Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Nejlépe hodnocené komentáře

Dragon Age: Origins - The Darkspawn Chronicles

  • PC 20
Další a tentokrát úplně zbytečné DLC. Pohled ze splozenecké strany při dobíjení Denerimu. Hra bohužel nemá žádný příběh. Žádné dialogy. Žádnou návaznost. Jen okopírované kulisy a boj. Který mimochodem rozhodně nebyl hlavní tahák původní hry. Dokonce tu nemáme ani žádný vývoj postavy. Jen stále dokola masakrujete respawnující se nepřátele a staré známé postavy. Stará parta byli sice suchaři, ale jejich zabíjení mi nezpůsobovalo potěšení.

Proč potřebuji zlobra na zničení dřevěné palisády, když v mapě předtím na to stačila bombička? Proč vůbec sbírám věci, když mi stačí akorát uzdravující elixíry? Proč to vůbec hraji? Sice je to krátké, ale pořád dlouhé.

Na poslední, trochu těžší souboj jsem si snížil obtížnost. Už jsem na to neměl nervy. A ta konečná animace je turbo trapná. Chyběl mi golem. Parta nebyla kompletní.

Pro: není to moc dlouhé

Proti: žádné nové lokace, jen boj, žádné dialogy, žádný příběh, chybí vývoj postavy, respawn, zbytečnost

+12

Cognition: An Erica Reed Thriller - Episode 1: Hangman

  • PC 70
Detektívny príbeh o masovom vrahovi s konzultáciou Jane Jensen boli pre mňa hlavnou motiváciou zahrať si Cognition.

Čo poteší je fakt, že napriek epizodickému formátu tých 6 hodín trvalo, kým som uvidel záverečné titulky. To je možno dané aj tým, že narozdiel od súčasných trendov epizodických adventúr v quick-time eventoch a filmovosti s minimálnou interakciou, Cognition je point'n'click adventúra zo starej školy.

Príbeh pôsobí zo začiatku rozpačito - hráč je vhodený do dynamického deja, ktorý sa chce tváriť filmovo, ale úplne mu to nejde. Najväčšou prekážkou a v podstate aj najväčším neduhom celej hry, je technické spracovanie. Už v úvode hry som párkrát umrel, nie preto, že by som nevedel, čo mám urobiť, ale dôvodom bola zle vyznačená aktívna zóna na kliknutie a tým pádom použitie predmetu. Musel som tak kliknúť nie na vysvietený predmet, ale do prázdneho priestoru vedľa neho. Hra Vás našťastie v tomto smere nijak radikálne netrestá a ak umriete, pokračujete presne tam, kde sa to stalo (takéto momenty sú za celú hru len dva). Tento neduh so zle vysvietenou zónou sa však v epizóde niekoľkokrát zopakuje. Rovnako ako problém so špeciálnou schopnosťou. Hlavná postava Erica má totiž "vylepšenú" intuíciu - dokáže z predmetov a ôsob vycítiť a vidieť útržky minulosti. Túto schopnosť v rámci príbehu postupne vylepšuje a je to hlavný spôsob riešenia hádaniek. Nemôžem povedať, že by nebol zábavný, ale v momente, ako chcete schopnosť použiť sa prepnete do módu, v ktorom vnímate obraz trocha inak a v lokácii sa zobrazia špeciálne obláčiky, s ktorými môžete takto interagovať. Stalo sa mi však viackrát, že pri prepnutí do daného módu (čo je logické, po preskúmaní novej lokácie v normálnom móde), som videl niektoré obláčiky, na ktoré mi nešlo kliknúť, hoci mali napríklad zobrazený názov. To ma zmiatlo, ale našťastie som na tom nevykysol, ale posunul sa ďalej a zistil, že interaktívne sa stanú až neskôr v hre.
Medzi ďalšie technické nedostatky by sa dalo považovať pravidelné prechádzanie postáv cez pevné predmety, občasné prelínanie textúr počas rozhovorov a Downov syndróm, ktorým trpí hlavná postava. Oči aj ústa sa jej totiž častokrát obracajú dohora, čo pôsobí nielen groteskne, ale hl. postava tak vyzerá aj vyslovene nesympaticky. Zároveň nechápem, ktorému estétovi napadol ako super nápad skombinovať cellshade grafiku s veľmi divným tieňovaním 3D objektov a hlavne postáv, pôsobia tak potom fakt hnusne. Celkovo bohužiaľ utrpela najviac hlavná postava, čo u robí aj z časti nesympatickú.

Dabing aj hudobná zložka majú svoje highlighty (klavírne skladby, použitie Beethovenovej Mesačnej sonáty, vyburcované songy na začiatku a konci, dabing Ericy, Sullyho, Roberta Goodmana), ale aj svoje otravné faily (všetky typické elevator music témy v kancelárii FBI, u Terencea a podobne, dabing Rose).

Na hre jednoducho vidieť, že nemala priveľký budget, ale autori sa aj tak tvrdohlavo snažia hru brať veľkolepo. Rozpačitý dejový začiatokma uviedol do stavu, pri ktorom som sa sám seba pýtal, či to vôbec dohrám a na čo som si kupoval celú sériu. Následné zlepšenie cca od polovice, keď človek začne využívať Ericine schopnosti a čerpá nové informácie, ma donútili k tomu, že hneď po dohraní som inštaloval druhú epizódu. Škoda len tej technickej zložky, ktorá dosť kazí zážitok, ktorý by mohol človek mať pri kvalitnejšom prevedení. O to viac, keď samotný adventúrny postup bol veľmi logický a hráč nemusel tápať.

