Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Poslední komentáře

Submachine 1: The Basement

  • PC 60
V této PC hře trénujete hodně logiku.Je to celkem krátká hra.Avšak není omezena časovým limitem.Musíte zde najít celkem 4 "mechanismy".Jsou "schované"v různých koutech této PC hry.Umistujete zde různé předměty(na správném místě).Ony 4 "mechanismy"musíte poskládat na 1 místě v této hře.

Pro: Zajímavá hra,trénink logiky

Proti: Krátká a trochu jednoduchá hra

+8

Bio Menace

  • PC 70
Tato hra je mojí nostalgií z 90.let.Jsou tam dobré zbraně a akce.Například červené a zelené granáty a pistole(pěstmi se tam bojovat nelze).Hrajete tam Logana(veterána).Cílem hry je dostat se na konec hry.Animace nejsou až tak dobré(stará hra).
Logan tam čelí "dinosaurům" a "růžovým malým potvorám".Jinak je tam nepřátel více...Po odemknutí dveří klíčem(klíč musíte během hry nalézt).Klíčů je v této hře hodně.Po odemknutí dveří získáte "odměnu".Bud´je tam "bodová odměna" či lékárnička pro doplnění "životů".
Hra má více levelů.Musíte se jimi "probojovat".Červené granáty jsou lepší a průraznější než ty zelené.A také můžete mít více druhů nábojů(laser,rychlostřelbu...)atd.Také v 1 z levelů je k nalezení malý robot,který Vám pomáhá zničit nepřátele.Tedy osud světa je na Vás.

Pro: Zbraně,akce a dveře na klíč(odměna)

Proti: Grafika nic moc,stará hra

+6 +7 −1

Polda, aneb s poctivostí nejdřív pojdeš

  • PC 60
Steam mi doporučuje Poldu. Prej by se mi to mohlo líbit, protože jsem hrál "tohleto a támhleto". Jó kámo, kdybys ty věděl... here I am, 25 let poté. Dostávám chuť na kotletky na hrášku.

V dobách, kdy zimní pneumatiky nebyly povinné, přestože v zimě sněžilo, vydává Zima Software Poldu. Možná že Dračí Historie byla první česká adventura s dabingem, ale Polda byl první namluvený skutečnými herci s hlasy, které jsme znali z našich zářících CRT televizorů. A to mu dodávalo takový ten punc serióznosti, který dokázali ocenit i rodiče. Tehdy mi vypálené CD s Poldou donesla sama matka a to byl skoro historický okamžik. Oni tomu rodiče moc nerozuměli, ale když tam mluví Sobota nebo Nárožný, tak to přece musí být lepší, než ty střílecí blbiny, že jo.

Možná toho později trochu zalitovala, když vlítla do pokoje zrovna v momentě, kdy Petra Hanžlíková podávala svůj životní dabérský výkon při muchlovačce Pankráce a paní velitelové Ištokové. Chápejte, střílet nácky v deseti letech je v pohodě, ale sex scéna v patnácti je problém. Sice tam není nic vidět, ale bylo to slyšet. Reálným hlasem reálné herečky. A to už je jó seriózní...

Dabing byl pro Poldu naprosto zásadní, přestože adventuřením to nebyla žádná slast. Většinu času jsme byli zakyslí až do chvíle, než v časopise vyšel návod. Steam verze obsahuje mj. i nápovědy, díky kterým se hraní zrychlí a zjednoduší - zobrazení aktivních míst a hlavně aktivních předmětů, které se na dané obrazovce dají použít. Bohužel jsem si nepamatoval na podpásovku s aspirinem, takže do návodu jsem mrknout musel i dnes.

Byl to příjemný návrat do let na základce, kdy jsme neznali internet ani bluetooth a Microsoft nám prodával hry za 2 tisíce, přestože hrubá mzda byla sotva trojnásobek. Zlatý časy jsou fajn, ale vrátit bych se do nich nechtěl a ty hry mi vlastně taky nechybí.
+31

Pohádka o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce

  • PC 55
Když jsme o Vánocích s rodinou viděli Mrazíka, a já se díky High-Voltage dozvěděl, že dokonce existuje i česká adventura se stejným motivem, tak jsem si řekl, že to musíme s dětmi vyzkoušet. Dle očekávání se to dětem líbilo (zřejmě víc, než mně), takže jsme ji společně dohráli.

Hra splňuje předpoklady pro rodinný titul. Není nijak přehnaně těžká, plně česky namluvená, zabere jen pár večerů, a má vděčné pohádkové téma. Původní film částečně kopíruje, ovšem jednotlivé lokace více rozvádí (např. Nastěnka má více úkolů, než jen doplést ponožku), ale zároveň si domýšlí i nové postavy a jejich příběhy. To byla zřejmě nutnost, aby bylo ve hře co dělat (i tak není nijak dlouhá), takže mě to nijak neuráží. Ve hře jsou 4 kapitoly, kde hrajete střídavě za Nastěnku a Ivana, a poněkud divně působí jen ta poslední, protože je extrémně krátká, lineární a snadná. Jakoby již tvůrcům došel čas nebo peníze, tak to všechno rychle uzavřeli.

Hádanky jsou příjemně přízemní (nakrm dobytek, přepluj řeku, sežeň čelenku... žádná moderní technika a komplikace), takže se to dětem příjemně hraje. Na druhou stranu s některými věcmi už se dnes fakt nesetkají (jak obarvit klubko vlny, k čemu je tabatěrka, apod), takže tam to může působit problémy. Většina hádanek má poměrně logické řešení, nejsou tam žádné vyložené špeky, jako v jiných starých adventurách. Ale ve hře je spousta scén, kdy je situace prostě špatně vysvětlená a matoucí. Např. pro přejetí řeky na voru je třeba bidlo, a převozníkovo bidlo je na obrazovce krásně vidět, ale Ivan si ho bez pořádného vysvětlení ("to nejde") odmítá vzít. Člověk pak přemýšlí, proč sakra zjevné řešení nefunguje a co teda má dělat. Nebo je potřeba vybrat hnízdo straky (která v něm sedí), a je na dosah ruky, ale zjevné řešení (prostě ji rukou vyhnat z hnízda) opět není dovoleno ani vysvětleno (mohla by ho třeba klovnout, a pak by další logický krok byl třeba hledat klacek - ale ne, řešení je úplně jiné, a to zjevné nelze použít). Dále se mi vícekrát stalo, že jsem v podstatě odhalil správný postup, ale hra mi ho s nicneříkající hláškou odmítla (takže jsem nabyl dojmu, že takto to nejde), a to jen proto, že jsem si před tím nepromluvil s konkrétní postavou. Takže jsem tam poměrně dlouho bloudil, jen abych zjistil, že po opakovaném prokecání postav poblíž najednou můj předchozí postup funguje. A ještě bych vypíchnul, že ačkoliv drtivá většina hry jde hrát jen levým tlačítkem myši (takže ani netušíte, že pravé tlačítko má někdy jinou funkci - místo akce jen popíše předmět), tak je tam minimálně jedno místo, kde je nutné pro postup právě pravé tlačítko (ačkoliv to vůbec nedává smysl, protože je tam právě potřeba provést akci, což je celý zbytek hry na levém tlačítku). Snadno se tak dá na půl hodiny jen zmateně chodit zleva doprava a zkoušet vše na vše, a pak tlouct hlavou o stůl, až člověk zjistí, že to celé bylo jen o špatném ovládání. Takže ačkoliv zákysy typu šílených kombinací předmětů tu nejsou, hra trpí na chyby v designu a nedostatku testování na běžných hráčích, řekl bych.

