Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Poslední komentáře

American Arcadia

  • PC 80
Roztomilá skákačka s dystopickým příběhem a originálními nápady.

Klíčovým prvkem je ovládání dvou hlavních postav, z nichž jedna se po světě pohybuje ve 2D rovině s pohledem z boku ve stylu INSIDE, a druhá klasickým first-person pohledem -- a legrace to je zejména tehdy, když musíte ovládat obě zaráz. Je mi trochu líto že na tento aspekt hra více nezatlačila, protože ty části kdy hekticky musíte dávat pozor na více věcí naráz jsou nejlepšími gameplay momenty.

Hádanky ani akční pasáže nezapotí, ale příběh se příjemně svižně odvíjí a není to jen tupá vykrádačka onoho filmu. Gameplay je velmi variabilní, takže i když je to poskládané z poměrně tradičních elementů, tvoří to neotřelý celek.

Doporučuji, pokud máte náladu na něco lehčího a originálního.
+11

Metal Slug

  • PC 85
Moc zkušenosti s takovýma arkadovkama nemám. Přesto, že to z dnešního pohledu není nějak sofistikovaná hra, tak mě silně bavila. Hra je návykově rychlá. Zběsile tu střílíte, pořad něco vybuchuje. Na střílečkovou plošinovou je tu cítíc silný příjemný akční pocit při hraní. Líbila se mi stylizace a i samotné animace jsou pěkné na pohled. Celkově působivý zážitek.

Pro: Návykovost, akčnost, stylizace, animace, adrenalinový pocit

Proti: V jádru poměrně jednoduché z dnešního pohledu

+4 +5 −1

Copycat

  • PC 90
Herní Výzva 2025 - 3.  Zvířecí duše 

Rok 2024 bol nabitý titulmi, v ktorých som si mal možnosť vyskúšať, aké to je byť v koži mačky. Mali sme "Little Kitty, Big City", z ktorého sa vykľula veľmi príjemná ľahučká hra na dobrú náladu, mali sme "Stars in the Trash", ktoré bolo o niečo akčnejšie, no súčasne zarezonovalo ako spomienka na všetkých zvieracích priateľov, ktorí tu už s nami nie sú, a nakoniec ešte dramaticky ladený titul "Copycat", ktorý sa pokúsil o veľmi silný ľudský príbeh nabitý emóciami. A pokiaľ mám byť skutočne úprimný, tak ide aj o titul, ktorý so mnou zarezonoval najviac a priam by som chcel, aby to niekto spracoval ako filmové dielo. Pretože tento príbeh si to priam pýta.

Nebudem zbytočne zachádzať do detailov, nakoľko tu nechcem zbytočne vysvetľovať veci, ktoré je lepšie si zažiť na vlastnej koži, no môžem povedať, že pri tejto adventúre som ku koncu mal v očiach až slzy. Hovorí sa, že mačky sú ľuďom veľmi podobné. Pokiaľ ste videli film Kedi, tak viete presne o čom hovorím. Mačky majú charakter a osobnosť a ku každej treba pristupovať úplne inak. A keď si Olive berie "Dawn" z útulku ako dospelú mačku, prešla si už určitou históriou a má nejaké skúsenosti. Nie je preto ťažké pochopiť, že spočiatku sa nechce správať veľmi priateľsky. No bariéry budú postupne prekonané, no do ich spoločného života príde nový konflikt, ktorý veci výrazne skomplikuje.

Oceňujem, že postavy sú nadabované a tiež, že máme spracované textovou formou všetko, "čo má Dawn na srdci". Pôsobí to potom skutočne ako keby obe postavy viedli spolu dialógy, hoci Olivia Dawn určite rozumieť nemôže. Je zaujímavé sledovať vývoj vzťahu medzi oboma postavami. Ako Dawn najprv neustále premýšľa nad tým, že odíde do divočiny, ktorá je jej domovom, no postupne si začne uvedomovať, že jej je vlastne konečne skutočne dobre. Práve tým budú neskôr pôsobiť niektoré momentky veľmi smutne. Niekedy je skutočne ťažké sa pozerať na to, čo sa deje.

Okrem toho je zaujímavé, že máme možnosť aj vidieť Dawn keď sníva. Vidí seba ako pantera a veľa toho, čo sa v nej odohráva je následne premietnuté do jej snovej reality. V podstate to odzrkadľuje výrazne jej duševné rozpoloženie. A vieme ju vždy pochopiť. Či už jej smútok, hnev, strach, no rovnako aj vzdorovitosť a odhodlanie, ktoré je schopná preukázať. Príbeh a postavy sú v tomto ohľade zvládnuté na jednotku.

Hrateľnosťou nemám moc čo v hre komentovať, nakoľko funguje ako väčšina 3D walking simulátorov, no sú tu aj určité výnimky, kedy budete musieť stláčať správne tlačidlá formou quick time eventov, alebo sú tu ešte aj kvázi nejaké vsuvky. Sú tu utekacie sekcie, kde sa musíte vyhýbať prekážkam, občas budete musieť v správnom momente stlačiť tlačidlo na vyskočenie alebo naopak aj zasyčanie na protivníka, a nakoniec ešte je tu hra s pierkom, ktorá sa neskôr pretaví aj do lovenia rybičky. Funguje to v podstate ako má.

Vizuálna stránka hry je podľa mňa celkom pekná, no rozlišoval by som pasáže v realite, kde sa snaží grafika pôsobiť viac realisticky a snové pasáže, kedy to pôsobí celé tak trochu geometricky. Asi sa to takto tvorcovia snažili odzvláštniť, no nevidím dôvod, prečo sa rozhodli takto. V zásade mi to výraznejšie neprekáža, no rozdiel kvality grafiky je tam badateľný. Hudba v hre je takisto veľmi príjemná a veľmi dobre vie reflektovať všetko čo sa odohráva vo vnútri "Dawn".

Ešte by som mal dodať, že okrem svojich vlastných vnútorných textových monológov má Dawn ešte aj svoj vlastný vnútorný hlas, ktorý má symbolizovať rozprávača z televízie, ktorý komentoval dokumentárne programy o divokých mačacích šelmách. Je v podstate pre Dawn jej najväčším radcom. Je zaujímavé tiež vidieť, kam vlastne nakoniec všetko dospeje. "Copycat" je skutočne hra, ktorá ukazuje, že domov nie je miesto, kde sa môžeme najesť a spať. Je to niečo oveľa viac. A prísť o ten pocit domova a rodiny môže byť to najbolestivejšie, čo nás môže postihnúť. No ako sa ukáže, domov nikdy úplne nestratíme.
+15

Desperados III: Money for the Vultures - Part 2: Five Steps Ahead

  • PC 90
Druhé DLC a zbrusu nová mapa, pořádný jižanský ranč plný polí s bavlnou. Vše při starém a čtyřka postav tentokrát bez McCoye si to tam pěkně užila. Možná půjdu proti proudu, ale přišlo mi, že byla obtížnost dost ponížena. Mezi nepřáteli jsou dost velké mezery a tak kombo Isabelliných šipek, Cooperova vrhacího nože a Hectorovy pasti na medvědy si s tím poradilo možná až moc lehce. Možná bych čekal více strážnických budov a více početných hlídek, více strategicky rozložených Dlouhých kabátů a nějaké ty úzké uličky, kde je problém něco vymyslet. Shadow mód (je to vůbec shadow mód, nebo se v Desperados jmenuje jinak?) jsem použil asi jen jednou, protože jsem ho prostě nepotřeboval. Ale jo, asi dvakrát na odvrácené straně mapy u takových chatek a stodol jsem se trochu zdržel, tam ten stísněný prostor udělal svoje.

