Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Nejlépe hodnocené komentáře

The Fruit of Grisaia

  • PC 60
Anglický překlad první části trilogie Grisaia byl, po Rewrite, mým nejsledovanějším projektem letošního roku. Nečekal jsem nic menšího, než po všech stránkách kvalitní vizuální novelu. Možná právě nenaplněná očekávání se podepsala na poměrně nízkém hodnocení.

Předně je GnK řemeslně kvalitní práce. Grafika, hlasy, délka (přes 40 hodin) i hudba kvalitativně převyšují většinu žánrové konkurence. Ovšem několik nepřehlédnutelných problémů ji strhává z předních pozic. Začnu hned tím největším, kterým je tempo. Chvílemi se celá hra plazí hlemýždí rychlostí, aby později nabrala rychlost japonských nejmodernějších vlaků. Výsledkem pak některé úseky působí jako zbytečná, nikam nesměřující, vata.

Další výtku si zaslouží i společná cesta, tedy nějakých prvních deset hodin hraní. Skládá se převážně z, mezi sebou, téměř nesouvisejících scén. Nelze jim upřít, překvapivě nepubertální, humor, jenže v závěru připomínají spíše nějaké epizody ze sitcomu, než ucelený příběh. Jednotlivé cesty (celkem pět) napsali čtyři různí scénáristé, takže o rozmanitost není nouze a věřím, že každý by si některou z nich oblíbil. Jednotlivě jsou ukončené, avšak obsahují několik nedořešených záležitostí, jejichž rozuzlení se jistě dočkáme v dalších dílech.

Největší předností hry je protagonista. Yuujiho teoretický pohled na obyčejný středoškolský život, převážně vyčtený z knih, se často mísí s jeho naučenými praktikami profesionálního zabijáka a vytváří mnoho výtečných momentů. Každý z monologů mu může většina hrdinů závidět a ostatní postavy nejsou svými reakcemi příliš pozadu.

I přes četné nedokonalosti nelze Grisaia no Kajitsu označit za špatnou záležitost. Na záda ji sráží hlavně nekonzistentní obsah a občasná zdlouhavost v některých pasážích. Další části série nicméně v budoucnu rád vyzkouším.

Pro: technické zpracování, Yuuji, rozmanité cesty

Proti: nevyvážené tempo, nesourodá společná cesta

+12

Serious Sam HD: The Second Encounter - Legend of the Beast

  • PC 60
První DLC série Serious Sam se nese v duchu dílu, ze kterého bylo vystřiženo. Proto jeho mapy nejsou tak dlouhé a ani hektické jako v díle, který potřebujete pro jeho spuštění. Přesto je jeho obtížnost o něco vyšší díky skutečnosti, že kvanta nepřátel včetně jejich silnějších druhů, se objevují dříve než adekvátně účinné zbraně.

Bohužel už na první pohled je vidět, že prostředí ve kterém se Sam v singleplayeru pohybuje – obrovská hranatá prostranství – vypadají nápadně podobně jako multiplayerové mapy. A to až na místnost s bossem, jehož bylo již možno "zahlédnout" v díle třetím. Zde je ho také možno upilovat na férovku, ale pravděpodobně vám při tomto maratónu dojde munice lepších zbraní. Proto, až na to přijde, raději zapátrejte po alternativním způsobu zabití.

Kdybych to měl jednoduše shrnout, tak je toto krátké rozšíření příjemnou oddechovkou pro ty, kterým se první setkání líbilo více než druhé. A protože obsahuje zbrusu nové hlášky a první díl se mi v závěru začínal zdát moc dlouhý, beru vystřižení a následné vydání vlastně jako pozitivum.

Pro: Méně hektické než druhý díl, nové hlášky

Proti: Design map

+12 +14 −2

Malý velký

  • PC 70
Malý velký je velice zajímavá plošinovka. První polovina je tom vyhýbat se pastím a snažit se dostat na konec. Objevují se zde i prvky stealth akce. Tato část je ke konci poměrně obtížná, ale lze to zvládnout. Trochu zamrzí několik menších bugů na které lze narazit. Například, v jedné části mě paprsek zabíjel, i když jsem se ho nedotýkal, nebo moje postava v určitých situacích neumřela, i když měla. Naštěstí však tyto bugy hru tolik neovlivňovaly. Druhá část je poněkud odlišná. Zde se stanete velkým a hra se stává střílečkou. Nutno říct, že obtížnost je zde výrazně nižší a hra rychleji odsýpá. Zde se pastím tolik nevyhýbáte, ale ničíte je. Musím, ale říct že první část je o zábavnější. Grafika je velmi pěkná, a to obzvláště na freeware poměry.

