Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Nejlépe hodnocené komentáře

Wolfenstein: The New Order

  • PC 80
Herná výzva 2023 - 9.  Období páry a petroleje 

Už som dlho hľadal dôvod na to, aby som Wolfenstein: The New Order zahral. A fakt, že sa mi to hodilo do hernej výzvy skutočne pomohlo. Nebol som si istý ako sa herná legenda z 90-tych rokov, ktorej som venoval veľké množstvo času pretaví do nového moderného kabátu, no musím povedať, že tu sa to skutočne podarilo nadmieru uspokojivo.

Protivníci sú silní, boss súboje sú spracované solídne, atmosféra tejto alternatívnej reality je veľmi kvalitne zachytená a priam sa ukazuje v akom svete sme možno mohli byť, keby náckovia skutočne ovládli celý svet. Teší ma hlavne, že sa nevyhodilo nič z pôvodného konceptu Wolfenstein hier. Máme tu stále všetko, čo poznáme. Lekárničky, zbieranie pokladov a veľké množstvo kvalitných zbraní (oveľa viac ako v roku 1992).

Super je, že jednotlivé levely môžete skoro prejsť štýlom, aký vám bude vyhovovať. Resp. väčšinou. Sú tu sekcie, ktoré by ste mali absolvovať trochu viac stealthovo, no pokiaľ to nevyjde, môžete sa pokojne pustiť do strieľania. Najviac však na mňa zapôsobilo niekoľko elementov. V prvom rade úvodná misia, ktorá sa dopracuje k veľmi silnému záveru, ktorý mi bude dlho ešte rezonovať v hlave, následne ústredná love story s mladou sestričkou Anyou a nakoniec časti z vášho úkrytu, ktorý je skutočne pekne spracovaný a bavilo ma v ňom tráviť čas a plniť aj nejaké tie bonusové misie. Plus je tu tiež niekoľko originálnych a zaujímavých postáv. Mimo iné aj kvalitný gitarista "J".

Nedá sa síce povedať, že by sa v hre neobjavili aj nejaké tie klišé, no je super, že v hre máte dosť rôznych prostredí, v ktorých si prídete na svoje. Mimo iné si budete môcť vyskúšať aj útek z väzenia. Pekná momentka, ktorá vás dostane trochu do inej hry. Aby som ale nezabudol, ťažké zbrane považujem skutočne za ukážkový príklad, ako robiť takýto typ hier. Vďaka tomu som nikdy nemal pocit, že by bola hra nejako monotónna, alebo by som sa motal v kruhu. Vie ako zapracovať príbeh a akciu dokopy a funguje to skvele. Nič výraznejšie hre nemôžem vytknúť, hoci občas sa stalo, že som sa nevedel posunúť ďalej. Či už som mal pocit, že sa výraznejšie posunula náročnosť, alebo som dlho hľadal cestu, kadiaľ ísť ďalej. Vo výsledku ale platí, že ide o kvalitný herný titul, ku ktorému sa nebudem mať problém vrátiť. Wolfenstein sa tu vrátil v skutočne skvelej forme.
+14

Broken Sword II: The Smoking Mirror

  • PC 85
Herná výzva 2023 - 8.  Pero mocnější meče 

Pamätám si, keď som mal v rukách prvý level niekedy v lete 1997 (neviem to presne, necitujte ma prosím v tomto) a dostal som svoj prvý herný disk, na ktorom bolo obrovské množstvo demoverzií. Broken Sword II tu vtedy nechýbalo a celú časť, kde sa George snaží dostať cez plot do prístavu, ktorý stráži pes menom "Twenty", nakoľko je dvadsiaty strážny pes poznám už snáď naspamäť. Dlho som však čakal, kým si zahrám plnú verziu, no tie roky sa vyplatili. Táto herná séria je hold kvalitne spracovaná a toto pokračovanie to dokazuje.

Nicole sa opäť dostane do problémov a tak je na Georgovi, aby vyriešil ten svoj a následne zachránil svoju priateľku, s ktorou vlastne nechodí, ale chcel by. No a následne už nejako vyriešiť záhadu, ktorá sa im tu naskytla. Tu si myslím, že prvý titul prišiel so zaujímavejším nápadom na príbeh, no nemyslím si, že by to tu nejako výraznejšie zaostávalo. Akurát mám pocit, že Nicole tu má oveľa menšiu rolu, než si struhla v prvej hre (pokiaľ ste teda hrali doplnenú verziu ako ja). Každopádne mi ešte vždy bol vtipný Geroge, ktorému očividne zachutili psie keksy. Asi má podobné chute ako Shaggy v sérii Scooby-Doo.

V hre ma asi najmenej však bavili záverečné momentky, ktoré mi prišli ako jedno nekonečné a zbytočne komplikované puzzle. Nemal som problém s hádankami v tejto hre, no toto stláčanie kameňov dokola a dokola i už postupne liezlo na nervy. Plus aj pasáže predtým tak nejako idú mimo tón, ktorý sme tu mali predtým a akosi to pre mňa úplne nefungovalo. Každopádne všetko ostatné bolo podľa mňa zvládnuté excelentne a najmä s dobrou dávkou zábavy. George svoj humor proste nezaprie. Je to komická figúrka ako sa patrí. A samozrejme aj solídny kleptoman. :D
+14

Outlast

  • PC 80
Nejprve je potřeba říct, že hororové hry obvykle nehraji. Ale před lety jsem si řekl "Hej, to vypadá dobře, to si v bundlu koupím!" A tak jsem se i díky letošní herní výzvě rozhodl hru zahrát. A tedy, jedná se o survival v pravém slova smyslu.

Během hry se nemůžete bránit. Můžete jen utíkat a schovávat se. A samozřejmě natáčet na kameru. Vydáváte se do bývalého blázince jako novinář a od začátku víte, že něco nesedí. Postupně se dostáváte do horších a horších situací. Vaším hlavním cílem je zdrhnout. A přežít. A natočit co nejvíce materiálů. Podaří se vám to?

Hra je dosti brutální. Gore, znepokojivé scény, lekačky, strach... A to hlavně ze tmy a z pocitu, že jste bezbranní. Pokud opravdu nemáte rádi horory, hru nehrajte. A nebo za denního světla. Ale spíše ani to ne.

Pokud máte horory rádi, budete nadšeni. Toto totiž není laciná hra, ale opravdový horor se vším, co by horor obsahovat měl. Hodně štěstí.

Pro: Atmosféra, opravdový horor, kamera

Proti: Občas titěrné ovládání při zavírání dveří a odstraňování překážek

+14

Jazz Jackrabbit 2: Holiday Hare 98

  • PC --
Co má společného Unreal, Deus Ex a Jazz Jackrabbit 2? Dvorního skladatele - Alexandera Brandona. Jeho rukopis je natolik čitelný, že byste některé skladby mohli mezi jednotlivými hrami zamíchat a seděla by tam jak prdel na hrnec. Brandon je podepsaný i pod hudbou do tohoto krátkého datadisku a už na první poslech je to jeden z nosných prvků atmosféry.