Pro: príbeh, hádanky, logický postup hrou

Proti: skoro celá technická časť, bugy, stvárnenie postáv

+12

A Story About My Uncle

  • PC 85
Znáte ten pocit, když začnete hrát neznámou novou hru a během několika prvních minut hraní si vnitřně uvědomíte, že tohle je právě ten druh zábavy, na kterou už nějakou dobu čekáte? Takový ten pocit nového, originálního zážitku, který přináší člověku potěšení nad rámec obyčejné klasické hry.

Vlastně stačí málo, náhodně si přečíst komentář k nahodilé hře, podívat se na trailer a za pár chvil se zásadně mění veškerý rozvrh vámi naplánovaného volného času. V lepším případě (v mém případě) vás čeká parádní okázalá jízda na několik herních nocí, kdy co každý level, to unikátní prostorná mapa s nádhernou grafikou a s nádhernou atmosférou. Slovo atmosféra asi není to správné, ale jde o kompletní souhrn všeho, co každou mapu dělá originální, zajímavou a tedy nuda rozhodně nehrozí.

Story About My Uncle je plošinovka z vlastního pohledu, kdy hrajete za chlapce, který pátrá po svém strýcovi. Hra postupně nabízí několik úrovní, kdy je úkolem hráče postupně zdolávat mapu z jednoho konce na druhý. Překonávání a tedy postup mapou by se dal nejsnáze popsat jako parkour - běhy, skoky, power skoky, přichycování se a zdolávání všemožných výzev. Značnou část mapy tvoří volný bezedný prostor, kdy jakákoli konfrontace s ním znamená okamžitý respawn hráče na předchozím checkpointu. Celé tohle může znít děsně nezajímavě do momentu, kdy si to hráč vyzkouší a hra ho pak jednoduše už nepustí.

V zásadě jsem si zde nejvíce užíval volnosti. Každá mapa je sice koncipovaná způsobem dostat se z bodu A do bodu B, nicméně veškerý prostor je naprosto otevřený a herní fyzika umožňuje doslova nekonečné vyblbnutí. Každý level (krom prologu a epilogu) má jinou podobu, ať už co do grafiky, prostředí, hudby a co mě neskutečně bavilo byl fakt, že prakticky vůbec jsem nezažil pocit, že bych se nudil. Každý nový level přináší nádhernou novou mapu, že je jen radost se v takovém prostoru pohybovat (snad z výjimkou jeskyní). Probíhá tu jednak vyprávění celého příběhu v pozadí, tak zároveň je tu možnost sbírat předměty, které následně mohou odemknout nějakou drobnost v nastavení nebo při nasbírání jejich dostatečného množství splnit achievement.

Obtížnost jednotlivých map je poměrně střízlivě stupňovaná s výjimkou mapy poslední, jejíž zdolání je opravdu výzvou a lekcí trpělivosti. Achievementy člověk za běžné odehrání prakticky nemá možnost získat, protože jsou udělovány pouze za extrémní výkony typu "zdolej celou mapu na první pokus bez jakéhokoli failu...". O obtížnosti achievementů svědčí i statistiky, kdy top 3 nejčastěji splněné splnilo pouze 20, 7 a 2 procenta hráčů. Na druhou stranu, může to být i fajn zábava tehdy, pokud člověk hru dohraje. Já jsem po dohrání hře věnoval jeden celý den čistého času, odměnou mi však byly (k prvnímu) další tři achievementy, pro které za to stálo trpět.

Příběh o strýčkovi je krásně malovaná nenásilná hra, která na jednu stranu vyžaduje od hráče poměrně vysoké soustředění, na druhou stranu častý systém checkpointů ji dělá zdolatelnou i pro méně trpělivé hráče. Celkově parádní zážitek, který nebudu váhat si někdy zopakovat. Díky Kwokymu za doporučení.

Pro: Velké otevřené prostředí, nádherná grafika, radost ze splněných výzev

Proti: Obtížnost poslední mapy, občasné bugy v souvislosti s herní fyzikou

+12

Dragon Age: Origins - Leliana's Song

  • PC 60
Konečně nějaké ucházející DLC. Konečně nějaký posun. Konečně to opravdu dává smysl. Příběh je skvělý prequel k jedné známější postavě z původní hry. Nejlepší je asi ten styl vyprávění. Hned ze začátku mě překvapila pěkná svižná hudba. Která se sice pořád opakuje. To ale vzhledem k délce tolik nevadí.

Hra má trochu až tarantinovský nádech. Filmové představení postav. Hodně solidní tah na bránu. I přes malý prostor pěkně vykreslené postavy. Škoda, že celá hratelnost spočívá jen v jedné činnosti. Chodit dopředu a kosit nepřátele. Hrací doba naštěstí není vůbec dlouhá, tak se to dá přežít.

Ale jinak, pěkné dialogy, pěkný příběh a až překvapivě pěkná stylizace podpořená slušnou atmosférou.