Příběh zde moc velkou roli nehraje. Přesto může zaujmout. Jste robotem, kterého utlačují lidé a snažíte se z otroctví dostat, a to dvakrát. Pokaždé odlišným způsobem. Hrou vás doprovází jakýsi "vnitřní rádce". To znamená, že v levelech nalézáte napsané rady a občas i vtipné komentáře. Hra má i zajímavé zakončení. Poněkud otevřené, kdy nevíte co se s vaší postavou stalo. Hra však mohla být delší

Pro: Hratelnost, grafika, docela zajímavý příběh, 2 části s odlišným gameplayem, zadarmo

Proti: Několik menších bugů, druhá část trochu slabší, docela krátké

+12

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

  • PC 50
Možno sa tam niekde skrýva naozaj dobrá hra. Ono totiž niektoré internetové jazyky tvrdia, že je to najlepšia TMNT hra od čias Turtles in Time. Blbosť. Aspoň čo sa PC verzie týka, určite. Jednak je to jeden z tých nepodarených PC portov, ktorý nemá nič – žiadne nastavenie grafiky (nad rámec rozlíšenia), žiadne vlastné namapovanie kláves a absolútne žiadnu optimalizáciu pre hranie na klávesnici s myšou. Zabudnite na klávesnicu a myš, fakt – toto s ňou hrať rozumne nepôjde. Nikdy! Obtiažnosť hry je rozhodne vyššia ako u TMNT hry od Ubisoftu a podľa všetkého vyžaduje zvládnutie viac pokročilých pohybov ako iné hry. Kombá, ktoré sa v aktuálnom nastavení klávesnice a myši nerobia práve najlepšie (a najprehľadnejšie), však rozhodne využijete. Nehľadiac na systém protiútokov, ktorý bol lepšie vyriešený v batmanovských Arkham hrách. Čo by sa hre dalo ešte vytknúť je skutočne debilná kamera, ale to možno súvisí s ovládaním ako takým. Možno prirodzené cez gamepad, ale inak... Mimo boja sa správa strašne divne.

Pozitíva sú všade okolo a v potenciály, ktorý tento lacný titul má. Grafika neosliní, ale ani neurazí. Animácie samotných korytnačiek sú vynikajúce, pri ostatných postavách sa to už povedať nedá. Hra je cielene smerovaná na fanúšikov TMNT. Má výborne napísané dialógy medzi jednotlivými korytnačkami, komentáre okolia atď. Bohužiaľ, tie sa za chvíľu začnú opakovať. Avšak sú v nich rôzne narážky, nielen na nový seriál, ale celý TMNT vesmír, ktoré si však užije iba skutočný znalec TMNT.

Out of the Shadows je nakoniec hra so slušným potenciálom (vzhľadom na cenu), ale skutočne odfláknutým PC portom!

Screenshoty...

Pro: Korytnačky zachytené v celej svojej kráse, koop multiplayer, kombá, tímová spolupráca korytnačiek

Proti: Nezvládnutý PC port - kamera, ovládanie klávesnica/myš, žiadne pokročilé nastavenia

+12

Speedball 2: Brutal Deluxe

  • PC 65
Achich ouvej, nechápu jak jsme to na tý Amize mohli hrát. Sice to nikdy nebyla nijak intenzivní pařba, ale hráli jsme to. Dnes večer jsem tomu věnoval přes dvě hodiny a mám toho plný zuby. Přitom na svou dobu ta hra nabízí úžasný věci. Máme tu ligu, je tu pohár, pak je tu knockout, což je vlastně rychlá hra, kdy hrajete zápasy dokud vás někdo neporazí. A je tu trénink bez protivníka. To je docela slušná nabídka.

Ani samotné zápasy nejsou pouhou honbou za futuristickým balónem, ale jde tu sakra taktizovat. Standardně se můžete snažit rvát za každou cenu do brány. Nicméně tu jsou různé žetony a power-upy objevující se ve hřišti, někdy je tedy vhodné si cestu do brány trochu prodloužit. Pak jsou tu různé multiplikátory skóre, možná je tedy výhodné si je nejdřív nabít a pak teprve skórovat. A nebo se soustředit na likvidaci soupeřových hráčů, i za to jsou body a pokud udržíte obranu, můžete vyhrát i tímto způsobem.

Kromě zápasů je tu navíc na svou dobu zajímavá manažerská složka. Za peníze ze zápasů můžete totiž vylepšovat atributy svých hráčů a atributů tu je pro každého hráče 8, to už je slušný RPG. A to ještě není vše, protože v průběhu ligy se vám začnou nabízet noví hráči ke koupi (nutno říct, že pěkně namakaní), takže je potřeba vážit, jestli budu vylepšovat hráče stávající, nebo to pár zápasů s nimi vydržím a ušetřím na nějakou megahvězdu do útoku.

Co je tedy kamenem úrazu této hry? Nic jiného než ovládání. Klávesy nejsou definovatelné a defaultní nastavení je velmi nepříjemné. Na šipkách to skutečně přednastavené není. Dopředu dozadu je na klávesách Q a A, a kde je ovládání do stran teď ani nevím, ale rozhodně musíte pohyb ovládat obouma rukama, což je mi značně nepřirozené. Nicméně všude je doporučován joystick, a protože jeden mám, tak jsem se tomu nebránil. Ale ani to není žádná výhra. Průšvih je totiž v tom, že přepínání mezi hráči provádí hra sama automaticky. Chcete dopředu nahrát útočníkovi, přihrajete, a než k němu balón doletí, hra na něj přepne, on udělá vpravo v bok, protože nahrávající obránce mu běžel naproti, a krásně se té přihrávce vyhne. Mnohem "zábavnější" je pak defenzíva, kdy se s posledním stoperem snažíte sestřelit útočícího hráče, tomu se ještě podaří vystřelit na bránu, a v tu chvíli aniž to čekáte, hra přepne na brankáře a než stačíte zareagovat tak se té střele brankář pod vaším nechtěným vedením poslušně uhne, aby skončila v bráně.