No ale konec drobných výtek. Mapa je celkově krásná, celkem dobře promyšlená a zařadila by se určitě do první třetiny toho nejlepšího, co Desperados III nabízí. I těch 2 a půl hodiny mluví pro to, že to byla zábava.

No a vzhůru na poslední dobrodružství. Název poslední lokace zmíněný na konci tohoto rozšíření mi je nějaký povědomý, bude to to, co si myslím? Už se těším.

Pro: krásný ranč a jeho okolí, mnoho míst pro dovádění, jednotlivé kouty mapy se liší

Proti: pocitová nižší obtížnost

+8

Desperados III: Money for the Vultures - Part 1: Late to the Party

  • PC 90
Po dohrání základní hry jsem stále neměl dost a tak přišla na řadu hned i DLC. A jsme tam, kde jsme byli, vlastně doslova. Protože mapa prvního DLC už byla v základní hře, nicméně tady jde o úplně jiný úkol a zároveň se ten obrovský palác s okolím změnil takřka k nepoznání. Ponurost ještě nedávno velkolepého sídla je opravdu dotažená do velkých detailů. Některé trasy jsou ucpané, některé se objevily úplně nově. Takže se to hraje o trochu jiným stylem. I ti tužší protivníci jsou tu nějak ve větším počtu a zároveň se vzájemně sledují, jak jinak :)

Přišlo mi, že obtížnost se o pár procent zvýšila, ale to vždycky jen vítám. Novinky ve hře prakticky nejsou, ale proč měnit něco, co funguje. Tohle je přeci hlavně vydatný a vítaný nášup. Hrál jsem to 2 a půl hodiny čistého času, tj. byla to jedna z těch nejdelších misí v rámci celé hry. Kvalitou a zpracováním ji také řadím řekněme do TOP5 celé hry, takže už teď jsem zvědav, jak bude tenhle menší příběh pokračovat dál. Třeba to bude nějaká epická nová mapa, nebo jen skvěle zrežírovaná osvědčená lokace z minula. Hurá na další nášup.

Pro: kvalita jako v základní hře, ponuré prostředí z minula, chytře rozestavění nepřátelé

Proti: nic nového, ale to v konečném důsledku nevadí

+15

THE LONGING

  • PC 85
Noční můra speedrunnerů, oáza pro lidi unavené a přehlcené dnešním hektickým stylem života a kanonádou podávaných informací, a dle mého velmi zajímavý a povedený experiment, který vás donutí zpomalit a vážit si malých úspěchů a radostí. Není zde žádoucí (ani možné) splnit vše během hodiny ani dne; právě naopak vás hra odměňuje za trpělivost a pečlivost; za to, že si dáte načas a prozkoumáte každý roh, že se zastavíte a zvednete ten malý zdánlivě bezvýznamný kamínek v cestě, že si necháte hlavního hrdinu v klidu malovat nebo číst, nebo že si počkáte, až vám doslova vyroste mech před očima. A možná budu už zase v menšině, ale mě to všechno prostě přišlo moc pěkné. Vždycky jsem se těšila, až zase na půl hodinky tuto pohádku zapnu a podívám se do další chodby, kde jsem ještě nebyla, nebo se vrátím na známé místo, kde se třeba přes noc něco změnilo. Dohráno přesně za 50 dní, ale nenudila jsem se ani jeden.

Pro: relaxace, audiovizuál, člověk má radost z každé maličkosti, netřeba se bát, že něco nestihnete

Proti: achievement Neverending Notebook nelze splnit bez návodu

+16

Mafia: Definitive Edition

  • PC 85
První Mafia z roku 2002 patří dodnes k českým herním klenotům. V době jejího vydání šlo o přelomovou hru v rámci českého herního průmyslu. Poprvé totiž byl použitý engine s technologií Motion Capture, zachycující pohyby v reálném čase. A nutno podotknout, že v tehdejším enginu vypadaly velmi dobře. Roky však uplynuly a prvotní verze s léty samozřejmě zestárla, zejména po grafické stránce. O to víc byla fanouškovská základna navnaděna, když Hangar 13 oznámil vydání remaku.

Rozepisovat se zde o příběhu nemá cenu, jelikož jej téměř všichni znají od A až do Z. Spíš se zaměřím na rozdíly mezi verzemi z pohledu Definitivní Edice a co je v ní lépe zachyceno. Už v úvodu si můžeme všimnout, že u srazu v restauraci si Tommy vyměnil roli s detektivem Normanem co se týče příjezdu. Poté, co je druhý den Tommy přepaden Morellovými gorilami je těmto před Salieriho barem vyhrožováno, ale přežijí. Dále v mezihře a vyprávění je viníkem nehody s jiným řidičem Morello, při úniku z farmy vás pronásleduje hromada policistů, zrádce Carla zabije Salieri, Sergio Morello je zabit výbuchem ve kladu, jeho bratr zemře po pádu letadla, doutníky kradete ze skladu federálů a podobně. Podrobněji jsou probádány postavy a jejich vztah s Tomem. Například Sam není tolik uzavřený a partnerství se Sárou je rozvinutější díky řadě animací během celého příběhu. Rovněž rozhovor s Normanem je propracovanější a ve hře je lépe zpracovaný i samotný Salieri. V originále byl takovým hodným strejdou, zde je drsnější a jde z něj víc strach. Prostor je dán i například osobnímu strážci Dona Carlovi, který s vámi jede i na misi.

Všeobecně chování lidí ve hře je realističtější a uvěřitelnější, město žije. Lidé se shlukují, povídají si, chodí sem a tam. V Malé Itálii je tržiště, kde lidé prodávají ovoce, zeleninu nebo maso. Město je mnohem lépe vykresleno. Nejde jen o lepší grafický kabátek. Město se vykresluje na větší vzdálenost, je detailněji zpracované co se týče například billboardů, cedulí, baráky jsou detailněji propracované, parky taktéž. Lze navštěvovat více míst a nejen v rámci misí. Hrát se dá i na více obtížností, aby byli uspokojeni jak veteráni série, tak i noví hráči. Velmi se povedlo zakomponovat nové dabéry, kteří propůjčili hlasy Vinniemu, Raphovi, Luigimu, Carlovi a také Salierimu a Morellovi. Marcel Vašinka se role Salieriho zhostil víc než důstojně a troufnusi říct, že Antonína Molčíka i překonal. Spokojeni budou i příznivci sběratelství díky několika sadám karet nebo například novin, které můžete číst v baru nebo v misích. Stejně tak i různé papíry s informacemi, které můžete využít v samotných misích.

