Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Nejlépe hodnocené komentáře

Cold War

  • PC 70
Vzhľadom na pomerne nekritické komentáre na túto hru som sa rozhodol napísať vlastný.
Predtým som sa sťažoval na Splinter Cell že prostredia sú nudné a nevariabilné (čo bola hlavne chyba toho že všade bola hrozná tma), ale každá misia sa odohrávala niekde inde ale boli tam i aj nejaké naozaj zaujímavé momenty, v tejto hre sa celkovo opakujú asi 3 nudné mapy a autori vás často posielajú prebehnúť tú istú lokáciu niekoľkokrát. Napriek úplnej linearite sú ale prostredia o niečo otvorenejšie a stále platí, že každá situácia sa dá riešiť viac spôsobmi.

Oproti Chaos Theory, najlepšej hre zo série ktorá vyšla v rovnaký rok ale pôsobí CW naozaj smiešne, detektor svetla sa správa nelogicky, AI je o 5 rokov pozadu a dokonca ani nie je možné zničiť zbraňou svetlá, čo bolo pre SC sériu charakteristické od prvého dielu.

Viem, že od českej budgetovky nemožno čakať kvalitu Splinter Cell, ale aj taký Chameleon ma bavil oveľa viac vďaka lepšej náplní misií a oveľa variabilnejším levelom.

Ďalšie opodstatnenie je, že v hre nehráte za Amerického superagenta, ale za obyčajného novinára, ktorý sa dostal v nesprávny čas na nesprávne miesto, oproti SC mi príbeh pripadal o dosť zaujímavejší, lebo bol priamočiarejší a rozprávaný pomocou celkom dobre vyzerajúcich cutscén. A tu sa dostávame k rozhodne najzaujímavejšej veci hry, a tou je tvorba zbraní a vylepšení z obyčajných predmetov, ako plastové fľaše, konzervy, budík či handry. Vyrábať môžete bomby, prak a rôzne strely doň ako granáty, uspávacie šípky a lepkavé bomby. Okrem toho je skvelou vecou váš špeciálny foťák pomocou ktorého môžete strážcov omračovať bleskom a je to viacmenej taký menej pohodlný predchodca super-vision, ktorý od Arkham Asylum pchajú do každej stealth hry.

Hra sa snaží byť viac realistická, takže ak nepriateľa omráčite, rýchlo sa zobudí a treba ho uspať alebo schovať, ale aj tak sa zobudí, takže je niekedy lepšie všetkých nepriateľov pozabíjať, hlavne, ak vás za to hra nijak netrestá (ak nehráte na špeciálnej náročnosti).

Graficky je hra pekná, nič extra, ale pekne sa na to pozerá, modely postáv a textúry sú pomerne detailné, za to kvalita animácií dosť smiešna.
Čo sa týka hudby a zvuku, tá je absolútne nevýrazná, zvuky zbraní sú ok a dabing neurazí (Stojí za to dodať že ten čo dabuje hlavného hrdinu tiež dabuje Sonica).

Najväčším problémom hry je ale umelá inteligencia nepriateľov, ktorá je veľmi nekonzistentná, niekedy vás nevidia v dosť svetlých miestach a prakticky vôbec nevidíte kedy môžu, keďže váš light meter je takmer zbytočný, na zvuk sú strážcovia ale neuveriteľne citliví a niekedy mi pripadalo, že steny v hre sú z papiera, a na to akí sú niekedy blbí mieria neskutočne presne. Všetko sa stane o dosť ťažším, keď sa začnú objavovať Specnazovia, ktorí majú nočné videnie, a ich samopaly vás zabijú behom pár sekúnd (aj na najnižšej obtiažnosti).

Tiež mi liezli dosť na nervy rôzne sekcie, kde ste nútení ísť akčným postupom, hlavne v jednej časti keď hráte za druhú postavu a posledné misie. Tie sa stealth štýlom hrať prakticky nedajú. A pripomínam, že vaša postava zomrie veľmi rýchlo, takže neustále krytie je povinnosť, lenže často nie je kde.

Posledná misia bola naozaj sklamaním, objavil som sa tam, kde som bol na začiatku, vplížil som sa do paláca, aby som zistil, že mám časový limit aby som zastavil blázna s bombou, potom nasledujú prestrelky voči vlnám nepriateľov a ako zastrelím posledného, začína záverečná cutscéna, a celá hra končí dosť antiklimakticky.

Hrať to znova ale nebudem, a to napriek tomu že hra ponúka módy ako prejsť hru pod časovým limitom či bez zabití alebo bez poplachov.

Vcelku som ale rád že som si túto hru zahral, lebo dobrých stealth akcií nikdy nie je dosť.

Pro: Tvorba gadgetov, príbeh nie je najhorší, stealth hrateľnosť

Proti: AI, Recyklácia prostredí, zbytočné akčné sekcie

+14

Daylight

  • PC 70
Ale jo, nebylo to špatný, stejně jako ta velká záplava hororových chodiček/hledaček. Ano, není příliš dlouhá, ale to vynahrazuje generátor levelů, tedy že při každém kliknutí na novou hru, bude blázinec, ve kterém se hra na začátku odehrává trošku jinak rozestaven. Když jsem před hraním sledoval let´s play na YB, tak jsem se nemohl zbavit pocitu, že je to prostě nuda. Jenže pak jsem titul záhy nainstaloval a zjistil, že se vlastně hraje docela dobře a má tak hutnou atmosféru, že mi stříkala z uší. Vzor si bere z Outlast i klasického Slendera. Musíte vždy najít čtyři útržky záznamu, následně najít jistý prokletý předmět a pomocí něho se posunout o level dál. Brání vám v tom jistá čarodějnice na kterou platí zář vaši světlice, nebo útěk. Při hraní se člověk velmi dobře orientuje, ač jsou si někdy místnosti podobné jako vejce vejci. Pokud byste se přeci jen ztratily, máte zde mapu, tak se ji nebojte použít. Co se týče zvukové stránky jedná se o naprostý skvost, který se dá rovnat skutečně jen s Outlast. Pokud máte kvalitní sluchátka a večer trošku času, určitě se pusťte do hraní a dáte mi za pravdu. Věřím, že když hru proběhnete na zapnutých repro bednách a za bílého dne, stojí hraní za starou belu, ale o tom horory nejsou. Jsou téměř přesně o tom, co přednesl Daylight. Tedy o strachu z toho, co se stane za dalším rohem a taky o tom, jestli máte dostatek zdroje světla. Příběh této hříčky není kdovíjak objevný, ale na to už jsem si při hraní podobných titulů zvykl. Hra běží na nejnovějším Unreal Enginu čtvrté generace a myslím, že je to pro tento titul naprosto zbytečná věc. Nicméně alespoň vypadá dobře a to je dneska pro mnoho lidí základ hraní. Začínám se rozepisovat a to bych rád udělal až v mé recenzi a proto to utnu. Pokud vyhledáváte horory a nemáte momentálně co hrát, běžte do toho. Pokud hrajete tento styl jen občas, asi vám to nic neřekne. Každopádně si dovolím říct, že jestli tuhle hru něco ničí, je to očekávání vás samotných. Jistě, nejedná se o revoluci a ani o nic o čem byste básnily, každopádně je to dobře hratelný kousek, který dokáže zabavit, pokud mu dáte šanci.