Díky možnosti ukládat kdekoli to celkem votsejpá a přestože tři levely nejsou žádná velká porce, nějakou hodinku mi to zabralo. Doteď ale netuším, jaxe dostat do některých míst. Jestli tady existuje nějaký super skok nebo něco podobného také pro Jazze netuším. Jeho supermanský výskok funguje jen ze země, zatímco Spaz dokáže dvojskočit i ve vzduchu a nabízí se tak jako lepší volba charakteru...

Jazz má návykovou hratelnost a ačkoli 2D skák-hopsačky, zaměřené na přesnost ovládání a rychlost, nikdy nebyly můj šálek dvojitého ristretta, dohrát alespoň kratičký vánoční nášup pro mě bylo jen o trochu těžší, než porazit H34Da v Doomovi...
+14

CrossCells

  • PC 80
Po čtyřech dokončených hrách ve stylu malovaných křížovek jsem měl podobná očekávání i s CrossCells. O to větší překvapení pro mě bylo, že se jedná o malinko jiný koncept. Tentokrát totiž nebudeme počítat vyplněné skupiny buněk, ale dojde na jednoduché výpočty. Tato změna tak do tohoto logického rychlíku konečně vnáší nový vítr.

Kromě klasického sčítání po řádcích či sloupcích pak dojde i na počítání v rámci oblastí a hlavně i na násobení. Až to do hry konečně vnáší slušný bordel, což teď myslím v dobrém slova smyslu. S násobením je totiž často potřeba myslet na mírně jiné výpočty v případě počítání zleva doprava a jiné naopak zprava doleva.

Jednotlivé úrovně byly pro mě obvykle celkem snadné, většinu z nich jsem tak dokázal vyřešil během několika málo minut. Prakticky až v poslední pětici teprve přišla ta správná vysoká obtížnost s tím, že fakt velké problémy jsem měl jen s úrovněmi 47 a 49. I ty se mi po čase podařilo vyřešit, což vede k hlavnímu záporu této hry a tím je její délka. Ve výsledku jsem s luštěním strávil necelé 4 hodiny, z čehož dobrou polovinu jsem luštil právě zmíněné dvě úrovně.

Graficky je hra prakticky totožná, jako předchozí 4 hry postavené na podobných principech. Stejně tak i hudba mi po chvíli přišla až příliš stereotypní a prakticky jsem jí přestal vnímat.

Celkově je hra změnou svých principů příjemným osvěžením v sérii. Luštění mě fakt bavilo, jen škoda, že nastane konec zrovna, když ty úrovně začnou stát za to.
+14

Costume Quest

  • PC 70
Další v sérii mnou odehraných her v letošní výzvě je Costume Quest. Po té co jsem si zvolil trošku nešťastně svou první hru do této kategorie a sice Pumpkin Jack, jelikož na mě dýchl svou Halloweenskou atmosférou:) Jsem byl nucen pozměnit titul, dlouho jsem hledal něco tématické a nakonec jsem na doporučení zvolil tenhle "dětský titul". No dětský:) Ale ano řekněme že atmosféra téhle hry je jasně deklarována hlavními postavami a dějem této hry. Vlastně to začíná docela nevinně koledováním v sousedství na tento Anglosaský svátek. Zazvoníte u prvního domu a dostanete něco málo sladkostí potom u druhého a v tu ráno se příběh hry rozvíjí a nabere rychlý spád. Zkrátka a dobře po únosu vaší sestry nebo bratra, záleží na tom jakou postavu si vyberete vás čeká nelehký úkol ji vypátrat a zachránit. Hra se celá odehrává ve třech rozličných kolech kdy v každém z nich musíte splnit řadu zajímavých úkolů, aby jste se mohli posunout do dalšího..

Hříčky jsou zábavné bohužel, až příliš repetetivní a většina úkolů je v podstatě založená na mechanice hidden "n" seek. Tedy vše v téhle hře musíte objevit. Mimo těch bojových. Bojové mechaniky jsou velice omezené, vlastně se vztahují jen na to, jaký kostým má vaše postava zrovinka oblečený. Při postupném procházení lokacemi se k vám postupně přidají další dva parťáci, takže se celé sekvence bojů možná o trošku zjednoduší. Potom jsou zde ještě kartičky, každá jedna postava smí používat jednu kartičku a ta vám přidá něco málo do bonusu vašich útoků. To je asi tak zhruba vše k boji, tohle je zjevně cíleno na mladší hráče není to žádná velká matematika prostě hrajete to co se vám líbí a ono to vždy nějak dopadne:) Naproti tomu visuál a kostýmy jsou nápadité, nejedná se vždy o úplně klasické halloweenské kostýmy, ten nejtypičtější je asi tykvák, ale můžete hrát na příkald za kočku, sochu svobody, robota (to je ten základní), rytíře a mnoho dalších.. pozn. nepodařilo se mi během hraní odemknout všechny.

Teď se ještě vrátím k hříčkám nejvíce mě vlastně ve hře potrápilo najít správný předmět(správné NPC) které by ně pustily do dalšího kola. V každém kole se tyto úkoly opakují vždy ve stejném množství. Jediné co se liší jsou "příběhové úkoly" mohu-li to tak nazvat.. Těch však není v takto krátké hříčce mnoho a tak se budete muset vystačit s plněním těch vedlejších.

Všechno má jedno schéma, proto je víc než odpovídající doba hraní. Ta trvá něco okolo 5hodin. Verdikt je asi takový vaše dítě to zabaví a vás neurazí:) Průchod hrou si užijete, ale zřejmě už znovu nezopakujete, aby jste co já vím třeba například dosbírali zbytek kostýmů. Nicméně visuálem hra potěší a proto v ní s radostí vydržíte celých 5hodin bez potíží až do konce:)
+14

Sorcerer

  • PC 75
Druhého pokračování trilogie Enchanter se ujal Meretzky a jeho rukopis je na hře znát. Osobně to považuji za pozitivní, byť se dočtete i opačných reakcí. Sorcererovi bývá vytýkáno, že se nese v odlehčenějším tónu (např. zde nebo zde). To je ale pravda jen částečná. Jeho komické prvky jsou totiž vyvažovány subtilním zlověstnem, které může vyvrcholit až v pravdě hrůzném závěru. Už samotná hra začíná jako noční můra, kde na vás na každém kroku čeká smrt (později se ukáže, že jde o sen věštecký), a když se probudíte ve svém pokoji v cechu enchanterů, zjistíte, že budova je opuštěná a jeho vůdce a váš učitel, čaroděj Belboz, se ztratil. Z informací v jeho deníku přitom vyplývá, že ho patrně ovládl démon Jee'aar.