Hře vytýkám zejména přehnanou rychlost. Originálka odsýpala takovým pohodovým tempem 30. let, zde mám dojem, že hraju spíš hru z let 80.. Toto je vidět zejména na úniku z farmy v misi Výlet do přírody, kde se na vás vrhají ve velkém policejní auta a musíte jich zničit opravdu hodně. No a ve finále na vás nastoupí obrněný policejní transportér a než přijdete na to, jak se jej zbavit, několikrát skončíte rozstřílení jako řešeto. Vůbec v téměř všech misích od té v hotelu Corleone se na vás vždy nahrne snad celý policejní sbor z Lost Heaven, často i za podpory konkurenčního Morellova gangu. Nebo mise, kde musíte odstřelit radního Gilottiho a poté vystřílet celý zbytek snad dvaceti ozbrojenců, dále přestřelka ve vile prokurátora, jatka při útěku z vězení a podobně. Ze hry se vytratila původní realističtější atmosféra a zařadila se v tomto po boku dnešních moderních generických her ala GTA série. Rovněž mi chybí vynechané vedlejší mise pro Lucase Bertoneho, bonusová auta by se rozhodně šikla. Závěrečný epilog jsem také přijal s rezervou. Chápu, co jím chtěli autoři říct, ale mohli se více držet originálu a vykašlat se na morální zásady. I tak jsem se ale u hry víc než bavil a patří k tomu lepšímu, co jsem v posledních letech v tomto žánru hrál.

Pro: výrazně lepší grafika, propracovanější interakce s jinými postavami, větší volnost v pohybu po baru, čtení novin, papírů, méně munice vyžaduje přesnější střelbu

Proti: přehnaná rychlost, atmosféra jako z 80. let, od 8. mise přehnaná jatka, chybějící vedlejší mise, moralistický epilog

+26

Manhunt

  • PC 35
Zajímá mě herní historie a hry, které z nějakého důvodu měly zajímavý osud, kolem kterých se toho hodně dělo a nebo které byly kontroverzní. A taky jsem zvědavý a tvrdohlavý. Což jsou jediné důvody, proč jsem celý Manhunt dohrál, protože jinak bych ho zahodil už po pár hodinách.

Technologicky hra na svoji dobu nevypadá špatně, ale kromě stylizace animaček à la VHS je vizuálně strašně nezajímavá. Všechno je šedé. Lokace jsou šedé - šedé staveniště, šedé vězení, šedá ZOO, šedé nádraží. A kromě toho, že je to nuda, není přes šedou ani pořádně nic vidět - hlavně šedí nepřátelé.

Herně na mě Manhunt působil, jako by studio Rockstar založilo hru na těch méně zábavných částech GTA - podobně to vypadá a podobně se to i ovládá. Když se v GTA objeví mise, ve které je potřeba se někam bez upoutání pozornosti proplížit, a ještě k tomu třeba eskortovat NPC postavu, je to většinou docela otrava. V GTA je to naštěstí otrava jen krátkodobá. Tady je na tom ale postavený celý Manhunt.

Příběh je prakticky nulový, hlavní postava za celou dobu pronese asi tři věty. Motivací a jedinou vlastností hlavního záporáka je to, že je úchyl. Zbytek osazenstva jsou jen rekvizity pro různé způsoby vraždění.
Ano ano, to byl tehdy ústřední tahák a zdroj kontroverzí - hromady vraždících propriet, každá s plejádou různých animací. Je libo škrtící drát, mačeta, nebo skleněný střep? Zavraždění drsné, drsnější či naprosto bestiální?

Mno... ne že by mě to pohoršovalo, a navíc o 20 let později už animace nejsou až tak šokující, ale... to má být jako všechno? Na tomhle chtěli postavit celou hru? Připlížím se za nepřítele, a krátce, dlouze nebo hooodně dlouze podržím jedno nebo druhé tlačítko. Výsledek je vždycky stejný, jen s trochu jiným filmečkem. Později hráč dostane střelné zbraně, u kterých jsem paradoxně ocenil, že jsou bez speciálních animací - aspoň o něco líp hra odsýpala.

Posledním hřebíčkem do rakve pak pro mě byla místa, kde výrazně stoupala obtížnost. Mnohokrát během hraní jsem narazil na situaci, kterou jsem musel opakovat znovu a znovu. Protože místa k uložení hry můžou být celkem daleko od sebe, občas jsem opakoval velmi dlouhé úseky, což pochopitelně příliš nepřidá k trpělivosti, která by byla potřeba pro nenápadné plížení. A tak jsem opakoval a opakoval - ideálně ještě s nepřeskočitelnou animací uprostřed, abych ji musel vidět třeba dvacetkrát.

Opravdu kromě historické zvědavosti na hru, která ve své době vyvolala tolik pohoršení, nevidím moc důvodů Manhunt hrát. A pro ukojení této zvědavosti by klidně stačilo odehrát pár hodin, žádné výrazné překvapení se později nekoná.

Herní výzva 2025 - 8. Zločin a trest - Dohraj hru, ve které hraješ osobu, která páchá zločiny (popř. zločince na svobodě).

Pro: ani se mi nechce vymýšlet

Proti: nuda nuda šeď šeď, výkyvy obtížnosti, nulový příběh

+13 +14 −1

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl

  • PC 90
Herní výzva 2025 – 6. Nekonečné čekání (Hardcore) 
Hodně vody uteklo od posledních dílů série S.T.A.L.K.E.R., za tu dobu se herní průmysl vyvinul ve všech směrech (ačkoliv ne jen v těch dobrých). Z mého pohledu se však o tak dlouhou dobu nejedná, jelikož jsem k sérii přičich teprve nedávno a takřka hned po sobě dohrál všechny dosavadní díly. Otevřenost světa, atmosféra, ale často i ten příběh mě opravdu zabavil na tolik, že díly utekly jako již zmíněná voda. Jaký posun tedy v sérii nastal po tolika letech komplikovaného vývoje?

Pokud jste sérii měli rádi kdysi, budete ji mít nemálo rádi i dnes. Z atmosféry, která již tenkrát stála za to, se vyklubalo něco neskutečného. Anomálie, příšeří, noc, ale někdy klidně i jen západ Slunce dokáže vytvořit nezapomenutelný zážitek. Grafická stránka hry je velmi specifická, kde v jednom záběru vypadá zastarale, ale hned při dalším vypadá až neuvěřitelně.