Pro: - Atmosféra - Hratelnost - Zvuky

Proti: - Příliš krátké - Nezajímavý příběh - Zbytečně náročné

+14 +15 −1

Ferda: Velká medová loupež

  • PC 60
Hra pro děti? Nenechte se vysmát. Obtížnost celé série Ferda CDRomek byla natolik vysoká, že si na ní vylámal zuby nejeden dospělý. Pamatuji si, jak jsem před lety koupil několik dílů tohoto cyklu a u většiny z nich jsem nebyl schopen dostat se ani přes první level. Celé hraní, tohoto dílu konkrétně, ze všeho nejvíc připomíná Super Meat Boye. Stejně jako v něm, i zde jste nuceni si natrénovat průchod danou úrovní a pokud selžete, tak si ji celou projdete pěkně od začátku, což někdy může trvat i několik desítek minut (z toho skákání na stromě mám noční můry dodnes). Co se však hře musí nechat, je určitá chytlavost. Když jsem si jí dnes zapl, abych zjistil, zda jsem byl před lety opravdu tak špatný, tak se u mě velmi rychle dostavil syndrom "ještě jeden pokus a dost". Touha hru pokořit byla o to větší, že se jedná o hru určenou primárně dětem. Upřímně-nedovedu si představit dítě, které by ji bylo schopno dohrát. Vždyť jen první úkol-skákání po rybníčku a sbírání mincí mi zabral dobrou hodinu. Hra jinak není příliš rozsáhlá-kdyby se vám (což je nepravděpodobné) podařilo udělat každý úkol na první pokus, dokončili byste ji za velmi slabou půlhodinku. Obtížnost její délku nicméně prodlužuje na dobu několika hodin, u někoho i dní.

Pro: Hudba, nejvíc schíza hra jakou jsem za poslední rok hrál, po splnění úrovně se dostaví pocit euforie

Proti: Grafika, O B T Í Ž N O S T, klamání spotřebitelů (hra není pro děti)

+14

Disciples III: Reincarnation

  • PC 90
Při hodnocení Disciples: Reincarnation je třeba přihlédnout k tomu, vůči čemu to člověk hodnotí. A že možností není málo - Disciples II, dřívější verze Disciples III, série HoMaM, nebo může člověk hru brát samu o sobě.

Ve všech srovnáních přitom Reincarnation dopadá více či méně dobře. Oproti dřívějším verzím D3 je tu méně chyb, i když se pořád nějaké najdou, přibyla kampaň za Undead Hordes, mnoho menších změn k lepšímu, které ze hry dělají vyváženější a příjemnější zážitek. Ještě by to chtělo dořešit ty zbývající chybky (hlavně v nové kampani jich je dost).

Oproti Disciples II je srovnání složitější, protože jsou hry hodně rozdílné, ale v zásadě je toho jen málo, co by mi v D3 oproti D2 chybělo. Naproti tomu mi teď při hraní D2 chybí některé věci z D3. Bojový systém (o který jde ve hře především) je v D3 mnohem propracovanější, což dělá bitvy zajímavějšími. Jen škoda, že už ve hře nejsou Mountain Clans, ti by si zasloužili taky zařadit.

Oproti sérii HoMaM podle mě dost záleží na osobních preferencích. Za mě je první místo dělené mezi Reincarnation a HoMaM 3. Přitom na HoMaM se mi zdá lepší zejména technická stránka a také rozrůzněnost kampaní, zatímco v Disciples mám radši systém zlepšujících se jednotek než hromadění armád.

Sama o sobě pak hra stojí za zahrání, i když na dnešní dobu je příliš velké procento času strávené čekáním (všelijaké načítání - někdy trvá déle načtení bojiště než boj samotný, než zahraje soupeř, atd.) a je tam ještě pořád pár chyb. Po příběhové stránce je poměrně zajímavá, najde se pár zvratů a i nová kampaň se povedla. Obzvlášť se mi líbila atmosféra hudby při hře za Undead Hordes.s

Pro: bojový systém, příběh, kampaň

Proti: chyby, dlouhé načítání a všelijaké čekání, chybí Mountain Clans

+14

SiN: Wages of Sin

  • PC --
Paradoxně jsem si užíval hlavně kritizovanou první půlku, především pak průpovídky Blade a JCho byly zábavné. Moment, kdy Blade požadoval frekvenci na poslech rádia a JC zrovna koukal na jakýsi komediální seriál, mi dokázal hnout koutkem. Druhou půlku už jsem si protrpěl nejen kvůli respawnu nepřátel, rychle se zavírajícím dveřím nebo chudému level-designu, ale taky díky naprosto otravnému souboji s bossem.

SiN datadisk zestárnul hrozně rychle a ačkoli stále přináší velkou dávku interaktivity (na FPS střílečku), dnes už nedokáže nabídnout dostatečně zábavnou hratelnost. Pocit ze střelby je nanicovatý, pohyb v úrovních nepříjemný a některé pasáže byly natolik prázdné a nezajímavé, že to muselo razit do očí už v roce '99.

Veliké zklamání.
+14

Dragon Age: Origins – Awakening

  • PC 80
18 hodin pro kompletni dohrani hry na obtiznost easy je, myslim, v dnesni dobe celkem slusna delka i pro zakladni hru, natoz pak pro datadisk/DLC. Hodnoceni davam stejne, jako pro Origins, ale tuhle znamku si Awakenings ode mne muselo skutecne zaslouzit. Kdyby bylo jen o malo kratsi nebo naopak byt jen o pid natazenejsi - a kdybych narazil na vetsi mnozstvi bugu napriklad, sel bych rozhodne s hodnocenim dolu.

Hral jsem verzi z Ultimate Edition, opatchovanou na verzi 1,5. I tak se vyskytlo par problemu, bud protoze je patch nijak neovlivnil, nebo protoze je na vine spatne designerske rozhodnuti.

Nepotkal me problem s inventarem v Silverite Mines, problem s chybejicim triggerem pro osobni quest jedne z clenek druziny jsem vyresil fanouskovskym patchem a na pady hry jsem byl zvykly ze sveho stareho PC - a navic jich bylo daleko min, takze vlastne vyhra:-P

Mou velkou chybou bylo, ze jsem si Awakening nechal az jako posledni DLC z kolekce, po dohrani vsech ostatnich, takze hra muj save z Witch Hunt neprijala (i kdyz vhledem k casove posloupnosti zcela logicky) a ja musel zacit se svou sockou z konce Origins a ne s nabusenym mazakem, ktery prezil Golems of Amgarrak i hon na carodejnici.

