Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Poslední komentáře

Microsoft Train Simulator

  • PC 80
Pro někoho nuda jak v Brně a pro někoho tisíce hodin strávených za virtuálním řídícím pultem. Jak je asi zřejmé, já se řadím do té druhé skupiny. Nene, nejkrásnější pohled na svět není ze sedla koně, ale z kabiny lokomotivy.

Zkusím se pro začátek přenést zpátky do roku 2001, než se dostaneme k tvrdé realitě spatřené později. Microsoft byl neochvějným králem všemožných simulací (hlavně díky nedostatku konkurence) a tato vlaková nebyla výjimkou. A to se potkalo s mojí odmalička pěstovanou láskou k vlakům, takže na hru jsem šetřil půl roku. A několik prvních týdnů jsem byl nadšený. 6 tratí, parní, dieselové i elektrické lokomotivy a jednotky, Různé herní scénáře, jakákoliv denní a noční doba, počasí, volná jízda, možnost vytvářet si vlastní scénáře... dokázal jsem u hry strávit mnoho hodin v kuse a čas letěl jak splašený. Prostě v tu chvíli splněný dětský sen.

Postupem času nadšení ale začalo ochabovat, protože jsem si začal všímat věcí, které se zrovna úplně nepovedly. Jako první mě naštvala "NPC" jednotka na japonské trati Tokyo - Hakone, se kterou bych se zrovna fakt chtěl projet, ale kdepak, je to prostě jen model. Na té stejné trati naprosto nereálná nástupiště, kam se nevešla ani půlka vlaku. Do toho u scénářů bylo často nemožné dodržet jízdní řád, protože jízdní vlastnosti vlaků byly poměrně realistické a tím pádem se opravdu nerozjely nebo nezabrzdily na pár metrech. Některé scénáře pak např. špatně detekovaly projetí výhybky a návěstidlo se na cestě zpět prostě nepřehodilo, takže konec. Zvláště u posunovacích scénářů to bylo peklo. Na druhou stranu, bylo možné si v editoru vytvořit scénář vlastní (i když to nebyla žádná sranda).

Zvuky lokomotiv byly naopak perfektní. Taková GP-38 na volnoběh dokázala rozvibrovat celou místnost. Parní lokomotivy krásně odfukovaly, elektrické zněly v rámci možností dobře. Hůř už na tom byly zvuky okolí, zvuk jedoucího vlaku mi prostě nezněl realisticky ani omylem. Podobně to bylo s grafickým ztvárněním. Modely vypadaly skvěle, ale trať a její okolí už na tom bylo o dost hůř. Ale to vzhledem k hardwarové náročnosti byla nutnost. Ale když si člověk vezme, jak následně vypadaly samostatně vycházející addony...

A ty jsou tím důvodem, proč bych nejraději hře střelil 100%, ale neudělám to, protože ta základní hra na to prostě nemá. Ovšem položila základ k nejdokonalejší vlakové simulaci, kterou dodnes nepřekonal ani novodobý Train Simulator a Train Sim World taky ne. Addonů vyšlo nespočet, hodně dobré byly ty od německých Bluesky Interactive, ale žádný se ani nepřiblížil tomu, co dokázala česká komunita. Od dokonalého převedení téměř poloviny českých (a slovenských) tratí do hry tak reálně, že byste z toho mohli skládat zkoušky, přes stovky modelů lokomotiv, vagonů a jednotek, takže se můžete projet prakticky vším, co u nás za posledních 50 let jezdilo. A vše se chová, tak jako v reálu. Takže pro fandy téměř nekonečná hratelnost. Přiložené editory byly pro šikovné lidi opravdu mocné zbraně.

Původní hra sice zestárla a hraní v její původní podobě už je dnes jen pro otrlé, ale tady nastupuje Open Rails, který ruší veškerá omezení původního enginu a dovoluje si hru nastavit do slušně koukatelné podoby. Takže duch Train SImulatoru tady s námi bude ještě hodně dlouho. A ještě, že tak.
+12

Doom

  • PC 85
Před vydáním čtvrtého dílu nám autoři slibovali návrat ke kořenům původních dílů Dooma. Asi málokdo mohl očekávat, že hra plně naváže na ikony série z roků 1993 a 1994. Čtvrtý díl se však po spíše hororové trojce a jejímu pokračovateli Doom 3: Resurrection of Evil vrací zpět k dřívějším jatkám, kde monstra kosíte po tunách a krev teče v jednotkách hektolitrů. Čili reboot hry se rozhodně povedl.

Už jen úvod do hry, kdy strháváte za minutu dvanáct okovy, zabijete první zombie a poté zjistíte, že jste leželi na pitevním stole... Nyní vám už nic nebrání obléct se do ikonického brnění, helmy, rukavic a vyrazit do bojů. Hra naštěstí šetří animacemi a situací, kdy čekáte na konec videosekvence, je během vašeho putování pomálu. V prvních misích se pohybujete víceméně v jedné rovině s občasnými výskoky na vyvýšené plošiny. Ale už snad ve čtvrtém levelu naberou levely na komplexnosti, kde vám orientaci v nich usnadní prostorová představivost. Budete se totiž pohybovat v několika patrech, občas se i vracet přes místa, která jste už prošli. Levely na sebe hezky navazují a dodávají hře patřičnou šťávu. Jediný, který mě vyloženě nebavil, byl Argent Tower. Museli jste zde skákat po plošinách a využívat dvojitého skoku získaného na začátku mapy. Připadal jsem si zde jako Supermario. Součástí levelů jsou i sběratelské kousky, tajné levely, tajné skrýše, vylepšování vašeho brnění, zbraní a získávání run. Toto vše vám výrazně usnadní likvidaci nepřátel a je víc než nutností na vyšších obtížnostech. Doporučuji oblek, zbraně a runy všechno vylepšit vše na nejvyšší úroveň.