Pro: stylizace, příběh, dialogy, atmosféra

Proti: stereotypní herní náplň, jen DLC

+12 +13 −1

Half-Life 2: Episode Two

  • PC 80
Tak jsem přišel na to, že když hraju střílečku, tak jsem totálně mimo, neschopnej jiný aktivity, která by vyžadovala trochu soustředění, a když už jí hraju, preferuju styl MW, kde mě víceméně nezdržují žádné zbytečné dialogy, kterých je v HL na muj v kus přeci jen trochu moc, a tím se dostávám k jádru pudla – obecně jsou to právě dialogy, které dokážou udržet moji pozornost u vobrazovky dost dlouho na to, abych zhlédl i závěrečné titulky. Všiml jsem si toho teprve nedávno, ale i ne uplně dokonalý příběh s dobrými replikami si získá nějaké ty bodíky navíc! V HL2 ale nic takového není. Akce je výborná, grafika se leskne, voda je čistá, i ta cigánská kámoška na cestách kolikrát potěší víc než kvér, ale jinak to na mě nijak zvlášt dojem neudělalo. Byla to taková áčková směsice Války světu, Hvězdné pěchoty a Tresspassera! A tady by právě ve srovnání i ten jurský svět zvítězil, protože je daleko víc originálnější a vlastně i uplně jiná hra. HL je typická střílečka, kde vubec nezáleží na tom, jak daleko se dostanete, duležitá je neustálá přítomnost valící se tsunami záporáku pod kolimátor vaší utočné pušky. HL2 není špatný kousek, ba naopak, svou fan základnu jistě nezklamal a ostatní nadchne, ale není to nic, čemu byste (dvakrát) propadli propadli, není to skutečný fenomén, a ve své velkoleposti se omezuje jen na parádní bezduchou, primitivní akci. Jo a ta Gordonova němota mi vubc nevadila.

Pro: zbrojní arzenál, pocit ze střelby, vedlejší efekty, zvuky obecně, hudební doprovod, grabber mě taky mile překvapil, včetně jednoduché obsluhy a plně interaktivního prostředí

Proti: bejt mladší, tak se i počurám

+12 +13 −1

Watch Dogs: Bad Blood

  • PC 70
Kraťoučký příběh, za ale celkem zábavnou postavu, což je vcelku příjemná změna oproti Aidenovi z hlavní hry, který naprosto postrádá smysl pro humor. Příběh sám o sobě není vyloženě špatný, pro někoho možná i o něco zajímavější než v původním díle, Rozhodně však zamrzí jeho "délka".Kdo nezklamal je ovšem Defalt, který si na nás opět připravil hacker-psycho hrátky. Zbytek DLC je vyplněn generovanými vedlejšími misemi, kterých je tentokráte tak moc, že jsem je ani nezkoušel dodělat, už při originální hře to pro mě byl stereotyp (zneškodni toho, dojeď v čase tam a tam..) a to jich tam bylo 2x méně..

Ve výsledku hra dokáže zpříjemnit jeden herní den, ovšem komu se nelíbil už pro své nedostatky Watch Dogs, pak toto DLC na tom nic nezmění.

Pro: Příběh mě vcelku bavil postava je příjemná, ve své podstatě veškeré klady základní hry(grafika, herní svět, skvělé pohyby postavy)

Proti: krátká doba kampaně, vyplnění DLC generovanými vedlejšími misemi, technické nedostatky hlavní hry, neboť na tom se nic nezměnilo (jízdní model, snaha o insmeninaci multiplayeru, optimalizace, množštví zbytečných věcí a funkcí-autíčko atd.). 400 korun cena

+12

Grotto King

  • PC 75
Na diskuzi jsem před časem narazil na hru Gravity Bone a protože mě bavila zapátral jsem po dalších hrách od Blendo Games a do oka mi padl Grotto King. Co mě hned na začátku překvapilo je nemožnost pohybovat myší do všech směrů ale jen do stran což pro mě bylo zvláštní a cítil jsem se kvůli tomu trochu svázaný. Za chvíli se na to sice dá zvyknout ale vzhledem k délce hry to bylo prakticky u konce. Délka hry je vůbec celkem mínus, herní doba se počítá na minuty což je škoda protože se to nehraje vůbec špatně. K dispozici máte luk kterým aktivujete různé plošiny nebo dveře a několikrát se utkáte s obludou připomínající kulečníkovou kouli. Postup levely oživuje několik pastí ve formě vysunovací podlahy nebo zdi ale nejedná se o žádné extrémy takže zásek nehrozí. Celkově mě hra bavila a vzhledem k tomu že se jedná o freeware titul zaslouží si dobré hodnocení.
+12

Metro 2033 Redux

  • PC --
Čo si najviac zapamätám na tejto hre je ta svelá temná atmosféra. Málo svetla, úzke chodby, málo munície a všade pritomný mutanti v obrovskom podzemnom metre. Všade bola cítiť beznádej a strach obyvateľov, že sa nemusia dožiť ďalšieho dňa.

Príbeh hry ma moc nezaujal, kedže sa skoro trištvrte kampane sa snažíte dostať do mesta a z konca hry som bol celkom rozčarovaný (čakal som viac). Ocenil som aj to. že som sa mohol pozrieť na povrch (viackrát) a nadýchať sa tak jedovatého vzduchu.

V hre som nenašiel nič, čo by mi vyložene vadilo. Na väčšie bugy som nenarazil, maximálne bol občas problém s NPC, že nereagoval správne. Hru odporúčam!
Vybral som si zlý koniec, odpalil som rakety.
+12

Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder

  • PC 70
Darkness Within je moje první zkušenost s point&click adventurou z pohledu první osoby a taky první setkání s H. P. Lovecraftem (ne, že bych o něm nikdy neslyšel, ale nikdy jsem od něj nic nečetl ani nehrál hru/nesledoval film inspirovaným jeho dílem). A musím se hned přiznat, že jsem musel častěji, než bych chtěl, hrát podle návodu. Mám rád, když mě hra netahá za ručičku jak dementa, jenomže jsem čekal trošku něco jinačího. Ne přímo snažšího, ale vysvětlit některé herní principy více do hloubky. Například dedukce nových myšlenek z nalezených důkazů - skvělý herní prvek, který jsem nebyl schopný efektivně využít. Stejně tak po prozkoumání místa jsem nebyl schopen najít jakékoli další vodítko, kam jít dál, co dál hledat. Částečně si za to můžu sám, svým očekáváním a také tím, že jsem do hry tak nějak fofrem vlétl a nepřemýšlel jsem déle hned na začátku - tím jsem trochu vypadl z tempa a neměl jsem pak trpělivost hledat víc ve hře, ale na internetu. Podtrhávání důležitých věcí je také zajímavé. Jenomže pro mě byla zajímavá fůra věcí, ale hra uznala jen něco.