Už právě začátek hry bych vyzdvihl jako významný posun. Zatímco předcházející díly tvořily ucelenou mapu, Sorcerer obsahuje v zásadě jakousi první kapitolu (byť se tak nenazývá), čímž se konečně vytváří příběh. V rámci knihovny cechu je pak k dispozici Encyclopedia Frobozzica, která obsahuje přes šedesát hesel a lze se odvolávat na údaje, které naleznete v manuálech předchozích her série. Sorcerer tak oproti předchůdcům zcela radikálně přistupuje k budování lore a provazování informací z manuálů, které dosud visely v určitém vakuu. Nutno poznamenat, že feelies k Zorkům, tak jak je známe dnes, se objevily až právě v r. 1984, kdy byly Zorkové znovu vydány v rámci tzv. greybox série. Z toho důvodu má ale i oprávnění, že byl do Sorcerara zařazen zábavní park Bozbarland, neboť se o něm podrobně píše v manuálu k Zorkovi II. Neboli, Lore se už nevytváří zpětně.

Po přesunu do Velké podzemní říše, v jejíž západní části se někde Belboz nachází, se hra už standardně otevře a vy máte poměrně velkou svobodu v jakém pořadí lokace plnit. Tady uvedu maličký spoiler: je jedno kterému ze dvou gnómů zaplatíte. Byť máte jen jednu minci, nejedná se o slepou uličku. Do slepé uličky se však můžete dostat na začátku hry, neboť musíte získat určitý předmět v rámci necelých 30 tahů (pozor na to, protože ho budete potřebovat v pokročilé části hry). To je jedna z věcí, která mi vadila. Také nejsem velký příznivec red herringů, kterých je hra plná, tedy předmětů, které namají žádné využití. A to obzvláště proto, že předmětů můžete pobrat jen určité množství. Ve hře jinak není žádný celkový limit (ačkoli to tak na začátku nevypadá), takže se už nemusíte strachovat, že vám dojde světlo, jídlo a pití. Spát sice musíte kvůli únavě, ale ta, kromě vlivu na množství předmětů v inventáři a memorování kouzel, nemá na nic dalšího vliv.

Hádanky jsou logické, takže se na všechno dá přijít (i na ten dead end na začátku). Svým způsobem je hra snazší než Enchanter. Hra ale obsahuje dvě bludiště, z nichž u toho skleněného si užijete mapování (je však navržené hezky). To druhé je malé, ale kvůli časovému limitu (dochází vám dech) i otravné a narušilo mi určité flow hry, takže jsem v rámci řešení lokace nahlédl jedou do návodu. Tady bych poznamenal, že hádanka s dvojníkem v dolech je skvělá a já nyní vím, kde se inspirovali tvůrci čtvrtého Monkey Islandu podobným řešením s Guybrushem v bažinách.

Jinak si samozřejmě užijete hádanek souvisejících s kouzlením a nově také s lektvary, přičemž některá použití jsou nepovinná, ale o to zábavnější (doporučuji např experimentovat s kouzlem Aimfizz). Závěr hry pak nabízí tři konce. Maxima bodů lze pak dosáhnout jen u toho nejlepšího, kdy Belboz neumírá.

Vlastní Mapa vytvořená v programu Trizbort. Použitý interpret: Windows Frotz.
+14

Stasis

  • PC 75
Nakonec jsem se pustil i do Stasis, poslední z trojice adventur z roku 2015, kterou jsem kdysi dohrál. Stejně jako včera recenzovaný Tormentum je Stasis hutný, brutální, nechutný, krvavý horor, kterému ovšem chybí originalita.

Hlavní hrdina John Marachech je obyčejný učitel, který někde v budoucnosti cestuje ve stázi s manželkou a dcerou na dovolenou a místo toho se probouzí se do noční můry na vesmírné lodi Groomlake. Všude kolem se povalují mrtvá těla lidí či monster, PDAčka líčí zoufalý boj o přežití, občas na hrdinu něco vybafne. Nechybí potoky krve, hrůzné experimenty, chodby jsou prorostlé agresivní houbou a někde v útrobách narazíte i na neméně agresivní hmyz a jeho přerostlou královnu. A v pozadí je šílený vědec Malan, kterému hrabe opravdu důkladně. John není akční hrdina... může umřít nebo se zranit, je mu zle, panikaří, propadá se na pokraj šílenství a hroutí se. Dál ho ale žene hlas Teah, která mu pomáhá po rádiu a nezlomné odhodlání najít ženu a dceru.

Potud všechno fajn, ale má to pár mínusů. 1. PDAček je opravdu moře, jejich čtení je nekonečné a bohužel většinou nijak extra zajímavé. 2. Všechno tohle dost vykrádá System Shock 1-2 + spoustu dalších filmových či herních sci-fi hororů. Bavilo mě to, ale nestrhlo, většinu hororových scén jsem už párkrát viděl. I když je fakt že to psycho s blížícím se koncem stojí za to - experimenty v laboratořích, sklad mrtvol. 3. Konec stojí opravdu za vyliž pr... více na konci ve spoilerech.

Vizuál mě úplně nedostal. Je to příšerně tmavé, na čtvercovém LCD vecpaný širokoúhlý obraz ústí v titěrnost všeho a pixelhunting je jak lovení blech (což je chyba na mé straně). Ale vyrenderované je to pěkně a všechny ty nechutnosti vypadají báječně (ehm :D).

Hratelnost není úplně tradiční. Namísto klasického zobrazení se pohybujete v izomerickém pohledu ve stylu RPGček, aktivní místa jsou občas označená jemnou zářící tečkou, občas ne a což ústí v zákysový pixelhunting, občas jsem měl problém i najít cestu dál a občas jsem tápal i v tom jaký mám v dané lokaci vlastně cíl. A připravte se na to, že každá místnost je zahlcená doslova mračnem aktivních míst, ale 99% z nich je k ničemu. Problém je pak, že mezi těmi všemi mrtvolami, přístroji a vybavením je občas něco co musíte najít a něco na to použít. Úkoly jsou povětšinou logické, předmětů ani lokací není moc, ale těch nelogických se také pár najde, včetně různých sebevražedných akcí které krásně shrnuje kolega Red.