No nerozmlátili byste vzteky joystick? Ten můj měl dnes večer dost namále!

Pro: V podstatě všechno kromě...

Proti: Ovládání!

+12

RollerCoaster Tycoon 3: Soaked!

  • PC 75
Takhle má vypadat datadisk! Vždycky jsem si u starých Roller Coasterů říkal "kdyby tak vzniklo něco podobného, akorát v podobě stavění aquaparku", a Soaked mé volání vyslyšel!

Soaked přináší celou řadu nových atrakcí. To zásadní je ovšem bazénový komplex, kde můžete stavět skokánky, výřivky nebo vlnobití, zejména však skluzavky. Druhů skluzavek není mnoho, ale vlastně žádná nechybí. S jedním typem lze vytvořit valnou většinu typů skluzavek, co v aquaparcích jsou, ať už klasické pomalé tobogány, brutální kamikadze, propletené tubusy nebo něco jako černé díry. Nebo třeba něco na způsob tobogánové horské dráhy, které se však v reálu moc nevyskytují. Je tu také divoká řeka, líná řeka a také speciální skluzavka, která má k dispozici trichtýře vodorovné i svislé. S bazénovým komplexem se dá skutečně vyhrát a lze vytvořit velmi realistický aqualand. Možná mohli tvůrci zakomponovat ještě takové blbinky jako třeba sauny nebo umělé pláže, ale to už bych chtěl asi moc.

Co mě však mrzelo bylo, že ani jeden ze scénářů není "aqua only". Chtěl jsem, abych měl alespoň v jednom zakázáno dělat cokoliv jiného. Naopak ve většině z nich jsem měl přikázáno dělat opět především horské dráhy a kromě toho, vydělávání ohromného množství peněz jen za pomoci vstupu do bazénu je zhola nemožné, protože maximální cena je 10 euro (nebo dolarů) a ani tuhle částku nechtějí návštěvníci moc platit, i když mám v komplexu třeba pět různých tobogánů.

Mrzelo mě, že bázenový komplex je vždycky tak nějak navíc, oddělen od zbytku parku, nechápu, proč nejde do tohoto komplexu zastavět krámky s občerstvením či suvenýry. Celý nápad je bohužel tak trochu na půli cesty, každopádně i za tu půlku jsem šťasten.

Potěšilo mě zvýšení obtížnosti od původní hry. Zejména předposlední scénář byl přesně to, po čem jsem toužil. Mapa byla velmi malá, území se nedalo dokoupit a jedním z požadavků bylo vydělávat 2500 euro za měsíc. Měl jsem zastavěnou úplně celou mapu do posledního místečka a musel jsem čekat asi tři roky, než se konečně našel podařený měsíc bez deště a já to dal.

Všechny ostatní scénáře byly daleko jednodušší včetně poměrně hodně primitivního závěrečného, přesto to byly větší výzvy, než v původní hře, kde v některých misích jsem se ani nerozkoukal a bylo hotovo.

Soaked! je pro mě ukázkové rozšíření hry, které není žádnou nastavovanou kaší, naopak potenciál původní hry využívá k něčemu, co by samostatně obstálo jako úplně nová hra.
+12

Plants vs. Zombies

  • PC 85
Další skvělá hra z dílny PopCap Games.Z budování kytek které niči zombie a ochránit tak váš dům je skvělý,samozdřejmě herní zážitek.

Už od té doby co sem hru zapnul se mi líbila,spousta úrovní,kytek,ten bláznivý soused u kterého si můžete nakupovat a ještě k tomu "minihry".Grafické zpracování je velmi dobré + ještě zvukové efekty které dodávají šťávu hře od začátku až dokonce.

Celková hratelnost=výborná.
85%

Pro: Grafika,hudba+zvukové efekty,spousta kytek neboli zbraní a srandovní zombie :D

+12

Bastion

  • PC 85
Bastion je veľmi lákavá a sympatická hra už na prvý pohľad. Iné hry, ktoré sa snažia nadobudnúť takýto image dosť často dopadnú veľmi zle. Bastionu sa to však podarilo na vysokej úrovni. Hru sa dá síce dohrať za 4 až 5 hodín, no po skončení budete mať dobrý pocit, že to za to stálo. Systém hry je v podstate "diablovský", no spôsob, akým sa Vám prezentuje je malebnejší, no za to zásadovejší. Táto hra vyslovene vie, čo chce.