Za pomerne smutne designove rozhodnuti povazuji nutnost hrat tri hlavni subquesty v urcitem poradi - pokud totiz vezmete segment s Velannou nebo Sigrun jako posledni z nich, nebudete mit moznost je pak prijmout do radu Grey Wardenu. Ocenuji naopak moznost zachraneni jak mesta Amaranthine, tak tvrze Vigil's Keep za predpokladu, ze vase sidlo dostatecne opevnite, posadku dobre vyzbrojite a taky zajistite dostatecny pohyb zbozi zachranenim/zlanarenim dvou kupcu, nemluve o vycisteni Augiasova chleva pod tvrzi :-P. Ze si nektere z questu muzete vlastni blbosti/nepozornosti zablokovat, to uz je vec jina, ale tezko tohle povazovat za chybu - nektere veci si proste musite zaslouzit.

Konverzaci s postavami je sice mene, nez v jednicce, coz ale neznamena, ze chybi uplne. Bud jsou spusteny samy od sebe, nebo jim musite napomoci kliknutim na aktivni misto v jejich blizkosti. V urcitych mistech clenove party komunikuji i mezi sebou a poslouchat treba Oghrenovo nabalovani Sigrun je opravdu hodne zabavne (na druhou stranu, z tonu jejich odpovedi je misty slyset, jak moc neprijemne ji toto svadeni je). Oghrenovy vystupy s beckou v hlavni sini tvrze jsou snad nejpovedenejsi ze vsech, ale i ostatni postavy maji zajimavou historii. I kdyz jsem nejcasteji hral ve slozeni Mag-hlavni postava, Nathaniel (rogue), Anders (Mag-healer) a Oghren, i zbyle tri postavy maji neco do sebe a tu praci jsem si dal, abych jejich approval vyhnal na stovku a poplnil jejich questy.

Za mne zkratka spokojenost...
+14

Thomas Was Alone

  • PC 75
Příjemná plošinovka, který mě ale spíš něž samotnou hratelností (která je prostá, leč poměrně zábavná) zaujala originální myšlenkou a zpracováním a zejména povedeným dabingem. Ten svou energičností a zápalem dodává nešťastným putujícím čtverečkům a obdelníčkům větší hloubku a dělá z nich neskutečné sympaťáky, kterým budete na jejich cestě s chutí fandit. Ještě nikdy neměla geometrie takovou šťávu. TWA by mohlo sloužit jako dobrá motivace pro prvňáky. Po tomhle už čtverec bude jedině Claire a obdélník Thomas. Když je řeč o Claire, tak při příchodu této obtloustlé neohrabané čtverečice (ehm, jak je samice od čtverce???) na scénu snad i uroníte slzu. Dosti sentimentu, po zvážení dávám 75%.

Pro: Originální myšlenka, energický dabing

Proti: jednoduchá hratelnost

+14

Mafia II

  • PC 70
Z Mafie 2 mám značně rozporuplné pocity.

Před pár lety jsem jedničku dohrál, ale to už je dávno. Proto budu hodnotit hru jako takovou, bez ohledu na předešlý díl.

Co na Mafii 2 obdivuji? Především zpracování příběhu oproti jedničce (finiš dvojky navázaný na jedničku je opravdu geniální).
Také ovládání a hratelnost je na vysoké úrovni, kamera se chová, jak má.

Co na Mafii 2 vadí? V prvé řadě zpracování cest (nevezměte to zle, Empire Bay, jakožto celek, je parádně zpracované).
Cesty jsou často až moc úzké, vývojáři a designéři nejspíše tímto chtěli říct - nepředjíždět, máte kupu času, jezděte podle předpisů.

Když už je doprava tak silnou součástí hry, alespoň ji udělejte pořádně! Přeci nejde, abych 80% celého hraní promrhal ježděním z bodu A (Vitův byt), do bodu B (vyzvednout Joa), do bodu C (udělat prácičku), zpátky do bodu B a A, potom mi v noci, po ulehnutí do postele, zazvoní telefon a já musím to samé udělat znovu.
A ==> C ==> D ===> A

Cestování zabírá skutečně, vzhledem k celkové herní době, většinu času! Až je to neúnosné!
Kdyby jen cestování, ta doprava! Město žije stejně v noci, jako přes den. Dohrát hru by mi trvalo přes dvacet hodin, kdybych dodržoval všechny předpisy, jezdil výhradně na zelenou a nepřekračoval rychlostní limit (který je mimochodem, v celé hře 40 mph).

Jízdní model a hratelnost za volantem také není žádná sláva. Ostré zatáčky jsou nemožné, vždy se dá do něčeho napálit. Ať už je to kontejner, lavičky, telefonní budka nebo další objekty. Nejhorší jsou malé stromy.

Auto totiž v pořádku zbourá lampu, jenže strom o průměru 8 cm už ne.
Ani nemluvím o tom, že prostě NELZE převrátit auto na střechu. Nejde to. Fakt.

Dobře, toť k ježdění. Chápu, že jsem tomu věnoval většinu komentáře, ale prosím, čtěte dále.

Hře nelze vytknout dialogy, ty jsou zkrátka parádní. Vtipem oplývající každý hlavní text, tak to má být!

Udělejte mi vy dva laskavost. Až příště půjdete v přestrojení, vemte si lepší převlek, než ty debilní přilepovací kníry, poznal bych vás kretény na kilometr.
- Henry Tomasino

Ale není všechno zlato, co se třpytí. Každá postava nemá co říct, policejní hlášení se stále dokola opakuje a pomaličku z toho začínám ztrácet hlavu, jak to slyším během hodiny hraní třeba desetkrát. Hodně textu se opakuje. Co s tím? Stačilo by nahrát několik dalších variací na každou situaci.
Hudba v rádiu se taky stále opakuje.

Jedna z dalších skvělých věcí, které nelze hře odepřít = systém krytí a střelba. Až na auto-heal, který mi skutečně vadil a raději bych pevně dány životy, jako tomu bylo v jedničce.

Mám toho na srdci ještě plno, ale pro představu, jak hru vnímám, nejspíše předešlé řádky stačí.

Děkuji za přečtení :-)

Pro: základ +40%,, příběh +20%, dialogy +20%, grafika +10%, obtížnost +5%, střelba a krytí +5%

Proti: jízda autem -5%, opakující se texty -5%, cesty samotné -5%, policie -5%, nejde skákat -5%, dlcs -5%

+14 +18 −4

Ether One

  • PC 70
Tahle hra se hrozně těžko nějak hodnotí vzhledem k tomu, že se můj názor na ni po dobu hraní postupně měnil a to hned několikrát. Ani si nejsem úplně jistý, jestli jsem ji správně pochopil (ale to není klíčové), přesto se pokusím popsat, co jsem si z ní vzal.