Na druhou stranu, podobně jako u The Lost Crown, tu je velmi silná atmosféra, která je umocněná pohledem z první osoby. Zvuky jsou perfektní a velmi často mi běhal mráz po zádech. Grafika je na svou dobu skvělá, Steam verze přidává některé efekty (šum, chromatická aberace), které jsem sice nevypínal, ale ve scénách, kde se objevují to nepůsobí zas tak dobře, je to spíš jako bych se najednou díval na televizi se špatným signálem a trochu to narušuje imerzi.

Darkness Within není vůbec špatná adventura, jen některé mechanismy by to chtělo trošku vyladit. Hra by také mohla hráče trochu lépe na úvod naladit a na chvilku ho chytnout za ruku, dostat jej do správného tempa, to jen aby nedopadl jako já a nekazil si zážitek hledáním vodítek na internetu.
+12

Age of Empires II: The Age of Kings

  • PC 100
Boli časy, keď som stratégie hrával často a práve s Age Of Empires 2 som strávil niekoľko stovák hodín. O AoE 2 som si prvýkrát čítal v časopise Score, kde bola na hru recenzia a neskutočne sa mi to vtedy zapáčilo. O niekoľko dní na to som už túto stredovekú stratégiu drvil.

AoE 2 je moja veľká srdcovka a spomínam na ňu vždy rád. Veľa rozdielnych národov, špeciálne budovy a jednotky, zaujímavé kampane za slávnych vodcov a národných hrdinov. Scenáre a aj ilustrácie, ktoré boli doplnkom k príbehu sa mi veľmi páčili. Zvuky, hudba a hlavne grafické prevedenie nezostarlo a nevypadá zle ani dnes. Jednotky boli detailné a doslova som sa v tom vyžíval, ako všetci tí vojačikovia, kone a budovy vypadali. Veľký počet hodín som strávil hraním multiplayeru alebo v editore máp, kde som si vytváral vlastné scenáre v ktorých boli hlavné postavy napríklad Robin Hood alebo William Wallace.

AoE 2 je jedna z mojich najhrávanejších a najobľúbenejších hier vôbec. Za mňa je to čistých a nostalgických 100%. Určite by som sa dnes na hru už pozeral kritickejšie, ale nemám dôvod to robiť :)

Pro: detailné jednotky a budovy, príjemná grafika, zvuky a hudba, scenáre a ilustrácie a tak ďalej, je toho naozaj dosť :)

Proti: sorry, ale nič mi nenapadá :)

+12 +13 −1

Middle-earth: Shadow of Mordor

  • PC 85
Vždycky jsem si chtěl zahrát LotR nebo SW hru podobného ražení. Pána prstenů podle filmu jsem hrál, ačkoliv nevím přesně jaký díl, ale nebylo to úplně ono. Přišel War of the North, to mi však úplně nesedlo a ačkoliv jsem tomutu kousku chtěl dát šanci ještě před Shadow of Mordor, nestalo se a já se teda mohl naplno vrhnout do téhle moderní příběhové rubanice, jak jinak než s RPG prvky.
A musím říct, že jsem se do tohoto myšmaše soubojového systému z Arkham série, akrobacie od Assassin´s Creed, craftingu po vzoru Ubisoftu a tolkienovského fantasy dostal velice rychle. Hlavní mise sice vyplňují repetetivní a prosté úkoly spočívající v získávání nadvlády nad orky, člověk se však přistihne, že přes lásku k Tolkienovi a prozření, že mytologie je vytěžována pouze částečně, nechává unášet skvěle zpracovým, ač minimálně pochmurným, Mordorem a baví ho hledat všemožné runy a plnit výzvy a to pouze proto, aby mohl setnout hlavu dalšímu ohyzdnému náčelníkovi.
A ty animace jsou prostě boží a neskutečně efektní. Zkrátka a dobře. První hra ze Středozemě není bez chyb, ovšem nabídne v Goty edici kolem 40ti hodin vesměs zábavného craftingu a výborně sepsaného příběhu, že mohu jen doufat, že dvojka bude minimálně stejně tak dobrá.

Pro: soubojový systém, příběh, DLC, svět ála Assassin´s Creed a vlastně ála Ubisoft, mytologie, znovuhratelnost, sympatický soundtrack, Glum

Proti: občasná frustrace z nepřiměřeně tuhých bossů, přílišná odlišnost od Tolkiena (fauna - karagoři, žádné cameo pro postavy)

+12

Minecraft: Story Mode - Episode 1: The Order of the Stone

  • PC 30
Tak toto bylo bolestivé. Všechny mé smysly byly bombardovány skutečně obdivuhodně amatérskou prezentací a má nízká inteligence byla neustále udivována toporností scénáře, prachbídnými dialogy a dabingem z kategorie sobotního seriálu pro 5 letá děcka.

