Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Nejlépe hodnocené komentáře

Risen

  • PC 80
Firma Piranha Bytes, ktorá stojí za vznikom v našich končinách legendárnej fantasy série Gothic, nasadila kvalitatívnu latku svojich RPGčiek veľmi vysoko práve prvým a druhým dielom Gothica a pre Risen bolo náročnou úlohou túto úroveň prekonať. Už dopredu musím napísať, že v mojich očiach kvalitu svojich predchodcov nedosahuje, hlavne po dejovej a atmosferickej časti.

Risen sa hrá naozaj veľmi dobre. Jednoduché ovládanie hry podfarbené krásne farebnou grafikou a na prvý pohľad aj celkovo živým svetom okolo Vás. Prostredie dažďového pralesa, zmiešaných lesov, rôznych lúk a zurčiacich potôčikov a vodopádov občas pôsobilo ako pohladenie pre dušu a človeku sa z tej scenérie nechcelo ani odchádzať a nie to ešte v takomto prostredí niekoho vraždiť :) Bohužiaľ, je to hra a nie pokojný výlet do prírody a tak sme občas museli preskúmať aj temnejšie zákutia ako rôzne jaskyne a podzemné mestá. Ešte spomeniem, že hlavne grafika a fyzika vody sa podľa mňa tvorcom extrémne vydarila.

Hra začína stroskotaním hráča na zdanlivo pustom ostrove a prvú vec, ktorú musíte urobiť je nájsť nejakú civilizáciu alebo aspoň strechu nad hlavou. Začínate zabíjaním morských supov a nočných motýľov, postupne sú to už vlci, banditi, kostlivci až skončíte pri lizardoch a rôznych démonických beštiách. Variabilita nepriateľov mohla byť výraznejšia, celkovo som napočítal tak do 10 druhov nepriateľov, čo je podľa mňa málo. Postupne sa aj príbeh začne zamotávať a od obyčajného boja o vlastné prežitie začnete bojovať o prežitie celého ostrova a následne aj celého sveta...také typické RPG klišé... :)
V hre sa môžete pridať k jednej z dvoch znepriatelených frakcií a to k banditom alebo mníchom.

Vo vývoji svojej postavy sa môžete zamerať prakticky na všetko, môžete mixovať rôzne schopnosti a vytvoriť tak univerzálneho bojovníka. Nemusíte sa teda cielene zamerať iba na cestu mága, zlodeja alebo bojovníka. Môžete mať z každého zamerania niečo. Mág sa na svojej ceste môže zamerať na tvorbu magických zvitkov, pečatí a na runovú mágiu. Zlodej si môže vylepšiť schopnosti tichého pohybu alebo kapsárstva a bojovník si vylepšuje hlavne úroveň schopností v rôznych zbraniach - meč, sekera, tyč, luk kuša + štít.
Ja som si zvolil cestu mnícha a špecializáciu na tyčové zbrane, tvorbu magických zvitkov a ohnivé gule.

Podobne ako v Gothic, tak aj v Risen môžete zbierať rôzne byliny, ktoré Vám spotrebovaním dodajú manu alebo život, prípadne si ich môžete odložiť na výrobu alchymistických nápojov. Ešte môžete odrezávať napríklad mäso z nepriateľov, ktoré neskôr upečiete na panvičke nad ohníkom a skonzumovaním si doplníte zdravie. Ak máte potrebný výcvik, tak okrem mäsa sa dajú z nepriateľov získať rôzne ďalšie suroviny ako krídla, zuby, pazúry a pod., ktoré ďalej využijete hlavne pri tvorbe magických zvitkov. Okrem týchto schopností sa môžete zamerať na kováčstvo a na ťažbu rôznych nerastných surovín ako železná ruda, zlato a obsidián, ktoré pri kováčstve aj využijete a vytvoríte z nich zbrane, prstene a amulety.

Výrazný rozdiel oproti Gothicu je zjednodušený bojový systém, kedy ľavé tlačítko myši používate na útok a pravé na obranu. Boje s nepriateľmi boli aj na najťažšiu obtiažnosť veľmi jednoduché, niekedy som sa pri boji dokázal v pohode naobedovať alebo riešiť iné veci, stačilo držať tlačítko na obranu a nepriatelia Vám neubrali ani hpčko. Pre nových hráčov RPG je tento systém možno dobrý, ale pre ostrieľaných borcov je skôr na smiech.

Rozhovory s NPCčkami sú väčšinou dosť zdĺhavé a nudné a kým sa dostanete k nejakej zaujímavej téme alebo k informácii tak to chvíľu trvá. Nájdu sa samozrejme aj výnimky, kedy sa dobre zasmejete na niektorých hláškách postáv. Čo sa týka riešenia úloh, ktoré vám zadávajú NPCčka, tak vo veľkom množstve sú si podobné, hlavne typu "nájdi a prines", ale nájdu sa aj rôzne zaujímavé, ktoré Vám zaberú aj dlhšiu dobu na ich splnenie. To znamená, že niektoré úlohy sú veľmi komplexné a na ich splnenie musíte urobiť niekoľko na seba nadväzujúcich krokov a rozhodne sa pri nich nudiť nebudete.

Aby som to zhrnul, tak Risen je RPG pre nenáročných hráčov, ktorí sa chcú pri hre hlavne odreagovať, nemyslieť na nejaký zložitý príbeh alebo bojový systém a zabiť tých pár hodín nudy, ktorá ich postihla.
V závere ešte dodám, že ma veľmi sklamal nudný a jednoduchý záverečný bossfight, za ktorý musím strhnúť určitú časť na hodnotení.


Herná doba - 38 hodín na najťažšiu obtiažnosť
+13 +14 −1

Blue Estate The Game

  • PC 50
Blue Estate je rail shooter, na pc viacmenej jediný svojho druhu. Roky som žiadny nehral a tak som si povedal, že to skúsim. Zo začiatku som bol veľmi príjemne prekvapený, ako ma to celé bavilo, no postupom času som sa začal nepekne nudiť.

Čo bolo dobré?
Rozhodne prvá polovica hry, kde ešte mali tvorcovia kopec zábavných nápadov a smial som sa nahlas. Tony Luciano, syn mafiánskeho kmotra je veľmi vydarená postava, ktorá hláškuje kadenciou rotačného guľometu podobne ako legendárny Duke Nukem. Jeho komentáre na okolné situácie a na striptérku Cherry sú vážne zábavné. Prekvapilo ma, ako veľmi ma bavila aj samotná rail shooter akcia. Všadeprítomný nadhľad mi sadol.

Čo bolo zlé?
Druhá polovica hry, kde ovládate postavu negra Clarenca. Nudný hlas, žiadne hlášky, oproti Tonymu je to proste nudná postava na posranie. Celkovo aj nápadov už je menej, veľa z nich sa opakuje a už to ide neskutočne na nervy. Napríklad nadržaný pes, ktorý vám šuká nohu. Prvýkrát ten nápad ešte ujde, ale keď sa tá istá animácia šukajúceho otravného psa opakuje po 10x, tak už som mal chuť tvorcov nakopať do vajec.