Pro: - úžasne krasne prostredie, dobré súboje a celý ten minimalistický RPG systém

Proti: - mne v hre nič zásadne nevadilo

+12

Mutant

  • PC 20
Hoši, to si ze mě děláte prdel...takovéhle hry jsem já stahoval v roce 2004 na plnehry.cz a ještě k tomu si říkal, jak jsou strašný. Stahoval jsem si je zadarmo a ještě jsem prskal. Tak co si sakra tvůrci mysleli, že budou hráči říkat, když si nedejbože koupí tuhle hru a začnou jí hrát? Hrůza je téhle hry slabý slovo.
+12

The Walking Dead - Episode 2: Starved for Help

  • PC 80
Druhý díl se hraje ve své podstatě stejně jako epizoda první. Kvalita příběhu nešla ani tak dolů, jako spíš děj jaksi zamrzl na prosté jednodenní příhodě, kdy se situace před a po příliš nezmění. Bráchové z mlíkárny jsou od začátku příliš průhlední, ani na okamžik jsem nezapochyboval, že nás nakonec nějak ohrozí...

Bohužel, náboj prvního dílu, jako by se někam vytratil, ale doufám, že se to napraví v následující epizodě, jak se zdá a jak očekávám.

Pro: Walking Dead, dabing a hudba

Proti: krkolomný ovládání pohybu, nízká interaktivita, průhledná zápletka

+12

Darksiders II

  • PC 75
Ačkoliv jsem z jedničky rozhodně nadšenim neskákala, rozhodla jsem se zkusit i dvojku, třeba se autoři poučili z chyb... A za $6, no nekupte to.

Hlavním problémem jedničky byla generičnost. Prostředí, postavy, úkoly, zápletka, to všechno bylo prostě obyčejné a tisíckrát ohrané. Ale mihly se tam i některé prvky hratelnosti, které vykazovaly jistou míru originality či snahy o ni. Bohužel, snahy o "oživení" byly nakonec až příliš urputné a ony oživovací prvky člověka ke konci spíš otravovaly (především Portal Gun, zde "přebrandovaný" na Voidwalker). Hra si docela často půjčuje prvky známé odjinud (Země a nájezdy zombíku lehce připomínají L4D a podobně), ale to mi nijak v žaludku neleží.

Jezdcem, za kterého máme možnost hrát tentokrát, je Smrt. Smrt má trochu větší charisma než válka, ale ne o moc. Navíc má koně a havrana, už ze startu. Už to dělá hru o něco lepší než byla jednička - jezdec bez koně (zhruba až do poloviny hry), to bylo tragické. Zápletka je skoro totožná. V jedničce zachraňujete Válku. Ve dvojce zachraňujete Válku. V jedničce bojujete proti tajemnému Destroyerovi. Ve dvojce se snažíte porazit tajmeného Absoloma. V jedničce musíte povraždit stovky potvor a několik tuhých bosů. Ve dvojce... A tak dále, a tak dále.

S příběhem si ani tentokrát nikdo moc hlavu nelámal, ale to u tohoto typu hry asi není tak úplně problém. Bohužel ani vedlejší postavy nejsou kdovíjak charismatické či zajímavé, nedejbože zapamatovatelné. Ve dvojce je větší počet ženských postav a tudíž více přetékajících plechových podprsenek, ale to je asi tak všechno.

Gameplay... Mám pocit, že prošel vývojem směrem k lepšímu. Boje jsou dynamické, Smrťovy schopnosti zajímavé a tak nějak to celé vypadá a působí docela hezky. U puzzlů opět oceňuji snahu o něco trochu jiného, většina z nich byla celkem milá, je fajn, že se vykašlali na ty časované., ale nemůžu se ubránit lehkému pocitu přeplácanosti, zvlášť ke konci. Je zde taky o něco víc skákání, slaňování, šplhání a klouzání po stěnách. Není to na škodu, provedení je slušné, až na místy zabugovanou kameru, která zrovna, když skáčete přes jezero žhavé lávy, usoudí, že nejzajímavější věc k pozorování je vnitřek stěny.

Questy jsou naopak stejně neoriginální, jako v první hře. Jdi někam, zabij někoho. Jdi někam, dones něco. Teleportuj se někam, zabij někoho a pak dones tři kusy něčeho. Jsou zde i vedlejší nepovinné úkoly, ale jejich provedení je stejné. Slabota.

Ve hře sbíráte zlaťáky, které jsou hlavní měnou, a jednotlivé kusy zbroje. Zbroj má jakési statistiky, těch je ale docela hodně, špatně se porovnávají a nějaká specializace tady jde jen stěží. Za zlaťáky si můžete dokoupit consumables, komba nebo zbroj. Tohle na mě působilo nedomyšleným dojmem. Zbroj, kterou si koupíte, není v podstatě nikdy lepší než ta, co jste našli někde v příkopě. Peněz v průběhu hry shromáždíte obrovské množství, ale není nic, za co byste je mohli smysluplně utratit.

Bugy jsou ve hře bohužel všudypřítomné. Ať už zaječí kamera, občas zaseklý boss, v místnosti se dvěma nádobami s rozžhavenou lávou či čím se mi povedlo nastoupit do sentinela i přes mříže... Škoda, hodně to kazí dojem.