Zbraně, které v rukou třímáte si nic nezadají se zbraněmi z původních dílů série. I Doom Marine musí jít s dobou a tak dostal do vínku ještě Gauss Cannon a Heavy Assault Rifle. Osobně jsem nejčastěji využíval tříštivé granáty na jednoduché brokovnici, zejména pro souboje na dálku a odstraňování skupinek lehčích nepřátel. Nejraději jsem ale měl dvojhlavňovou brokovnici, to je prostě legendární zbraň série. Bohužel nábojů je ve hře poměrně málo a musíte přistupovat na systém jejich získávání stvořený autory hry. Tím je motorová pila, jejíž použití vám doplní chybějící munici ve všech ostatních zbraních. Pila je naprosto ultimátní zbraň schopná poslat dolů kohokoliv kromě bossů. Bohužel je nutné jí doplňovat benzín to lze pouze ze sebraných kanistrů. Ve hře tím citelně chybí nekonečné porcování nebohých zombíků, alespoň pro mě. Podobně jako náboje pomocí pily lze získávat zdraví. Nepřítele je totiž možné po jejich omráčení dorazit tzv. Glory Kills. Těch lze provádět několik typů a čím víc zdraví vám chybí, tím víc vám jej doplní. Častokrát se jedná o záchrannou brzdu před smrtí, zejména na nejvyšších obtížnostech. Těch je ve hře celkem pět, přičemž poslední se odemkne až s dohráním hry. I’m Too Young To Die je vyloženě pro absolutní začátečníky videoher a odrazový můstek je druhý stupeň Hurt Me Plenty, pro jehož dohrání údajně potřebujete „rovnováhu soustředění, agresivity a nebojácnosti“. Další stupeň Ultra-Violence je určena pro hráče, kteří chtějí výzvu a Nightmare je hotové peklo. Monstra jsou extrémně tuhá, prokombinovaná, aby vám jejich útoky skutečně zavařily a čeká vás i několik smrtí a znovunačtení bitev. No a poslední Ultra-Nightmare je absolutní hardcore a to doslova. Jde o obtížnost Nightmare, ale jen na jeden život. Smrt znamená konec v aktuálním putování. Toto je pouze pro totální fanatiky hry a znalce každého pixelu v každém levelu.

Co se týče nepřátel, zpracováni jsou víc než parádně. Graficky, jejich chováním na bojišti a inovací jejich schopností. Takový Imp běhá rychle sem a tam, skáče a metá po vás ohnivé koule na desítky metrů s chirurgickou přesností. Hell Knight na vás skočí, ubere vám tím dost života, omráčí vás, a následně ještě udělí další poškození. Revenanti mají jetpacky, mohou se vám objevit nic netušíc v zádech a velice nepříjemně vás zasáhnout do týla. Dále tu máme Lost Souly, kteří se na vás vrhnou v hororovém řevu a popálí vás. Mancubus střílí dvojí rakety a nově skáče na vyvýšené prostory. Cacodémoni létají jako za starých časů a plivou po vás velice poškozující ohnivé koule a takový Baron of Hell je skutečným postrachem, zejména na vysokých obtížnostech. Vydrží opravdu hodně a jeho útoky na dálku a zejména na blízko jsou smrtící. Hotovým peklem je nutnost čelit kombinaci nepřátel Baron of Hell, Cacodemon, Mancubus a Imp v posledních misích. Nejhorší pro mě byl osobně Pinkey, který vydržel nemožné a jeho sprint a náraz do vás se rovnal kolizí s náklaďákem. Hra vám monstra dávkuje postupně a pomalu zvyšuje jejich obtížnost a počty. Epické jsou souboje s bossy, kteři jsou ve hře tři, respektive vlastně čtyři ;) Návrat ke kořenům se z mého pohledu rozhodně povedl. Mám ke hře sice pár výhrad - nemusím příliš systém sběratelství, v některých místech se nedá vrátit zpět a nutnost používat pilu a Glorry kills mě dost otravovalo. Hra má pro mě ale větší chytlavost a atmosféru než poslední Doom Eternal, jehož hraní jsem dokonce přerušil. Čtyřku jsem oproti tomu dohrál dvakrát a v obou případech bez větších pauz. Doom Eternal jsem dosud nedohrál a to jsem jej pořídil pár dní po datu vydání. Co se týče hry více hráčů, ta mě v Doom sérii naprosto míjí s výjimkou Doom 95 for Windows a pařeb ve škole. Hodnotím tedy jen hru jednoho hráče. Čtyřka zraje jako víno - určite se k ní ještě nekdy vrátím.

Pro: grafika, atmosféra, jatka, nepřátele, zbraně, leve design, různá vylepšování, tajné levely

Proti: skoky, omezená pila, Glorry kills

+27

Horace

  • PC 70
Tahle hra má mnoho silných momentů a mnoho slabších momentů. Musím vyzdvihnout hlavně krásný pixel-art artstyle, sympatické postavy (kterých je mnoho) a některé fakt povedené pasáže, zejména podivně psychadelickou kapitolu 7.

Bohužel hra má místy hodně velký náběh na monotónnost -- cutscény jsou často doslova o ničem, příběh se točí v kruzích a vy jste frustrovaní z toho, že byste si raději zaskákali. (To, že by si postavy mohly povídat během gameplaye, tvůrce napadlo až těsně před koncem hry.) Herní ekonomika nedává smysl -- zatímco Mario sbírá mince, Horace sbírá odpadky, které ale je docela oser sbírat (hlavně ze začátku hry, protože u nich musíte stát absurdně dlouho, než je seberete), a co se in-game obchodu týče, tak ze začátku si nebudete moct koupit nic a v jeden moment tam naklušete a koupíte si všechno -- progrese není moc vybalancovaná.

Pak má hra pár drobnějších nedostatků: frustrující povinné minihry, defaultní keybinding je na klávesy ABXY (na klávesnici!) a běhat a házet se musí stejným tlačítkem.

Finální verdikt je, že hra Horace má velmi specifický šarm a někdo si s ní očividně dal hodně práce. Některé aspekty jsou nedotažené a některé zase šíleně přetažené, ale ve výsledku se jedná o úctyhodný počin. Doporučuji zejména pokud jste hru dostali zadarmo z Epic Store a válí se vám v knihovničce.
+14

Planescape: Torment: Enhanced Edition

  • PC 80
Ačkoliv většinou v RPG hrách preferuji hrát za bojovníka, zde jsem nakonec zvolila zlodějské povolání. Mými společníky byli Morte, Dak’kon, Annah, Fall from Grace a Nordom (před ním chvilku Ignus).

Za největší vopruz z celé hry považuji sbírání předmětů. Proč, když mám označené všechny postavy, sbírá automaticky do inventáře věci pouze hlavní postava a já musím jak blbec neustále zjišťovat, kdo má ještě místo v inventáři, abych jej mohla využít? Neustálým přehazováním věcí mezi postavami jsem strávila hromadu času. Uvítám případně v diskuzi radu, pokud jsem něco dělala špatně, ale nepřišla jsem na nic.

