Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Nejlépe hodnocené komentáře

Black Sect

  • PC 50
Prakticky neznámá adventura od tvůrců, pro svoji obtížnost, pověstného Maupiti Island. O tři roky pozdější Black Sect se však komerčního ani kritického úspěchu jako u předchůdce nedosáhlo, ba přímo naopak – což vyústilo v nedodělanou anglickou verzi titulu a zrušení další adventury v produkci, nazvané Sukiya.

V komentáři se tak zaměřím na remake, jenž původní hru oprášil a zpříjemnil její hraní kompletním překladem, interaktivním kurzorem a zamezením dostání se do slepého konce. Pokud bych měl brát v potaz pouze kvality předělání, tak podobně jako u fanouškovských prací Maniac Mansion Deluxe nebo remakeů AGD by si hra zasloužila pouze uznání. Bohužel však samotné jádro, a to produkt od francouzských Lankhor, zdaleka nedosahuje kvalit výše zmíněných titulů. Není náhoda, že Black Sect se prodalo jen pár tisíc kusů a díru do světa neudělal. Z prvu však zaujme povedená vizuální stránka, kde zvláště přechody mezi denní dobou a venkovní lokace patří mezi to lepší na poměry doby vzniku. I hratelnost není nejhorší, jelikož obtížnost od dob polynéského ostrova Maupiti strmě klesla – přesto však neočekávejte procházku ala Dreamfall. Stěžejním problémem je zde pixel-hunting, jenž je tu v jedné chvíli doveden k dokonalosti, kdy daný předmět ani nevidíte. A podobně jako nepříliš zajímavé logické problémy, je i příběh často viděnou variací na záhadné sekty a dialogů je ještě méně. K dobrému dojmu ani nepřidá malý rozsah hry (dvě části, kdy každá má asi osmičku obrazovek). I díky zabudované nepřímé nápovědě je možno hru dokončit za hodinu či dvě.

Doporučení jde tak jen hráčům zajímajícím se o adventury všeho druhu. V opačném případě raději sáhněte po jakémkoliv dvojrozměrném produktu Legend Entertainment nebo i dvojici first-person adventur Dynamixu. Pokud však mám srovnávat s adventury na ags enginu, Black Sect si pozornost zaslouží.

Pro: technická stránka u remakeu, grafika

Proti: délka, nezajímavý příběh

+16

The Void

  • PC 75
Krom nevyhraněného žánru a nezvyklých herních mechanismů, chvilku se to tváří jako adventura, chvilku jako strip strategie, kdy jen těžíte suroviny na x způsobů a pak je ochotně nosíte sotva zahaleným ženštinám, mě na tomhle surrealistickém výletu do nicoty bavila hlavně atmosféra. Ponuré lokace kombinované s podmanivým hlasem vypravěčky... Není divu, že jsem při prvním "rozsvícení" zahrádky měl náběh na Stendhala. Plus výrazné zvuky, například ušitrhající nářky sester si budu pamatovat ještě hodně dlouho.

Byť se do Voidu hůře proniká, určitě stojí za vyzkoušení. Nebýt zdlouhavosti (pomalý pohyb postavy, neustálé vracení pro barvy) a mé smůly na bugy, bych hodnotil ještě o kus lépe a pravděpodobně ho dohrál.
+16

The Binding of Isaac

  • PC 85
Celý život mi říkali, jak vůbec není fér a že dobro a zlo je jen v pohádkách a samozřejmě nikdo z nás tomu nevěřil, jak život jde dál a člověk si prochází nástrahami života a začíná chápat jaká ošklivá to byla pravda. Protože život je plný rozhodnutí jestli použit svou poslední bombu aby dostal klíč, který by se mu v budoucnu mohl hodit. Jestli ten klíč použije a otevře dveře, které pro něho mohou skrývat předmět, který se může anebo vůbec nemusí hodit. Jestli sebou ponese to, anebo tohle. Nikdo vám nikdy neřekne, které rozhodnutí bylo/je/bude správné.

A pak se dostanete do situace u které víte, že živí z ní nevyváznete, že ať uděláte cokoliv, nepozmění to budoucnost, ale jako myška, kterou zahnala kočka do rohu z té naproste zoufalosti posbíráte své poslední kousky odvahy, nebo spíše šílenství a pustíte se do toho už předem prohraného boje.

Lidská mysl má spoustu způsobu jak si zachovat příčetnost. Jedním z nich je věci jednoduše zapomenout, ale dřív nebo později se tyhle věci nakonec vyplaví na hladinu a vy se s nimi stejně budete muset vypořádat.
A takhle malý Isaac nachází všechnu tuhle špínu, svou mrtvou kočku, psa, bojuje se svými hříchy, vzpomíná na svou mrtvou sestru(a žila ta sestra snad někdy?). Občas vám život nedá na vybranou a Isaac se musí rozhodnout, který konec si zvolit... ale zvolí si?

Pro: surový přístup

Proti: Eva místo Lilith

+16

Gothic

  • PC 90
A je to tu! Přinesu si domů Level a vidím plnou hru Gothic, proč bych to nezkusil?? Dámy a pánové, nadělal jsem si do kalhot z toho jaká je to pecka! Super příběh, super hratelnost, super hrdina beze jména :-). Štve vás někdo? Není problém, kohokoliv kromě příběhově moc důležitých postav, můžete sejmout nebo následně zabít. Musíte mít ale svaly! Svaly? Ano! Je to přece RPG, a tam si rozdělujete body do čeho právě potřebujem. Postavy ve hře jsem si zamiloval, Diego, Gorn, Laster, Lee, Milten, tyto postavy vás budou doprovázet celym příběhem od 1 až po 3 :-). Gothic je hra, jedna z nejlepších ve svém žánru, kdo zkusil a dohrál ví o čem mluvím. Nebudu psát ságo dlouhé komentáře, každý kdo hrál ví o čem je řeč, kdo nehral a čte si to.... no tak šup, rychle si to zahrát! Jste li totiž hráči, toto vám nesmí utéct!!!

Pro: Grafika, příběh, příroda, zrůdy a ruzné zvířata, "reálnost" hry, zkrátka jedna z nejlepších v tomto žánru.