Z lokací mám taky smíšené dojmy. Hra se často snaží působit dojmem obrovského otevřeného prostoru. Málokdy vás do něj ale doopravdy pustí a když už, je ten prostor žalostně prázdný (pláně ve Forge Lands, třeba). Grafika není špatná, ale všechno působí takovým zavalitým dojmem a občas tomu žalostně chybí detaily. Některé lokace měly větší potenciál, který bohužel nebyl využit (Black Stone). Pamatujete na tu scénu z traileru s letícím hradem, či městem, či co to bylo, taženými dvěma gigantickými drakohady? Tak ve výsledku to byla vážně jen cutscéna a draci jen pohyblivé pozadí. A přitom to molo být epické!

Takže shrnuto - nebylo to špatné, nicméně mohlo to být lepší. Výsledek každopádně zanechal lepší dojem, než jednička. Hra mi přišla o něco kratší, méně roztahaná, více to odsýpalo. Nenudila jsem se, ale na zadek nepadám.

Pro: boje, bossové, větší svižnost a dynamika

Proti: generické questy, generické postavy, sem tam chyby

+12

Need for Speed: The Run

  • PC 70
Vcelku příjemná akčně závodní jednohubka, jež těží především z krásného prostředí geograficky rozmanité Severní Ameriky. Grafický Frostbite 2 engine se povedlo využít uspokojivě, a ať už se závodí ve Skalistých horách nebo někde mezi bavlníkovými plantážemi, na hru se vždycky dobře kouká.

Nohy jí kupodivu ani tak nepodráží hojně propírané QTE pasáže či úsměvný béčkový příběh, jako spíše těžkopádný jízdní model a především extrémní catch-up systém - již tradiční to zhouba moderních dílů série.

Ve výsledku se jedná o průměrný produkt, který nijak zvlášť neurazí, a zcela určitě nenadchne.
+12

The Walking Dead - Episode 4: Around Every Corner

  • PC 85
Epizoda čtvrtá:

Společně s novým prostředím se setkáme i s novými NPC. Tady jsem již pocítil dostatečnou volnost při rozhodování – např. možnost nechat umřít Bena. Poslední události pak nastiňují, že to všechno nedopadne typickým americkým happyendem, alespoň pro hlavního hrdinu, zdá se. Jak říká poslední obrazovka s vyhodnocením předposlední epizody, můžeme (pokud jsem to správně pochopil) vstupovat do posledního dílu v různých sestavách přeživších. Tohle mi trochu scházelo v dílech předchozích.

Co mi malinko nesedí, je nepřítomnost NPC postav z původní grupy. Jedinej, kdo je pořád se mnou je Kenny a ten zrovna nepatří k mým oblíbencům. K novým členům skupiny jsem si už nestihl vytvořit v průběhu jedné epizody dostatečně blízký vztah, aby mě jejich osudy až tak zajímaly.

Tak hurá na pětku!

Pro: Walking dead, příběh

Proti: Ovládání

+12

Blood Stone 007

  • PC 75
Blood Stone díru do světa neudělal a neudělá, přesto se jedná o poctivou a řemeslně dobře zpracovanou bondovku, která narozdíl od nemastného neslaného Quantum of Solace dokáže obstát sama o sobě a není tak jen laciným doplňkem filmu.

Po stránce hratelnosti se jedná o celkem standardní 3rd person akci s prvky stealth a občasnou automobilovou honičkou. Žádná složka nejde příliš do hloubky, ale celkem to dohromady funguje a na těch pár hodin hra slušně zabaví.
+12

Mortal Kombat II

  • PC 85
K Mortal Kombatu II jsem přišel jako slepý k houslím, tak urputně jsem sháněl pro svoji novou 486 Mortal Kombat 1, až se ke mně dostalo 7 disket s druhým dílem. Nadšení bylo tedy dvojnásobné a důvodů, proč k sobě zvát kamarády bylo taky rázem víc.

Charakterů bylo rovnou 12, počet jejich specialit se v podstatě zdvojnásobil, takže před tehdejším hráčem se rozprostíral celý bojový svět plný různorodých možností, jak vybarvit monitor zevnitř načerveno. Kombinace úderů jsem si poctivě zapisoval, a i když hra stále nepodporovala comba, dalo se již v základu taktizovat jaký sled úderů a specialit je asi nejlepší. Celkově hra mi přišla krapet svižnější než její předchůdce, takže bitky začínaly občas i docela cool vypadat.

Mortal Kombatem II jsem z celé série strávil asi nejvíc času, hratelnostní pokrok od jedničky byl znatelný a jelikož MK3 jsem dlouhou dobu na své 486 nějak nemohl rozchodit, byla MKII jedna z mála her, kterou jsem z disku nikdy nesmazal a ke které jsem se vždy po čase vrátil…

PS: Až po letech jsem se dozvěděl, že hra vlastně měla i něco jako babality. :) Pamatuju, že jednou se mi chaoticky podařilo namačkat friendship, což mě spíše zklamalo, protože jsem se těšil na nějakou pořádně brutální fatalitku. Např. Reptile měl „lahůdku“, kterou 10 letý kluk z hlavy jen tak nevymaže…
+12

Mortal Kombat 3

  • PC 80
Mortal Kombat 3 je obecně považován za nejvyspělejší a tedy asi „nejlepší“ díl série. Rozdíl oproti MKII je opravdu znatelný, graficky hra ždíme MS-DOS na maximum (úsměvná fráze), takže dárci krve budou mít opět radost.