Z herních opruzů bych ještě zmínil, že nikde nemáte napsané, co máte aktuálně za úkol udělat (občas je to i několik úkolů naráz), a dost často vám to zadávající postavy již nezopakují. A platí to i pro jiné důležité rozhovory ve hře. Například kluk sedí na kašně a má u sebe nůžky, a při vaší první interakci vám řekne, za co je vymění. Ale vy je teď na nic nepotřebujete, takže jdete dál, a když o půl hodiny později vás někdo požádá o nůžky, tak si jen horkotěžko budete vzpomínat, co jste tomu klukovi měli donést, protože on vám to již nikdy více nezopakuje. Celkově tedy je dobré hrát v delších seancích nebo na zátah, protože pokud si tam vložíte týden pauzu, tak se vám bude těžko navazovat.

Posledním opruzem je přílišná ukecanost některých postav, které dost často žvaní vatu (a občas i hodně špatně napsanou - dívám se na tebe, oživlý pařeze), asi jen aby natáhly herní dobu. Dospělý přeletí psaný dialog pohledem a odklikne ho, ale děti, zvlášť pokud ještě neumí dobře číst, to poslouchají celé, a opakovaně (když tam přijdou znovu, jestli se třeba něco nezměnilo), a to pak člověk mentálně leze po stropě.

Abych i něco ocenil, tak fajn je, že předmětů v inventáři není mnoho (a ještě se mezi kapitolami se změnou hlavní postavy vyprázdní), takže člověk nemusí nijak přehnaně kombinovat. Také je pěkné, že celá hra je představena jako čtená pohádka od babičky dětem, dává jí to takový hřejivý domácí nádech.

Shrnuto, pro menší děti (moje sedmiletá dcera byla ideální cílovka, pro čtyřletou to bylo moc těžké) je to slušná adventura, se kterou budou potřebovat pomoci jen někdy. Na Vánoční prázdniny jako interaktivní verze Mrazíka se to více než hodí. Člověk ovšem musí překousnout zmíněné výhrady (děti mají vyšší toleranci).

Celkové hodnocení: Dobrá
+12

Might and Magic VIII: Day of the Destroyer

  • PC 75
Osmý díl série Might and Magic je posledním titulem, který běží na stejném enginu jako šestka a sedmička. Dohromady tak tvoří trilogii, kterou jsem si v velmi oblíbil a rád se k těmto hrám čas od času vracím. Osmý díl tak na první pohled vypadá velmi podobně jako jeho předchůdci.

Asi největší novinkou v tomto díle je ta, že si na začátku dobrodružství nevybíráme celou partu, ale jen jednoho hlavního hrdinu. Další až čtyři členy party je možné si najmout a případně zase propustit, když je potřeba uvolnit místo pro někoho jiného. Čím je naše parta slavnější, tím silnější hrdinové se k ní chtějí připojit. Nicméně, já nikdy nedám dopustit na partu, se kterou jsem skoro od počátku. Prostě není nic lepšího, než si každého hrdinu vypiplat od první úrovně. I proto nejsem zrovna fanouškem této novinky.

Druhou novinkou je to, že výběr povolání nahradil výběr rasy s tím, že každá rasa je v některých schopnostech lepší než jiná. Některé rasy pak mají ještě svá specifická kouzla či schopnosti. Osobně si vždycky jako prvního beru Necromancera, jehož portrét se při povýšení na Liche změní na kostlivce a zhrubne mu hlas. Zajímavá pak může být možnost si v pozdější fázi hry skoro celou partu nahradit draky, kteří mohou používat dračí dech a dávají možnost létání celé partě. Ale jak už plyne z předchozího odstavce, já raději hraji se svými původními hrdiny.

Jinak je to prakticky stále stejný Might and Magic. Grafika je prakticky stejná, systém trénování a zkušenostních bodů taktéž. Celkově mi hra přijde o něco kratší a hlavně o dost lehčí, oproti předchozím dílům. Vzpomínám si, jak jsem v šestce i sedmičce dostával na frak od titánů či draků a to jsem byl na celkem vysokém levelu. Zde si s draky dokáži poradit se svoji základní partou bez větších problémů. Obtížnost šla dolů i v jednotlivých dungeonech. Na žádný obří Hrad Darkmoor, Hrobku Varn, či rozsáhlé doly zde prostě nenarazíme. Co mě naopak velmi těší je to, že zde není konec s blastery, který mi ten skvělý fantasy feeling předchozích her v závěru vždycky pokazil.

Příběh je fajn a prakticky se drží stylu předchozích dílů. Nejvíce mě to bavilo na Souostroví Dýky, Alvaru a v Zemi stínů. Zajímavé pak byly i sekvence v jednotlivých Rovinách elementů, kde byly celé řady elementálů a stvoření pocházejících z daného živlu. Samotný závěr v Escatonově krystalu a Paláci mě naopak celkem zklamal.

Celkově jsem se u osmého dílu bavil, nicméně přišel mi o něco horší než díl předchozí. I tak se k němu vždycky rád vracím.
+19

Crystar

  • PC 55
Crystar mě docela nabažil svojí nádhernou výtvarnou stránkou hry a designu postav. Zkrátka, mi hra na první pohled přišla sympaticky. Její záporné hodnocení jsem viděl, ale přesto jsem si chtěl udělat svůj názor, jak to teda ve finále s hrou je, a jestli je kritika na místě. 