Proti: Téměř nic, snad jen, škoda že nejsou koně, ale v tomto díle to je stejně jedno :))

+16 +18 −2

Dead Island: Ryder White

  • PC 50
Vážení tvůrci z Techlandu,
po dohrání základní kampaně Dead Island jsem byl nadšen. Váš inovativní přístup ke tvorbě vynikající žánrovky jsem ocenil mnoha pozitivními názory a nemohu jinak, ale hru doporučuji, kde se dá. V kooperaci hra dostává naprosto jiného zážitku a proto jsem se vážně těšil na dodatečný obsah v podobě kampaně plukovníka Rydera Whitea.

Rovnou se Vás tedy zeptám, tohle DLC je myšleno vážně? Chápu, že tvorba koridorové hratelnosti je velmi jednoduchá, ale zrušit prakticky všechny krásy původní hry mi přijde jako pěkná prasárna. Chtěl jsem, ale nakonec jsem zcela upustil od prozkoumávání, které mě spíše iritovalo, v první části dokonce dost s*alo! Neustále na mě nabíhaly tlupy zombie a jejich typický řev - se kterým se na mne povětšinou ženou - byl taky pryč. To ani nemluvím o naprosto zbytečném sbírání předmětů! Co jako můžu vytvořit z 50 krabic pracího prášku a třech desítek náramkových hodinek, které mi zůstali po dohrání v pomysleném batohu?!

V první části jsem byl z Vaší práce dosti zklamaný a v jedné chvíli (kdy mě zabíjela stále ta samá skupinka zombie) jsme chtěl s hraním tohoto obsahu seknout, přesto jsem ale věřil, že to nemůže být tak hrozné. V "druhé částí" jsem byl přeci jen spokojenější. Konečně jsem si mohl vychutnat pořádné střílení, jelikož bylo nábojů a vybavení konečně habaděj, i když jejich umístění bylo jak pro blbečky a nebyla o ně tudíž nouze!

Z tohoto DLC mám rozporuplné pocity, nas*alo mě, pak si reputaci trošku vylepšilo. I přesto je to ale čistý průměr, který svou tříhodinnovou délkou takové nevytrhne. To ale byla prakticky jediná věc, se kterou jsem počítal! Za to závěrečné a příjemné video jsem rád, to mě hodně navnadilo ... . I tak už žádný takový obsah nikdy nedělejte a raději se vrhněte na pokračování ... případně bych taky rád pořádný westernový Call of Juarez :)

Váš fanoušek

Pro: "druhá část", obstojná délka, pár nových lokalit, zbraně, zbraně, zbraně, Who Do You Voodoo, Bitch

Proti: logika příběhu, "první část", respawn zombie, počet nepřátel, zbytečně přemaštěný závěr

+16

Duke Nukem Forever: The Doctor Who Cloned Me

  • PC 75
Je až s podivem že tohle DLC zvládlo hratelnost lépe než původní hra. Vyvaruje se otravných pasáží, netrpí stereotypem, a přináší zábavnější bossfighty. Na menší herní ploše odehraje zábavnou epizodu o Dukově další záchraně světa a nakopání nepřátelských zadků. Noví nepřátelé mají šmrnc, lokace jsou taky zajímavější, akorát ty zbraně mohli být lepší. Humor a styl hry byl jinak zachován.

Jinak nákup v akci za 2 éčka se opravdu vyplatil, toto DLC přináší solidní porci zábavy, a vyvaruje se chyb původní hry. Hail to the King Baby!

Pro: Humor, hratelnost, noví nepřátelé a lokace, vyhnutí se chyb z původní hry

Proti: Kratší herní doba, nové zbraně mohli být rozmanitější

+16 +17 −1

Darksiders II

  • PC 80
Hm. Příběh se odehrává (jestli jsem to dobře pochopil) cca souběžně s příběhem jedničky, ale slouží tu víc jako záminka k prolézání dungeonů a styčné body tu až na nějakou tu známou tvář nejsou. Změny v hratelnosti považuju jednoznačně za změny k lepšímu. Cesta dugneonem je jedna, puzzly většinou jednoduché, skákání rychlé a plynulé a celé to tak příjemně odsýpá.

Souboje jsou mnohem dynamičtější, rozmanitější a hraje v nich roli řada faktorů a execution animačky hlavně u větších nepřátel jsou šmakózní. Někteří dobrovolní bossové nemají problém vás při prvním setkání jednou ranou poslat k šípku, hlavní quest ale moc těžký nebyl. Speciálních hraček dostane Smrť méně než Válka, ale hra s nima pracuje lépe. Jen u portálů je problém odstranit/předělat portál. (Aspoň jsem nenašel snadný způsob jak, střelba portálu na portál = střelba portálu skrz portál.) Trochu škoda, že se víc nevyužilo skákání časem.

Loot systém má chybky - s výjimkou těžkých zbraní není na první pohled znát rozdíl, všechno to splývá do šedofialového fleku. Není jasně vidět, co je equipnuto a co je vybráno kurzorem. Porovnávání lootu s equipem vám sice řekne, že je předmět v něčem lepší/horší, ale už ne o kolik. Pokud má předmět unikátní skill, k dispozici je jen velmi obecný popis toho, co dělá. Tyhle věci tak nějak znemožňují s jistotou vybrat to nejlepší, protože člověk prostě nemá přehled.

Ve hře je přítomný quick travel systém, kterého jsem si prvních 10 hodin vůbec nevšimnul (lze odkudkoli mimo boj při najetí na některé ikonky na mapě světa), stejně jako jsem si nevšimnul možnosti přepnout z mapy dungeonu na mapu světa. (Resp. té jsem si všimnul, ale přepínalo se jiným čudlíkem, než hra tvrdila.)

Krom prolézání dungeonů si můžete krátit chvíli sbíráním asi půltuctu druhů speciálních předmětů, zabíjením dobrovolných bossů, monster v bludišti nebo aréně, hledáním těžko přístupných truhel a bůhvíčím ještě. Určitě jsem to nesplnil všechno, ale splnil jsem toho dost a hru jsem projel za cca 28 hodin, což je dneska hodně slušné číslo.