Počet postav se zvětšil jen malinko, kupodivu oblíbený Scorpion dostal padáka, ale žádný strach, hlavní vylepšení čekají v samotném systému souboje. Jedním slovem: „combo“! Zpropadená kombíčka mi dělala velký problém, již nestačilo zapamatovat si prosté „dvakrát od něj, nízký box“, komba byla tvořena sekvencí 5-7 kláves, které bylo třeba namačkat ultra rychle a naprosto přesně, aby váš charakter udělal devastující kombinaci pěstí a kopů, které byly schopny nepříteli vzít 20-30% života, aniž by s tím mohl cokoli udělat. Myslím, že MK3 kvůli tomuhle začal opravdu separovat zkušené a kvalitní hráče od těch příležitostných. Na jednu stranu to dalo smysl trénování proti PC, abyste pak kamarádovi mohli pořádně vyprášit kožich, ale na stranu druhou pak vznikaly mezi klukama nežádoucí hořké situace, kdy někdo byl prostě o třídu výše a jiní s ním už nechtěli hrát. I po letech se mi na kombách nejvíc líbí to, že vypadají opravdu skvěle, už i stará DOSovská hra dokáže v několika málo momentech připomínat stylový akční film.

Mezi další inovace v hratelnosti patří ještě pár dalších drobností, jako jsou např. animality, jinak ale nejde už o nic světoborného. Co hodnotím jako obrovský přínos, který jsem však ve své době nemohl využít, je možnost hry po síti. Když si představím, že již v roce 1995 se Mortal Kombat dal pařit po LANu, říkám si, zda jsem o něco nepřišel. Hodilo by se to zejména proto, že MK3 měl poměrně komplikované specialitky a komba, které vyžadovaly držení např. i 3 kláves zároveň. Pokud jste takto drželi klávesy dva na jednom PC, výsledkem bylo akorát pípnutí speakeru, přičemž na obrazovce se odehrálo velké kulové a to jste ani nemuseli mít Raidena…
+12

Call of Duty: Black Ops

  • PC 75
To přehazování mezi studiy Infinity Ward a Treyarch nedělá rodině CoD dobrotu. Jedni dokáží vytvořit skutečně pěkné pokoukání, druzí umí vymyslet příběh s hlavou a patou, který lze stíhat během hraní i sledovat. Společné ale mají obě studia jedno: Tak moc se zaměřují na filmový prožitek, že zapomínají, že dělají hru.

Zrovna 'Black Ops' (BO) jsou ukázkou toho, jak dobré by to mohlo být, kdyby. Scénáristům z Treyarchu se totiž podařilo vymyslet a k životu přivést skutečně na CoD až nevídané vyprávění, které je sice od jisté chvíle prokouknutelné, ale rozhodně ne zcela a ten zbytek dokáže překvapit. Sice nic, co byste už dávno neviděli v hromadě všelijakých filmů od těch velkých a úspěšných po ty béčkové a zapomenuté. Přivést Masona, vaši postavu, do období Studéné války, bylo riskantní. Přeci jen, Studená válka není ve střílečkách zrovna nejběžnější, ale povedlo se a kolotoč dění se točil až do konce. Skvělé mi přišlo období (ne, že bych Cold War nějak žral, mám raději WWII, ale přišlo mi neokoukané), zasazení do CIA, výslechy a bezpochyby velmi variabilní množství lokací, kdy snad chyběl jen povrch Měsíce :) Kdyby tohle bylo tím jediným, co hru samotnou vytváří a hráč hraje, bylo by to skvělé a já bych s nadšením po dokončení hry dával klidně 95%, beze srandy. Jenže perfektní věci neexistují, žel Bohu.

Hráč trpí tím, jak hra trpí na bugy, nedodělky a nedomyšlenosti. Vypadá to, jak kdyby na hře pracovalo několik týmů a každý trochu jinak. Během hraní hodně zamrzí zbytečné nadužívání kláves, kdy k použití, lezení nebo nějakému skoku musíte používat pokaždé jinou klávesu, jednou 'Use', jindy 'Enter', někdy musíte skočit jen tlačítkem 'Jump', jindy se musíte rozeběhnout a skočit, ačkoliv vzdálenost je v podstatě stejná, jindy ale skáčete automaticky v herní příběhové animaci, ale rozdíl oproti předchozímu skákání je přinejmenším mizivý. Mnohdy vás musí hra krotit, abyste nenarušili "scénu", takže vám sklopí zbraň a pohyb přepne do líného šourání i ve chvíli, kdy to nejméně čekáte, ale jít musí hráč stále sám, jindy přebírá hra ovládání hráče sama, ale vy to prostě nezjistíte jinak, než že vás přestane poslouchat ovládání. Hra pospíchá a následně zdržuje, kdy sice příběhový úprk není tak zběsilý jako např. u Modern Warfare 2, ale moc možností oddechu a pozorování není, přičemž následně při nahrávání pozic se stále dokola zobrazuje animace zmateného Masona a i při ukončování hry se přehrává zbytečná animace. Sice jdou přeskočit, ale až po pár vteřinách. Skvělý je i postup pro nahrávání uložené pozice poté, co se ke hře po vypnutí vracíte. Čekáte, až se hra doloaduje, abyste mohli přeskočit už známou animaci, dostanete se do menu, vyberete 'Kampaň' a tam můžete zvolit jen 'Nová hra'. Musíte se tedy vrátit o krok zpět v menu, poté znovu vybrat 'Kampaň' a teprve poté se zobrazí možnost pokračování v rozehrané kampani. Pokaždé.