Blue Estate by som označil za často sa opakujúci vtip, je síce dobrý, ale časom už otravný, nudný a nevtipný.

Pro: prvá veľmi zábavná polovica hry, Tony Luciano a jeho hlášky

Proti: slabšia grafika, druhá polovica hry, neger Clarence, veľmi otravná nadržaná čivava, opakujúce sa vtipy

+13 +14 −1

FIFA 15

  • PC 70
FIFA 16 už klepá na dveře a novináři výborně hodnocené Pro Evolution Soccer 2016 je už dokonce venku, takže jsem si řekl, že neuškodí ohlédnutí za FIFA 15, u které jsem strávil nějakých 260 hodin plných zábavy i naprostého zoufalství. Ve výsledku to totiž není špatný fotbal, ale obsahuje dost velké množství nedostatků, nelogičností a jednoduše i blbostí, které mi pily krev prakticky od prvních hodin.

Nejdřív bych však nejdřív shrnul klady. Ty jsou u této série vlastně jasné - výborná prezentace, licence, grafika, slušně zpravované herní mody, fajn atmosféra, emoce. I hraní jako takové je zábavné, byť lehce arkádové, ale pro větší realističnost se holt chodí ke konkurenci. Přesto má gameplay pár vlastností, které mi vadily. Přišlo mi, že napadá jen hráč kterého právě ovládáte, a to i při nastavení týmového pressingu. Na vyšších obtížnostích hrají všichni jak Barcelona, nátlakový fotbal s milionem přihrávek kolem vápna. Tohle naštěstí částečně vyřešilo lepší nastavení sliderů, na internetu je hodně tipů jak je nastavit tak, aby hra působila reálněji. No a poslední věcí je defenzíva, která mi přišla až moc průchozí jak na straně hráče, tak u soupeře (AI).

Jinak co se týče AI, její taktické schopnosti jsou naprosto komické. V trenérském režimu či FUT jsem si to ještě tak neuvědomil, ale pocítil jsem to až v modu kariéry hráče. Nebavilo mě hrát jen za jednoho hráče na trávníku, ale FIFA obsahuje fajn funkci hrát za celý tým, ale veškeré nastavení taktiky, střídání a přestupové období má na starosti stále UI. Ať hrál můj hráč jakkoliv, byl střídán v cca 55 nebo 70 minutě. Vždycky. Jedinou vyjímkou bylo hostování v Bournemouth, které hrálo na dva útočníky, takže tam se někdy zadařilo a hráč hrál do konce. V týmech s jedním útočníkem vždy střídání. Ať hrál hráč špatně nebo dal čtyři góly, šel dolů, za jakéhokoliv stavu.

Taktika při hře byla taky zvláštní, UI neváhala hrát na tři obránce, pokud tým prohrával. To není špatně. Ale i pokud jsem na poslední chvíli zápas otočil a UI už neměla střídání, stále se hrálo na tři obránce, což způsobilo dost nervózní situace vzadu - wtf? Přestupy byly také tragédie, hra kupovala za Arsenal slabé hráče jako Zeca, a prodala Gabriela a Mertesackera. Tím se paradoxně zvětšila zábavnost zápasů, protože díky obranné dvojci Hayden - Chambers končily zápasy proti silnějším soupeřům 4:3 (vs. City a Chelsea:)).

Nejvíc času jsem samozřejmě věnoval kariéře trenéra, ke kterému mám jen jedinou výhradu, a to je docela nízký budget na nákup hráčů. Jinak jsem byl s tímto modem spokojen a považuji ho za nejlepší. Zkoušel jsem i FUT, je to fajn změna, ale jakmile jsem si vytvořil top tým, trochu mě omrzel.

Celkově je FIFA 15 slušný fotbal a i přes chyby vypsané výše je rozhodně nadprůměrnou hrou, což dokazuje i počet hodin, které jsem u ní strávil.
+13

Sam & Max Hit the Road

  • PC 80
První herní dobrodružství šílené zvířecí dvojky, která se prvně objevila v undergroundovém komiksu který vytvořil Steve Purcell.

Celé naše dobrodružství začíná tím že Sam a Max jsou zavoláni do nedalekého cirkusu, odkud zmizel sněžný muž a sním i žena se žirafím krkem. Už zápletka dává najevo že tady se pojede na velice bláznivou notu, hlavně když se do toho ještě zaplete namyšlený country zpěvák Bumpus.

Hlavní dvojka kupodivu patří mezi nejzábavnější postavy ať už Max který pro vypečenou hlášku nejde daleko a chce všechno zbořit,sníst či zmasakrovat, nebo Sam který je sice klidnější ale místo toho aby Maxe krotil, tak ho často využívá k různým neplechám jako třeba: Proč se trápit s oholením mamuta, když vám na to stačí Max. Samozřejmě je tu i další spousta zábavných postav.

Lokace ve kterých se pohybujete, jsou často velice hezky a vtipně provedeny, je libo asfaltové koupaliště pro děti ? Není problém tady se to jednoduše bizarními nápady jen hemží. Lokací je dost a jsou často zajímavé jako třeba největší klubko na světě apod. Grafická stránka je samozřejmě na skvělé úrovni, a hra i dnes vypadá skvěle.

Dialogy jsou vtipné a čtivé, člověk skoro nemá chuť je přeskakovat, tomu všemu pomáhá i výborný dabing, který je na jedničku.

No a soundtrack ? Ten je jednoduše výborný, a už ho zase opakované poslouchám.

Bohužel jelikož se jedná o bláznivou adventuru je tu vysoká obtížnost, a to kvůli bizarnímu řešení úloh. Ale co vždycky se můžete podívat do návodu. Navíc hra má docela dost krátkou herní dobu.

Takže pokud máte rádi bláznivý,bizarní humor plný pop-kulturních narážek tak směle do toho.

Pro: Výborný bizarní humor,Sam a Max, soundtrack,lokace,dabing, postavy, grafické zpracování

Proti: Vysoká obtížnost a krátká herní doba (možná je to ale i dobře)

+13

Delta Force: Land Warrior

  • PC 70
K Land Warriroru mě nepojí takové nostalgické pouto jako k DF1 a DF2, byť se jednalo o jednu z prvních her, které jsem si za svoje penízky pořídil a jejichž velká papírová krabice mi zabírala místo na poličce a lapala prach. Není to ale špatná hra a jakmile se objevila akční příležitost získat tuhle herní sérii na Steamu s podporou nových systémů (Win7 64bit) nebylo o čem přemýšlet :)

Po spuštění hry se musíte smířit s hlášením o nedostatku virtuální paměti, které je třeba alespoň "140 Mb" a pak hurá do prostředí rozšlápnutého menu, nechápající poměr obrazovky 16:10 :) Novalogic pro své třetí písíčkové deltaforcování připravilo několik zajímavých novinek, které stojí za to si připomenou a které nemají vůbec žádný smysl:

1) Smrt softwarovým voxelům, sláva akcelerované 3D grafice. Ano, třetí Delta Force už opustily voxelově kostičkovou a nedetailní grafiku a prsí se hrdě s nijak zvlášť detailnější grafikou s naprosto holým povrchem. Tam, kde jste v DF2 lezli trávou a neviděli na krok, tady se plazíte po naprosto hladkém povrchu na planetě, která nezná trávu. Jsou tu stromy a keříky, ale to je všechno. Alespoň už ale poznáte zimu, které sice je jen změnou textury, ale rozpoznatelné. A to i zvukem, sníh pod nohami křoupá a křustí, až by to stálo nahrát si pro poslech "relaxační procházky sněhem".

