Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Poslední komentáře

Afterlove EP

  • PC 75
Herní výzva 2025 - 1. Coffee Break

Na Afterlove EP som bol zvedavý od prvého traileru. Mám veľmi rád tituly, ktoré sa primárne sústreďujú na príbeh, zaujímavé dialógy a najmä vzťahy medzi postavami. Nebolo preto veľkým prekvapením, keď som zistil, že na titule sa podieľal aj scenárista hier Coffee Talk a What Comes After, Mohammad Fahmi Hasni. O to smutnejšie mi bolo, keď som zistil, že v marci 2022 zomrel len vo veku 32 rokov a táto hra mu bola posmrtne venovaná. Celé to vyznieva o to silnejšie, keď samotná hra je o vyrovnávaní sa so smrťou a pochopení, že niekedy sa musíme s niečím rozlúčiť, aby sme sa mohli posunúť v živote ďalej. 

Príbeh sa sústreďuje na mladého hudobného skladateľa a speváka menom Rama. Ten mal spolu so svojou kapelou Sigmund Feud našliapnuté na solídnu hudobnú kariéru, no do jeho života vstúpila tragédia. Jeho priateľka a ich najväčšia fanúšička Cinta nešťastne zomrela a Rama sa uzavrel pred celým svetom na celý rok. Postupne však zistí, že Cinta od neho úplne neodišla. V jeho hlave s ním stále vedie dialógy a vďaka tomu má aspoň trochu pocit, že všetko je také, aké bolo. Lenže realita je úplne iná a Rama to postupne bude musieť pochopiť.

Veľmi musím v prvom rade tvorcov vyzdvihnúť za to, že sa rozhodli spracovať takto náročnú tému. Väčšina z nás už určite zažila stratu blízkej osoby. No v prípade, že išlo o niekoho, kto mal v podstate celý život pred sebou, bolí to ešte o to viac. O mentálnom zdraví by sa malo hovoriť viac. Najmä keď som si vedomý, že väčšinu problémov a trápení si ľudia nechávajú pre seba a skutočne sa uzavrú do svojej vlastnej ulity. Často si ani neuvedomujú, že potrebujú pomoc, že sa potrebujú s niekým porozprávať a vnútorne nejako spracovať jednotlivé udalosti.

V tomto ohľade hra zvolila veľmi dobrú cestu, pretože Rama má v tomto smere na výber. Počas mesiaca, v ktorom sa príbeh odohráva si sám môže rozhodnúť (väčšinou) ako so svojim dňom naloží. Môžete ísť na miesta, s ktorými sa vám spájajú určité spomienky so Cintou, navštevovať pravidelne terapeutku, stretávať sa s priateľmi, naviazať nové vzťahy a podobne. Jednotlivé rozhodnutia následne ovplyvnia aj celkový koniec, ktorý sa môže v mnohom líšiť. 

Je však nutné aj podotknúť, že scenár v tomto ohľade nepatrí medzi najsilnejšie, ktoré som mal možnosť vidieť. Oproti spomínaným Coffee Talk a What Comes After má Afterlove EP miestami trochu problém udržať pozornosť. Dôvod je primárne ten, že vo veľa ohľadoch pôsobí ako typická japonská dráma. Máme hlavného hrdinu, s ktorým sa rozpráva jeho zosnulá priateľka a snaží sa opäť postaviť na nohy a dať si do poriadku svoj život. V mnohých momentoch viac-menej viete odhadnúť kam sa niektoré situácie budú vyvíjať a je ťažké si následne v určitých momentoch vybudovať silnejší vzťah k jednotlivým postavám.

Nepomáha takisto fakt, že s členmi kapely sa môžete rozprávať len v naskriptovaných momentoch, ktoré vám hra určí. Nemôžete za nimi kedykoľvek zájsť a prehodiť pár slov, hoci by to určite vedelo v mnohom pomôcť. Pôsobí to potom akoby vzťahy s kapelou už boli vybudované a nemuseli sme na nich stavať. Lenže ako vaša manažérka a bassgitaristka v jednom Tasya povie, Rama odsunul svojich priateľov na vedľajšiu koľaj počas celého roku. To je dosť dlhá doba na to, aby vzťahy ochladli a bolo ich potrebné nejakým spôsobom budovať.

Vzťahy tak môžete rozvíjať len s postavami, ktoré slúžia ako potenciálne romantické línie. Tie vnímam v mnohom pozitívnejšie, nakoľko v nich je zachytené presne to, čo som od hry chcel. Vývoj. Ja som sa rozhodol pre vzťah s postavou Miry. Všetko začína ako obyčajné priateľstvo, ktoré v správnom momente môže prerásť v niečo väčšie. Najzaujímavejšie bolo, že Rama mohol Mire pomôcť prekonať jej vlastný vnútorný strach z vlastného zlyhania. Niečo, čo určite viacerí z nás veľmi dobre poznajú. Preto by som si prial, keby sme mali rovnakú možnosť aj pre vzťahy s vašimi kolegami z kapely.

Je treba však rozobrať aj najdôležitejší vzťah v celej hre. Veľmi sa mi páči nápad, že Cinta je neustále v Ramovej hlave a vedú spolu dialógy. Dokonca pôsobia aj veľmi uveriteľne a prirodzene. V prípade, že objavíte všetky spomienky, budete mať možnosť aj trochu lepšie zistiť aké to medzi nimi bolo a jednotlivé momentky sú veľmi milé a dobre spracované. Je dokopy len jedna maličkosť, ktorá mohla dopomôcť k tomu, aby ich vzťah vyznel silnejšie. Postava Cinty je totiž aj reálne nadabovaná a máme tak možnosť zachytiť jednotlivé emócie z jej hlasu. Ostatné postavy však dabing nemajú a jediné o čo sa môžeme oprieť sú nákresy postáv v danej situácii, z ktorých si máme vyvodiť, čo jednotlivé postavy prežívajú. Je tak škoda, že emócie v niektorých momentoch potom pôsobia len z jednej strany. Pretože čítať a pozerať nemá rovnaký efekt, ako počuť.

Prejdime teraz ale k samotnej hrateľnosti. V zásade ma ničím nejakým výraznejším neprekvapila. Budete s Ramom chodiť z miesta na miesto, rozprávať sa s postavami a z času na čas sa dostanete do jednej z dvoch dostupných minihier. V jednej budete doplňovať verše do textu pre skladbu, ktorú práve spievate, v tej druhej budete počas jednotlivých hudobných čísel musieť správne stláčať jednotlivé šípky, aby ste dosiahli čo najlepšie skóre.

Je fajn, že tieto pasáže sú často vylepšené príbehovými vsuvkami, ktoré im vedia dať väčšiu hĺbku, lebo často sú reálne zaujímavejšie, než samotné minihry. Ako príklad môžem uviesť, že keď Mira nevie ako správne predať svoje básne, Rama jej bude hrať na gitare, aby sa dokázala uvoľniť a priniesť niečo nové. Prednes básne s hudbou. Opäť je len škoda, že tieto časti nie sú nadabované, pretože by mohli opäť priniesť silnejší zážitok. Nechcem však, aby to znelo, že to vnímam ako nedostatok.