Extra bug-bonusem je zase scriptování. Nepřátelští vojáci se točí na místě, narážejí do zdi, aby si pak vybrali jinou cestu; zastřelení zůstanou viset v pádu ve vzduchu a teprve po pár vteřinách si úslužně lehnou; po výbuchu granátu se nejprve svíjí a pak po více jak vteřině jim dojde, že by se měli také proletět vzduchem, což vypadá, jak kdyby je někdo vystřelil z praku; objevují se doslova před očima ve chvíli, kdy jste někde dřív, než script očekával; nacriptované vedlejší postavy chodí skrze druhé jak duchové; parťáci, co mi kryjí záda, najednou prostě zmizí a nikde nejsou, ale jakmile najede předscriptovaná animace, najednou se objevují; po načtení pozice, kdy moje postava na začátku má mluvit, brebentím jak "já", tak i moji parťáci, takže klidně i pár vteřin trvalo, kdy kecali tři postavy najednou a já se vůbec neorientoval v tom, kdo a co to mele, titulky šli přes sebe samozřejmě také. Perfektní chvilku jsem zažil také ve chvíli, kdy jsem v misi Vorkuta (to sovětské vězení) došel k jízdě na motorce (ne, to není spoiler :), kdy se hra sekla, já ji musel v Task manageru sestřelit, abych zjistil, že si hra od začátku mise neuložila jediný checkpoint. Sranda to byla o to větší, že se tohle celé zopakovalo ještě jednou. Tuhle misi tak znám nazpaměť. Díky. Nutno ale podotknout, že na popsané chyby scriptu narazíte jen párkrát za hru, o to více si je ale zapamatujete.

Hra je zase poplatná konzolím, tohle mě vždycky bude bít do očí. Nemožnost ukládat pozici kdy a kde chci, jen nutnost čekat na checkpoint; neustále na obrazovce vypisované popisky "Následuj", "Šipkou nahoru a dolů...", "Stiskni R pro přebití" apod. mi připomínají, že mě mají autoři za kreténa, který si nepamatuje rozložení kláves, které si sám definoval; neustálé ukazování trasy co cca. pár metrů, abych náhodou v tom koridoru nezabloudil - pak je vtipné, kdy v tunelech dolezu na rozcestí, moje postava se parťáka ptá "Kterou cestou se mám dát?", parťák odpovídá komerčně oduševnělým "Následuj svůj instinkt, Masone." a v jednom ze dvou možných tunelů přede mnou svítí žlutá tečka "Cíl 2,4", informující, že další bod přednastavené trasy mám 2,4 metry před sebou.
Na to, jak hra vede hráče za ručičku jak debila, zase opomíjí zmínit některé o trochu důležitější části hry. Jako že např. i když si nastavíte reverzní myš (X/Y), tak navádění raket stejně funguje obráceně nebo že "Tajné dokumenty", které můžete v misích nacházet a odkrývat tak zpětně skryté tajné informace, jsou ve skutečnosti magnetofony, takže je celou dobu v misích úspěšně na stolech ignorujete, protože hledáte nějaké papíry a složky :) A co nenajdete během hry, to po jejím skončení už nikdo neodkryje.

Pak už zůstávají jen takové ty momenty, které nejsou chybou, ale jakýmsi podivným cosi, kdy se drbete na hlavě ve chvíli, kdy Rusové mezi sebou mluví špatnou angličtinou nebo se nad lodí Rusalkou, kterou jste předtím na širém prázdném moři značně pokropili raketami a kulomety z vrtulníku, objeví dva nepřátelské vrtulníky prostě odnikud, asi vyskočily z vody jak delfíni.

Faktem je, že bych si také hru dokázal bez problémů představit bez zbytečně krvavých a naturalistických animací podřezávání, zabodávání a rdoušení.

Příběhem i atmosférou mi hra přišla vskutku kvalitní a klidně bych podle 'tohohle' rád viděl i filmovou (kvalitní!) adaptaci, ale ta lavina nesmyslných nedodělků, kdy jsem musel některé části hry opakovat jen kvůli tomu, že jsem nevěděl, jestli mám konat já, nebo za mě právě hraje hra nebo které tlačítko asi budu muset zmáčknout ve chvíli, kdy bylo zřejmé, že nějaké mačkat budu muset (a někdy jsem nemusel, páčto to zahrála sama hra), a bugů, to celé zkazila. Velká škoda. Za ten příběh a mnoho rozličných lokací ale děkuji. Pro takovýhle případ používám označení "Osolení kvalitního čaje".

