Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Poslední komentáře

Dragon Age: Inquisition - Jaws of Hakkon

  • PC 60
Poslední DLC a konec mé inkvizice (konečně!). A jak tedy monumentální závěr mé anabáze dopadl?

Recyklace je v dnešní době důležitá věc. Měli bychom si vážit naši planety a to nejmenší, co můžeme udělat, je třídit odpad. Buďte šetrní, jo? A jak to souvisí s Jaws of Hakkon?

DLC nepřidává absolutně nic nového, co by stálo za povšimnutí. Jasně, dostanete jeden nový skill, který využijete v praxi asi tak jednou a několik částí výbavy je docela fajn, ale jinak je to totální recyklace předešlýho obsahu. Ono se to ze startu může zdát jako zajímavý dobrodružství. Odhalení minulosti předchozího inkvizitora vás dokáže v pohodě nalákat. Jenže ta story je naprosto obyčejná a dělaná podle stejně nezajímavýho musteru. Nová lokace, trochu loru (samozřejmě ve formě dopisků, jak jinak), nezajímavý nepřátelé (pavouci, jak jinak), nudný postavy a ucházející nová frakce.
Vrchol špatnýho psaný questů byl blížící se závěr, kde jsem pobíhal znovu po mapě a jen tahal za páky. Monumentální výplod fantazie tvůrců! V placeným DLC budete mimo jiné tahat za páky, řešit puzzly (které jsou až nápadně podobný předešlým) a bojovat s nepřáteli na které stačí klasická taktika ve formě "rush B". Celou situaci ani nezachrání předposlední boss, kde se autoři rozhodli pro vytvoření alespoň nějaký taktiky při souboji (pobíháš k ohni, aby jsi nezmrznul).
Mimochodem, i ta nová lokace vypadá jen jako Emerald Graves, který je vedený víc vertikálně. S klidem můžete přeskočit i tohle DLC.

Závěrem bych se chtěl omluvit všem fanouškům, kterým se DLC líbilo a zároveň vyjádřit hluboký respekt všem, kteří dokázali DA:I zkompletovat. Také jim přeji, aby se zamysleli nad svým časovým rozvržení (berte to ze srandy, jo?).

Pro: draci jsou vždycky fajn, pár kusů atraktivní výbavy

Proti: fetch questy, nudný příběh, recyklace obsahu, prázdná lokace, absence jakékoliv inovace

+8

Star Wars Jedi: Fallen Order

  • PS4 65
Star Wars Jedi: Fallen Order je rozporuplná hra. Možná tak rozporuplná jako nové Star Wars filmy (pokud tedy nemáte nové Star Wars filmy za úplné dno). Některé věci dělá dobře, ale je tu i halda blbostí, které při hraní vadí či dokáží dokonce znechutit.

Hned příběh je dost rozporuplně podaný. Není to nic převratně složitého, je zasazený do zajímavé doby v rámci universa a má něco do sebe, ale zároveň je dávkovaný dost nezáživně a začal mě zajímat až na konci. A jednou z věcí, kterou z tohoto viním, jsou vaši společníci na lodi. Cere a Greez totiž nesnesitelně nudí za vlast a rozhovory s nimi jsem protrpěl. Jenže pak hurá! Přidala se nová postava - Nightsister Merrin. Zajímavá, tajemná, chtěl jsem se o ní dozvědět více. Škoda, že se přidala až na úplném konci hry :/ Jinak úplný závěr hry se mi líbil dost možná nejvíc, jak po příběhové stránce, tak po hratelnostní. Vlastně mi přijde, že hra končila v nejlepším.

Rozporuplné jsou i souboje. Cal má v repertoáru mimo světelného meče samozřejmě i sílu. A používání síly samozřejmě vyčerpává...ehm...sílu. Jenže síla je podle tvůrců i používání dvou mečů a každé malé kombo. Sílu spotřebovává téměř vše. Díky tomu jsem si připadal jako nejslabší padawan ve vesmíru. Naštěstí jde sílu doplňovat klasickým útokem, někdy je to ale takové...otravné. Super byly ale souboje s bossy, hlavně ke konci, kdy už Cal konečně trošku něco umí. A tím trošku myslím opravdu trošku. Nabídka dovedností totiž není nic úchvatného a ani bohatého.

Zvláštní mi přijde i obtížnost, není problém zabít hromadu stormtrooperů, aby mě pak dokonale rozbil blbý kozoroh nebo co to bylo. Ale ok, na každého nepřítele patří jiná taktika a tahle hra nedá nic zadarmo. Horší je, že hra používá Dark Souls systém checkpointů. Takže v případě smrti se objevíte na naposledy navštíveném meditačním kruhu. A všichni nepřátelé se ihned respawnují. Dobrá, je to loading, to se dá ještě pochopit. Jenže ani se respawnují i v případě odpočinku ve zmíněném kruhu! Ale úplně stejně. Zabili jste žábu u rybníka? Je tam zpět. Zabili jste osm vojáků na mostě? Jsou tam, stejně rozmístění, úplně ti samí, včetně bot a pihy pod nosem. Já už to pak znovu nezabíjel, a to ani když jsem se po osmé vracel k bossovi, který mě zabil.

Na PS4 zamrzely pády FPS na Kashyyyku, kde se hra vyloženě sekala, zbytek planet byl naštěstí v pohodě. Lokace jsou různorodé, každá planeta má své kouzlo a tou nejzábavnější je právě Kashyyyk. Jen je škoda, že architektura levelů je všude stejná, takže přestože každá planeta vypadá jinak, v jádru se hraje vlastně stejně.

Přestože to může znít až moc negativně, po hratelnostní stránce ta hra až tak špatná není, je rozhodně nadprůměrná. Občas souboj, tu a tam hádanka, pěkné lokace, rozhodně se nějak špatně nehraje. Veškeré mechaniky jsou převzaté z jiných her, tuhle lépe, tuhle hůře. Ale je škoda, že tvůrci nepřišli s ničím novým či alespoň nepřišli s vylepšením stávajícího. Žádné nové nápady, vše už jsme viděli.

Grafika je pěkná a některé scenérie dechberoucí. A výborná je samozřejmě hudba, Star Wars motivy zní vždy dobře.

Je to škoda, stále si myslím, že Star Wars má obrovský potenciál na vyprávění příběhů, zvlášť pro videoherní svět je toto universum jako stvořené. Tady to dopadlo sice trochu rozporuplně, ale i tak jsem se ve výsledku u hry většinou bavil.
+31

Iron Snout

  • PC 50
Je to zjednodušená kopírka One Finger Death Punch, jenom s dvojnásobkem tlačítek, neuměteleckou grafikou a zdarma. Člověk se na chvíli zabaví, určitě to není špatné. Ale některé mechaniky nejsou příliš osvětleny, vyšší množství ovládacích prvků podle mě podobně hektické hře škodí, a občas mi přišlo, že hra nereaguje správně na pokyny. Doporučuji zainvestovat pár korun a radši si pořídit One Finger Death Punch jedničku nebo dvojku. Je to úplně jiná liga.

Celkové hodnocení: Dobrá
+5

BioShock

  • PC 75
Vše začíná pádem letadla a vy máte to štěstí, že pád přežijete a ještě spadnete kousek od majáku, který je vlastně vstupem do na první pohled utopického potopeného města Rupture, kde se ale zrovna odehrává občanská válka, město běží na životní síle Adam, která extrahují Little Sisters, geneticky upravené děti, které ochraňuje pancéřovaný Big Daddy, což jsou taky geneticky upravení lidé. Hned je v podstatě rekrutován Atlasem proti Andrewa Ryanovi, který pokládá Jacka za tajného agenta CIA, a abyste přežili, je vám samotnému upravena DNA, abyste jsem vypořádal s nepřáteli za pomocí různých schopností Plasmaid a získávání Adama z Little Sisters a to buď jejich vysátím nebo záchranou. Ale ne všechno se zdá být tak, jak ve skutečnosti je.

