Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Nejlépe hodnocené komentáře

Xpand Rally

  • PC 85
Xpand Rally alebo ako zahnať chuť na nedostupné hry zo série Colin McRae Rally...

Nedávno som na obľúbenom kanáli Retro Nation videl ako Goodman & Oilman oprášili prvý diel spomínanej rally série. I dostal som chuť pripomenúť si diel druhý, ktorý som kedysi rád hrával na prvom PlayStatione. Lenže pri pomyslení na to, koľko námahy by ma stálo jej spojazdnenie na Windowse 10, radšej som sa poohliadol po pokračovaniach. Tretí diel ma minul a štvrtému som kedysi dal síce šancu, ale v tých dobách mi autové hry s čo i len malým náznakom reality moc nešli, takže po pár nezdaroch som s ním skončil. Preto som zamieril na GOG, kde bol piaty diel s podtitulom 2005 kedysi dostupný, lenže ani to už nie je pravda a kvôli starým dobrým licenciám na autá sa už dnes nedá digátálne kúpiť. A keď už som myslel, že si nechám zájsť chuť, objavil som na Steame Xpand Rally od známych poľských vývojárov z Techlandu, ktorí ma potešili hrami ako Gunslinger a Chrome.

Nie, že by to bolo nejaké prekvapenie. Kedysi dávno som o XR počul. Najmä hundranie môjho kámoša, ktorý sa sťažoval na nereálny jazdný model a nelicencované autá. A čo na to ja?
Ako o mne všetci určite vedia, na nejakú prepracovanú simuláciu si nepotrpím. Skôr sa prikláňam k táboru obľúbencov arkád. Ale nemám problém ani so „závoďákmi“, ktoré sú tak na pol ceste. A tam si myslím, že môžem zaradiť aj túto hru. Navyše obsahuje možnosť zvoliť si medzi režimom simulácie a arkádou. Samozrejme, že som skočil po tej druhej. Jazdný model mi teda prišiel ako ideálny kompromis medzi simuláciou a arkádou. Akurát sa autá zriedkavo správali trochu nepredvídateľne, ale nič nie je dokonalé a pár reštartov a zmena techniky jazdy to vyriešili.

A ako to hranie vlastne prebiehalo? Začneme otrepanou frázou „začiatky boli ťažké“. Tu máš pár peňazí, kúp si nejakú rachotinu a choď. Moc veľký obnos to nebol, takže som skočil po aute, ktoré mi prišlo podľa štatistík najlepšie a to bol Peugeot 206. Pardon, Lion 110. Prvá súťaž išla relatívne hladko, potom sa začala obtiažnosť zvyšovať. Došlo mi, že ak chcem byť v danej triede konkurencieschopný, musím budem musieť vraziť nemalé prostriedky do motora, prevodovky, atď. A keďže som sa s iným umiestnením ako prvým neuspokojil, niekedy to boli riadne nervy.
Najviac mi dala zabrať jedna etapa v Keni, kde som sa doťahoval so súperom, ktorý mal podľa všetkého lepšie auto. Ale peniaze sú mocné zaklínadlo. Stačilo predať nepotrebné auto v garáži a už som veselo „túnil“. Dosť o nervy boli aj štrkovo-asfaltové trate v Poľsku a hlavne nebezpečné a nepredvídateľné Írsko s jeho úzkymi kamennými chodníkmi. Tam som môj Fiat Punto, teda vlastne Italic PNT 1.1, dosť nepekne oplieskal.
Celkovo vzaté, trate síce oproti iným hrám nie sú nejak extra originálne. Nájdu sa aj nejaké tie slabšie kúsky ako napríklad prašná Arizona mi až tak nesadla. Ale inak je to celkom rozmanitý mix a na svoje by si mali prísť fanúšikovia všetkých typov povrchov.

A keď sme pri povrchoch, musím spomenúť aj nastavovanie auta. To býva pre mňa väčšinou nočná mora, pretože sa do áut nejako extra nevyznám. Našťastie, v arkádovom móde bola hra celkom tolerantná. Dokonca je možné hru kedykoľvek reštartovať a nastavenie zmeniť bez akejkoľvek penalizácie. Prípadne sa vrátiť do menu a kúpiť lepšie súčiastky. Alebo rovno celé auto. Tak sa mi to páči.

Ako som som si tak víťazne postupoval vpred naprieč kariérou, všimol som si, že je hra čím ďalej, tým ľahšia. Vďaka tomu, že som išiel až na hranicu svojich možností a všetky súťaže sa snažil vyhrať, nasyslil som tak enormné množstvo peňazí, že na konci už som používal najlepšie autá (Subaru Impreza... pardon, Kosumo Showdown), dokonca tak „vytúnené“, že sa na mňa súperi občas ani nechytali a nechával som ich za sebou s niekoľkosekundovým oneskorením. To je asi jediný väčší nedostatok hry.

Takže keď to tak zhrniem, až na nelicencované autá a mierne nevyváženú obtiažnosť ide o zábavnú rally arkádu, ktorá sa mi presne trafila do momentálnej nálady. Čo viac si priať?

Pro: zábavný jazdný model, rozmanité trate

Proti: nevyvážená obtiažnosť, nelicencované autá

+16

Pandemonium!

  • PC 75
V podstatě jsem dneska už nic hrát nechtěl, jen vegetovat, dát si nějaké pivko když už se nedá jít do hospody, nějaký seriál. Ale koukal jsem kolik mi těch klasických arkád chybí k dohrání a kde by se daly sehnat a Pandemonium mě zaujal tím, že je k sehnání na GOGu, čímž odpadly čachry s instalací, shánění patchů, úprava registrů a podobné šílenosti, které člověk občas musí provádět, aby něco spustil.

V podstatě to nebylo špatné. Pandemonium jsem kdysi tuším viděl na Playstationu a víceméně to konzolovkám odpovídá. Primitivní 3D grafika, dětinské prostředí, nepřátele i příběh. Hned jsem si vzpomenul na dobu N64 nebo PS1 a hry jako Mario 64, Banzo-Kazoie, Crash Bandicoot. Jenže Pandemonium klame tělem, ač je prostředí plně 3D, hratelností je to klasická 2D plošinovka se 4 směry, skokem a střelbou. Což přináší určité problémy, ale popořadě.

V příběhu sledujeme nějakou sympatickou slečnu a totálně nesympatického klauna, kterak pouští ohňostroje a protože se jim to zdá málo, zkusí nějakou mocnější prskavku. Jenže ta přivolá démona, který zhltne celou vesnici a tak se vydávají ji zachránit. Kromě celkem vtipného intra i outra to je vše a myslím, že to docela stačí.