Na začátku hry se nalézáte kdesi v nějaké firmě nebo společnosti, která se zabývá uchováváním vzpomínek. Jinými slovy, můžete se fyzicky dostat do vzpomínky a prožít ji tak, jako kdyby se Vám zdála ve snu a Vy byste se mohli libovolně v té vzpomínce projevovat, procházet prostředí, provádět interakci s prostředím. Něco jako retrospektivní lucidní sen, kde dáváte dohromady příběh, co se zde odehrálo, tak zároveň máte volnou ruku v tom, co zde budete dělat, kudy budete chodit, co objevíte a neobjevíte.

Tahle myšlenka je poměrně pěkná a to hráče vrhá do první lokace. První pocity hraní jsou smíšené, je tu poměrně pěkná grafika, kde místy zjišťuji, že zase tak pěkná úplně není. Některé textury jsou odfláklé a některá místa se mohou jevit nedokončeně z pohledu level designu. Na druhou stranu v širším pohledu je ta mapa originální, neotřelá a když přivřeme oko, tak i můžeme nějaké ty grafické nedostatky přejít. Někde se může zdát, že se level design povedl, příjemné překvapení, ale za chvíli zase zjistíte, že to zase takový zázrak není. Místy se můžete setkat s bugy, kdy se Vám podaří proskočit nějakým předmětem a některé textury neznamenají skutečnou fyzickou zábranu. Tady šlo moje hodnocení poměrně dolu, ale ne na dlouho.

Hra je plná puzzlů, přičemž spousta z nich je nepovinná a pouze dokresluje příběh. Když jsem se dostal do druhé lokace (Přístav), tak jsem pomalu začal měnit svoje hodnocení směrem nahoru. Pěkné a uvěřitelné lokace, neotřelé puzzly a jejich originální řešení. Procházíte se mapou, která není úplně malá a kudy chodíte, tak máte zajímavý pocit z toho místa. Procházíte jednotlivé domy a jiné přístupné prostory a snažíte se vyčíst, co se v těchto místech dělo. Samozřejmě krom Vás nikde ani noha, jen šum moře a cvrlikot racků.

Pro zpřístupnění další lokace je třeba splnit pár podmínek, které si zpětně moc nevybavuju, pouze si vzpomínám, jak jsem postupně otevírat jednotlivé lokace, tak se i propojily mezi sebou. Tj. když jste ze čtvrté lokace chtěli do druhé, tak stačí jenom najít příslušnou cestu, která je do té doby uzamčená. Celá hra se tak stává interaktivnější než několik map nezávisle na sobě.

Další lokace překvapila svou originalou jak co do scenérie tak co do puzzlů. Jsou tu spletité chodby jakéhosi průmyslového areálu, různé mechanismy a ovladače, spousta chodeb a člověk si opravdu připadá, jako kdyby ta mapa vycházela z nějakého reálného místa. Přestože se mi při vší vůli a času, který jsem tomu věnoval, nepovedlo odemknout většinu puzzlů a achievementů, tak i přesto to byla zábava. Ovšem do doby, než jsem začal zoufale hledat způsob, jak se dostat do další lokace, protože se může mnohdy stát, že opravdu nevíte co máte dělat a co Vašim očím ušlo.

Jak jsem postupně procházel hrou, pořád jsem byl překvapený z originalních nových lokací, které neomrzely. Hru jsem dohrál, přesto se mi nepovedlo dosáhnout toho, aby se mi zpřístupnila poslední lokace (Mines). Nechal jsem za sebou nemalý počet unresolved puzzlů, neodemčených dveři a zámků, což mě možná někdy přiměje, abych si to zahrál znovu. Hra nenutí hráče objevit všchno, naopak ten, kdo chce odemknout všechno a vidět všechno, musí stále znovu a znovu pátrat po tom, co kde přehlédl.

Závěrem - tahle hra nepadne každému, osobně jsem se dostal po několika desítek munitách do situace, kdy jsem ji chtěl ukončit a nepokračovat dál. To jsem nakonec neudělal a můžu říct, že nelituju času, který jsem nad hrou strávil.

Pro: Pěkné lokace, originální povinné i nepovinné puzzly, spousta drobností, které hru dělají záživnější

Proti: Pěkná a propracovaná místa střídá průměrný až podprůměrný level design, hra velice snadno dokáže člověka přestat bavit

+14

State of Decay: Lifeline

  • PC 90
Lifeline je další DLC pro State of Decay se všemi výhodami a nevýhodami původní hry. Hned na začátku jste jako voják vrženi do boje s hordou zombíků. S dalšími dvěma vojáky je přemůžete a přesunete se na vojenskou základnu, která je dostatečně prostorná a má spoustu volného místa pro nová zařízení. Hned dostanete další úkoly, musíte zprovoznit rádio, zachránit několik lidí, prostě klasika. Pro zachráněné civilisty přiletí jednou za čas vrtulník. Ten ale hlukem přiláká zombíky z okolí, kteří na základnu zaútočí. Je tedy nutné je před přistáním vrtulníku všechny zlikvidovat. Máte možnost umístit před plotem základny miny nebo výbušné barely, které hodně nepřátel zničí. Doporučuju tohle nešidit, útoky se postupně zhoršují a bez vnější obrany by to bylo velmi těžké.

Mapa je na první pohled rozlehlá, ale po chvíli hraní si uvědomíte, že do větší části se nedostanete. Vše se odehrává ve městě, kolem kterého je postaven okruh. Z něj vede několik sjezdů, kterými se dostanete na okraj města. Napříč pod městem vede tunel, ale do toho jsem se neodvážil. Zombíky se to tu jen hemží a přežití není moc reálné. Ne nadarmo se to tu jmenuje Danger Zone a kromě tunelu je těchto zón po městě několik.

Autoři na to šli tentokrát obráceně a místo abyste začínali jako zelenáč s francouzákem v ruce, máte k dispozici vycvičené a skvěle vybavené vojáky. Záměrem autorů bylo, abyste postupně přicházeli o jednotlivé postavy nebo aby se přísun materiálu postupně snižoval, čímž by se hra stávala těžší. Realita je však trochu jiná. Materiálu je docela dost, a když vám přece jen dochází, je možné nechat si ho dopravit vrtulníkem za pár set hvězd vlivu (Influence). Tohle jsem využíval u střeliva nebo stavebního materiálu, ostatních věcí je ve městě dost a dost. Vojákům můžete dát příkaz a ti budou při svých výletech po městě dávat echo, jestli nenarazili na zajímavý materiál nebo třeba na jiné vojáky. Pak se může klidně stát, že během půl hodiny přibydou do vaší jednotky tři další vojáci a to už je pěkná posila. Auta jsou skoro na každém kroku, takže na poškození není třeba koukat, prakticky se nestane, abyste běželi pěšky víc než pár desítek sekund. Tohle jsem čekal trochu obtížnější, třeba jako v posledních levelech Breakdown, kde bylo aut málo a stavební materiál měl hodnotu zlata. V Lifeline jsem měl po několika hodinách základnu plně vybavenou a jídlo nebo léky jsem už ani nebral, protože se mi nevešly do skladiště. Bohužel se mi pak moc nedařilo a během jedné hodiny jsem přišel o několik vojáků (z toho dva najednou u jedné Danger zone) a to se samozřejmě projevilo na obraně základny. Čím méně lidí jí brání, tím větší je šance, že zombíci vtrhnou dovnitř, a že budou další ztráty následovat.