Naopak veľmi pozitívnou stránkou hry je jej hudba. Tým, že sa celý dej zameriava na hudobnú kapelu je potrebné, aby sme sem dostali čo najlepšie hudobné čísla. O tie sa postarala kapela L’Alphalpha, ktorá sem priniesla niekoľko skvelých hitov, či už po rytmickej, alebo aj po emocionálnej stránke. Za moju osobne najobľúbenejšiu považujem hit Tempuh, ktorý doslova dáva celej hre jej vlastnú identitu. Skvelá práca.

Po vizuálnej stránke si hra zachováva typický anime dizajn, no pôsobí, ako keby boli postavy a prostredia maľované trochu jednoduchším štýlom, čo hre dáva predsa len trochu zaujímavejší nádych. Nemá v sebe možno všetky nádherné farby japonského anime a pôsobí trochu amatérskejšie, no čo sa týka samotného mesta a niektorých svetelných efektov, myslím si, že hra rozhodne vyzerá veľmi pekne na pohľad. Tým, že príbeh pôsobí ako dráma z japonskej kinematografie, funguje to spolu veľmi dobre.

Na záver by som teda chcel ešte vzdať takto jeden finálny hold skvelému scenáristovi, ktorý toho síce veľa nestihol, no rozhodne po sebe zanechal pozoruhodné diela, na ktoré budem ešte dlho spomínať. Ako finálny projekt, na ktorom sa Mohammad Fahmi Hasni podieľal ako scenárista možno Afterlove EP nie je to úplne najlepšie čo po ňom ostalo, no napriek tomu v hre cítiť jeho rukopis. Minimálne čo sa týka otázok mentálneho zdravia a snahy zvládnuť životné situácie v súčasnom svete. Za jeho celoživotné dielo mu patrí veľká vďaka a som rád, že som mal možnosť sa s jeho tvorbou stretnúť.
+8

Jetpack

  • PC 80
Jetpack je jedna z nejlepších shareware plošinovek, které jsem měl tu čest hrát. Demo Jetpack jsme měli nainstalované na základní škole v počítačové učebně, odkud jsem si těch 10 levelů přetáhl na disketě a mohutně je pařil, až se mi je podařilo dohrát od úvodního Welcome to Jetpack až po A-mazing 1. Plná verze obsahuje plných 100 levelů a dnes jsem ji dohrál už poněkolikáté. Tentokrát mi dohrání trvalo 4 dny pohodové pařby. Na rozdíl od dema je možné mezi levely ukládat, jinak by se těch 100 levelů asi ani nedalo dohrát. Jen pro zajímavost - plná verze obsahuje všechny levely, které byly v demu. Oproti demu jsou však dva rozdíly - "Big 1" se přejmenovalo na "The complex" a v levelu "Centipack" ubyl jeden poloviční fuel.

Cílem hry je jediné - sesbírat všechny pětibodové zelené emeraldy a následně odletět/odskákat do exitu. Kromě nich je možné sbírat i další body, kterážto aktivita se opravdu vyplatí, protože za každých 1.000 sebraných bodů je život navíc. Ke sbírání pomáhá hlavnímu hrdinovi jetpackový batoh, podle kterého se hra jmenuje. Pomocí tohoto batohu může totiž náš hrdina létat, je však třeba do něj sbírat palivo, protože na začátku levelu jsou baterie bez výjimky vybité. Dojde-li nám palivo v průběhu levelu, mnohdy již není možné level dokončit. V tomto je hra skutečně nekompromisní. Další pomocnicí je letlampa, kterou můžeme propalovat kostky, ze kterých se skládají plošinky. Kamenné kostky jsou nerozbitné, cihlové se rematerializují s různou dobou návratu dle jejich barvy, růžové se objevují prakticky ihned, dřevěné bedny mizí navždy. Propalování plošinek má strategický efekt - není příjemnějšího pocitu než zazdít dotírajícího nepřítele. Těch nepřátel je konkrétně 8, všichni technogenního původu (roboti) a nejvíc zabrat mi dával Flitzer kvůli svému chaotickému pohybu. Kromě nepřátel nám znepříjemňují cestu i různé bodáky a plošinek je mnoho druhů, včetně namrzlých, pásových a zarostlých. Na každém povrchu se figurka hráče "chová" jinak, což hře přidává na zajímavosti.

Jetpack je poctou 8bitovým plošinovkám, to vše v detailní grafice. Efektní jsou zejména dva způsoby rozprsknutí avatara při smrti. Hra obsahuje levely inspirované Donkey Kongem (Donkey Pack s roztomilou možností podvodu, jak se zbavit dotěrných sudů), Space Invaders (Jetpack Invaders), Centipede (Centipack), Super Mario (Super Jetpack), Montezumas Revenge (stejnojmenný) či Wizard of Wor (stejnojmenný). A to jsem určitě ještě řadu z nich neidentifikoval. Sto levelů je unikátní porce, k tomu ještě autoři přibalili ke hře editor, takže o dlouhodobou zábavu je postaráno. Stejně tak je možné hrát levely na přeskáčku, takže si hráč může nechat vylosovat výzvu počítačem. Levely se vejdou na jedinou obrazovku a skládají se z 26*16 krychliček. Samozřejmě při takové četnosti nejsou všechny levely vyrovnané. Z hlediska fušerství mi přijdou totálně odfláknuté levely Chutes and ladders a One at a time. Prakticky nehratelné jsou pak Fiendish maze (jedině s návodem) a zejména Window pain, kde prakticky není možné trefit jednu díru ve stropě. Bez štítu považuji level za nedohratelný. Oproti tomu hra obsahuje i naprosto top levely. Z dema jsem si zamiloval Work those leg muscles a Fuel shortage (oba bez fuelu), z plné si vždy zahraji rád Montezumas revenge, De plane, de plane či The volcano a mnoho dalších.

Nyní k poslednímu dohrání. Dohráno za čtyři dny. První polovina projeta na pohodu, většinou na první pokus. Okolo levelu 50 obtížnost prudce stoupá a těch pokusů je mnohdy nutných více. Dal jsem si za cíl brát všechny životy na obrazovce (nikoliv body), kromě těch výsměchových v levelech typu Work those leg muscles či Jump for joy. Toto předsevzetí mi vydrželo až do levelu 82 - A-mazing 2 a rezignoval jsem také na život v levelu 94 - Really really bad labyrinth. Ostatní jsem sebral. Výsledné skóre bylo 89.215.

Jetpack je unikátní plošinovka, protože kromě skákání v ní můžeme a musíme i létat. Jedná se o top hru sharewarového průmyslu. Oproti ostatním plošinovkám pro hru mluví obří porce 100 levelů a také editor misí (stáhnutelných dodnes na internetu). Kdo hru nehrál, mohu jen od srdce doporučit a to zejména i pro to, že hra byla autory uvolněna k volnému nakládání. A za tu cenu nabízí obrovskou porci zábavy i pro zkušené plošinkáře.