Samotný příběh mi nepřijde vůbec špatný, nic převratného, ale taky nic co urazí a v pozadí města pod vodou a doby 50. 60. letech 20. století to krásně sedí, ale spíš mi vadilo samotné vyprávění. Ale teď záleží, jestli je to mnou a mým způsobem hraní nebo samotnou hrou. Pokud jsem se vyloženě nezastavil, tak jsem příběh vnímal dost okrajově a občas jsem nevěděl, co se vlastně děje, ale dost těžko se zastavit, když musíte být neustále ve střehu, jestli na vás někdo někde nevyskočí. Tenhle problém jsem měl i u Borderlands 2, kdy jsem spíš vnímal samotné hraní a příběh jsem v podstatě nestíhal. Ale rozhodně nejde o žádný plytký příběh, ten je doplněn záznamy z magnetofonu, kde se člověk dozví spoustu dalších věcí. Ale chtělo by to ještě o něco lepší vtáhnutí do děje. Co rozhodně ale chválím byla atmosféra, která byla lehce hororovější a s každým skřípnutím zjišťoval co se děje.

Jelikož se jedná o FPS, tak postupně získáváte různé zbraně, ty vylepšujete, sbíráte, vyrábíte nebo kupujete munici do nich a k tomu máte díky změněné DNA možnost využívat různých schopností, jako elektrický šok, který znehybní nepřítele, nebo ho můžete zapálit, nebo něco nechat roztát nebo poslat na nepřátele včely. I tyto schopnosti lze vylepšovat díky Adama, stejně jako zdraví nebo "manu" která stojí využívání schopností. Jak jsem psal, munici, ale třeba i lékárničky a spoustu dalšího jde koupit, a k tomu slouží staré dobré dolary, ale kterých ve hře není rozhodně dostatek a tak je třeba vybírat všechno, co jde a s tím související objevování každého zákoutí. A pomocí kamery můžete nepřátele fotit a získávat další různé vylepšení. A pokud chcete nějaký ten dolar ušetřit, je tu možnost hackování prodejních automatů prostřednictvím spojování vodních trubek, aby se voda dostala do svého cíle. Ale to je asi jediná logická hádanka na celé hře.

Kromě konce jsem na střední obtížnost celou dobu bojoval s dostatkem peněz a nábojů, což přidávalo na obtížnosti celé hry. Ale s postupujícím příběhem a vylepšováním všeho, co se dá obtížnost klesala, což bylo možná i trochu na škodu. Začátek mi přišel zase trošku přepísknutý, možná i kvůli toho, že jsem začal na těžší obtížností a první Big Daddy mi pár pokusů zabral a utíkáním po celé mapě. Samotní nepřátele zas takovou výzvou nebyli, až na občasné bossy, ale spíš se člověk musel zorientovat co na koho platí, jestli brokovnice s elektrickými náboji nebo kuše, která mi ke konci přišla jako univerzální řešení na všechno, včetně půlky boje se samotným bossem na konci, kterého jsem dal na první pokus, což bylo na škodu, rozhodně tu byl potenciál, to udělat zajímavější a obtížnější.

Z technického hlediska, hrál jsem remasterovanou verzi a vypadalo to i na dnešní dobu moc pěkně. Co tomu trošku ubíralo bylo doskakování HD textu při každém nahrání hry. Zvuk mi přišel občas dost divný, nepřátele mluvili tak nahlas, že člověk by řekl, že jsou hned u něho, ale byli třeba o místnost vedle, a tím pádem i na sebe upozorňovali a člověk už byl tak dost dopředu ve střehu. Chvíli jsem si zvykal na přepínání mezi schopnostmi a zbraněmi, ale na co jsem si téměř nezvyknul bylo přepínání mezi různými náboje jednoho typu zbraně, což mi pak dost dělalo problém při samotné akci. A co mě vyloženě mrzí, byla předposlední mise a kooperace s jednou z Little Sisters, která mi neustále dokola říkala, že je čas jít, i když jsem s ní držel krok, ale spíš jak neustále mi zavázela pod nohama a jelikož jsem ji měl udržet živou, tak to byl trošku problém. Navíc mi to přišlo, že je to takový tutoriál na konci hry a pak bude následovat mise, která bude s Little Sisters víc pracovat, škoda, že něco takového se nestalo.

Hra určitě zaujme svým příběhem, atmosférou, ale jisté neduhy hru trošku sráží dolů, ale zase věřím, že v době vydání to bylo něco úžasného, za což si hra vysloužila svou chválu, to že patří mezi klasiky, která si zasloužila i remastrovanou verzi.
+21

Dragon Age II

  • PC 75
Úvod do deja
V koži Hawka, jeho rodiny a spoločníkov zažijeme dobrodružstvo v meste Kirkwall, do ktorého utečieme po útoku nákazy na Lothering.

Plusy
➤pribeh: po skvelom prvom Dragon Age som bol veľmi zvedavý čo si na nás prichystal druhý diel po príbehovej stránke. A musím uznať že som neostal sklamaný. Je až prekvapujúce, čo všetko sa môže odohrať v jednom meste a aký dopad to bude mať na udalosti celej série. Zažijeme plno zvratov, dobrých ale aj zlých momentov. K tomu všetkému sme mali k dispozícii plno rozhodnutí, ktoré boli počas hry dosť cítiť. Stále som dúfal že si nebudem musieť zvoliť stranu konfliktu, no ked nastal ten fatálny stret tak som uprednostnil templárov. A vzhľadom na úplný koniec, si myslím, že som sa rozhodol dobre.
➤vlastná postava: na začiatku je možnosť si vytvoriť vlastnú postavu, čo vždy ocením. Ďalej bolo potrebné si zvoliť povolanie. Nie som zástanca zneviditeľnovania sa, útočenia z tieňov a podobne. Som skôr typ, ktorý volí čisto bojovnícke typy. No vytvoril som si týpka z dvoma dýkami. A vydržal som s ním až do konca. Samotná postava bola veľmi sympatická a hlavne rozprávala, čo tá v prvej časti nie. Celý vývoj od utečenca až po šampióna bol spravený veľmi slušne.
➤prostredie: okrem začiatku, kde utekáme z napadnutého Lotheringu sa celá hra odohráva v Kirkwalle a oblastiach jemu blízkych. Na prvý pohľad je mesto spravené veľmi pekne. Či už kontrast medzi bohatými a chudobnými štvrťami alebo malý elfský tábor mimo mesta a okolitá príroda. To všetko je možno super, ale keďže sa celú hru pohybujete len v rovnakých lokáciach tak sa vám to rýchlo ohrá. No po grafickej stránke nemám problém.
➤spoločníci a ostatné postavy: nenapadá ma nejaká konkrétna postava, ktorá by mi vyslovene vadila. Z tých, čo vás nasledovali som používal Merrill, Fenrisa a Isabelu. Viac k srdcu mi prirástli spoločníci z prvého dielu, no aj tu som našiel obľúbencov. Napríklad Varica. Som rád že autori nechali v hre to, že sa vaši nasledovníci občas spolu rozprávajú, čo dokáže spríjemniť zdĺhavú cestu. No čo naopak z hry odstránili, je možnosť vašich spoločníkov obliekať do vami zozbieraných brnení. Ostatné postavy som si moc nevšímal ale môžem vyzdvihnúť veliteľku rytierov Meredith, Arishoka či starú známu Flemeth. No všeobecne sa tu nejako významných postáv nevyskytne veľa.
➤schopnosti a súboje: v druhom Dragon Age sú všetky súboje zrýchlené na rozdiel od prvého. No bolo ich aj o dosť viac a to nie vždy bola výhoda, hlavne ku koncu hry. Taktika sa už nedala nastaviť až do takých detailov ale aj tak som ju nikdy moc neriešil. Pre mňa je dôležité že môžem hru počas boja stopnúť. Čo sa schopností týka, sústredil som sa hlavne na tie útočné. Nejaká neviditeľnosť ma nezaujímala ale oceňujem možnosť instantne sa teleportovať za nepriateľa a zasadiť mu následne brutálne kritické zásahy.
➤finále: prekvapilo ma určite a zároveň som spokojný ako hra skončila a aký základ a konflikt darovala pokračovaniu. Finálne bossfighty boli pekná výzva aj ked som nemusel opakovať žiadny z nich.