Novinkou je možnost využít automobily pro převoz kořisti, takže se nemusíte několikrát vracet přes půlku mapy, když najdete několik batohů v jedné budově. Prostor v autě se liší podle typu auta, do pickupu toho nacpete víc než do sedanu. Pokud máte v autě batohy, ty se po příjezdu k hlavní bráně samy přesunou do skladiště. Přenášet musíte pouze jednotlivé věci, např. zbraně, náboje nebo léky. Jinak jsou auta stejná jako v předchozích dílech, jediným novým je vojenský pick-up. Dále můžete využít třeba dělostřeleckou podporu nebo si zavolat bezpilotní dron, který provede průzkum oblasti, kde právě jste. Po městě je totiž rozmístěno několik komunikačních center a pokud v daném místě založíte outpost, zpřístupní se vám daná funkce.

Možností, jak hru ukončit, je několik. Po nějaké době vám velení nabídne, abyste dalším vrtulníkem odletěli z města pryč, poté následuje okno se statistikou, jak se vám dařilo a je konec. Pokud hrajete dál, zkontaktuje vás trochu bláznivý voják, který je zřejmě ze speciální jednotky, a který ví o atomové bombě v tunelu. Nabídne vám, abyste jí aktivovali a dalším vrtulníkem odletěli (tzn. jako u předchozí varianty bude rovněž konec hry, ale tohle jsem nezkoušel). Když budete hrát dál, zavolá vám Vienna Cho, kterou ve hře znáte jako hlas, který vás navádí po městě. Dojdou jí zásoby a bude chtít na vaší základnu. Odmítne odletět vrtulníkem, a když se dozví o atomovce, nabídne vám, abyste jí společně zničili, protože jsou ve městě ještě lidé a ona je proti vraždění. Já stále čekal, jak se příběh vyvine, ale Vienna ztratila trpělivost a sama ze základny odešla pryč. Takže deaktivaci bomby a co bude poté následovat, si musím vyzkoušet v dalším hraní.

Až potud mi hra zabrala nějakých 9 hodin s tím, že jsem plnil i vedlejší úkoly, prohledával budovy, ničil infestation atd. Skoro bych se vsadil, že si hru zahrajete ještě minimálně jednou, ať už kvůli těm koncům nebo kvůli tomu, že podruhé už budete chytřejší a budete vědět, jak hrát, abyste měli co nejmenší ztráty. Koho State of Decay bavilo a chtěl by zkusit něco dalšího, tomu Lifeline doporučuju. Koho nebavilo, Lifeline ho nenadchne. Sice má pořád dost chyb, ale za 7 euro je to skvělá koupě, které nelituju.

Pro: Nová mapa, jiný styl hry, kořist se dá vozit v autech.

Proti: Bugy jako v původní hře.

+14

Watch Dogs

  • PC 90
[OMLUVTE DLOUHOU PŘEDEHRU PŘED SAMOTNÝM KOMENTÁŘEM]
Lidi, sakra, to že měla hra obrovský hype, který vás přesvědčil o tom, že bude nějaká světoborná a nic jí nepřekoná, nesvědčí o hře jako o takové. To, že Ubisoft jednou kdysi ukázal na E3 hru, která ve vás vzbudila nadrženost na herní orgie neznamená, že dodali nějakou špatnou hru.

Jelikož mě stará GTAčka o své kvalitě nepřesvědčila (nemluvím o zábavnosti, ta byla krátkodobě úžasná) a nové GTA V jsem ještě nehrál, jelikož v mém vlastnictví není žádná z konzolí, je pro mě momentálně Watch Dogs nejlepší open city sandbox akční hrou. Nechci tu ty hry srovnávat, protože uplně nenávidím ty kidy na facebooku jak se hádají že je GTA lepší, nebo naopak. Nevím co mají lidé za problém s tím, hrát obě hry vedle sebe a milovat obě.

[KONEC PŘEDEHRY]


Inu, začnu příběhem, protože to je to, po čem často jdu u her. Podle mě je zcela dostačující k tomu, aby člověka udržel v napětí a motivoval ho k dalším úkolům. Osobně mi přiběh jako nějaké ultra velké klišé nepřipadá, a příjde mi velmi hero, což mám opravdu rád. Příběh skýtá několik překvapení a několik dojemných scén, které jsou nádherně domalovány skvěle vykreslenými charaktery postav.
T-BONE - věrný brach
Clara - ani pořádně neví co dělá
Nicky - hodná sestra, co by se pro ostatní roztrhala
Jordi - prachy jsou všecko, ale dokáže zachranít prdel
atd. atd.
Příběh je zkrátka dost zoufalý a říkáte si, že to Aiden nemůže proti těm korupčníkům a mafiánům ani zvládnout. A hle, zvládl :D :D

Co se týče samotné hratelnosti, ta je skutečně skvělá, obzvláště stealth postup. Nasledně je tu ten všemi opovrhovaný jízdní mode, který alespoň mě připadá v pohodě a auta se hezky kontrolují (jediné co se moc nepovedlo je ovládání teréních motorek, na to jsem si vážně nezvyknul :D). V nabídce je velký počet zbraní a aut, která mají odlišné jízdní vlastnosti a odolnost. Bohužel člunů tu moc není, jen tři druhy různých barvách. Policie je zde skutečně nemilosrdná a často je skoro nemožné jí uniknout, protože se vás snaží zastavit opravdu agresivně a vůbec jí nevadí, že mezi tím co do vás tlačí 4 SUV sudnají právě ta jejich auta třeba houf lidí. Dále: hra je možná stereotyp, ale když je stereotyp zábavný, proč to dělat nezábavné? Další co je ve hře stereotypní, ale zábavné jsou vedlejší mise, ty jsou stereotypně rozděleny do několika skupin a rozhodně musím říci, že Watch Dogs definovalo stereotyp jako zábavnou formu hraní.

Grafické zpracování je skutečné impozantní, a k detailnosti textur a kráse nasvícení se přidává živost města, jako třeba poletující noviny, nebo Aidenův nádherně se pohybující kabát. Zvláště voda je zde pak úchvatná, a to, že jsou vidět dopadající kapky, dokonce i na kabát, je důkaz, že hra není technický blbost, jak spousta kidů na FB tvrdí. Sice je zde několik nepatrných bugů (dám je do spoileru, protože byste si jich mohli začít všímat a zkazit si hru) jako třeba voda z hydrantu se schopností průchodu objekty, odrazy od oken, které odráží naprosto něco jiného a nebo občasné prolínání aut při rychlém nárazu, ale opravdu nevím, proč na to někdo kouká. Mě spíše zajímají bugy, které člověku například znemožňují dohrání hry, a takové bugy zde, ani v jiné nové hře od Ubisoftu nejsou.