Nepříjemná věc jsou bugy bránící v dalším postupu. Někdy stačí nahrát pozici, někdy restartovat hru, ale prý jsou i takové, díky kterým můžete začít hrát odznova, protože hra uchovává jen poslední dva savy a ukládá docela často.

Pro: zajímavé hračky pro řešení puzzlů, zábavné souboje, příjemně odsýpá, délka.

Proti: Příběh a dialogy o ničem, sem tam bug, kiksy v interface, imho nic moc skilly, vzhled výbavy na jedno brdo, občas slabší tempo, rozdvojení a časový portál by zasloužily více prostoru

+16

Call of Duty: Modern Warfare 3

  • PC 65
Bylo toho napsáno předemnou již mnoho, proto jen krátce.

Singleplayer:

Slabší než MW2, ikdyž se tvůrci oprvadu snažili. Docela povedený, sice jsme již vše 100 1000x viděli už jinde, ale budiž. SP je docela zběsilý, někdy až tak, že nemůžete najít kliku vod kópelky (čti na posrání). Klasická doba hraní COD "6 hodin a zdarec" mě nepřekvapila. Herní příběh = 0, ale to jsme také čekali. Jednoduše z toho vyplývá, že tento žánr je už ohryzanej až na kost a už zde prostě není co vymýšlet, leda zlepšit grafiku a zvuky. No zvuky zbraní taky kapitola sama pro sebe, radši nemluvit.

Verdikt: To je asi jak když pícháš jednu a tu stejnou babu 15 let. No nepřestane tě to bavit?

Multiplayer:

No nevím jak to vidíte vy přátelé, ale tuhle kopii kopie jsem si fakt nemusel kupovat. To je jak když tu babu vyměníš za její mladší dvojče. O nesmyslném spawnování mé postavy uprostřed hloučku nepřátel ani nemluvě, bohužel to není nic vyjmečného, ale stává se to spíše pravidlem. Nebo spawny do zad nepřátel, které kuchnete jak rybu během 3 vteřin mě opravdu nebere. Tímto spawnovacím "nesystémem" se vytrácí týmová hra a všichni jen splašeně běhají a kuchají, hážou co je po ruce, střílejí přes 18 typů jednoho zaměřovače, dostávají 80% headshotů zezadu a ani ten nejrychlejší přebíječ profesionál nevychytá svou rychlostí právě se spawnujícího týpka v zádech, kterej ho má už na půl vykostěnýho. Prostě zhovadilost. COD nikdy nebyl vyloženě o taktice a rozvaze, ale tohle už je moc.

Verdikt:
Jdu si najít jinou píchačku a budu doufat, že nemá dvojče.

Pro: Vypíchni si z komentu co je libo.

Proti: Nastejno.

+16

DeathKeep

  • PC 35
Asi se nejedná o nejhorší RPG vůbec (některé obzvláště vypečené kusy jsem se neodvážil hrát ani já), ale rozhodně se jedná o nejhorší RPG , které jsem zatím dohrál. Hodnotím sice na základě emulované 3DO verze (hranou přes emulátor 4DO), ale ta se od PC verze (kterou jsem nerozchodil ani přes Virtual Machine) příliš neliší (PC verze má navíc mapu).

Na začátku jsou na výběr pouze tři postavy (Fighter, Fighter/Mage, Mage) s předem danými statistikami a každý level obsahuje pouze tři druhy nepřátel. Mág si vybírá další kouzla podle dobových recenzí jen mezi úrovněmi (osobně jsem hrál za fightera). První level se odehrává z velké části na ledě, na kterém je téměř nemožné slušně ovládat postavu (proto jsem také Deathkeep dohrál asi až na desátý pokus, první level mě vždy dostatečně odstrašil). Grafika je až na inventář hnusná (nemyslím zastaralá, to mi nevadí, je odporná z výtvarného hlediska). Obtížnost je těžce nevyrovnaná, první levely jsou celkem záhul (logicky, slabá postava i vybavení), ale po nalezení Ring of Regeneration se ze hry stává fraška. Hra také obsahuje téměř nefunkční skákání (ano, čtete dobře), samoúčelná bludiště vedoucí do kopce/z kopce bez možnosti rozhlížet se nahoru dolů a automatické sbírání předmětů.

Pár kladů by se samozřejmě našlo. Sem tam originální nepřítel, v jednotlivých úrovních se povaluje různé vybavení podle typu vybrané postavy, některé levely kolem střední části hry jsou celkem ucházející. Člověk se také těší na získání dalšího levelu nebo vybavení (ovšem být to čistá akce, tak dám 10% a to jen kvůli masochistickým obludnostem typu Operation Matriarchy).

Deathkeep jsem si z nějakého nepochopitelného důvodu chtěl zahrát už hodně dlouho. Stalo se a výsledek celkem odpovídal mému očekávání.

Pro: je možné dohrát bez (trvalé) újmy na duševním zdraví

Proti: RPG prvky osekané na dřeň, led, skákání, samoúčelná bludiště, opravdu odporná grafika

