Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Diskuze

@Ajantis (komentář): Inak ešte k tomuto komentu, toto " S lítostí jsem vzpomínal na BG1, v níž šlo také o hodně, ale většina děje měla realistické kontury a zároveň jsem měl pocit, že se svět netočí jen kolem ústředního příběhu." mi príde zásadné.

Jak v trojke je for some reason všetko osobné a všetko sa točí okolo vás, tak to je presne dôvod, prečo to nepôsobí ako autonómny svet, v ktorom si vy žijete svoj príbeh, ale viac ako kulisy pre ten váš príbeh.

Preto aj Baldur's Gate z jednotky a Athkatla sú radikálne lepšími mestami než BG z trojky (ešte v kombe s tým, že ide o viac lokácií, a len tie dokážu fakt navodiť dojem metropoly), pretože tam má každá štvrť svoj vlastný dej, ktorý nesúvisí s príbehom bhaalspawns, a vy sa tam len pricmrndáte tak nejak bokom. Tu prakticky všetko čo sa deje už od počiatku súvisí s vami.
@Ajantis (26.12.2024 00:27): Vidím, že jsi to hrál na PS5, tam není pro BG3 support K+M, tuším? Takže jsi to ovládal na controlleru? Teda to bych se asi neléčil jen těmi motocyklovými simulátory, jak jsem tomu při hraní BG3 měl, ale musel bych k nim ještě přidat pervitin a jezdit je deset hodin v kuse, abych nějak vyrovnal potřebnou hladinku dynamiky. :D
@Ajantis (komentář): Jsem byl zvědav, zda napíšeš nakonec komentář a podělíš se o myšlenky. Vidím, že sis z toho odnesl podobné dojmy jako já, ale dotáhl jsi to tedy narozdíl ode mě až do finále. :-)
Čína bombarduje negativními recenzemi BG3, protože Wukong nevyhrál GOTY. Respektive Astrobot není na Steamu/PC a nelíbila se jim Vinkeho řeč, tak to schytalo BG3. Kdo to pochopí? Já ne :D
Nějak v Číně asi nepochopili, že Swen při přípravě řeči neznal výherce a tudíž soudil, že všichni kandidáti spadají do kategorie "děláno s láskou", a proto mohl svou řeč napsat tak, jak ji napsal. On jim vlastně Wukong vychválil jako naději herního průmyslu a oni se na nej vrhli jak psi.
Oh shit, zrovna jsem zjistil, že Adjustable Party Limit mod se dá zkombinovat se Sit This One Out, díky kterému můžu mít šestičlennou partu, ale sám si vyberu, kteří parťáci se vlastně zúčastní boje, takže se tím combat příliš netrivializuje. Tak teď mám strašnou chuť to rozehrát znovu, ale o Vánocích chci zkusit ten DA: Veilguard, takže asi až někdy během příštího roku. :)
Je načase zkusit honor mode. Jedu v coopu Gloom Stalkera na Tacticiana a dávám 70% nepřátel na one shot. A to ještě můj milý manžel furt něco pos... podělává a má fobii z long restů :)
Asi si vezmu k tomu do party Astariona na double ambush, Karlach (battlemaster) na agro a heavy hit, Shadowheart na support a Galea na radius spells a counterspell.

Edit: Houby, parta je jen o čtyřech :D Takže Galea a Shadowheart budu asi střídat situačně dle druhu soubojů.
@Ajantis (08.11.2024 10:32): Neskúšal som to, ale z toho, čo je napísané to podľa mňa chápeš správne, že až posledné povolanie leveluj na level 12. a koľko chceš povolaní na max level 11. Hra tým, že neobsahuje level vyšší ako 12, ale bude ťa chcieť levelovať ďalej, jednoducho spadne.
Zkoušeli jste někdo ten mod na odstranění zkušenostního stropu od Nexusmods? https://www.nexusmods.com/baldursgate3/mods/570?tab=description

Pokud ano, jak rozumíte následující podmínce? "Take the 12th level last, because otherwise the game will try to level your class to 13 on next level-up and crash. So like this: Fighter 11/Barbarian 8/Fighter 12."

Znamená to, že je třeba, aby povolání na 12. úrovni muselo být vždy až to pozdější povolání? To však vylučovalo instalaci modu v případě, že už hráč v původní hře dosáhl s jakoukoli postavou 12. povolání. Nebo to.chápu špatně?