Pro: 100 levelů, editor, létání, propalování plošinek a zavírání monster do pastí. Různá rychlost pohybu na různém povrchu. Je možné spáchat sebevraždu klávesou Esc.

Proti: Některé slabší levely, level Window pain je nefér, zvuky! Chybí závěrečná gratulace (Game over player 1).

+10

Citizen Sleeper 2: Starward Vector

  • PC 90
Pokračování Občana spáče jsem vyhížel s lehkými obavami ohledně toho, jestli se nějak změní hratelnost, protože i když mě první díl bavil, hlavou se mi honilo, že po druhé to stejné už asi úplně hrát nechci. Naštěstí byly obavy liché.

Druhý díl je postaven na stejných základech jako jednička, tedy příběhová textová adventura, kde investujete náhodně generované akční body do interakcí se světem. Zároveň jsou ve hře RPG prvky a rozhodovací systém, který ovlivňuje chod příběhu a předpokládám, že (stejně jako v jedničce) i konec. Narozdíl od prvního dílu se však příběh neodehrává jen na jednom místě, ale můžete se volně pohybovat mezi několika stanicemi, získávat nové členy posádky a plnit jejich osobní mise, brát vedlejší kontrakty a prozkoumávat kompaktní "open-world", který se nachází někde v asteroidovém pásu, stejně jako bývalá stanice Erlin's Eye.

Příběh hry sice přímo nenavazuje na první díl, ale hra často odkazuje na události z prvního dílu a vrací se i poměrně velké množství známých postav. Někteří jen s jiným účesem, někteří rovnou s jinými zájmeny. Ano, pokud vás nebinární tématika dráždí, možná se této posádce raději vyhněte. Příběh pak stojí na dialozích, postavách a vypravěči. V tomto ohledu jsem oproti prvnímu dílu nepociťoval žádný downgrade, co se kvality týče. Na druhou stranu, ani žádné zlepšení. Zápletka se znovu točí kolem umělé bytosti, Sleepera, kterého sužují okopírované vzpomínky reálněho člověka, korporátní chamtivost, existeniální filozofické otázky a v neposlední řadě i boj se svým vlastním rozpadajícím se tělem. Pokud vám je přes třicet, tak přesně víte, o čem mluvím. A pak že Sleepeři nejsou lidé...

Kolem a kolem, Citizen Sleeper 2 je poctivým sequelem, který zachovává to nejlepší z původní hry, přidává novou herní omáčku, která dobře rozvíjí hratelnost a nesnaží se nutně být v něčem vetší nebo lepší než původní hra. Což je za mě ten nejlepší přístup.

Pro: Umělecký styl, příběh, originalita, hudba, postavy

Proti: Občas drobné bugy, Disco Elysium mi i nadále brání v tom dát 10/10

+6

Metal Slug 3

  • PC 75
Třetí díl má z prvních třech dílu asi nejslabší level design. Někteří bossové měli až zbytečně moc životů. Fajn je, že je tu ještě větší různorodost nepřátel než v dvojce. Moc jsem nepochopil rozvrženost hry, jelikož je tu pět misí a finální mise mise je pomalu dlouhá jako první čtyři dohromady. Trošku zvláštní. Gameplayově je to pořád zábavná akční jízda, ale mohlo to být lepší.

Pro: Různorodost nepřátel, pořád dobrá adrenalinová akční řežba

Proti: Level design ne tak dobrý jako v minulých dílech, rozvrženost hry, příliš dlouhé určité bossfighty

+2

Metal Slug 2

  • PC 85
V drtivě většině aspektu podobná hra jako jednička. Avšak jsou tu i nějaké zajímavě věci. Je tu více postav pro výběr na hraní. Není to nic dramatického, ale potěšilo to. Hlavní věc jsou levely jednotlivých misí. Které jsou ve dvojce ještě různorodější a ještě zajímavější. Je tu více druhu nepřátel a někteří mě až překvapili, že ve hře jsou. Je tu více druhu pojízdných (a zároveň střílecích) prostředků. Pokud vás bavil první díl s dvojkou nešlápnete vedle.

Pro: Level design, nový zajímavý nepřátele, více hratelných postav, nové dopravní prostředky

Proti: Možná by se hodila nějaká hodně výrazná novinka

+2

Čtyřlístek kontra Klamérie

  • Browser 50
Komiksy se čtyřlístkem jsem jako dítě měl rád. Tak jsem zkusil tuhle hru. Chápu, že je cílena na děti, ale upřímně mi to přišlo moc přehnaně jednoduché i pro menší děti. Docela zajímavou volbou je zaměření hry. Když je to vlastně o doping při sportu s ohlédnutím na cílovku téhle hry zajímavá volba. Docela se mi líbili animace postaviček. Není to sice nic kdovíjakého, ale čekal jsem, že to bude slabší. Potěší i kvalitní český dabing. Ve výsledku to děti tu půl hodinku zabaví, ale rychle na tenhle zážitek zapomenou. Pro starší hráče, co si chtějí zavzpomínat na dětské vzpomínky, to už není vůbec.

Pro: Animace postav, dabing, zvolená zápletka

Proti: Přílišná jednoduchost, mohlo by to být o něco delší

+5

The Darkside Detective

  • PC 80
Kedysi mi stačil 1 pohľad a vedel som, že toto nebude hra pre mňa. Nehral by som ju pred 25 rokmi, keď som s hraním začínal a nehral by som ju ani pred 10 rokmi. Tak prečo tam svieti tá 80ka ? Grafika nie je všetko, ale to vieme už dávno.

Je to jednoduché ako facka. Tá hra je milá a to dosť. Vie byť vtipná, tajomná, ale hlavne je zábavná a má svoje neodolateľné kúzlo. Celé je to postavené na riešení 9 prípadov (3 prípady sú bonusové a za povinný z pohľadu príbehu považujem len ten posledný), ktoré riešite v koži detektíva McQueena a jeho jednoduchého parťáka Dooleyho (aka mašina na hlášky). Pri ich riešení som si často (z veľmi pochopiteľných dôvodov) spomenul na Blackwell ságu. Darkside detektívi totižto riešia netradičné prípady a sú za to terčom posmeškov a pohŕdania od svojich kolegov.
Páčilo sa mi, že hoci boli prípady uzavreté, tak sa postavy z vyriešených prípadov vyskytovali aj v iných prípadoch a už detektívov poznali a podľa toho na nich reagovali.