+16

Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth

  • PC 80
Call of Cthulhu je hororová adventura smíchaná s akcí. Hra bohužel obsahuje několik bugů. Přes výpadky zvuku až k padání hry. Kvůli bugu jsem hru nemohl dohrát, takže jsem se na konec musel podívat na net. Bugy dokázaly naštvat ať již zmíněným nedokončením hry, tak i občasným vypadáváním hry - nebylo zrovna příjemné začínat od posledního savepointu znovu a znovu. Nechme prozatím zápory být a podívejme se na kladné vlastnosti hry. Hra je po celou dobu velmi atmosférická. Nejlepší momenty hry zažijete v prvních misích, tedy v Bostonu a v Innsmouthu. Tyto lokace jsou nejatmosféričtější z celé hry. Ne, že by následující mise byly slabé, naopak jsou stále velmi atmosférické, ale na kvalitu úvodu nedosahují. Příjezd do Innsmouthu je skvělý, všichni ti zdejší obyvatelé, kteří sice vypadají divně a jsou arogantní, ale nečekali byste, že vám půjdou po krku. A právě, když jste si šli lehnout do místního hotelu a vzbudí vás halucinace, ve které vidíte, že k vám míří obyvatelé a chtějí vás zabít, hned se všechno mění a z vás se stává uprchlík. Tato část hry je podle mého názoru ve hře nejlepší. Postupně přicházíte na to proč vás vlastně chtějí zabít a odhalujete historii tohoto ponurého města. Jakmile utečete z Innsmouthu hra již trochu ztrácí a postupně se vám na další cestě zjevují obludy. Ty mně zde na rozdíl od jiných her nevadily, protože vás na ně hra lehce upozorní už na začátku a do hry se celkem hodí. Dobře udělány byly i závratě, když jste se podívali z výšky, zrychlené dýchání při honičce, zkrvavený nebo mlhavý obraz při pohledu na obludu či třesoucí se ruce při dlouhém míření. Jak jsem již napsal jedná se o adventuru smíchanou s akcí. Zatímco v adventurní části musíte tradičně luštit logické hádanky, otevírat sejfy, v té akční není nouze o zběsilé honičky, střílení a bodání, ale taky o opatrné plížení.

Pokud si myslíte, že se u CoC budete bát, pak jste na omylu... jistě nepříjemné mrazení v zádech při odsouvání skříní a zavírání západek u dveří z důvodu, abyste zpomalili gaunery mít budete, ale na nějaký horor zapomeňte. Příběh je poutavý, intenzivní a zajímavý a nic špatného k němu nemám. U této hry se kritizuje grafika. Mně osobně nijak strašná nepřišla - ano na rok 2006 to mohlo být lepší, ale žádná katastrofa to není. O dost horší mi přišla umělá inteligence, kdy se nepřátelé netrefili ani z metru, nebo když jsem se od nepřátel o pár kroků vzdálil a přestali mě pronásledovat. Délka hry je slušná a obtížnost taky, kdybych se občas nepodíval do návodu neměl bych šanci se dál dostat.

Kolem a kolem nevím co bych o hře dál řekl. Jedná se o velmi povedenou adventuru a průměrnou akci s hutnou atmosférou a povedeným příběhem. Musím říct, že kdyby tvůrci hru lépe vyladili, případně by vydali nějaký opravný patch, hra by se stala ještě o třídu lepší.

Pro: atmosféra, příběh, mix adventura + akce

Proti: umělá inteligence, bugy

+16 +17 −1

Knights of the Temple: Infernal Crusade

  • PC 75
Tak do téhle hry jsem šel s tím, že je to rubačka. A rubačka to je celkem vydařená. Velké množství komb, zástup různých nepřátel a rozličné prostředí. Zbroj se postupně vylepšuje a zbraně se u vás ani nestačí ohřát. To všechno je ukázkové a pokud by měli tvůrci více peněz, mohl by dopadnout i ten zbytek lépe. Teď nemluvím ani tak o grafické stránce, která odpovídá době vzniku, ale hlavně o vyváženosti herní obtížnosti, která dosti kolísala. Například se blíží závěr, já projdu jako nic a na samotném konci umírám a umírám. Kdo hrál, tak ví o čem mluvím. Znám i nějaké lidi, co konec hry prostě nedali. - Jejich chyba. A co příběch? Tak ten je až dost prostý, ale to tu zase tolik nevadí. Tohle je mlátička. Vemte do ruky meč, sekeru, palici či luk a ať ty těla (nebo to co po nich zbude) padají na zem!

Pro: Množstí komb, nepřátel a různorodost prostředí.

Proti: Kolísavá obtížnost

+16

LIMBO

  • PC --
Vizuální nadřazenost, minimalistický interface, funkční fyzika, ladné rozpohybování a mrazivý zvukový doprovod dělají z Limba na pohled, na čmuch a na omak velice působivou hru. Odehrává se v přírodním a industriálním prostředí, přičemž to industriální převažuje, většinou obsahuje řešení (pro mě) nezáživných hádanek a nulovou atmosféru. Naopak ta přírodní s pavoukem, dětmi nebo červíky, dělá z Limba chmurný zážitek plný smrti a pokud by se celá hra nesla v podobném duchu, byl bych nadšený.

Celkem dvě rozehrání, přičemž přitom prvním jsem byl líný se přemlouvat k dohrání, u druhého už mě lenost přešla. Každopádně pocit po doražení je uspokojující, melancholický. Příjemný.

**/5
+16 +18 −2

Etherlords

  • PC 80
K Etherlords jsem se znovu vrátil asi po 10 letech abych napravil svůj rest z minula, kdy jsem nebyl schopen hru dohrát, protože měla pro mě tehdy vysokou obtížnost

Děj se odehrává v magickém světě Étheru, kde mezi sebou soupeří 4 rasy (frakce) ve dvou spojenectvích která se nakonec rozpadnou o post toho nejvyššího a to Bílého Vládce. Nyní Vám je představím podle mojich sympatií:

1. Chaotové: Je to rasa válečníků a bojovníků, kteří se asi nejméně ze všech frakcí podobají lidem, jsou něco na způsob zlobrů. Zaměřují se na ničení všeho druhu. Do jejich arzenálu patří klasické fantasy bytosti jako skřeti, kyklopové nebo třeba vampýři. Takže pokud máte rádi ohně, blesky a chaos budete v blahu

2. Kinetové: Ti jsou něco mezi anděli a paladiny a prezentují se zde jako ztělesněné dobro. U Kinetů se objevují klasické "vyčůrané" kouzla (mlha) a mají na své straně takové frajery jako duchy, draky nebo čarodějky, což z nich dělá hodně silnou a všestrannou rasu. Kinetským elastákům jsem se musel někdy smát

3. Vitalové: Lesní lid co žije v souladu s přírodou ne-li v symbióze. Disponují celou živočišnou a rostlinou říší a hlavně velkým množstvím sociálního hmyzu jako např. termiti nebo včelky, kteří jsou sice slabí jako jedinci, ale silní jako celek ( do teďka nechápu, jak jsem mohl porazit zavěrečného bosse právě se včelkama). Tato rasa se hodí pro všechny příznivce Greenpeace a eko

4. Synthetové: Synthetové jsou pravým opakem Vitalů a rozhodli se, že budou zdokonalovat svá těla pomocí morbidní techniky. Synthetové jsou experti na bleskový útok, kdy dokáží zničit nepřítele, ještě před tím než stačí vyvolat jediné kouzlo. Jak jsem zminoval "vyčurané" kouzla u kinetů tak tady jich je snad nejvíc (zahod všechny karty). Synthetské ocelové bestie jsou sice skvělé, avšak hodně z nich má své "ale". Jsou specializovaní na oživovaní svých padlích monster, takže co leží na hřbitovně u synthetů se dá ještě složit dohromady. Bohužel jsem zase až tak nepodlehl tomu železnému fetiši. Bojovník je borec!!