Podstatná je však jedna otázka. Co je Minecraft? Je to hra v prakticky nekonečném světe, kde kreativní možnosti omezuje pouze vaše fantazie. Hra, kde můžete mít hromadu kámošů a stavit si třeba Reapera ze dřeva nebo obří kadibudku. Já fanoušek tohoto fenoménu nikdy nebyl, jelikož nejsem kreativní ani trpělivý, ale naprosto rozumím jeho popularitě.

Minecraft: Story Mode - Episode 1: The Order of the Stone (člověka upoutá už jen absurdita názvu) je pravý opak toho, čím Minecraft je. Je to neuvěřitelně lineární. Ne, lineární je moc nelineární význam pro toto dílo. Je to tunelový. Ano, tak bych to nazval. Pročpak? Protože jak už to u nových Telltale titulů bývá jste naprosto svázání jít pouze jednou cestou kupředu. Ba co hůř, když jsem náhodou narazil na něco zajímavého a popošel jsem dál s domněnkou, že se na to kouknu později se najednou změnila kamera a hle! Já se najednou nemůžu vrátit! Žádná tlačítka krom toho "dopředu" nefunguje! I u starších TT her byl nějakej závan prozkoumávání. Další "herní" prvek je QTE!!! Ano, opět to jest dvojkombinace masturbuj/mačkej "E" a potom jednou stiskni "Q" no není to kreativní? Opět jsem nenarazil na žádný "failiure stav" takže pokud čistě náhodou na vás kostlivec vystřelí z luku a vy nezmáčknete šipku nic se nestane.....vlastně jo, charakter řekne velice emocionálně "au" není to báječné a intenzivní?

Hodnotit grafiku a animace je těžký, že? Máte to brát jako klad, že je to věrný originálu nebo jako omluvu za neschopnost udělat dobrou grafiku a animace? Jedno se ale musí Telltale přiznat. Každá jejich hra je hnusnější než ta předešlá, což svědčí o tom, že se autismus vývojářů konečně někam posouvá...bravo!

Takže to, co ze začátku vypadalo jako vtip, také jako vtip skončilo. Bohužel ne jako dobrý vtip. Nevím na koho tohle může být mířený? Fanoušky Minecraftu? Až na pár odkazů a pseudo vtípků, NE. Telltale fandy? Na ty to zase bude moc infantilní. A na graphics whores je to zase moc nevzhledné. Takže leda, že by jste byli fanatičtí fanoušci prvních dvou zmiňovaných.

Jsem zvědavý co si na nás tellteláci připraví příště? Stone simulator: Story mode - Episode1: From Rock to the mountain - revenge of the stone mason(?)

Ze vší úctou váš bývalý fanoušek:" Fuck you Telltale!" :)
+12

Toby: The Secret Mine

  • PC 80
Hru som rozohral a na pár drobností ma celkovo baví - a to práve, nie som fanúšikom hier ako Limbo! Páči sa mi hlavne ako sa striedajú puzzle na "premýšľanie" s puzzle skákacími - ešte sa mi nestalo, že by som sa nudil a zakysol za sebou na dvoch logických či skákacích veciach!
Graficky hre nemám čo vytknúť! Je to naozaj celkom pekné veldielo. Ovládanie je tiež na perfektnej úrovni (hru hrám na x360 ovládači, možno na klávesnici to je horšie - neviem!). Trochu mi chýba hudobný "doprovod". Niečo čo keby počujem, poviem si: Áno, toto je tá pesnička z Tobyho!
Rovnako mi chýba nejaké to začiatočné menu a trošku mi chýba nejaké intro, lebo o čo ide som si musel vyčítať z popisu hry.Verím ale, že Toby 2 ak niekedy bude ho už mať bude!

Pro: grafika, nápad, level dizajn, optimalizácia náročnosti

Proti: hudba, chýbajúce intro

+12

Delta Force 2

  • PC 70
44 dohraných misí 1349 zabitých. Ano, i druhý díl této akce je docela slušně dlouhý. Navíc je těžší, pestřejší a plný chyb.

Grafické zpracování doznalo několika vylepšeních. Pár nových prostředí a to včetně nočních misí. Mnohem členitější základny a budovy. Nové pohyby nepřátel při smrti. Tráva, která je tady mimochodem celkem k ničemu, protože stealth opět nefunguje. A proč taky ho používat, když můžete nepřítele zastřelit jednou ranou do nohy. Příjemnou novinkou jsou určitě průstřelné zdi. Samopalem tady konečně nemůžete sestřelit vrtulník a výbuchy vypadají trochu líp.

Zavedení balistiky je super prvek. Rána se chová pěkně realisticky a vy musíte nově počítat i se vzdáleností. V tomto ohledu chybí snad už jenom zohlednění větrných podmínek. Náplň misí je mnohem pestřejší. Už to není jenom o odstřelování z dálky. Daleko častěji se musíte aktivně zapojit. Někdy je to už docela slušný adrenalin. Vzhledem k tomu, že se nedá ukládat.

Technické zpracování je špatné. Dobře, engine vypadá tak jak vypadá. Když vás ale několikrát zastřelí blikající postavička. Před očima vám zmizí zbraň, nebo celý objekt a vy kvůli tomu umřete, tak je to k vzteku. Často jsem za to hru proklínal. Složitější komplexy nebo blízké výbuchy navíc dost zpomalují hru. To by měl řešit hardwarový režim. Bohužel, v tomhle režimu mi krajinou prosvítají objekty a nepřátelé.