Díky.
Je fakt úsměvné, jak všichni vyjíždějí po protagonistovi. Dneska po mně vyjel Halsin, přestože mám romanci s Karlach, a teď dokonce i Mizora. Předtím, než jsem si vybral Karlach, vyjeli po mně snad všichni ostatní, přičemž z mojí strany tam nebyl v žádném dialogu ani náznak romantického/sexuálního zájmu. Tahle část hry je fakt bizarní, protože to působí spíše jako kdyby to autoři zadali nějakému tvůrci erotických her (kde dává smysl, že po protagonistovi všichni jedou, a jemu stačí si jen vybrat), než že by se snažili o něco jako realističnost. Ostatně ani přátelské vztahy se společníky ve hře nejsou zas tak hluboké, natož aby měli nějaké výraznější scény společníci mezi sebou.

Edit: No sakra, teď po mě jede dokonce i Emperor. Ještě si pamatuju z prvního hraní, kdy jsem romance ignoroval úplně, že mě dokonce i Withers buzeroval, proč jsem to s nikým nedal dohromady.
@Flowerpot (19.09.2024 14:05): Ja som inak čítal ako niekto z Larianu hovoril a všímam si to aj inde, dokonca aj pri kritike niektorých hier, resp. ich častí, že hry by mali byť o zábavnosti, nie o tom, že si musíš splniť nejaký povinný alebo dokonca logický segment, aby si sa dostal k zábavnosti. Samozrejme je to subjektívne a individuálne. Ale nielen oni narážali na to, že až priveľa hier trávi veľa času tým, že hráča pošle zabíjať potkany do pivnice, vlkov do lesa a zbierať kvetinky ako na prvý pohľad logicky ľahké úlohy, treba brať do úvahy, že veľakrát tie postavy síce začínajú na 1. leveli, ale to neznamená, že sa práve v ten moment, kedy hra začala narodili, ale jednoducho aj ten 1. level by mal byť vnímaný teoreticky ako "10. level", lebo však v živote niečo študovali, trénovali, pracovali a podobne.

No a tu sa dostávam k tej podstatnej časti pointy, že veľa štúdii vytvára generický fluff pre "začiatočníkov", ako keby si hráč mal nejaké dobrodrúžstvo zaslúžiť. Osobne nie som všeobecne fanúšik záchrany kráľovstva/sveta/galaxie, čiže ani tým netvrdím, že hráč na 1. leveli má byť zrazu spasiteľ, no na druhej strane by bolo fajn už od začiatku riešiť veci, ktoré ak nie sú podstatného charakteru, tak sú aspoň dostatočne dobre napísané. A to sa podľa mňa Larianu darí. Osobne sa mi páči, keď hry v poslednej dobe postavy dávajú do situácie, že nie sú úplny nobody, ale vlastne niečo má postava za sebou, ale to dobrodrúžstvo v hre má byť "ťažšie" než dosavadný život. To následne aj lepšie z ludonaratívneho hľadiska v hre vysvetľuje, prečo sa postava tak rýchlo adaptuje, zlepšuje a vie prekonať prekážky, ktoré iní neprekonali. A zároveň to teda umožňuje hrať aj niečo zaujímavejšie, než len tie klasické začiatočnícké klišé. Samozrejme, dá sa argumentovať, že aj začiatočnícke veci by mohli byť fajn, keby ich autori vedeli napísať lepšie. Ale osobne ma už tie klasické začiatočnické klišé nebavia a nebaví ma ani vata, kedy sa hra mení na prácu, aby som si niečo zaslúžil (to robia aj mnohé veľké open worldy, že treba urobiť aspoň časť nudných kravín, aby sa odomkol postup ďalej). Chodím do práce a dostávam za ňu peniaze. Nepotrebujem, aby mi niekto robil z koníčka prácu, za ktorú ešte platím. :)

Inak, to čo píšeš o tej "výhovorke" pre BG 2 so zohnaním financii, aby človek dostal pomoc, to súhlasím, ale keď si vezmeme questy v BG 3, tak jeden a pol aktu vlastne sidequestami hráčova družina hľadá spôsoby, ako sa zbaviť tadpoles v hlave, čiže to zdôvodnenie je ešte výraznejšie a sedí do toho.


@Zero (19.09.2024 13:23): S týmto Disco Elysium súhlasím, ale tak môžeme roleplayovať, že aj v tých iných hrách to nie je úplne normálna postava. Dokonca v niektorých RPG hráča spoločníci uháňajú, že treba riešiť tú vec, ktorú máme riešiť a nie vedľajšáky.
@Zero (19.09.2024 13:23): " Když je protagonista vychlastaný vyfetovaný magor, tak dává smysl, že dělá bůhvico ho zrovna napadne, přestože má řešit vraždu."