Hra je kombinací HOMAM, RPG a klasických karetních her (nejčastěji zminovaný Magic). Na rozdíl od HOMAN však zde nemáte za sebou svoji armádu, nýbrž "bojujete" pomocí karet (kouzel). Ve hře je velmi dobře propracovaný soubojový systém, díky kterému Vám je nabídnuto nespočet taktik a možností, takže si každý najde to svoje. Můžete se vydat cestou těžké defenzívy (zdi), brutální síly (draci) nebo silou mnoha (termiti) atd. Celý svět Ětheru je opravdu různorodý a autoři se zde hodně vyřádili. Hudba je dobře zvolená a jenom podtrhuje celou epickou atmosféru toho díla. Grafika na tehdejší dobu byla celkem slušná a i teď se mi líbily ty krásné duhové barvy. Je to sice drobnost, ale hru jsem hrál s českým dabingem, sice se tam moc nemluví, ale vypravěč s Pípalovým hromovým hlasem mi bude znít v uších ještě hodně dlouho

Asi největší problém u této hry je její menší stereotyp. Jde o to, že vaši hrdinové, kteří dokázali zničit uplně vše co jim stálo v cestě nepostupují dál, ale začínáte jakoby od znova a máte zase ty stejné chcípáky co na začátku minulé mise, ke konci hry už ale budete dostávat o něco málo lepší hrdiny. Další věc je ta, že musíte již po desáté bojovat s tím blblým termitem, což je značně ubijející, ještě že zde existuje možnost automatického boje, kdy za Vás jede počítač, takže otravné souboje se dají lehce "přeskočit".

Dalším aspektem této hry, je starý známý prvek náhody, ale to už k deskovým, ne-li všem, hrám patří, ale háček je v tom, že Vám na ruku můžou chodit třeba jen dobré karty nebo jen špatné. Takže se Vám stane, že napoprvé bitvu vyhrajete na plné čáře, ale napodruhé už třeba s odřenýma ušima. Autoři se hodně snažili o multiplayer, jde to vidět, protože některé věci jsou v singlu skoro k ničemu jako např. diplomacie nebo étherový útok, který jsem použil jenom 2x. Není to vyloženě zbytečnost, ale jsou efektivnější cesty jak zničit nepřátelský hrad.

Další chybku vidím v ne moc vyvážené obtížnosti, kdy v jedné misi máte zabít příšeru v jeskyni a vlastně Vás nikdo neotravuje, ale jindy na Vás vyletí za pár tahů 4 nepřátelští hrdinové o 3 lvl vyšší než Váš nejlepší (samozřejmě, že jsem to zvládl, ale tak, tak). Všechny příšery ve hře mají své vlastní karty se kterýma hrají, takže po nějaké těch bitkách už budete vědět co na Vás čeká. Skutečně héroické a impozantní střety si užijete s nepřátelskými hrdinami ve stylu souboje titánů, kdy proti sobě stojí 12 vs. 12 lvl (a výš).

Je to sice moje blbost, ale to, že jdou vylepšovat budovy jsem zjistil, až v půlce hry náhodným dvojklikem (ano nečetl jsem tutorial), dálepak jsem neměl ani ponětí o tom jak se přesouvají artefakty mezi hrdiny, musel jsem to hledat 2 hodiny a nakonec jsem to našel v anglickém manuálu

Sečteno, podtrženo:
Etherlords je skvělá hra a můžu ji jenom doporučit, všem co mají rádi "deskovky" nebo sérii HOMAM, na druhou stranu styl této hry není pro každého. Doufám, že se k Vládcům Étheru zase za takových 10 let vrátím a dohraji to na nejtěžší obtížnost! COŽ NELZE!

PS: Synthetové mají nejlepší vítězný taneček!

Pro: Souboje, Rozmanitý svět, Nestvůry

Proti: Chvílemi stereotypní, Prvek náhody, Nesedne každému

+16

Fallout 3 - The Pitt

Dungeons of Dredmor

  • PC 85
Parní počitadlo ukazuje 99.9 hodiny. Nejhlouběji jsem se dostal do dvanáctého patra a pod rukama mi umřely stovky hrdinů obojího pohlaví.

Viděl jsem stovky gratulací k úmrtí, stovky náhrobních kamenů. Zabil jsem stovky diglů všemožných barev a šlápl na stovky pastí všemožných účinků. Zabili mě magií nafetovaní termiti, naháněly mě magické zlobrambory a mé stylové pončo(Poncho with no name) stokrát proklel Krong. Stokrát jsem zmasakroval Zoo a stokráte mě Zoo zmasakrovala při jejím masakrování. Přesto jsem nikdy neviděl ani náznak Lorda Dredmora, jeho sochy nepočítám.

A přesto se stále vracím a nevypínám permadeath. Protože jsou to právě ty okamžiky, po nichž mám pocit, že kolem mne právě prošla smrt a já jí unikl jen o vlásek, které dělají z DoD a rogueliků obecně digitální obdobu nejsladšího heroinu.