Příklad nelogičnosti? Většina dveří se otevře po nějaké akci, posunem v příběhu případně zapojením něčeho, ale jedny dveře musíte odpálit. Jiný příklad. Potřeboval jsem aktivovat stázovou komoru a hledal 6 chemických látek a jejich dávkování pro úspěšné oživení. Našel jsem jich 5, tu poslední ne a ne... nakonec mi návod poradil že tu šestou musím tipnout! Ano bez návodu jsem se tentokrát neobešel. Puzzle jsou oživením, jeden z nejoriginálnějších (a nejnechutnějších) puzzlů co jsem viděl je operace vlastní páteře... fuj! :) A když jsem u nechutností, hrdina může na zhruba 10 místech zařvat specifickou smrtí a zhruba 10 věcmi spáchat sebevraždu... u tohohle jsem se spíše cynicky bavil :)

Dá se říct, že přes všechny drobné výtky jsem se solidně bavil a plánoval tak 80%, ale celé to vyústění příběhu mě tak otrávilo a zdeptalo, že to bude nakonec o 5% méně.
Už jsem viděl ve hrách ledaco, ale sledovat bezmocný za sklem, jak hrdinovi rozcupuje monstrum malou holčičku doslova na krvavou kaši to byla jedna z nejstrašnějších věcí co jsem ve hrách viděl. Na konci se ukáže, že Teah je cynická agentka cizí společnosti, hrdina ji zabije a pošle jediný stázový modul s manželkou do bezpečí, uvězněný na lodi. Jenže manželka byla dávno mrtvá, což se dá vyčíst z jedno z PDAček.
Zkrátka instantní depka, pokud jste ji neměli předtím, po konci ji zaručeně dostanete.
+14

Deponia

  • PC 70
Série Deponia to jsou adventury, které jsem si vždycky chtěl zkusit, ale nikdy jsem se k nim nedostal. A protože chuť na adventury po dohrání pár her nezmizela a zároveň jsem už nechtěl nějaký psycho horor, nakonec jsem si zkusil sehnat první díl.

Deponia rozhodně stojí za vyzkoušení. Je to klasická adventura přelomu 00s-10s - tj. jednoduché ovládání, žádné dead endy, zobrazování aktivních míst, moderní ručně kreslená grafika, ale přesto se stylem a obtížností vrací spíše někde do devadesátek. Ale popořadě.

Deponia je planeta plná odpadků, na které by teoreticky nikdo neměl žít. Přesto se tu najde minimálně jedno městečko Kuvaq a v něm žije Rufus. Rufus je naprostý lempl, trošku dement, asociál a hodně sobec. Nezáleží mu na nikom a ničem, nechápe proč by mě pracovat a proč ho (ex)přítelkyně má plné zuby a neustále mu nadává. Myslí si, jak je úžasný, ale ostatní obyvatelé města mu jeho chování a povahu dávají pořádně sežrat. A tak jeho cílem je z Deponie utéct na bájné Elysium, což je stanice/měsíc? vznášející se na nebesích, kde má být lepší život. A prostředkem k tomu má být krásná dívka Goal, která (s jeho dopomocí) spadne z nebes, do které se zamiluje a která ho může k Elysiu dostat. Což komplikuje její koma a ztráta paměti.

Deponia je vtipná adventura ve stylu devadesátek, takže přes veškeré charakterové vady je hrdina docela vtipný sympaťák, postavičky kolem jsou praštěné a přestřelené (poštovní robot se zálibou v bublinkové fólii, nonstop nadávající expřítelkyně, hasič/polda/doktor v jedné osobě Gizmo, opravář metající technobláboly). Smál jsem se hláškám, vtipným situacím (nakládání Goal na jeřáb), ale příběh dost staguje, o světě se moc nedovíte a konec je zklamání - mazání paměti/výměna paměťových karet je zamotaná; Rufus se na Elysiium ani nepodívá a navíc to skončí otevřeně.  

Vtipné adventuře odpovídá i karikovaná, pozitivní grafika a nejisté zasazení - něco mezi fantasy, sci-fi, steampunkem, zkrátka od všeho trochu. Ač jsme na planetě odpadků, v podstatě to všechno vypadá pěkně, žádné děsivé postapo nečekejte. Mezi kapitolami vypráví příběh folkový zpěvák.

A devadesátkám odpovídá i hratelnost. Ano je tu jednoduché ovládání dvěma tlačítky (levé sebrat, pravé prohlédnout), zobrazení aktivních míst, ale těžké je to jak prase. Hra se vyžívá ve vtipných, ale absurdních kombinacích, hned na začátku Vás práskne do městečka plného lokací kde lítáte jak blázni a sháníte 6 ingrediencí pro kafe :). To jsem ještě zvládl bez návodu, ale pak už přišly chvíle "všechno na všechno", občas jsem musel do návodu nakouknout, protože jsem nechápal co se vůbec po mě chce. Pošta mě zavařila mozek, důlní vozíčky také. Ke konci háží autoři do hry falešné stopy. Tak třeba přijdete do místnosti, kde jsou tři páky měnící světla, tři různé automaty na jídlo, tři příchutě cukrové vaty, podezřelé lampy, v dalších lokacích tři obrazy a pod nimi tři otvory. A vy zkoušíte, kombinujete - a 90% z toho nepotřebujete :) Je tu originální inventář (kolečko dolů ho otevře, kolečko nahoru zavře) a Rufus i ty nejpitomější kombinace vtipně komentuje. Vzniknout to v devadesátkách bez zobrazování aktivních míst, tak je to hra tak na týden.

Takže jsem se docela bavil, ale díky opravdu pomalému postupu a příběhu/nepříběhu který se rozjede až ke konci ne zas tolik, jak jsem očekával. 70% pro solidní, mírně nadprůměrnou adventuru a jsem zvědavý na další díly.
+14

Adventura v Olomouci

  • PC 15
Krátká klikací adventura, kde jsou jednotlivé lokace vlastně rozmazané fotky s pár ručně kreslenými NPC a předměty. Adventura je nenápaditá, ale logická. Postava většinou něco postrádá a vy ji to seženete u někoho jiného, je to vlastně vlastně sled donáškových questů. Největším zádrhelem jsou špatně udělané přechody mezi lokacemi, které nejsou výrazně označeny a absolutně nezajímavé postavy a absentující děj.

Technicky vzato to není tragické. Jen mi přijde, že to autor vzal za špatný konec. Nejdřív měl vytvořit nějaký děj nebo zápletku, potom na to tvořit klikací adventuru. Pokud chtěl jen ukázat Olomouc, mohl z lepších fotek třeba udělat interaktivní procházku či interaktivní puzzle. Pravda, potom by to nemělo jen 2mb.

Pro: krátké, Olomouc, logika

Proti: žádný děj, špatně napsané, splývající odchody z lokací

+14

Valfaris

  • PC 80
Nebudu nic zastírat, Valfaris je těžká hra. Hodně těžká. Byly momenty, kdy jsem to chtěl vzdát. Jen v první levelu jsem umřel vícekrát než v jiných plošinovkách za celou dobu hraní. Valfaris je životem kypící mimozemská planeta, ale všechen ten život vás chce zabít. Momentů, kdy můj osamělý bojovník skončil zastřelený, rozsekaný, nabodnutý, sežehnutý, rozdrcený nebo rozprsknutý po celé obrazovce bylo nesčetně, přesto se vyplatilo vytrvat. Hra se mi totiž odměnila vydatnou porci zábavy.