Mínusy
➤inventár: občas nepriehľadný a okrem prehodenia výzbroje ste do neho zavítali málokedy.
➤nepriatelia: opakujú sa až príliš a je ich mnoho. Nekonečné spawnovanie skoro na každom kroku prestávalo po čase baviť aj mňa. Sem tam sa vyskytol nejaký mini boss, čo bolo pekné spestrenie, no celkovému dojmu to nepomohlo.
➤opakujúce sa lokácie: trochu ma ku koncu zamrzelo že sme sa v základnej hre nedostali do viacerých lokácii. A že do Deep roads sme sa pozreli len raz. Nejako by som to dokázal prekusnúť, no bilo mi do očí to, že sme sa vrátili do nejakej staršej lokácie, ale jediné čo sa zmenilo bol jej názov. Otvorenosť sveta tiež nebola skoro žiadna ale aspoň nenastal až taký veľký pocit repetetívnosti.
➤neskoršia repetetívnosť: nepriatelia sa spawnujú veľmi často a tým pádom aj často bojujete. Zároveň v jednej lokácii máte aj tri questy a neustále vracanie sa tam nemusí byť po chuti každému. No u mňa našťastie pocit repetetívnosti dostavil až ku koncu.


!! Záverečné zhrnutie !!
Viackrát som rozohral druhý Dragon Age ale až teraz sa mi ho podarilo dokončiť. Vždy som predtým rozohral prvý diel. No kým som sa dostal v dvojke na koniec, tak ma prestala baviť alebo prišla nejaká lepšia hra. Tak som sa rozhodol prvý diel preskočiť a prejsť rovno na druhý a bol to správny krok. Hru sa mi konečne podarilo dohrať. A podľa môjho názoru nebola vôbec taká zlá, ako ju niektorí ľudia prezentujú. Dej sa odohráva v meste Kirkwal, do ktorého utečia hrdina menom Hawke a jeho rodina počas nákazy. Postavu si už ako tradične môžeme vytvoriť vlastnú a následne si budeme musieť vybrať z troch povolaní. Hawke bol celkom dosť sympatický, mal na niektoré situácie skvelé odpovede ale hlavne rozprával, čo hrdina v prvej časti nie. Čo sa ostatných postáv týka, tak vyzdvihnúť musím samozrejme spoločníkov a niektoré vedľajšie postavy ako Meredith, Flemeth či Arishoka. Partia, čo ma nasledovala bola zložená po väčšinu hry z Merrill, Fenrisa a Isabel. Keby sa dalo tak si zoberiem ešte Varica, keďže to bola jedna z najlepších postáv. Questy sme plnili počas celej hry v meste Kirkwall. Behali sme v ňom stále dokola, a to sa niekomu môže zdať nuda, hlavne ked jednu lokáciu navštívite aj trikrát. No samotné mesto a jeho blízke okolie bolo celkom fajn. Súboje sú všeobecne zrýchlené a k tomu sú prispôsobené aj schopnosti. Ja som používal možno 5 a to mi stačilo na prejdenie hry. Zo záporov môžem spomenúť hlavne opakujúcich sa nepriateľov, ktorých pokiaľ stretávate nonstop tak vás to už prestáva baviť. Stretávať ich aj budete, pretože súboje sa spúšťajú na každom kroku. A možnú repetetívnosť. Tá u mňa nastala až k samému koncu no našťastie to práve ten koniec zachránil. Bol prekvapivý, bossfighty boli super (ale jednoduché) a posunul skvelú zapletku tretiemu dielu. Som rád že som sa nakoniec dokopal k dohraniu dvojky. Neľutujem toho a veľmi sa teším na pokračovanie.

➤Čas strávený v hre: 18,4 hodín (v hre som strávil určite viac času pri predchádzajúcich pokusoch prejsť hru, no uvádzam čas finálneho prechodu)

HODNOTENIE: 75/100%
+20

Sinister City

  • PC 30
Každý rok tento kousek zařazuju do herní výzvy, každý rok ho nakonec nahradím něčím jiným. A tak mi vesele hnije v knihovně už několik let. A po čerstvém dohrání už mi tam bude hnít navždy, protože pochybuju, že ho ještě někdy v životě zapnu. Co k této perle vůbec říct? Je to hnusně na-animovaná, naprosto nesmyslná a nevtipná, zabugovaná nuda, kde hlavní náplň je zuřivé klikání všude kolem. Nějaký klad říkáte? Je to krátké.

Pro: délka, aspoň trochu variabilní herní náplň

Proti: nepěkná animace, nevtipné vtipy, nesmyslnost, bugy

+12 +13 −1

Mafia III: Faster, Baby!

  • PC --
Toto DLC doporučuji odstartovat jak jen to bude možné, protože na jeho konci se odemkne možnost pěstovat ganju, které růst trvá nějaký ten čas. Můžete tak využít herní dobu v kampani a odměnou bude nejen dobrý pocit za pomoc občanům ňůbordó s Parkinsonovou chorobou nebo roztroušenou sklerózou, ale taky nějaké ty doláče, které se budou hodit na rekonstrukci a zvelebování baru U Sammyho (což je součástí DLC Sign of the Times). Samotné pěstování je docela komplexní činnost, nabízející nejen postupné vylepšování zeminy nebo hnojiva, ale taky krádeže nových typů sazenic nebo pokusy s odrůdami.

Se začátkem DLC se odemyká nová a docela velká část mapy - malebný venkov Sinclair Parish, plný bílých rasistických vidláků. Tedy něco jako Bruntál, jen bez všudypřítomného "gypsy vibe". Celému městečku vládne místní šerif, který je se svým zmrdským úsměvem hlavním záporákem. Nutno dodat, že opravdu parádně zahraným.

Hlavní mise DLC mě příliš neoslovily. Je tady jedna infiltrace policejní stanice, ale jinak je to samé Rychlé a Zběsilé ujíždění, honění a ničení papundeklových domů a billboardů, do kterých vede vždy nějaká ta příhodně postavená nájezdová rampa. Trojice vedlejších misí pro místní občany to trochu zachraňuje, ale stejně tady těch kukluxkluků mohlo být o něco víc.
+23

The Last of Us: Left Behind

  • PS5 95
Za mě ještě lepší zážitek než původní hra. Méně akce s rozbitou umělou inteligencí a ne-zrovna povedeným stealthem a více fokusu na postavy je přesně to, co tento zážitek posunuje ještě o jeden stupeň výš, než základní hru. Vlastně vše co jsem postrádal, drobná malá rozhodnutí nebo alespoň základní adventurní prvky autoři přidali do DLC a tvoří tím perfektní mix toho, co jsem očekával už od základní hry, takové malé post-apo Life is Strange. Zhltnuto na jeden zátah a i když jsem po dohrání základní hry neměl moc potřebu okamžitě zapínat Part II, pokud je toto DLC alespoň částečně ochutnávkou, jak se Last of Us vyvinulo v druhém díle, nemůžu se dočkat pokračování.

Dovolím si tvrdit, že se jedná o jedno z nejlepších DLC, co jsem měl tu možnost doteď hrát, čestně stojící hned vedle Ringed City pro Dark Souls a Citadely pro Mass Effect.

Pro: Příběh, emoce, postavy, adventuření, délka

Proti: V závěru byla akce možná zase až moc over-the-top na můj vkus, jinak nic

+17

Command & Conquer: Red Alert 2

  • PC 85
Je zbytečné ptát se, zda C&C: Red Alert 2 zažíval takový úspěch, protože žánr RTS byl zrovna na vrcholu, anebo zda se žánr RTS nacházel na vrcholu, protože zrovna vyšel C&C: Red Alert 2. Obě tvrzení jsou z velké části pravdivá, protože se navzájem podmiňují. Je zajímavé, že přesto, že Red Alert 2 je vlastně již čtvrtým pokračováním série C&C, herní koncept se téměř nezměnil. V porovnání s konkurencí (série Warcraft, Starcraft, Age of Empires) je C&C vlastně jednodušší – proti sobě stojí pouze dvě frakce, těžíte jednu surovinu, celou produkci si klikáte v přehledném banneru v pravé části obrazovky, na stavění budov nepotřebujete dělníky, hra vás příliš nezatěžuje micromanagementem jednotek… Přesto Red Alert 2 dokázal přinést řadu drobných inovací a zpestření, které dělají hru v prvé řadě neskutečně zábavnou.