2) Doposud jste vždy byli určeným členem a prostě jste plnili rozkazy. Nyní si můžete vybrat charakter, za který budete hrát. Na výběr je pětice specialistů jako, odstřelovač, specialista na boj v uzavřených prostorách, specialista na výbušniny atd. A každá profese má nějaké speciální schopnosti odpovídající jejímu zaměření. To vypadá dobře, co? Nabízí se možnosti jako nesení více munice specialistu na boj s těžkými zbraněmi, nebo schopnost udržet zbraň v klidu či lépe mířit na delší vzdálenosti pro odstřelovače... Význam ale nemá výběr postavy vůbec žádný. Jediné, čeho se dočkáte, je oslovení v briefincích vaším kódovým jménem. Všichni ale plní stejné rozkazy a chování zbraní je také pro všechny stejné - vůbec žádné rozdíly ani v cílech ani startovní pozici v případě "kooperačních" misí.
// Tohle beru částečně zpět: Byl jsem upozorněn, že např. Medik s sebou tahá navíc lékárničku, oproti ostatním profesím, nějaké dobré výhody tak postavy zřejmě mít budou, jen jsem si jich prostě díky jejich nevýraznosti absolutně nikde a nijak nevšiml.

3) Všichni jsou trénovaní specialisté a tak když se snaží zamířit, jsou natolik udýchaní, že trvá nějakou chvíli, než muška přestane zběsile skákat. Nějak jsem moc nepochopil tuhle fíčuru, kdy buď musíte zariskovat a pálit i se zaměřovačem takřka od boku, vyčkat chvíli na příhodném místě nebo rovnou zalehnout, protože potom je kolíbání maximálně eliminováno ihned, ale tak jako tak to prostě zdržuje.

4) 3 volné pozice na ukládání... pozice. A každou lze libovolně stále dokola přeukládat, takže hra má v podstatě neomezený save. Nicméně využít lze snad jen na nejtěžší obtížnost, protože AI :)

Nu, takže prozatím máme nijak pěknou grafiku od DF2 zrovna nijak nádhernou a několik zbytečných inovací. Přihodíme typickou DF AI, kdy ti volové stojí a čumí na vás a nic nedělají, případně naopak střílí skrze mlhu ze vzdálenosti, kdy ani vy s nejlepší sniperkou a maximálním zoomem 4x nevidíte naprosto vůbec echt nic + vaši parťáci nabíhají do jam lvových na odstřel, a typický příběh magorovi z východního Německa, který po pádu zdi a hrozícímu stíhání za mnohé nedobré věci vybuduje teroristickou organizaci a jeho nohsledové samozřejmě kolem sebe plivou nukleární hrozby. To prozatím nezní kdovíjak vodvazově, což?

Nicméně furt je to ona zábavná tupá likvidační střílečka, která vás za těch 21 misí kampaně nutí jen jednou v časovém limitu najít bombu. Stále totiž platí, že je to odpočinkový "Moorhuhn" zlých panďuláků s ruskými průpovídkami a povětšinou fuseklemi na kebulích v prostředí,m které vám dá jen za cíl jejích kompletní eliminaci, ale jak to uděláte, kdy, odkud a s jakým kvérem je naprosto a zcela na vás - naběhnout s UMP do budovy a kropit nebo vzít sniperku s tlumičem a H&K5, oblézat okolní kopce kolem do kola a postupně z uctivé vzdálenosti snižovat počty osazenstva Sfingy, mexických pyramid, stavení v bažinách, poušti, ropných mořských plošinách či vojenských bází za slunce i v temné noci nehledě na to, jestli máte všechno JEN vybít nebo JEN vzít rukojmí a pokusit se s nimi utéct bez zbytečného cavyku či JEN najít kufřík nebo vyčistit vědeckou základnu bez toho, abyste jen škrábli jediný počítač. Naprostá volnost bez časových limitů navíc s ukládáním pozice, takže když budete chtít, můžete se klidně týden po kouskách plížit mlžnou bažinou a pižlat všechny jenom nožem.

Po skončení hlavní kampaně si můžete dát ještě pěknou hromádku jednotlivých misí, přičemž nadšení je tohle jen poloviční, páčto polovina map a misí je v kampani neobsažených a tedy zajímavých a nových, druhá polovina = jednotlivé mise z kampaně.

Při hraní téhle hry jsem si vzpomněl n tři věci, které jsem si pamatoval už z doby dávno minulé a to ze chvil prvního hraní: celkem slušná hudba v menu (oproti předchozím dílům); egyptská mise se Sfingou, pyramidami a záchranou rukojmí, která byla v samotné demoverzi hry; a mise v bažinách, kdy není nic vidět, zničeho nic se před vámi vynoří dřevěný dům a radar indikuje, že je až po komín přecpán nepřítelem, ale nádherně svítí měsíček :)

S jednoduchostí, nenáročností a "tupostí" hry jsem nikdy problém neměl. věděl, jsem, co od Delta Force očekávat a tak jsem ochoten odpustit i ty chyby, i tu grafiku, i tu AI a i ty zbytečné novinky. Nebýt té kolíbavé mušky, šel bych klidně výš.

// "Možná, že když základnou proběhnu dostatečně rychle a bez ohlížení, tak si mě nevšimnou, případně se navzájem omylem postřílí, a parťákovi, který plní misi a já ho mám jen krýt, tak ušetřím čas..."
- "Longbow is down, Longbow is down!"

Pro: Odpočinková nenáročná střílečka; volnost v řešení mise; grafika zvládá i rozlišení 1024x768! :D

Proti: Zbytečné novinky; kolébání udýchané mušky; oproti předchozímu dílu chybějící tráva (aneb tomu se říká vylepšení :); moorhuhnovská AI

+13

Papo & Yo

  • PC 95
Právě dohráno, uf.. Jsem úplně rozhozený, dlouho jsem nezažil aby mi hra vlezla takhle pod kůži a hrála se mnou svojí hru - doslova. Připadám si jak třináctiletá holka co viděla poprvé Titanic, takový dojem na mě udělala poslední třetina hry.