Jediná vec (vlastne 2), ktorá mi na hre vadila, bolo čítanie veľkých textov (myslím veľkosť fontu textov). Hral som na 34 palcovom monitore ale hlavne na 15.6 a nebolo to ono. Pritom v porovnaní s inými adventúrami je podľa mňa textov pomerne málo, no proste sa mi zle čítali. V bonusovom prípade Buy Hard som mal toho čítania už plné zuby, lebo bolo možné na každej obrazovke poklikať kopec predmetov a len pár z nich malo praktický význam. Väčšina opisov predmetov boli len vtipné poznámky a tak je na hráčoch, či im daný humor sedí alebo nie. Keby som chcel veľmi porovnávať, tak by ma napadol aj český Polda, ale toto je predsa len iný typ humoru.
Mňa si hra získala veľmi rýchlo. Tá hra proste nenudí a vždy ma zaujímalo, čo bude ďalej. Zákys som mal len jeden (3. prípad v metre, tak som si zatiaľ strihol inú hru), ale vďaka nemu som dokonale pochopil logiku fungovania vyšetrovania/adventúrčenia a v ďalších prípadoch som už nekysol. Ak sa neviete pohnúť ďalej, tak sa oplatí prejsť všetky obrazovky, prípadne pokecať so všetkými postavami a ono sa už nakoniec niečo stane. Taká adventúrna klasika.

Druhá vec, na ktorú som si chvíľu zvykal, bola statickosť prostredia. Autor hry si to uľahčil, ako sa len dalo, ale napriek tomu z toho vytrieskal maximum. V hre, napr. chýba dabing, no nevadí to. Ďalšia vec je, že postavy nechodia. Na každej obrazovke stoja vždy na jednom konkrétnom mieste a preto ma sprvoti občas pomýlilo, keď som sa pohol na obrazovku doľava a postavy boli na novej obrazovke umiestnené na jej ľavej strane. Mal som vtedy tendenciu myslieť si, že som prišiel z opačnej strany. Spočiatku som si preto myslel, že budem mať problém orientovať sa medzi obrazovkami, najmä keď ich začalo byť viac (hneď v 2. prípade počet obrazoviek výrazne stúpol), ale veľmi rýchlo mi to prešlo do krvi. Našťastie bol prechod medzi obrazovkami otázkou sekundy, takže nič nezdržovalo.

Pred kúpou hry som sa pozrel na jej hernú dobu a zistil som, že sa vymykám normálu. Main story 3.5 hod. a s bonusmi 5.5 hod. ? U mňa sa steam časomiera zastavila na 10 hodinách. Som zvedavý, koľko mi potom bude trvať pokračovanie (Dodatok 12.03.2025: 4 z 9 prípadov za mnou a mám odohratých 11 hodín). Áno, vonku je už (povinné) pokračovanie, takže ma nemusel trápiť otvorený koniec Darkside Detective a ja plynule pokračujem v rozbehnutom príbehu.
+12

LEGO Jurassic World

  • PS5 70
Když si z té kupy LEGO her syn vybral na naše úplně první společné hraní zrovna Jurassic World, úplně nadšený jsem nebyl. Verzi pro VITU jsem hrál před několika měsíci a nebylo moc co chválit. Naštěstí se opět potvrdilo, že VITA verze LEGO her jsou skutečně odrbané a vlastně je nemá moc smysl hrát.

Verze pro "velké" konzole a PC je podstatně lepší. Úrovně jsou delší a celistvější. Hra navíc dává jako celek více smysl a to i po stránce příběhu. Audio stopa je rovněž podstatně kvalitnější a obsaženy jsou scény, které pro VITA verzi hry autoři prostě vystřihli. Dvacítku příběhových úrovní nyní doplňuje i čtveřice otevřených map plných drobných nepovinných aktivit. Jasně, jde převážně o vysbírávání zlatých kostek a o zlatý grál zábavy se rozhodně nejedná, ale jako taková lehce tupounká nenáročná zábava to posloužit dokáže.

Pohyb po volných mapách se bohužel neobešel bez obtíží. Zatímco v úrovních samotných je kamera fixní a dobře fungující, na ostrovech je ji potřeba ovládat ručně. Malý syn s kamerou bojoval statečně, ale ve svých čtyřech letech prohrával, poměrně často zlobivá kamera ale dokázala potrápit i mě. Ovládání vozidel je poté vyloženě špatné, stejně tak nutnost vybírat postavičku kvůli jedné akci z obrovského seznamu (to malé dítě prostě nedává). Tady už společná zábava jasně vadla a "nepovinnou" část hry jsem nakonec dohrával sólo.

Bylo dobře vidět, že humor je skutečně cílený na malé děti. Syn se tak u obrazovky hodně nasmál, já se u těch opakujících se držkopádů a srážek zase tolik nechlámal, ale bylo super sledovat, jak se u své první hry baví. Co nám však zábavu přeci jen kazilo, byly bugy. Asi nejotravnější jsou naštěstí poměrně ojedinělé situace, kdy se postavička či dinosaurus zaseknou o nerozbitné prostředí a je nutné úroveň restartovat. V levelu s pterodaktyly se nám to stalo na stejném místě dokonce třikrát, přičemž se o aktivovaný provizorní most zasekly přímo postavičky ovládané umělou inteligencí. Přiznám se, že v tu chvíli již nervíky lehce tekly.

"Velká" verze LEGO Jurassic World je tak ok LEGO hra, která však v ničem neční nad jinými zkostičkovanými licencemi. Smyčka hratelnosti je tak stále nachlup stejná a kvůli trochu jalovým schopnostem postaviček, mezi kterými se najde i obrovské množství "vyplňujících panáčků" bez jasného zakotvení do filmu, mi Jurassic World vychází jako spíše průměrná LEGO hra. I tak jde však pro rodiče s dětmi o fajn zábavu pro oba zúčastněné, jen je trochu škoda, že v sekcích mezi úrovněmi se to prckům zejména kvůli zlobivé kameře a ovládání moc dobře nehraje.

Hodnocení na DH v době dohrání: 75 %; 38. hodnotící; digitální verze PSN

Pro: Podstatně ucelenější než handheld verze; na dinosaury děti slyší; průzkum ostrovů; hratelnost (pokud jste moc jiných LEGO her nehráli)

Proti: Hratelnost (pokud jste již několik LEGO her odehráli); kamera v sekcích mezi úrovněmi; ovládání vozidel; postavy se občas zaseknou a pomůže jen restart úrovně

+5

Panelak

  • PC 90
Největší kouzlo téhle krátké hororovky je její prostředí. Socialisticky panelák je ve hře zpracován neuvěřitelně reálně a působí správným old school pocitem. Hlavně pro člověka jako já, který v podobném paneláku vyrůstal. Herně je to poměrně na takové hry taková klasika, přesto je i gameplay zábavný. Hádanky jsou zajímavé. Škoda, že konec hry je poměrně předvídatelný, ale jinak zajímavá česká jednohubka.