Lze začít jinde, než u samotné kampaně? Lze – v menu. Už v menu se do vašich uší začne linout parádní industriální rockový soundtrack, který perfektně podkresluje atmosféru celé hry. Příběh je vtipně nadsazený, oplývá velkým množstvím překvapivě kvalitních cutscén, které jsou jak megalomanské, tak jaksi „sebeparodické“. Možná se nabízí srovnání s filmem Hvězdná pěchota? Až do doby Red Alertu 2 řada z nás ani netušila, že vlastně chce vidět na obrazovce, jak vojska srpu a kladiva zdecimují sochu svobody. A tím to teprve začíná!

Ačkoli jsem zmínil dvě bojující strany a jednu surovinu, není to tak úplně pravda. Jak Spojenci, tak Sověti mají několik hratelných národů, z nichž každá má speciální jednotku, či technologii (že by inspirace u Age of Empires II?). Surovinu také můžete těžit nejen sbíráním zlata, či drahokamů (které jsou 2x cennější), ale i obsazením ropného vrtu. Výroba jednotek je velmi pestrá, tentokrát jsou to ti „dobří“, tedy spojenci, kdo má spíše rychlejší, více záškodnické, ale i technologicky zajímavější jednotky, zatímco Sověti disponují hrubou silou. Hra se nebojí šíleností jako jsou létající pistolníci s jetpacky, sebevražedné náklaďáky, bojoví delfíni, nebo obří chobotnice, které jsou schopny plně paralyzovat a utopit nepřátelskou loď. Klasikou jsou všemožné tanky v čele s obdobou Mammoth tanku, nyní zvaným Apocalypse tank. Zajímavostí jsou pak třeba špioni, kterými můžete infiltrovat nepřátelskou budovu a získat tak nějaké unikátní technologické vylepšení. Co si myslím, že je naprosto perfektní je velmi jednoduchý, ale funkční ranking systém jednotek. Každá jednotka může podle počtu zabitých nepřátel získat až 3 „hodnosti“ navíc, které zvyšují její další sílu a odolnost. To je něco, co jsem dlouhá léta toužil zkusit i u jiných RTS, např. v určité volitelné modifikaci.

Několik postřehů pro multiplayer:
- Hra je velmi rychlá, nevznikají v ní sofistikované strategie, ani záludné taktické manévry na bojišti, což je jeden z hlavních důvodů, proč se nakonec neuchytila v e-sportu.
- Některé mosty jsou zničitelné, je možné znepřístupnit danou cestu. Na druhou stranu oproti C&C: Tiberian Sun byla odstraněna možnost deformovat terén výbuchy některých zbraní.
- Cesta k vítězství většinou vede přes nějaký útočný manévr na těžbu, nebo elektrárnu ke zpomalení soupeře a následný frontální útok.
- Základnu je dobré rozestavovat směrem k těžbě, klidně prodávat vzdálené rafinérie a stavět nové blíže. Před rozsáhlejším techováním se doporučuje vyrobit alespoň 6 těžebních vozidel.
- Každá hra musí začít výrobou partičky vlků na scoutování, na zamezení soupeřova scoutování a na odchyt případných nepřátelských inženýrů.
- Průzkum je klíčový a trvanlivý, neboť Red Alert 2 poněkud netradičně nedisponuje „mlhou války“, tzn. na veškerém objeveném území vidíte v reálném čase pohyb soupeře. Nutno podotknout, že to výrazně omezuje strategické možnosti hry zejména v pozdější fázi.
- Elektřina, jakožto obdoba populace (supply) z jiných RTS, je citlivý a ideální cíl útoku, neboť soupeři nejen zastaví produkci jednotek, ale i vypne řadu technologických a obranných budov.
- Pěchota je slabá. Nejen, že hejno vlčáků je pokouše raz dva. ale tanky ji můžou dokonce přejíždět! Základní tanky jsou středobodem každé armády.
- Nemá cenu příliš „microvat“ jednotky, tedy snažit se maximalizovat vzájemné bonusy jednotek (kámen x nůžky x papír), či focusovat jednotky po jedné. Bitvy jsou příliš rychlé, důležité je, aby všechny jednotky útočily, když útočit mají, tzn. nesmí okounět, navzájem se blokovat a přetlačovat, či projíždět bojem bez střelby.
- Doba „nabíjení“ střely tanku (cooldown) je mnohem delší než doba, kterou trvá samotný výstřel. Jinými slovy je možné mezi jednotlivými výstřely popojíždět. Jinými slovy je efektivní vlastně spíše jen jezdit (přes shift+myšítko, což je obdoba „attack move“ z jiných RTS) a střílet v krátkých zastávkách.
- Klíčem k vítězné bitvě je využívání výhodu v dostřelu jednotek, tedy spíše buď couvat (Sovětský Rhino tank a jeho vyšší range), anebo se snažit soupeře obklopit (Spojenecký Grizzly tank).
- Vzhledem ke zjednodušenému micromanagementu jednotek je efektivní, byť paradoxní, doplnit tankovou bitvu o smečku psů, kteří budou mít za úkol jen absorbovat prvotní střely. Co na to ochránci zvířat?
+27

Lucius

  • PC 75
Herní výzva 2021 - bod č. 10 Dětský svět (Hardcore)

Trochu mě mrzí, že jsem tuto hru objevil až nyní, takže technická a grafická stránka již je zastaralá, ale jelikož patřím ke generaci kde se u hry nehodnotila grafika, ale hratelnost, tak jsem si jí i přes to užil.

Ve hře jste v roli malého chlapce, kterého posedl ďábel. Ten k němu promlouvá v jeho snech a dává mu nové úkoly a zároveň ho učí nové schopnosti (telekineze, ovládnut mysli, atd..) Vaším úkolem je zabít lidi v domě kde žijete a díky tomu, že se jedná o dům zámožného politika (Luciova otce), který má služebnictvo, tak je lidí připravených na smrt dost. Vraždy musí vypadat jako nehody, sebevraždy nebo je potřeba aby obvinění padlo na někoho jiného.

Hra je z pohledu třetí osoby a celá se odehrává v jednom velkém domě se zahradou a díky tomu, jsem až do konce hry stále po domě bloudil :-) Hra ubíhá celkem plynule a jen občas se objevily nějaké méně logické kroky.

Celkově hodnotím kladně a mohu doporučit, jedná se originální detektivní hororovou hru, kde jste na opačné straně než je běžně zvykem. Hrát za malého kluka posedlého ďáblem je prostě zábava.

Pro: originalita, zábavnost

Proti: v dnešní době již hra působí zastarale a nemyslím jen graficky

+10

Samorost 2

  • PC 60
Machinarium bylo kritizováno, že s Josefem musíte dojít k předmětu a teprve pak se aktivuje interakce. No a přesně to jsem na něm oceňoval. Působí to přirozeněji jako hra z pohledu hrdiny než klasická adventura, kterou je ještě Samorost 2. Když vás uvězní michelin čučící na fočus, manipuluje s předměty neviditelná ruka hráčova, zatímco skřítek nemůže dělat nic. Narušuje to imerzi.

Pro: Krátkost oceňená na ipadu. Na pc toliko ne.

Proti: Interakce s předměty rukou hráče místo herní postavy.

+7

Death end re;Quest

  • PC 50
Death end re;Quest musím zařadit mezi zklamání. "Karambolový" souboják a zajímavě rozjetý příběh naznačoval, že půjde o nadprůměrný zážitek, ale moc dlouho mi nadšení nevydrželo.

Příběh je asi největším plusem hry, pravda, postupně se dost zvrhne a taky je tu pár sadističtějších scén, ale nic, na co bych už nebyl zvyklý. Prudu vidím v dávkování, kdy mě uprostřed průzkumu jeskyně neviditelná stěna nepustí dál, dokud nepřepnu do reality a tam neřeším pochůzky - VN pasáže, co se tváří díky mapě jako něco víc. Co je horší, najde se tu velké množství dead endů (prakticky formou coinflipu) a zároveň delších pasáží, ve kterých nejde sejvnout. Popravdě jsem asi do půlky hry nevěděl, že můžu mimo tábor ukládat (možnost v menu byla vždycky zašedlá), a tak kolikrát sekce opakovat a probíhal je bez soubojů.