O hře jsem absolutně nic nevěděl, spíš jsem čekal logickou skákačku, která na chvíli zabaví. Jo i na první dojem to opravdu tak vypadalo. Dokud se do hry nezapojí příběh. Příběh je sice prostý ale velice aktuální, nebudu rozvádět aby ostatní neochudil. Stejně nejvíc jde o to jak je děj vypraven. To je to co mě asi nejvíc dostalo!! Střídání reality a fikce je naprosto geniální, k tomu dobré nápady při hádankách, doprovázené parádní hudbou, která vás přesně naladí na danou chvíli a dodá správnou atmosféru.

Verdikt: Asi moc lidí mi zapravdu nedá ale já si Papa & Yo náramně užil. Možná by šlo malé srovná s hrou Brothers: A Tale of Two Sons, která hraje na podobnou notu ale mě Papa & Yo sedlo mnohem líp. 95%

Edit: Dohráno ještě jednou na jeden zátah. Ještě pár detailu v bodech, hra má parádní vcítění, skvěle vykresluje dětskou mysl, která umí přeměnit všecko, znova musím zmínit hudbu, to je prostě balada.

Pro: Sřídání reality a fikce, výborné nápady na hádanky, atmosféra, hudba.

Proti: Krátké.

+13

Titanfall

  • PC 90
V mém hráčském životě je několik milníků v hraní multiplayeru ve FPS. Prvním a nejzásadnějším byl Doom/Doom II: Hell on Earth, které přes ZDaemon občas hraju dodnes. Mezi další bych zařadil Quake III: Arena, Call of Duty 1 a Call of Duty 4: Modern Warfare. Po dlouhé době mohu říct, že se objevil milník nový, Titanfall.

Předně musím říct, že Titanfall nemůžu porovnávat s nejnovějšími díly COD, protože jsem je nehrál. Nejnovější FPS akci, kterou jsem před Titanfallem hrál byl Battlefield 3, ale ten je žánrově úplně někde jinde.

Titanfall je pro mě jedna z nejrychlejších a nejdynamičtějších stříleček jaké jsem kdy hrál. Vlastně druhá nejrychlejší, protože to šílenství, které se odehrává v balíku map Brit10 pro DOOM 2 přes ZDaemon, tomu se nevyrovná nic.

Titanfall posouvá multiplayer ve FPS zase o kus dál. Nejen, že se úplně oprostil od singlplayerové kampaně, která se sice v rámci možností odehrává na několika herních mapách ale v zásadě nemá vůbec žádný význam. Ale i samotné klání mezi živými hráči je vylepšené o spoustu zajímavých prvků.

Mezi tyto prvky patří zejména parkour, tedy možnost běhat po stěnách a rychle vylézt do velkých výšek. To hru významně rozšiřuje o vertikální rozměr. S parkourem souvisí možnost v průběhu skoku skočit ještě jednou. Tímto způsobem se dají překonávat velké vzdálenosti a hra se tím ještě zrychlí.

Hra je sice omezena na turnaje 6 proti 6, ale mapy i přesto netrpí prázdnotou. Pohybují se tam totiž týmy botů, které doplňují týmy hráčů. Dále se zde pohybují nezávislí roboti, které je možno nahackovat aby pak stáli na straně hráče.

Co se zbraňového arzenálu týče, ten je rozdělen na dvě skupiny. Klasické zbraně, určené k likvidaci obyčejných hráčů a těžké zbraně sloužící prioritně k likvidaci titánů. Mezi klasickými zbraněmi je třeba vyzdvihnout automaticky zaměřovací pistoli. Hodně hráčů sice tvrdí, že tak už došlo k úplnému zjednodušení hry, kdy jenom stačí běžet vpřed a střílet, ale není tomu tak. Automatická pistole je dobrá tak na likvidování botů. Trefit s ní ale živého hráče, to chce chvíli čas. Potřebuje totiž zaměřit 3 body na jeho těle, a to je ve velké rychlosti hodně obtížné.

Nejvýraznějším prvkem je, jak už název vypovídá, možnost povolat Titána. Do titána pak nasednout a rozšířit tak hru o další dimenzi. Nejen, že se dá s vlastním titánem bojovat, ale je možné na spoluhráčova titána i vylézt, sedět mu na zádech a ostřelovat okolí. Proti nepřátelskému titánovi jsou již uvedené speciální těžké zbraně a nebo jej lze zlikvidovat naskočením na jeho záda a rozstřílet jeho elektroniku pěkně zblízka. Titánů jsou bohužel jen tři druhy, ale je možné je vybavit různými zbraněmi a perky, takže se zas tak rychle neomrzí. Dokonce i hra s titánem není pomalá a roboti se dokáží hýbat pěkně rychle.

Na to, že hra běží na obstarožním Source enginu, vypadá i na dnešní poměry velice dobře. Je vidět, že Source engine byl a stále je nadčasový.

Co mi na Titanfallu hodně vadí, je dlouhý loading před misí. Kdyby to šlo zkrátit aspoň na polovinu, bylo by to docela únosné. Dále stahovat na disk cca 60 GB, taky není málo, ale naštěstí mi internet běží celkem svižně, takže mi to až tak nepřekáží. Pro některé hráče to ale může být příliš.

Celkově mě Titanfall hodně baví a budu se k němu pravidelně vracet.

Pro: Rychlá hratelnost, titáni

Proti: pomalost loadingu, cca 60 GB místa na disku

+13

Guns, Gore & Cannoli

  • PC --
Hektická řež ve stylovém kabátku. Akce není nijak sofistikovaná a prakticky stačí jen skákat a střílet. Zbraní je požehnaně a nepřátel jakbysmet. Místy začíná zábavnost skřípat, ale naštěstí je hra dlouhá tak akorát na to, aby nezačala nudit.

Trochu nevyvážená je obtížnost, kdy na Normal projíždím hrou jako nůž máslem a zaseknu se vždy u bosse, u které si prostě snížím obtížnost po desátém pokusu jej zabít. Čistě horizontální střelba mě taky trochu krkala - rozhodně bych dal přednosti volnému pohybu na myši.

I tak se jedná o zábavnou jednohubku. Nikoho na zadek neposadí, ale pobaví.

Herní doba: 4 hodiny
Obtížnost: Easy
Hodnocení: ✰✰✰
+13

Minecraft: Story Mode - Episode 1: The Order of the Stone

  • PC 80
Po první epizodě převládá celkové nadšení. Nadšení z toho, že je zde dobře vyvážená porce akce, interakce, relativního klidu a dialogů mezi postavami. Líbilo se mi, že tvůrci nebazírují na každé drobnosti Minecraft univerza a současně vše je vyváženo tak, aby hra nenudila a byla hratelná i pro toho, kdo původní hru v životě nehrál.

Asi největším pozitivním překvapením jsou dialogy a vůbec dabing postav, kdy se hráč sem tam upřímně pobaví. Hra nepostrádá sympatický humor a současně nijak neznevažuje ani nedegraduje okolní svět a zákonitosti, které vás obklopují. Při mnoha příležitostech se hráč dostane do situace, kdy musí rychle zvolit jakým způsobem se rozhodne (forma dialogu s předem připravenými možnostmi, kdy je třeba se rozhodnout rychle, než vyprší časomíra pro rozhodnutí). Stane se tedy, že se hráč posune v příběhu směrem vpravo, aniž by tušil jaká alternativní cesta se mu nabízela, kdyby rozhodl jinak.

