způsob jak zrušit "toxicitu" na internetu je zrušit internet. Nebo lidi. Nebo dost brutálně moderovat/cenzurovat. DH přežívá OK protože je tu slušná moderace a malá komunita.

@S4TW (02.01.2024 09:12): tohle je trochu nepřesný. Četl jsem od něj i články kde měl uvedeny zdroje (ale lovit je nebudu, promiň). Je to jak kdy.

@Tulareanus (02.01.2024 00:50): mě tohle přijde jako trochu arogantní postoj. Nerozporuju že expertovi na nějaký téma budu přikládat větší váhu než laikovi. Ale to neznamená, že o tom laik nemůže mluvit, nebo že bych si ho nemohl poslechnout a udělat si svůj názor. Koneckonců experti se taky občas mýlí. Nepovažuju svobodu slova za škodlivou.
Vavra má za cíl každej den nahodit několik statusů jak je všechno špatně. Sdílí nadpisy článků a prezentuje je jako fakta. Ten člověk verejne furt jenom píčuje. Nevím co bude dělat na lavičce v parku v důchodu :)

Jeho témata mi dřív taky přišli zajímavý a i dneska nemám problém mu v něčem dát zapravdu. Jenže on nic jiného než picovat neumí. Piráti, Green deal, cenzura,.. . Je hrozně toxickej. Stejně jako jeho yesmeni. Ale je to jeho právo. Ať si do světa křičí co chce. Nikomu to neublízuje. Stačí ho nesledoval.

Je to dobrej herní vývojář. Buďme za to rádi.

Mimochodem, dneska má podcast pomalu každej kdo má díru do....
Spousta z nich se dokonce dokáže tím tkachanim uživit za placenej obsah. Máme se dobře. Lidi neví co s penězma...

A ještě bych doplnil. Ono celkové vnímám jako problém, že lidi jako on, ale tím myslím i na opacne straně spektra získávají vlv. Všechno se to věže na kontraverzi a nesnášenlivosti. Neochotě vyslechnout si druhý názor. Nejsou to jenom socky. Je to i v oficiálních hlavních médiích. Stačí si ráno projet hlavní mainstreemove stránky. Všechno špatně, všichni umřeme. Na společnost to má podle mě extreme špatnej vlv. Na sobě cítím , že se záměrně takovému obsahu už vyhýbám. Už mě ta negace všeho a všech strašně vadí.

Mimochodem na sockách už bych byl za povinnou registraci přes občanku. Anonymita sockam a komentářům v diskuzích vůbec nesvědčí.
Mě přijde na Vávrovi "úsměvné" to, že na všechno má statistiky a čísla, ale už ta "čísla" nikdy neukáže. Je to strašný brouk pytlík, který ve finále těží na tom, že mu lůza tleská... Ze začátku mi taky přišly jeho názory osvěžující a v podstatě bych byl také spíš na jeho straně, ale ve skutečnosti hodně fabuluje a hraje na tu nejlacinější notu... Jo a dost trapný je i to, jak musí v každém rozhovoru zmínit, že je teď multimilionář a jaké má auto...
@Red (02.01.2024 01:23): Nie, nie je to dobrá analógia, aby si sa mohol "vystavovať" iným názorom a efektívne ich spracovávať, potrebuješ na to rozvíjať kritické myslenie a vzdelanie, od toho základného až po to špecializované. Ako príklad slúži napr. ovládanie gramatiky, kým nie si naučený, čo je správne, tak nemáš veľkú šancu vedieť odlíšiť správne od nesprávneho. Preto existuje niečo ako autorita na tému, kde človek so vzdelaním a naozajstnými skúsenosťami je relevantnejší zdroj ako niekto, čo niečo počul alebo niekde o niečom čítal nejaký článok. Samozrejme, vždy sa nájdu výnimky, ktoré z nejakého (väčšinou čisto zištného) dôvodu manipulujú mienkou pre svoj prospech a využívajú na to "alternatívne médiá", ale to už je zas iná téma.