Hratelností je to jak jsem říkal tradiční hopsačka. Vyberete si buď klauna, který údajně umí bojovat (nezkoušel jsem) a nebo slečnu, která umí double-jump, což je neocenitelná pomůcka v mnoha krizových situacích. Na začátku máte dva dílky energie, v průběhu 18 levelů můžete s pomocí štěstí, šikovnosti nebo youtube návodu najít dalších 5 dílů. Potvory zabíjíte skokem na hlavu, nebo střelbou, kterou musíte najít. Máte možnost zmrazovače, zmenšovače nebo fireballu, přičemž po zásahu střílení zmizí. Sbíráte energii, poklady, občas nějaký ten powerup jako nesmrtelnost - v kombinaci se skluzavkou plnou potvor je to parádní.

Kola jsou dlouhá, obsahují 2-3 checkpointy, po dohrání získáte password, pokud jste šikovní dostanete se do bonus stage, ve kterých jsem se ale nikdy daleko nedostal. Samozřejmostí jsou nejrůznější pasti, fukary, trampolíny, vystřelovací děla, ale kupodivu nic z toho není extra těžký. Určité pasáže odehrajete proměněni na nějaké zvíře - je tu žába se super skokem, želva co se schovává do krunýře nebo naprosto parádní drak, který lítá a chrlí plameny.

V podstatě se to ale dá hrát. Ano kola jsou dlouhá a těžká, ale hrdinka i s pomocí double jump většinou skáče přesně, až na pár výjimek (poslední kolo) se nekonají nelidsky těžké pasáže a i ti bossové jsou hratelní, když přijdete na strategii a máte trošku štěstí. Některé kola jsem zvládl dokonce napoprvé, jiné jsem se párkrát nebo hodněkrát zopakoval, ale nikdy ne tak, abych proklínal tvůrce až do sedmého kolena.

Jediná, ale podstatná výtka je právě to 3D. Jednak je to občas šíleně matoucí kam máte jít, skočit. Jedna ta grafika ač vykresluje občas hezké pasáže (oblačné město, démonické kolo) prostě vypadá na rozdíl od některých 2D záležitostí šíleně primitivně a staře. A velký problém je kamera - ta mění úhel často uprostřed skoků, díky čemuž se z jednoduchý pasáží stane občas peklo.

Jinak si nestěžuji, Pandemonium mě sice úplně nestrhl, ale celkem mě bavil a hlavně se dá dohrát poctivě bez cheatování.
+16

Kingdom Come: Deliverance – The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon

  • PC 50
DLC může být nastavovaná kaše s pár hodinami starého gameplaye, nebo zcela nové prostředí, nové zbraně, nové schopnosti atd. Milostné dobrodružství pana Jana Ptáčka patří do té první možnosti a zcela jí definují, druhé možnosti, tak jak nám to předvedl Zaklínač 3 se svými DLC, se nepřibližuje ani náhodou.

Po získání tohoto DLC tak získáte (hmm...) celkem dva celé questy. Navíc, aby to nebylo tak jednoduché, tak ten hlavní, tedy pomoc pro pana Ptáčka, je ten krátší a méně zábavný. Druhý quest, který je delší, zábavnější, vtipnější a celkově podstatně propracovanější, je plnění úkolu pro Šarlatána v Ledečku. Vtip je v tom, že tento druhý quest můžete minout aniž si toho všimnete.

Samotné pomáhání panu Janu Ptáčkovi vás postaví do role poskoka, který je tu od toho, aby doručoval hezké a mladé dívce prostého původu drahé šperky a milostná psaní která si stejně neumí přečíst. Jan Ptáček mezitím dál chodí do hospody a nebo je na hradě, jako kdyby se nic nedělo, zatímco Jindra kmitá. A i je osoba Jana Ptáčka něco ve smyslu místního drtiče a neodolatelného don chuana v jedné osobě, potřebuje k romantickému rande pod okny prosté děvy nápoj lásky, tedy opět pomoc Jindřicha.

Problém celého DLC je skutečnost, že recept na finální lektvar můžete jednoduše zakoupit, tím pádem si ale zcela uzavřete druhý quest, což je plnění úkolu, tedy strašení Ledečka, pro Šarlatána. Zkrátíte si tak DLC dobře o polovinu a minete nejvtipnější část tohoto přídavku - házení shnilých vajíček do studny, štěkat jako pes, měnit čerstvé maso za shnilé, nebo měnit vajíčka v kurnících po vesnici za uhlí, je vtipnější a zábavnější jak hlavní quest v rámci tohoto DLC. A tento druhý a zábavný úkol minout jenom proto, že odpovíte na otázku jinak než si autoři představovali, je velmi nemilé. A autorům za tohle rozhodně dík nepatří.

Navíc, celé DLC, stejně jako ostatní pro KC:D, nepřináší absolutně nic jiného, než to co už ze hry znáte. Ano, pár nových kostek tu sice najdeme, ale to je doopravdy vše. Žádné nové lokace, zvuky, hudba, zbraně, prostě absolutně nic, kromě jednoho slabšího a jednoho kvalitního questu nezískáte. A dva questy, z toho jeden tak polovina hráčů s přehledem mine, je i na DLC pro Kingdom Come prostě hodně slabé.

Pro: Quest pro šarlatána je poměrně rozsáhlý, možnost získat další kostky, některé vtipné momenty

Proti: Slabý hlavní quest, celé DLC působí jako nastavovaná kaše, celková délka DLC (cca 3 - 5 hodin)

+16

Batman: Arkham Knight

  • PS4 80
Já vím, po Akrham Asylum jsem přeskočil rovnou dva díly, ale jak jsem tak hru hrál, ani mi to nijak nevadilo, ačkoli jsem přišel o "pár" příběhových zvratů. Navíc jsem před cca měsícem dohrál Mad Maxe, který má podobný soubojový systém, takže zvykání si nebylo tak hrozné. No...

Celá Batman série je o výživných soubojích a především o soubojích mezi Batmanem a super zločinci. Soubojové mechaniky se zdají prosté - mlácení, protiútok, úskok a udělátka. Jenže jak postupujete hrou, přibývá toho jak sraček. Najednou jsou tu nepřátelé, které zrušíte jen specifickým kombem, mezitím vám hra radí "hej, víš o tom, že můžeš zmáčknout i tyhle dvě tlačítka a dojebeš je jinak?" a k tomu si něco málo přidáte i ve stromu dovedností, který to mačkání zkomplikuje ještě více. Potom je kombinace boje s 8 druhy nepřátel na bitevním poli, s 10 způsoby, jak je zabít a s 58 možnostmi jak se nenechat zabít a oddalovat jejich smrtící komba, docela sranda. Nebudu lhát, jsem slabko a hrál jsem to na "normal" a i přesto jsem se dokázal slušně rozohnit u některých soubojů. To, co ale píšu, není kritika soubojů celkově. Jen toho faktu, že možností je tam prostě plná prdel. Jinak jsou souboje docela lahůdka a skoro ta samá zábava, co v Arkham Asylum. Někdy je ale méně více.