Celkové zpracování přestože není nijak vyloženě ohromující, povedeně kombinuje svět Minecraftu s příběhem, který má hlavu a patu, a animace postav spolu s dialogy hru dělají záživnou a nuda tak nehrozí. Pohyb a veškeré animace jsou propracované daleko nad rámec klasického Minecraftu a nelze nezmínit, že ve hře nechybí ani animace komplexnější, za které by se nemusela stydět ani hra s graficky vyššími ambicemi.

Přestože mnoho lidí nemůže Minecraftu přijít na jméno, sám jako dlouholetý hráč MN bych hru doporučil i těm, pro které kostičkované prostředí samo o sobě je důvodem, proč se do takové hry vůbec nepustit.

Pro: Příběh, humor, vyváženost, hráč se nenudí

Proti: nic zásadního

+13

Dragon Age: Origins – The Golems of Amgarrak

  • PC 35
Tak o dva stupně těžší, než všechno ostatní z Dragon Age. Dost záleží na tom, jaké postavy si sem přinesete. Neměl jsem namakaného žádného mága. V tom případě je závěrečný souboj hratelný snad jenom na nejlehčí obtížnost. Masochisti si tady užijí. Zvlášť na těžkou obtížnost si užijí.

Strohé prostředí. Minimum předmětů. Atmosféra sotva hmatatelná. A to to tím intrem tak pěkně začalo. Příběh bohužel nemá nemá žádnou návaznost. Boje jsou tady celkem nudné. Ne, z tohoto nic zaznamenání hodného nevyzařuje. Snad jen vzhled hlavního šéfa.

Opravdu nechápu, proč si autoři ničí reputaci takovými zbytečnými přídavky. Jediné, co mě trochu potěšilo byla snaha o hororový nádech.

Pro: snaha o horor, hororová obtížnost, pěkný boss

Proti: skoro nutnost mít správně namakanou postavu, zbytečnost tohoto

+13 +14 −1

The Plan

  • PC 100
Tohle vlastně ani není pořádně hra, ale takový pár minutový zážitek. Moucha, jejíž jediným údělem je dostat se výš a výš a vysoko nad všechny a nad všechno a vy, jakožto hráč, máte své mouše tohle přání splnit do posledního bodu. A nebudete to mít ani nijak složité, protože tahle hříčka nemá nic jiného než start a cíl a vědomí, že mouše se nemůže nic stát. Tedy, stát v cestě ji mohou jen poryvy větříku, padající listí nebo se sem tam objevivší se pavučina, jejíž lepkavé spáry dokáže moucha s vaší pomocí zpřetrhat, ale nic, co by dokázalo postup zastavit nebo zhatit. Letíte jen výš a kocháte se stylově rozmazanými a odbarvenými kousky přírodou a světem ohraničené muší cesty vzhůru. A do toho vám jen fouká větřík a zní bzučení, které postupem času utichá s tím, jak se moucha světu vzdaluje a zmenšuje se a větřík sílí spolu s živým tichem přírody a přidává se podmanivá lehce teskná hudba, jež znovu sílí tentokráte s již neslyšně bzučící tečkou na monitoru, vznášející se stále výš a výš... Tohle je další z oněch několika případů, kdy hrajete něco, co není hra, ale jen prostředek ke kochání se minimalismem, který se autorům podařilo udělat takový, aby se jím šlo těch pár minut skutečně kochat. Jednohubka :)

PS: Nezapomeňte po dokončení kliknout v menu na jména autorů a spustit hru znovu ;)

Pro: Stylizace a prostředí; jednoduchý nápad, minimalisticky skvělé provedení; hudba :)

Proti: Není to skutečná hra a kdo k ní tak přistoupí, bude zklamán; během "hraní" nezmizí kurzor; po spuštění se program nepřepl sám do popředí

+13

Life is Strange - Episode 5: Polarized

  • PC 80
V názvu této hry je i jedno slovo, které ji samotnou docela vystihuje - strange. A nemyslím to negativně. V hromadách stále stejných her plných střílení, bezduché akce a tupých příběhů přichází Life is Strange se zcela opačným pojetím. Konečně zase někdo pochopil, že hra nemusí být jen o střílení, zombících, příšerách a akci od začátku do konce. Hra může stavět na příběhu, postavách, atmosféře, hudbě... přesně to jsou nejsilnější stránky Life is Strange.

Tak mám dohráno. Všech pět dílů mám za sebou. Poslední díl byl ve znamení dořešení všech zápletek a nedal vůbec vydechnout. Cestování časem a prostorem bylo tak časté, že se z toho netočila hlava jenom Max, ale i mně. Pátý díl je prostě taková nekonečná psychopatická noční můra (a to docela doslova), kde hráč opravdu ztrácí pojem o čase, prostoru, realitě a snad i vesmíru. Některé okamžiky této noční můry jsou zajímavé a působivé, jiné spíše chaotické a divné. Po noční můře přichází probuzení ze snu (opět docela doslova) a jsme vrženi přímo před poslední rozhodnutí - jak jinak než nelehké rozhodnutí. Po krutém rozhodnutí přichází... konec. Snad až moc rychle, zčista jasna je hotovo. Asi jsem si představoval závěr poněkud grandióznější, asi jsem prostě doufal v úžasný happy end za svitu zapadajícího slunce. Ale ono ne. Příjemně a malebně to vše začalo, ponuře a smutně to skončilo. Ne že by konec byl špatný. Konec byl velmi silný a emotivní. Tedy přesněji řečeno konce - dva. Nemohl jsem zůstat u jednoho a okamžitě jsem musel zkusit ten druhý (nebo je konců v závislosti na předchozích rozhodnutí více, než jen ty dva, které jsem potkal?). Tak jako tak to na happy end nevypadá. Ale fajn, pokusím se to zvlánout... ale...

...já chci prostě happy end. Proč, když se Max vrátila úúúplně na začátek, prostě nemohla s nově nabitými znalostmi zachránit všechno? Snad by ani nemusela přetáčet čas, a když, tak jen malinko. To by byla bouřka jako každá jiná... Proč prostě nezachránila Chloe, všechny nenaprášila a bylo by vymalováno? No, holt by to asi nebylo tak silné a srdceryvné jako to je. No dobře, tak happy end nebude... :-(


Celá série Life is Strange je vážně super. Pravda je, že nejvíce nadšený jsem byl z prvních 3 dílů. Závěr neposkytnul tolik vysvětlení, kolik bych čekal. Řada osudů zůstala více méně nevyjasněných, celý příběh je pořád zahalen řadou tajemství. Každopádně i přesto byl závěr zajímavý. Rozhodně na Life is Strange budu vzpomínat jen v dobrém, budu se těšit, že pro nás tvůrci zase připraví něco podobného (hlavně prosím ne přímé pokračování první "série") a v mezičase budu poslouchat famózní soundtrack. A možná mi to nedá, a celou atmosférou nabitou sérii si dám znovu...