A zároveň Kim neprestane prevraciať pri všetkých tých sidequestoch oči, čo slúži aj ako pekný metakomentár ku tejto klasickej cRPG tradícií.

Inak čo do ludonaratívnej disonancie to mala myslím dobre riešená práve dvojka, kde síce je tiež od začiatku urgentný hlavný quest, ale človek v ňom nemôže postupovať, kým si nezaplatí spojencov: a jako jasné, že tých 20 000 človek získal oveľa skôr, než splnil všetko, ale rámcovo je "potreba získať peniaze" dobrý a jednoduchý spôsob, jak presvedčivo ospravedlniť sidequesty. Druhou možnosťou je to, ako to robí jednotka, že síce sa deje niečo obrovského a osobného, ale človek je do toho iniciovaný až časom a zo začiatku jak hráč, tak postava sa proste loudá svetom.

Trojka si myslím, že moc nezvláda ani jedno: už od začiatku sú stakes superhigh, a potom, čo prakticky všetky dôležité reveals (až na jeden) odhalí na konci druhého aktu, tak to v samotnom Baldur's Gate tak podivne zas rozplizne a stratí naratívne tempo.
@Tulareanus (19.09.2024 12:01): Chápu ten záměr tvůrců a v některých případech je to povedené, ale dost často mi to přijde právě jako by si člověk odskočil vyvenčit psa do útulku, a pak najednou zjistil, že je to pekelný ohař hlavního záporáka, a ty kytky, co babičce zalíval, vyrostly až do nebes, kde proběhne závěrečný bossfight. :-) Kolikrát je potřeba si právě různě odbíhat zdánlivě úplně mimo, aby člověk získal další střípek do té celkové mozaiky.

Jinak samozřejmě, ludonarativní disonance je věčné téma. Disco Elysium asi až moc přechvaluju, ale i v tomhle případě je to za mě příklad, kde to funguje. Když je protagonista vychlastaný vyfetovaný magor, tak dává smysl, že dělá bůhvico ho zrovna napadne, přestože má řešit vraždu.

Zvláštní případ je třeba Gothic 1, kde se od druhé kapitoly jede jen hlavní příběh bez jakýchkoliv vedlejších questů, i když je tam na ně prostoru spousta, a urgentní to začne být tak od 4. kapitoly.

Ale abych neodbíhal – rozhodně si cením, že Lariani své hry dělají jinak, než je v RPG podobného ražení běžné. Ale holt jednak nejsem cílovka, a jednak bych chtěl od Baldur's Gate 3 Baldur's Gate 3, a ne převlečený Divinity: Original Sin 3.
@Zero (19.09.2024 03:15): Mne na tom celom príde len jedna vec zvláštna a nie si prvý, kto to píše. A to je vlastne to, že tie vedľajšie questy sú v mnohom prepojené s hlavným dejom. Mne to napr. prišlo zaujímavé v tom, že xkrát sa sťažujeme dlhé roky, že ak niekto zachraňuje svet/kráľovstvo/galaxiu/rodinu a dostáva sidequesty, tak je to ludonaratívna disonancia, lebo 90% času to nedáva zmysel. Tak ako nedáva zmysel, že keď ideš k lekárovi na objednaný zákrok alebo do práce na konkrétnu hodinu, tak sa len tak rozhodneš, že ideš vyvenčiť psa do útulku, nakúpiť si potraviny alebo poliať babke kvety. No a v prípade tejto hry väčšina (nehovorím všetky) týchto vedľajších questov dáva zmysel práve svojou urgentnosťou a previazanosťou na hlavnú agendu hry. Nevravím, že to tak má byť vždy, ale mne to prišlo v tomto osviežujúce.
@Zero (19.09.2024 03:15): Nehovoríš žiadnu nepravdu. Okrem toho, jak som už rantil, jak je to fakt dobré ako RPG, ale úplne PRÍŠERNÉ ako sequel Baldur's Gate, je dôležitý point s tými mestami, kde BG v trojke je dosť... antiklimax, a fakt nie je ani náhodou, náhodou na úrovni Athkatly, jak v náplni questov, ale aj v samotnej impresií veľkomesta, čo je strašná škoda.
@Zero (19.09.2024 03:15): Docela on point si myslím, co se týká věcí, o kterých vím. Originály jsem nehrál.
Já tu chodím prokrastinovat když zrovna nehraju, což je dost často.. :D Eseje jsou to, proč tu chodím! Jen tak dál. :D
Tak jsem s tím strávil celý povodňový víkend, a teď jsem se konečně dostal do Baldur's Gate. Už jsem to hrál jednou předtím, někde v tom třetím aktu přestal hrát. Teď už to dohrát chci, ale dojmy jsou rozporuplné.