Na co dost slyším negativní kritiku je batmobil a akce s ním spjatá. Mně se to zdálo ok, nebylo to tak extra přeplácané všemožnými serepatičkami jako souboje pěsti (ale nebyli od toho extra daleko). Největší problém jsem měl s nadstavením obtížnosti (stejně jako u bitek pěstmi) a to množstvím nepřátel. Kdy už vývojáři pochopí, že hra není zábavná, když rubete nad 50! vojenských aut několik minut?! Mimo to byl ale pohyb v batmobilu po Gothamských silnicích lahůdka. Pocit z toho svištění a demolice okolního terénu působila adekvátně cool.

V druhém odstavci jsem zmínil strom dovedností. Ten se tu vztahuje na oblek, komba, batmobil a Batmanovy hračičky. Vylepšit je lze za body, které získáváte plněním aktivit v Gothamu, např. záchrana hasičů, řešení Riddlerových jeblých hádanek, "originální" dobývaní budov, ale taky vyšetřování vražd a samozřejmě hlavní mise, ale mnohem víc. Je to naprosto klasický způsob jak vylepšovat postavu, který nic nevylepšuje, na druhou stranu ale taky nic nekazí. Co musím zmínit je výborný temný soundtrack, který skvěle podtrhuje atmosféru hry a taky ztvárnění postav a ponurost, či špinavost města. Pohled na hru přes Batmanovo rameno vás nutí si říkat: "Ty vole, to je hora masa! To je BATMAN!". Sexisticky nesmím opomenout prdelku Catwoman. Sorry. Jo a ještě plachtění, to je neskutečná sranda a dodává vám pocit, jako byste byli samotným Batmanem, stejně jako u Spider-mana 2018. Palec nahoru.

Příběh je to, co tuhle hru tak nějak solidně zaobalí jako celek. Když si vezmete koncepty DC padouchů, je to hrozně komické, a přesto tady máte pocit, že jde o opravdu vážnou, dramatickou hru. Nevím, proč to s filmy neumí, ale v hrách mají DC adaptace vynikající atmošku. Hlavními záporáky jsou nyní Scarcrow a Arkham Knight (nováček) a střety především s Arkham Knightem byly výborné. Není to Joker, to ne, ale šlo z něj zvláštní charisma a oblak nejasností, který tahal příběh až téměř do samého konce. Co se týče misí, tak pokud byste si jejich hrubý cíl napsali a seřadili je po sobě, byl děj hrozně bídný. Jenže scénáristé neskutečně dokážou okecat/odůvodnit každou Batmanovu odbočku, např. téměř všechny první mise vedlejších aktivit jsou zasazeny do hlavního děje. A to nenásilně, což je v dnešní době skoro kumšt.

Kolem a kolem je Batman: Arkham Knight, mimo přebuřené souboje, velmi vyváženou hrou, která baví příběhem, atmosférou, dialogy, celkovým audiovizuálním dojmem a hlavně pocitem, že jste Temný rytíř samotný. PS+ se opět předvedlo.
+16

Paw Patrol: On A Roll!

  • PC 60
Hra, která jistě potěší nejednoho fanouška Tlapkové patroly
+ Celkem příjemná plošinovka
+ Jednoduché ovládání, moje tříletá dcera po pár misích bez problémů hraje zcela sama
+ Každá tlapka má své speciální schopnosti spojené s minihrou
- Minihry speciálních schopnosti se značně recyklují. Např. Chase a Tracker procházejí bludištěm, Rocky a Rubble volí vhodnou součástku do mostu na základě "díry", Skye a Zuma zase letí respektive plavou a vyhýbají se překážkám.
- Všechny mise jsou ve výsledku na jedno brdo a po čase nudí.
- Hra je bohužel značně předražená, za 30€ dostaneme 16 opakujících se misí. Otázkou je, jestli je licence Paw Patrol tak drahá, nebo se jen vývojáři vykašlali na nějakou větší rozmanitost hry a jen se vezou na aktuální vlně oblíbenosti této značky a kasírují peníze.

Celkově hru doporučuji pro děti, které mají rády seriál. Ale určitě bych doporučil si počkat na nějakou rozumnou slevu ve výprodeji, protože 30€ je opravdu moc.

Pro: Jednoduché, vhodné pro děti

Proti: Časem stereotypní

+16

Call of Duty: WWII

  • PC 60
Hodnocen pouze multiplayer.

Další CoD ke kterému jsem se nějakým způsoben nachomítl a opět rozporuplné pocity. Vážně nechápu tu místy až nekritickou fanouškovskou základnu. Hra je svižná, rychlá, technicky odladěná a konzistentní. Grafický styl ze kterého čiší jista plastovost světa mě moc neoslovil ani kdysi a ani teď.

Největším průšvihem jsou ale mapy, které jsou zkrátka malé a nudné. A když píšu, že malé, tak opravdu malé Shipment 1944 je v TDM asi nejhorší mapa jakou jsem kdy hrál. Velikostí dobrá tak pro souboje max 2 na dva 2 a řeže se tam 6 na 6 lidí. Výsledkem jsou takřka instatntní spawn killy granáty.

Druhým zásadním hřebíkem do rakve je samotné vyhledávání a připojování k zápasům. Žádný seznam her rovná se pekelné situace, kdy chcete změnit hru, třeba díky tomu, že je tam hacker nebo se pouze kempí někde v rohu, ale prakticky to nejde. Hra si usmyslí, že tato herní lobby je pro vás ta jediná správná a ustavičně vás připojuje zpět, i když vám při vyhledávání suše oznámí, že našla 5 jiných. Klidně desetkrát v řadě.

Kolem a kolem, je spousta lepších WW2 střílenic.