The Good: Ačkoliv je Příběh dost klišé, tak nemůžu zapřít určité originální nápady a jeho pojetí. Ve výsledku mě tedy příběh neurazil i když se dá bohužel předpovídat co bude dál, kvůli tomu že hra zbytečně spoileruje, nějaké události dopředu. Postavy, na které hráč narazí nejsou vůbec špatné a jejich dialogy mě vcelku dost bavily a jejich charakter taky. Hub, kde hlavní hrdinka při ukládání hry spí, při pouštění herní hudby má na sobě sluchátka, surfuje po netu, a další takové detaily. Fakt si s tím Japonci pohráli a jde petnout i Hafan, který nejen, že za každé petnutí hlavní hrdinku potěší, ale vás osvobodí od té spirály stereotypu, jakože vážně! 

The Bad: Soundtrack, ačkoliv tam nějaké pěkné tóny zazní, nemůžu se zbavit dojmů, že to mohlo být v nějakých případech lepší, přesto to ale není nic, co by mě urazilo a někdy Soundtrack dobře seděl atmosféře, jen mohl být lepší a méně generický. Soubojový systém člověka vystraší hned když do něčeho zabuší... mečem. Nepřátele čekají i na nejtěžší obtížnost kdy do nich hráč mečem pleskne a celkový pocit mi opravdu neseděl, přesto i když to je dost meh, tak když jsem byl v pozdějším levelu a odemknul si nové skilly pro postavy, tak to překvapivě nebylo nejhorší, ale stejně to docela bolelo.     

The Ugly: Největší problém hry je stereotypnost, který je naprosto ubíjející. Nestačí, že Dungeony po kterých hráč prochází jsou strašně jednoduše navržené se stejnou Lajnou ale co víc i samotný nepřátele a typy se furt opakují. Hra má jen pár typu nepřátel, které se v každém Dungeonu opakují a mění se jen jejich barvy. Možná za to může rozpočet, to nevím, ale nejhorší na celé hře je prostě stereotyp ta hra může kohokoliv odradit od hrání. Za těch 30 hodin!? jsem furt jen bušil do toho stejného, a chodil skoro po tom stejném, tohle opravdu ne, i když to k celkovému pojetí hry dává smysl, tak je to nezvládnuté a nedotažené. 

Pro Masochisty, kteří se rádi ubijí stereotypem asi výborný kousek, pro ty ostatní bych doporučoval se tomu vyvarovat. Něco mi říká, že to mělo být spíše Anime než videohra. Příběh a Témata nejsou moc obvyklé a mnohem lépe by to podle mě fungovalo.
+10

Behind the Frame: The Finest Scenery

  • PC 70
Krátká adventura, ve které dominuje především příjemná atmosféra všedního dne. Celou hru, v jedné jediné místnosti, sledujeme okem ambiciózní malířky snažící se dokončit svůj obraz. Ta, zatímco pracuje na svém umění, popíjí kávu a připravuje se na svůj velký den, také po očku sleduje oknem postaršího souseda, který jí je něčím strašně povědomý.

Z hlediska hratelnosti se jedná o jednoduchou point'n'click záležitost, která je zprvu vyloženě banální - což hezky padne do celé té milé melancholické atmosféry a přituhuje v ní až ke konci, kdy začne příběh vrcholit. Právě z příběhu jsem měl zprvu trochu matoucí a rozporuplné pocity - dokud jsem si jej nenechal dovysvětlit. Po jeho pochopení ho ale musím docenit - stejně jako vodítka, která jsou napříč celou hrou, a vlastně i v jejím samotném názvu, rozeseta. Na zhruba dvě hodinky fajn záležitost, která vyloženě asi nenadchne nějakými velkými mechanikami, ale milovníkům melancholických cozy jednohubek může určitě přijít k chuti.

Pro: cozy atmosféra, příběh, art design

Proti: pro někoho to může být až moc abstraktní

+13

Gold Rush! Anniversary

  • PC 65
Hledání zlata je riskantní podnik a to platí i pro tvorbu remasterovaných verzí starých klasik. V některých případech se dílo velmi zdaří, ale většina je nakonec horší než originál. Gold Rush! Anniversary je ve výsledku někde uprostřed a kam se převáží ručička pomyslných vah záleží na vaší znalosti originálu. Začnu tím nepovedeným. Grafika je kompletně nová, ovšem na rok 2014 celkem mizerná a navíc kompletně postrádá atmosféru. Původní lokace mají vždy něco do sebe a zde vše působí spíše jako kulisy. Přesto je pro nové hráče možná stravitelnější. Problémem je i ztráta časového údaje. Postup je především na začátku svázán s uběhlou dobou, kterou ale v této verzi není možné zobrazit(nebo nevím jak). Není to fatální a hráč to asi časem odpozoruje, navíc po koupi lístků vám už nic neujede. V odstranění většiny slepých konců a zbytečných smrtí také vidím přidanou hodnotu pro nové hráče.

Hra je nově kompletně namluvená, ale nijak povedeně. Lépe se zadařilo s ovládáním, které lze použít buď klasické parserové nebo modernější point & click. Zpočátku jsem více využíval parser, nový způsob mi nějak nesedl, ale postupným přepínáním jsem si zvykl a ke konci už jel téměř výhradně ponovu. Velkou výhodou je rychlé cestování na novou obrazovku dvojklikem. Pasáže s inteligentnější mulou jsou také příjemná změna. Je škoda, že po přepnutí na parser se ztratí dabing a naopak pří point & click příkazový řádek. Umím si představit, že kombinované ovládání by bylo super. Nebo alespoň možnost si povolovat funkce dle potřeby. Třeba rýžování nebo těžba je mnohem rychlejší textově, zvlášť při tolikerém opakování.

Příběh a řešení problémů je věrné originálu, rozdílů je minimum. Hlavní změnou a to k horšímu, je automatizace některých hádanek a odpovědí. Chápu ten krok, ale opět mohlo jít o volitelnou variantu. Přesto je na hře znát fanouškovský zápal a hraje se stále velmi slušně. Nová verze prostě něco zlepšila a něco zhoršila. Kdo hrál nebo plánuje hrát originál, tak může Anniversary klidně pustit z hlavy. Ale pokud vás grafika nebo parser odrazují, tak tahle verze stojí za zkoušku. Já jsem každopádně zvědav na druhý díl.
+18

Sherlock Holmes: Crimes & Punishments

  • PC 85
Asi nemá smysl říkat, co je to za hru protože prostě kdo nezná Sherlocka, stejně si tu hru sám od sebe nezapne. Já jsem jednu dobu byl naprostý fanatik a hltal jsem od knih až po cokoli, co se kolem Sherlocka mihlo a rád zavzpomínám na tu postavu právě skrz nějakou hru. A tak se to hezky sešlo, že jsem si konečně našel čas na tuhle hru. A byl jsem překvapen.

Prvně mne grafická stránka hry opravdu potěšila protože vše je opravdu hezký. Obličeje jsou hodně povedený, celkové zpracování a provedení taky. Cutscény jsou trochu horšavější, ale nic co by mne pohoršilo a na tu dobu jsou fakt dobrý. Zvukově taky a v tomto odvětví asi nemá smysl se dál bavit.