DoD po všech třech DLC už není tím, čím tenkrát byl. Počet skillů utvářející postavu se téměř zdvojnásobil, craftování nabralo šílených rozměrů. Je možné stvořit téměř jakoukoliv postavu, kung-fu upíra držícího v rukou štíty, střílejícího z očí laserové paprsky a recitujícího k Vikingským bohům nebo šíleného vědce v párou poháněném brnění s motorovou sekerou v jedné ruce a laserovou hůlkou v druhé či komunistického veganského nekromanta se specializací na kopí, pěstování hub a archeologii.

Ještě budu vzpomínat, jak jsem ze svého nadupaného vrhače na hodinový strojek začal v zoufalství pálit atomové střely, když jsem se v obklíčení napil teleportačního lektvaru a byl hozen do obklíčení jinde či jak jsem ve dvanáctém levelu pokoušel uniknout za pomocí specielní schopnosti a zemřel kvůli jejím vedlejším účinkům (rozuměj: výbuchům).

Občas mě štve jistá pomalost, než člověk poctivě vyčistí patro, tak to chvíli trvá, místy i několik hodin. Inventář se stává neuříditelným, pokud má člověk více než jedno craftovací povolání.

A hlavní hrdina za celou hru neřekne ani slovo, zato nepřátelé hráče neustále uráží a hláškují jako oživot. Něco na tom asi bude.

Pro: Ty možnosti!

Proti: Místy příliš pomalé, příliš mnoho věcí na příliš malý inventář

+16

Unreal Tournament 2004

  • PC 100
Unreal Tournament 2004 je moja srdcová záležitosť. Túto hru som miloval, milujem a navždy ju milovať budem a zostane v mojom srdci až pokým môj prach neskončí v Jadranskom mori. Z predchádzajúcich častí som hral okrem UT2k3 všetky diely, no až 2004ka naplnila moje hráčske sny. UT 2k4 prinieslo mód ONS, ktorý som začal hrať na jednom českom webe (gamezone.cz - česť jeho pamiatke – celá česká UT scéna vychádzala z tohto webu), na ktorom sa nachádzali servery aj k UT2k4, takže som nainštaloval klienta a hor sa do hry. DMko mi nikdy moc nešlo – nechcelo sa mi stále dookola trénovať aim, svoje zaľúbenie som si našiel vo vozidlách a predovšetkým v ONSku, kde sa dalo úžasne taktizovať (hlavne na Torlane, to boli nezabudnuteľné taktiky v CW).

Manta (Pancake!), Raptor (Top Gun!), Hellbender (Fender Bender!), Tank (Eagle eye!), Škorpík (ničiteľ mánt a ľudí - Vehicular Manslaughter!) Leviathan (monstrózny stroj - keď ho vytiahol nepriateľ, museli ste sa báť), neskôr prišiel aj Paladin a ďalšie stroje, ktoré do hry priniesli čerstvý vánok. A tie hlášky! Mnohé sa stále používajú v nových hrách (viz. Klasická Dota z War3, Dota2,...). A tá radosť, keď ste niekoho prešli alebo ak ste mali desať killov bez smrti (RAMPAGE), ten adrenalín, ktorý sa po tej megahustej hláške dostavil a vy ste utekali s pár HPčkami pred nepriateľským flakom alebo raketometom k najbližšiemu štítu, aby ste sa otočili a pridali si do tabuľky ďalší kill.

Rozoberiem bližšie ONS multiplayer, keďže som ho aktívne hrával, mal som klan(y), s ktorým sme boli nejeden raz prvý v európskom rebríčku ESL alebo Clanbase. Dnes mám ešte živo v pamäti veľmi veľa výborných a napínavých zápasov, ktoré boli také epické, že sa človek tešil na každý ďalší. Nezabudnuteľný Torlan, kde sa dal implementovať rush na nepriateľský first s Raptorom (manta na náš prvý a Bender stred), ťažké preťahovačky na Primevale a Frostbite, kde zvíťazil tím s väčším skillom, čiže šťastie v tejto hre neznamenalo nič. Ak ste v Crossfire a Artic Stronghold mali s tímom zlú komunikáciu (nemali ste mikrofón – na písanie nebol čas), automaticky ste prehrali, pretože ste neustále museli posielať jedného alebo druhého spoluhráča brániť alebo útočiť a sami ste museli stíhať uskakovať Mantou pred strelami Tanku, ktoré by ju jednou ranou zničili. UT2k4 si na schopnostiach hráčov veľmi zakladalo a ak niekto bol ľavý a pri státí netrafil ani stodolu, kombo s pulznou puškou jednoducho nemal šancu trafiť. Pamätám si tie tréningy, kedy sme pol dňa trénovali len so Shock Rifle a snažili sa zakaždým trafiť vystrelenú guľu za pohybu/skoku/behu do rohu/pohybu nepriateľa.

Kam sa hrabalo v tej dobe populárnejšie CSko. Párkrát som ho hral v miestnej LAN-herni, no pripadalo mi strašne jednoduché a pomalé. V novších hrách (ako Battlefield: BC2) jednoducho musíte mať luck jako sviňa, aby ste v móde Rush prešli z báze cez nepriateľské pole nepozorovane až k nepriateľskému M-Comu, naložili nálož, postrieľali hrnúcich sa nepriateľov do budovy, sami prežili a zničili M-Com (samozrejme BC2 je tímová hra, no ide v nej predovšetkým o šťastie – more šťastia). UT2004 je iné. Je viac sci-fi, a tak sa nepriateľským strelám môžete uhýbať pomocou double-dodgov. Takto ste sa mohli dostať odrazom od steny aj na päť a viac vysokú plošinku, vyhnúť sa zrážke s nebezpečne sa približujúcou Mantou (aj keď tá sa krásne odrážala pomocou gule zo Shocku) alebo jednoducho mať navrch v súboji jeden na jedného, pretože nepriateľ nemal šancu odhadnúť, kam následne skočíte. A to bolo na tejto hre krásne. Súboje – Dmko – TAMko. Smial som sa nad hráčmi, ktorí chodili len rovno a maximálne urobili nejaký ten úkrok do strany. My sme medzi nimi lietali ako besné netopiere, ktoré uvideli ľahký, bezbranný cieľ.
Multiplayer v novších hrách už nie je ono – všetci len huntia K/D ratio, každý hráč len kempí a tímovosť sa stratila niekam do ničoty. Takisto sa vytratila ona arkádovosť a jednoduchá krása, kedy sa život neobnovoval automaticky, mali ste lekárničky a štíty po leveloch, ktoré ste si v turnajových dueloch museli časovať. Hra bola výnimočná vo svojej akčnosti, kedy ste vedeli, že HRÁTE a aktívne tvoríte hru a nie sa krčíte za šutrom, kým sa vám obnoví život.