Herní svět je v tomto díle jedna z hlavních věcí, kterou bych bez pochyb vychválil. Pokud si pamtujete některé lokace z původních dílů, zde je též takřka zaručeně najdete. Mapa dává smysl a tím, že jsem podobné lokace v předchozích dílech zkoumal poměrně nedávno, byl jsem z mapy opravdu nadšen. Příběh, ačkoliv ne s každým se shoduji, je tak akorát odpovídající sérii. Není to žádné zlomové dílo, ale i tak je zápletka a konečné rozuzlení (opět je k dispozici vícero konců) působí velmi zajímavě. Hlavní hrdina taktéž mluví, což je velké plus oproti skoro až konkurenční sérii Metro.

Abych jen nechválil je třeba se dotknout také těch negativních přínosů nového dílu. Ačkoliv AI nepřátel není minimálně zatím nijak zvlášť propracovaná (vývojáři stále slibují opravu), tak pokud se s nimi dostanete do přímé konfrontace, takřka neminou, a to na žádnou ze tří obtížností. Náboje jim nikdy nedojdou a o to více paradoxně působí, kdy při následném sběru lootu u sebe má nepřítel maximálně 3 nebo 4 náboje. Pokud je nepřátel více, tak se celý souboj skládá ze střelby, krytí a neustálým používáním lékárniček. Samotné souboje jsou celkem neduhem i velké mapy, jelikož pokud nechcete často využívat (minimálně z počátku) předražený rychlý přesun, strávíte chůzí velmi podstatnou část herní doby. Během těchto přesunů narazíte na nepřátele, ať už v podobě lidských nepřátel nebo mutantů, až zbytečně často. S přesunem také úzce souvisí to, že hlavní hrina Skif nejspíš neni žádný silák ani sporotovec. Už pár věcí v batohu znamená přetížení a tím zmenšení už tak poměrně malé výdrže. Přesuny jsou tím pádem ještě zdlouhavější. K dispozici je také opět mnou příliš nevyužívaná mechanika artefaktů, které jsem nikdy na chuť úplně nepřišel.

Samotný pocit ze střelby je opravdu jeden z nejlepších, na který lze dnes narazit a vybavení funguje na velmi podobném principu jako předchozí díly. Domácí lokace obsahují sdílenou bednu s neomezenou kapacitou, kam lze uložit nepotřebné haraburdí. Dále se zde nachízejí technici, obchodníci, lékaři a další.

Na závěr bych se rád zmínil k technickému stavu, o kterém toho lze od vydání načíst asi nejvíce. Zkrátka, jsem asi jeden ze šťastnlivců, kterým hra takřka od začátku funguje bez větších komplikací. Na drobné bugy, které znemožňují splnění především vedlejších questů jsem sice narazil, ale vždy se jednalo pouze o bug, který bylo možné opravit načtením maximálně pár minut starého savu. Největším problémem pro mě alespoň z počátku bylo několikaminutové načítání Shaderů při každém spuštění hry. To však lze obejít po prvotním načtení mírnou úpravou souborů hry. Následně jsem měl tedy hru připravenu do půl minuty od spuštění.

Jak tedy hru shrnout. Za mě, jakožto pro poměrně nového fanouška série se jedná bez pochyby o nejlepší díl, který kombinuje vše skvělé na původní trilogii a přidává ještě něco navíc. Dostal jsem přesně to, co jsem očekával. Všeho bylo víc, vše bylo zajímavější, hezčí a otevřenější. Samozřejmě technický stav dělá hodně a věřím, že některým hru výrazně zkomplikuje. Snad se i tam dočkáme opravy.

Hodnocení: 90 %

Pro: Atmosféra hry, herní svět, příběh, finále hry, hrdina mluví!, pocit ze střelby, pro fanoušky série.

Proti: Tupé AI s dokonalou přesností střelby, dlouhé přesuny spojené s malou výdrží a nosností, u někoho technický stav.

+14

The Uncertain: Last Quiet Day

  • PC 70
V rámci procházení herních restů, dlouho zapomenutých ve Steam knihovně, jsem narazila na tuto scifi jednohubku. The Uncertain mě příjemně překvapilo, nalákalo, ale než jsem se nadála, bylo po všem. Skutečně se jedná o jednohubku, hra je sama o sobě velmi krátká a pokračování (The Uncertain: Light At The End), pokud vím, navazuje jen napřímo. Ráda mu ale dám šanci. Námět má dle mého názoru co nabídnout a zasloužil by i více propracované zpracování.

Svět je osídlen roboty a lidstvo zmizelo, údajně se samo zničilo válkami. Nic ale není tak, jak se na první pohled zdá a i v rámci krátkého příběhu nastane pár zvratů. Nejvíce mě na hře bavil RT, robot, jehož role se ujímáme. RT se nechce aktualizovat, protože by se rád vyvíjel sám. RT nehledá problémy, zabývá se opravováním věcí a průzkumem toho, co po sobě lidé zanechali. Jeho komentář je osobitý, jeho pohled na pro nás běžné věci mnohdy vtipný a velmi mě bavil.

Hratelnost má svá úskalí, ale funguje. Nejhorší pasáží je zcela jistě let vznášedlem, nepřišla jsem na to proč tam byla, snad jen pro frustraci z ovládání.
Celkově určitě hodnotím kladně. Námět sice mohl být zpracován i lépe, ale výsledný dojem je pozitivní.

Pro: námět a prostředí mají potenciál, RT :)

Proti: pasáž ve vznášedle, krátké, useknutý konec

+9

Sniper Elite: Resistance

  • PC 90
Jsem rád, že vývojáři z Rebellionu opět vytvořili simulátor snipera a rozšířili tak známou sérii Sniper Elite o další titul, ovšem ani tentokrát si podle recenzí příliš fanoušků nezískali. Já jsem však opět výjimkou, tudíž nejnovější díl Resistance jsem ani v tomto případě nechtěl minout.  

Příběh je tentokrát situován do Francie a opět se tu budeme utkávat s nacisty ve snaze překazit jejich válečné plány. Musím říct, že jediná a pro mě vcelku citelná změna, byla obměna hlavního hrdiny, kterým není Karl Fairburne, ale mladší nástupce Harry Hawker. Možná je to jen obyčejná síla zvyku, ale pravdou je, že muselo uplynout pár misí, abych vytěsnil Karlův hlas a jeho charisma ze svojí mysli a nahradil jej někým, z něhož tolik nečiší typická profesionalita, kterou Karl vyloženě oplýval. Zarážející je to pro mě o to více, beru-li v potaz to, že Karl byl v předchozích dílech třicátníkem a ve svojí kariéře tak mohl v klidu pokračovat. Ale budiž.  