Umělá inteligence nepřátel i přátel je pořád příšerná. Brokovnice k ničemu a lezení ze schodů nebo ze strání je dost bizarní. Pády sice zraňují. Mě ale nikdy nezabily. A to je tady mnohem kopcovitější terén, než minule. Po smrti chybí záběr na vojáka, který mě zastřelil. Přesto mě hra bavila. Připadal jsem si totiž jako totální killer.

Pro: balistika zbraní, pestřejší náplň misí, průstřelné zdi, slušná délka

Proti: otřesné technické zpracování, umělá inteligence

+12

The Plan

  • PC 60
"Every word you read of this useless print is another second of your life."

Hra The Plan očividně nonverbálně filozofuje nad krátkostí a především nesmyslností života mouchy. Máme s ní něco společného? Minimálně to druhé může člověk lehce pocítit. Smysl života je odvěkou otázkou podobně jako nekonečnost vesmíru. To první záleží na subjektivním pohledu a co člověk v životě dělal. Někdo se bude cítit, že jeho život byl nabitý zážitky a využil v něm každé situace. Pro někoho naopak budou menší události zanedbatelné a přijde mu, že se celý život pachtil za jediným cílem, kterého dosáhl?

Doporučuji si před čtením názorů hru prostě zahrát, což zabere pár minut. Téma hry je jasné z krátkého popisku a vše ostatní vám její obsah prozradí natolik, že následné hraní bude postupně ztrácet smysl. Má však nějaký smysl i bez toho? Má cokoliv, co děláme, nějaký smysl? Dříve (možná je to furt aktuální) se takové otázky pokládaly lidem hrajícím videohry a bylo jim navrženo radši jít někam ven. Podle mě je ultimátním cílem každého člověka štěstí. Dá se ho dosahovat opakovaně a v tom je právě ta krása. Nemusí se jednat o nějaký bájný cíl, kterého se neustále snažíme neúspěšně dosáhnout. Člověk se může dostat do bodu, kdy bude mít pocit, že na světě udělal vše, co opravdu chtěl a už nic nepotřebuje. Jednotlivé věci mají tedy v rámci našeho života určitý smysl, má ale smysl i život samotný? Taková otázka bude nejspíš navždy nezodpovězená. Pro uklidnění mysli můžu jen říct, že to zřejmě není v lidských silách. Podobně, jako není v silách mouchy přemýšlet na naší úrovni.

A teď k samotné hře. Ta vám naštěstí mnoho peněz ani času (a jak známo "čas jsou peníze") neubere, pokud snad sami nebudete chtít. Ovládáte mouchu, která se zrovna vydala na cestu, a koukáte se na situaci z lidského pohledu. Samotná moucha totiž asi nepocítí nastolenou atmosféru. Celá cesta se zdá býti monotónní až na několik situací, jako když se dramaticky chytíte do pavučiny (žádný pavouk ale nepřijde, takže ta dramatičnost není velká); občas vás odvane vítr a musíte se pro cestu dál vyhnout padajícím listům. Nic ale nepředstavuje pro mouchu reálné ohrožení a ta se může rychle vrátit na klidnou, apatickou cestu. Vyostření přichází až na konci, kdy se blíží k vytoužené žárovce, aby byla následně sežehnuta jejím teplem.

Nelze si nevšimnout symboličnosti této části. Jednak samotná věc, že moucha letí za jakýmsi světlem (což myslím mouchy normálně nedělají), tedy "vyšším cílem". Dále to, že moucha je na začátku v přírodě a poté se dostává jakoby do vesmíru, mezi hvězdy (kde by samozřejmě neměla kyslík, nebo by se třeba předtím vyčerpala, takže by nastal ještě víc brzký konec) a nakonec k něčemu, co by mělo být Sluncem, ale přitom je to podle "ozubení" žárovka. Má to navozovat pocit možného rozčarování, když konečně dosáhneme něčeho dlouho touženého a zjistíme, že to naše představy vykreslily jinak? I kdyby to však bylo Slunce, osud by se nezměnil.

Ještě uvedu několik věcí, co jste mohli při hraní přehlédnout (do popisku ani zajímavostí se moc nehodí). Při kliknutí na "credits" hry můžete hrát za světlušku, přičemž gameplay ale zůstane stejný. Na konci hry budete mít prostor něco napsat. Intuitivně jsem napoprvé napsal svou přezdívku, ale ať už napíšete cokoliv, váš text se poté může někomu zobrazit při přejetí myší na jednu z hvězd na závěrečné obrazovce. Stejně jako vám se ve hvězdách ukáží texty ostatních hráčů.


Pokud bylo cílem hry vyvolat v hráčích hlubší zamyšlení, tak to je rozhodně fajn. I když na indie scéně takových titulů určitě najdeme více.

Pro: ozvučení, myšlenka, atmosféra

Proti: obsahová prázdnost, hratelnost

+12

Mass Effect

  • PC 80
Hra s velkým množstvím malých nedokonalostí, které jsou zde již bohatě popsány, přesto hra, která rozhodně nezaslouží nezelené hodnocení. Pro mne je u tohoto typu her vždy klíčová kombinace hratelnosti a příběhu a tato kombinace zde funguje.