Pro: Famózní amosféra a hudba, příběh, postavy, originalita.

Proti: Chaotický konec, mnoho zůstalo nevysvětleno, mnoho upadlo v zapomění

+13

Alice: Madness Returns

  • PC 90
Bála jsem se. Jak příšerně jsem se bála rozbít si svou zbožštělou iluzi o twisted verzi Alenky, do které jsem se tak zamilovala jako malá. Blížila jsem se k metaforickému dvdčku (Steam mě připravil o slovní obraty, achjo) se strachem v očích několik let, ale když jsem se konečně přemohla, nelitovala jsem jediné minuty. Pravda, příběh se jevil poněkud banálnější a předvídatelnější, než by si psychopatologické zaměření hry zasloužilo, ale atmosféře, soundtracku a symbolice nemůžu vytknout ani ťuk.
Posun v hratelnosti oproti první části byl značný a jediné, co mi bránilo si hru užít naplno byl můj věčně se přehřívající notebook.
Za mě dobrý, šéfe, a prosila bych si třetí (Otherlands měla být hra. No tak.)
+13

Blitzkrieg

  • PC 90
Po znechucení snadností, jednoduchostí a medkolemhubymazajících mechanismů novějších strategických titulů, jsem sáhnul po strategii staré bezmála 13 let.

Grafika je ve 2d a to jsem, uznávám, považoval za příkoří, neboť místy je takováto statická mapa nepřehledná a nemožnost pohybovat svobodně kamerou tomu neprospívá. Jinak jsou ale textury udělaný moc hezky, prostředí se navíc překvapivě deformuje - po salvě děl je tak zem v těchto místech pokryta krátery a tyto postupem času nezmizí. Stejně tak je to třeba i s mrtvými těly svěřenců či nepřátel. Vraky zničených tanků sice mizí, ale to je herně žádoucí neboť by běžně ucpaly mosty a jiná zůžení.

Herní koncept je na svou dobu vcelku revoluční (asi ne zcela originální), kdy jednotky hráč nemůže tvořit, nýbrž je nucen šetřit s tím, co dostane na začátku mise a s tím se pojí i tempo a rozvážný styl hry. Třeba taková pěchota se přesunuje opravdu pomalu (nedejbože ve špatném terénu), což mě osobně vyhovovalo a zdálo se mi to realistický.

Jednotlivý úkoly jsou místy poměrně obtížný. Na střední obtížnost jsem dostal férově na hubu hned ve třetí misi. Díky nekompromisnosti a malé výdrži vojáků i tanků stačí jeden překvapivý nepřátelský útok z neočákavané strany a misi člověk může restartovat. Nakonec jsem musel často aplikovat taktiku přepadení, popřípadě pasti, neboť bežným způsobem se těžší mise odehrát vítězně prostě nedaly.

Mimo vhodného postupu je člověk nucen navíc i řešit zásobování, doplňování posil nebo protileteckou obranu a tak je zde válčení poměrně složitou komplexní činností. Každej voják má údaj o healthech i munici, dokonce se i přesně vypíše kterou dobovou zbraň má v ruce. Thumbs up!

Vskutku mě potom potěšilo, jak probíhá například oprava tanku: zavolám inženýrský auto, vystoupí dva technici, přejdou k tanku chvíli tam něco jakože povrtají. Pokud nemají dostatek náhradních dílů, zase nasednou, odjedou si k nejbližšímu skladu, tam opět vystoupí nanosí věci do auta a pak zase vyrazí zpět k porouchanému vozidlu. RESPECT! (když vzpomenu na sérii PANZERS, kde lítaly vduchem symboly klíčů, musím se pousmát)

Speciální kapitolou je artilerie, která může útočit téměř na kteroukoli pozici na mapě, ale zároveň se tak prozradí. Kolikrát je tak člověk nucen děla často přesouvat, aby nepřítel nevedl nálety či protisalvy právě na jejich pozici. Protože pak jde pálit i jaksi na slepo stává se z dělostřelectva velice zajímavej strategickej prvek, kterej mohdy rozhoduje o vítězi.

Délka hry je příkladná - 3 kampaně - mnoho historických misí, ještě víc těch náhodných - rozhodně to není nic na dva večery. Pravda, především ty random nejsou příliš navzájem odlišný, takže jsem měl nejednou pocit, že tohle misi jsem už hrál, ale i tak nemůžu říct, že bych na ně nadával - naopak.

Celkově nezbývá než uznale pokejvat hlavou a nainstalovat datadisky.

90%

Pro: obtížnost, složitost, taktické nároky, více možných alternativ pustupu, detaily, tempo hry, artilerie

Proti: 2D, autům se netočí kola, příliš rychlé reakce letadel

+13

The Blackwell Legacy

  • PC 75
Velice příjemná záležitost, která se tak trochu tváří, jako pilot k novému fantasy seriálu. První díl je viditelně rozjezdový a nakousne množství otázek, ale nepřináší žádné odpovědi. Namísto toho se po většinu času řeší jakoby epizodní zápletka, která je však zajímavě napsaná a zpočátku i docela atmosférická. Ačkoli je The Blackwell Legacy adventura, tak to není hra nikterak složitá a až na jeden zásek (pes) jsem jí proplul bez použití návodu. Hra příjemně odsýpá, dialogy jsou kvalitně napsané a potenciál to do budoucna rozhodně má. Těším se na dvojku!

Pro: postavy, příběh má potenciál, kvalita dialogů a dabingu (na indie hru obzvlášť), zajímavý námět, vyvážený mix napětí a humoru

Proti: až moc primitivní grafika lokací

+13

Dropsy

  • PC 80
Nepovažuji se za obvyklého hráče point and click adventur. Vždycky mě od nich odrazovala určitá anti-intuitivnost (prostě jsem netušil, co po mně daná hra chce) a přítomnost těžce nelogických puzzlů. Dropsy mě však neodolatelným barevným rozhraním a kouzelnou atmosférou přiměl dát žánru znovu šanci. A nelituji!

Zážitek to byl velmi emotivní. Hra ve Vás usiluje vyvolávat nejrůznější pocitové reakce, jelikož však netlačí na pilu ani sentimentalitou, ani patetičností, výsledný dojem je velmi příjemný. Zamiloval jsem si postavu jen na první pohled strašidelného klauna Dropsyho, oblíbil drtivou většinu charakterů a vůbec celé městečko, ve kterém se většina příběhu odehrává. Možnost prakticky každého objímat jsem využíval v míře, jaká se mi zpětně jeví až znepokojivá.