Hratelnost je taky naprosto v klidu. Můžete si vybrat, jaký chcete pohled, ale já jsem preferoval třetí pohled na Sherlocka a neměl jsem problém. Co se týče světa jako takového, máte tam daný mantinely takže to vypadá tak, že se pohybujete na místě, na kterém máte řešit zločin a když hra nechce, aby jste šli dál, tak vás prostě utne a vrátí zpátky. Asi mne to nijak nepohoršilo protože vlastně pak jsem zjistil, že mi některé věci unikly a musel jsem jít zkoumat zpátky.

Co se týče obtížnosti, když už jsme u toho. Tak hra je i není těžká. To záleží na vás. Co jsem hrozně uvítal, tak je přeskočení hlavolamů, ne, že bych je nedělal ale dycky, když je ve hře tahle možnost, tak mne to potěší protože když se hodně trápíte, tak jednoduše můžete se pohnout z místa a nemusíte 3 dny nad tím doumat, jak to vlastně má bejt. A to si myslím, že je fakt plus. Ale samozřejmě, někdo, dokud to nevyřeší, tak neusne. Já už takový nejsem. Takže jsem spal jak mimino i po přeskočení.

Je tu další plus a to, že vy ve výsledku toho vyšetřování máte možnost volby a dle indícií a vaší dedukce můžete obvinit, koho chcete. Takže to klidně může odnést nevinný, nebo naopak vinný člověk si nemusí trest odpykat. Ale při použití rozumu, se dá dopracovat zdárného konce. Mne se povedlo dycky ten daný případ pochopit. Avšak někdy v průběhu vyšetřování to třeba takový smysl nedává, ale to i díky tomu, že jsem nevysbíral veškeré detaily a neměl jsem všechny cesty otevřený. Za to dávám taky palec hore.

Co mne naopak nebavilo, tak byly případy jako takové samy o sobě. Různorodost je fajn, ale některé mne bavily více a některé vůbec. Celkově hra není zas tak dlouhá, ale střídají se tu krátké případy a dlouhé a ty dlouhé byly většinou ty, co mne nějak nebavily. Někdy to bylo zbytečně natahované. Ale jinak v nich máte takovou kombinaci všeho a občas máte i akční vsuvku. Ale některé mechaniky jsem úplně nepochopil a trvalo mi než jsem na ně přišel (např. lezení po laně). A po vyšetření případu se občas stane, že případ nekončí a máte interakci s obžalovaným(i) a tady to úplně taky nebylo moc domyšlené. Občas to bylo tak rychlý, že než jsem stačil zareagovat, kolikrát se stalo něco, co jsem úplně nechtěl no.

Ale ve výsledku jsem si rád zahrál za detektiva Holmese a opravdu šlo vidět, že to dělal někdo, kdo má rád Sherlocka. Takže pokud jste fandové ono slavného detektiva, určitě nebudete pohoršeni.

Pro: různorodost případů, délka hry, možnost přeskočit hlavolamy, grafické zpracování, možnost obvinit koho chcete a průběh případu je jen na vás,

Proti: někdy případy jsou zbytečně moc dlouhé a natahované, některé hlavolamy jsou horší na pochopení, interakce s obžalovanými po jejich obžalování

+11

While We Wait Here

  • PC 70
Mladý manželský pár vlastniaci klasické americké bistro kdesi "in the middle of nowhere" sa rozhodol, že sa konečne presťahujú do mesta a začnú nový život. Tragická udalosť však tieto plány naruší už hneď na začiatku a tak život v bistre pokračuje tak ako predtým... Aspoň to tak na prvý pohľad pôsobí.

Hra má v sebe viacero vrstiev - z pohľadu prvej osoby sa staráme o spokojnosť zákazníkov, varíme jedlo, nalievame kávu, počúvame ich starosti. Ich starosti následne prežívame z ich pohľadu vo forme nejakej walking simulator sekvencie alebo minihier, prestrihávané jednoduchými adventúrnymi činnosťami. Zaujímavé je, že to ako na postavy reagujeme, má vplyv na to, ako sa v dôležitých okamihoch rozhodnú a aký budú mať vlastný príbehový koniec. Poradiť im však vieme/musíme viackrát počas hry a ak odpovieme protichodne s minulorou radou, oni si to budú pamätať a nebudú nás počúvať.

Jednotlivé postavy zákazníkov a ich príbehy sú rôznej kvality, hoci väčšinou zaujímavé. Čo je trošku zvláštne je, že po lynchovsky sa hra snaží kombinovať rôzne žánre - drámu, komédiu, thriller a príde aj na mysteriózno a nejaké hororové prvky, nie vždy jej to však ide a občas hlavne tie odľahčené narúšajú atmosféru hry a vystavanie príbehu. Taktiež je škoda, že hlavný príbeh je tak trochu predvídateľný, ale možno to bol aj zámer autorov, aby boli niektoré veci vnímané v inom svetle, ako ich vnímajú postavy v hre.

Hra je plne nadabovaná a jedná sa o zväčša veľmi kvalitný dabing, hlavne ústredná dvojica manželov. Jediný kto mi asi vadil, než som si zvykol bol šušľajúci dôchodca s vysokým hlasom. Grafické spracovanie je však z môjho pohľadu vyslovene hnusné a nejde ani o štylizáciu ako o naozaj veľmi nekvalitne vymodelované postavy s veľmi nízkym rozlíšením. Ani neviem, kedy sa mi naposledy stalo, že som mal taký pocit z nejakej hry. No napriek tomu, to nie je natoľko rušivé, aby si človek nevedel hru a jej príbeh užiť.

Pro: atmosféra, dabing, fajn i keď predvídateľný príbeh

Proti: grafika, niekedy náladovo prekombinované nie k dobru

+15

Mafia II: Jimmyho Vendeta

  • PC 55
Základním prvkem DLC Jimmyho Vendetty je sbírání bodů za kdejakou blbinu v takovém arkádovém stylu – zničení káry, kulka mezi oči, rychlá jízda atd, které ale slouží nanejvýš k umísťování v žebříčku nejlepších hráčů.