Pro: Běhá to plynule, načítá se rychlostí světla

Proti: Nudné a maličké mapy, rozbité vyhledávání zápasů bez nějakého server listu

+16

Teen Agent

  • PC 70
Agent Mlíčňák je asi první klasická point & click adventura, kterou jsem kdy hrál. V té době jsem si díky ne tak vídanému českému jazyku myslel, že hra pochází od nás, ale její originální původ je u našich severních sousedů z Polska. O samotný legendární český překlad se pak postaral neméně legendární herní novinář Andrej Anastasov. Tento překlad bohužel není dostupný pro GOG verzi, kde si lze tuto hru zahrát pouze v angličtině nebo v polštině. Nyní jsem si ze zvědavosti zahrál anglickou verzi a až nyní jsem tak zjistil, že spousta dialogů byla překladatelem značně změněna. Vznikla tak spousta více i méně vtipných hlášek, které ale původní autoři vůbec nezamýšleli. Co ale u překladu nechápu je to, že došlo i ke změně jmen postav. Hlavní postava se tak místo originálního Mark Hopeh jmenuje v CZ Kevin Hoppef (ale později sám o sobě říká, že je Marek zelenáč !!!), hlavní záporňák se zase jmenuje v CZ Pankrác Oblouk, v originále John Noty (což je nejspíše schválně foneticky stejně znící jako 'naughty').

A o co vlastně ve hře jde? V jedné bance z ničeho nic zmizelo beze stopy všechno zlato a to přímo před zraky strážců. Protože si s daným případem neví nikdo rady, dostala jej na starosti tajná vládní organizace RGB. Co ta zkratka znamená je tajné (v češtině se organizace jmenuje Hurvínkovo Spasení (???)). Tato organizace si následně najala kartářku, která na základě svých schopnosti vybrala v telefonním seznamu právě našeho hlavního hrdinu Marka. Ten na nabídku kývne především proto, že na tajné agenty přece letí všechny holky. Před nasazením do akce však nejprve zamíří do tréningového tábora, kde má místní kapitán za úkol z něj udělat tajného agenta.

Jako malý jsem hru a její překlad zbožňoval. Dnešníma očima mi ten překlad nepřijde zase tak moc vtipný, ale z čisté nostalgie přivřu obě oči. Samotná hratelnost je intuitivní pro všechny hráče klasických point & click adventur. Příběh není nijak světoborný, sází hlavně na humor, toho se bohužel týká i řešení některých problémů. Grafice nemám co vytknout, co ale musím hodně vyzdvihnout je hudba. Často se mi stává, že si na některé melodie vzpomenu a začnu si je pobrukovat.

Pro: Hratelnost, Hudba, Český překlad z pohledu teenagera v 90. letech

Proti: Český překlad z pohledu dospělého v dnešní době

+16

Monument Valley 2

  • Android 80
První řadě musím říct, že nejsem zastánce hraní her na mobilu. I když už existují telefony výkonnější než moje Pc ale u Monument Vallay jsem už podruhé udělal výjimku.

K prvnímu dílu mě přivedla DH výzva a po dohrání jsem byl unesen, že lze udělat roztomilou, logickou hru s pěkný hudebním doprovodem na mobil. Proto jsem dal šanci i druhému dílu, obzvlášť když je teď zadarmo.

Druhý díl se vůbec neliší od prvního dílu opět je to audio vizuální paráda "na mobil". Logické hádanky jsou velmi primitivní ale řekl bych, že o ně tak nějak ani nejde, jelikož věřím že by autoři zvládli určitě těžší hádanky, spíš chtěli udělat co nejlepší audio-vizuální zážitek a to se povedlo, i na podruhé.

Dál asi nemá cenu nic víc psát, pokud hledáte audio vizuální zážitek na mobil, Monument Valley 1 i 2 mohu doporučit ale pokud hledáte logickou hru s rébusy, tak se Monument Valley vyhněte. 80%

Pro: Auido-vizuál

Proti: velmi ale velmi jednoduché

+16

Gobliins 2: The Prince Buffoon

  • PC 75
Vracíme se do poutavě kresleného světa Goblinů. Tentokrát dojde k tomu, že králův syn Princ Buffoon byl unesen zlým démonem, který je inkarnací všeho zla. Naštěstí ale není vše ztraceno, protože se na výpravu za jeho záchranu vydají dva stateční hrdinové. Větší a nepříliš chytrý goblin Winkle oplývající silou a menší Fingus, který má pod čepicí, ale nemá moc síly a je plachý. Tito dva hrdinové jsou poslední královou nadějí na cestě k záchraně jeho syna.

Toto je první hra ze světa Goblinů, se kterou jsem se v 90. letech setkal a nesmírně jsem se do ní zamiloval. Oproti jedničce došlo k značnému vylepšení. Jednotlivé úrovně jsou již tvořeny více obrazovkami. Po najetí myší na aktivní předměty, dochází k vysvícení názvu daného předmětu. Obě hlavní postavy dokáží používat předměty (každý ale svým způsobem), je možné hru normálně ukládat a hlavně není možné v ní umřít s nutností daný level opakovat.

Hratelnost je tedy dle mého názoru o hodně délek dál, než první díl. Do toho všeho je tu ještě hezčí typická "gobliní" grafika a skvělá hudba. Líbí se mi i další nové detaily. Např. když se Fingus nudí, tak si píská. Když se něco nepovede, tak se postava zlobí. Když se stane naopak něco vtipného, tak se goblini smějí (i mezi sebou). Pár detailů, které dodávají spoustu atmosféry navíc. Co se týče jednotlivých úkolů, jsou místy logické, místy nelogické. Často je potřeba přesně načasovaná spolupráce obou goblinů. Suma sumárum, hra je určitě složitější než jednička, ale daná složitost není dána nepřehledností levelů nebo tím, že nevíme s čím se dá interagovat.

Pro: Grafika, humor, lepší hratelnost

Proti: Občas nelogické hádanky, obtížnost

+16

Bermuda Syndrome

  • PC 75
Konečně jsem sehnal a dohrál Bermuda Syndrome! Hru kterou jsem legálně i nelegálně sháněl hodně hodně let a narážel pořád na tytéž problémy. Nemožnost přepnout do fullscreenu bez zasekávání hry, chybové hlášky při ukládání, nefungující menu. Nakonec pomohlo staré dobré uložto a hra po celodenní pařbě padla. Musím říct, že se to neobešlo bez mírného zklamání.

Moje očekávání byly něco ve stylu Prince of Persia/Flashback v nádherné grafice. A ono to v podstatě i platí, ale ve hře jsou věci, které mi dost vadily.

Začnu ale pozitivem a tím je jednoznačně grafika. Ručně kreslená, plná barev, okouzlujících pastelových scenérií, kde skoro každé prostředí vypadá úchvatně. Pestrobarevná džungle plná prehistorických tvorů, rozmlácené ruiny dávné civilizace, monumentální palác. Kazí to jen nudné podzemní pasáže, které se bohužel vyskytují v hojném počtu a kde si grafici až na pár výjimek (pavoučí jeskyně) vzali oddech. Musím ale říct, že po vizuální stránce jsem si dlouho žádnou hru tak neužil.