Pro: Prostředí paneláku, hádanky, atmosféra, zajímavé pojetí, mechanika s obrazy

Proti: Klasický v ničem nevybočující gameplay, předvídatelný konec

+3 +4 −1

Dead or Alive

  • Saturn 50
Občas jsem pokukoval po různých nejnovějších hrách z této série na Switch a schválně jsem si žádnou nekupoval, protože nejsem obeznámen s postavami, světem a prostě jsem vůbec netušil, o čem to je, tedy kromě toho, že se jedná primárně o mlátičku. Takže zkusmo jsem naběhl hned na první díl, který beru jako vstupní vrátka do této známé značky a naslepo jsem si vybral emulátorovou verzi na Segu Saturn, jíž ale zřejmě chybí 3 bonusové postavy z nějakých pozdějších verzí hry. Ne, že by to byl velký rozdíl.  

Graficky hra nijak extra nevyčnívá; je zobrazena přesně tím způsobem, jaký by od ní člověk čekal, nicméně ve své době byla za grafiku chválena. Bojiště jsou vytvořena plně ve 3D, takže kamera může před zápasem rotovat kolem dokola. Postavy vypadají celkem k světu, a to především ty ženské. Pobavilo mě, že v možnostech nastavení se jim dá zapnout hopsající hrudník (hopsá efektně a velmi viditelně – chápu, že někoho to může vyrušovat). A nikde žádná krev.  

Příběh představuje turnaj Dead or Alive, kde se scházejí ti nejlepší bojovníci a zápasí o titul světového šampiona plus příjemnou peněžitou odměnu. Jednou z bojujících je i kunoichi Kasumi, jejíž bratr Hayate byl zmrzačen v souboji jejich strýčkem Raidou (ten se náhodou také účastní souboje), takže Kasumi jde Raidouovi nadělit pořádný výprask. Hráč si však může vybrat kohokoliv z původních osmi zúčastněných postav. Příběhovou kampaň jsem sice nejprve prošel právě s Kasumi, ale poté jsem vyzkoušel i všechny ostatní, a zkusil jsem si zahrát i nějaké vedlejší módy, i když se od toho příběhového příliš neliší. A zatímco Kasumi nejprve dostávala nakládačku, postupně se mi vedlo lépe, jak mi přecházelo do ruky ovládání. Naštěstí postavy reagují na povely okamžitě, což je fajn. Z hlediska efektivity a ovládání jsem si docela oblíbil Lei Fang, Baymana nebo třeba Jann Leeho. Někoho může zajímat, že postavy mohou použít mimo klasické údery dva různé chvaty na uchopení protivníka (útočný a defenzivní).  

Hra není nijak dlouhá. Tím spíš, pokud hráč hraje na emulátoru. Zápasy jsou odehrané během chvilky a pak už ani moc není důvod pokračovat v dalším hraní, ledaže by měl k ruce třeba někoho na pvp (na původním vydání pro automaty to muselo být rozhodně zábavnější).
Dohromady jsem v tom strávil odhadem kolem tří hodinek a i to mi přišlo víc než dost. Takže jako první seznámení s postavami fajn a třeba se někdy mrknu na ty moderní „plážové“ hry.  

Herní výzva 2025 – 9. Dohraj hru, která má v názvu slovo “Life” nebo slovo “Alive”. (Hardcore)

Pro: Rychlé; krátké

Proti: Zastaralé

+11

Tomb Raider: Underworld

  • PC 55
Poměrně slabý a hlavně snadno zapomenutelný díl.  V době vydání měla možná hra co nabídnout - uhrovitým puberťákům co tak mají prakticky jedinou šanci koukat dlouho v kuse na nepřirozeně velké houpající se kozy.
Hra jako taková je zcela rutinní hopkací standard. Věřím, že 90% fanoušků 3d plošinovek ani nevzpomene, že něco takového existuje.
Dramaturgicky je hra neskutečně zastaralá. Lara je "dokonalý" plastikový superstroj stroj bez emocí.
Rozdíl mezi restartem v roce 2013 nebo třeba Uncharted, který vyšel pouhý rok po Underworld je naprosto propastný.
Dnes by taková hra nejspíše neobstála ani na mobilu.

Pro: Má to plošinky a dobrodružné lokace, v době vydání pěkný vizuál, je to Tomb Raider :)

Proti: Naprosto ploché generické charaktery, lokace jsou sice dobrodružné, ale nezajímavé, nic co by tu už nebylo.

Indiana Jones and the Great Circle

  • PC 100
Unikátní “filmová hra”, která rozhodně není “střílečkou”, ale pravou akční adventurou viděnou z vlastního pohledu.
Fantasticky zpracovaný, zahraný a namluvený Harison Ford. Výtečné vedlejší postavy. Dechberoucí vizuál a to i v rastru bez PathTracingu. S touto technologií je naopak plynulé hraní vykoupeno krvavými nároky a i na velmi silné kartě budou třeba DLSS berličky.
Celkově Dost možná nejlepší dobrodružství s Indym a včetně natočených filmů..

Pro: Fantasticky věrné zpracování látky, úžasný vizuál, dokonalé skloubení akce a adventury, velmi dobrá optimalizace v rastru

Proti: Zdrcující nároky na HW při použití fotorealistického PathTracingu

+8

Resident Evil Village

  • PC 90
Přistupoval jsem tomu velmi skepticky, protože "sedmička" ač je to super hra, není to Resident Evil. Pouze se to tak jmenuje, odklon od lore je tak masivní, že by to někdo mohl vracet s tím, že to není hra co si koupil. Nicméně Village na sedmičku navazuje a opět se vtělíme do role otloukánka Eathana Winterse. Příběh prozrazovat nebudu, ale zasazení, stylovost prostředí a bizarní postavy jsou opravdovým kladem hry. Zapadlá Rumunská vesnice, parádní hrad ve Viktoriánském stylu. Obrovská (po všech stránkách) macecha co vás nahání po celém hradě ve stylu Mr. X... Ano, Resident Evil je po všech stánkách braková série, kde logika nemá mnoho prostoru, ale forma je sakramentsky precizní a pořád se to hodně dobře hraje.

Pro: Famózní prostředí, technické zpracování, osvědčené herní mechaniky, bizarní postavy

Proti: Lore Residentů je už dnes jeden velký megaguláš, kde logiku nehledejte.

+2

Star Wars Jedi: Survivor

  • PC 90
Prakticky ve všech aspektech předčí první díl, Call už není naprosto neschopný ňouma, kterého složí první "vesmírná veverka" nebo jeden stormtrooper. Dovednosti síly a pohyby zůstaly (logicky nekoná se žádná "resetovací amnézie") z Fallen Order a přibyly hromady dalších. Rozšířila se i rodina světelných mečů a hlavně dovednosti v překonávání "plošinovkových pasáží"..
To mě na hře bavilo vůbec nejvíce. Běh po stěně, běh po další stěně, skok "do prázdna" a přitáhnutí se na háku.
Mnohem komplexnější než v Uncharted i Tomb Raiderech.
Technická stránka i patchi 9 není zrovna dokonalá. Je to funkční párkrát to spadlo na plochu a lidi citliví a výkon...
Prostě to často nevytěžuje grafiku na 100% a vypadá to na úzké hrdlo procesoru, kde škvaří jedno dvě jádra a zbytek nedostává "práci".. To je slabina.