Baví mě to dost, ale zároveň mě zase začíná srát to klasické Larianí "všechno souvisí se vším". Každý prd z prvního aktu zaručeně začne smrdět někde ve třetím aktu. Vedlejší questy v podstatě neexistují. Vše, co uděláš nebo neuděláš, se promítne do hlavní linie. Je mi jasné, že se snaží o kvalitní "choices & consequences️", ale je to prostě strašně "convoluted". Teď nevím, jak to říct česky.

A hlavně, navzdory asi jejich úmyslům a snahám, to vůbec nepůsobí přirozeně a organicky. Je to pořád lepší než Divinity: Original Sin, u kterého jsou doslova fanmade mapy, na kterém levelu kam jít, aby to bylo hratelné, ale i tak prostě obdržíš tunu provázaných questů, a musíš přemýšlet, co kdy splnit, aby to mělo kýžený výsledek. Nebo, hádám, nemusíš, a zahraj to, jak to zrovna vyjde – ale pokud s tou hrou strávíš nějakých 100 hodin, nechceš, aby to dopadlo podle tvých představ? Upřímně si nedokážu představit, že bych to hrál třeba třikrát po sobě, jen abych vyzkoušel různé cesty. Zvědavost tam je, ale až tak mě to nebaví.

S tím souvisí to, že se téměř vždy jeví nějaká cesta jako správná. Když tam mám nějaký skillcheck, který je obtížné přehodit, tak je sakra jasné, že se za ním skrývá možnost, kterou chci zvolit. Tak to zvolím, a když to nedám, výsledek je "posrals to". Což mě viz výše nevede k roleplayingu toho, že jsem to posral, ale tak akorát k savescummingu. Protože "posrals to" není zajímavá alternativa. Baví mě to třeba v Disco Elysiu, kde neúspěchy vedou k zajímavým a zábavným situacím, ale tady se mi zdá, že to je velmi často jen že se buďto nedostanu k bonusovým informacím, nebo že daná situace skončí předčasným soubojem.

I tak je ale BG3 určitě nejlepší hra Larianů, kterou jsem kdy hrál. Dost možná právě proto, že je to BG3, tak museli dostát nějakým pravidlům a očekáváním, a nemohli jet stoprocentně podle toho svého mustru, jehož tedy zřejmě fakt nejsem cílovkou. Vzpomínám si, jak jsem četl, že D:OS2 je nejlepší RPG ever, a ono pro mě vůbec ne. Špatné to rozhodně není, ale prostě ve stylu dobrého jídla, které holt konkrétně mně nechutná. I když tedy co se týče děje, za moc to podle mě nestálo, a to nehledě na to, jak mě to (ne)bavilo hratelnostně.

V čem podle mě BG3 nedosahuje kvalit předchozích dílů:

Pocit dobrodružství – BG1 a BG2 jsou prostě ryzí high fantasy tolkienovského ražení. Je to takové mile naivní, cheesy, člověk na to musí přistoupit, aby nedostal cukrovku, ale je to tam. V BG3 mám spíše pocit kalkulování, co kdy kde jak udělat.

Pacing – BG1 je teoreticky úplně stejné low-level dobrodružství jako BG3, ale ve trojce už od začátku řešíme strašně epické věci, úrovně lítají jedna za druhou, a celý třetí akt strávíme na max levelu, protože děj nedovoluje jít výše. V BG1 je to na začátku skutečně jako simulátor začínajícího dobrodruha, a když se konečně dostaneme do Baldur's Gate, je to příjemná odměna. V BG3 se snažili asi emulovat něco podobného, ale tím, jak je to naprosto napěchované a propletené, tak přichází velká únava, protože člověk předtím prolízal dvě mapy skrznaskrz, aby splnil něco, co je dějově vcelku prosté, a teď najednou velké město se spoustou questů? Zvlášť když je tam pocit naléhavosti, že by se mělo jít do finále? Prosimvás, ne. BG2 má jinou taktiku, to rovnou ve velkém městě začíná, a taky na vyšším levelu. Pokulhává sice to, že hlavní quest je taky naléhavý, ale správné je to, že to nabízí spoustu možností na začátku, když má hráč ještě chuť vše objevovat.