 Kolem třiceti misí je v rámci alespoň nějaké motivace obaleno sice slabým, ale aspoň nějakým příběhem, jak už název napovídá, pomsty dvěma gangsterům za zaprodání a poslání do lágru. Takže Vás zjednodušeně čeká spousta krádeží aut a vraždění a pokud jste fanoušci tunningu, dá se pohrát si s vybavením jako třeba přidání turba nebo různé pytlovinky v rámci vzorů a polepů na kapoty. Za mě ale tohle všechno je málo pro pořádný příběh a proto dávám jen průměr – 55 %
+13

Botanicula

  • PC 80
Marně přemýšlím co napsat o Botanicule, jak vůbec začít. Možná trošku zeširoka. Machinarium byla úžasná, dospělá hra se solidním sci-fi příběhem, Samorost 1-2 byly hříčky a trojka sice infantilní, ale v podstatě epická, vtipná a roztomilá hra, také laděná do sci-fi. Botanicula je infantilní... a to je všechno.

Ocitáte se někde v nějakém ekosystému s pěticí hrdinů. Pan pírko, větvička, žalud, houba a makovice prochází 6 různých úrovní bludišťoidního typu, kde plní milion různých nepodstatných úkolů, které zastřešuje vždy potřeba něco sesbírat, aby mohli dál. Modrá semínka, ptáky atd... Celé to zastřešuje nějaký příběh o odporných pavoucích, kteří vysávají z ekosystému energii a hrdinové je musí zastavit... no přiznávám že jsem to moc nepochopil a ani jsem se moc nesnažil. Laťka toho co jsem schopný a ochotný brát vážně je velká, ale tahle hra ji prostě nepřeskočila.

Grafika je samozřejmě roztomilá a pěkná, i když prostředí se skoro nemění. I tak musím tvůrcům nechat, že se vytáhli v množství různých kreatur a občas to ovzláštnili - třeba epizodou plnou domečků, kde v každém musíte něco splnit.

Pětice hrdinů by sváděla k tomu, že to bude těžká kombinatorika, ale je to v podstatě totéž co Samorost. Většinu časů jen klikáte po obrazovce, občas něco potáhnete a hrdinové všechno obstarají sami. Případů, kdy musíte použít nějakou konkrétní postavičku je minimum. Totéž platí i předmětech, většinou nesete jeden, max dva a víte přesně kde je použít. Hratelnosti se jinak nedá vytknout nic, úkoly jsou rozličné, originální, nechybí podmořské pasáže s ponorkou, závody, variace na volejbal, Arkanoid či Asteroids.

A tady přijde přiznání, proč je můj komentář takový neutrální - tu hru jsem si zkazil návodem. Na vině je moje posedlost sbíráním secretů a taky autoři, kteří tyhle prasárny musí cpát do každé novější adventury. Na achievementy už jsem se naučil kašlat, ale tady mi tvůrci hodili do cesty 123 sběratelských karet, které jsem prostě MUSEL najít všechny. Jsem idiot já vím... ale nemůžu si pomoc. Takže jsem jel podle návodu a v podstatě jsem z hratelnosti nic neměl. Po třech dílech Book of Unwritten Tales bez jediného nakouknutí do návodu jsem si připadal, jak hrát 3D akci s cheatem na nesmrtelnost. Takže od teď se podobných adventurám se sbíráním bodů, achievementů, kartiček a podobných nesmyslů vyhýbám... já si chci užít adventuření a ne přemýšlet co jsem kde nevzal.

Těch 80% odpovídá tedy tomu, kdybych hrál bez návodu, protože spousta úkolů je originálních a věřím že bych si je užil. A odměna za 123 kartiček? Tři kratičká, rádoby vtipná, infantilní videa... no nestálo to za to.
+22

Whispers of a Machine

  • PC 75
Keby sa ma niekto spýta, či by som Whispers of a machine odporučil, povedal by som rozhodne áno. ALE. Treba sa pripraviť na to, že hra zbytočne nezachádza do detailov (toto nemusí byť vyslovene zlý prístup) a hlavne záver mal dostať oveľa väčší priestor. Ja som samozrejme zase skončil v menšine a zvolil som koniec ako 7.7 % hráčov.

Tým by som kritizovanie ukončil a radšej pochválil hru za to, že sa mi hrala príjemne dobre. Môžu za to dobré hádanky (najviac potešilo posúvanie skrinky za hluku prostredia alebo hľadanie tajného vchodu na smetisku pomocou EKG) a akurátne tempo hry. To neznamená, že by hra občas nezdržovala (napr. scanovaním prostredia a hľadaním stôp), ale inak išlo všetko pekne od ruky. Žiadne podpásovky sa nekonali, no aj tak som 2x zakysol (tajný vchod na smetisku a tajná miestnosť v múzeu) a namiesto krátkej hry som si dal menší nadpriemer (14h).
Veľmi skoro je k dispozícii veľa obrazoviek a keď som náhodou stratil niť (a to sa po 3 dňoch pauzy stane ako nič), tak som sa cítil podobne ako môj brat, keď v Poldovi (alebo to bola dvojka ?) preskakoval z obrazovky na obrazovku a preklikával každé aktívne miesto. Napriek tomu ma hra neodradila, pretože to vykryla detektívnym príbehom. Nebol to príbeh pre náročných, ale bolo to niečo, čo ma ťahalo vpred. Jednak som vyšetroval vraždy a taktiež ma zaujímal aj príbeh hlavnej postavy.

Neposledná zaujímavosť boli špeciálne schopnosti hlavnej postavy, ktoré dostávala podľa toho, ako som hru hral. Ja som napr. nedostal neviditeľnosť, ale zato som mohol ovládať druhé osoby alebo vytvoriť elektrický impulz.

Nie je to must have, ale za zahratie hra rozhodne stojí. Aby som nezabudol, opäť ide o pixel art grafiku, tak aj na to treba myslieť. Niekto by už mohol byť v dnešnej dobe z pixel artu otrávený, ja ho ale vítam a páči sa mi.

Pro: Hádanky, Príbeh, Pochmúrna atmosféra, Na niektorých miestach nelineárny prístup

Proti: Záver mal dostať väčší priestor

+16

Assassin's Creed

  • PC 70
Už jsem to dohrál před asi 10 dny, ale nedokopal jsem se k tomu něco napsat. Tak snad mi ty dojmy v hlavě ještě zůstaly...