Pro: Plošinovkové pasáže, grafika, filmovost, Call má už na začátku sadu dovedností z prvního dílu

Proti: Výkon a stabilita hry i po patche 9

Resident Evil 7: Biohazard

  • PS5 85
Opět další hra, které jsem se vyhýbal. Série RE je sice moje láska, ale tento díl mě nějak nezaujal. Při pomyšlení, že budu furt dokola utíkat před někým, koho nejde zabít, ve mně obecně neevokuje zrovna radost a nadšení. Chtěl jsem tedy díl přeskočit a jít rovnou na Village. WTF?! Takhle nějak jsem reagoval, když jsem zjistil, že se Village odehrává 3 roky po Biohazard a přímo na tento díl navazuje. No nic. Zkusím to a uvidíme. Jsem člověk, který se plete, ale až tak moc. To už se mi dlouho nestalo.

Hororové hry mě hrozně táhnou. Na druhou stranu jsem ale hrozný posera a bojím se i tmy. No a tady jsem si toho strachu užil až až. Pěkně postupně ale.
Ethan Winters. To je hlavní hrdina, kterého budete ovládat. Až na vyjímky, kterými jsou například krátké shoty jakoby z videokazety, to bude Váš parťák do nepohody. Příběh začíná vcelku banálně. Dostáváte email od své nezvěstné ženy, který Vás zavede do opuštěného baráku mimo civilizaci. On samozřejmě tak moc opuštěný není a jeho obyvatelé jsou, mírně řečeno, dost divní a za sousedy byste je asi nechtěli. Dům je strašidelný a plný výživných scén, na kterých si dali naši autoři velmi záležet. Chyba by ovšem byla si myslet (jako já), že se hra celá odehrává pouze tam. Naštěstí s hlavním protagonistou navštívíme i jiné, a musím říct, velmi zajímavé lokace. Tady se ale dostanu k první menší výtce. Počet nepřátel je dost omezený. Mutanti přitom nabízeli poměrně širokou škálu jejich modelování. Například přes různé fáze mutace. Nutno ale dodat, že se rozhodně nejedná o akční survival. Rozhodně si tady tolik akce, jako například u 4 dílu, neužijete. Což rozhodně ale není na škodu a hře to dodává naprosto parádní atmosféru.

Prostředí, stejně jako zvuky jsou ohromující a vyvolávaly ve mně neustálý pocit napětí a strachu. Do toho se najdou nějaké lekačky a kvalitní horor je na světě. Hra na mě působila opravdu dost silně a v 80 - 90% jsem měl opravdu úzkostné pocity. Člověk je pak rád, že se na chvíli dostane někde, kde ho podobné pocity aspoň na moment opustí. Tady bych opravdu vyzdvihl atmosféru. Dělá fakt největší část hry.

Poměrně pozitivně mě překvapil i arsenál zbraní. Ethan teda není žádný ninja a jeho pohyby jsou dost neohrabané. Zbraně jsou ale ve hře výborné a dobře vyvážené. Proti "smrtelným" nepřátelům budou potřeba. Standardní otázka, poměrně standardní odpověď u podobných her. Co náboje a další survival prvky. Ve hře je jednoduchý crafting nabízející poměrně slušnou škálu věcí, které si lze vyrobit nebo vylepšit. Nábojů je jinak poměrně málo, ale pokud člověk trochu přemýšlí a nestřílí bezmyšlenkovitě po všem, co se pohne, tak jich nedostatek není. Zejména v druhé části hry. Zde se setkáváme i s akčnějšími pasážemi. Ty mně sice nevadily, ale spíš mi sedlo to komorní hledání a bloudění s mrazením v zádech, co se odkud zase vynoří.

Postupně se hráč dostane do konfliktu se všemi členy "krásné rodinky" a s každým je to trochu jiná pohádka. Obecně je RE7 komplexní titul a autoři se snažili vyhnout se stereotypu, což se jim za mě povedlo.

Musím ale zmínit jeden naprosto šílený neduh, který mi nedával žádný smysl. Inventář. To, že je omezený, je pochopitelné a zcela běžné. Jenže, pokud ho naplníte, je konec. Hra zcela opomněla možnost využít některou z nalezených věcí (lékárnička, stimulanty apod.) bez toho, aniž by se do inventáře musela předtím vložit. Takže pokud nemáte místo, uzdravující květinku nepoužijete, dokud něco nenávratně nevyhodíte. Což je za mě naprostý nesmysl. Jestli je to prvek, který měl zvýšit obtížnost, tak je za mě úplně mimo. Ethan může nést 4 velké zbraně, několik dalších věcí, 10 bomb třeba, ale květinku si nepoužije, protože v inventáři chybí čtvereček = místo v batůžku. :-) Tahle věc mě iritovala fakt dost a trochu mi to ubralo na jinak velice obstojné hratelnosti. Ani mi nevadí, že Ethan neskáče. Ten inventář, je ale fakt přešlap.

Co dodat závěrem. Hra mě natolik překvapila, že dávám hodně vysoké hodnocení. Stopáž mohla být klidně delší. 8 hodin není až tak moc. Ale raději 8 hodin kvalitní hry, než například 16 s opakujícím se obsahem. Včera jsem rozehrál Village, jelikož mi prostě Ethan přirostl k srdci a tak nějak chci zjistit, co s ním bude dál.
Hru doporučuji všem milovníkům hororu a survival her z děsivého prostředí. Na druhou stranu pozor - není to RE jaký známe. Když si ale člověk přečte řádky výše, vadí to? :-)

Pro: atmosféra, zvuky, horor, příběh, souboje s mini bossy

Proti: odfláknutý inventář, mohlo být více druhů monster

+10

SCUM

  • PC --
Období, které jsem hraním strávil, bylo poznamenáno stavem hry v předběžném přístupu, který bych popsal jako hledání smyslu.

Zřejmě jako většinu hráčů, jež SCUM měl zaujmout hned v prvním sledu, mě nalákala premisa ultra realistické simulace těla a jeho metabolismu. Vysazení delikventů na krásami přírody oplývající ostrov, kde se přežívá a bojuje o zásoby nebo vybavení, zlotřilou produkcí reality show, jež nechává mrtvé účastníky ovládat jako loutky diváctvem a okolo skutečně slibně vyhlížejících oblastí umísťuje patroly mechů, poskytuje ohraničení nevybíravému humoru, pod jehož direktivou se spontánně dějí všemožné rozpustilosti. Názorně předvedeno: Vaše postava má hlad, což ji nutí riskovat prohlídku ostře hlídaného stanoviště. Pro nedostatek tréninku a nadváhu, kvůli níž horko těžko přeleze plot, se nicméně o vaší přítomnosti dozvídá mech, který zahajuje palbu a vydává se ve směru hrozby; bez energie a nemotorně utíkáte, ale svištící kulky okolo hlavy a bezvýchodnost situace způsobí, že si váš hrdina nadělá do kalhot, čímž rychlost úprku ještě zpomalí. Když je pak dostižen a popraven, takže po vaší snaze zůstane pouze postava rozstřílená jako řešeto s prosakující skvrnou na zadku a v rozkroku, ponížení je absolutní. Mohlo to dopadnout jinak, kdyby jste mu předtím dopřáli vyprázdnění. Tohle je druh vtipu, který hra tlačí od svého oznámení.