Společníci – v BG3 je to banda edgy pubertálních výrostků. Což je obzvláště bizarní vzhledem k tomu, že Gale má být ultrazkušený mág a kámoš samotného Elminstera, Karlach pekly prověřená bojovnice atd. A oni mají (krom nízkého levelu) všichni pubertální bolístky, trousí nejapné sexuální vtípky a řeší drama jak ze střední školy. A jejich příběhy jsou podobné. Karlach a Gale mají v sobě časovanou bombu. Skoro všichni se vzepřeli (či mají možnost se vzepřít) nějaké velké božské/ďábelské/ultramocné autoritě. Tady je asi nefér to srovnávat s BG1, kde společníci říkají leda hovno, ale v BG2 jsou už jistě zapamatovatelnější. A hlavně jich je víc, víc možností, jak poskládat partu. Někteří se navzájem nesnesou, některé ani nemusíte najmout, a každý z nich má vlastní osobnost. V BG3 je polovina osobnosti většiny společníků, že je to damaged protagonist-sexuál. S tím, že jejich osobní questy jsou všechny strašlivě tragické, a strašlivě unikátní a special, viz ty božstva/ďábelstva/atd.

Úplně se asi nedá srovnávat možnost průzkumu mapy. V BG3 skoro všechno souvisí s tím hlavním příběhem, takže je to o tom, jestli hráč najde či nenajde nějaký střípek mozaiky. V BG1 je zas většina obsahu naprosto dobrovolné vedlejší dobrodružství, které nesouvisí s ničím. Jsou tam mapy, kterými se člověk může toulat, jen aby se toulal. BG2 je takový průnik – skoro všechno souvisí s nějakým questem, ale ne s hlavním příběhem.

Co se kvality příběhu týče, to úplně nevím. V BG3 je to nepochybně dobře promyšleno, ale jak jsem psal výše, je to taky dost convoluted. Žádné vedlejší questy, všechno se dříve či později objeví znovu. Některé věci jsou vyloženě píčoviny. Jako třeba návrat Sarevoka nebo role Viconie, která zcela popírá její osobní posun v BG2. Jen proto, že je to "kánon". Tohle je úplně na hovno. Stejně jako v Neverwinter Nights 2: Mask of the Betrayer, kde celý děj spěje k tomu, aby byla stržena wall of the faithless, ale pak leda hovno, protože kanonicky to nejde.

A koukám, že jsem napsal solidní esej, kterou si asi nikdo jen tak nepřečte. :-D
@Jab (18.07.2024 08:47): Jsem před časem náhodou narazil na video závěru linky Shadowheart s Viconií a zděšen jsem dokázal pouze hlesnout: „Look how they massacred my girl.“
@SilentWolf (14.06.2024 16:55): S tým Iron Throne to bol určite zaujímavý nápad, len škoda, že v tých skorých verziach (stalo sa to raz aj mne) sa tie zachraňované NPC vedeli čo do pohybu bugovať alebo pliesť pod nohy. Ale som rád, že ten ťahový boj vedeli využiť počas hry viacerými spôsobmi, tak ako to robia tie menej príbehové a viac taktické hry ako tebou spomínaný X-COM. To mi inak dlhodobo vadí/mrzí pri mnohých hrách, že tie veľmi príbehové častokrát trivializujú gameplay a naopak.

Astarionova linka bolo príbehovo zaujímavá, ale Cazador ma ako charakter sklamal svojou absolútnou plochosťou.
Iron Throne naprosto perfektní zážitek. To nejlepší z XCOMů převedeno do fantasy. Vlastně jsem si připadal skoro jako hrát Arkham Horror LCG. Ta optimalizace tahů a vymýšlení jak z nepříjemných situací.

A to jsem včera ještě ukončil Astarionovu linku. Jen mě trochu mrzí že už jsem zapomněl co jsem hrával s těmi postavami. Můj paladin mi přijde jako největší břídil a nebýt Lae'Zel, mám problém ve většině střetů. Ale to už jsem si vlastně stěžoval v době jak jsem to hrál - takže asi vše při starém.. :D :D
Jak píše Tulareanus, CA$ je slabší. Ba naopak je tu drtivá většina elektroniky a s tím spojeného zboží levnější. Hlavně teda tady v Albertě díky 5% dani.

Nejde mi o to přesunout savy z os na jiné os, ale spíš jestli se mi budou lokálně ukládat a zůstanou mi, pokud bych o ten účet přišel.
@Ria Kon (28.03.2024 15:55): Ja viem, mám rodinu v Kanade, ale kanadský dolár má nižšiu hodnotu než americký alebo euro. Čiže 60 USD je aktuálne 81,22 CAD a 60€ je 87,67 CAD.