Zbrane boli krásne vyvážené a každá si našla uplatnenie. Potrebovali ste zbraň na veľkú vzdialenosť? Lightning Gun. Smrtiacu kombo-pušku na strednú vzdialenosť? Shock Rifle. Obťažuje vás Manta alebo Raptor? AVRiL. Nepriatelia vytiahli Leviho? Redeemer. Potrebovali ste uchrániť nód, zatiaľ čo by ste šli ničiť nepriateľský uzol? Mine Layer. Dobieza na vás Bender so svojimi nebezpečnými guľami? Rocket Launcher. Nachádzate sa v leveli, kde sú úzke steny? Flak Cannon. Potrebujete obnoviť nod alebo len rýchlu palebnú energetickú zbraň? Link Gun. Nemáte náboje, posledných pár čísiel života a potrebujete sa dostať do bezpečia a nájsť lekárničku alebo štít? Shield Gun. V hre sa dalo nabindovať zbrane na určité klávesy, takže ste si v súboji mohli rýchlo premieňať zbrane podľa potreby a situácie (koliečko na myške používali len amatéri a v tom momente sa stalo minulosťou). Viditeľnosť zbraní šlo vypnúť, takže aj ostrieľaní hráči si prišli na svoje. Dokonca ste si mohli dať na každú jednu zbraň vlastný zameriavač, nastaviť si jeho farbu, ikonku a veľkosť a to všetko nie cez adresár a .ini súbory ale priamo z menu hry! Takisto ste si mohli nastaviť rozpätie pohľadu.

Nesmiem zabudnúť na neprekonateľný mód Assault, kde boli hráčske mapy boli zábavnejšie a populárnejšie než originálne od Epicu. Okrem toho boli nesmierne ťažké, takže veľakrát skúšali vaše sebavedomie a trpezlivosť, no vám to bolo jedno, pretože zakaždým, keď ste zomreli, ste sa pekelne dobre bavili s ostatnými. CTF s vozidlami prišlo po nejakom čase a stalo sa mojim druhým najobľúbenejším módom z hry. Sklamaný som bol z neaktivity hráčov na serveroch v módoch Double domination a Bombing run, ktoré ponúkali na tímovú súhru veľký potenciál. Je naozaj veľká škoda, že pokračovanie UT3 pochovalo túto skvelú sériu do hrobu, no ja stále dúfam, že chiefovi Epicu jedného dňa stečie slza po líci a chrapľavým hlasom si povie: „Poďme si urobiť nové UTčko.“

Edit (4Q 2015): Nové UTčko sa už kutí! :-)


Perličky z hry:

Aj keď Manta pojme len jedného človeka, smelo sa na začiatku mapy každý tlačí na jej krídla a strechu, takže, ak ste skrčený, môže Manta uviesť až štyroch ľudí!

Detičky, nechytajte sa zeleného slizu ležiaceho na zemi – nie je to želé, takže vám ho neodporúčame jesť – váš tím zaoberajúci sa neznámymi vírusmi.

Ak zničíš tankom Bendera, si dobrý. Ak zabiješ rýchlu Mantu, si jednoducho skiller. No ak zostrelíš letiaceho Raptora, si kráľ.

_____________________

RIP spoluhráči, ktorí ma nejedenkrát podržali a zachránili mi môj virtuálny život: Lund, Lama Killer, Ghost, CoRtéz, MarGecAl, KaPi, Cherokee(MIA), DVD-RW(webmaster), Malta, Renyl, Izo, Ertü, Heroes a Kopy a hlavne ďakujem týmto trom ľuďom: Kojot, Beaver, Pilarius, bez ktorých by sme sa nikdy nedostali tak ďaleko.

Semper fi hoši moji! Až do smrti! – váš spoluhráč Methat...

Pro: Ospravedlňujem sa za dĺžku (z plánovaného jedného odstavca...) a veľkú subjektívnosť textu, no musel som to vypustiť a vzdať hold legende a mŕtvemu kráľovi multiplayerových akčných hier... :-)

+16

Tomb Raider: Underworld

  • PC 90
Eidosu dalo kříšení Lary Croft v oblíbené dobrodružné sérii Tomb Raider skutečně dost práce. Po zpackaném Angel of Darkness bylo třeba začít od nuly, možná dokonce z minusových sympatií hráčů.
Naštěstí se hned další díl od Crystal Dynamics – Legend – povedl vcelku dobře, i když popravdě o žádný zázrak také nešlo. Anniversary pak dalo vzpomenout na to, proč jsem Laru tak dlouho miloval.
Třetí díl po katastrofě tak má být završením návratu. A autoři dopředu hlásali velké plány – snahu udržet tempo a akci z Legend a zároveň navázat na kořeny prvních dílů. Takže méně přestřelek, více tajemných ruin, skákacích pasáží a komplexních hádanek.
Ovšem na první pohled se udrželo i leccos z Legend. Především pak dramatický způsob vyprávění příběhu. Lara už tak není jakousi superhrdinkou bez jakýchkoliv osobních problémů. Je normální lidskou bytostí a autoři se jí docela úspěšně pokusili propůjčit charakterní hloubku.
Značný důraz na příběh dokazuje i to, že si v menu můžete pustit dějový sestřih předešlých událostí v Lařině životě, abyste se, pokud jste v sérii nováčky, necítili v příběhovém klubku příliš zamotáni.