Soubojový systém, stejně jako v Icewind Dale, mě moc neoslovil a nedá se říct, že bych si boje užívala. Na druhou stranu nebyly většinou nijak obtížné, a nebylo jich až tolik na to, aby mě stihly otrávit.

V kontrastu s tímto, mě hodně bavily úkoly a dialogy s ostatními postavami. Ač jsem hrála za zloděje, body po dosažení levelu jsem si, právě kvůli rozmanitějším dialogům, rozdělovala převážně do inteligence, moudrosti, charismatu a následně až do obratnosti. Vzhledem k tomu, že měl hlavní hrdina kolem sebe dost společníků, bylo celkem jedno, do čeho si dávám body. Popravdě nechápu, k čemu se potom ty body rozděluji, když v závěru nemají takový vliv na hru (kromě výše zmíněných dovedností ovlivňující dialogy).
¨
Příběh a celý svět byl skvěle vymyšlen. Na to, že jsem hru hrála poprvé až teď, po tak dlouhé době, co vyšla, mi příběh přišel originální a v porovnání s jinými RPG jako jeden z nejlepších.

Pro: příběh,dialogy,svět

Proti: souboje, nedomyšlený inventář

+32

Knights of the Round

  • SNES 75
  • Arcade 80
Po nějaké době jsem dostal chuť na beat 'em up, ale nechtěl jsem rozehrávat další sérii. Volba nakonec padla na Knights of the Round a to je rozhodně dobře. Hra je opravdu povedená. Tři různé postavy, které jsou dostatečně, ale ne příliš, odlišné. Postavy získávají zkušenosti a jsou tak stále silnější. Super je, že se vylepšování projevuje i vizuálně na postavách lepšími zbraněmi a brněním. Zesilují samozřejmě i nepřátelé. Skvěle je také nastavená obtížnost, problém nastal vždy až u bosse. U každého je klasicky třeba nejprve vypozorovat chování. Grafika je super, vše se skvěle hýbe. Příběh o porážce zlého krále Garibaldiho je zasazen do období krále Artuše, za kterého je také možné hrát. Kromě Artuše je k dispozici ještě Lancelot a Perceval. Arkádovou verzi jsem nakonec prošel za dvě různé postavy, Artuše a Lancelota. Jeden průchod zabere něco přes hodinu.

Ač to nebylo v plánu, vyzkoušel jsem nakonec i verzi pro SNES. Jde o překvapivě věrnou konverzi, i grafika je velice dobrá. Jedinou nevýhodou je tak nižší rychlost a tím i tempo hry. Obtížnost mi díky tomu přišla trochu vyšší. Asi by to ani nevadilo, kdybych neměnil verzi bez nějaké pauzy. Po měsíci bych si to možná ani neuvědomil. Část hry jsme prošli i ve dvou hráčích, doporučuji. Arkádová verze dokonce umožňuje hru až ve třech. Celkově jde o skvělou hru, kterou mohu bez váhání doporučit. A ano, na hru jsou si vzpomněl i díky nedávnému hraní Final Fantasy VII.
+18

Euro Truck Simulator 2

  • PC 90
Nejdříve jsem zkoušel hru v Demo Free. Po dvou dnech prakticky s minimem spánku si koupil pěkně ofi - originál a rozhodně toho nelituji. Autoři si s tím dali práci a dostat to zaplacené si rozhodně zaslouží. Za sebe mohu pouze konstatovat, že z počátku to mě to chytlo a fakticky se slušně nevyspal. Později sháněl kvalitní volant s velkým stupněm otáčení, abych si to "kočírování" mohl řádně užít. (Ty od F1 nedoporučuji, není to ono!) "Klacek" neboli "šaltpáku" - řadící páku -použije každý kdo po tom touží, ale dnešní tahače mají stejně většinou automaty.
Také jsem si nechtěl půjčovat od banky a tak jsem si na první velkou garáž i s novými tahači vyjezdil sám. Trochu to trvalo ale stálo to za to !
Sedí mi, že hra obsahuje pokutování přestupků i povinné přestávky, možnost nepředvídatelných událostí či nucených objížděk. Dále hra umožňuje vyřádit se na doplňcích i nátěru tahače ovšem některé vlastní nátěrové úpravy nelze přetáhnout i na návěsy.

V každém případě EuroTruck se mi líbí a pojedu dál.
Autorům díky !

Pro: Především dostatečně široká škála výběru nastavení herních možností, grafika, velmi slušný výběr tahačů, hratelnost. Lze si přidat i možnost volby ročních období A jestli vás to chytne, moc toho nenaspíte a tak alespoň nebudete muset do práce vstávat :-D

Proti: Některé nehody zaplatíte vy, aniž by jste je měli na svědomí. Nelze pojistit náklad ani tahače. Stejná či velice podobná depa a občas i ulice i když jste někde úplně jinde.

+20

Space Engineers

  • PC 75
Znova to naše:"zlaté české ručičky"
Tohle je jednoznačně nejlepší vesmírno-craftící hra jakou mohli vývojáři přivést do našich PC. Bohu žel, záměr a obrovský potenciál pochoval engine anebo "programátorské umění"...?
Všude je cítit nesourodé rozhodování ve vývoji a následné technické problémy z toho pramenité... Největší chyba je, že i po letech vývoje serverová část hry dokáže používat jenom jedno jádro CPU, co je hodně omezující a radost z multiplayerového hraní velice rychle ochledně, když narazíte na mantinely výkonu jednoho jádra.
Nepřátelské jednání s mod komunitou taky vypovídá o charakteru vedoucích.

Space Enginers mne dohnal k dosud nepředstavitelnému, pustil jsem si do svého PC backdoor Steam a to jsem roky odolával, už od počátku doby Half-life a jeho "addonu" Counter Strike a to nebylo vše dokonce jsem si zakoupil moji první nefyzickou kopii hry a to rovnou jako 4 pack (aj pro kámoše). Nadšení které počátky hraní vzbuzovalo, časem a následným vývojem upadlo úplně. Vývojáři se už roky tváří jako by o technických chybách ve hře nevěděli a taky dělají, že "limity jednoho jádra" jsou dostačující na hru v multiplayeru a nedej bůh na módovanou hru v multiplayeru. Je to obrovská škoda a doufám jestli se nafoukané vedení rozhoupe k druhému dílu, tak bude od piky myslet na multiplayerové obrovské světy a přizpůsobí tomu nároky na HW a samotnou problematiku celého konceptu HNED OD ZAČÁTKU!!!