Každopádne do nákupu accountu cez G2A by som fakt nešiel. Kľúč ešte ako tak s prižmúrenými očami pochopím, ale osobne by som tam nič nekupoval, lebo peniaze nejdú nikdy autorom hry a zdroje sú pochybné. Radšej si počkať na nejakú zľavu alebo v prípade Baldur's Gate 3 ísť do toho za plnú sumu, lebo tá hra za to stojí a je to zábava aj na dosť hodín. :)
@Arcee (28.03.2024 06:28): ak to predávajú ako steam account, tak je tam vždy riziko, že môže byť časom suspended. G2A nie je žiaden oficiálny reseller, ale predávajú kľúče z rôznych súkromných a neoficiálnych zdrojov. Kupovať account s hrou je asi jeden z najriskantnejších typov. Navyše tá cena nie je ani natoľko lukratívna oproti napr ofiko jarnej zľave teraz na steame, čo bola, aby to stálo za ten risk.
Hola, na G2A prodávají za cca $46 CA$ (žiju v Kanadě) plnou verzi na steam, ale je to jako steam account. Máte s tím někdo zkušenost? Bude ten steam account můj a budu k němu mím nonstop přístup na věky věkoucí, nebo je to nějaký sdílený účet a za dva měsíce mě jej seberou? Taky hraju na Macu, tak nevím jak by to fungovala s uloženými pozicemi.
Prý se pracuje na nových cutscénách pro evil endings. Pokud plánujete, doporučuji počkat :)

Už sem chtěla rozjet po dokončení finálního bosse Durge, ale nakonec tedy pojedu barda. Něco mi říká, že ta classa bude strašně vtipná :D Jinak rogue je moje klasika, prostě komplexní classa, a překvapilo mě, jak jsou od poloviny hry druidi OP. Jeli jsme v partě Issketyx (OC) + Halsin + Jaheira a ten damage a součet HP byl neskutečný O.O
@Widl (22.03.2024 18:15): Swen už se vyjádřil že Divinity OS3 taky nedělaj. Ale jestli myslíš Divinity 3 jako pokračování Ego Draconis, tak tam asi nenulová šance zatím je. Ale my money jsou stále na nový ajpině :)

@Marcusss (22.03.2024 18:54): to bych si taky nechal líbit. Něco jako Cyberpunk/Deus Ex od Larianu, ikdyž ne nutně scifi.
Já bych se nezlobil, kdyby na chvilku přesedlali a udělali immersive sim. U BG3 se sami přiznali, že se jimi inspirovali.

Už nám ukázali, že jsou lepší než Bioware... tak teď ať ukážou, že překonají i Arcane.
@Paul (21.03.2024 21:57): Ona by nová IP dávala smysl - nabrali obrovské množství nových fanoušků, kterým necinematické DOS nic neříká. Finančně by bylo tedy rozumné udělat další hru tak, aby do ní mohli naskočit. A pokud nechtějí dělat BG4, tak by museli na sílu udělat DOS "beginner friendly" (podobně jako ME3). Nová IP jim dává největší volnost.

Edit: Mno, tak teď sem ten rozhovor dokoukala... mé logické finanční myšlenkové pochody zahoďte. Lariani se řídí srdcem, to se nedá předvídat :D
Rozhovor se Swenem, takže nedělaj DLC, datadisk ani pokračování, další projekt bude něco jinýho a ne D&D. Někdo by tipnul Original Sin 3, já si tipnu novou IP.
Si dělám zásobu těch výbušných sudů (sudy naplněné alkoholem nebo střelným prachem) - stačí si totiž silné nepřátele těmi sudy obložit buď předem nebo i během boje a pak z dálky zapálit zápalným šípem nebo kouzlem - např.: temná elfka v gobliním táboře dal jsem k ní 4 takové sudy a z dálky odpálil šípem - byla hned mrtvá a moje hl. postava taky výbuch hodně silný i kdyz js byl dosti daleko.
Ale teď po nové aktualizaci nejdou předměty umístit rovnou z invetáře na místo - je třeba je napřed položit na zem a pak tepre lze snimi pohnout - asi nějaká chyba se jim tam tou aktualizací dostala.
@Ria Kon (02.03.2024 20:04): Kamarád je godgamer, o toho strach nemám a já si předem všechno nastuduju... Tutoriály, tier listy, kouknu na nějaký videa lidí co to dohráli, abych viděl, jak na to šli oni a pak se uvidí. No, a když to náhodou nevyjde, tak si zanadáváme a prubneme to odznova. Ten achievement je moc pěknej na to, abych ho nechal jen tak být :D
@Starletka (komentář): Miluju ten první bod v plusech xD Sem si měla dát taky :D Každopádně sem ráda, že si byla nakonec spokojená a docela závidím, že si konečné cutscény měla již opatchované.