Souboják na papíře vypadá fajn, ale pokud nepřátelé nemají kulečníkovou slabost je to zbytečný opruz, a těch pár tisíc dmg navíc dělá minimální rozdíl. Člověk stráví zbytečně moc času mířením a následně pak sledování animací. Pobíhání po zabugované podlaze funguje o něco lépe a přidalo to zajímavý taktický prvek. Bohužel se o balancu soubojů nedá mluvit, křísit padlé spolubojovníky lze tak snadno, že pokud vám nepřátelé nezabijí celou skupinu v jednom kole, bez problému celý tým vyfáčujete zpět.

Pro: příběh, souboják na papíře

Proti: dead endy, narušování explorace přepínáním mezi dvěma světy, souboják v praxi

+9

The Last of Us

  • PS5 85
The Last of Us je beze sporu skvělá hra a svoji pověst si rozhodně zasloužila právem. Tím, že jsem se k ní ale dostal až teď si dovolím hádat, že se na jejím úspěchu taky významně podílel fakt, že rok 2013 nebyl zrovna plodný na velkou várku kvalitních titulů a tak měla tato jen hodně slabou konkurenci (schválně, kromě GTA a Bioshocku, napadá vás něco?). Hraní jsem si skvěle užil, ale objektivně vzato byly moje očekávání nastavené možná ještě o maličko výš.

The Last of Us za mě nejvíce vyniká v dávkování akce, příběhu a mezi-sekvencí, kdy se nic důležitého neděje. Vývojáři nakládají s těmito třemi prvky absolutně bezchybně, příběh se velmi plynule odebírá k dějovému zvratu, kdy přijde vyvrcholení a následně vyklidnění situace, kdy dostanete možnost se vydýchat, doplnit zásoby a zaměřit se na malou chvíli na postavy, které hrají v této hře ústřední roli. Velmi organicky se tento recept neustále opakuje a provází vás celou hru. Perfektní. Samotní protagonisté jsou podle očekávání perfektně napsané postavy se skvělým voice-overem i animacemi, kde se k nim nedá nic vytknout.

Nicméně, příběh samotný možná není tak úplně bezchybný, jak si někdo pochvaluje. Z příběhového hlediska vás nečeká nic třeskutě originálního, žádný velký dějový zvrat se také nekoná, a jen málo (pokud vůbec) situací vás nějak víc vyvedou z míry. I když je hra bohatá na stresující, silné, děsivé nebo i překrásné momenty, nenastala žádná situace, ze které bych si vyloženě sedl na zadek. Čekal jsem alespoň pár momentů (např. jako v Life is Strange), kdy vás příběhový zvrat nečekaně vezme odnikud natvrdo prknem po ksichtě, ale nemůžu říct, že bych se něčeho podobného dočkal. Na druhou stranu, to že je příběh až tak moc civilní má také své kouzlo, a vlastně mi jeho jednoduchost nijak nevadila. Jedná se další důkaz toho, že nepotřebujete promyšlenou dějovou linku s milionem zvratů k tomu, abyste odvyprávěli dobrý příběh. Stačí dobré dávkování, dobré dialogy a dobře napsané postavy - jako v tomto případě.

Hratelně je na tom The Last of Us taky dost dobře, i když pokud rozebereme hratelnost na jednotlivé části, taky by se daly nalézt nedostatky. Ve hře je možné se plížit nebo bojovat, sem tam vyřešit mini-puzzle za účelem dostat se dál. Jako mix všeho dohromady působí hratelnost dobře, ale paradoxně v místech, kde je vám jeden z postupů znemožněn (nucený stealth/nucený boj) vyjdou najevo nedostatky. Bohužel, umělá inteligence je asi nejslabší faktor takto staré hry a je to poznat hlavně na lidských protivnících. Chaotický a nesmyslný pohyb u nakažených není tak znát, ale u lidí ano. Jak při plížení, tak při boji se UI chová divně, běhá v kruzích nebo nabíhá/chodí kam nemá, což je bohužel nejvíc vidět v částech, kdy vám jeden z postupů selže, nebo nejde použít. Na boji se mi ale i přes všechno líbilo, že je poměrně pomalý a dost realistický, zbraně mají váhu a jde cítit sílu každého vystřeleného náboje, i když zasáhne třeba jen nohu nebo ruku.

Jinak po technické stránce není hře co vytknout. Prostředí je velmi dobře zpracované, uvěřitelné detailní a grafika pořád vypadá dost dobře. Animace jsou krásně plynulé a detailní.

Přijde mi možná trošku škoda, že na interakce s Ellie není navázaná nějaká mechanika loajality/přátelství a alespoň lehký systém rozhodování nebo možnost reagovat na určitě situace více způsoby. Párkrát se mi stalo, že postava kterou zrovna ovládám reagovala na danou situaci zcela jinak, než bych chtěl reagovat sám, což mi trošku rozbíjelo zážitek - ale vzhledem ke konci se dá pochopit, proč to autoři neudělali.

Kolem a kolem, The Last of Us je skvělá hra, kterou jsem si užil, ale pořád jsem vlastně v rozpoložení, že jsem čekal trošku víc. Jsem hodně zvědavý na hranou adaptaci, hlavně kvůli příběhu, o kterém si nejsem jistý, jestli může na poli filmu sám o sobě obstát. Herní obsazení mě teda zatím taky úplně nenadchlo, ale kdyby Tommyho hrál třeba Josh Holloway? No, uvidíme ...

Pro: Animace, grafika, příběh, prostředí, atmosféra, hratelnost

Proti: Umělá inteligence nepřátel

+21

Miner Wars 2081

  • PC 65
Herní výzva 2021 - bod č. 9 Okna vesmíru dokořán

Nejsem nějaký veliký fanoušek vesmírných her, a spíše mě většinou nebaví a ztrácím se v jejich ovládání nebo v samotném prostoru vesmíru. Většinou se těmto hrám vyhýbám, ale jelikož předem žádnou hru neodsuzuji, ať má sebehorší hodnocení či pověst, tak jsem se rozhodl po dlouhé době vyzkoušet zase nějakou vesmírnou hru. Mé oko padlo na českou hru Miner Wars 2081 a volba to nebyla zrovna nejhorší.

Velice se mi líbilo, že ovládání je velmi jednoduché a přívětivé. Sice jsem k dispozici dostal polootevřený svět, ale soustředil jsem se pouze na hlavní příběhovou linku, která není vůbec zlá, ale je docela hodně klišovitá. Tím pádem se dá dost předpokládat, že v příběhu nastane nějaký konkrétní zvrat. Občas jsem se ovšem rozhodl prozkoumat i nějaké ty nepovinné lokace jako například pekelné brány, Japonskou základnu či zombie hřbitov.

Problémem některých misí je jejich otravnost, kdy neustále musíte pro někoho něco plnit, nebo něco přes počítače otevírat či zavírat. Když se k tomu všemu přidají i nějaké dlouhé přelety, je to vcelku po delší době otravné. Někdy se zase musíte potýkat s velikým množstvím nepřátel, což také není zrovna příjemné, když toho vaše loď příliš nevydrží. V tomto momentě nastupuje taktika a manévrování, občas i trochu štěstíčka. Výhodou je, že mise většinou neplníte sami a máte po ruce parťáka, který není zase úplně levý a dokáže vám pomoci zničit několik nepřátel. Často jsem ho využíval způsobem, že jsem nepřátele nalákal, a pak se schoval, když jsem měl málo nábojů nebo životů.

Autoři hry nám slíbili plně zničitelné prostředí, což je napsáno i při nahrávání uložené pozice. Ve skutečnosti však nejde zničit všechno, ale pouze asteroidy a samozřejmě nepřátelské lodi. Na základnách pak můžete ničit dveře či generátory atd. Bohužel celou základnu či mateřskou loď nijak nepoškodíte, což je na jednu stranu škoda, ale zase by to dělalo hrozný guláš a některé mise by ztratily význam.

Pro: Příběh, jednoduchá hratelnost, lehce zničitelné prostředí

Proti: Některé mise otravné, občas dlouhé přelety, veliké množství nepřátel

+11

HeXen II

  • PC 75
Bohužel musím říct, že značce Hexen přechod do 3D úplně tolik nesedl. Ne, že by design druhého Hexen byl špatný. Díky nepřítomnosti mapky to teprve dělá z Hexena pravý hardcore zážitek. Hra, která je víc o trénování paměti, než o samotné akci. Zatímco v prvním Hexenu byla mapka neocenitelným pomocníkem při častém vracení se přes jednotlivé huby, tady si všechny aktivní místa musíte zapamatovat. Nebo si dělat poznámky na papír.