Pokud jsem zmínil ne tak úplně kladné recenze tohoto dílu, o nichž jsem se dočetl, musím i přes moje vysoké hodnocení uznat určité pochopení. Faktem je, že pokud by hlavní postava zůstala přece jen neobměněna, jiné změny bychom se vlastně nedočkali, otázkou však zůstává, zda-li v takto zaměřené hře lze něco radikálně změnit. Mně osobně absence změn citelně nevadila, a to zejména ze stále stejného  důvodu, kterým je možnost takřka ideálně kombinovat akční styl s tichým postupem. Není totiž nadto po úspěšném použití sniperky vyvolat u nacistických nepřátel zmatek a z úkrytu, do něhož se vzápětí přemístím, tiše i hlučně likvidovat další a tak trochu škodolibě pozorovat, jak bezradně se snaží zjistit moje aktuální místo výskytu, které před nimi stále bedlivě skrývám. Naopak u likvidace konkrétní osoby z řad německých pohlavárů je vyloženě libůstkou, provedu-li toto odstranění tak diskrétně a čistě, že o mojí přítomnosti a provedené likvidaci nemá zbytek nepřátel sebemenší tušení. A toto vše odehrávající se v různorodých objektech, kterými jsou např. nádraží, rezidence apod., a rozprostřené do obsáhlých misí, mě přivádí k tomu, že i když se v průběhu hraní může dostavit určitá monotónnost, nijak radikálně bych hru neměnil, nebo alespoň nevím, jakým způsobem by to mělo být. Jediné, co mě v tuto chvíli napadá, je snad jen Unreal Engine, který by udělal hru přece jen o dost vizuálně atraktivnější.  

Co dodat? I když Resistance byl v podstatě vydařenou kopií dílu předchozího, který jsem si z celé série oblíbil suverénně nejvíce, já jsem po dohrání opět spokojený a z Adolfa Hitlera, kterého jsem nechal vyhodit do vzduchu při vykonávání velké potřeby, kterou si evidentně užíval, mám pocit ještě výrazně lepší.
+12

Enslaved: Odyssey to the West

  • PC 75
Typická hra z období éry PS3, kterou bezmezně miluju. Hry tehdy byly více arkádové a rovnou vás vrhly do akce bez zbytečného zdržování. A přesně tak to funguje i tady.

Hlavní hrdina Monkey hned na začátku prchá z otrokářské lodi ve velmi intenzivním úvodu a brzy se ocitne ve vynuceném společenství s dívkou jménem Trip, kterou musí doprovodit do její rodné osady. Musím přiznat, že mě překvapily sympatické a svěže napsané postavy, což jsem v takto akční hře nečekal. Trip, i když by to svádělo, není otravná a namyšlená ženská postava – naopak, je chytrá, rozumná a velmi sympatická. Stejně tak Monkey, který na první pohled působí jako typický nakorbený borec je nakonec fajn "normální týpek". Jsem rád, že z něj neudělali klasického ultra vážného drsňáka, co je ve skrytu úplnej nufííísek. Uf!

I když samotný příběh není nic převratného, jsou to právě postavy, které ho táhnou kupředu. Bohužel hra míří k cíli tak rychle, že je tu pramálo klidných scén, kde by postavy mohly více rozvinout svou minulost či charakter. Chápu, že na to asi nebyl rozpočet, ale je to škoda. Co mě také trochu zklamalo, je zvláštně useknutý konec. Nedává postavám patřičné rozloučení a působí násilně utnutě. Závěrečná kapitola, kde jen odrážíte útok velkého robo-škorpiona, navíc nepůsobí jako správné finále. Gradace děje tu vůbec nefunguje. Jako náběh na finále by to mohlo fungovat skvěle, ale takhle? Meh.

I přes tyto výtky mám ze hry veskrze pozitivní dojem. Hratelnost je sice občas stereotypní, a některé puzzle jsou zbytečně zdlouhavé, aniž by byly obtížné, ale mě hra bavila. Miluju to šplhání a svižný bojový systém, který působí uspokojivě díky zpomaleným fatalitám a podobným efektům. Hra navíc rychle odsýpá, střídá klidnější pasáže s adrenalinovými momenty, takže jsem se ani chvíli nenudil. I když jsem si párkrát povzdechl, že opět dělám něco, co už jsem dělal před půlhodinou.

Co se týče grafiky, ta i dnes vypadá skvěle, zvlášť když vezmeme v potaz menší rozpočet. Detaily obličejů mi přišly obzvlášť povedené. Na druhou stranu, soundtrack mi přišel poměrně nevýrazný a nudný.

Ve výsledku je to příjemná jednohubka z éry PS3, která není moc dlouhá a dobře zabaví. Má své chyby, ale pod povrchem je to zábavný titul se sympatickými postavami. Škoda jen, že nedostaly více prostoru, aby se mohly pořádně rozvinout

Pro: Postavy, grafika, po většinu doby hratelnost, dabing

Proti: Málo prostoru pro postavy, soundtrack, místy stereotypní náplň, závěr

+15

Desperados III

  • PC 95
Tak jsem se k tomu konečně dostal. Jakožto velký fanoušek a veterán tohoto žánru jsem musel a byla to pouze otázka času. První díl byl před tím skoro čtvrtstoletím naprosto senzační, tak jsem byl opravdu zvědavý jak s prequelem poradí novodobí mistři žánru z Mimimi.

Mladý Johník Cooper hned na začátku, to bylo nádherné shledání a chytře udělaný tutoriál a zasvěcení do hry. No a pak se to všechno rozjelo pěkně naplno. Konečně jsem se dozvěděl jak se setkala trojice John, Doc a Kate a stálo to za to. Jednotlivé mise byly každá jiná a každá naplněná i drobnými detaily a možnostmi řešení. Nikdy jsem se nedostal pod hodinu hraní (čistého času), a často se to šplhalo až třeba ke 3 hodinám. Proto nechápu, že v každé misi je nějaký časový limit na zisk odznaku, který je pro mě úplně šibeniční. Jak se kruci dá zvládnout dvouhodinová práce za 15 minut? :) Nové 2 postavy jsou také velmi výrazné a schopnosti mají hodně zajímavé, ono takové použití medvědí pasti od Hectora a zároveň propojení 2 obětí, které umřou najednou vypadá opravdu efektně. Šamanka Isabelle je vskutku jedna z nejzajímavějších postav v rámci Commandos, Desperados a dalších příbuzných her. Nedá se vyhnout srovnání s předchozí hrou od Mimimi: Shadow Tactics: Blades of the Shogun, která byla skvělá, ale v Desperados III je všechno ještě o kousek lepší a vypiplanější. Více detailů, více možností, více emocí. Všech 5 postav se skvěle doplňuje a nikdo nevyčnívá, což se ne každému představiteli dřív podařilo.

Jednotlivé mise jsou dostatečně odlišné, v různých prostředích - ve městě, poušti, močálech, dolech... A i cíle jsou značně variabilní. Lahůdkou jsou ty, kde se nesmí vyvolat poplach, nebo dokonce hrdinové nemají zbraně a musí si poradit důvtipem a pěstmi. Trochu srandovní může být fakt, že mrtvoly se dají schovávat např. do křoví, kde prostě zmizí z mapy. Když ale do takového keříku nesete třeba 20. mrtvolu, tak je to přeci jen malinko nepřirozené.