Btw, otázka pro všechny do placu.... budete se někdo pokoušet o Honour Mode? Nebo je tu dokonce nějaký střelec, co už má zlatou kostku? :D
Tak, uff, už mi zbývá jen epilog a ten si asi nechám až na zítřek. Stejně tak smolení komentáře.
Docela čučím, kolik cutscén patch 6 upravuje (mimo již zmíněné polibky). Nečekala bych, že budou takhle dlouho po vydání opravovat i tohle. Ale beru všema deseti, jakožto příběhově zaměřený hráč. Jen je to teď totálně rozbitý -_- Možná by pomohla čistá instalace, nebo je to zajetou kampaní. Každopádně by měli rychle vydat hotfix.
Nu, stopadesát různých polibků mě fakt nezajímá, ale v ostatních věcech to vypadá, že ten patch u/opravuje hru správným směrem, tak třeba to za pár měsíců i dohraju.

Jinak ve výčtu změn jsem si všiml pár věcí ohledně postavy jménem Nere, a připomnělo mi to, jak strašně náhodná mi ta postava přišla, a jak bylo divné, že mě hra vyloženě upozorňovala "bacha, pokud budeš moc odpočívat, tenhle týpek zemře"; přitom to pro mě byl úplně cizí týpek, o kterém jsem toho moc nevěděl a nebyl ani důvod, proč ho mám chtít naživu.
@Jab (18.02.2024 15:04): Ja som si včera odohral kvôli tomu, že hoci je romanca a celý príbeh s Lae'zel fakt krásny, tak úplne neuveriteľne chýbalo na konci to najjasnejšie a najprirodzenejšie vyústenie: našťastie ho tam dodali. A bolo to fakt moc pekné a konečne mám "kanonický koniec" mojej postavy.

(Spoilery čisto k možným koncom s Lae'zel)

Predtým bolo možné buď sa horkosladko rozísť a vyslať ju, aby sa stala nástupkyňou Orphea a viedla githyanki liberation front, alebo s ňou ostať za cenu, že toto svoje dejinné poslanie odmietne. Úplne očividná možnosť, ktorá snáď všetkých čo romancovali Lae'zel napadla na prvú dobrú ako to, čo, túžia spraviť, že pôjdete bojovať po jej boku proti Vlaakith, tam proste nebola ani načrtnutá, mohli ju mať len githyanki postavy.

Takto moja postava osedlala druhého Orpheovho rudého draka a konečne si môj lesbian power couple dostal lesbian power epilogue, aký si zaslúžil :D A na samotnom konci hrajú v pozadí kľúčovú rolu githzerai, čo bol shoutout na sférický lore, čo ma potešil snáď naviac.
Ty nové animace v kempu jsou hodně fajn. Možnost výměny parťáka níže je opravdu jen první krok ale. Přijde mi btw, že se ale událo vícero úprav všude možně.
@Starletka (14.02.2024 11:34): Mne sa Karlach páčila, aj z dôvodov, ktoré vyjdu najavo až na konci hry. Inak svoje minilokácie a triggery na vlastné konverzácie má, ale hlavne v treťom akte, čo dáva zmysel, keďže z BG pochádza.
@Marcusss (14.02.2024 10:53): @Jab (14.02.2024 10:56): Na toto téma docela zajímavý post (ale bacha, spoilery).

Za sebe jsem z Karlach taky velmi zklamaná. Celou dobu na mě působí, jako by byla napsaná na koleni 5 minut před vydáním hry. Všichni ostatní (tedy origin postavy) mají svůj propracovaný příběh, interní konflikt, svoje specifické lokace a questy, zatímco Karlach tam prostě jen je. Třeba takového Wylla jsem si teď ve třetím aktu už taky celkem oblíbila, i když mi na začátku přišel nudný. Na Karlach si nemám co oblíbit, když je pořád stejně jednodimenzionální. To i Halsin je na svůj malý prostor v ději zajímavější.
@Jab (13.02.2024 16:55): Na jedné straně chápu co myslíš, ale na druhé straně jsem rád, že Karlach nemá nějaké interní osobnostní drama jak zbytek skupiny. Teda ona ho asi měla. ale pak ze hry vystřihli Avernus a tím asi i celý sidequest mezi ní a Zariel. Nebo ho přinejmenším překopali (jsem zatím furt v druhém aktu).