Plusy:
- Vizuál zestárl méně, než je u takto starých her zvykem. LOD na 55" 4K obrazovce není nic moc, ale ve své době při plánovaném rozlišení 720p to nemohlo být poznat.
- Poměrně hezky udělaná města
- Mluví to česky

Mínusy:
- Repetitivní gameplay. Po první hodině je člověku jasné, že to bude Ubisoftí lezení na věže a do zblbnutí se opakující asi 4 typy misí. Člověk tak rychle přesedlá na režim, který mu umožní proplouvat hrou co nejsnáze, protože proč si to komplikovat.... větší zábava to stejně nebude.
- Celá parkourová složka je taky postavená na hlavu vzhledem k tomu, že v té době uměli parkour úplně všichni, a to stejně dobře, jako náš nejpíš zcela průměrný asasín. Někteří týpci to umí dokonce v plné zbroji stejně, jako ten náš Altair v županu. Hra by byla mnohem zábavnější a parkour zajímavější, kdyby byl výsadou jen našeho hrdiny. Střechy měly být náš svět. Ale protože jsou svět každého, běžně se tam vyskytují stráže a benga umí lézt nejen po žebřících, ale i po fasádách, jako my... no tak je to takové o ničem.
- Tím se dostávám k vysloveně otravným bodům - honičky s bengama. Krom toho, že je triggeruje v pozdější fázi hry už jen to, že žiju, tak setřást je je někdy záležitost na dost dlouho. A na rozdíl od různých her, kde se s fízlama člověk nahání v autech, tady to zábava není.
- Stealth je prakticky nemožný. Vyzkoušeno mnohokrát, že enemáci vidí i dozadu a na hodně velkou vzdálenost.
- Otravní NPC v ulicích - somračky a blázni. Somračku nejde vždy odstrčit a vzhledem k tomu, že vás nějaká začně prudit každých 10 vteřin se stejnou hláškou "ne, vy to nechápete, mám hlad", tak má člověk chuť vraždit. Ještě větší sranda jsou pošuci. Třetina tehdejší populace byla očividně mentálně vyšinutá . A na rozdíl od vás, oni vás můžou pře bengama žďuchat a nic se jim nestane. A to oceníte zejména tehdy, když vás žďuchnou do fízla, čímž se spustí další otravná naháněčka.
- Některé hlášky v dabingu jsou neskutečně komprimované, hlavně jsem si toho všiml u hlášek NPC ve městech.

Ostatní:
- Původně jsem chtěl dát do plusů živost měst a jejich zahlcení NPCčky... ale... došlo mi, že ani ne půl roku poté vyšlo GTA 4... a to si přiznejme, to je někde úplně jinde.
- Pohyb postavy... takhle... na to, jak špatně to mohlo dopadnout, to dopadlo ještě dobře. Ale často si paňáca dělá, co chce. Nejlepší je, když třeba pří úprku ulicemi dospěje k závěru, že jsem to chtěl vzít přes nějakou stranou stojící bednu, začně se na ní belhat a já pak dostanu čočku, protože mě dohoní.
- Linka v současnosti nedávala moc smysl. Kdyby tam nebyla, vůbec nic by se nestalo.

Takže jako hra je to takové nedomrlé, beru to spíš jako proof of concept a historie ukázala, že šanci na život a dlouhou sérii to dostat mělo. Navzdory kritickému komentáři tomu musím uznat nějaké kvality a ve výsledku se to nehrálo zle. Naštěstí to lze dohrát za pár večerů, a tak tomu lze i ten stereotyp ještě odpustit.

Pro: Vizuál, atmosféra, mluví to česky

Proti: Repetitivní, parkour umí všichni, těžké setřást benga, otravná NPC

+14

Grand Theft Auto: Vice City - The Definitive Edition

  • PC 65
Stejně jako u definitivní edice třetího dílu jsem do hraní definitivní edice Vice City šel bez zvláštních očekávání. V době vydání byla plná chyb a zcela oprávněně hodně hráčů doporučovalo hrát spíše původní verzi hry. Od té doby však již uplynula nějaká doba, dost věcí je již opraveno a tak jsem se do hraní této verze vrhnul i já.

Mé první pocity jsou opravdu dobré, protože vše vypadá o dost lépe. Auta se krásně lesknou, postavy také vypadají dobře a mají i další detaily jako vousy, chlupy na hrudi apod. Potěší i fakt, že si hra opravdu hodně dlouho pamatuje, kde jsem nechal nějaké auto. Například když jsem šel dělat vedlejší mise, tak i po nějaké čtvrthodině ježdění sanitkou po celém ostrově bylo mé auto, kterým jsem přijel původně k nemocnici, stále na stejném místě.

Občas jsem narazil na nějaký drobný grafický glitch, kdy postava blbě držela nějaký předmět nebo když auto zůstalo zaseklé ve stromě. Občas také divně problikávala světla lamp. Během pobíhání ve Vice City jsem také vrazil i do několika neviditelných zdí, které jsem prostě musel obejít. Sem tam se i stávalo, že pomalu jedoucí auta najednou z ničeho nic šílenou rychlostí zatočila na křižovatce a rychle odjížděla pryč.

Bohužel jsem ale narazil i na problémy, které ovlivňují hratelnost. Něco se dá v pohodě překousnout, jako například cílová plocha v rámci úkolu, kde je potřeba stát přesně na určitém bodě. Avšak v misích se mi často stávalo, že někteří nepřátelé prostě jen stáli jako nehybní panáci. Naopak zase mise, kde jsem s Lancem bojoval v Diazově vile zase probíhala tak, že Lance bezhlavě nabíhal přímo do střelby a často zbytečně umíral. Zde uznávám, že je klidně možné, že AI spolubojovníků byla taková už i v původní verzi hry, jen si to prostě nepamatuju. To vlastně mohu říct i o celkové obtížnosti, protože mi zde všechno přijde o dost lehčí než dřív.

Celkově jsem se při hraní definitivní verze bavil prakticky stejně jako u původní varianty hry. Avšak těch chyb a problémů je zde o něco více než u definitivní trojky. I tak si ale říkám, že za pár let, až budu mít chuť si hru zahrát zase znovu, tak sáhnu spíš po této definitivní verzi.
+18

Amerzone: The Explorer's Legacy

  • PC 70
Z herních titulů teď už mám za sebou opravdu vše, s čím měl Benoît Sokal nebo jeho studio co dočinění a spousta věcí mi teď dává smysl. Už vím, proč ve většině svých her Sokal na Amerzone odkazuje, protože ta příroda zahrnující skvěle ozvučenou džungli, temné močály, bujně rostoucí květenu a hlavně prapodivnou zvířenu je opravdu okouzlující. Také je nadmíru jasné, z čeho vychází název a logo studia White Birds Productions.

Amerzone jsem se bál. Nechtělo se mi do něj vůbec pouštět především kvůli krokovacímu pohybu a již ne příliš působivému grafickému kabátku. A to byla velká chyba. Kdybych věděl, co se v tomto ošklivém káčátku skrývá za poklad, určitě bych se tolik nerozmýšlel a zahrál si ho daleko dříve. Ano, na pár místech jsem chvíli bloudil, ale lokace nejsou nijak rozlehlé, takže nešlo o žádné frustrující pasáže. Hra ani není nijak moc dlouhá, což je vcelku škoda, protože bych v zemi Amerzone rád strávil více času. Také fakt, že se na každém místě, kde mi došlo palivo, nacházel kanystr s benzínem, není moc reálný. O realitu tu ale tolik nejde.