Každá z map má nakonec i svou další výzvovou variantu, kde tajemný baron rozjíždí jakousi reality show a kde je nutné plnit různě netradiční, nebo dokonce zvrácené úkoly od sponzorů akce. Původní mapa s novými pravidly a často i postavami, které měly v základní hře v daném momentu jiné starosti, to je prostě boží.

Můžu s čistým svědomím sdělit, že tato hra je pro mě po Commandos: Behind Enemy Lines tím nejlepším, co v daném žánru vzniklo. Celých 50 hodin jsem se bavil. Znovudohrání je prakticky zaručeno, protože si musím ještě dodělat pár výzev a především odznaků. Za pár let se budu zas bavit, to je jasné.

Pro: skvělá práce s prostředím, postavy jsou všechny stejně užitečné, hraní odsýpá a zároveň trvá desítky hodin, senzační zhodnocení každé mise

Proti: keře jsou bezedné, nepřátelé se občas nepodívají tam, kde by mohl někdo být schovaný

+20

Primal Rift

  • PC 70
RPG Maker je pro mě spojen s hrami nevalné kvality, nicméně občas se najde titul, který stojí za pozornost. Ostatně milované To the Moon je výjimka potvrzující pravidlo asi pro většinu z vás. Když jsem tak při RPG Maker festivalu na Steamu narazil na tuhle dinosauří akci, tak jsem neodolal. Dino Crisis ve 2D? Proč ne! A možná bych si ten skutečný Dino Crisis měl konečně zahrát, že jo, ale o tom třeba jindy.

Primal Rift je krátká hra, která vám zabere dvě až pět hodin, záleží jak moc se zasekáte s hádankami a kolik lidí se vám bude chtít při průchodu zachraňovat. Nicméně i tak skromná herní doba je napěchovaná skvělými nápady a na hře jde vidět vášeň, kterou tvůrce při tvorbě měl. Jestli tak čekáte jen nezáživné procházení lokací, kde vám co pět sekund vyskakuje náhodný souboj, tak jste těžce na omylu. Level design je relativně zvládnutý a propojený po vzoru Resident Evil, ač musím vytknout místy zbytečně zdlouhavý backtracing, a jednotlivá patra nabízejí v rámci enginu neokoukané nápady. Puzzly tak budete řešit třeba jízdou ve vysokozdvihu, lákáním dinosaurů na pizzu, potápěním se nebo plížením se pod stoly aby vás dinosauři nezpozorovali a spoustou dalších způsobů. Ve výsledku tak na hráče co chvíli čeká něco nového a stereotyp se nemá šanci dostavit.

Grafická stránka hry by však rozhodně zasloužila přidat. Modely postav jsou v kontrastu s povedenými modely dinosaurů lehce odfláklé a grafika prostředí, ač herně funguje a vlastně vše působí dobře, vypadá místy při větším zkoumání jak modely rozostřené následkem přílišného zvětšení. Škaredé jsou pak především avatary postav v dialogových oknech, naopak hezky vypadají statické cutscény. Celé je to takový kočkopes, který byl nejspíš dělaný vícero umělci a styl ani kvalita tak není zrovna konzistentní. Stejně tak hudební doprovod občas nabídne nějakou chytlavou melodii, většinu hry mě však příliš nezaujal.

Hlavní však je, že v akci se to prodává za jedno euro a za ty drobné jsem dostal hodně velkou porci zábavy. Pokud máte rádi hry s dinosaury nebo jste si říkali, že by bylo cool si zahrát Dino Crisis ve 2D (což jste si samozřejmě nikdy neříkali), tak jde o povedený počin a důkaz, že RPG Maker hry mají stále co nabídnout.
+16

Half-Life

  • PC 100
Half-Life! Když se řekne tento název, v podstatě mi projede mráz po zádech. Těch hodin, těch radostných chvil, které jsem jako puberťák prožil s touto hrou. V té době sem si nedovedl ani představit, že by existovala lepší hra, než HL. Postupem času, si to moc nedokážu představit ani teď.

Hrajete za Morgana Freemana, ehm.. tedy Gordona Freemana, který je zaměstnán jako fyzik v komplexu zvaném Black Mesa. Při vykonání dalšího rutinního testu se ale něco pokazí. A to poměrně dost ošklivě. Systém zkolabuje a vy se ocitáte v jiném vesmíru na pár okamžiků. Když se opět vrátíte, nic není jako dřív. Na naši modrou planetu proniknou mimozemské bytosti a hra začíná.  

Hra byla na tehdejší dobu graficky fantastická. Dokonce ani dnes neurazí, ale tohle bych spíš přisuzoval tomu, že jsem pozitivně zaujatý k tomuto titulu. Objektivně řečeno je samozřejmě grafika již zastaralá. Pokud by si chtěl někdo užít hru v modernějším kabátu, má možnost si zahrát remake s příhodným názvem Black Mesa z roku 2020. Zpět ale k HL. Hra nás zavede do několika různých lokací, ať venkovních, tak vnitřních, servíruje nám několik různých nepřátel, spoustu zbraní a čím dál se hrou brodíte, tím víc nastupuje fascinace těmi všemi nápady, které ve Valve vymysleli. Logické hádanky, příběhové zvraty, level design atd. Mezi protivníky najdeme samozřejmě stvůry z vesmíru, zombie doktory a jiné lidi, kteří neměli to štěstí a potkali se s tzv headcrabem, ale i armádní vojáky, kteří přišli zemi bránit a nevěří nikomu a ničemu, takže ani Vám. Průchod hrou není nikdy jednotvárný. Hra se vždy snaží být rozmanitá, ať v level designu, tak v tom ostatním. Když tyto řádky píšu, nemohu uvěřit, že to je 27 let od vydání.

Když už si hráč myslí, že by mohl být u konce, hra jej vyvede z omylu a pošle na planetu XEN. Tady vás čeká trochu odlišný zážitek a mě upřímně tolik nebavil. Nicméně nemohu říct, že by nudil. Jen to zkrátka bylo na Zemi zábavnější.  

Nevěřím tomu, že by někdo tento počin neznal a nehrál. Pokud se ale i tak někdo najde, tato hra je kult. Nelze se považovat za herního nadšence, pokud nemám zážitek z Black Mesy. Gordon a záhadný muž s kufříkem, který se vždy objeví, když jej nejméně čekáte je zkratka něco, co mně, jako hráči, z hlavy nikdo nedostane. K původnímu titulu pak vyšlo i několik datadisků, které jsou v mých očích pořád velmi kvalitní. Samozřejmě ale už nedosahují kvalit originálu. Na podobně kvalitní titul jsme si od Valve museli počkat až do konce roku 2004. To už jsme ale zase někde jinde.