Díky grafice by mohla být hra velkolepým dobrodružným příběhem. V parádním intru sledujeme, jak je za druhé světové sestřelen pilot Jack Thompson. Jeho letadlo ale při pádu proletí nějakým portálem, přičemž stihne useknout hlavu dinosaurovi, který se zrovna chystal posvačit oběť - princeznu Natalii. Ta není příliš vděčná, její oběť měla uzdravit umírajícího krále, nicméně se s Jackem vydává na průzkum pravěkého světa. Světa ve kterém žijí všemožní dinosauři, na zemi si to rozdávají triceratops a t-rex, v oblacích se vznáší pterodaktylové, v jeskyních číhají odporní pavouci a štíři, v ruinách pro změny barbarský opičí kmen.

Mohlo to být parádní dobrodružství, jenže Natalie je pitomá kráva a Jack rádobyvtipný dement, jejich dialogy jsou naprosto otřesné. On ji urazí, načež ji políbí a ona se do něj zamiluje, to vše tři obrazovky od začátku... ech. Záporák je chodící klišé, totéž moudrý mudrc, král prolamuje čtvrtý rozměr a mluví o Prince of Persia a mocné magii zvané sequel...

Samotná hratelnost je většinou slušná. Jack umí běhat, skákat, přitahovat se s slézat plošinky jako princ, umí kotoul a v soubojích používá brokovnici, která se po pěti výstřelech musí dobíjet. Občas je to adrenalin, když na Vás útočí tři rychlí raptoři, nepřátelé totiž vydrží docela dost. Skákání bohužel trpí tím stejným neduhem jako Prince - nutností se odrazit s obrovským předstihem, jinak ale kupodivu skoky nejsou zas tak obtížné. Při bojích se střetne s rozličnou faunou, dá se říct, že 95% hry zvládnete s brokovnicí, která si poradí s dinosaury, pterodaktyly, opičími lidmi i různými brouky.

O to nepochopitelnější je finále, kde hrdina získá meč, proti němu stojí strážní jako z Prince of Persia a souboje probíhají na meče. Systém boje mi přišel zmatený, nepochopil jsem jak se krýt, takže taktika byla bodnout a ustoupit. Proč bojovat mečem, když máte brokovnici? Inu brokovnice z nějakého záhadného důvodu neúčinkuje, asi strážní mečem umí vykrýt salvu broků, jinak si to neumím vysvětlit.

Kromě bojů a skoků Vás čekají puzzle. Občas vymakané - ulovíte malého dinosaura, zavěsíte na liánu a necháte princeznu aby ji posílala nad řeku s krokodýlem. Jakmile vystrčí čumák, ustřelíte mu ho u samé pr... :) Občas musíte využít Natálii k zatěžkání nějaké plošinky, spolupráci s lanem, jindy ji tvoříte alternativní cestu, protože Natalie neumí bojovat a neumí skákat, umí pouze vylézt/slézt překážku. A většinou si hrajete s pákami, přičemž jeden podobný puzzle je asi na 10-15 obrazovkách a dal mi fakt zabrat.

Hratelnost by nebyla špatná, kdyby tu nebyly ty drobnosti. Naprosto příšerně pomalé podvodní pasáže. Bugy hlavně s Natálií. Ta Vás věrně následuje a zastaví se, pokud je někde nebezpečí, ale občas se zasekne a nehnete s ní ani heverem, což znamená load. V jednom dlouhém puzzle mi prostě zmizela a opět přišel load. Je tu naprosto příšerná neintuitivní pasáž se vznášejícím se vorem a lovením vzdušných proudů.

A pak jsou tu dead endy. Pokud zabijete na začátku t-rexe, ten si to nerozdá s triceratopsem a vy ho prostě neustřílíte. Jindy jsem vlezl do vedlejší chodby pro bonusovou energii, ale zpátky to nešlo, protože jsem měl jít o pár obrazovek dál a zajistit plošinku. Ten druhý dead end přišel asi ve třetině hry a já musel začít znovu.

Obtížnost zdánlivě neguje ukládání kdekoliv. Díky tomu odpadne frustrace z nepovedených skoků i soubojů, ale můžete se dostat do dead endové pasti jako já. Ukládání totiž funguje tlačítkem s, nahrávání pak tlačítkem l. Pomocí +/- můžete přepínat sloty, aniž byste viděli kam ukládáte, ukládání přes menu nefunguje (bug). Přes verzi upravenou pro moderní systémy a nastavení kompatibility mi hra občas spadla, jednou zatuhla při nahrávání a save byl v pr...

Poslední výtka - outro je asi dvacetisekundová příšerně odfláknutá animačka s useknutím hlavy záporákovi, pak následuje rozhodnutí, které vlastně rozhodnutím není a po něm už jen titulky.

Zkrátka a dobře, čekal jsem naprostou klasiku a dočkal se nádherně vypadající hry se slušnou hratelností, mizerným příběhem a spoustou drobností, které mě štvaly celou hru. Proto jen 75%.
+16

Doom Eternal

  • PC 70
Na pokračování čtyřky z roku 2016 jsem se těšil, ale vzhledem k neustávajícímu hypu raději zůstal nohama na zemi. A dobře jsem udělal. Doom Eternal je pořád stále ta samá poctivá řežba, kde tečou hektolitry krve a démoni umírají po tunách jak na běžícím pásu. Bohužel mě ale po víc než výživném čtyři roky starém dílu přepadl během hraní takový divný pocit, který se pokusím popsat níže.

Hra na mě působí přehnaně arkádovitě. Skoky v předešlém díle mě nevadily, i Doom Slayer se musí koneckonců upgradovat. Jenže zde mám pocit, že hraji spíš Supermaria. Tu skok, tu dvojí skok v kombinaci s několikanásoobným "dashem". Támhle vyšplhej po zdi a zase to samé. Větším problémem ale pro mě je, že jste vyloženě nuceni střídat zbraně a zejména na vyšší obtížnosti je nutností k úspěšnému postupu hrou povinnost dodělávat monstra skrz Glory kills, řezat pěšáky motorovou pilou, podpalovat nebo zmrazovat je a používat hák na dvojhlavňové brokovnici s následnou střelbou. Mně osobně jako old school hráči toto vůbec nevyhovuje, protože bych si rád podával monstra tu raketometem, tu plazmovou puškou, tu dvouhlavňovou brokárnou a ne jak nakazuje hra.