Nepřátelé se už sice nerespawnují, zato jejich přítomnost je tak nějak navíc. Při hraní jsem většinou přemýšlel nad tím jak se dostanu dál. Akční stránka byla spíš na obtíž. Není moc o co stát. Čtyři zbraně jsou hodně málo a když k tomu připočítáte nic moc pocit ze střelby. Nepřátelé vydrží docela dost munice a jsou spíše otravní, nežli zábavní. Alespoň úplně závěrečný bossfight mi spravil chuť. Mělo to napětí a nebylo to úplně lehké.

Často jsem si při bloudění po velkých bludišťoidních levelech říkal. Mám já to zapotřebí? Vždyť se tady nic neděje, vždyť je to nuda. 3D je sice pěkný. Ve své době to musel být grafický vrchol. Kde je ale sakra ta atmosféra předchozího dílu? To mělo mnohem větší grády i s respawnem. V Egyptě už jsem byl dokonce tak zoufalý, že jsem použil návod. Možná jsem přehlídl nějakou indícii, jak mám nastavit ty sluneční hodiny. Koho by pak napadlo vrátit se až na začátek epizody, kde se při správném nastavení hodin zbourá zeď. V tu chvíli jsem měl v plánu hru hodně ztrhat.

Po této zkušenosti jsem se ale poučil. S předsevzetím, že už se do konce hry ani jednou nepodívám do návodu, jsem začal do mrtě prohledávat jednotlivé huby v dalších epizodách. Dokud jsem v hubu nenašel a nesplnil všechno co šlo, nehnul jsem se dál. A fungovalo to. Hru jsem si začal konečně trochu užívat. Konečně jsem měl radost z postupu a musel jsem celkově uznat komplexní design Hexena 2. Zatímco v jedničce se po zmáčknutí spínače někde něco otevřelo, tady musíte nacházet věci a používat je jinde. S trochou trpělivosti se to dá. Na tuhle hru se nevyplatí spěchat. Pomalý postup je cesta k vítězství.

Adventurní a RPG prvky nebyly v roce 1997 moc časté. Hexen 2 je má. Je také poctivě staromódní. Pokud vám dá hra nějakou nápovědu, tak je často dost abstraktní. Po hrůzné první půlce jsem jí nakonec přeci jen vzal na milost. Nic ale, co bych si chtěl zahrát znovu. Nekromancer mi stačil. Ještě teda zkusím datadisk s tou novou postavou.

Herní nášup
1/2

Pro: Advnturní a RPG prvky jsou docela fajn, pěkný hardcore design, závěrečný boss

Proti: jen čtyři zbraně, akční část hry je nic moc, nulová atmosféru, ranné 3D konceptu Hexenu moc nesedí

+27

Mafia: Definitive Edition

  • XboxX/S 85
Je to sotva 10 minut co jsem dokončil Mafii DE a mohu s radostí říci, že pokud jsem měl před pár dny pochybnosti, zda je dobrým nápadem se do města Lost Heaven vrátit, pak nyní mohu bez jakýchkoliv pochyb konstatovat, že to dobrý nápad byl. Ačkoliv mi totiž tvůrci nepřinesli herní zážitek, který by šlo označit za bezchybný, tak si myslím, že hodnotit jej jako velmi povedený určitě lze.

Chválu je přitom nutné jednoznačně směřovat jak vůči nynějším tvůrcům remaku, tak autorům původní Mafie 1. Jestliže totiž Mafie DE něčím jednoznačně vyniká, je to jí převzatý příběh (a celková atmosféra), který by možná bylo přehnané hodnotit jako úžasný, ale za mě určitě snese přívlastky jako jsou napínavý, jímavý i uvěřitelný. Rovněž retrospektivní způsob jeho vyprávění, ačkoliv jinak nejsem příznivcem této varianty rozvíjení příběhu, je v tomto případě povedený a neubírá mu nic na zmíněné napínavosti. Příjemný je za mě přitom i (anglický) dabing, český jsem tentokrát nezkoušel, takže ten posoudit nemohu. Kladně dále hodnotím rovněž graficky update původní hry, který sice není ničím, co by vás v dnešní době ohromilo, ale na druhou stranu představuje dobrý kompromis mezi detailností grafiky a její věrností, respektive zachování atmosféry herního světa. Dále, pro někoho možná překvapivě, hodnotím pozitivně i celkovou délku Mafie DE. Ačkoliv totiž mám rád i větší open worldy, tak bylo příjemnou změnou se ponořit do cca 12-13 hodin dlouhé hry, zaměřené na příběh, bez odboček v podobě vedlejších questů. Myslím si totiž, že je to jednoznačně ve prospěch zachování již opakovaně zmiňované napínavosti příběhu, respektive jeho působivosti, který by se bočními úkoly jen zbytečně rozmělnil.

Abych však na druhou stranu pouze nechválil, přece jen určité drobné výtky mám. Jednak mi přišlo, že v několika momentech se hra, oproti jinak nastavené úrovni obtížnosti (hrál jsem na střední), stane nepřiměřeně těžkou. Například na konci mise Výlet do přírody v podobě snad nezničitelného obrněného vozu (tanku) . Dále mi v některých momentech přišly obličeje některých postav/obyvatel města z dálky jakoby „mázlé“, s tím, že se doostřily až když jsem přišel blíže. Konečně mi vadilo též to, že nepřátelé mnohdy jakoby ignorují, že je právě trefujete svou střelbou a klidně pokračuji v právě vykonané činnosti (například střelbě do vás, či v běhu), a to bez jakéhokoliv rozptýlení. Na jednu stranu lze sice poznamenat, že Mafie DE nemá být čistokrevnou střílečkou, ale i tak mě to u moderní hry/remaku vadilo.

Přes víceméně drobné nedostatky, které jsem načrtl výše, však nemohu, než se vrátit k úvodním pochvalným slovům. Mafia DE mě zkrátka bavila a nijak nenarušila, jak jsem se bál, krásné vzpomínky, které mám na původní díl. Určitě to totiž všichni známe. Případ, kdy se po mnoha letech vracíme k nějaké herní lásce, případně její předělávce, jen abychom zjistili, že námi tolik oblíbená hra zkrátka zestárla a už to není takové, jak si to pamatujeme. Zde si však myslím, že studio Hangar 13 vytvořilo remake, který je důstojný odkazu původní hry, a který uspokojí jak její pamětníky, tak hráče, kteří do města Lost Heaven vstoupí vůbec poprvé. V takovém případě vítejte do rodiny.

Pro: skvělý příběh; slušná grafika; rozumná herní doba, která zbytečně nerozmělňuje vyprávěný příběh

Proti: místy nesmyslně zvýšena obtížnost hry; občas rozmazané obličeje obyvatel Lost Heaven; nepřátelé někdy nereaguji adekvátně (ignorují) tomu, že je právě trefujete

+21

Sherlock Holmes: The Devil's Daughter

  • PC 65
Detektivní adventury mám celkem rád a Sherlock Holmes: The Devil's Daughter vypadal hned ze začátku velmi pěkně, a to nejen graficky a zpracováním, ale i herně, příběhově a dialogově. Ve hře se pohybuje kočárem po různých lokacích, kde se pak pohybuje buď z vlastního pohledu nebo z pohledu třetí osoby. A ty cesty mezi lokaci jsou fakt otravné díky dlouhému načítání.

Případy jsou zajímavé a dobře vymyšlené a obtížnost je vyvážená. Vyhodnocování pomocí dedukcí, je podobné jiným detektivním hrám, a i celkově logické, ale s čím jsem měl zásadní problém bylo určení konečného viníka, jelikož někdy prostě důkazy ukazovali na více podezřelých a nebyl tam zásadní důkaz který by určit toho pravého a pak to bylo jen o pocitech. Dále mi vadila většina miniher, oproti jiným hrám byla většina z nich nudná, nelogická, zbytečná a hloupá a jen pár jich bylo opravdu zajímavých a zábavných, tak aspoň ty jsem si užil. Minihry je možno přeskočit což v tomto případě bylo asi dobře, ale jinak je to spíš na škodu.