Pro: Na tehdejší dobu grafika, inovace, zábavnost, gameplay

+25

Hellblade: Senua's Sacrifice

  • PC 85
Jsem rád, že svůj jubilejní 500. komentář mohu věnovat právě této hře. Příběh Senuy, jakkoli není z herního hlediska úplně perfektní a výtky vůči repetitivnímu gameplayi vlastně i chápu, je unikátní především v tom, jakým způsobem zpracovává a vyobrazuje duševní poruchu.

Není žádným tajemstvím, že Senua to má v šišce trochu pomotané a celý její svět je ze značné části produktem její vlastní psychózy. Tu tvůrci údajně studovali opravdu zevrubně tak, aby mohli věrně hráči přiblížit, co člověk trpící takovým onemocněním zažívá. A byť mě příběh samotný emocionálně nepoložil až tak, jak bych po některých nadšených a takřka ultimátních hodnoceních čekal, to zpracování vskutku unikátní je.

Hellblade: Senua's Sacrifice je více než cokoli jiného imerzivním walking simulatorem. Kromě chození a kochačkami z parádně vymodelovaného a měnícího se prostředí inspirujícího se severskou mytologií je tu hratelnost složená z mechanicky jednoduchých soubojů a runových hádanek, kde si hráč v herním prostředí pohrává s perspektivou. Věřím, že ne každého tahle jednoduchá smyčka dokáže zabavit, ale mě to s ohledem na kratší délku naprosto stačilo. Vypíchnout musím hlavně hrátky s portály a změnami prostředí, které byly svou plynulostí z technického hlediska tak impozantní, že jsem si musel najít, jaký designérský trik tvůrci na jejich vytvoření použili (aniž by výrazněji zatížili HW).

Druhá věc, která rozhodně zaujme, je způsob zpracování cutscén a nadabování. Tvůrci si dali na samotné Senue a její detailní hodně mimice hodně záležet. Většina cutscén je postavena na tom, že kamera jí doslova nesleze z tváře a neustále krouží okolo ní. O plně 3D zvuku už bylo řečeno mnohé, ale celý ten šeptavý ASMR způsob hereckého projevu, který vyloženě šeptá (nebo řve) hráči do ucha, v kombinaci s klaustrofobní kamerou působí velmi intimním dojmem a hodně napomáhá přímému napojení se na hlavní postavu a její pocity. I když na hráče často mluví i několik hlasů naráz, je to zpracováno tak dobře, že to není ani protivné a ani nepřehledné. Zneklidňující a stresující ano, ale ne protivné. A nejvíce cool věc na tom je, že to není jenom prostředek k vyprávění příběhu, ale slouží to i samotnému gameplayi namísto HUDu a různých ukazatelů. Hlasy s hráčem neustále komunikují, dávají drobné hinty při navigaci v prostředí a např. při soubojích upozorňují na nepřátele mimo zorné pole a blížící se útok. Hráč tedy nehraje čistě jen očima, ale i ušima. Fakt dobrý. Čistě technicky není dabing vždycky úplně stopro, občas jsou někde slyšet podivné výkyvy v hladině zvuku nebo změny v tónu hlasu, ale na to, že Melina Juergens neměla do té doby žádné zkušenosti ani s herectvím a ani s dabingem, tak je její syrový až do morku kostí se zažírající herecký projev vskutku impozantní a ocenění BAFTA za nejlepší herecký výkon obzvláště zasloužené.

Je trochu znát, že se nejedná vyloženě o tříáčkový titul, ale vizuálně hra vypadá nad poměry skvěle. A obzvláště se zapnutým ray tracingem, který ovšem zase trpí na slabší optimalizaci. Všechno je ale parádně ponuré a špinavé a zasazení do severského prostředí tomu náramně svědčí. Tvůrci herní dobu nenatahují žádnými zbytečnostmi a tak si hra drží neustálé tempo a svižně odvypráví přesně to, co odvyprávět chce. A zážitek to je, ne že ne.

The world is just illusion, trying to change you.

Pro: herecký projev, práce se zvukem, způsob vyobrazení psychózy skrze obsesi vzorci, atmosféra a vizuály, prostředí severské mytologie, intenzivní finále, doprovodný dokument

Proti: občas přeci jen trochu monotónní gameplay, horší optimalizace

+17

Black Mirror III

  • PC 75
Další díl z Gordonovy trilogie dohrán. Třetí díl navázal na předchozí díl, což bylo super. Člověk začal tam kde skončil a to u hořícího zámku. Hra hned začne zběsilým tempem, které se drží do zhruba poloviny hry. Následně se tempo zpomalí a ve hře se objeví další velmi důležitá osoba, která nám pomáhá dojít až k Černému zrcadlu.

Prostředí hry je opět velmi temné a tajuplné. Autorům se opět podařilo naprogramovat skvělou ponurou atmosféru s krásnou grafikou a zvukama. Zvuky a hudba skvěle doplňují děj. Musím pochválit i povedený český dabink.

I tady nechybí různé minihry a hádanky. Zejména ty poslední s hieroglyfy byly nejtěžší a musel jsem použít nápovědu. A pak nastal konec. Celkem divoký a rychlý.

Pro: Ponurá atmosféra celé hry, hvězdný dabing, stylizované lokace, dokončení celého příběhu, postavy, zvraty.

Proti: Občas obtížné hádanky, druhá půlka hry je pomalejší v tom dávkování příběhu. Chybí nějaký happy end co vlastně bylo se zámkem po tom všem. To už je o naší fantazii.

+18

Mercury Abbey

  • PC 90
Do hry jsem vstupoval s očekáváním silného mystery příběhu a detektivní zápletky, ale to, co jsem nakonec dostal, mé očekávání předčilo. Nemůžu říct, zda ostatní hráči ocení způsob vyprávění a vývoj příběhu, který tvůrci zvolili, ale pro mě to byla naprosto správná volba.

Hlavní postavou je spisovatel Harrod, který stojí za oceňovanou dobrodružnou knižní sérií. Ta se s nástupem sci-fi žánru (hra se odehrává ve fiktivní verzi 17. století) dostává na okraj zájmu čtenářů a poslední díl se téměř vůbec neprodával. Harrodova agentka proto navrhuje, aby využil pozvánku do sanatoria, které se nachází v odlehlých lesích a poskytuje pacientům ozdravnou vodu zajišťující kvalitní spánek a živé sny. Donucen načerpat inspiraci a restartovat svou kariéru, je Harrod přinucen vydat se do sanatoria – a aby toho nebylo málo, musí se postarat i o svého energického synovce, kterého mu svěřili. Brzy se ale oba zapletou do zvláštních událostí a odkrývání temné historie sanatoria.