Pro: mody, multiplayer, grafika, crafting

Proti: limit jednoho jádra, špatný engine, nestabilita a tech. problémy, žádný nepřátelé, hrozné planety, ještě horší psy... Je toho fakt hodně...

+12 +13 −1

Heroes of Might & Magic III: HD Edition

  • PC 20
Co můžete pokazit když se pokoušíte o remake legendy... ?
Verze HD se omezila jenom na základní hru a to byla největší chyba jakou mohli vývojáři udělat! Datadisky a nedej bůh fanuškovskou verzi odignorovali úplně. To ale nestačilo a přidali další obrovskou chybu, kterou totálně pochovali remaster s přívlastkem HD a to fakt, že neudělali generátor map. Už nevím kam dál se dá zajít, škoda takové nadějné práce...

Muselo jich to stát hodně času no očividně vedení projektu, se rozhodlo jít do remaku, ne jako fandové série, ale prostě a jednoduše chtěli vytřískat nějaké peníze od zarytých fanoušků, který si žádnou hru s názvem Heroes of Might & Magic nenechají ujít.
Jenom natrefili na sektu hráčů, která takovéhle pokusy neodmění a verze HD byla jednoznačně největší propadák roku na Steamu a já ve své škodolibostí tleskám a raduji se.

Nic jiné si tenhle počin nezaslouží a jenom malé nepřekvapivé doporučení: NECH VÁS TO ANI NENAPADNE ZAKOUPIT ani OMYLEM!!!

Pro: nic

Proti: vše

+5 +9 −4

Someday You'll Return

  • PC 75
Hra mě zaujala především svým zasazením do českých lesů a reálií vůbec. Červenou českou Škodovkou jsem dorazila do listnatého lesa, kde jsem spatřila tři věci, které byly pro tuto hru typické až do jejího konce - tajemný les, turistické značení a zvláštní postava (zde zrovna babča v botaskách a zástěře).

Místo, kde se hra odehrává, je pro mě osobně jedním z nejlepších míst, kde se hra může odehrávat. Hned v úvodu jsem se rozběhla na všechny strany a pročmuchávala každý kout a větvičku. Someday You'll Return dokázalo ohromit svými krásnými výhledy do okolní krajiny občas prosluněné, občas ponořené do mlhy. Kromě již zmíněných lesů jsem se zde setkala se skálami, řekami, jeskyněmi plnými pavouků a krápníků a železobetonovými podzemními tunely... Zvlášť oceňuji putování krajinou v noci, kde opuštěná tábořiště a domy a podivně světélkující houby působily nadpřirozeně až magicky.

Orientace dle turistického značení mi vyhovovala. Myslím, že hru Someday You'll Return si už navždy budu spojovat právě s tímto značením při mých procházkách lesem. Sice jsem se ztrácela, ale bylo to cílené v rámci zkoumání herního prostoru.

Teď trochu psychologie. Postavy zde měly hlavní úlohu v tom, že konfrontovaly hlavní postavu Daniela s jeho minulostí a skrytými charakterovými rysy, které on sám nevidí. Dle mého Eleanora představovala nevědomou část Daniela, která je nejbližším spojením s reálným světem, ale která přesto tuší, že něco není v pořádku a snaží se ho jemnými náznaky přinutit k tomu, aby se podíval pravdě do očí. Druhou postavou byla dívka, která nás provázela flashbacky Daniela. To byla Stela. I když tyto flashbacky provázela promluvami, které v nás měly vyvolávat výčitky svědomí, vnímám tyto scény jako to nejdůležitější z hlediska vyprávění příběhu, neboť se nás jen snažila přivést k uvědomění, co se vlastně stalo. Třetí výraznou ženskou postavou byla dívka Lea. To je pro mě jasný symbol malé Stely. Úkol pro ni zdál se býti prostý. Ovšem pro mě to byl velmi dojemný a emocemi naplněný okamžik, který dozrál až o několik kapitol později. Doporučuji brát tento úkol vážně a cesta k nápravě Daniela je otevřená.

Teď se ještě vyjádřím ke zbylým dvěma postavám. Celou hru nás provází naše stínové alter ego The Beast, jako ničivá a agresivní stránka Daniela. Jeho role je možná zpočátku nejasná, ale z pohledu jungovské psychologie je třeba, aby Daniel i tuto svou stránku přijal. Druhou postavou je babča. Ta dle mého symbolizovala odpuštění. Na konci hry totiž hlavní postavě ukáže, jak se očistit od svých hříchů.

K záporům hry. Tím prvním jsou stealth pasáže. Není jich mnoho (naštěstí), ale hraní mi i tak dokázaly otrávit. Nepřátelé vidí a slyší vše. Vidí vás, i když je nevidíte. Jakmile jsem slyšela, že mě opět spatřili, tak jsem rezignovaně a otráveně pustila ovládání a čekala na konec hry. Druhou a pro mě podstatnějším nedokonalostí hry je její design. Vysvětlím na příkladu. Chtěla jsem splnit jeden vedlejší úkol, a to ve čtvrté kapitole z dvanácti, tedy ve třetině hry. Už to nešlo. Nejdříve moji postavu hra zamkla nocí, kdy se cesta k úkolu stala nepřístupná (to jsem zjistila až po hodině snažení udělat tento úkol) a následně mě hra vrhla do nové lokace, ze které nebylo úniku až do konce hry. Takže od čtvrté kapitoly se nebylo možné nikam vracet, což pro hru, která obsahuje plno sběratelských věcí a co hůř - její vyprávění stojí a padá na pořádném průzkumu okolí, je katastrofální. A mně tohle opravdu naštvalo.

Hře nejvíce sráží hodnocení poslední třetina hry. Do té doby se moje hodnocení pohybovalo na 90 %. Při hraní této části kleslo na 40 %, a to z důvodu naprosto úmorného procházení toho stejného stále dokola. V jedné části jsem umřela asi desetkrát, protože jsem neviděla přes kouř z ohně kam běžet, ani jsem nevěděla, co mě zabíjí a ani mě to nezajímalo. Celá poslední třetina byla utrpením.