Představa o svobodném rozvíjení postavy se ovšem rozplynula velice brzy po výsadku mého vězně. Zkusil jsem se držet mimo osídlené oblasti, minimalizovat kontakt a pokusit se vyžít s tím, co naleznu v přírodě. Ta mi však připadla žalostně chudá a naváděla k opuštěným usedlostem a městům, v nichž jako jediných se mi podařilo nacházet stravu a upotřebitelnou výbavu. Vitální je po přistání posbírat několik základních surovin a udělat z nich něco s hrotem nebo čepelí k nejnutnější obraně. Zkombinovat to s něčím delším či vrhacím, čím za přispění náhody udržíte nebezpečí v patřičné vzdálenosti. Dejme tomu takový oštěp, který vaše postava sestaví v několika vteřinách, ať už je sebenešikovnější. S tím je připravena na průzkum. Říkal jsem něco o opuštěnosti zón, z čehož jsem vyloučil loutky, vaše předchůdce a zemřelé účastníky. Ty v nich nechybí a prakticky fungují jako zombie.

Jen z toho lze vypozorovat naprosto obvyklé schéma her o přežití, které se zde bez jakéhokoliv osvěžení naplňuje. Je sice zajímavé, že mohu ztloustnout a pocítit minuciózní negativa obezity, méně je mi jasné, proč bych měl a jak toho v této hře, která je založena na exploraci a nevstřícném boji o živiny, dosáhnout. Nabízí se zde spousta risku a možností, v kterých jsem ovšem nenalezl řádnou alternativu. Mezitím se veškerý postup ubírá povšechně k tomu, že procházíte domy, šacujete, co můžete, a po cestě vyřazujete nebo obcházíte živé mrtvé.

Už při pouhém rozvážení koncepce hry napadnou zásadní omezení, která myšlenku věrné simulace kazí. Protože jsem o nich dopředu nepřemýšlel, ve hře mi nachystala jisté zklamání. Hra více hráčů tak například způsobila, že přes detailní zaměření, jímž je rozvoj fyzických dispozic těla skrze aktivity a stravu, chybí spánek. Smrt je řešena respawnem s penalizací. Po určité době od vydání došlo k amplifikaci těchto problémů, když několik finančně a zbrojně zabezpečených skupin hráčů přestalo řešit nemoci, limity metabolismu a samotné smrti, kterou si mohli finančně dovolit, a změnilo styl hry ve vedení soukromých válek.

Každá novinka a zásah vývojářů zároveň vychýlily již tak velmi nešťastný balanc a vzdálily herní náplň svobodě a jedinečnosti, kterou se zdál potenciál nabízet. Z mé zkušenosti to bylo přidání podzemních vojenských bunkrů, v nichž se ukrývá spousta pokročilých zbraní a nebezpečných mutantů. Další krok od toho, co hře zajistilo pozornost, k větší specializaci na boj.

SCUM se tím zároveň pokusilo o navození smysluplnosti, kterou by byl únik z ostrova a boj proti korporaci v pozadí reality show. Bunkry a odhalování zkaženého ovoce je jakýsi aperitiv, který má vést ke vzniku hnutí odporu. Považuji to za zbytečné. Z materiálů poskytnutých podporovatelům je znát, že svět mimo ostrov je kyberpunková dystopická megapole, jejíž obyvatelé unikají od svých útrap tím, že sledují pořad, jehož se účastníme. Kam tedy utíkat a za co bojovat? Hypoteticky vzato, být v reálném ohrožení, útěk by jistě měl smysl; nicméně jsme ve hře. Hráči, stejně jako diváci dotyčné reality show, do dění na ostrově naopak prchají a čekají od něj vzrušení, které jinde nenachází. Sama smrt, jež by mohla být důvodem k útěku, je odvelena na pozici regulujícího herního mechanismu. Jaký smysl má potom uniknout?

Napadlo mě, jak zajímavé by bylo stát před volbami nevšedního typu, o něž si přitom nápady říkají. Není v dané situaci tím nejetičtějším se raději zabít? Udělat to způsobem, který by zamezil ohrožení ostatních, kdyby se diváci pokusili tělo vězně posmrtně ovládat jako loutku? Vrhnout se z útesu? Použít trhavinu? Obávám se, že je to lhostejné, a celá záležitost s loutkami je pouze alibi pro to, že se na ostrově spawnují zombie. Nedovařené a vystihující mé chápání hry jako takové.

Nedostal jsem ani v nejmenším, co si moje bujná představivost vysnila, ale čas se hrou byl uspokojivý, navzdory vypsaným negativním dojmům. Hru považuji v současnosti za dohranou. Nastat však nějaká zásadnější změna v jejím vývoji, byl bych ochoten se k ní vrátit.
+7

Sifu

  • PC 70
Dlouho jsem čekal na bojovku s trochu realisticky zpracovaným čínským bojovým umění a dlouho jsem chtěl vyzkoušet nějakou soulovku. Sifu mě tak zaujal na první dobrou. Bohužel se opět ukázalo, že jenom nadšení nestačí a podobně jako u bojovek jsem prostě levej jak turecká šavle. Svůj cíl dohrát na střední jsem po hodinách postupně snížil na cíl nezemřít v první úrovni až k tomu si prostě jenom odemknout natrvalo všechny dovednosti. Naštěstí do hry po vydání vydali lehčí obtížnost, takže jsem aspoň dohrál a viděl základní konec. 

Ve hře vás čeká pět misí/prostředí vždy zakončené bossfightem. Příběh je vyloženě spartánský, prostě cesta za pomstou.  Nenáročná grafika má díky stylizaci své kouzlo. Fanoušky imerze potěší i kantonský či mandarínský dabing. Prostředí je chytře rozvrženo s pár zkratkami, zkratkou se vyhnete souboji ale i obvykle ztratíte možnost si vzít nějaký ten bonus u svatyně.

Vše je vlastně podmíněno boji a dá se říci, že bojům s bossy. Ostatní protivníci vás mají jenom pozdržet a pošramotit. Občas vás bohužel hra vypeče, buď nepočítáním zásahu na schodech nebo vám kamera zamíří do zdi.  Boj samotný je však opravdu komplexní a moc zábavný. Nezáleží asi ani tak na nějakých velkých kombech, spíš jde o správné načasování a užití těch základních. Také se mi moc líbilo, že techniky hodně vycházejí ze skutečnosti a boj tak vypadá realisticky.