Příběh, i přes slibnou zápletku, stojí především na postavách a vztahu Harroda s jeho synovcem Williem. K mému překvapení to bylo něco, co jsem skutečně uvítal. Tvůrci dávají hlavním i vedlejším postavám prostor dýchat, a já si ústřední dvojici po pár hodinách zcela zamiloval. Tempo hry je zpočátku pomalé, což umožňuje důkladné seznámení s prostředím sanatoria i jeho obyvateli. Cení se, že zápletka se odkrývá pozvolna, a vy máte hezky čas na snídani, rozhovory, procházky a řešení puzzlů. Indicie o tom, že něco není v pořádku, se objevují postupně, což umožňuje skvělé budování atmosféry. Tento pomalý přístup mi skvěle sedl, protože většina her vás okamžitě vrhne do akce, zatímco zde máte pocit, že jste opravdu součástí světa.

Hlavní postavy, zejména vztah mezi Harrodem a Williem, jsou jedním z nejsilnějších prvků hry. Harrod je chápavý a laskavý strýc, kterého by chtěl každý. Bohužel však překlad hry, jelikož se jedná o čínskou produkci, není vždy ideální. I když dialogy občas působí kostrbatě, vše je pochopitelné a nezpůsobuje to větší problémy. Tvůrci navíc pravidelně vydávají aktualizace, takže se na tom pravděpodobně pracuje. Navíc možná někomu bude vadit, že hra není dabovaná.

Hratelnost se skvěle doplňuje s příběhem, a nádherný pixel artový vizuál ve spojení s ručně kreslenými animacemi a vyladěným uživatelským rozhraním je prostě pastva pro oči. Hádanky jsou rozmanité, obsahují logické minihry a vizuálně jsou zpracovány nádherně. Hra přináší osvěžující přístup k adventurní hratelnosti, a i když jde o klasickou adventuru, příležitostné změny hratelnosti dodávají energii.

Vizuální zpracování si zaslouží zvláštní pochvalu – dlouho jsem nehrál tak krásnou a "pohodovou" hru. Soundtrack a atmosféra jsou naprosto výborné, a scény, kdy se procházíte v dešti a okolí je zahaleno mlhou, jsou skutečně slastné. Hra je plná detailů a vizuálních herních prvků, které jsou opravdu na špičkové úrovni. Cena okolo 17,49 eur za herní dobu 11 hodin je naprosto férová.

Pokud vás láká hra zaměřená na postavy a nevadí vám, že příběh se rozvíjí pomaleji, určitě si ji zahrajte. Pro fanoušky Night in the Woods je tohle naprostá povinnost!

PS: Hru jsme také zařadili do našich doporučení v nové pravidelné rubrice Somhráč.sk kde ob týden budeme přidávat zajímavé typy na indie tituly.

Pro: Příběh, postavy, vizuál, velká diverzita puzzlů, soundtrack, pomalé tempo

Proti: Horší překlad, pro někoho absence dabingu

+18

Karate Survivor

  • PC 80
Je všeobecně známo, že čas od času do zatuchlé chajdy, známé též jako video herní průmysl, někdo vnese svěží vítr, otevře okna kreativity a pořádně vyvětrá. Někdy k tomu nepotřebujete miliony dolarů a obří kancly plný lidí, ale jeden nápad a pořádnou dávku nasazení. A to je povedlo jednomu šikovnému hochovi z Itálie. Ten vytvořil Vampire Survivors - jednoduchý to simulátor genocidy nestvůr v 8 bitovém kabátku, prodal desítky milionů kopií a udělal ze sebe milionáře. A víte, co mají společného lidi a tvůrce Vampire survivors? Že chtějí být milionáři též! A tudíž se stalo, že se za krátkou dobu zjevilo mnoho derivátů a kopírek, at už na mobily, PC či jiné platformy. Mnohé z nich neuspěli, na některé se autoři vyprdli (přestali updatetovat ) a některé ani nevyšli z early accesu.

Minimálně 2 napodobeniny tohoto triviálního, leč zvláštně návykového konceptu, ovšem existují. Halls of Torment ,která zaujala nestárnoucí estetikou Diablo a přidala lehoučké RPG prvky. A hra, které se týká tento komentář - Karate Survivor. Ta pro změnu sází na tématiku 80 tých let a sklání poklonu převážně Hong Kong legendám akčního filmového žánru. Jackie Chan, Bruce Lee, Jet Li a jiným baletákům smrti.
Co Karate Survivor odlišuje od zbytku " Survivorů " je velice kvalitní pixel artový vizuál, skvělé animace a interaktivita prostředí. Karetní kombo systém je nekonvenční a z počátku se vám může zdát nepraktický. Avšak brzy se na něj dá zvyknout, ba dokonce se s ním bavit. Jde převážně o načasování a správnou pozici ve správný moment, aby jste mohli učinit co největší poškození. Obecně vzato to z téhle hry dělá o dost taktičtější záležitost. Úderů je tu nespočet, a díky již zmíněným oku lahodícím animacím, je zábava je používat. Jak už to tak bývá u rogue like zvykem, čím déle budete hrát, tím zákeřnější údery se vám budou odemykat, což ale zapříčiní to, že zbraně, které jsou velmi užitečné prvních několik hodin, ztratí svoji cenu, takže se jim budete spíše vyhýbat.

Karate Survivor má ovšem jednu velkou nevýhodu oproti Vampire. A to je nedostatek obsahu. Map je tu jen 5 a pouze jedna postava. A krom přidaného endless modu, který na malou mapičku náhodně nez logiky nahází předměty z jiných map je poměnud lame. A bossové jsou otloukánci bez jakékoliv výzvy.
Pokud vás však šeredná grafika a jednoduchost Vampire odradilo, Karate vás může nalákat. Krom toho že opravdu hezky vypadá, tak i inovuje už po dvou letech poměrně dost saturovaný žánr.

Pro: Produkční hodnoty oproti konkurenci, netradiční gameplay v rámci žánru, hromada úděrů a komb, interatkivita prostředí

Proti: Málo obsahu, bossové, endless mode, časem neužitečné zbraně

+7

Mafia II: Zrada Jimmyho

  • PC 55
Zrada Jimmyho je prvním DLC k povedené Maffi 2, kterou jsem odehrál s velkou chutí. Hlavní postavou je chlapík Jimmy, považovaný v Empire Bay za jakéhosi “čističe Viktora“, prostě úklidovku, když potřebují hlavouni někoho odstranit, stačí zavolat. No jednoho dne ve čtvrtek ale někdo ušije na Jima levárnu …

V celkem 25-ti časově omezených misích plníte různé arkádové úkoly s hlavním cílem sběrem bodů, takže především krádež aut, rozstřílení obchodu, postřílení bandy gangsterů. Takže je nutné připravit se na spoustu ježdění z jednoho konce města na druhý, nekonečné se vyhýbání se fízlům, protože většina úkolů probíhá na veřejných místech no a příběh nikde, bohužel. Ve výsledku stejně jako Jimmyho vendeta působí pocitem zbytečnosti – 55 %
+10