Doprava obřího vejce pomocí helikoptéroloďoletadloponorkostroje do neznámé země mě bavila, a to je to hlavní. A to finále, to nemělo chybu. Mezitím jsem osvobodil velrybu, prolistoval hojně ilustrovaný deník a popovídal si s pár lidmi. Škoda jen, že téměř každý druhý, s kým jsem mluvil, na konci rozhovoru zemřel. Potěšily mě také diskety, které jsem potřeboval na nahrání dat do mého cestovního stroje. V reálu už jsem je hodně dlouho nepoužíval. Je opravdu smutné, že žádné další hry už se od tohoto tvůrce nedočkáme, některé z těch již vydaných si ale ještě někdy určitě dám znovu.

Pro: země Amerzone, zvířata, helikoptéroloďoletadloponorkostroj, deník, diskety, zakončení

Proti: občasné bloudění, kanystr, kam se podíváš, krátké

+14

Doom

  • PC 85
Letos můj druhý dohraný Doom je oproti předchozímu dílu Doom3 úplně jinou hrou. Vlastně se jedná o reboot série který se okatě inspiruje u prvních dvou dílů.
Zatímco ve 3ce byla nejsilnější stránkou budování atmosféry a rozkrývání šíleného příběhu základny, zde se vracíme spíše do 90. let a příběh je znovu upozaděn před hratelností.

Není to vůbec špatně. Probudíte se totiž na základně, kde už je dávno otevřen portál do samotného pekla a krom vás již není živ žádný smrtelník. Nemá tedy smysl toho moc vymýšlet a nezbývá než se chopit zbraně.

Akce je mnohem rychlejší než ve třetím díle. Zde nehrajete za obyčejného vojáka, ale za skutečného Doom slayera, který pekelné bytosti masí pomocí pořádných zbraní. Útočná puška, která může střílet minirakety, brokovnice kterou můžete vylepšit na malý kanón, ale i raketomet, rotačák, laserové dělo.

Průběh je vždy stejný: probijete se( nebo tam jenom dojdete) k aréně, kde máte dost místa na pohyb a manévrování. Střílíte dokud nedojdou náboje a pak někoho rozkrojíte motorovkou a zase střílíte.Vykosíte velké množství nepřátel a po aréně následuje kratší přesun, při kterém si můžete trochu oddechnout. Postupem času jsou střety delší a těžší, ale vždy tak akorát. V průběhu hry vylepšujete zbraně i postavu.

Jak jsem říkal, hra má taky příběh, ale nic rozsáhlého, co by vás zatěžovalo čtením. Béčkový, ujetý. Hlavní záporák chce spojit své síly s peklem. Snad jenom ten konec mohl být trochu lepší.

Pro: Akce, zbraně, démoni

Proti: Konec hry

+6 +7 −1

Gold Rush!

  • PC 70
S hodnocením adventur od Sierry obvykle nemám problém, ale Gold Rush je pověstnou výjimkou potvrzující pravidlo. Většina toho, proč jsou podobné hry super, je stále na svém místě. Moc pěkná EGA grafika, ovládání parserem a pohyb na numerické klávesnici stále funguje. Příběh je zasazen do reality, konkrétně období kalifornské zlaté horečky a je celkem povedený. Navíc potěší jeho civilnost. Ponoření do zlatokopecké atmosféry navíc krásně podporuje přiložená knížka. Hádanky a jednotlivé úkony mají většinou smysl a z tohoto hlediska patří Gold Rush mezi ty plynulejší tituly. Hraní je rozděleno na tři části, přičemž prostřední lze absolvovat více způsoby. To je super nápad, který zvyšuje znovu-hratelnost. Grafika je pěkná, lokace mají svou atmosféru. Nejvíce oceňuji hned úvod v Brooklynu a pak přírodu ke konci.

Takhle hra vypadá velmi dobře, ale bohužel obsahuje i nějaké problémy. Během hraní totiž reálně plyne čas, což je prvek dost rozporuplný a je těžké ho dobře zpracovat. První část před cestou do Kalifornie se ještě nechá. Stačí si vše v klidu projít, zjistit co a jak, a následně vše už bez zádrhelů stihnout. Podobný způsob je ale i před koncem a to už je trochu zbytečné. Na některých místech je také třeba vyčkat na konkrétní událost, což nemusí být hned jasné. Některé části (získávání zlata) jsou zbytečně repetitivní, opravdu není zábava psát dva příkazy třicetkrát. Rozhodně také doporučuji často ukládat a to do více pozic. Snadno lze hru pokazit, navíc ne vždy jen chybou, ale třeba zásekem o strom.

Gold Rush jsem nyní dohrál poprvé, ale mám i starší zkušenost, kdy mě zasekla hned samotná cesta na jih. Řeší se to i v dalších komentářích a diskuzi - velká četnost náhodné smrti. Aktuálně jsem hrál pod ScummVM s daty ze Steam verze Gold Rush! Classic (běží v DosBoxu) a cesta proběhla bez potíží na první pokus. Po dohrání jsem vyzkoušel ještě asi čtyřikrát plavbu Panamou a vždy úspěch. Něco z toho tedy zřejmě upravilo šance. Celkově hra nebyla špatná, ale s odstraněním nebo zmírněním časových limitů by bylo hraní zábavnější. Hraní ale rozhodně nelituji a fanoušci parserovek by hře měli dát šanci.
+18

Doom II: Hell on Earth

  • PC 100
Nikdo nikdy nespočítá, kolik lidí skončilo v pekle bez možnosti si ho předem vyzkoušet. Po staletí lidé umírali bez vědomí, že jednou skutečně přijde. Já jsem byl u toho, když se zastavil svět a konečně vyšel. DOOM. A za rok znova. DOOM 2.

Je možné o něm v roce 2024 říct ještě něco nového? Neslýchaného? Jak nejlépe přiblížit jeho podstatu jedinci motorovkou nepolíbenému?

DOOM představuje v historii lidstva zcela mimořádný jev. Stačí popsat nepopsaný list A4 jedním slovem a je řečeno úplně vše.

DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM 666 DOOM DOOM DOOM ROMERO JE BŮH DOOM  DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM DOOM 

Méně chápaví si ho můžou otočit a podívat se na druhou stranu.

Těpic ty debile! Co čekáš, že na druhé bude, když vše bylo jedním slovem řečeno na první?! 

První nebo druhý rozdílů v něm není. Kromě dvouhlavňovky, proto je druhý o fous lepší.