Dropsy vyniká hned v několika polích. Pixelová grafika je vtělená roztomilost a zvláště při východu/západu slunce je barevná paleta přímo dechberoucí. Hudební doprovod postavený na kratších opakujících se sekvencích mě paradoxně namísto omrzení bavil čím dál více, vlastní pochvalnou zmínku potom zasluhuje znaléhavění melodie několika lokací ve finále. Hra disponuje také celou řadou drobných subquestů, jejichž plnění je povětšinou dobrovolné a hlavní linku ovlivňuje jen nepřímo (zato však nanejvýš půvabným způsobem), den se v přesných intervalech střídá s nocí, což je klíčové pro řešení řady úkolů, hádanky jsou po výtce logické (i já adventurní antitalent jsem se zasekl jen třikrát), protagonista může využívat pomoci svých zvířátkových společníků, kteří přidávají hraní další rozměr interakce s prostředím, a dostanete dokonce i vlastní automobil!

Speciálně se musím zastavit u příběhu, který se skládá ze dvou rovin. První je zdánlivě velice přízemní. Klauna v městečku všichni nenávidí, ale on jim všem chce pomoci a chce, aby ho měli rádi. Možná to bude znít až nedůvěryhodně, ale tahle část funguje excelentně. Druhá dějová linka se po většinu času ukazuje jen v enigmatických náznacích a v celosti (beztak ne úplné) se vyjeví teprve v závěru. S touto rovinou mám problém poměrně větší. Ne že by byla vyloženě špatná – pár věcí dobře vysvětluje a blízká je mi i určitá přepálenost. Avšak přece jen se mi jeví až příliš těžkopádná a poněkud zbytečná. Myslím, že méně by bylo v tomto případě více.

Celkový dojem z Dropsyho je však velice velice pozitivní. Z mé strany to sice vyzní těžce nebetyčně, ale pro fanoušky adventur (alespoň těch klasických) je tohle jasná hra roku. Ostatní by Dropsymu měli dát minimálně šanci. Myslím, že – stejně jako já - určitě neolitují.
+13

Burnout Paradise

  • PC 80
K Burnout Paradise jsem se dostala celkem náhodou, a to, když byl součástí mnou zakoupeného akčního balíčku od Steamu. Nejdříve jsem z té hry nebyla vůbec nadšená, jelikož mi po prvním zapnutí přišla složitá (až extra moc). Pak jsem však smashnula několik zátaras a billboardů, zajela první road rage a úspěšně jsem knockoutovala svých prvních 5 aut a už jsem začínala být pomalinku závislá. Po třech dnech jsem se zděsila, jelikož už mám čerstvě vyježděnou burnout licenci a splněných přes půlku achievementů :-O.
Nebudu tu popisovat princip hry, jelikož to už udělalo dost hráčů přede mnou, ale ráda bych vyzdvihla multiplayer. Nejsem typ člověka, co by si užíval hry přes síť, ale tohle je naprosto jiný kalibr. Když nepočítám žádné složitosti, připojování, loadingy, tak multiplayer v Burnout Paradise vůbec není o "závodění", ale o plnění různých challengů: srazte 10 billboardů, přeskočte se navzájem na rampě, setkejte se na střeše Country clubu... a všechno v různých provedeních, ať už to jsou úkoly typu showtime, time running nebo stunt. A snad nehrozí žádná nuda, jelikož jich je skoro 500 (a to jsou ještě modifikované pro počet aktuálně hrajících hráčů!) Nutno podotknout, že po vypnutí se hra automaticky uloží, takže v jejich plnění můžete pokračovat kdykoliv jindy a nemusíte začínat od nuly.

Co bych ale extra ráda vytkla vývojářům hry, je absence "skip" tlačítka, které bych opravdu hodně uvítala, abych nemusela půl minuty koukat na to, jak se mi vybouralo auto nebo pět minut trávit v junk yardu, než mi z nebe napadají všechna auta a já u každého mohla kliknout na tlačítko "continue". To samé platí při oznamování DJ o nové licenci či nových aut. Takhle to zní zřejmě docela banálně, ale po sečtení to šíleně zdržuje hraní.

Každopádně, pokud nejste fanouškem závodních her, vůbec se nebojte zapnout Burnout Paradise, protože tohle je unikátní hra, která ve svém odvětví senzačně vybočuje. A převážně ten multiplayer! :-)

Pro: design, soundtrack (!), multiplayer, otevřený svět (opravdu naprostá volnost), velice propracované výzvy a achievementy

Proti: není zde tlačítko přeskočit "filmové" sekvence, pro získání elitní licence musíte přetrpět opravdu velký stereotyp ohledně závodů (ve hře je pouze cca 8 záchytných bodů, kam v závodech musíte dojet, střídá se jen startovací pozice)

+13

Dead Island Riptide

  • PC 65
Tak včera jsem to dotáhnul do finiše.

Grafika je hezká. Dobrý jsou i zvuky - především hudba, ta byla fakt velmi kvalitní. Tím bych asi uzavřel pozitiva hry.

Co teda mámev rukách?
Stejní hrdinové, téměř stejný prostředí, stejnej koncept, obdobný úkoly, pár novejch zbraní a nepřátel. Všechno, co si zasloužilo vylepšit, zůstalo, tak jak bylo - autoři očividně chtěli prodat stejnou hru podruhé, přičemž se vůbec nechtěli pouštět do úpravy jádra, jen vytvořili pár plytkejch charakterů a "novej" ostrov (složili ho samozřejmě povětšinou s již použitých textur a objektů).

Stále je nutno všude šmejdit po báglech a krást peníze. Ty peníze potom používám zcela nelogicky na opravu zbraní typu basebolová pálka (opravuju si je přitom sám ve svěráku), který se poškoděj po dvou minutách používání. Za pomoc s pár zombíkama mi třeba NPC říká: "díky z záchranu, není to moc, budeš to určitě potřebovat víc jak já" - a dává mi 2300$. Ženská mi běžně dá za konzervu s gulášem opakovaně asi 1200$, přestože jich má vedle v místnosti dvě plný krabice. Nerozumím, na co by lidem v těchto situcích byly právě peníze (papírky, co nejsou jíst), autoři to však vidí očividně jinak - čím větší částky doláčů - tím větší napětí? Asi.

Nějaké změny nastaly v počasí - častěji prší a vesnice jsou zaplaveny monzunovými dešti. Takže místo jeepu používáme loď. Cestování lodí je však otřesný - nejen, že nejde srazit zombíka a loď se o něj nelogicky zasekne, ale dokonce když jen nastoupím do lodi (a ani ještě nenastartuju motor) seběhnou se na mě VŠICHNI nakažení z okruhu 60 metrů. Dobrý, slezu, posekám to, nastoupím, jedu, á zombík, zaseknul jsem se o něj, zombík naskakuje, seskočím, fightujem. Dostal jsem ho! Nastoupím a celý na novo - seběhnou se na mě všichni okolí. Tihle "vodní zombíci" navíc očividně nemají problém s odporem vody a tak se rychlost jejich běhu ve vodě (hlobka 1m a víc) dá srovnat právě s maximálním výkonem motoru lodě. Tohle je prostě odfláknutý, nereálný a prvoplánový. Nepřišel jsem na to, jak se efektivně těmto vodním nepříjemnostem vyhnout, když už se mi to někdy podařilo projet bez zaseknutí, pak se výstup z ní rovnal jisté smrti jelikož se za mnou vytvořil řvoucí ohon desítky nakaženejch uhánějících za mnou.