Nakonec ovšem dávám po delším rozmyšlení 75 %, protože Someday You'll Return má skvělou atmosféru a příběh je to, co mě opravdu drželo až do konce.
+40

Posel Bohů

  • PC 70
Herní výzva 2020 - 9. "Základní kameny" (Hardcore varianta)

Hned na začátek vás před touto tragicky zahynulou hrou varuji. Pokud vás zajímá příběh a nejste tvrdohlavec posedlý chronologickým pořadím a srovnáváním jako já, určitě shánějte její novější verzi, remake z roku 2005 pod názvem Ni.Bi.Ru: Posel bohů. Dostanete z určitého hlediska ještě lepší a modernější zážitek, který probírá svoji zápletku do hloubky, bere ji z trošku osobnějšího hlediska a mnohonásobně lépe funguje jako ucelený děj, u nějž si nemusíte odmýšlet závěrečných pár minut. Je-li tomu naopak, nezbývá mi nic jiného než vám popřát štěstí s vytvořením virtuálního počítače v programu VirtualBox, protože právě kvůli existenci remaku si Posla bohů dneska už nezahrajete, teda jestli z půdy nevytáhnete 20 let starou bednu s Windows 98, ale takovou možnost pochopitelně většina lidí nemá. Sám jsem Posla musel hrát s vteřinu a půl dlouhou prodlevou zvuku, což se mi vyřešit nijak nepodařilo a doteď to nechápu. Zážitek mi to ovšem nevzalo.

Prvotní pocity ze hry jsou parádní. Stařičká šestnáctibitová grafika i dneska okouzlí a krásná hudba v pozadí si vás velmi rychle podmaní. Každá lokace díky tomu působí živě a třešničku na dort přidávají nesmírně sympatické, luxusně nadabované postavy. Občas bych z té nádhery měl chuť nepostupovat příběhem a jenom se kochat. A to u přes dvacet let staré hry zas až tak obvyklé není.

Avšak co se samotného gameplaye týče, už to taková špička není. Oblasti jsou sice překrásné, ale taky naprosto prázdné. V každé seberete pár předmětů, v klasickém adventurním stylu je v inventáři nějak nakombinujete mezi sebou a použijete na svět kolem. Potěší, že tu nejsou skoro žádné záseky ani pixelhunting a veškeré hádanky jsou naprosto logické. O to víc ale štve tempo hry, kdy se jednotlivé herní obrazovky strašně rychle vyčerpávají a jenom jimi tak nějak prosvištíte dál v příběhu. Místo pro zastavení tu nenajdete, takže je nutné si ho udělat. Pokud zrovna neděláte speedrun, určitě budete prozkoumávat i očividně zbytečné věci a tím si prodlužovat herní dobu.

Námět je skvělý, jeho provedení už tolik ne. Zčásti za to může i hlavní postava, šmejdilský vydřiduch Standa způsobující průjmy nebohým dělníkům na stavbě, jenž nemá k zápletce ani postavám žádný vztah a nechápete jeho motivace. Od díla může úplně v klidu odejít po splnění práce ve štole, přesto to neudělá, protože jsme ve hře a musíme přece pokračovat. A nijak nepomáhá konec, kdy se v nejvíc očekávaném momentu objeví na čtyři minuty předtím neviděný záporák, mele nepodstatné informace, Standa k němu má nevysvětlené antipatie (ano, zabil profesora Vildeho, jenomže k němu jsme si taky jaksi nevybudovali pouto) a následně se objeví bubu mimozemšťan, který zlého pána i jeho kumpána hrozivě si házejícího s mincí v několikasekundové cutscéně unese kamsi na vesmírnou loď, se kterou odletí. Nedává to smysl, ani náhodou se nejedná o uspokojivý konec, a koho to napadlo, toho ať si emzák odnese.

Jaké je tedy moje výsledné zhodnocení? Krásně se na to kouká, je radost to poslouchat, a když to dneska rozjedete a dohrajete, budete mít dobrý pocit i ze sebe. Za remake jsem ovšem rád, protože se z mého pohledu jedná o mnohem lepší hru hratelnostně i příběhově. Adventuristům ze staré školy ji však milerád doporučím.

Pro: grafické zpracování, soundtrack, dabing, námět, vedlejší postavy, ve většině lokací absence pixelhuntingu, bez záseků

Proti: hlavní postava, tempo, konec, nevyužití námětu a záporáka, drobné nesmysly a náhody

+19

Nekopara Vol. 3

  • PC 65
Zatím poslední díl veleúspěšné Nekopary mi trvalo dohrát asi nejvíce času, za což mohl asi i fakt, že jsem se na něj kvůli postavě Skořičky/Cinnamon těšil ze všech nejméně. Ne fakt, tenhle typ nadržené a neustále slintající baby fakt nemůže lidi bavit, alespoň u nás na západě tedy ne. Javorka/Maple mi ale na druhou stranu přišla ze všech dosud uvedených postav nejzajímavější a její příběh celou hru naštěstí zachraňoval. Tentokrát se zápletka tedy točí kolem toho, že by člověk měl jít za svým snem a tím odkrýváme i minulost Kashou, který se postavil svým rodičům a šel dělat dorty.

Po téhle hře už fakt nevím, co by mohla série nabídnout a klidně bych to i tou trojkou ukončil. Letos však má vyjít ještě čtyřka, kde máme poznat rodiče hlavní postavy, což je fakt úplně to poslední, co by ze značky mohlo jít vyždímat. Nové kočky snad navíc nebudou do hry nastrčené moc na sílu. No uvidíme, já se asi brzy vrhnu na anime, abych mohl srovnat, jestli se kočky podařilo převést stejně zábavně i do rozpohybovaného média a až vyjde čtyřka, tak se tu asi zase spolu uvidíme.

Pro: Javorka a její příběh o následování svého snu

Proti: Skořička a stále nesnesitelnější Shigure

+8

Nekopara Vol. 2

  • PC 70
Další hra z kočičí cukrárny nám po dvou charakterově odlišných dívkách přináší další dvě, které jsou opět svými úplnými protiklady. Kokoska je vysoká, mladá, vyvinutá, tak trochu nemotorná a nevěří si a Fazolka je zase malá, plochá, z koček nejstarší a ve všem většinou exceluje. Mezi postavami tu tak máme tentokrát menší rivalitu a dochází ke konfliktům, což jsme tu posledně neměli. Kashou tak musí jít v rozkrývání osobností a jejich problémů trochu víc do hloubky a zajímáte se tak, co se bude dít.

Samozřejmě je to celé předvídatelné, dobře to dopadne a cukrář perverzák skončí s oběma kočicemi v posteli, ale to nic nemění na tom, že vás to nemůže zaujmout. Vše je jinak při starém, funguje to, ale i tak by to možná chtělo i něco navíc. Hodnocení ale dávám stejné jako minulému dílu, jelikož mě postavy a situace dokázaly u děje udržet. Především tedy zápletka kolem neschopné Kokosky s vámi musí alespoň trošku zahýbat.