Soundtrack je opravdu skvělý, co se týče hudby, co běží u misí. Je dokonale odladěn podle hackerského prostředí a nechybí dostatek elektronických alternativních nástrojů. Co se týče hudby v autě, ta není moc kvalitní, ale i přesto dokáže hezky pobavit, a když běžela moje oblíbená písnička, tak jsem klidně i zůstal v autě a poslouchal jen tak, protože byla prostě pěkná.

Rozhodně Watch Dogs je pro mě momentálně nejlepší hrou roku 2014, možná to bude tím, že jsem hype absolutně ignoroval. Teď jdu každopádně na nového Wolfa, letos ještě příjde Assassín a FC4, dále pak nějaké další hry, tak schválně která Watch Dogs překoná, nebudou to mít u mě zrovna lehké.

Pro: Grafika || hratelnost (hlavě pak stealth)|| :O jízdní model :O || příběh :O || charaktery postav (hlavně T-BONE a Aiden) || vcelku zábavný MP a digitální tripy || Velmi zábavné vedlejší mise || živé město

Proti: nějaké ty bugy (ať hateři nežerou) || málo lodí || špatná optimalizace

+14 +24 −10

Dink Smallwood

  • PC 70
Když jsem poprvé hrála tuhle hru, bylo mi asi 12. Hrozně mě Dink chytnul, za tu dobu jsem ji dohrála nejméně 3x a teď, když jsem ji znovu po několika letech našla, nemohla jsem si odpusit zapnout ji znovu.
Je pravda, že je to opravdu primitivní RPG, ale to je na tom možná to kouzelné.

Pro: Spousta tajných oblastí, humor, zajímavě stupidní příběh

Proti: Málo zbraní i kouzel, po čase stereotyp, ovládání

+14 +15 −1

Torchlight

  • PC 85
Jak to dopadne, když parta kluků z osady Severní bouře zkusí na oslavě čtyřicátých narozenin Matta Uelmena ty lákavě nazelenalé koláčky? Jako když tóčlajt!

Nemusím být Nephalem, abych chápal, že některé věci v heknsleš prostě mají své místo (loot, setovky, náhodně generované dungeony) a tak raději popíšu to, co je na Torchlight zvláštní.

Jednak je to podivně namíchaná prezentace, kdy mix skvěle mysteriózní hudby, voice overů Mrazíka a malované grafiky tak moc nedávají smysl, až jsou jedinečné. Dále to může být nekonečný dungeon na konci hry či jiná volba po dokončení příběhu - tedy odeslání svého reka do důchodu a výběr jednoho z jeho předmětů, ze kterého se stane dědictví aneb kurva lepší a méně náročný item pro novou postavu.

Co ale zajistilo Torchlight nehynoucí místo na mém HDD byla zde přítomná němá tvář. Z party falešné kočičí potvory a stokrát omletého psodlaka jsem neomylně sáhl po fretce. Ta totiž dělá čest své reálné předloze a jedná se o chytré a šikovné zvířátko. Zatímco při vyslání kočky do města kvůli prodeji lootu byste zřejmě čekali marně, jelikož by sebou flákla za nejbližším rohem a hrála si s punčochou a její vlčí kolega by zřejmě ani nepochopil, co po něm chcete a dál by očekával pamlsek odkapávaje sliny na vaši okovanou botu...fretka hbitě doběhne k obchodníkovi (s příslušným skillem odkudkoli do minuty) a navíc ještě umí dvě kouzla, která ji naučíte. To všechno samozřejmě kromě toho, že se vás slušně zastane v boji (vše v závislosti na tom, jak moc se na její vylepšování budete zaměřovat).

Celkově vzato je pro mě Torchlight takové první Diablo na steroidech, což mu umožňuje zařadit několik život ulehčujících vychytávek a přitom se nerozpliznout do šířky, což podle mého názoru k tomuto typu her příliš nepasuje. Pro mě zřejmě nejlepší počin v žánru i přes (nebo možná právě pro) absenci mulťáku.

Pro: osobité zpracování, hudba, zvířecí pomocník, heirloom, úprava postav k obrazu svému (volnost rozdělování skillů i atributů)

Proti: horší pathfinding, zbytečné překážky na mapách zhoršující orientaci

+14

Anno 1404

  • PC 85
Když jsem se v prodejně her rozhodoval jakou hru si vyberu, padla volba právě na Anno 1404. A to i přesto, že jsem zatím žádnou hru ze série Anno nikdy nehrál a ani jsem z této série žádnou hru neviděl. Byl to takový výběr na slepo, ale musim říct, že dobrý. Chtěl jsem si zahrát nějakou novou strategii a budovatelskou strategii jsem nehrál už hodně dlouho.

Už po spuštění hry jsem musel uznat , že hra je velmi dobře graficky zpracovaná. Anno 1404 se konceptem moc neliší od jiných budovatelskych strategii. Budujete svojí osadu, kterou vedete k prosperitě. Toho můžete dosáhnout skrze budování výroben a obchodem s jinými městy a skrze daně, které vybíráte od obyvatel. Hra má velmi dobrou kampaň, kterou hraju. Jediné co mi ve hře schází je tutorial, kde by se dalo seznámit s tím jak se hra hraje. Naštěstí ve hře vám v pravém rohu radí alespoň rádce. Dobré je také plánování tras lodí. Díky tomu se nemusím starat o druhou loď.
Hra na mě celkem působí velmi dobrým dojmem, co se týče zpracování a grafiky a kromě chybějícího tutorialu jí nemám co vytknout

Pro: Grafika, atmosfera středověku,plánování tras

Proti: chybí tutorial

+14

Enemy Front

  • PC 65
Překvapení roku 2014. Natěšenost masy a fanoušků Bayovského typu MMS (Modern Military Shooter) opadla, když se dozvěděli, že ve hře nepadají mrakodrapy, neumírá sto nepřátel na metr čtverečný v naskriptovaném koridoru. K zabití nepřítele nestačí jen pokyn "stiskni E pro super cool efektivní zabití naskriptovaného nepřítele".

Enemy Front, a možná to někomu uniklo, je Budget jako Bejk. Aby taky ne, tuhle hru totiž mělo na povel "Interaktivní MĚSTO." Tito polští pánové dělají hry jako na běžícím páse. Zalicencujou si dobrej engine (Jupiter EX - F.E.A.R - CryEngine) a udělají si za rok a půl pecku, která má minimální náklady na vývoj. Na cover plácnou nějakýho super generickýho cool týpka s bouchačkou, a hromada lidí neznalých jsi tento výtvor zakoupí (třeba moje teta) a je vyděláno. Teď můžeme předělat levely, trochu vylepšit grafiku nalepit na cover číslo 2 a vydělává se dál.