PS: Zombie mód jsem nezkoušel, do toho nastíněného CoD světa mě tohle nijak nesedlo. MP také nehodnotím, jsem "singlař :)"

Pro: Příběh; zasazení do CIA za Studené války; množství moc pěkných lokací

Proti: Příliš mnoho nesmyslů umořilo hráče; bugy a excesy ve scriptování; zkonzolovatění

+12

Amnesia: A Machine for Pigs

  • PC 75
Tak kde začít? Asi tím, že jsem první díl nehrál, takže jsem nebyl ovlivněn očekáváním či prvky dílu prvního. Ovšem co jsem očekával, byla tísnivá hororová atmosféra.

Na začátku nevíte vlastně nic, jste vhozeni do pokoje a začínáte rozplétat klubka příběhu. Už od tohoto začátku je jasné, čím vás hra bude celou dobu provázet. Vše zahalené do tmy či pološera, záhadné nečekané zvuky, pády předmětů, vidiny. Celé je to podbarvené temnou hudbou, která místy přechází do adrenalin nahánějící kompozice. Ze začátku je atmosféra hry opravdu hutná, a první desítky místností budete prozkoumávat se staženým žaludkem. Potud je vše v pořádku, ale bohužel, hutnost atmosféry postupně s odhalováním tajemství (alespoň pro mne) klesala. Hra už pak moc ničím novým nepřekvapí, na prvky budující atmosféru si zvyknete a pak už jen spíše s odporem očekáváte, kde vyběhne jaké prase a kde budete potmě hledat nějakou díru, dveře či žebřík, kudy bude hra pokračovat. Stejně tak úleky, kdy se jako hráči necháte vnést a pak se strachy zarýváte zadkem do židle, na začátku působily opravdu výrazně, později už se dostavila spíš nuda.

Co ale nenudilo byl příběh. Postupné hledání a rozplétání nitek je opravdu zábavné, a i když příběh samotný mi přišel malinko přitažený za vlasy, do hry prostě bezchybně zapadl. Bohužel ale se tím hraní zvrhlo spíše na rychlé procházení a hledání částí příběhu, než užívání si celkové atmosféry.

Grafika hry je rozhodně slušná, nicméně na rok 2013 místy trochu zastaralá. Některé efekty na mne působily jako před lety. Nicméně to neznamená, že by byla špatná a aspoň i můj starší noteboook hru zvládal svižně na plné detaily. Zvuky a hudba skvělé, rozhodně doporučuji velká uzavřená sluchátka, ta přidají atmosféře pár bodíků navrch.

Celkově se jedná o dobrou hru, dokáže vylekat a vtáhnout, nicméně jsem osobně očekával více.

Pro: Místy atmosféra, zvuk, hudba, umí vyděsit, HW nenáročnost.

Proti: Občas zastaralejší grafické efekty, atmosféra a faktor strachu by mohl být větší.

+12

BioShock Infinite: Burial at Sea - Episode One

  • PC 90
Hurá, spravil jsem si chuť po hroznym Call of Duty: Ghost a vypravil se opět na výpravu za poznánim. Nikoliv však do Columbie, ale hezky zpátky do Rapture. Třebaže výprava to byla krátká a tentokrát lehce chybující, jedná se opět o solidní zářez do série Bioshock. A protože od začátku ke konci jdete dvě a půl až tři hodiny, nepřátelé dostali od tvůrců trochu tvrdší kabáty a vám coby hlavní postavě sebrali hordy munice. Není to však na škodu, nýbrž ku prospěchu.

Hra má spád, je znovu příběhově laděná a skvěle rozvíjí, byť zbytečně moc neprozrazuje, příběh Infinitu. Graficky to vypadá skvěle, vlastně trochu líp než ve vzduchu a Elizabeth je opět skvělou společnicí, ačkoliv se tentokrát plete pod nohy víc než zdrávo. Pro pamětníky z dob prvního Bioshocku se pak dostavuje nejenom skvělá atmosféra, ale taky notný chtíč uvrhnout se do velkýho maratonu , kdy se od počátků úpadku Rapture dostanete až do onoho světa a zase zpět (já do toho jdu)! Jedinou věcí, která mě trochu mrzí, je, že datadisk byl rozdělen na dvě části, což trochu kazí jak zážitek, tak dojem.

pozn.: věta označená spoilerem spoiler vlastně ani neni, tak klidně klikejte ;)

Pro: grafika, RAPTURE, tradičně příběh a tradičně originalita... a taky zvrhlost

Proti: občasný záseky v prostoru, Elizabeth místy překáží, rozdělení na dvě části

+12

Call of Duty: Black Ops

  • PC 60
Studiu Treyarch se prostřednictvím Black Ops daří vyprávět poměrně povedený a slušně vystavěný příběh, který je sice značně derivativní a předvídatelný, ale stále se jedná o zdaleka nejlepší aspekt celé hry.

Po stránce hratelnosti a mechanismů jde totiž naopak o destilát toho nejhoršího v historii celé série. Extrémní svázanost, rigidní skripty a spousta nečitelných instafail podmínek na každém kroku ukazují, o jak moc horší gamedesignery měl Treyarch oproti tehdejším Infinity Ward. Je škoda, že si studio nevzalo lekci z předešlého Modern Warfare 2, jenž dokázal hráče provést příběhem aniž by se tvůrci uchýlili k takto drastickému zkrácení vodítka, na kterém se pohybuje.
+12 +13 −1