Pro: krásné prostředí,dobré rébusy které dokážou zamotat hlavu

Proti: problémy s kamerou,nereálné přestřelky

+16

Slender

  • PC 80
Už dlouho jsem hledal strašidelnou hru u které bych se vážně bál.
koukal jsem všude možně po webu mezitím jsem narazil na amnesiu,penumbru:black plague,nebo posla smrti ale žádná z nich mě svou strašidelností neuspokojila dostatečně.Až jsem narazil na SLENDERA.Když jsem se díval na videorecenze dost jsem o ní pochyboval ale opak byl pravdou.Po spuštění hry jsem se bez jakéhokoliv intra či jakéhokoliv vysvětlení ocitl uprostřed lesa a musel jsem sbírat nějaké stránky.Po chvilce sbírání mi začala hrát do sluchátek nějaká ozvěna a začala mi zrnit obrazovka.to jsem ještě dokázal utéct ale jak jsem ho viděl podruhé ozval se obrovský hluk a já se tak lekl že jsem spadl ze židle.Po dlouhé době mě hra tak vystrašila že jsem ju eště tejden nezapnul.

Pro: Správně načasované lekačky,dobrá hudba,zabere málo místa a má malé HW nároky takže ji rozjedete pomalu na všem

Proti: žádná možnost savu,SLENDERMAN kterého mám před očima do teď

+16

Sniper Elite V2 - The Neudorf Outpost

  • PC 65
Hele ho! Na Steamu je další DLCčko na Snipera! OK, stahujem, 4€ pryč... Snad to bude stát zato!
No, jak se to vezme... Grafika stejná, zvuky taky, o těhle věcech si přečtěte v komentáři na původní hru Sniper Elite V2... Opět se podívám pouze na zvláštnosti.
Tak zaprvé: Takzvané volné prostředí. Ano, pánové a dámy, už to není koridorovka! Jak to v Rebellionu dokázali? Prostě udělali, dá se říct, čtverec a ten a zaplnili třeba budovama, který jdou procházet! Takže máte asi 3 nebo 4 cesty, jak se dostat k cíli.
Naskriptovaný je to jako blázen. Položíš určený počet náloží nemusíš pokládat všechny, stačí jenom asi 3 a ty jsou blízko od sebe a hned z čistajasna se začnou sjíždět němci... A hlavně k tomu místu, odkaď jsi vylezl. Cesta zpátky je celkem strastiplná. Ještě to ani nebouchlo a už stejně všichni němci v Německu ví, že se něco děje. není ale nic jednoduššího, než je v tom "volnym prostředí" obejít.
Neboť ke Sniperovi patří pseudo-stealth máme tady třeba letadla, která v pravidelných intervalech přelítají nad oblastí. Taky dobrý.
Jako za 4€ by se toho dalo udělat víc, než půl hodinky plížení a dvě nový pušky...

Pro: Volný prostředí, nový zbraně...

Proti: Chybí závěrečný výbuch, skripty, skripty, skripty...

+16

Might & Magic Heroes VI: Danse Macabre

  • PC 45
Na rozdíl od minulého DLC je v závěru kampaně naznačeno, jak se dá přecházet z jednoho světa (universa) do jiného. Ale jen pro mocného mága, kterým Sandro bezpochyby byl. Aby vývojáři nemuseli složitě vymýšlet návaznosti na první 4 díly Heroes of Might and Magic, tak jako vypravěčskou berličku vymysleli, že se odehrávají až po událostech v Heroes VI.

Sandro zde vystupuje jako relativně mladý lich, který za svou podobu vděčí nepovedenému experimentu. Samotný začátek kampaně se odehrává několik desítek let po Sandrově vyhoštění z pavoučího kultu, z důvodu rozdílných názorů na příkazy Matky Namtaru, během kterých spřádal plány na pomstu a pátral po artefaktech, které mu během jeho snažení pomohou.

V první mapě se zdálo, že se vývojáři od minule poučili a od brzké doby po začátku až do konce mapy musí Sandro odrážet nekonečné zástupy nepřátelských hrdinů. Skutečnosti, že nezačíná s vystavitelným hradem, po poražení prvního nepřítele ho nahradí jiný, ještě silnější, navíc za zavřenou bránou s jednosměrným teleportem nebo nemožnost konvertovat dobytý nepřátelský hrad, mu to nijak neusnadňují. Rovněž mě příjemně překvapila nová hudba s tajemným nádechem a volba Sandrova dabéra.

Bohužel ve druhé mapě vývojářům opět došel dech. Jak jinak si vysvětlit nepřátelské hrdiny, kteří neprojevují žádnou iniciativu a jen čekají, až k nim hráč dojede a porazí je v jediném souboji? Co na tom může někdo vidět zábavného, netuším. Druhá mapa a potažmo i celá kampaň končí soubojem s novým bossem, Nemrtvým drakem, který je největším výsměchem celého DLC. Byť hráč začíná s předdefinovanou armádou, porazí ho klidně s prstem v nose.

Ze zkušeností z minulého DLC jsem očekával, že alespoň singleplayerovým scénářem si spravím chuť. Jaký to byl omyl. Přitom základní kostra příběhu, pradávný Strážce Corak se snaží dostihnout a zničit odpadlého pradávného Strážce Sheltema a podaří se mu to právě na XEENu, je obstojně vykreslena (hlavní body zůstaly zachovány). Problémem jsou, stejně jako v druhé Sandrově mapě, nepřátelé, kteří buď nevyjíždějí z hradů, nebo operují na příliš malém prostoru, čímž jednak nemůžou navyšovat armádu stejným tempem jako hráč, tak i na většině mapy jsou jen neutrální hrady a neutrální skupinky nepřátel. Což dohromady znamená nulovou obtížnost. Jestli v závěrečném boji, nebo i po „něm“ došlo k nějaké změně, bohužel nevím, jelikož se mi kvůli bugu neotevřela brána k Sheltemovi. Ale pomocí stavby na odhalování mapy jsem zjistil, že obtížnost bitvy byla vyhodnocena jako „triviální“. Na závěr bych ještě dodal, že stejně jako v minulém singleplayerovém DLC scénáři, nejde nasadit úkolový artefaktový set, jelikož je Corak zaměřen na magii, ale artefakt je pro hrdinu zaměřeného na sílu.

Pro: Cover? :-)

Proti: Nízká obtížnost včetně závěrečného souboje s bossem

+16