Pro: Zajímavější postavy a děj než minulé

Proti: Jedinou inovací je v podstatě hlazení koček po hlavě

+8

Nekopara Vol. 1

  • PC 70
Jelikož jsem u Nekopary zvolil chronologické pořadí, dostal jsem se k prvnímu dílu až po dokončení dvou bonusových kraťasů. Kashou se zde konečně osamostatňuje... pokud nepočítáte fakt, že se s ním z domácnosti přestěhují i dvě kočice, Čokoška a Vanilka. V sérii zde navíc máte také možnost rozšířit si příběh pikantnějším obsahem, který je kvůli dokreslení děje doporučován. Sám netuším, co všechno kromě sexu přidává (asi i nějaké dialogy k tomu), ale osobně to neberu jako nic převratného.

První dvě holky jsou na rozjezd série fajn, kdy je jedna přehnaně pozitivní a druhá spíše uzavřená a pořád vám nadává do úchyla. Příběh kolikrát zahřeje u srdíčka, pokud na takové věci tedy jste, jinak se u toho člověk alespoň pobaví. Hudba se k samotnému stylu hry i docela hodí, byť v pokračováních tvůrci nepřišli s ničím novým. V závěru už tedy jenom řeknu, že nové Cats se mají co učit, protože takhle se dělají lidské kočky. :)

Pro: Dobrý rozjezd série, humor, vizuál

Proti: Nějaké ty možnosti alespoň v dialozích by člověk uvítal

+10

Nekopara Vol. 0

  • PC 50
Nultá Nekopara, která se odehrává po dílu Extra a předchází tedy dílu prvnímu je taktéž samozřejmě pouze takovým bonusovým titulem. Tentokrát tu místo několika nesouvisejících epizod máme zpracovaný jeden celý den, kdy se v ději přesouváme po několika hodinách k hlavním částem dne, jako jsou snídaně, večeře nebo čas jít spát. Osobně mě větší zaměření na Shigure trošku zklamalo, protože byť její bratrem posedlá postava může někomu přijít zajímavá, já tento typ v Japonské tvorbě příliš nemusím.

Humor a vizuál je tradičně fajn, ale děj zas tak moc poutavý není. Hlavní hrdina je tu tentokrát zcela minimálně a sledovat kočky, jak si prochází jednotlivými částmi dne zajímavé opravdu není. Ani si moc neuvědomuji, jestli zde oproti Extra bylo něco, co by o něco víc dokreslilo celý příběh, ale myslím, že spíše ne.

Pro: Humor, pěkný vizuál

Proti: Délka, nezajímavý děj

+6

Nekopara Extra

  • PC 55
Vizuální novely jsou sám o sobě takový dost zvláštní žánr. Je to vůbec hra nebo, rozhlasová hra s jednoduchým obrazem navíc nebo tak trochu rozpohybovaný komiks? Těžko říct. Nekopara jako taková je ale jinak první novelou, do které jsem se pustil a musím říct, že to není tak úplně špatné, jak jsem předpokládal. Oproti klasickým knihám apod. je to něco úplně jiného a zrovna tuhle sérii jsou zvolil právě kvůli její ztřeštěnosti.

Japonci jsou samozřejmě svými šílenostmi dobře známí a kočičí lidi nejsou nic nového, ale aby je někdo skutečně choval jako mazlíčky, to se vážně nevidí. A ještě ke všemu, když se tito kočičí lidé opravdu jako kočky chovají, z toho máte pak opravdu záchvaty smíchu.

Dějově není Extra ničím zajímavý a spíše nám jen ukazuje několik menších epizod z kočičí rodiny + především adoptování Čokošky a Vanilky. Jelikož jde pouze o bonus, tak tomu samozřejmě odpovídá i délka hry, kdy titul dokončíte za cca jednu hodinu, což opravdu není moc. Na sérii mě to svou šíleností ale jinak navnadilo a já se s chutí pustil i do dalších dílů, které jsou již samozřejmě lepší.

Pro: Humor, pěkný vizuál

Proti: Délka, jenom takový malý bonus k hlavní sérii, který nepotěší ani neurazí

+10

Mafia: The City of Lost Heaven

  • PC 80
Mafii jsem nikdy neměl v nejoblíbenějších hrách. Nevěděl ani, natož pak řešil, jaký na ni mám přesně názor a jak ji hodnotit. Toto hledisko, i že je to u nás specificky vnímaná hra, vzniklo až s komunitou DH. Jde o krásně koncipovanou hru, která proslavila Dana Vávru a Vochozkovo Illusion Softworks. Některé úseky není takový problém zvládnout, naučím se tak řídit, jezdit městem, poradím si s časovým limitem. Můžu se spolehnout na mé kolegy, byť mi můžou překážet a schytat rány. Potíže představuje až střílení, někoho zmlátit je rozhodně snazší. Ve hře je slušná várka dobových zbraní, z nichž má velkou palebnou sílu brokovnice. Nechybí přebíjení zásobníků a nemožnost těch několik málo vteřin střílet. To s sebou nese nutnost krytí se za nějakou překážkou. Např. kostel je obtížný, v důsledku kamery z třetího pohledu se hůře sleduje dění, na jednoho jich jde čtveřice a více. Musí si hráč hlídat stav zdraví, opatrně vykukovat a pálit. I když situaci zvládne, znenadání se ze dveří objeví další skupina nepřátel a jsem pod neustávající palbou. Z výše popisovaného plyne časté opakování daných úseků, dokud to neomrzí do té míry, že hru prostě znechuceně vypnu a vrátím se k ní jindy.

To je úděl víceméně každé klasické mise, v níž se to typicky podělá, že není nic tak, jak bylo dohodnuto. Což je akorát designérská berlička, díky níž se může ve výsledku rozehrát onen komplikovaný aspekt hratelnosti. Mise Omerta a V lepší společnosti nepředstavovaly větší zádrhel. Dalo se protivníky obejít, různě likvidovat postupně, jak přicházeli. Ve Skvělém obchodě to je už těžší, protože následují dvě cutscény, aniž by proběhlo uložení. A první fáze přestřelky jde absolvovat relativně snáze, ale za cenu úbytku zdraví, příjezdu dalších mafiánů, jejich příchodu přes schodiště i jednotlivá patra garáže. Tím jsem byl stále pod nepřátelskou palbou. Proces uložení pozice navíc probíhá, když je už takzvaně hotovo, je spuštěn loadingem či skriptem, sekvencí. Myš mám perfektní, podložku též. Hra má základní citlivost větší, proto trošku v nastavení ubrána, včetně navolení na myši stiskem spínače. Uplatňovaným stylem ukládání autoři docílí celistvější atmosféry a mají lepší kontrolu nad situací. Klasický Quick Save by nejspíše rozbil přehrávání cutscén i spouštění skriptů. Nesedl celkovému konceptu.