Pro: Příběh, soubojový systém, univerzum, dialogy a možnost volby

Proti: vedlejší mise, lokace, mako

+12 +15 −3

Shadow Man

  • PC 80
Je to taková kombinace Turoka a Tomb Raidera oděná do temného hávu. Z videí, z obrázků, ba i z počátku hra nevypadá tak zajímavě, ale až ponoření do jejích tajů z ní dělá skvělou komplexní záležitost. Často se o různých hrách říká, že jsou návykové, ale u her tohoto typu to tak běžně nebývá. Systém sbíratelných předmětů a získatelných dovedností, díky kterým se člověk dostává dál, a které mu umožňují sbírat dosud nepřístupné předměty a dovednosti a tak dále pokračovat, je úžasný. Hru jsem projel na 100%, trvalo mi to kolem 25 hodin, a i po mnoha dnech hraní jsem se vždy těšil, až k ní znovu usednu. U jiných her podobného typu je podobná délka již spíše unavující, u Shadow Mana nikoliv.

Super na tom je to, že ony temné duše, které hráč hledá, jsou poschovány tak, aby se daly bez zbytečných hratelnostních kuriozit najít, ale zároveň aby to nebylo úplně jednoduché. Nedivil bych se, kdyby je jiní autoři umisťovali na místa, kam se dá doskočit na šedesátý pokus nebo za otevíratelnou zeď, o jejíž otevíratelnosti to nemáte šanci zjistit. Zde je to vybalancováno výborně a Shadow Man po hráči vyžaduje velkou dávku prostorové orientace a paměti, ale nejsou tu žádné sviňárny, maximálně vám ukáží něco, kam zatím nemůžete, ale jednou ano.

Vynikající je i hudba, ačkoliv samostatně poslouchatelných věcí je jen pár, ve hře je tenhle svíravý podklad dokonale funkční. Stejně tak zvuky. Grafika je na svou dobu skvělá, s výjimkou obličejů.

Co mi nesedlo, bylo ovládání. Hrál jsem to za pomoci myši, protože pokud to jde, nechci používat klávesnici pro ovládání 3D prostoru. Její citlivost pro otáčení je však zoufale malá (a i na klávesnici není o mnoho lepší). A nastavení citlivosti myši s tím moc nedělá. Naopak, když si člověk navolí pohled z první osoby (zaměřování), tak je pak citlivost ohromná. Většinou se ta necitlivost dala snést, během těžkých bojů a v chumlu to však bylo velmi otravné, protože se z nich nedalo snadno dostat. Rovněž pobyt pod vodou to komplikuje.

Respawn byl i v Turokovi, ale byl udělán citlivěji. Tam se některé příšerky respawnovaly, některé ne, každopádně druhý a třetí průchod stejnými částmi hry byl potom vždycky jednodušší. Zde je to naopak. Pokaždé, když odejdete z jedné lokace, tak se tam všechno vrátí a navíc s příbývajícím levelem se vše vrátí ve větším množství a často i těžší kalibry. To mi přijde nefér a zbytečně to prodlužuje čas a demotivuje to. Neříkám, že respawn vůbec, on je díky prostředí logický, ale ne tak programově a v takovém množství.

Příběh na mě zezačátku nepůsobil zvládnutě, na začátku to působí spíš jako blbost, ale postupně to začíná dávat smysl a je to docela fajn. Škoda, že všechny charaktery jsou ve hře spíš načrtnuté. Zvláště takový vrah Batrachian na mě hodně zapůsobil, jakoby měl něco z Hannibala Lectera. Ale všechny postavy ve hře dostanou vlastně prostor jen jednou nebo dvakrát (i takový váš "rádce" had vám vlastně řekne v průběhu hry jen tři věci), a to mi přijde trochu škoda.

Každopádně je to vynikající záležitost zejména díky hratelnosti, atmosféře a prostě celkovému ztvárnění. Baví to od začátku do konce, jste hezky nuceni hrát stále dál a dál. Drobné mouchy to má, ale celkový dojem rozhodně lepší, než bych čekal.

Snad jen ještě mírné zklamání, čekal jsem za sesbírání 120 duší trošku větší odměnu, na Nintendu prý byla...takhle vlastně stačí prostě těch 95 a to se dá udělat snad i poslepu...

A jen tak btw. mapa je! Je v manuálu, když si hru stáhnete na steamu, máte ji ve složce a i když si ji seženete "jinak", tak je všude na netu.

Když už jsem u toho, musím Steam verzi pochválit. Krom občasného problikávání v inventáři mi fungovala bezvadně. Ve složce se hrou je i celý soundtrack, možnost pořídit si comics zadarmo (i když se mi to nějak nepovedlo) a je tam velmi komplexní walkthrough včetně popisu zbraní, nepřátel, postav, příběhu, podrobných map a dalších věcí.

Pro: hratelnost, herní systém, komplexnost, prostředí, hudba, grafika

Proti: ovládání, přílišný respawn, některé grafické nedostatky, malý prostor postavám v příběhu

+12

Stasis

  • PC 60
Simulátor čtení PDAček.

Při hraní hry jsem si vzpomněl na scénku "Všichni jsou mrtví, Dejve" z Červeného Trpaslíka. Procházíte obrovskou loď, kde jsou... všichni mrtví... a KAŽDÁ podělaná mrtvola musí mít SVOJE PDAčko, kde se dozvíte plky o tom, jak tamhlecten uklízeč miloval támhletu doktorku a že žárlil na támhletoho blbečka se psem, kterej byl ale vlastně gay a nakonec všichni umřeli.