Příběh s dcerou byl celý zmatený, zvláště když jsem nehrál předchozí díl a nikde nebylo žádné vysvětlení jak k ní Sherlocka přišel atd. Navíc holčička vypadala fakt hrozně a nepovedeně.

Celkem hra nebyla vyloženě špatná a zabavila, ale chtělo by to na ní více zapracovat, doporučit mohu jen fanouškům Sherlocka a nadšencům do detektivních adventur.

Dohráno za 13 hodin.

Pro: zajímavé případy a jejich řešení, Sherlock Holmes

Proti: dlouhé načítání lokací, minihry, působí odfláknutě, příběh s dcerou

+11

F1 2017

  • PC 90
Po pěti letech jsem se opět pustil do kolotoče zvaného Formule 1 a byl jsem velice potěšen kam se série dostala a to i přesto, že i nadále vychází rok co rok. Věřim, že vývojáři to mají těžké přijít s razatní změnou, ale i tak jde těch pět let opravdu poznat.

Grafika je moc pěkná, hlavně co se samotných formulí týče, západy slunce či naopak pořádný liják jsou super i když díky protivníkům před vámi skoro nic nevidíte, ale tak to přece má být. S okolím tratě je už trochu horší, ale kochat se tady budete asi jen těžko. Co je už samozřejmostí je plná licence přenosu F1, všech monopostů i jezdců, škoda jen, že se během nebo po skončení sezony jezdci nemění a nepřichází nikdo nový.

Hratelnostně je F1 2017 rozhodně zajímavá jak pro záčátečníky tak i pro zkušené jezce. Lze zde nastavit téměř arkádové závodění, tak skoro i simulaci kde vše musíte ovládat naprosto sám a jedno záváhání vás může stát celý závod. Stejně tak i obtížnost je dobře nastavitelná procentními body, takže se vám už nestane, že jedna obtížnost je na vás moc snadná a vyšší už zase nehratelná.

Co je pro mě stěžejní, to je mód Kariéra, ve kterém tuším můžete strávit až deset sezon a postupně se šplnat vzhůru. Závodní víkend začínáte tréninkem, který jsem dřív vždy jen přeskakoval, ale vývojáři zde udělali dobré rozhodnutí a to že během tří pátečních tréninků můžete získat body do vylepšení své formule. Je to vždy pět výzev, projet trať vyznačenými body, ušetřit pneumatiky, benzín, zajet jedno rychlé kolo a zajetí tří kol ve stanoveném čase. Bohužel tyto výzvy jsou v každém závodě stejné, ale i tak mě to nutilo stále sbírat body a vylepšovat si svůj Williams.

Vylepšování monopostů je rozděleno do čtyř kategorií a je velice zdlouhavé. Sám nevím jestli to brát jako mínus, ale po 80 závodech mám vylepšeno 3/4 možných bonusů a na 100% vylešení je u mě tak potřeba minimálně stovka velkých cen. Je dobré, že spolu s vylepšováním monopostu se zlepšuje i váš týmový kolega, jen škoda, že on se do sbírání bodů vůbec nezapojuje a tak je všechno jen na vás. Ještě bych vyzdvihl opotřebování jednotlivých částí motoru a převodovky, kdy na některé závody nebudete mít možnost přepnout na rychlejší směs, nebo budete mít horší řazení, což ale lze velmi redukovat již zmíněným vylepšením.

Co se mi tradičně moc nelíbí je umělá inteligence jezdců, kdy si pořád jezdí ve své dráze a moc se nesnaží to měnit ani při předjíždění, ale sem tam aspoň zaujmou defenzivní stopu. To co mi přijde daleko horší, že protivníci vlastně nedělají jezdecké chyby, pokud zrovna nezpůsobíte nějaký karambol vy, žádný se nestatne a jezdci odpadají jen při potížích s motorem. Stejně tak kolizní model je osekaný na přední křídlo, případně zavěšení kol při větším nárazu.

A za největší chybu hry pokládám podvádění při změně počasí, zejména při kvalifikaci. Oponenti dokážou zajet skvělý čas na suchých pneumatikách v situaci, kdy já se na nich sotva došourám do boxů. Aspoň že při závodě k tomu nedochází, tam při změně už vše probíhá tak jak by mělo. Je fajn, že si hru můžete kdykoliv uložit, ale s tím je spojený i bug, že při takové možnosti často nenaběhne zvuk hry. Naštěstí to lze napravit vyskočením na plochu a zpět, ale i tak je mrzuté že ani po letech od vydání to není opraveno.

Ještě bych si posteskl nad přestupovou nabídkou, kdy mám vždy možnost jít do tří stájí, kde mi ale dvě z nich nabízejí pozici týmové dvojky a to mě jako čtyřnásobného mistra světa poněkud uráží a tak zůstávám u svého Williamsu než si ho vylepším na maximum a teprv pak už budu moct v klidu přestoupit jinam za novou výzvou.

Jinak celkově je závodění velice zábavné, protože ani po 125 hodinách se mi ho nechce opouštět a stále mám před sebou nějaké ty výzvy. Tak si asi počkám dalších pět let a po formuli se tak kouknu zase až v roce 2022, kdy určitě uvidím mnohé změny k lepšímu.
+13

ELEX

  • PC 65
Piranha Bytes s Elexem ukázali jednu věc, kterou vidím velmi nerad. Za 16 let od vydání prvního Gothicu se studio nikam moc neposunulo. A tak jak mě bavil především Gothic 2, o ELEXu totéž říct nemohu. Na vině může být vývoj her jako takových, mé zestárnutí o těch 16 let, nebo stagnace studia, které dělá stále jedno a to samé RPG s různou grafikou, názvy a zápletkou.


Starý známý

Začátek ELEXu je Gothic jak vyšitý, pokud tedy vynechám sestřelení vašeho letounu. Ať se hráč na zem dostane jakkoli, čeká ho to samé co už nám Piraně kdysi ukázali. Když jsem byl výstřelem shozen ze srázu do míst, odkud není návratu, když jsem se probral u vody v otrhaných hadrech a když jsem za chvíli našel spřízněnou duši, která mi pomohla, neustále jsem měl na mysli Gothic 1. Následný příchod do vesnice Goliot hráče ještě více utvrdí v tom, že hraje vlastně Gothic, ta podoba je neuvěřitelná. Nejen po stránce stylu, ale také tím jak otevřený je celý svět a přitom jak nemůže hráč udělat krok za hradby vesnice, protože první kuře, které jako kdyby ze světa Gothicu vypadlo, mu dá s největší pravděpodobností instant kill. Ten kdo nezná Piranha Bytes zde dostane velmi tvrdou lekci. Svět ELEXU je krutý a neodpouští, jako jiné hry od Piraní, což není nutně špatně. Mnohdy naopak.

Naštěstí je na začátku dost úkolů, které nevyžadují boj, a tak hráč získá zkušenosti jiným způsobem, než bojem. Do takového 15 levelu se ale bude každá procházka krajinou rovnat něčemu mezi sebevraždou a hazardem a z bojů se bude často velmi rychle utíkat. Velmi povědomá bude taktéž každému znalci téměř nutnost volby jedné z několika frakcí, kdy se jednou volbu navždy uzamknou ty ostatní. Je libo být přírodní berserker z hlubokých lesů, divoký odpadlík žijící v poušti, technologicky založený klerik? Nebo se hráč přikloní nakonec na stranu Albů? Každá frakce má své vlastní problémy, jiný styl života, ale vždy lidé z jedné frakce nemají rádi ty z ostatních. Opět jasně čitelný rukopis tvůrců hry.


Piranha Bytes

ELEX šikovně rozvíjí mechaniky, které Piranha Bytes velmi dobře umí. Tedy spousty úkolů (jeden z achievementů hry je za splnění více jak 300 questů), které mají mnohdy více řešení, aniž by jiné než nalinkované volby byly dopředu jasné. Kolikrát až při plnění questu hráč zjistí, že lze nejen úkol splnit jinak, ale také lze podstatu úkolu zcela otočit a ze zadavatele se může klidně stát oběť. Taktéž otevřený svět, který neklade hráči žádné hranice je na první pohled příjemný, a to jak svojí rozlohou, tak rozmanitostí. Hráč si tak projde jak zasněžené hory, tak údolí s řekou, lesy, ale taktéž navštíví krajinou plnou lávy a zmaru, města, pevnosti, přehradu a podobně. Postav, se kterými lze hovořit je poměrně velké množství, počasí se střídá, tak jako den a noc, zbraní je taktéž velké množství, prostě v tomto směru Piranha Bytes nezklamali.