Od vydání uplynulo již 30 let, ale mravokazci neustále tvrdí, že násilné hry - a brutální střílečky obzvlášť - mají špatný vliv na děti. Prý z nich vyrůstají psychicky vyšinuté zrůdy páchající zvěrstva obludných rozměrů. Ovšem opak je pravdou. Důmeři dnes vládnou světu, a proto je nutné na tomto místě uvést pár krásných příkladů ze života.

Jen se na něj podívejte! V mládí si hrál na mariňáka a teď dělá čUriňáka. Na blogu si jede a nezlobí. Kydlení impíků vystřídalo léčení pindíků. Motorovou? Peklo na zemi!

Nebo modrovočko. Za pohledem  - policejní ústředna pátrá - ňunísek se skrývá. Až na reklamního manažera Mišelinu to dotáhl. Vlastní blog nemá, ale píše všude možně i tam.

A co ten vejlupek z Čobolákova? První ligu na pozici rozlévače hraje. Občas ho sice porazí borovica, ale jinak je cajk, ne? Bez bloga, ale na DH mu z pera ukapává vcelku pravidelně.

Nebo... ..ne ten ne. To není důmer, ale bůmer, co kuří nožku na prsou hrdě nosí. Aspoň že má bloga, i když je to tam přes lísání k naší kastě samý hlavy skrčinec.

O své bezbřehé normalitě nemusím nikoho přesvědčovat, takže bych celé rozjímání zakončil proklamací nejvyššího řádu - když ne já, tak Romero je Bůh!

Pozn. Původnímu zveřejnění v prosinci 2024 zabránilo kleknutí leebigh blogu. 
+18

The Book of Unwritten Tales 2

  • PC 70
Book of Unwritten Tales mě i mému počítači dala zabrat. 10 let stará hra s do detailů vypiplanou, velkolepou a překrásnou grafikou na můj stroj byla trošku moc, v některých místech se to i na střední detaily měnilo na slideshow. I tak jsem si všiml věcí, které s mým hardwarem neměly nic společného - podivné rozpadlé animace tekutin, občas utopený nebo chybějící zvuk, rozpadající se textury v pyramidě nebo pochodování na místě. Na jednom místě se NPC zastavilo a začalo se točit dokola... to jsou věci, které bych od hry z roku 2015 nečekal. Dost často se mi stávalo že na první klik na něco postava nereagovala a zareagovala až napodruhé.

Hratelnost se nezměnila v nejmenším, ale oproti prvnímu dílu ještě řádně nabobtnala. Je tu pět naprosto megalomanských kapitol, které většinou začínají nevinně. Pár lokací, pár postav, spousta aktivních míst, které rychle mizí. Jenže stejně jak v prvním díle se situace začne komplikovat, občas se někde něco objeví, přibude pár lokací, NPC mají nové věci co musí říct a řešení všeho je šíleně na dlouho. Není to složité, nelogické, většinou nehrozí dlouhé záseky... jenže docílit nějakého postupu je šíleně zdlouhavé. Jasně k adventurám to patří, tvůrci si z toho sami dělají srandu prostřednictvím hrdinů i různých postav, ale občas by neškodil o vous přímočařejší postup a soustředění se na příběh.

I přes jistou zdlouhavost mě hratelnost v podstatě bavila, hodiny ubíhaly a řekl bych, že jsem u toho strávil dobrých 20-25 hodin solidní zábavy. Tu zpestřují ještě "subquesty", většinou nějaký nepovinný úkol jehož odměnou je nějaký obleček. Od slušivých pirátských šatů pro Ivo, přes dementnosti typu papírová čepice či falešné brýle s nosem až ho úchylný obleček harémové tanečnice pro Nata! Samotná hra je sice opět epická fantasy jako byl první díl, ale plná humoru, narážek a odkazů. Je tu opět jedná zásadní Star Wars scéna (duch Obi-Wana), nečekané kulturní odkazy (andělské sochy z Dr. Who, herci z černobílých Universal/Hammer hororů). Naprosto skvostný nápad je cestování časem do minulosti, kde se grafika mění na staré více pixelovatou, mizí dabing a nakonec se z toho stává textovka.

A co příběh? Hrdinové se vrací všichni a každý řeší to své.
- Ivo je držena svou panovačnou matkou v nudném elfím ráji a řeší nečekané těhotenství (hlavně proto, že vůbec neví co je sex) a to že ji Nate po roce vztahu opustil.
- Wilbur byl jmenován profesorem magie, ale naprosto nic nezvládá, jeho dobré úmysly vedou k jedné katastrofě za druhou.
- Nate se věnuje opět kradení, dostává se do křížku s Rudým Pirátem, který na něj vypsal odměnu a je zahořklý (a s neslušivými vousy). Nechybí ani Critter, který dělá opět psí kusy a žvatlá.
A postupně všichni čelí katastrofám. Munkus je stále kolem, jsou tu zvěsti o prastarém zlu a do toho tu řádí příšerná radní a ještě příšernější dcerou, která mění krajinu na hrůzostrašný růžový kýč. Vrací se i další - krysy, zombie, dvouhlavý ogre, každý má nějakou důležitou dějovou linii.

Takže se to příjemně hraje, grafika je krásná, fantasy hudba burácí, hrdinové řeší zapeklité problémy... a na jednu věc co vyřeší se x dalších posere. Tvůrci zvládají humor, dialogy, detaily, mikropříběhy... na konci 4. kapitoly přijde třeba krásná romantická scéna, která opravdu zahřeje u srdce. Všechno funguje, kromě hlavního příběhu. Ten se potácí na místě, zamotává, tvůrci do něj cpou naprosto hrůzostrašné deus ex machiny, nesmyslné zvraty, nic neřeší... a někde v páté kapitole mě došlo že ani nic nevyřeší. A já u toho měl stejné pocity, jako u moderních TV seriálů, které do diváka naperou 20 postav, 40 dějových linií, ideálně všechny najednou a vy marně doufáte, že na konci se z toho nějak vymotají.

Konec tu sice je ale... Nate zůstává zkamenělý, Alastair mrtvý, Ivo těhotná, Wilbur stále není mág, malá van Burenová má stále všemocnou hůlku. A co bude se všemi zkamenělými, co s růžovou krajinou? Co se stalo s Timmym, Remim, Red Piratem. Jak dopadl příběh upíra, co se stalo s s gnómskou lovkyní odměn... co s Nameless One? Potitulková scéna vezme i radost z toho, že Munkus je vyřešený. V lepším případě tvůrci nasázeli x dějových linií aniž by tušili jak je vyřeší, v tom horším cílili na pokračování, které nikdy nepřišlo. No a to je důvod proč jen 70%... nevím co je špatného na hře, co má jasný začátek, prostředek a konec, udělat otevřený nic neřešící konec je zkrátka prasárna.
+12