Naproti tomu ježdění exceluje, když všem příznivcům klasických, automobilových simulátorů rozprostírá luxus na čtyřech kolech. Skrze realisticky pojaté chování dobových vozidel. Projíždět se členitým prostředím velkého města, kde je několik mostů, může mě zatknout policie za překročení rychlosti, pronásledovat mě, jdou tu přejíždět civilisté. Dá se prostřelit pneumatiky u kol vozidla. Mě bavilo opravdu královsky. Omezení povolené rychlosti iritovalo, při jejím nerespektování to teprve byly regulérní zážitky z jízdy, jak se sluší a patří. Absolvování závodu umožňuje až pět stupňů obtížnosti, z nichž si určitě každý vybere. Má dobře koncipovanou podstatu toho, že se ten závodní speciál přetáčí, jestliže hráč nevyrovná jeho stabilitu v důsledku projetí nějaké zatáčky. To se dá neustálým stiskem obou směrů, doprava či doleva. A samozřejmě, aby se dal závod ustát na Těžký stupeň, je důležité neudělat vůbec žádnou chybu. V prvním kole soupeřům ujet a pak už jen hlídat dosavadní stav. Nevybourat se, soustředit se a mělo by to být v kapse. A při tom všem i auto moc nepoškodit.

Policie může zpozornět za překročení rychlosti, držení zbraně, jízdu na červenou a tak, čímž se zobrazí buď blok, pouta nebo proužek s pátráním. Dokud je Policie hráči v patách, nemůže provádět interakci v rámci misí, sekvence a tak. To samé při návratu do Salieriho baru. Libovolná auta lze převrátit na bok, kde zůstanou vyset a není šance, jak se dostat zpátky na čtyři kola. Je-li v nich hráč nebo přátelská postava, Paulie z něj už nemusí vylézt. A při návratu k baru tudíž je možné jet v autě sám, ale tehdy Paulovi začne ubývat zdraví a musím být v baru dříve, než on zemře. Stejně tak hra přehrává hlášky ostatních postav, i když se mnou v autě zrovna vůbec nesedí. Správný průběh misí je pevně svázán se všemi sekvencemi, čímž je stačí jen spustit. Co hodně vyčnívá, to je provedení všech ingame filmečků, v nichž je celý příběh hry odvyprávěn. Modely postav jsou detailní, reflektují dobře jejich věk, mladost, vrásky. Na dobu vydání pastva pro oči. Přestože jde jen o už zastaralý DirectX 8. Upozorňuji ale, že je můj dojem zkreslený monitorem Aorus AD27QD, na němž jsem si hru speciálně v OSD nastavil. Neboť ta v základu měla velmi světlé barvy. Tímto způsobem v podstatě docíleno i lepšího pohledu na veškeré textury ve hře, celkové podmanivosti závěrečného outra.

Volnost jako taková je navozena ježděním po městě, má smysl při situacích s policisty, postranními úkoly, ale moc tu v hlavní kampani provádět nejde. To částečně kompenzuje sbírání vozidel na dvorku za barem, byť jen do počtu maximálně sedmnácti aut. Střílecí část misí se odehrává vždy v dané části města, které se prý i výrazně či méně liší, od obvykle dostupné větší části města, v níž normálně jezdím. Asi by bylo lepší tomu dát plnou velikost města a vzájemně synchronizovat veškerý děj s jeho finálním vzhledem. Technicky ale byla taková věc v době vydání asi nemožná. To souvisí i s garáží, po vzoru GTA III lze auta mít vedle sebe, že postava vystoupí dveřmi pro spolujezdce, ale v další misi je vše při starém a větší počet aut s jejich specifickým zaparkováním není hrou tolerován. Ohledně místa pro ně, subjektivně by se jich tam vešlo asi dvacet pět. Měl bych tak pečlivě vybudovaný autosalon. Hra mi do konce hry dává za odměnu nová žihadla, která už není kam dát. Musím tak nějaká odstranit. K tomu slouží i mechanik Ralph. Pěkné vedlejší úkoly má Lucas, auta od něho mi zůstanou. Zpočátku jeho mise ignorovány, oplývají obtížnými dovednostmi umění řidiče. Vozidlo shodím do vody odstrčením, s využitím jiného. Policejní auta se můžou i vymrštit do výšky, dělat přemety a letět. To jsem fakt zíral, jak se mi najednou zjevili před očima a krutě dopadli.

V akční hře se nachází i klidnější pasáže, spíše poukazující na plížení, popř i krádež nákladu a popíjení. V misi Jen tak pro radost je problém, že je její správný průběh podmíněn převážně skriptováním. Jde tak o součinnost více postav zároveň, o odpovídající načasování a to, jestli sám hráč přijde na to, jak splnění mise docílit. Já s tím zprvu bojoval, narážel na mnohé chyby, proklamované nezdary. V jejím závěru mě potkal nepravděpodobný neduh, kdy za pronásledování a zátarasů prahl Tom po precizním projetí vytyčenými trasami. Ač už byl téměř v cíli, zničeho nic, náhle převrátil náklaďák na bok. Paulie i on museli vystoupit. Za dozoru fízlů, ti se nějak šprajcli a přečkali to ve svém služebním autě. Pro mě nastaly krušné chvilky, abych popostrčením s jiným vozidlem vrátil ten svůj zpátky na čtyři kola. To se poštěstilo, v opačném případě bych byl asi v opravdu nezáviděníhodném maléru. Tyto peripetie auto příliš nepoškodily. A v Melouchu supersport od německých konstruktérů asi dvakrát vjel do dráhy ostatním řidičům, zastavil a nehnul se. Až mnou naučený trik z předešlé fušky mu umožnil opět se rozjet a absolvovat zbytek cesty pod mým dozorem. Jak vidno, má to svá úskalí, leckdy i ta kladná. Ale je to krapet nesnadná záležitost, zabývat se kariérou protřelého mafiána.
+25

Deltarune - Chapter 1: The Beginning

  • PC 90
Nevěřil jsem, že na Undertale jde nějak navázat, ale Tobymu se to povedlo. Svět Delatarune je podobný, ale jiný. Prohání se tam známé postavy, ale to co se stalo v Undertale se jakoby nestalo...