U Enemy Front je tak nějak vidět, že to není uplácaný přes noc. Je na tom vidět snaha tvůrců, kteří moc talentu do svého genetického bordelu nedostali.
Líbilo se mi jak jsou některé mapy veliké a někdy i ne zcela lineární. Tím pádem ve hře funguje prozkoumávání a nalézaní lepších zbraní.
Stealth tu funguje solidně. Hodně mi to stylem připomnělo Commandos: Strike Force. Hodíte šutr, panák se za nim otočí. Když vás odhalí není problém to vystřílet. Pokud máte tiché zbraně obtížnost klesne skoro na nulu. Štvali mě naprosto neskutečně zdlouhavé animace zabití z blízka, které se nedali urychlit, tedy jsem byl při jakémkoliv pokusu odhalen, ergo jsem se jednoduše rozhodl nácky vždy majznout po jejich báni. Sem tam můžete odstranit klín u náklaďáku a nechat ho vjet mezi skupinu nepřátel, nebo odstřelit lano, které drží klády apod. AI je docela blbá, ale pro účely hry postačí. Jsou tu zkopírované aspekty ze Sniper Elite. Systém hluku, kill Cam. Samozřejmě ani zdaleka ne tak dobře zpracovány.

Grafika je pěkná a celkem nenáročná. Někdy jsou levely moc přesvícený a chápu proč. Tech. designérům se tak moc líbilo světlo, které vytvořili, že level designérům drželi Luger u hlavy, jen aby tam toho světla bylo co nejvíc.
Líbíl se mi autentický zvuk zbraní a střelba z nich taky byla slušná.
Jak říkám budget je z toho cítíl na světelné roky daleko, avšak mohu hrdě konstatovat, že jsem dohrál hru od City Interactive. Tato gamesa je asi jejich nejlepší dílo. Je to smutné? Ani ne.

Pro: Pěkná grafika a zvuky, hra není designový tunel, solidní hratelnost, minimum stupidních skriptů.

Proti: AI, špatné kopírování Sniper Elite, je to generický jako prase, časem stereotyp.

+14

Enemy Front

  • PC 75
Už hodně dlouho jsem nehrál žádnou hru z druhé světové války. Bohužel dříve velmi oblíbené tituly, které tento žánr značně zpopularizovaly, jej časem také úplně zničily. Což byl jeden z důvodů, proč jsem na hry tohoto typu zanevřel. A možná právě proto mě na rozdíl od většiny ostatních hráčů Enemy Front mile potěšilo. Po dlouhé době jde totiž zase o celkem solidní válečnou střílečku, která mě i přes své nedostatky bavila od začátku až do konce. Znovu se tak ukazuje, že to u našich polských sousedů s vývojem her myslí vážně. I když ne vše se jim daří podle plánu. Nicméně vezměme to hezky od začátku.

V prvé řadě musím přiznat, že zprostředkovat herní zážitek nikoliv prostřednictvím vojenské vřavy, ale skromnějším odbojem, vítám jako skvělý nápad. Hru si tak povětšinou užijete jako osamělý bojovník, což jsem měl vždy raději než někde pobíhat s mnoha dalšími anonymními spolubojovníky. Dává to tak více vyniknout pěkné atmosféře a zoufalému vzdoru přežívajícího odboje, který zde plní hlavní úlohu. A když už přece dojde na nějakou tu společnou akci, hra vás přítomností vašich parťáků zbytečně neobtěžuje. Co na tom, že během své cesty pobijete víc nacistů než celý odboj za několik let. Tahle hra je přece v prvé řadě střílečka a z toho se musí vycházet.

Jako neohrožený válečný reportér se tak pouštíte do nejrůznějších nebezpečných misí, jejichž náplní je nejčastěji něco ubránit, dobýt, zachránit či zničit. Prostředí je přitom různorodé a střídá se ve dvou rovinách. Jak mi nelogické skákání v ději v jiných obdobných hrách vadilo, zde to naštěstí není tak extrémní a vlastně to bylo vcelku příjemné zpestření. Chvíli bojujete ve zničeném městě, kde se odehrává hlavní dějová linie, a následně se ve vzpomínkách vracíte ke svým dřívějším partyzánským misím. Poněkud fádní úvod do hry tak vzápětí střídají daleko zajímavější úkoly odehrávající se ve vcelku nápaditém a neokoukaném prostředí v různých koutech Evropy.

Většinu misí můžete dle očekávání projít dvojím způsobem, stealth nebo se samopalem v ruce. Hra vás naštěstí ani do jednoho vyloženě nenutí, takže si na své přijdou zastánci obojího. Já se přiznám, že mám raději hlučnější postup, takže případné nedostatky v plížení si netroufnu hodnotit. Párkrát jsem si to nicméně také zkusil a šlo to bez větších potíží. Jednotlivé lokace jsou sice vesměs koridorové, ale nabízejí vcelku dost prostoru a alternativních cestiček. Navíc kromě hlavního úkolu můžete čas od času plnit i pár úkolů vedlejších. I když v tomto směru žádné zázraky opravdu nečekejte.

Během hry se vám samozřejmě do rukou dostane celá řada nejrůznějších dobových zbraní, s jejichž pomocí budete likvidovat nepřátelské vojáky. Zde bych rád vyzdvihl jejich zpracování, které je na poměrně slušné úrovni. Nechybí zde pistole, pušky, samopaly, kulomety, odstřelovačky, granáty, výbušniny a jiné podobné hračičky. Vše vypadá a zní dobře, i když mohlo by to být ještě o trošku lepší. Hlavně co se týče ozvučení. Přesto jsem si ale střelbu užíval. Občas lze navíc k likvidaci nepřátel využít i samotné okolní prostředí, což beru jako příjemné oživení.

Pokud hledáte akční hru, která vás nenechá ani chvíli vydechnout a kde jeden wow moment střídá druhý, pak narovinu říkám, že vás Enemy Front nejspíš zklame. O tom tato hra vážně není a já dodávám - zaplať pánbůh. Pomalé tempo a umírněnější akce střídající se s klidnými pasážemi mi sedly daleko víc než bůhví jak oslňující frenetická akce konkurenčních titulů, které z válečných her udělaly jen konzumní zboží. Některým zhýčkaným hráčům to sice může značně vadit, ale než začneme vynášet soudy, vzpomeňme si na začátky tohoto žánru před deseti a více lety. Myslím si, že Enemy Front má s nimi víc společného než všechny současné válečné hry dohromady.