Čtením jsem strávil minimálně 50 % hry. Ano, pak jsem si uvědomil, že studování těchto záznamů není povinné a můžu je ignorovat, ale problém je, že občas se zde vyskytnou i důležité informace, ze kterých se dozvíte, co se na lodi stalo. A jelikož nevíte, které záznamy jsou plky a které ne, musíte to přečíst všechno. Jinak se ochudíte o podstatnou část příběhu, protože autor si tento způsob vybral jako snadný způsob jeho prezentace. Bohužel dávkování zvolil vražedné, takže na každé nové obrazovce musíte přečíst minimálně 2 nové deníky, jejichž délka se postupně ještě ZVĚTŠUJE. Problém také je, že jakožto hororovou hru jsem toto hrál v noci a číst kupu textu, když už jste unavení, není ideální.

Hru zachraňuje atmosféra, některé brilantně nakreslené obrazovky a brutálně naturalistické scény. Autor si opravdu nebral servítky a nebál se ničeho. Pokud je vám proti srsti zabíjení malých dětí či operace páteře bez anestezie, vůbec o hře neuvažujte.

Ne moc povedené mi přišly i samotné hádanky, jež moc logikou neoplývaly a často se mi je podařilo vyřešit jen díky tomu, že v inventáři bylo pár předmětů.

Hře by nejvíce slušelo, kdyby se množství textu zredukovalo na polovinu a příběh by byl vyprávěn pomocí cutscén (flashbacky do minulosti), to by potom bylo žůžo! Bohužel chápu, že na hře pracovalo pár jednotlivců a toto nebylo v jejich silách. Výsledek je pro mě trochu frustrující a jen lehce nadprůměrný.
+12

DuckTales: Remastered

  • PC 90
Dle mého názoru jeden z kvalitních remasterů poslední doby. K původní hře jsem si dá se říci jen přičuchnul, tudíž jsem byl tuto novou verzi hodně zvědav, jelikož Skrblík patřil k mým nejoblíbenějším seriálům, co dávali o víkendu ráno. Co ze začátku zmíním, je zdařilá retro hudba v hlavním menu, která do člověka vžene pocit, že už chce prostě začít hrát za svého oblíbeného kačera. Hře rozhodně nechybí humor, to už dokazuje hned první úroveň ve Skrblíkově trezoru, který se pokouší uchránit před Rafany. Skrblík rozhodně nešetří sarkasmem a s chutí shazuje i ty nejtvrdší protivníky, co ve hře jsou. Nejednou jsem se pousmál nad jeho výstředností a smyslu pro humor. Rozhodně za to může i kvalitní dabing, který obsahuje velice výbornou výslovnost, tudíž i laik na angličtinu prostě musí rozumět.

Ovládání je vskutku dobré. Není zde to žádné přecitlivělé, jak je u plošinovek zvykem. Skrbla reaguje na mačkání kláves naprosto přesně a to je ten důvod, proč se to tak skvěle hraje. Oproti tomu je zde i docela vyvážená obtížnost (až na poslední pasáž, u které jsem začal docela i nadávat, jak si do psího zadku mohou dovolit, tohle dávat do hry pro děti) a rozmanitost prostředí rozhodně nezaostává. Probádáme džungli, Drákulův hrad anebo i pro někoho velice známé podzemí alias Střed Země. Poslední zmiňované mě přivádí k velmi mnoho narážkám k seriálu. Je jich spousta a každý správný nostalgik by si jich měl všimnout.

V předposledním bodě stojí za zmínku náplně úrovní. Teoreticky to je v podstatě to samé: dojdi z bodu A do bodu B (co jiného taky v plošinovkách čekat). Ovšem zde je to okořeněno takovými miniquestíky, které musíte cestou splnit, abyste se do bodu B vůbec dostali. Zmíním například hledání mincí, zprovoznění výtahu, vypnutí bezpečnostního systému apod. Cestou sbíráme drahokamy a hledáme tajné místnosti, ve kterých jsou také většinou drahokamy. Ovšem při poctivém sbírání si v trezoru můžeme koupit různé bonusy ve formě skečů a dalších zajímavých blbůstek.

Jako poslední bod si nechám vizuální stránku hry. Grafika hry je 2,5D, což znamená 2D postavy, ale ostatní 3D a je to naprosto boží kombinace v tomto světě od Disneyho. Ovšem nejlepší na tom jsou ty perfektní animace postav. To když Skrblík hopsá na pogo tyči, to když golfovým švihem trefí něco tvrdého, to když se vynořuje z té hromady zlaťáků a plive je.

DuckTales je slušná oddychová plošinovka, která pobaví bez ohledu na věk.

Pro: Je to prostě Skrblík, grafika, animace, dabing

Proti: Poslední pasáž je fakt k nasráníhodná

+12 +13 −1

Ferrari Virtual Race

  • PC 75
Spolu s BMW M3 Challenge jde o nejlepší freeware závodní simulátor. Ferrari je má druhá nejoblíbenější značka aut, hned po Porsche, takže hraní bylo jasnou záležitostí. Sice jsem si chtěl tento titul vyzkoušet už dříve, ale rozjel jsem ho až na novém PC.

Překvapila mě spousta možností nastavení od obtížnosti, přes počet kol, až po zapnutí/vypnutí poškození. Právě poškození se v závodních hrách nevyskytuje vždy a navíc zde je nejen vidět, ale má vliv i na výkon všech třech dostupných vozů Ferrari.

Zamrzela mě přítomnost jen jedné trati, ale jelikož je hra freeware, dá se to odpustit. Horší je to s vysokými nároky na HW, které podle mě výsledku neodpovídají. Celkově jde o povedenou hříčku, kterou si nejspíše někdy zopakuji.

Pro: hratelnost, tři vozy Ferrari, nastavení, poškození

Proti: vysoké HW nároky, jen jedna trať

+12