Názor všeobecne vzdelaného laika ti nemôže nikdy dať viac ako názor experta na tému. Navyše to, že je niekto špecialista neznamená, že nevie aj širšie o svojej téme, napr. to zdravotníctvo, veď vysokoškolské vzdelanie v tej oblasti je väčšinu rokov štúdia všeobecné. Navyše aj keby sme brali tvojho laika do úvahy, prečo k tomu pristupuješ, ako keby odborník na časť zdravotníctva strkal hlavu do piesku a o iných oblastiach by mal menej znalostí ako ten laik? A laik ti naozaj neodpilotuje lietadlo, neodoperuje pacienta alebo nenaprogramuje komplexnejšiu aplikáciu na mieru. V našom prípade je ten laik napr. človek, ktorý čítal o nejakej hre na DH komentáre vs. človek, ktorý tú hru reálne prešiel. Kto z nich mi bude vedieť dať o nej viac faktických informácii alebo poradiť?
@Tulareanus (02.01.2024 00:50): Když už tady mluvíš o virologii, tak často se u odborníků objevuje názor, že nadměrné boje proti virům a bakteriím jsou kontraproduktivní a jsou faktorem pro stále odolnější viry a bakterie. To neznamená, že máme prostě viry ignorovat a v klidu na ně zemřít jako spíše že nemáme nadužívat antibiotika apod, tedy že máme usilovat o nějakou rovnováhu.

Není to tak podobně i v mediálním prostoru? Že lidi nevystavení odlišným názorům jsou potom zranitelnějšíl? Vox TV je do velké části echo chamber pro lidi, co si myslí, že "tam je svět ještě v pořádku". Stejným echo chamber však jsou mnohé instituce, které nemohou být konfrontovány v online prostoru jako Vox TV. Ty vidíš nebezpečnost v tom, že Vox TV je veřejně přístupná, já ale vidím mnohem větší nebezpečnost v uzavřených spolcích, kde žádná opozice nepřijde.

Odborníci jsou stále více odborníci na úzkou část. Příslušník URNA může být odborníkem na zásah v mimořádných situacích, ale asi není odborníkem na postraumatickou poruchu, problematiku ozbrojování obyvatelstva nebo znalec univerzitní praxe. Nemůže být potom názor všeobecně vzdělaného laika hodnotnější?
@Paul (01.01.2024 23:34): Oficiálnym sú mienené štátne orgány a inštitúcie, ale zároveň aj nesúkromný názor komerčného subjektu, tj to čo napr. stanica vyprodukuje ako ich tovar/službu, čiže aj ten program. To, čo Danek píše polovtipom samozrejme žiaden oficiálny kanál DH nie je. :)
Každopádne nikto im nezakazuje mať diskusnú reláciu, len podotýkam, že volať si ľudí, čo sa radi vyjadrujú k všetkému, ale skúsenosti k tomu nemajú, je škodlivé pre bežného diváka, ktorý im to žerie (ergo z toho ide aj tá sledovanosť), lebo okrem mylných informácii vytvára dojem, že na to ako liečiť covid alebo pilotovať lietadlo by mal mať každý svoj názor a to, čo tvrdí virológ alebo pilot má podľa nich a pre nich rovnakú ak nie nižšiu váhu, ako to čo si oni myslia zo svojho kresla pred pc/tv.
ono pak taková diskuse Kultura na DH je vlastně taky takový oficiální kanál, že :-)
@Tulareanus (01.01.2024 22:57): ano, a VOX je soukromej youtube channel, ne žádnej "oficiální kanál", whatever that means. V podcastech si tvůrce podcastů a jeho hosti můžou kecat o čem chtěj a je to tak správně. Nikdo nikoho nenutí to poslouchat. Kupodivu, nejsi nějaký arbitr pravdy kdo by měl patent na rozhodování o tom co je "škodlivé" a kdo o čem smí nebo nesmí mluvit. Co ale můžeš udělat, je napsat jim tam detailní komentář v čem všem se mýlí a proč a jaká je ta neškodlivá pravda.
@Paul (01.01.2024 22:13): Je rozdiel vyjadriť sa súkromne a rozdiel vyjadrovať sa cez mediálny priestor alebo nejaké oficiálne kanály. Práve kvôli takým ľuďom bola dlhodobo téma to, že počítačové hry vychovávajú z ľudí emocionálnych kríplov a vrahov, lebo mediálny priestor dostali ľudia, čo o tom vedeli prd. V tomto smere je to škodlivé. O to viac, keď tam aspoň na jednej stoličke nesedí odborník alebo moderátor nemá tému natoľko naštudovanú, aby mohol fabuláciam a vyslovene nepravdám kontrovať. Tak sa robí kvalitná relácia bez ohľadu na tému.