Přesto jsem si vědom, že hra to není dokonalá. Má mnoho chyb, a to jak technických, tak bohužel i po stránce hratelnosti. Nicméně nezaznamenal jsem nic natolik závažného, že by se to nedalo hrát. Sice párkrát narazíte na trestuhodné nelogičnosti, ale vem to čert – vizuální provedení je díky CryEnginu okouzlující a má ten správný šmrnc. Dobře se na to dívá, pěkně to zní a slušně se to hraje, takže pokud nejste vyloženě perfekcionisti a nemáte přehnaná očekávání, sem tam nějaké to klopýtnutí hře rádi odpustíte. Přece jen je to hra od poměrně malého polského studia, které se však se svými cíli snaží vypořádat, jak nejlépe dokáže. A většinou obstojně.

Ještě bych rád zmínil vcelku nápaditě vyřešené načítací obrazovky, které vždy zobrazují nějakou vypjatou situaci na bojišti. Kamera poklidně proplouvá scénou, kde se zastavil čas, což vám dává možnost prohlédnout si všelijaké detaily zachycené v jednom okamžiku. Nikdy bych si nepomyslel, že mě jindy tak otravná věc, jako je načítání misí, v nějaké hře potěší. Ale zde je to opravdu udělané moc pěkně. Celkově hra působí příjemným dojmem a na první pohled vás okouzlí, ať chcete nebo ne. Není to však jen samotnou grafikou, ale i zdařilým nazvučením prostředí a samozřejmě hudbou. Ani ta tu přirozeně nechybí, přesto nijak neruší a výborně dokresluje atmosféru hry.

Když to tedy nějak shrnu, Enemy Front vlastně není vůbec špatná hra. Ba naopak, co se mě týče, byl jsem mile překvapen. Je však pravda, že vývoj této hry jsem nijak nesledoval, takže jsem nebyl zatížen žádným očekáváním. Chybám se sice nevyhnula, což je škoda. Ale daleko větší škoda by byla nechat si tuto hru ujít jen proto, že se ostatním nelíbí. Neříkám, že vás bude bavit, ale šanci byste jí dát měli. Já tak učinil a rozhodně nelituji. Strávil jsem u ní příjemných deset hodin, přičemž se mi podařilo zase na čas ukojit jinak dlouhotrvající touhu po vydatném válečném dobrodružství. Nemohu tedy jinak a dávám 75 ze sta. Z mé strany zcela zaslouženě. Takováto hra mi tu už zkrátka dlouho chyběla.

Pro: Zasazení příběhu na stranu odboje, umírněné tempo, vizuální zpracování, pestré prostředí, hudební doprovod

Proti: Množství zbytečných chyb, občasné nelogičnosti

+14

Goat Simulator

  • PC 45
Goat Simulator je velmi šílená hra. Upřímně řečeno, název je zavádějící. Hra nesimuluje život kozy, ale nějakého zvláštního stvoření, co kozu připomíná. Hra mě zaujala nápadem a říkal jsem si, že by mohla být zábavná. Nakonec mě to moc nechytlo. Prakticky jediné, co zde můžete dělat, jsou různé kraviny a plnění achievementů, což vás zabaví jen krátce. Pak se dostaví nuda. Herní svět navíc není moc velký ani rozmanitý. Sice se zde ějaká zajímavá místa nachází, ale není jich moc.

Je možné, že s updaty se hra zlepšila, ale moc se mi to už nechce zkoušet. Sám za sebe ji nemohu doporučit, ale jsem si jist, že své zastánce si asi najde. Já mezi ně však nepatřím.

Pro: Originalita, na chvíli zabaví...

Proti: ...ale ne na dlouho

+14

Call of Juarez: Bound In Blood

  • PC 90
Call of Juarez BiB splnila má očekávaní spojená s dalším dílem na 101 %. Hra už neobsahuje žádné nudné mise jako v prvním díle. Děj pěkně odsýpá, zkrátka pořád se něco děje. Příběh není zrovna žádná megapecka, ale to vůbec nevadí. Hráče čeká prvotřídní akce z pohledu dvou kovbojů, hráč má navíc na výběr, za kterého bude v které misi hrát. Jedna z nejlepších stříleček, co jsem hrál.

Pro: grafika na úrovni, výběr ze dvou postav, dobrá hratelnost, divoký západ

Proti: často se opakující matche 1 vs 1 - nuda

+14

Time Frame

  • PC 80
Pro tyhle explorativní hříčky mám slabost. Těch mnou udělených 80% bych ale bral hodně s rezervou, protože Time Frame se rozhodně nedá srovnávat s klasickými hrami. Time Frame je především o zážitku. Hráč se na pár chvil ocitne v neznámém a mimozemsky vypadajícím prostředí, které se snaží prozkoumat a přijít mu na kloub. Prostředí je vtahující, hudba atmosférická, pointa originální a nejednoznačná, ale přes to všechno je to jen krátká interaktivní hříčka. Mně to ale stačí.
+14

Heroes of Might and Magic II: The Succession Wars

  • PC 80
Homam 2 byla jednou z prvních PC her co jsem hrál a dokázala pobavit i dnes, i když těžko říct zda se nejednalo o kouzlo ze vzpomínek, ale každopádně ve své době.. Celkově Homam 2 jako předchůdce obecně vzato nejpopulárnějšího třetího dílu dělá obrovský průlom v principech fungování hry. Ať už je debata o jednotkách, o kouzlech, o bitkách nebo o upgradech, všechno se znovu objevuje ve třetím díle, který se s menšími změnami prezentuje v novém kabátě. Hráč si může vychutnat Dimension Door nebo různé mass spelly. Dungeon nabízí hned dva upgrady na dracích a titáni ve věži mají chůzi o rychlosti blesku. Mohl bych pokračovat, ale nevnášel bych sem zřejmě žádné novinky.

Armádu hrdiny může sice tvořit jen 5 druhů monster, ale oproti jedničce lze skupiny rozdělovat v různých počtech do dvou a více slotů, což byla velmi postrádaná funkce. Za jediné mínus bych snad pokládal možnou výbavu hrdiny, který si může na sebe navléct třeba dva pláště nebo vícero zbraní, nemluvě o tom že sloty jsou značně počtem omezené. Dále výstavba hradu ohledně příjmu zlata je víceméně neřešená, a proto pak objevený zlatý důl byl ve svém slova smyslu zlatý.

No jsou to drobnosti a byla by blbost je vyčítat tak staré hře, která neměla ve svém žánru ani konkurenta (snad se nemýlím). HoMaM 2 je taky zajímavý svojí ručně malovanou grafikou, která byla skrz dřívější technologie velmi oblíbená. Kampaň nabízí různorodé mise a v postupu hry se nachází několik možností, jak některé mise vynechat. Příběh o zlém a hodném bratrovi, kteří se navzájem nenávidí je sice starý jako samo lidstvo, ale naštěstí nic nekazí.

Pro: multiplayer na 1 počítači, průkopník funkcí v sérii heroesů.. upgrady, spelly, množství a rozmanitost nestvůr, rozdělování skupin, viditelné pole v bitvě, Dungeon a draci :)

Proti: sloty v inventáři hrdiny a jejich omezení

+14 +15 −1