To, že je hra těžká totiž neznamená, že je frustrující nebo neférová. Checkpointů je po úrovních rozmístěno poměrně hodně, nepřátelé a bossové mají jasné patterny, není zde systém životů a každou pasáž, ikdyž se zprvu jeví nemožně, se lze naučit a dokončit. Samotná hratelnost je hodně návyková, akce obsahující boje nablízko i na dálku s občasným parírováním pomocí štítu uspokojující a správně čvachtavá. Ve hře se neustále něco děje, objevují se noví nepřátelé, boss střídá bosse, prostředí se neustále mění a času na oddych je málo. K tomu se mi líbila i pixel-artová stylizace a kombinace epické space opery s heavy metalem, no myslím že fanoušci Jodorowského Metabaronů si zde přijdou na své.

Zkrátka hrozně milá hra, která toho nabízí hodně, pokud se hráč nenechá odradit zprvu nepřístupnou obtížností. Pro hardcovníky odchované Controu a spol. myslím úplná povinnost.

Pro: Návyková hratelnost, hudba, stylizace, různorodé zbraně a bossové

Proti: Za nějaký "easy" mód bych se nezlobil

+14

Alter Ego

  • PC 65
Future Games stvořili v roce 2003 legendárního a nezapomenutelného Posla smrti, což je jedna z mých nejoblíbenějších adventur vůbec. A bohužel zbytkem her se k němu nikdy ani nepřiblížili. Hrál jsem a komentoval Nibiru což byl čistý průměr, Reprobates mě kdysi bavilo příběhově ale mělo podivné herní mechanismy (ještě se k tomu určitě někdy vrátím) a Alter Ego jsem taky kdysi dohrál a nezůstala mě z něj jediná vzpomínka. Ani během hraní se mi nic nevybavilo, žádná postava, scéna, děj... až úplný konec.

Alter Ego je na tom jak Nibiru. Pěkně to vypadá, slušně se to hraje, ale příběhově to není žádný zázrak a křičí z toho urputná snaha o dalšího Posla smrti. Grafika je technicky slušná, pohyby postav parádní, architektura a celý styl pěkně staroanglický, ale není tu jediná opravdu nezapomenutelná lokace, žádná mrazivá scéna či kulervoucí filmeček.

Hratelnost je pohodová, to ve Future Games uměli. Určitě to není na pár hodin, ale nenarazil jsem na žádné podrazy, zákysy, nelogičnosti, ani žádné zbytečné "zpestření". Ovládání je klasické - levé tlačítko použít/prozkoumat, pravé podrobný průzkum. V každé z kapitol máte jen pár lokací, aktivních míst je rozumný počet, jdou zobrazit pomocí F1 a hlavně při průzkumu všechna nepotřebná aktivní místa mizí. Postup dál je většinou čistě logický, při hraní za detektiva Briscolla používáte klasické policejní metody - štěteček, pinzetu, lupu, porovnáváte důkazy a stopy se Vám zapisují do deníčku, ve kterém si můžete tříbit myšlenky. A většina věcí v inventáři má celkem jasný účel. Jinak je postup podobný jako v Posel smrti, čili když nevíte jak dál, vyplatí se oběhat všechny postavy, promluvit s nimi a většinou Vás nějaká posune dál. Čili je to logické, lehké, přímočaré, dokonce natolik že že tu nejsou ani žádné puzzle, ale v žádném případě úplně pitomé ani Vás to nevede za ručičku.

Jenže mě to příliš nebavilo hrát. Hra má pět kapitol, přičemž v první, třetí a poslední hrajete za zlodějíčka Tima Moora, jehož provází naprosto otřesný dabing. Moore je sobecký hajzlík co v životě nepracoval, lže, podvádí, krade. Na konci se vlivem tragédií kolem a když mu teče do bot trochu změní, ale nijak mi k srdci nepřirostl. A jeho kapitoly zdržují příběh - v první se snaží najít kámoše, v třetí vykrást boháči dům. Druhá a čtvrtá kapitola jsou z pohledu detektiva Briscolla, který přijíždí na nové místo v Plymouthu roku 1894 a hned řeší vraždu. Městečko obchází stín Šíleného Williama, který byl viněn za všechno špatné co se zde stalo. A když William konečně umřel, jeho tělo někdo ukradl, brutálně zabil hrobníka i se psem a podezřelé někdo pečlivě odstraňuje. Jenže mrtvoly s Vámi nehnou, protože jsou to postavy, které jste neměli šanci poznat. A detektiv Briscoll je přísně komisní, odměřený panák, který se klaní a odkládá klobouk i při telefonování nadřízenému a opět nemáte jediný důvod mu jakkoliv fandit.

Jako detektivka je to prostě průměr bez většího vzruchu, atmosféry, sympatických či zajímavých postav. V poslední kapitole se ujmete opět zlodějíčka, čili všechny poznatky z detektivova deníku přijdou vniveč, protože si je nemáte jak přečíst. Pak přijde menší prohřešek proti pravidlům detektivek kdy za vraždami je někdo, kdo v celé hře v podstatě nevystupuje a objeví se až na konci. A konec? Dvojice hrdinů si pěkně shrne co kdo a proč, načež přijde pokusu o šokující a špatný konec ala Posel smrti. Dvojice záporáků nezemřela, detektiv je zavražděn, zlodějíček chycen policií a ve vězení ho umlátí jako vraha poldy. Díky konci jsem si vzpomněl, že už jsem to hrál, ale vzhledem k nulovém vztahu, který jsem si k postavám vytvořil mě konec nechal absolutně chladným.

Verdikt? Slušně hratelná adventura s průměrnou grafikou a příběhem, který působí jako slaboučký odvar klasických staroanglických detektivek.
+14

My Time at Portia

  • PC 80
Konečně, po hodinách hraní a měsících nehraní, jsem se dokopala ke komentáři. Velmi krátké shrnutí hry: jako stavitel z povolání se přistěhujete do nového městečka, postupně začnete budovat svoji dílnu a také reputaci, berete zakázky a postupně rozšiřujete nejen svůj um, ale také město jako takové. Vzhledem k tomu, že jsem ze hry vytřískala a vyždímala skoro vše, co se (během jednoho průchodu hrou) dá, tak si přijdu dostatečně kvalifikovaná tu herní zkušenost nějak zhodnotit. Už jen to, že jsem hru dohrála a strávila u ní skutečně přes 150 hodin, naznačuje, že jsem měla z hry pozitivní pocity.

Přichází velké ALE. Hra sice vypadá dost vymazleně, je tu spousta detailů, celkem bohatý svět atd. ale je tu také hromada nedotažených věcí. [Co jsem pochopila z Redditu (100% peer reviewed) tak vývojáři se v jeden moment rozhodli ať už kvůli financím či něčemu jinému, že dost je dost a ten zbytek je pro domyšlení.] Takže tu narazíte na předměty, které vypadají, že začnou quest, ale jsou ve skutečnosti k ničemu. Nikdy nedokončíte sbírku předmětů v muzeu, protože je tu o pár míst ve výstavce navíc, než je ve skutečnosti předmětů, které se vystavit dají. Herní příběh končí velkým otazníkem a s otazníkem jsem i slyšela, že na něj možná naváže v My Time at Sandrock. Toto je ale shrnutí těch věcí, co ve hře chybí.