Dále souhlasím s kolegou Garretem, že lokace mi vůbec nezapadají do prostředí Doomu. Spíše jsem měl pocit, že hraji pokračování Aliens vs Predator. Než jsem si zvykl na loď, kde se připravujete na mise, také to chvilku trvalo. Co se ale autorům opravdu povedlo, jsou noví nepřátelé. Takový Arachnotron už v prvních misích dokáže notně zatopit. Je rychlý a jeho kanón sakra přesný. Výhodou je možnost nepřátelům část jejich vybavení odstřelit například tříštivými granáty pomocí brokovnice. O soundtracku taktéž není nutné se dlouhosáhle bavit. Hra jen potvrzuje, proč jsem měl už od základky blízko k Metallice a poté se ze mě stal hardrocker.

Jatka démonů pokračují a rozhodně se povedla. Nechci, aby moje recenze vypadala jako přehraná kritika hry. Mám prostě trochu jiné nároky na hratelnost než hra nabízí a vyžaduje. Hru jsem tudíž znovurozjel na nejnižší obtížnost a hraji ji na pohodu, protože na obtížnost Nightmare jsem už ve druhém levelu měl několikrát co dělat. Nechci se držet striktní linie pila, glory kills, mrazák, oheň a hák s dvojhlavňovou brokovnicí, takže toto je pro mě jediná rozumná varianta. Nicméně ti, kterým nevadí striktní šablona zbraní, budou nadšení. Atmosféra, ozvučení a zejména optimalizace hry je na vysoké úrovni. Úplně v pohodě si vystačíte s i5 a 1050 Ti na mix vysokých, středních i nízkých detailů při nějakých 45-50 FPS. I přestože Doom byl, alespoň pro mě, lepší, Doom Eternal rozhodně doporučuji. Je to neskutečná řežba.

Pro: nekonečná jatka, atmosféra, soundtrack, zvuky, nová monstra, fast travel

Proti: nutnost používat konkrétní zbraně v určitých situacích, velmi těžké, design levelů, absence klasického multiplayeru

+16

The Awesome Adventures of Captain Spirit

  • PC 75
Krátká hříčka, která mě jako fandu prvního dílu Life is Strange příliš neuspokojila. Svým způsobem se ale je jedná spíše o hratelný teaser na jeho druhý díl. Narozdíl od prvního dílu LiS chybí ve hře mechanika přetáčení času. Tu nahrazuje supersíla Kapitána Spirita, které si však nakonec příliš neužijete. Hra se skládá z několika miniquestů, které se svým způsobem plní samy. Přesto je krátký návrat do světa LiS příjemným zážitkem. Pravdou je, že necelé dvě hodiny strávené v kůži malého Chrise, utekly jako voda. Naivní pohled malého klučiny na svět byl asi to nejpříjemnější na celé hře. Rychlý konec mě však poměrně nemile zaskočil, ale zase o to víc mám chuť se pustit do druhého dílu.

Jelikož je hra zdarma, může Vás na dvě hodiny (pokud rádi vyzobáváte všechny možnosti) zabavit. Jinak nemá žádnou přidanou hodnotu, která by z ní dělala hru, kterou si prostě musíte zahrát.

Pro: svět LiS; zdarma, naivita

Proti: herní doba

+16

Elves Adventure

  • PC 10
Pokud jsem vás někdy v rámci Herní výzvy přiměl hrát naprostý odpad, tak vězte, že jsem si to právě vybral i s úroky. Do letošní kategorie "Výzva naruby" jsem zkusil najít ve své knihovně něco naprosto neznámého a volba padla na tenhle exkrement. Tohle je totiž totální průšvih i na freeware hru, a to dotyčný vykuk za to na Steamu chce aktuálně dvě éčka. Já to mám naštěstí zadara, ale i ta hodina co jsem tomu obětoval, byla drahá sranda.

A ke všemu musím do výzvy najít něco jiného, neboť hnedle ve druhém levelu hry jsem narazil na gamebreaking bug, na který si stěžují i ostatní hráči na Steamu. V pevnosti jsou totiž neviditelní nepřátelé, kteří vás sejmou cca na tři rány, ovšem vy nemáte šanci, protože je nevidíte. Takže dál jsem se nedostal, i tak mi to stačilo. Hratelnostně je to ukruťárna, pohyb je šílený, akce žádná, střelba na sebevraždu, nepřátelé se nehýbou, ale střílí rychlostí světla, příběh je o ničem a graficky se na to nedá koukat. Prostředí je naprosto šíleně splácané, taky někdo v diskuzi na Steamu zmínil, že jde jen o sebrané grafické assety ze softwaru Game Guru, ve kterém to asi bylo splácané. Zda je to tak, to netuším, ale vše by tomu nasvědčovalo. Každopádně tomuhle se vyhněte obloukem i zadarmo.

Pro: Netuším

Proti: CENA - tohle by mělo být zadarmo a s varováním; Bugy; Vlastně všechno je proti...

+16

Freedom Force vs. the 3rd Reich

  • PC 80
Stejně jako celkem povedený první díl Freedom Force, je i toto pokračování jednoznačnou povinností pro všechny komiksové fanoušky. Škoda jen, že hra po dlouhých třech letech nepřinesla nic moc nového a lze ji tedy pokládat spíše za delší datadisk.

Příběhová linka je zde docela poutavá, oproti původnímu dílu mě tedy bavila o něco více. Neobejde se pochopitelně bez nějakého toho cestování časem či dimenzemi, což na mě už po 156té nějak zvlášť velký dojem neudělá, ale ve výsledku se na své poměry nejedná o žádný vyložený propadák. Vše je samozřejmě zobrazováno pomocí klasických komiksových chlívků a popisků.

Do akce se zde vrací původní hrdinové v čele s Minute-Manem a přibývají také další zajímavé postavy, ať už na straně dobra nebo zla. Jak zde již někdo psal v diskuzi (a já s ním souhlasím), nejdrsnějším "týpkem", kterého v partě s radostí uvítáte, jest zabiják Tombstone. Celkový počet hratelných charakterů v příběhovém režimu je uspokojivý, co je ovšem největším plusem této RPG-strategicko-taktické akce je možnost tvorby vlastních komiksových hrdinů. V této části hry jsem strávil mnohem více času, než u samotné kampaně. Ta mi, naprosto upřímně, stačila projít jen jednou. V závěru jsem již dokonce trochu zíval. Ačkoliv totiž Freedom Force vs. the 3rd Reich nabízí přehršel barevných charakterů s desítkami unikátních dovedností a možnost například zbořit celou budou, vytrhnout sloup nebo strom ze země a použít ho jako zbraň a další originální prvky, v určité chvíli začíná být trochu nudná. Alespoň tedy pro mě. Navíc, ovládání a herní kamera rozhodně nepatří k tomu nejlepšímu, s čím jsem kdy měl ve videohrách tu čest. Vadilo mi také neustálé čekání na opozdilé nebo pomalejší postavy z mé mnohdy početné hrdinské skupiny.