Oproti starším hrám se zde mísí jak fantasy tématika, tak moderní svět plný energetických štítů, blasterů, energo mečů, jetpacků a podobně. Hra se snaží vysvětlit, jak je možné, že na jednom kopci žijí lidé jak ve středověku, zatímco na horizontu je další vesnice, kde má hráč pocit, že hraje Šíleného Maxe, aby za dalším kopcem a řekou našel našlapanou technologickou pevnost. A tady někde jsem zjistil, že pro mě ELEX své kouzlo ztrácí.


Ztráta kouzla

ELEX se snažil přinést to dobré co Piranha Bytes umí, přimíchat do toho nové věci, ozvláštnit to větší diverzifikací jak terénu, tak frakcí, kde každá je absolutní originál. Jenže, k čemu je tohle všechno, když hra je schopna změnit zelenou louku plnou květin na zasněženou pláň s přesností na metr. Do očí bijící předěly, které dělí jednotlivé biomy jsou ale to nejmenší. Mapu, která je nepřehledná, radar který moc nepomůže, inventář který je na tom s nepřehledností hůře jak mapa, to jsou všechno drobnosti, které jsou ale bohužel součástí celku. Dá se přes ně ale přenést, člověk si koneckonců zvykne téměř na všechno.

Co mi na ELEXu vadilo nejvíce byla nekvalitní práce u spousty rozhovorů, úkolů, příběhových “zvratů”, či celková rozbitost umělé inteligence, ale i hry samotné. Na jednu stranu musím říct, že hra mi za 95 hodin co jsem jí hrál nespadla ani jednou, na druhou stranu, abych procházel předměty jako kdyby neexistovali, zabil velkého kamenného trolla, poté zavadil o jeho ruku a on se odkutálel, jako kdyby vážil pár gramů, abych blasterem střílel do nepřítele a jasně viděl jak střely proletí skrz bez jakéhokoli účinku a začala účinkovat tak pátá, šestá střela, stál uprostřed deště a neslyšel ho, abych běžel a neslyšel své kroky, ale třeba abych uprostřed sněhové vánice slyšel jemný větřík, který by sotva pohnul větvičkou a do toho slyšel klidné cvrčky, tohle všechno nabourává pocit z toho, že jste tam.

Co mi také vadilo byla neschopnost hry počítat s tím, že hráč se v otevřeném světě zachová jinak, než bylo plánováno. Jako příklad použiji situaci, kdy jsem náhodně cestou krajinou objevil několik robotů u opuštěných budov. Zničil jsem je a tím jak jsem je prohledával, získal jsem z nich, kromě běžných věcí, také 5 UI čipů, čímž jsem splnil úkol “Zblázněná UI”. Jen tak, z ničeho nic. Hra vám jednoduše oznámí, že jste splnili úkol, i když jste od nikoho nedostali zadání, netušíte o jaký úkol jde, jestli s něčím souvisí, prostě nevíte nic. Ale máte splněno. Nechal jsem tedy to být.
Po nějaké době, řádově v hodinách herního času, jsem narazil na Annu, postavu, kterou zranil přímo přede mnou robot, který byl okolními strážemi následně zničen. Anna mi vysvětlila, že se robotu porouchala UI jednotka a že je nutné najít další jemu podobné a zlikvidovat je, jednotky jí přinést a že dle toho upraví všechny ostatní roboty. Poprosila mě, abych byl rychlý, než další roboti se zblázněnou UI někomu dalšímu ublíží. A zde přichází kámen úrazu ELEXu.
Má postava ty UI čipy jednoduše již měla, okamžitě v rozhovoru tedy byla možnost Anně čipy dát. Sotva tedy Anna dořekla varování, abych si pospíšil, aby nebyl nikdo další zraněn, jsem jí požadované čipy doslova narval do ruky, ještě než stihla zavřít pusu. Anna poděkovala a řekla mi, že jsem bohužel nebyl dostatečně rychlý, tím pádem zemřelo několik dalších lidí, než jsem se stihl vrátit, ale díky hrdino a měj se. WTF? Nevěřil jsem tomu, co mi řekla. Bohužel, podobných případů je celá řada a hru to velmi rozbíjí.
V jednom rozhovoru mi bylo řečeno, abych zabil určitou osobu (kterou jsem už dávno zabil někde cestou), že je nebezpečná a je nutné ji eliminovat. Protože ale již nebylo koho eliminovat, měla má postava v rozhovoru okamžitě volbu, že daná osoba již nežije. A NPC přede mnou mi začalo poté vyprávět, že o tom boji slyšel, že to byl krutý boj a má statečnost se donesla až k němu. Co na tom, že mi úkol zadal s vážnou tváří pět vteřin zpět v domnění, že daná osoba stále žije..
Nebo, když jsem přišel na místo, které se týkalo minulosti Jaxe poprvé, ,Jax nehnul ani brvou. Všechno jsem tam vybral, nenechal kámen na kameni a odešel. Když jsem na stejné místo ale přišel podruhé, s tím že jsem tam byl poslán v rámci úkolu, že mám na místě něco najít, aniž by mi kdokoli řeklo co, Jax se hned po příchodu za tklivé hudby rozplýval nad tím, jak si to tady pamatuje, jak mu vzpomínky vyplouvají na povrch apod. Co na tom, že jsem tam už byl.
Hra jednoduše nepočítá s tím, že hráč už někde mohl být, že už něco mohl udělat, že už daná situace, do které hráče NPC pomocí questů tlačí, neexistuje. Jednou to odpustíte, podruhé také, ale pak to začne být otravné.

Umělá inteligence je obecně na velmi špatné úrovni, bojový systém sice není tak toporný jako v Gothic sérii, ale že by byl nějak zásadně lepší se také říct nedá. Běžíte k nepříteli zezadu s mečem v ruce? Nevadí, jakmile jste dostatečně blízko, hra vás zpomalí, protože soubojový režim. Za celou hru jsem potkal asi tak 4 modely ženských postav, které se lišily pouze barvou a stylem vlasů, a vlastně také jménem. Kromě vašich společníků jsou ostatní postavy nezapamatovatelné, stále stojící na tom svém místě bez ohledu na to jestli je den, noc, déšť či slunečno.


ELEX ovládne všechny? Ale kdeže…

Pokud milujete hry od Piranha Bytes, přidejte si k mému hodnocení určitě dalších 10 - 15 procent v podobě nostalgických vzpomínek a unikátního herního stylu, který prostě jinde není. Z mého pohledu ale vařit 20 let stále stejné jídlo, jenom ho jinak kořenit, se přejí dříve nebo později každému.

ELEX je ve svém jádře těžké hardcore RPG, které má zajímavý svět, skvěle řešený systém přístupnosti, kdy okolní monstra nelevelují s postavou hráče, ale jsou již pevně definované, tak jako questy, které nabízejí více řešení.

Na druhou stranu, postavy nereflektují hráčův postup, umělá inteligence je špatná, questy mnohdy rozbité (ale vždy splnitelné), soubojový systém toporný, rozhraní hry přinejmenším nepřehledné, hra trpí i po letech na drobné technické problémy, navíc konec hry je spíše formální zakončení příběhu bez větších emocí, než oslavný trumf, na který se celou dobu hráč těší.

Pro: Svoboda pohybu, různé zakončení úkolů, zajímavé jádro příběhu, hutné RPG prvky, různorodé prostředí

Proti: Nepřehledná mapa i rozhraní, technické chyby, špatná UI, toporné postavy, nezajímavé dialogy, nekvalitní soubojový systém

+24

Toren

  • PC 60
nadějné dílo, jehož kvality strhává nízky rozpočet. bohužel všechny ty nemotorné animace a nepřesné ovládání zaclání krásnému prostředí a hudbě, zajímavým nápadům a skvelému pacingu.

víc takovýchle hodinku a půl dlouhých prvních her, které ukážou, co studio umí. upřímně doufám, že to využijí ve své příští hře.

Pro: pacing, prosředí, hudba

Proti: nízký rozpočet, nemotorné ovládání

+6