Tu následuje shrnutí mých frustrací s věcmi, které ve hře jsou. Na začátku hry se setkáte s šílenou learning curve a nějaký tutoriál vám také moc nepomůže. Hodně často jsem byla odkázaná na Google, protože jsem nevěděla kde, co a jak. Moc tomu totiž nepřispěla i nepřehledná příručka, kde kromě velkých projektů nemůžete rozkliknout třeba jak udělat určitou surovinu na cirkulárce apod., velká nevýhoda byla absence vyhledávácího pole. Nejvíc bolestné bylo naučení se, jak použít vyhledávač relikvií při dolování… protože i když jsem si rozklikla náhodného hráče na Youtube, který zrovna zabloudil do dolů, tak ten skončil díl let‘s playe právě kvůli tomu, že netušil, co má dělat.

Taky trochu bolelo, že zakázky, které můžete od začátku sbírat jsou časově omezené a často vyžadují více přístrojů a nástrojů, než má hráč v začátku k dispozici. Zkrátka a dobře se tu nedá nic uspěchat a pokud si začátek hry neberete postupně po malých krůčkách, může se se zvládnutím všeho okolo stát pěkná noční můra. Jako ale u každé hry, po nějakém čase všechno začne mít logiku a už to jde od ruky. Pokud tedy nezačnete zakázku, kde potřebujete nový recept… na který ještě ani nemáte specifickou surovinu… anebo máte, ale málo, a na mapě se respawnuje jen na dvou místech.

Ve zkratce jsou některé části nevyvážené, nepromyšlené a místo toho, aby byly pouze výzvou, jsou někdy i pořádnou otravou. Začnete zakázku/quest > zjistíte, že nemáte recept > honba za receptem > máme recept, ale ne hromadu materiálu, co je na něj potřeba > následují hodiny sbírání nějakého spešl šutru, který je jen na dvou místech na mapě > dosbíráno, sestaveno > tak a jedeme znova od začátku.

A teď to pozitivní. Měla jsem to štěstí, že ačkoliv jsem slyšela horory, nenastal moment, kdy bych narazila na bug. Průběh celé hry jsem měla takřka ideální bez nějakých větších škobrtů a hra mi spadla jen jednou, což mohlo dost dobře být tím, že se mi zrovna uvařil počítač.

I přesto, že jsou tu místa, která dotažená nejsou, mapa mi přijde dost velká a zajímavá, takže jsem se poznáváním nových částí bavila. Stejně tak mě bavily jednotlivé postavy a jejich charakter a příběh. Poznáváním jednotlivých obyvatel městečka jsem strávila spíše druhou polovinu hry, kdy už jsem dodělávála všechny vedlejší questy. Specifické questy se totiž odemykají právě spřátelením se s jednotlivými postavami. Stejně tak jsou tu i questy, které se váží k romantickým vztahům a jinak než randěním s tou či onou osobou na ně nenarazíte. Nechybí také kalendář, kde můžete vidět narozeniny všech postav (a mohly je podarovat), a také sezonní festivaly. S těmi přichází různé minihry a možnost získat speciální předměty do sbírky.

Kompletní kompletací (speciální terminus technicus) hry pro mě bylo právě spřátelení se se všemi obyvateli města (i s těmi, co by člověk nejradši na začátku upálil na hranici), dokončením fotoalba a sesbíráním všech receptů a plánů. Pokud má člověk v oblibě právě achievementy a sbírání (co si budem) všech blbostí ve hře, tak tady je toho opravdu dost. Než jsem získala poslední část poslední relikvie, opravdu jsem byla velmi blízko tomu, že to vzdám.

A nakonec, moje nejoblíbenější část hry, jako vždycky, a to naprosto upřímně, zase bylo rybaření.

PS. Pokud toužíte vědět o mechanikách hry a technikalitách... asi si počkejte na komentář někoho jiného. Po dlouhém psaní a přepisování tohoto komentáře, jsem dospěla k názoru, že nic lepšího asi nevyplodím. K jemně chaotické hře, jemně chaotický komentář.

Pro: atmosféra městečka/světa, jednotlivé postavy, obsáhlost, sbírání předmětů a tak

Proti: nedotaženost, learning curve, trošku frustrující chaos

+14

Shadow Tactics: Blades of the Shogun - Aiko's Choice

  • PC 85
Herní výzva 2024 -  9. Ztraceno v překladu 

Před dvěma lety jsem hrál základní hru Shadow Tactics: Blades of the Shogun a byl to pro mě nezapomenutelný návrat do skvělých časů Commandos: Behind Enemy Lines a Desperados: Wanted Dead or Alive, protože ta hra se hrála naprosto stejně jak jsem si pamatoval, jen s lepší grafikou, novou a ještě lepší mechanikou, s jinými postavami, prostředím a samozřejmě příběhem. A tak Shadow Tactics: Blades of the Shogun - Aiko's Choice byla jasná volba. A podle očekávání to je zase naprosto skvělé hraní a taky úžasné vyplnění příběhu k základní hře, které se odehrává před koncem původní hry. Mise jsou pěkné, vyvážené a na těžkou obtížnost dokáží i občas potrápit ale nic co by se nedalo zvládnout. A už se těším až se vrhnu i na poslední dílo tohoto zkvostného a dnes již bohužel zaniklého studia Mimimi Games a to není nic jiného než Shadow Gambit: The Cursed Crew. Ale o tom zase jindy...

Pro: dobové zasazení, příběh, postavy, hudba, japonský dabing, grafika, herní prostředí

Proti: absolutně NIC

+14

Mafia III: Sign of the Times

  • PC 80
Třetí a poslední DLC je podle mě nejpovedenější. I když fantasmagorické prvky, které do hry přidává se mi sem úplně nehodí, přesto má z hlediska příběhu a rozvíjení postav co nabídnout. Právě toto DLC více rozkrývá Lincolnovu osobnost a ukazuje, že Lincoln není jen narušenou mašinou na zabíjení, ale že má i nějaké city.

Další důležitou součástí, které toto DLC přináší, je možnost zrekonstruování Sammyho baru a s tím je spojeno i pár úkolů. Pokud byste nevěděli, kde utratit všechny ty peníze za prodej marihuany z prvního DLC, zde je skvěle uplatníte. Rekonstrukce je totiž značně nákladná. Celkově jsem tak i díky tomu neměl po celou dobu hraní pocit, že bych překypoval penězi, i přesto že se ze mě stal skvělý pěstitel.