Na to že je zatím vydaná jen první kapitola, tak už zvládlo Deltarune svého předchůdce v lecčem překonat. Lepší hudba i grafika (v mezích originální stylizace), propracovanější soubojový systém, rozsáhlé lokace.

A co se týče příběhu, přinese mnoho otázek a prakticky žádné odpovědi. Moje teorie je -- mark my words -- že celý Undertale je, podobně jako to co se stane v Deltarune, představa Krise, která nějak reflektuje jeho boj s realitou. Power fantasy, ve které jeho rozhodnutí skutečně něco změní. Ale o tom se snad dozvíme až Deltarune (někdy) (možná) (snad) (doufám) vyjde.
+7

The Walking Dead: Season Two - Episode 1: All That Remains

  • PC 65
Nemám pocit, že dát Clementine do hlavní role druhé sezóny, bylo šťastné řešení. Osobně s tím mám docela problém uvěřit, že malá holka tady koučuje v podstatě několik skupin a dělá za ně zásadní rozhodnutí. Jasně holka má něco za sebou a dospívá v extrémní situaci, ale ti dospělí jsou na tom úplně stejně. Prošli si podobným peklem, a budou podobně otrkaní a otrlí na to, aby se při každé druhé příležitosti obraceli na jedenáctiletou holčičku s žádostí o radu a ještě se jí bez ceknutí řídili. Opravdu jsem v těchto situacích spíše koulel očima a takové to sžití s postavou a pohlcení příběhem se absolutně nekonalo.

Už u první sezóny jsem měl trochu obavu, že po shlédnutí mnoha řad seriálu, to prostě u mě nebude fungovat. Ale tam se to nepotvrdilo. Bohužel u druhé sezóny to už přišlo. Četl jsem si tu několik starších komentářů a diskuzních příspěvků a zaznamenal slova jako "velké překvapení" nebo "šokující" apod. Nic z toho jsem ve druhé sezóně nezažil. No a když vás u Telltale neosloví příběh tak je v podstatě vymalováno. Hra jinak nemá co nabídnout. Grafika není špatná, ale jako kochat se tu není moc čím. Snad jedině hudba a dabing je fajn a stojí za pochvalu. Hratelnost je samozřejmě na facku, ale na to jsme si u Telltale už zvykli a kvůli skvělému "hernímu" zážitku si tohle nepouštíme. No a ta provázanost s vašimi rozhodnutími v The Walking Dead: 400 Days je spíše k smíchu.

Na druhou stranu, když ty dvě sezóny srovnám, tak v nich zas až tak velký rozdíl není. Takže pro mě osobně docela obtížné hodnocení, řemeslně je to na podobné úrovni jako první sezóna, ale kvůli výše uvedenému to prostě u mě nefungovalo a moc emocí to ve mě nevyvolalo.

(Komentář se týká celé série The Walking Dead: Season Two.)
+12

OneShot

  • PC 85
Roztomilá hra, která mě zaujala svým Undertale-like vzhledem a povahou. Začít hraní s takto přímým porovnáním s cenami ověnčenou hrou není k náhodným indie tvůrcům zrovna fér, o to více pak musí zaznít že OneShot v porovnání obstál na jedničku.

Autorům se podařilo vytvořit a vykreslit neskutečně roztomilou hlavní postavu, která není tabula rasa, ale má velmi osobitý charakter. Citový vztah si k němu vytvoříte hlavně kvůli způsobu, jakým s vámi komunikuje -- promlouvá skrz čtvrtou stěnu přímo k hráči, a občas nahlédnete i do jeho snů. Spolu s ním -- Nekem, který není kočka -- objevujete neznámý umírající svět, jehož je Neko proti své vůli spasitelem.

Na hře mě zaujalo hlavně to, kolik práce vešlo do prvků, které vlastně nijak nesouvisejí s postupem dál v hlavní příběhové linii. Mnoho zajímavých lokací nemusíte navštívit, s mnoha zajímavými postavami nemusíte mluvit, a dokonce ani nemusíte splnit jednu celou hádanku. Působilo to na mě poněkud divně, než jsem si uvědomil, že to je způsob, jakým hra buduje hlubší vztah mezi vámi a postavami v ní.

A pak si v jeden moment uvědomíte, že jedině vy můžete svoje milované postavy zachránit. Ne Neko -- vy.

OneShot je kreativní adventura s prověřenými i neotřelými prvky. Zejména pokud milujete Undertale a nemůžete se dočkat Deltarune - Chapter 1: The Beginning, rozhodně by vám neměla uniknout.

Pro: postavy, soundtrack, lore, kreativní lámání čtvrté zdi

Proti: design lokací (cesty mezi nimi často monotónní a zmatené, naštěstí má hra fast travel)

+10

Minecraft: Story Mode - Episode 1: The Order of the Stone

  • PC 70
To je tak strašná kravinka, že jsem se od toho nemohla odtrhnout a dohrála ji na jedno posezení :-D.

Musím říct, že po prvním spuštění a úvodu jsem byla značně zklamaná - myslela jsem si, že hlavním prvkem zde je stavění, avšak zmýlila jsem se. Hra funguje na principu interaktivního filmu, kde se do děje zapojujete minimálně.
Proč má tedy cenu tuhle hříčku vůbec zkoušet? Za mě to je jednoznačně humor a kreativiní odvyprávění příběhu, které vzniklo na představě, jaké je to opravdu žít v Minecraft světě: nenajdete zde ani jeden prvek, který by nešel postavit v původní hře :-).
A co se týče humoru – dialogy a interakce mezi postavami jsou opravdu senzační, avšak záleží samozřejmě na tom, jestli hráč dokáže takový humor ocenit, anebo mu přijde trapný.
Velice mě překvapilo, jak moc akčních scén se dá tímto způsobem z původní hry "vydolovat". Za mě to byla rychlá, příjemná oddychovka pro zasmání :-).

Pro: Skvělý humor, kreativní ztvárnění života v Minecraft světě, smysluplný akční příběh

Proti: Pro někoho může být svazující fakt, že se vůbec nejedná o otevřený svět, ale musí jít jen jednou, předem určenou, cestou

+9