Takhle je prostě Karlach zlatej retrívr skupiny , který má "jenom" svůj problém v mozku a hrudi, ale žádné velké drama navíc. A to je ve výsledku lepší, než kdyby fakt úplně každá postava měla svůj formulaický psychologický problém, který musí hráč jako nějaký murderhobo terapeut vyřešit.

Celkově je ale vtipné, jak naprosto každá z hlavní skupiny má nějaký problém se svým "bohem nebo stvořitelem" - ať už doslova, nebo metaforicky (u Wylla je to jeho otec, pokud nepočítáme Mizoru jako "tvůrce" jeho sil). :)

A když pomineme parazity, tak:

- Gale a Karlach mají v sobě tikající bombu

- Wyll a Karlach a defakto i Astarion mají "démona", co jim jde po krku

- Shadowheart a Lae'zel se potřebujou vyrovnat s realitami svých bohyní

- a defakto i třeba Halsin musí vyřešit problém s tím spiritem lesa, který ho inspiroval být druidem
@Starletka (29.11.2023 12:56): Btw ti v Cazadorově vězení byli jeho spawns, ne? Čili je rafnul Astarion? A vysvětlení jeho pansexuality si myslela to setkání s nimi? 

Jinak nakonec byl asi moje nejoblíbenější NPC. Za ním Gale. U Astariona jsem se dlouho bál, že se bude chtít stát Ascended Vampirem, pokud u něj nemáš dostatečný approval. Ale ač s ním měla moje paladinka vztah v rozmezí průměru, tak se nechal ukecat celkem snadno. A ten jeho konec pak byl i vtipný.

Btw jinak celkově preferuji z NPC čtveřici Gale, Shadowheart, Astarion, Lae'zel, anžto mají "character development". Karlach je milá, ale stále stejně milá. A tohle jí prostě chybí. Ostatním také. Mintharu jsem neměl, ale bude to stejné asi.
@Jab (12.02.2024 17:25): Je dost možné, že tohle se pere s cooperativem. Buď by byl jeden inventář a nebo unikátní pro každou postavu, ale ne obojí.
A nebo taky prostě postup vývoje. V prvních verzích nejspíš nešlo věci posílat mezi postavama navzájem a do campu, ale postupně se rozhodli, že je to až příliš otrava a povolili to, ale už bylo pozdě překopat celou formu inventáře, to do jakých datových balíčků se obsahy inventářů ukládají apod.
@Adieu (12.02.2024 16:26): Každopádne mám dojem, že toto (minimálne ten loot, shared stash a tak) bolo už v Kingmakerovi - nehovoriac teda o tom, že tieto QoL improvements ako ľahkú zmenu party, zjednodušený inventár spravil už Bioware pred pádom Konštantínopólu v KotORe.
@Jab (12.02.2024 15:46): Mne to udrelo do očí v porovnaní s tým WotR, ktoré ma tiež kopu klasických problémov (ako nezmyselná inflácia lootu), ale zároveň hrozne quality of life ošetrené - jak presne tým automatickým výberom družiny po opúšťaní kempu (nehovoriac o tom, že je vás tam klasicky šesť), tak zdieľanou stash inventáru (kde jednotlivci majú vlastnú len výbavu, inak je všetko spoločné), tak obrazovkou všetkého nechaného lootu na zemi pri opúšťaní lokácie (vyber, čo chceš, a zvyšok znič), tak možnosťou "fast-forwardnúť" ťah pri ťahovom režime.

A fakt ma mrzí, že sa tým neinšpirovali, prečo znovu vynachádzať koleso, keď niekde to funguje.
@Jab (12.02.2024 15:46): pillars of eternity má možnost 2x zrychlit (či zpomalit) hru. To by asi stačilo na urychlení soubojů s velkým množstvím nepřátel. Ale počítač by ti nepoděkoval.
Přemýšlím, jaké všechny Quality of life změny by to sneslo. Určitě stran inventáře (třeba při prodeji jdou odeslat věci do kempu jen z inventáře postavy, která obchod dialogem započala), méně početného lootu ruku v ruce se zvýšením jeho herní relevance. Lepší správu družiny ideálně on demand kdekoliv a oním Dragom Age stylem...

Ale jak urychlit souboje? Automatické vyhodnocení by nešlo. Prosté vymazání nepřátel nebo snížení počtu jejich hp by snížilo i uvěřitelnost "armád". Možná více možností ukecávání třebas s poukazem na disparitu v síle nepřátel a členů družiny? To by do té hry i sedlo. A zároveň by to nikomu nevzalo možnost souboje absolvovat.