@Garret (01.01.2024 22:45): Tak ale väčšina ľudí a hlavne divákov toho programu to nezoberie s tým nadhľadom, ktorý tu máš napr. ty a takéto relácie sú vo výsledku len škodlivé, viď. čo píšem Paulovi. A s tým citátom súhlasím.

V tomto mi to pripomenulo veľmi pravdivý moment v inak slabom filme Glass Onion. "It's dangerous thing to mistake speaking without thought for speaking the truth."
já jsem v tomhle těžce rozpolcen. Souhlasím s oběma stranami :-)

na jednu stranu si myslím, že bychom měli poslouchat odborníky a dávat jim prostor. Na druhou stranu mám rád představu moudrého člověka, který třeba toho o daném oboru neví tolik jako ten odborník, ale má všeobecný přehled, zkušenosti z řady oborů a dokáže věci dostat do potřebných souvislostí i mezioborových spojení, které třeba ten úplný odborník nevidí.

Problém no. 1 je samozřejmě to, že se nikdo na takovémhle moudrém člověku úplně neshodne, protože prostě a jednoduše stačí, když tenhle moudrý člověk bude říkat něco jiného, než si někdo myslí a už pro něj není moudrý, kdežto ten odborník na to má aspoň třeba ten papír, kterým může lidem ucpat pusu.
@Tulareanus (01.01.2024 21:23): ten podcast je takhle postavenej. známé tváře se vyjadřují k různým tématům - kuchař k elektromobilitě, herní vývojář k oteplování planety, herec k vystoupení z EU... oni se berou vážně, ale nemůžeš to tak brát.

v předminulém podcastu o elektroautech měl tři lidi - Turka, Vaculíka a nějakého youtubera teslicka.cz nebo tak nějak. dva lidi, co o elektromobilitě ví hodně a jednoho, co ví úplný hovno. moderátor, který je Turkův velký kámoš (chodí spolu na pivo), ho nechal mluvit 80% času. Turek mnohokrát dokázal svou neinformovanost šířením dezinformací na svých sociálních sítích (ty potom smazal, když mu lidi psali, že šíří lži). přesto si ho zvou o diskuzích o všem (a o ničem) a lidi mu tleskají, protože říká věci, které laická veřejnost chce slyšet....

jak už někdo moudrý řekl: "Neposlouchej člověka s názorem, poslouchej člověka se zkušenostmi".
@Tulareanus (01.01.2024 21:23): tady se neshodneme, podle mě mají právo se k různým událostem vyjadřovat všichni lidé, ne jen ti co mají (v tomhle případě s masovou střelbou) "profesionálne skúsenosti". Ten podcast je totiž normální podcast kde lidi kecaj o všem možném, není to žádná "vážná relace" na ČT2 předstírající že jde o dokument.
@Paul (01.01.2024 16:46): Tak ako keby práve prepukla pandémia covidu a dotyční nemajú čo k tomu povedať, tak nemajú povedať ani čo k streľbe. V takej relácii nie je dôvod pýtať sa na takú vážnu tému ľudí, čo s tou témou nemajú profesionálne skúsenosti. Keby sa pýtali na niečo "ľahké" z hľadiska zábavy, tak nepoviem, ale je to práve angažovanie celebrít v témach, ktorým nerozumejú, čo prispieva k devalvácii odborných názorov a podpore "alternatívnych názorov na pravdu". To, že sa následne účastnil pokusu, z neho nerobí experta na tému rovnako ako keď niekto hrá demo hry pred vydaním, z neho neurobí herného vývojára...
@Tulareanus (01.01.2024 15:53): absurdní by bylo, kdyby tam seděli a dělali že se ta událost nestala. Jinak to byl normální "pokec u piva", ne expertní dizertace lidí s pěti titulama na střelbu.
Ikdyž teda zrovna ten Vávra má se střelbou zkušeností víc než většina lidí v ČR, toho pokusu se taky účastnil.
@Garret (01.01.2024 15:06): Však jasné, nepíšem, že sa zišli kvôli tomu, ale je to absurdné, že sa ich má pýtať na komentár a oni to majú riešiť. Ale ako píšeš, Turka nepoznám, ale Vávra je samozvaný expert na všetko... Ten kanál som nepoznal, ale po krátkom preklikaní a ich sebaprezentácii to vyzerá, že je to jeden z tých, kde fakty sú len otravné názory tej druhej strany a žiadanie argumentov a dôkazov je vlastne snaha o cenzúru.