Jelikož je i toto DLC, tak jako i předchozí dvě, součástí definitivní edice, není o čem. Tento přídavek bych ale vřele doporučil i v případě, že by se za něj muselo platit zvlášť. Všechna DLC pro třetí Mafii se zkrátka povedly a skvěle ji rozšiřují.
+14

Shellshock: Nam '67

  • PC 70
Shellshock na mě zapůsobil naprosto příšerným prvním dojmem, pokud vynechám skvělou hudbu z menu. Nevýraznou grafiku z dob vrcholu éry PS2 a Xboxu vem čert. Mnohem horší byl samotný pocit z hratelnosti. Kostrbatý pohyb, nepřesná střelba, respawn a nezvyklé ovládání mě dohánělo k šílenství. Pocit ze střelby byl sám o sobě hrozný. Korunu tomu dávala samoúčelná brutalita, kdy se trefíte do těla a upadne noha nebo praskne hlava jako v Soldier of Fortune: Payback. Ovládání vyžaduje neustálé potvrzování každého úkonu a hordy nepřátel nekonečně nabíhají do doby překročení skriptovacího bodu.

Děs ze hry naštěstí po nějaké době nahradilo zvyknutí si. Chvíli po té slušná zábava. Po vypnutí mozku je to, ve skutečnosti, slušná odpočinková akce. Hra, která nemoří hráče brutální obtížností, ale posílá na něj dostatek nepřátel, aby měl hezký pocit z postupu. Hra, která hráče (na rozdíl od Vietcongu), nezabije hráče každou nalíčenou pastí. U těch výbušných se mi sice, díky extrémně dementní minihře, nepodařilo zneškodnit. Zato mě nikdy sama od sebe nezabila. Je to celé jenom o střílení. I ve "stealth" misích. Cesta dál se nedá minout.

Shellshock se snaží ukazovat hrůzy války. Na jednu stranu má celkem tísnivou brutální atmosféru. Na druhou stranu je to celé tak přestřelené, že to vypadá jak z komiksu. Obě dvě strany dělají zvěrstva, že je to těžko uvěřitelné. Často dělané až moc na efekt. V každé misi zastřelíte asi 100 nepřátel. Muže a ženy bez rozdílu. Civilisty také a bez postihu. Každý maniak se tu může vyřádit a pak mít ze sebe ten správný válečný pocit. Ano v Shellshocku se masakruje a z mrtvol se sbírají suvenýry jako pozdější platidlo v táboře. Někdy tísnivě syrová atmosféra fungovala. Výčitky z tolika mrtvých.. Pak jsem si za suvenýry koupil šuky, šuky, bum, bum a v komediální animaci se trochu "pobavil".

Jak se blížil konec, nepřátel bylo čím dál víc a já s krvavýma očima po poslední atmosferické animaci zjistil, že mě to bavilo. A, že není v pořádku počítat zabité, kterých bylo 889. Čistý herní čas byl 3 hodiny 50 minut a já si vychutnával skvělou bluesovou skladbu v závěrečných titulkách. Hudba v Nam 67 je fenomenální. Pecky jako Who do you love od George Thorogooda, John Lee Hooker - I don´t wanna go to Vietnam, Eddie Kirk - The Hawg Pt. 1 nebo Jimmy Powell & The Five Dimensions - Sugar Babe byly a jsou pořád skvělé.

Přes děsivý začátek je to nakonec vcelku pohodově nepohodová hra.

Herní výzva 2024: V záři reflektorů

Pro: válečné atmosféra z brutální války funguje, nenáročná a zábavná hratelnost, hra se nesnaží o jiné prvky než střílení, perfektní dobový soundtrack

Proti: děsivý začátek, nepohodlné ovládání, krátké, někdy až moc samoúčelné násilí, mohlo by to být hezčí

+14

Half-Life: Alyx

  • PC --
Komentář popisuje Alyx s NoVR modem, který dovoluje hrát bez VR headsetu. Neodráží taxkutečné kvality hry a je určen pouze pro lidi, kteří si neplánují VR pořizovat a přesto by si chtěli Alyx zahrát.

Čtvrté místo v modech roku 2023, to už asi musí být fakt něco. Vono to asi opravdu bude fungovat vot začátku až do konce... sem si říkal. Mod sice dovoluje hrát na monitoru s klávesnicí a myší pěkně na zadku, ale zároveň s sebou přináší velkou porci kompromisů, glitchů a jiných problémů, na které je potřeba se připravit. 

Odstraněno je opravdu hodně unikátních herních mechanik - používání předmětů, přebíjení zbraní a jejich manipulace, řešení hádanek nebo aktivní interakce s okolím. Běžné je neustálé zasekává se o malé překážky, rušivá chůze po schodech, prakticky mizivá obtížnost po většinu času (až na pár přestřelek), nefunkční otevírání některých kontejnerů se zásobami a v mém případě také tři situace, kdy jsem musel využít vestavěný Noclip (průlet skrz zdi), kvůli zaseknutým skriptům nebo nemožnosti získat předmět, který by mě posunul dál. Naopak je potřeba říct, že autoři do modu implementovali mnoho pěkných úprav, jako např. vymodelované ruce Alyx nebo unikátní HUD a v budoucnu lze počítat s dalšími vylepšeními animací, hádanek nebo jiných zásadních oprav.

Element VR imerze tvoří jeden z hlavních prvků atmosféry a hratelnosti, ale i bez něj jsem úlekem házel hlavou, když mi nové typy nepřátel vlítly do úsměvu. Lidé, kteří hráli VR verzi a poté zkusili NoVR si dokonce pochvalovali, že mají mnohem více prostoru si všímat detailů grafiky. A že se je na co koukat! Source 2 vypadá fantasticky a stále si drží nastavený výtvarný tón druhého dílu. Užíval jsem si každý krůček, až do posledního headcrabího ďupíku.

Alyx je spíše komornější hrou, odehrávající se na malém prostoru. Omezená výprava a pohyb v levelech jsou pochopitelné a místy se žánr přelévá až do survival hororu. Příběh je vsazen mezi prvním a druhým dílem a během hraní nepřináší nějaké zásadnější zvraty - až na samotný konec, kde jsem zase v šoku vyskočil nadšením. 

Jestli si kdykoli v budoucnu plánujete VR pořídit, rozhodně si první průchod šetřete - jak by řekl pan nVidia: "Tak jaxe to má hrát". V opačném případě si počkejte na verzi modu 1.0, která by se měla objevit ke konci roku 2024.

Hrána verze Half-Life Alyx NoVR - Launcher (December 27th, 2023).
+14

Silent Hill: The Short Message

  • PS5 55
Short Message je taký malý experiment v sérii Silent Hill. Bol zadarmo a trval mi prejsť dve hodinky, tak som sa rozhodol, že si ho hneď zahrám. Príbeh sa točí okolo samovrážd, šikany na škole, depresii a domáceho násilia, takže tak nejak bude vypadať aj druhý svet, v ktorom sa naša mladá hrdinka bude potácať. Tento diel je z pohľadu prvej osoby podobne ako P.T.. Neodohráva sa v Silent Hill ale jednom starom paneláku v nemeckom meste Kettenstadt. Kľudne by som si hru zahral v japončine (alebo teda v nemčine), tá angličtina mi tam nesedela a aj Maya v cutscénach bola predabovaná. 