Hru mohu tedy doporučit novým hráčům jako zajímavou a originální jednohubku s ne moc vysokou obtížností a vlastně ani délkou. Pokud vynecháte původní první díl z roku 2002, uvedený na začátku komentáře, vůbec nic se nestane.

Pro: tvorba hrdinů, herní možnosti, komiksové pojetí, nenáročnost

Proti: zpomalené postavy a ovládání, kamera

+16

Subnautica

  • PC 95
  • PS4 90
  • XOne 90
Tato hra mě osobně velmi učarovala. Když se ponoříte do vln oceánu, okamžitě vás to přenese do úžasného podmořského světa, který přímo pulzuje životem. Když se vše lehce podbarví zvuky oceánu a hudbou, přidají se mořští predátoři a jiná všemožná fauna a flóra, je dojem dokonalý. když k tomu všemu ještě přidáte možnost stavby vlastních základen, klasické vylepšování svého vybavení a stavbu ponorných člunů, je z toho úžasný zážitek.

PC >120hodin, na konzolích cca po 20 h

PS: u konzolových verzí znatelně (viditelně) horší grafika oproti PC

Pro: úžasné prostředí, živý svět, survival, zvuky a hudba, atmosféra, příběh,...

Proti: občasné bugy (nyní by již vše mělo být odstraněno), občasný drop framarate

+16

Metro Exodus - The Two Colonels

  • PC 40
Myslel jsem, že největší odpad mezi AAA hrami z poslední doby je Wolfenstein: Youngblood, kterého jsem se nepřinutil dohrát, protože jsem u jeho umořující repetivnosti trpěl, ale toto dvouhodinové DLC k (výbornému) Metru Exodus ho trumfnulo.

Hra má asi 2 hodiny, přičemž první třetině chodíte úzkými tunely, plamenometem si klestíte cestu, občas něco zapnete nebo vypnete a nebo na vás vyskočí nějaká potvora, takže musíte začít rychle mlátit do tlačítka, aby se spustila animace, ve které potvoru přemůžete (a ne animace, v níž potvora přemůže vás). Takže hratelnost a la Dragon's Lair.

Ve druhé třetině konečně dostanete normální zbraně. S nimi chodíte úzkými tmavými tunely a střílíte po nepřátelích. Ty většinou ani nevidíte, jen jejich smrtící výstřely z brokovnic na 100 metrů. Víceméně se tato část hraje sama a vy především musíte ve správný část stát na tom správném místě, aby se spustily skripty, které vás posunou dál.

V poslední části chodíte úzkými tunely v totální tmě, kde vidíte cca 2 milimetry před sebe. Když slyšíte mutanty, naslepo kolem sebe pálíte z plamenometu. A to je všecko, konec hry.

Naprosto nechápu, kde se proboha berou ty recenze, které tomu sází nadprůměrná hodnocení. Natož ty fanouškovské ohlasy tvrdící, že toto DLC je dokonce lepší než základní hra. Za mne jde o koncentrát toho, co bylo na sérii Metro úplně nejhorší a gigantický gamedesignový fail.

Pro: netrápí vás to dlouho

Proti: svírající linearita, příliš mnoho skriptovaných sekvencí, nulová imerze, černočerná tma

+16 +19 −3

Need for Speed: Carbon

  • PC 65
Po mnoha a mnoha letech jsem si musel Need for Speed: Carbon znovu nainstalovat a zahrát, abych si vzpomněl, co že tam bylo vlastně špatně a proč jsem se k němu oproti předchozím dílům nikdy nevracel. A už to vím.

Je to kombinace nechutné šedivé grafiky, otravných, až uši rvoucích pazvuků a prapodivného chování vozidel. Vezmu to tedy postupně. Že se tvůrci znovu vrátili k nočnímu režimu mi vůbec nevadí, ba naopak, k pouličním závodům nebo duelům v kaňonu prostě tma neodmyslitelně patří. Vadí mi, že město samotné vypadá absolutně otřesně a určitě ještě hůře, než to prosvícené a jakoby živé z o dva roky staršího Need for Speed: Underground 2. Grafické nastavení jsem měl na maximu a přesto mi připadalo, že jezdím v nějaké divné šedé mlze. Když jsme už u toho nastavení, hra ho tedy moc nenabízí, palec nahoru akorát za možnost vypnutí (ani nevím jak to správně nazvat) "zrychlovacích čar za vozidlem".

Dalším bodem je zvuk a hudba. Prostorový zvuk je pochopitelně výborný a podkres, který hraje v menu, návykový. Ovšem hudební doprovod přímo ve hře za jízdy je zcela o ničem. Celkem nemilé překvapení, sountracky k Underground 2 a Most Wanted si pustím někdy i dnes a pořád mají grády. Tady prostě nic. Zvuky vozů bych ohodnotil lehkým nadprůměrem, tady se na to tvůrci úplně nevyflákli. To nejhorší tedy zůstává na konec. Pískání pneumatik. Za každé situace, prostě neustále. Po půlhodině hraní měla moje hlava tendenci explodovat. Vyřešil jsem to tedy lišácky nastavením "ostatních zvuků" na 40%. Hudbu ve hře jsem úplně ztlumil a hlasitost motoru zůstala na 100%. To je to jediné, co se tady dá nějak rozumně dlouhodobě poslouchat.

No a tím posledním ze smrtelné trojkombinace je samotné chování vozidel. Zejména ze začátku u těch nejslabších neupravených vozidel (v mém případě Afla Brera) řídíte pocitově špatně obrobený kus železa, který sebou neustále divně trhá a zasekává se o neopracované otřepy. Situace se o něco zlepší až později, kde již brázdíte město a jeho okrajové části s maximálně upraveným výkonným vozem. Tady už si totiž všímáte jen té neuvěřitelné rychlosti a modlíte se, ať v příští zatáčce nesletíte skrze zábradlí do temné propasti. Takový sprint v kaňonu s extrémně naducanou Mazdou RX-7 za melodie Wankelova m(r)otoru na plný plyn, no páni..