Autorespawn neřátel, zdá se mi, je nějak zrychlenej, jdu něco najít a když du zpět, na stejných místech jsou stejný zombále, abych se jako nenudil.

Questy nedovolí hráči žádnou invenci, nic čím by narušil autory předepsanou linku - třeba najdu klíče, ale nejdou sebrat. Až když mi někdo řekne, že tam jsou, pak se teprve předmět zpřístupní. Nebo jindy zvolím jinou cestu, než chtějí autoři a quest nelze splnit, protože přestože jsem požadované přemístil, šel jsem ale přes střechu, trochu jsem si to tak zkrátil a voni chtěli, abych prošel barákem. No fuj. Chce to prostě nepřemejšlet a chodit podle značek na mapě a až tam zmáčknout USE.

HUD - i u předchůdce jsem stáhnul mod na skrytí veškerýho HUDu. I nyní jsem takovýto vyhledal, bohužel nefungoval tak dobře. Doufal jsem přitom, že pokud hráčská obec vytváří mody, autoři tuto volbu normálně zpřístupní, je-li o ni zájem... Samozřejmě nic. Stejný nastavení jak minule.

==> Co s tím HUDem všichni kua už maj? Šipka kam jít, ikona veprostřed obrazovky, pokud se jen skrčím, běžím. Ikona veprotřed obrazovky, když používám poškozenou zbraň, Ikona ve prostřed obrazovky při každé kravině. Cožpak tohle potřebujem? A PROČ to nejde vypnout? To hráč nepozná, že běží, jde v podřepu? To hráč neuvidí, že je zbraň poničená? Zobrazuje se to na obrazovce jako součást HUDU u zbraně, je to zpracovaný přímo graficky, proč ještě ikonu doprostřed obrazovky???

Jak bylo zprvu putování po tropickym hotelovym středisku zábavný (první díl), objevný a místy snad i atmosferický, tak je tohle jen pouhou nadstávkou, která se předloze zkrátka rovnat nemůže, přestože náplň hry je jaksi totožná. On i když je boj zpracovanej nápaditě a atmosfericky, po několika hodinách zestereotypní a bez přísunu nových herních prvků i omrzí. Jedinou herní výzvou je přitom právě boj se zombálema. Challenge to pak není vlastně žádná - po smrti se objevím pár metrů vedle a pokračuju v řežbě. Bosse jsem běžně dával až na X smrtí, No stress. Smrt herní postavy je "levnější" a zpravidla bohužel snad i jaksi výhodnější, jako použít lékárnu.

Hra na efektní řežbu a grafiku možná povedená, na herní mechanismy však velmi plytká a doporučit ji lze jen ortodoxním fanouškům prvního dílu. Ti, kdož očekávali zlepšení a minulej díl dohrávali bez prvotního okouzlení tropickym morem, budou zklamáni stejně jako já.

65%

Pro: Grafika, muzika = audiovizuální zpracování

Proti: Příliš stejné, nelogickej systém zničitelnosti a oprav zbraní, extrémně plytké NPC a dialogy, nenápadité questy, autorespawn zombálů, player autorespawn bez výraznějšího postihu, řízení lodě, furt to samý, ke konci už nuda

+13

Delta Force: Task Force Dagger

  • PC 60
26 dohraných misí. Znovu se ubralo na délce. V tomhle případě je to ku prospěchu věci. Když v roce 2000 vyšel Land Warrior, konkuroval prakticky jen sám sobě. Dalo se mu tím pádem ještě odpustit nevalnou AI, jednoduchý design úrovní a určitou arkádovost. Byla to zábava. Tohle je zábava stejná. V dobrém i špatném. Vždyť je to taky datadisk. Jenže je rok 2002 a na světě už jsou tituly jako Project IGI nebo Operace Flashpoint. A těmhle hrám tento titul už bohužel nestačí.

Tak určitě. Grafika je trochu vylepšená. Špinavější zdi, hezčí modely postav, uhlazenější kopce. Na svou dobu už je ale dost out. Naštěstí šlape bez problémů a bez padání. Zbraně konečně dostali odpovídající ozvučení. Z některých mě opravdu bavilo střílet. Nové a vcelku i zajímavé cíle misí. Například zastavení útěku do Pákistánu je super. Konečně jsem využil kulometné hnízdo. Nebo bránění se u helikoptéry a její následný odstřel. Vrátila se promakaná balistika. Hra si zachovala svou zábavnost.

Bohužel ale vše špatné z minulého dílu je tady zase. Dementní AI, která hru hrozně zjednodušuje. Hrozné interiéry, které připomínají bludiště z prvních FPS. Zbraně se všechny chovají podobně. Alespoň ty s hledím, které jsem používal. Není potřeba velké taktiky. Pořád je to často střílení teček v dálce. Save systém hru degraduje do ještě větší arkády. Load z menu vám doplní munici a zásobu výbušnin. Vlastně takový cheat.

Bavilo mě to pořád. Tohle ale mělo vzniknout mnohem dřív po Land Warrior. Takhle Task Force Dagger vypadá vedle konkurence už docela směšně. Ještě, že to bylo tak krátké.

Pro: zdravý základ z land warrioru, ozvučení zbraní, znovuzrozená balistika

Proti: AI, zpracování interiérů, málo novinek, odbytá grafika (na rok vzniku)

+13

Lumino City

  • PC 85
Byli jste zklamaní Armikrogem? Zahrajte si Neverhood pro nejmenší! Není to plastelínové, nemá to geniální hudbu T.S.Taylora, ale díky stop-motion animaci na vás dýchne úplně stejná atmosféra! Máte pocit, že se kulis můžete dotknout vlastníma rukama, že toho můžete být součástí. Je to milé, okouzlující, pohádkové a ztřeštěné. Všechno, co byl Neverhood... ale jinak. Svým vlastním způsobem.

Ačkoliv svou stylizací nejvíce zaujme děti, některé hlavolamy snadno nerozluští ani ostřílený hráč. Jednoduše se zadarmo nedají, ale jsou jasně čitelné. Vždy řešíte jen JAK to udělat, nikdy CO. Hlavolamy baví a u žádného dlouho nezkysnete.

Shrnutí:
Pokud máte mladšího sourozence, nebo nedej bože snad i vlastní dítě se kterým si chcete něco zahrát a LEGO hry už vás omrzeli, je Lumino City přesně co hledáte. Ostatní se ale nenechte odradit. Užije si ji každý, kdo má ještě rád pohádky.

Pro: Stylizace, svět, hudba, hádanky

Proti: Chtělo by to ještě víc humoru, téměř absentující příběh

+13