Short Message mi neprišiel vôbec desivý - je to skôr depresívny walking simulátor, v ktorom sa so stredoškoláčkou Anitou a jej mobilom pohybujete po starom paneláku a hľadáte informácie, čo sa stalo. Zisťujete, prečo si vaša najlepšia kamarátka Maya zobrala život a do toho vidíte krátke cutscény so skutočnými hercami. Budete tu utekať pred monštrom, ktorého totožnosť zistíte až neskôr. Tieto pasáže ma skôr otravovali. Najhorší bol labyrint v úplnom závere, kde ste utekali pred príšerou a zároveň ste museli nájsť 5 fotiek, aby ste si otvorili dvere. Dizajn tohto Anitinho malého pekla je ale vytvorený skvelo, rovnako ako monštrum, ktoré vám bude doslova dýchať na krk a nenechá vás vydýchnuť.

Mojim najväčším prekvapením bolo, keď som zistil, že na hre pracoval Akira Yamaoka a vytvoril do hry skvelú pieseň v závere hry a zvuky. Ďalším známym menom bol Masahiro Ito, ktorý dizajnoval druhý svet a vytvoril monštrum.

Hodnotím ale veľmi ľahko nadpriemerne. Pre mňa to bol taký nemastný-neslaný titul. Niekomu sa bude páčiť, iní nad ním ohrnú nos. Je zadarmo, takže si ho môže zahrať hneď každý a urobiť si názor sám.
+14

Jack Keane

  • PC 80
Jack Keane se mi při prvním zahrání celkem líbil, i když jsem už tehdy u adventur dával přednost vážnějším či temnějším příběhům.

Při znovu zahrání mě praštila do očí grafika. U adventur mě většinou příliš netrápí vizuál, ale tady jsem si musel dlouho zvykat. Grafika je pestrobarevná, silně karikovaná, což mi nevadí, ale horší je, že je to celé v podivném neostrém a nekvalitním 3D enginu, který mě nesedl a některé lokace jsou vyloženě hnusné. K tomu se občas prolínají předměty, a to 3D s občasným hledání jak dál působí jak z plošinovky pro Playstation z 90. let Co dál? Nekonečné loadingy, pár pádů. a jednou při pádu málem vzala celý počítač. Ten zamrzl, pomohl až vypínač na zdroji a po spuštění hlásil že nenalezl harddisk!

Tím jsem si odbyl výtky a můžu už jen chválit. Jack Keane je dobrodružně komediální příběh, který se nebere moc vážně, ale je poctivě udělaný. Titulní hrdina je zkrachovalý kapitán britského impéria na konci 19. století, na krku má vymahače dluhů, posádka se mu bouří a tak vezme na plavbu na Tooth Island agenta Montgomeryho, který má prověřit podivné pokusy doktora T.

A dál to jede jako z učebnice dobrodružné komedie. Hrdina je lempl, kterému se do zachraňování moc nechce, je tu americká dobrodružka Amanda s opakovačkou, který chce pomáhat záporákovi, ale samozřejmě mění strany. Montgomery je neschopný a nabubřelý idiot, který pokazí co může a objeví se vždy v nejhorší dobu nejhorším způsobem. A samozřejmě nesmí chybět komický, pošahaný záporák, který vyvíjí masožravky a trénuje opice, aby zničili impérium, které neumí ani vyslovit (P-P-P-Pire :D) Motáte se kolem jedné indické vesnice, kde dáváte dohromady svatbu, potkáváte komické postavičky (třeba Ind co si hraje na italského mafiána). Dialogy jsou vtipné, plné narážek, odkazů, můžete se většinou bez jakékoliv změny v ději vybírat různé stírací či vtipné dialogy. Nechybí spousta v té době neexistující techniky, ale také džungle, zvířátka a často zapojíte pro postup dál šílenou škodolibost. Zahrajete si i za Amandu nebo za zcela nahého Jacka (bez inventáře) či Jacka jako tříleté dítě. A přes ten veškerý humor se Jack vyrovnává s minulostí a fóbiemi a parádně to graduje do famózně nadupaného finále na rozpadající se minivzducholodi. Konec je povedený, vtipný a titulky obsahují nepovedené záběry.

A hratelnost nezaostává. Jack Keane je obrovská adventura, má 13 kapitol a strávil jsem u ní dva celodenně (spíše celonočně) propařené dny. Kromě prohození pravého/levého tlačítka není co vytknout. Občas postupujete kupředu a hledáte jemně naznačené místa pro skok dál, jindy se pohybujete v několika lokacích a pomalu se blížíte k cíli, ve vesničce obíháte lidi a plníte jejich přání. A někdy Vás hra zavře na naprosto mrňavém prostoru nabitém předměty a aktivními místy a nechá Vás potit ve vlastní šťávě. Kombinace jsou opravdu šílené, nelogické, vyplatí se předem zkusit v inventáři každý nový předmět zkombinovat se vším co máte. Na druhou stranu tu nejsou žádné podrazy, žádné jasnovidecké hádanky/puzzly, většina věcí je vidět... no a těch pár zákysů plyne z toho co vidět není, nebo že Vás nenapadne s někým po nějaké akci promluvit. Je tu 10 achievementů či spíše herních bonusů, které byly jediné na co jsem koukal do návodu, aby to měl komplet, za jejich sesbírání se Vám odemkne bonusová galerie a historický mód.

Zkrátka a dobře bavilo mě to i když to bylo jen dobrodružně-komediální béčko. Hutná, obrovská adventura které můžu vytknout jen IMHO ne příliš povedenou grafiku a technické problémy.
+14

Cold Blooded Cube

  • PC 45
Tomu říkám jednohubka! Hra která trvá cca 10 minut mi vyloudila na tváři úsměv. Ovládání jsem pochopila bez nápovědy. Není se čemu divit, když černá kostička s nožičkama a ručičkama umí vlastně jen chodit dopředu a dozadu a skákat.

U této hry se ani nemůže jednat o spoiler, když napíši, že velmi brzo kostkamen najde pistoli a zastřelí s ní pár nepřátelských sniperů kostkamenů. Během pár velmi jednoduchých kol jsem doskotačila až na konec hry.

Poslední kolo bylo nejobtížnější, pokud se v této hře dá vůbec o obtížnosti mluvit. Myslím si, že jsem kratší hru ještě nehrála.

Pro: vyloudila mi na tváři úsměv, není čas začít se nudit

Proti: skutečně hodně krátká

+14