To špatné tedy bylo řečeno a nyní začnu i trošičku chválit. Příběhová linka mi vyhovovala, i svou návazností na Need for Speed: Most Wanted, ústřední záporák je patřičně namyšlený a slizký a celou dobu se těšíte, až ho na konci zničíte a vyženete z města.
Herní princip založený na dobývání a chránění městských částí zakončený závody s bossy byl zajímavý, později už ale spíše nudný a stereotypní. Naštěstí to trápení netrvalo moc dlouho.
Možnost tuningu se zde naštěstí o něco zase rozšířila a ve své podobě mi naprosto vyhovovala. Parťáci byli zajímavým zpestřením, ale že bych je tedy nějak urputně používal, to ne.
Největším plusem tohoto dílu je rozhodně úžasný vozový park rozdělený do kategorií Tuner, Muscle a Exotic. Krom levné pseudo "ameriky" Chrysleru 300C, kterým u nás jezdí snad jen cikády, chtějící udělat dojem na své opuchlé sestřenice, souhlasím s každým zdejším vozidlem. Především chválím přidání celé řady brutálních muscle kár.
Nezbývá mi tedy než naprosto souhlasit se zdejším hodnocením, které je v tuto chvíli ustáleno na přesně 65%. Původně jsem uvažoval spíše nad 40-50%, ale autíčka jsou zde nastavena naprosto dle mého gusta a pokud mě moc nebavila kariéra, tak jsem si vše vynahradil na parádních a těžkých výzvách. Plus variace na achievementy v podobě "karet". 65%.

Pro: vozový park, výzvy, parťáci, příběh, filmečky, Cross, karty

Proti: grafika, zvuky a hudba obecně, chování vozů

+16

Curtain

  • PC 30
Neslibovala jsem si od této hry moc. Čekala jsem zajímavý, snad i psychologický příběh, ale nedělala jsem si iluze, že by to byla hra, kterou bych hodnotila nějak vysoko (80+). Za nevzhlednou grafiku body skoro nikdy nestrhávám a to, že hra má pixelatou grafiku, tak ani to neshledávám jako nic špatného. Ale...

Ale pokud hra vypadá tak, že hned na jejím začátku si nejsem jistá, zdali jsem se někde nepropadla "texturou" (pixelovou kostičkou?), tak je asi něco špatně. Až po chvíli jsem identifikovala, že s postavou stojím kdesi venku. Ale tak co, zorientovala jsem se a pokračovala dál. Ovšem lepší už to nebylo. Hra je založena na interakci s předměty. Jenže problém byl, že kvůli grafice jsem nebyla schopná rozpoznat, jaký předmět přede mnou leží (až na kytaru a nábytek). Naštěstí z komentáře postavy se pak dalo pochopit, o co se jedná, ale esteticky na mě hra působila odporně.

Grafickou hrůzu jsem ve své mysli raději odsunula stranou a zaměřila se na to, co mi hra chce svým příběhem říct. Námět je to pěkný. Přece jenom si nevybavuji moc her, které by se věnovaly patologickým vztahům mezi partnery. A psychický tyran zde byl vystižen dobře (shazující řeči, vzbuzování závislosti, distancování oběti od rodiny a přátel), za to tvůrce hry chválím. Ovšem měla jsem s tímhle jeden problém. Dle mého by tento patologický vztah vynikl ještě víc, pokud by mi byly ukázány alespoň nějaké střípky z toho, jaký byl vztah na začátku, kdy byl ještě normální. Tak by byl vytvořen skvělý kontrast a asi by to více zapůsobilo.

Co k tomu říct více. Občas mě při hraní napadlo, že i zadarmo je to drahé. Ale tvůrce hry jsem podpořila malou finanční částkou za snahu přiblížit zajímavé téma, které bohužel nebylo zpracováno dobře.

Pro: je to krátké, nevšední tématika hry

Proti: vše ostatní

+16

Need for Speed II

  • PC 85
Druhý díl série Need For Speed zase takové terno nebyl. Z první pětice ho považuju společně s High Stakes (tu recyklaci obsahu jim prostě neodpářu) za slabší. Jenže kdo měl v té době tušit, že EA se teprve zahřívají. Po jedničce, která se snažila hrát na realističtější notu a auta tam pocitově vážila 5 tun, vypustili do světa jednu z nejlepších arkád té doby.

Ale není všechno zlato, co se třpytí. Výběr aut byl trošku prapodivný. Zhruba polovina reálné stroje a zbytek koncepty (i když nad GT90 jsem slintal ještě dalších pár let) a pak odemykatelné šílenosti typu Tombstone (Nascar auto v NFS... Cooooo?) Auta byla prostě oproti prvnímu dílu slabší a po našlapané jedničce to bylo trochu zklamání.

Všechny tratě taky nebyly kvalitativně stejné. Vedle nejkrásnější North Country, záludné Mystic Peaks a řecké Mediterraneo tu byla tréninková Proving Grounds, a pak dvě zcela průměrné Outback a Pacific Spirit. Bonusová Monolithic Studios se mi pak do hry vyloženě nehodila.

Nějak moc brblám, ale už s tím končím, protože vše přebila zabijácká hratelnost. Jízdní model byl sice nastaven stylem lepidlo na pneumatikách, ale ten pocit z rychlosti byl nepřekonatelný. A když se k tomu přidal split screen a cheat na traffic ála zúžení na D1? Větší adrenalin byste těžko hledali. Dodnes mě straší ve snech Outback a 2 skály uprostřed trati. Ty jsem bezpečně trefil skoro pokaždé. Ale závodili jsme s kamarádem znovu a znovu až do doby, kdy moji rodiče už po mě málem vyhlašovali pátrání. Čas prostě nehrál roli a my se vždycky dokonale zapomněli.

Dnes už to samozřejmě taková pecka není, ale stačí spustit hru, ozve se v menu song od pána jménem Rom Di Prisco a všechny vzpomínky a adrenalin se okamžitě vrátí.

Pro: pocit rychlosti, hudba, multiplayer, zábavné cheaty

Proti: horší výběr aut, ne tak skvělé tratě

+16

Journey

  • PS4 90
Když tak pročítám komentáře ostatních, tak jsem měl vlastně štestí, že jsem hrál pouze PS4 verzi. Kdybych měl hru vystihnout jedním slovem, tak by to bylo slovo "úžasné". Po grafické stránce hra vypadá nádherně, ale když se vše začne hýbat a svět ožije, vdechne všemu tu úžasnou atmosféru podpořenou neméně úžasnou hudbou. Vše se hraje dobře bez větších záseků. Délka mi mě přišla tak akorát, aby vše zůstalo maximálně originální a nepadlo to do stereotypu. Je to zážitek, který rozhodně doporučuji vyzkoušet.

Pro: Úžasná hudba, hezká grafika, přímo relaksační hratelnost

Proti: trochu krátké

+16