Nejzajímavějším prvkem je asi stárnutí hlavní postavy. Jakmile ve hře zemřete, neznamená to konec. Můžete navázat kde jste skončili, ale zestárnete, přičemž když umíráte opakovaně tak se zrychluje i stárnutí. Postava stárne nejen vizuálně, ale také některé dočasné dovednosti můžete získat jen do nějakého věku a celkově se vám věkem snižuje zdraví a zvyšuje útok.

Hra se mi líbila a až trochu pomine frustrace z její obtížnosti tak se k ní rád vrátím:)

Pro: komplexní, zábavný a v rámci možností realistický boj, stylizované a promyšlené prostředí

Proti: slabý příběh, občas kamera, frustrace pro neumětely

+12

Tomb Raider

  • PC 95
  • PS5 85
Tak jsem si po 12 letech zahrál kvůli výzvě Tomb Raider, tentokrát pěkně na PS5. Hru jsem tenkrát dohrál několikrát i na vyšší obtížnosti, nepolíben Uncharted to pro mne bylo vše nové a skvělé. V roce 2025 má v mém srdci hra stále místo a skvěle jsem si ji užil. Je to nadupaná akční jízda, ve které Lara vydrží víc než jakýkoliv člen speciálního komanda a vzdychá hlasitěji než hrdinka dospěláckých filmů.

Příběh je trochu slabší, ale charaktery postav jsou dobře vykresleny. Samotný herní loop je až překvapivě plynulý a návykový. Akční stránka zábavná, zbraně člověk doopravdy použive všechny a jen luk nestačí. Zlepšování zbraní dává smysl a je citelné, trochu horší je to ale s dovednosti Lary. Ty mi případaly tak trochu navíc.

Raidování hrobek je super zpestření a hlavně je to i zábavný environmentální puzzle, bavily mne všechny a ani u jedné se nedostavila frustrace. Trochu frustrace se ale dostavila u QTE, které byly občas topornější a nelogicky mapované - z dnešního pohledu.
+6

Wolfenstein: Youngblood

  • PC 60
V tomhle díle je spousta změn, které se k téhle sérii moc nehodí. Systém levelovaní postavy a levely nepřítel. Otevřenější lokace a spawnovaní nepřátel do nich znova po návratu do nich přesto, že už hráč nepřátele všechny zabil. Spousta vedlejších misí. Nic z toho k Wolfensteinu nepasuju. Systém ukládaní tu není úplně přívětivý, jelikož když se zemře během misi na lokaci, tak ji hráč začíná celou znovu s obnovenými nepřáteli. Možnost coopu je tu naopak fajn. Co celou hru výrazně zachraňuje je pořád zábavný a záživný gun play. Příběh je oproti skvěle výpravnému The New Colossus docela průměrná bída. Celkově není až tak hrozné, jak se povídá, v jádru mě to do jisté míry bavilo, ale není to takové, jaké hráči chtěli.

Pro: Gun play, změna hlavní postavy, design budov, coop, soundtrack

Proti: Levelovaní, otevřenější lokace, znovu spawnovaní nepřátel, vedlejší mise, málo checkpointu, příběh, rádoby cool vtipy

+12

Wasteland 2

  • XboxX/S 75
Herní výzva 2025 – 6. "Nekonečné čekání" (Hardcore) - Dohraj pokračování hry, na které se od předchozího dílu čekalo alespoň 15 let. 

Tak už mám za sebou záverečné titulky Director's Cut verzie. Po 80 hodinách hrania. Počas nich som celý čas rozmýšľal, aké hodnotenie udelím. Rozhodnutie som zmenil snáď 20 krát, čo sa mi asi ešte nestalo. Ďalšie prvenstvo, ktoré u mňa Wasteland 2 má, je, že som si asi 100 krát pomohol internetom. O Excelovskej tabuľke, ako "správne" naskillovať jednotlivé postavy, ani nehovorím.

RPG starej školy. Prvé hodiny som bol úplne bezradný a po cca. 7ich hodinách zlých rozhodnutí som to rozbehol celé odznova. Nebyť hernej výzvy, asi to už viac nezapnem. Našťastie zapol. Otriasol som sa, čosi si naštudoval, osvojil si trochu kostrbaté ovládanie (na Xbox-e) a nakoniec sa ponoril do veľmi zaujímavého post-apokalyptického zážitku.

Začnem superlatívami. Čo ma oslovilo najviac nebol ani tak príbeh samotný ale nemilosrdnosť motýlieho efektu v ňom. Vaše zdanlivo nepodstatné rozhodnutia majú ďalekosiahly vplyv a často dosť nečakaný a neintuitívny. To bol vlastne hlavný dôvod, prečo som sa tak často radil s Wasteland Wiki a inými fórami. Moje akcie občas vyústili do tak depresívneho vývoja, že som si radšej naštudoval, ako docieliť lokálne happy end-y a rozohral to znovu od posledného save-u. Od polovice som sa však zahryzol a prebral zodpovednosť za moje činy (s výnimkou samotného záveru). O tom tá hra napokon je. Súbojový systém je zábavný a dáva dôraz na strategické rozmýšľanie. Myslím, že tento aspekt je všeobecne asi najchválenejšou devízou hry.

Na druhej strane, pokračovanie Wasteland-u fakt nevyzerá ako hra z roku 2014 a rozhodne to nemyslím pozitívne. Nízky (kickstarterový) rozpočet tu cítiť, dá sa však na to rýchlo zvyknúť. Čo mi však vadilo viac bol "občasný" dabing. Niektoré postavy sú nahovorené, niektoré vôbec a niektoré dokonca pol na pol. Vyslovene ma to vyrušovalo. Navyše, vaše hrateľné postavy sú úplne nemé a mal som veľký problém sa s nimi stotožniť. S farbistými charaktermi z Jagged Alliance 2 sa to nedá porovnať. Navyše, nízka variácia (opakujúcich sa) avatarov hrateľných aj nehrateľných postáv mi prišla už vyslovene ako lenivosť. Priestor pre "save scumming" je obrovský a sám som ho často využíval. Pár questov je dosť nešťastne napísaných a sem-tam som dosť tápal. To bol ďalší dôvod na občasné googlenie. Navyše, medzi jednotlivými akciami sa občas dosť nabeháte, čo bolo miestami úmorné. Kamera a orientácia na mape dali zabrať. Hudba je nenápadná ale OK.

Možno sa zdá, že tej kritiky bolo dosť, ale stále sa dívame na kvalitnú poctu žánru s ponurou post-apokalyptickou atmosférou. Vidno, že autori mali víziu a čiastočne sa im ju podarilo zhmotniť. Nižší rozpočet im ale trochu zväzoval ruky. Zdá sa, že Wasteland 3 podľa ohlasov mnoho vecí doladil a ja si na to asi niekedy v budúcnosti spravím názor sám. Wasteland 2 ma na to celkom navnadil. Originál (hoci je remastrovaný) z roku 1988 s dovolením vynechám.
+17